PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Westelijken bereiden zich voor op de conferentie in Genève ov De investeringen voor Zeeland bij Verkeer en Waterstaat EISENHOWER KAN WELLICHT TWEEDE AMBTSTERMIJN AAN RABATS PASJA „DERDE MAN" IN DE REGENTSCHAPSRAAD 198e Jaargang-No. 226 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer, Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie l 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) 23 ct. per rege- met een minimum van i l.— „Brieven of adres Bureau v d. Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg, Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 247Mb.g,g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telet 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zienkzee, N Bogerdstraai 24. telet 26 VON BRENTANO NAAR NEW-YORK Liberale partijleider wil revisie van Parijse verdragen Westduitslands minister van buitenlandse zaken is Maandagmiddag- naar New York vertrokken om daar met zijn collega's van de Westelijke Grote Drie liet programma voor de komende conferentie van Genève te bespreken. Von Brentano heeft bij zijn vertrek verklaard, dat de bondsregering in liaar buitenlandse politiek geen nieuwe lijn zal gaan volgen en zal blijven vasthouden aan de grondslag van een onverbrekelijke vriendschap met het Westen. De minister zeide dat voorkomen moet worden, dat een veilig heidssysteem op de status quo van de verdeling van Duitsland zou worden gebaseerd. Tegelijk met Brentano's vertrek deelde de socialistische oppositie in Bonn mede, dat zij nog vóór de confe rentie van Genève in de Bondsdag zal verlangen, dat de Bondsrepubliek van de verplichtingen van de verdragen van Parijs zal worden ontslagen, „voor zover deze de hereniging ver hinderen". Ook de voorzitter der tot de rege- Orkaan teistert Iwo Jiraa Een wervelstorm met de codenaam Louise heelt het eiland Iwo Jima, be kend uit de tweede wereldoorlog, ge teisterd. De commandant van de Ame rikaanse luchtbasis op het eiland, dat ongeveer 900 km ten Zuiden van Tokio ligt, seinde Maandag dat alle gebou wen ernstig beschadigd zijn en alle opslagplaatsen vernield. De verbindin gen zijn 24 uur verbroken geweest. De commandant vroeg om een luchtbrug voor aanvoer van levensmiddelen. De wervelstorm beweegt zich met een snelheid van circa twintig km per uur in de richting van Japan. In het centrum van de storm komen wind snelheden voor tot 220 km per uur. Vier huizen verwoest door vuurtje stoken Drie jongens hebben Zondag brand veroorzaakt in de Engelse stad Hud- dersfield. Vier huizen werden een prooi der vlammen. Meer dan 200 brandweerlieden moesten dé strijd tegen het vuur aanbinden. De jongens hadden bij een hoop af val van een chemische fabriek een vuurtje gemaakt in een blikje. Het vuur sloeg echter over in de afval hoop en in een oogwenk bereikten de vlammen een hoogte van 150 meter. De brandweer had zes uur nodig om de brand onder controle te krij sen. Vrije tijd \ver enkele maanden zal het feit .herdacht worden, dat de Kinder wetten in ons land 50 jaar be staan. De Nederlands Hervormde Kin- derzorgbond, die op het terrein van de kinderbescherming werkt, heeft tijdens een conferentie op de Pieters berg bij Arnhem, reeds aandacht aan dat komende jubileum geschonken. De heer G. W, van Raalten kon tij dens deze conferentie mededelen, dat de kinderbescherming gedragen door de kinderwetten sterk is ge groeid. In 1912 waren er ruim 7500 voogdijkinderen en op 1 Januari 1955 waren het er bijna 20.000, waarvan ruim 9000 in tehuizen vertoeven en 10.000 in pleeggezinnen. Vanzelfsprekend lopen over dit op voedende werk de inzichten wel eens uiteen en bestaan er ook spanningen, maar een van de minst- begrijpbare verschijnselen is het per soneelstekort voor dit mooie werk. „Wij begrijpen niet", zo zei hij, waarom er geen mens is te krijgen, die zich wil onderdompelen in ons werk. We zien spoken van lege bed den en gesloten paviljoens. E}Ike ont slagaanvrage van een lid van het per soneel komt als een mokerslag op ons neer". Voor dit onbegrijpelijke verschijnsel