De P.Z.C. gzceil gestaag En een goede krant gedegen voorlichting in de uitgebreidste zin van het woord! 101 SNEL ACTUEEL I GEDEGEN De krant kunt U niet missen. Géén dag MORGEN BEGINNEN ALGEMENE VERKIEZINGEN IN INDONESIË WEST-DUITSLAND WIL EEN EIGEN VLIEGTUIGINDUSTRIE WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALS ZBBUW8B COURANT 15 n EEN DAGELIJKSE EN GRAAG GEZIENE GAST.. Sedert 1949 Is de omvang van het redactionele gedeelte der P.Z.O. met ruim 85 gestegen en die stijging zet zich ook in 1955 nog steeds voort. Een staf van redacteuren, technisch en administratief personeel is dagelijks van de vroege ochtend tot diep In de nacht bezig om de P.Z.O. steeds weer te maken tot die graag geziene gast, waarop U rekenen kunt en die IJ niet in de steek laat. Terwijl U nog rustig slaapt, gonst het in ons bedrijf van activiteit: telexen ratelen, telefoon gesprekken van overal komen binnen, versla gen worden op band-recorders vastgelegd: journalisten, zetters, opmakers, drukkers, expeditiemensen, zij allen zijn elke nacht voor U in de weer om er voor te zorgen, dat op tijd een krant bij U op tafel ligt. Het is nog donker, wanneer de rotatiepers begint te draaien en het zware geluid van deze machine door de nachtelijke stilte klinkt. Het resultaat van onafgebroken intensieve arbeid wordt zichtbaar op het blanke papier: nieuws, foto's, commentaar, beschouwingen, advertenties het leven van alle dag samen gevat dat is ons blad in ruim 26.500 Zeeuwse gezinnen, waar de P.Z.C. wordt ingehaald als een goede vriend. Reeds oijna twee honderd jaar lang dient onze krant de Zeeuwse belangen en vooral de laatste jaren is zij voor duizenden, zowel in als buiten onze provincie, geworden tot een begrip, dat inhoudt snélle en actuele berichtgeving uit binnen- en buitenland; degelijke en uitvoerige voorlichting over Zeeuwse aangelegen heden; 0 zakelijk en weloverwogen commentaar op de dingen van de dag; boeiende reportages; 0 grote verscheidenheid aan actuele foto's; kortom: En iedere keer weer bezint de redactie zich op de vraag, hoe zij U het beste van het beste kan geven. Vooral nu de winter na dert, wordt de krant intensief gelezen en dat legt aan de redac tie grote verplichtingen op. Zij heeft er voor te zorgen, dat hier elck-wat-wils wordt geboden. I/O at bicbi be Cl in be kómen be tointez? Wij verkregen de medewerking van een aantal bekende en vooraanstaande Nederlandse schrijvers op allerlei gebied. De bekende paedagoog D. L. Daalder zal In de P.Z.C. een rubriek ver zorgen „Rondom de kinderen". Hij zal daarin actuele onderwerpen met betrekking tot de jeugd bespreken. Mies Bouhuijs bekend door haar uitmuntende kinderverhalen zal bijdragen leveren voor onze kinderkrant. De Friese journalist J. Piebenga hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant zal voor ons blad de reis meemaken van koningin Juliana en prins Bernhard naar de West. Anthony van Kampen voor de meeste van onze lezers een. bekend en populair auteur zal opnieuw artikelen in de P.Z.C. publiceren. Rutger Schoute („Spontane reacties"), een van Nederlands beste muziek critici, zal voor de P.Z.C. een gramofoonplatenrubriek verzorgen. Daarnaast zullen wij verschillende rubrieken uitbreiden en verbeteren. Zo is een belangrijke uitbreiding van de buitenlandse nieuwsdienst in voorbereiding, terwijl reeds een begin is gemaakt met uitbreiding van de sportrubriek, o.m. als gevolg van de nieuwe structuur in de voetbalwereld. Onze pagina voor de vrouw zal deze winter weer de aandacht vragen, met name doordat wij een serie artikelen zullen publiceren over de vrouw in Zeeland. VOORTS HEBBEN WIJ BESLAG weten te leggen op .een belangwekkende serie reisarti kelen, geschreven door een Zeeuw, die met auto en caravan Europa en Afrika doortrok. Wij zullen zowel de schrijver als deze rijk-ge- illustreerde artikelenreeks nog nader'bij onze lezers introduceren. VANZELFSPREKEND ZULLEN WIJ ook de komende winter dagelijks foto's brengen van Zeeuwse gebeurtenissen en van de belang rijkste evenementen in binnen- en buitenland. Onze wekelijkse culturele pagina zal beschou wingen bevatten over litteratuur, toneel en muziek. Voor de jeugd en evenzeer voor de oude ren zijn er onze dagelijkse strips Kap- pie en Jimmy Brown. Brede aandacht zal worden geschonken aan alles wat er leeft in de Kerken en ook de ge degen wekelijkse beschouwing van onze ker kelijke redacteur zal deze winter weer elke Zaterdag worden gepubliceerd. Nu de techniek steeds verder, voortschrijdt, de verbindingen korter worden en de contacten van Nederland met het buiten land intensiever, willen wij vooral aandacht schenken aan datgene, waarvoor men zich in het buitenland interesseert. Daartoe zal een nieuwe rubriek worden opgenomen van buiten landse persstemmen. Éénmaal per week zal deze rubriek wor den geplaatst. Onze redactie buitenland zal voor U knippen o.a. uit de volgende buitenland se bladen en tijdschriften New York Herald Tribune New York Times Manchester Guardian Observer Time Der Spiegel Die Zeit Frankfurter Allg. Zeitung Le Monde France Soir Christian Science Monitor Die Wochenzeitung Het Laatste Nieuws (België). ZO ZIJN WIJ VOORTDUREND bezig om de P.Z.C. tweehonderd jaar voorlichting voor en over Zeeland niet alleen te maken tot een krant, die iedere lezer wat wils biedt, maar die bovendien voldoet aan deze drie eisen Zeker niet de P.Z.C., die aan de tap staat van de Zeeuwse kranten en behoort tot de vooraanstaande gewestelijke bladen van Nederland. Ons blad heeft meer dan 26.500 abonné's dat wil zeggen, dat op elke tien Zeeuwen één P.Z.C. wordt gelezen. Dit grote vertrouwen van de Zeeuwse bevolking ontvingen wij doordat de traditie van tweehonderd jaar goede en betrouwbare berichtgeving is samengebundeld met de moderne eisen van actualiteit en veelzijdigheid. Daardoor werd onze krant tot wat zij nu iseen graag geziene gast in uw huis ONGEVEER 43 MILLIOEN KIEZERS Overwinning verwacht voor Islamietische groeperingen Ongeveer 43 milliocn Indonesiërs zullen Donderdag hun stem kunnen uitbrengen en een keuze kunnen doe n uit candidaten van 63 partijen en groeperingen in de eerste algemene verkiezingen, die tot doel hebben de benoemde volksvertegenwoordiging te vervangen door een gekozen parlement. Verwacht wordt, dat iets minder dan de helft van de stemge rechtigden ter stembus zal gaan. De strijd zal waarschijnlijk in de eerste plaats gaan tussen de commu nisten, die aangekondigd hebben ongeveer 5.000.000 stemmen te krijgen en de Masjoemi, die naar de mening in Westerse kringen wel 40 van de uitgebrachte stemmen op zich zal kunnen verenigen. De verkiezingscampagne is heftig geweest, doch zonder incidenten en de Indonesische bevolking is er kalm onder gebleven. De campagne is Za terdag j.l. op last van de nationale veiligheidsraad beëindigd om onge regeldheden in de laatste dagen te voorkomen. De kiezers zullen voornamelijk een keuze maken uit de symbolen van de vier grote partijen: de Islamietische, de nationalistische, de communisti sche en de socialistische partij. De communisten hebben in de voorlo pige volksvertegenwoordiging 19 ze tels. Enkele waarnemers zijn van mening, dat de verkiezingen het ontstaan van een nieuwe, krachtige communistische macht in Zuid-Oost- Azië zullen betekenen. Indien dit het ;eval zal zijn wordt verwacht, dat _e Islamietische groeperingen die naar men meent de overwinning zul len behalen omdat vele Indonesiërs meer godsdienstig dan politiek zyn ingesteld hun tot dusverre gema tigd anti-communisme zullen ver vangen door een krachtige actie. De voorspellingen zijn voorts, dat de nationalisten en de socialisten ieder tussen de 10 en 20 van de stemmen zullen krijgen. De nationalistische party, de P. N. I. heeft veel van zyn prestige verlo ren na sinds 1949 vele keren deel te De socialisten hebben veel volgelin gen onder de intellectuele Indone siërs. Bij het volk heeft deze partij minder aanhang. De enige andere krachtige groepering wordt gevormd door de 5.000.000 Christelijke Indone siërs, die echter zijn gescheiden in protestantse en katholieke politieke partijen. Vrouwen. Ook de Indonesische vrouwen zyn als een politieke macht naar voren fekomen, zij het binnen de bestaan- e politieke partijen. Zaterdag woon de een 1000-tal vrouwen een bij eenkomst van de Masjoemi bij, waarop een 24-jarige propagandiste zeide: „De toekomst van Indonesië hangt af van Allah, niet van