had de heer Van Raalten maar één verklaring: „het is de jonge mensen van tegenwoordig alleen te doen om de vrije tijd en om het loon plus een vrije kamer. Eigenlijk wil men slechts extern werk doen bij een vo.ogdijver- eniging of bij een bedrijf". C, it verwijt aan de jonge mensen j van deze (na-oorlogse) tijd is meer gehoord en bet bevat, onge twijfeld een kern van waarheid. Het gesignaleerde verschijnsel beperkt zich namelijk volstrekt niet tot het voogdijwerk, integendeel het doet zich even sterk op andere terreinen van maat schapelijke arbeid voor en het demonstreert zich ook bijzonder dui delijk in het bedrijfsleven. Er is minder belangstelling voor het beroep en voor de arbeid, dan voor hel „gemakkelijke bestaan", dat men zich wil verwerven. Men laat gemakkelijk een beter-be- taald baantjè schieten om er een te aanvaarden, waarbij men meer vrije tijd heeft Ziedaar een feit, waarnaar toch wel eens een diepgaand onderzoek ingesteld mag worden, opdat men de oorzaken leert kennen en een remedie kan >pst ellen liet gaat hier om een groot kwaad, dai nfdoende be streden dient te worde-, zo men al thans wil voorkomen, dat onze sa menleving wegzakt in verslapping en weeldezucht. ring behorende liberale partij, Dehler, heeft thans de mogelijkheid van een revisie van de Parijse verdragen geop perd, aangezien volgens hem geble ken was, dat een hereniging van Duitsland op basis van deze verdra gen niet meer mogelijk is. De liberale partij heeft vandaag verklaard, dat dit niet als ontrouw aan de verdragen mag worden uitge legd. Overigens heeft de partijleiding fgetracht Dehlers sombere voorspel ing te verzachten. Zij heeft thans weer een kleine hoop gekregen, dat de Russen toch nog van hun plan om twee Duitse republieken in een veilig heidssysteem te betrekken zullen af zien. Prinses Irene zal monument voor „haar" brigade onthullen. Op Donderdag- 27 Oetober aanstaan de, de bevrijdingsdag van Tilburg, zal prinses Irene het monument, ont hullen dat daar wordt opgericht ter ere van de Koninklijke Nederlandse brigade „Prinses Irene" en ter nage dachtenis van de gevallenen dezer brigade. Daarna zal dit gedenkteken, dat tot stand is gekomen door de zorg van de Koninklijke Nederlandse vereniging „Ons Leger", door de voorzitter van dé vereniging worden overgedragen aan de burgemeester van Tilburg. Stakingen in België Van de zijde van het Algemeen Belgisch Vakverbond wordt mede gedeeld dat, gehoor gevend aan de oproep van dit socialistische ver bond, Maandagmorgen meer dan 4000 arbeiders in de stikstofindustrie, de industrie van synthetische producten en in de cokesindustrie het werk hebben neergelegd. De arbeiders eisen een werkweek van vijf dagen. Op 30 September a.s. zal ook in ver scheidene andere industrieën worden gestaakt. SPECIALIST VERKLAART Wallstreet reageerde op ziekte met koersdalingen Dr. Paul Dudley White heeft Maandag verklaard, dat als zich geen on voorziene complicaties voordoen, president Eisenhower „redelijk goede vooruitzichten" heeft om van zijn hartaanval te herstellen. Dr. White, een van de vooraanstaande 'Amerikaanse hartspecialisten, verklaarde op een persconferentie onmiddellijk na een laatste onderzoek van de president,- dat als de gezondheidstoestand zich zoals op het ogen blik het geval is, gunstig blijft ontwikkelen» Eisenhower „physiek in staat zal zijn" een tweede ambtstermijn te vervullen. In een bulletin, dat Maandagoch tend (plaatselijke tijd) in Denver is uitgegeven, werd verklaard, dat pre sident Eisenhower 'n „rustige nacht" heeft gehad en dat zijn toestand „sta biel blrjft". Wallstreet In verband met de hartaanval van president Eisenhower opende de New Yorltse effectenbeurs Maandag ge voelig lager. Volgens deskundigen waren de verkopen het gevolg van de grote onzekerheid, ontstaan door de ziekte van de president. De koersda lingen waren groot en bedroegen in sommige gevallen ongeveer 10 dollar. Na de eerste drang tot verkopen kon hier en daar een herstel intreden. Intussen heeft vice-president Ri chard Nixon bekendgemaakt, dat het Amerikaanse kabinet