Boel- ganin of Mao Tse-toeng," Dc definitieve resultaten van de verkiezingen zullen waarschijnlyk niet binnen twee maanden beleend zijn. Onder de kiezers zijn primitieve stammen in Oost-Borneo. Ambtena ren zijn twee maanden geleden uit Djakarta naar Borneo vertrokken om daar de stembussen tot in alle hoeken van het oerwoud te brengen. Ontwerp Oorlogswet voor Nederland Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „nieuwe regelen met betrekking tot de staat van Oorlog en de staat van Beleg in Nederland" (Oor logswet voor Nederland). Dit ontwerp is opgesteld omdat de wet van 1899 geen rekening hield met de moderne wijze van oorlogvoeren. Een tweede reden, waarom volgens de toelichting bij dit staatsstuk de oude wet niet on gewijzigd kon blijven, is gelegen in de omstandigheid, dat, naast de vroeger reeds tot stand gekomen noodwetten, nog op andere gebieden van staatszorg noodvoorzieningen moeten worden ge troffen, die voor een deel reeds hun weg naar het staatsblad hebben ge vonden. Al deze voorzieningen moeten met die op militair terrein een zodanig sluitend geheel vormen, dat het voor de regering mogelijk wordt om in oor logstijd als het bestaan van de staat op het spel staat, alle beschikbare krachten en hulpbronnen gezamenlijk voor het behoud van de staat in te zetten. MET HULP VAN DEFENSIEGELDEN Bewapening in 1957 voltooid? Theodor Blank, de West-Duitse minister van defensie, heeft Zondag in Dortmund aangekondigd, dat hijj van de negen milliard van zijn de fensiebegroting gelden wil beschik baar stellen om een herstel van de Duitse vliegtuigproductïe mogelijk te maken. Een volkshuishouding als de Duitse kon volgens hem niet zonder een eigen vliegtuigproductie. Aansprakelijkheid voor ongelukken met zeeschepen De' internationale scheepvaartcom missie heeft Zaterdag i.f. haar bij eenkomst te Madrid beëindigd, nadat zij met tien tegen 1 stem en zeven onthoudingen een internationale conventie had goedgekeurd, betref fende de beperking van de aanspra kelijkheid van eigenaars van zeesche pen voor ongelukken. De Verenigde Staten stemden tegen, omdat zij de conventie op het Amerikaanse stel sel gebaseerd wilden zien. Zeven lan den maakten een voorbehoud Tot de ze landen behoorde ook de Engelse delegatie, die wenste dat de reder na een ongeluk moet aantonen, dat de schuld niet bij hem ligt. Dit is het Engelse stelsel, maar de continen tale landen wilden de bewijslast leg gen op hem, die tracht aan te tonen, dat de reder niet tot limitering ge rechtigd is. Denemarken, Finland, Noorwegen, Portugal, Spanje en Zweden wensten het recht voor te behouden de aansprakelijkheid voor kleine schepen te beperken tot de waarde van het schip, of tot 64 pond per ton. en wel tot het kleinste van beide bedragen. Besloten werd aan de Belgische re gering te verzoeken een diplomatie ke conferentie bijeen te roepen ter bespreking van dë -onventie en van verschillende voorbehouden. Blank zeide voorts, dat het bewa peningsprogram der bondsrepubliek zou worden voltooid, zonder dat on rust in de economische ontwikkeling veroorzaakt zou worden. Blank ver klaarde: „Ik heb de tijd", doch hij zeide ook, dat „bij goede wil zon der overmatige inspanning" het be wapeningsprogram in 1957 voltooid zou kunnen worden. Dr. Adenauer had enkele dagen tevoren verklaard, dat de Duitse divisies eind 1958 op de been zullen zijn. De minister van financiën, Schaf- fer, gaf Zondag in Passau nog een andere schatting. Het bewapenings program moest volgens hem over vier jaren worden verdeeld. Hij zou niet toelaten, dat de bewapening de West-Duitse economie en valuta in het gedrang zou brengen. „Zolang ik in functie ben, loont het niet de moeite over gevaren voor de valuta te spreken", aldus Schaffer. De mi nister kondigde voorts aan, dat hij een nieuwe belasting wil voorstellen, teneinde te voorkomen, dat uit be wapeningsopdrachten overwinst ge maakt zal worden. TOTAAL AANTAL VERKEERSONGEVALLEN Aan de Administratie van de Provinciale Zeeuwse Courant De ondergetekende (naam), wonende (straat) te(plaats) wenst zich met ingang van 1 October a.s. te abonneren op de Provinciale Zeeuwse Courant. handtekening)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11