Vrijdag bijeen zal komen. Donderdag wordt een zit ting gehouden van de nationalevei ligheidsraad. Verder heeft, volgens A.F.P., de Amerikaanse minister van financiën, George Humphrey, Maandag ver klaard, dat er geen reden is enige verandering in de Amerikaanse poli tiek te verwachten als gevolg van de ziekte van president Eisenhower. Mi nister Humphrey, die zich in Ottawa bevindt voor besprekingen met de Ca nadese regering, zeide dat de Ameri kaanse politiek stevig is vastgelegd Loco-burgemeester wethouder J. W. Kögeler van Middelburg tijdens de ontltulling van het beeld „Stadstim merman" j dat geplaatst is bij de Vlis- singse brug. Deze plechtigheid voltrok zich Maandagmiddag (Foto P.Z.C.) en gedefinieerd en dat de werkzaam heden van de rej gang zullen vine Het nieuwe voorlopige Argen tijnse Jcabihet. In het midden, achter de microfoon president generaal Edu- ardo Lonardi. De foto werd genomen even nadat, de leden van het kabinet in het gouvernementshuis de eed had den afgelegd. Duitse organisatie van dragers van Hitier- decoraties. De Duitsers die door Hitler met het ridderkruis werden onderschei den, hebben een organisatie van rid derkruisdragers in liet leven geroe pen. De vereniging is Zaterdag in Wahn bij Keulen gesticht en heeft zich ten doel gesteld de „soldatentra- dities" te handhaven en een eresol- dy te verkrijgen voor diegenen, die door de führer waardig geacht wer den deze hoogste onderscheiding te dragen. Na het drama in de Haagse Veenestraat De Haagse politie leidt het onder zoek in die richting, dat een tenlaste legging wegens doodslag kan worden geformuleerd tegen de 22-jarige Rot terdamse behanger, A. L., die Zater dagavond de dolle rit maakte in de Veenestraat. Nog vijftién mensen verblijven in ziekenhuizen. Onder hen de wielrijder, die even tevoren op de hoek van de Grote Markstraat waren aangereden. DE MOEILIJKHEDEN IN NOORD-AFR1KA Kolonisten kanten zich tegen Si Bekkai Volgens nationalistische kringen te Rabat heeft resident-generaal Boyer de Latour de pasja van Rabat, Had,j Abbes Tazi, aangezocht om als „derde man" zitting te nemen in de regentschapsraad die in Marokko de plaats moet innemen van sultan Moulay Ben Arafa. In nationalistische kringen, waar men bereid is. Abbes Tazi te steunen, werd hieraan toegevoegd, dat deze het aan-, bod heeft aanvaard. De pasja, die gematigd nationalistische denkbeelden heeft, vertrok Zondagavond onverwachts naar Parijs. Intussen zouden de Franse kolonis ten nog hun fiat aan zijn benoeming moeten geven. Bovendien acht men het waarschijnlijk, dat de resident-gene raal ook nog met andere candidaten voor de derde plaats in de regent schapsraad contact 'zal opnemen. Naar in welingelichte Franse krin gen verluidt, hebben de Franse kolo nisten in Marokko inmiddels gene raal Boyer de Latour laten weten, dat zij oud-pasja Si Bekkai, die tezamen niet de grootvizier El Mokri ook in de regentschapsraad zitting zou moeten nemen, niet als zodanig kunnen accep- NAAR „MAXIMAAL EFFECT" BIJ DELTAWERKEN Voor het Drie-eilandenplan is thans f 4.470.000 bestemd Op de begroting voor 1956 van liet ministerie van Verkeer en Water staat is, zoals bekend, een bedrag van 35 millioen gulden uitgetrokken voor Deltawerken. Dankzij deze belangrijke post kan met grote kracht een begin worden gemaakt met het grote, complex werken, dat niet alleen Zuidwest-Nederland een betere beveiliging tegen stormvloeden moet ge ven, maar dat daarnaast de sleutel vormt voor de verbetering van de zoetwaterhuishouding van een groot deel van ons land, tot in Groningen toe. Het zal tevens verbetering brengen voor de Gelderse IJssel als vaar weg en ook voor de zogenaamde tussenwateren in de verbinding tussen de Ryn en Rotterdam met Zeeland en België. De inspanning zal er op ge richt zijn om zo spoedig mogelijk een maximaal effect te bereiken. In de eerste plaats met het oog op de veiligheid, maar daarnaast ook in het belang van de waterhuishouding en Van de scheepvaart. Dit wordt opgemerkt in thans ver schenen memorie van toelichting op de begroting. Voor de in 1956 uit te voeren, be langrijke voorbereidende werken (Drie-Eilandenplan) zijn de volgende bedragen gereserveerd: f 1.200.000 voor het maken van een bouwblok en de werlchaven ten Noorden van Veere; f 1.600.000 voor de bouw van een sluispu.. in de Zandkreek en een eerste post van 900.000 ter finan ciering vai. het Rijksaandeel in de kosten der uit te voeren aanpassings- werken vn derden, zoals het bou wen van gemalen, het maken van toeleidings- en afvoerkanalen, het wijzigen van getijhavens en dergelij ke. In totaal is voor werkzaamheden in het kader van het Drie-eilanden plan f 4.470.000 uitgetrokken. Daarnaast is een bedrag van 1.730.000 gereserveerd voor ver spreide kleinere werken, zoals aan koop van vaartuigen, ten behoeve van de Deltawerken en voor model onderzoek. Nog in 1956, zo blijkt verder uil de toelichting, hoopt men een begin te kunnen maken met de aanleg van de bouwput voor de grote uitwaterings sluis in het Haringvliet. Voor de af damming van het Haringvliet is 11.600 00'' i "-et rokken la :ert Er is I 388.UUO nodig vöoi de ha vens in Zeeland en 202.500 voor de tramweghavens aan het Zijpe. (Voor kosten van onderhoud en verbetering van wegen is voor Zeeland 1.380.000 feraamd plus nog een post van 42.500). Voor de aanleg van een nieuwe veerhaven in Breskens is, zoals ge meld, 1,500.000 bestemd en voor verruiming van de veerhaven Perk- polder 800.000. De totale kosten voor Perkpolder worden evenwel op 1 millioen gulden geraamd. Voorts is 125.000 uitgetrokken voor voltooiing van de verbeterings- werken in de haven van Breskens. Een bedrag van 1 millioen is bestemd ais bijdrage in de verbetering van de haven van Bergen op Zoom, waar van de kosten in totaal drie mil lioen belopen. Hiervan zal de provin cie 60% moeten bijdragen, tezamen met de gemeente Bergen op Zoom. Het gaat hier om een voorlopige verbetering, aangezien de werken be ïnvloed worden door de plannen voor een eventuele nieuwe Rijn-Schelde- verbinding' en door de Deltaplannen. Voor onderhoud en verbetering van het Kanaal van Terneuzen is 1.500.000 aangevraagd, waarvan 800.000 bestemd is voor het vol tooien van de aanleg-gelegenheiil in de Oosthaven, tot verbetering van de weg tussen Sluiskil en Axelse Sassing, alsmede voor de vernieu wing van de kademuur in Sas van Gent. (Vervolg op pag. 2) Nationale mannetaker moeten praevaleren Als spanning op begroting te groot wordt. Mocht de spanning op de marine- begroting te groot worden, dan moe ten volgens minister Staf do nationa le taken praevaleren boven onze ver plichtingen in Navo-verband. Speci aal had hij hierbij het oog op de taak van de marine in Nieuw-Guinea. Op de komende bijeenkomst van ministers van defensie van de Navo- landen zal de verhouding tussen na tionale verplichtingen en Navo- bijdra ge ongetwijfeld een belangrijk punt van bespreking zijn, en niet alleen voor Nederland. De minister zei dit in aansluiting op de toelichting bij de begroting van hl' Tv;""-.te.•:>)- -• .va-u- gezinspeeld wordt op de spanningen in verband met de nieuwe technische ontwikkelingen. teren. Dit zou weer een nieuwe ver traging voor de tenuitvoerlegging van de Franse plannen voor een „nieuwe koers" in Marokko betekenen. Robert Barrat, de schrijver van een onlangs in verscheidene Franse bla den verschenen reportage over Alge rije, die een vraaggesprek bevatte met de opstandelingenleider Amar Oeam- ran, is Maandag in Parijs gearresteerd op beschuldiging van het niet aange ven van misdrijven, die de binnen- en buitenlandse veiligheid van de staat in gevaar brengen. De Franse minister van buitenland se zaken heeft Zondag naar aanleiding van een van Barrats artikelen ver klaard, dat deze gepoogd heeft, zekere opstandelingen voor te stellen „als werkelijke vertolkers van de verlan gens van de'Algerijnse bevolking, die slechts militairen en geen Europese burgers willen bestrijden" De minister vestigde de aandacht van de Franse openbare mening op „de buitengewone ernst van dergelijke veronderstellingen". Amar Oeamran is talrijke malen bij verstek ter dood veroordeeld. Rader (ernstig ziek) in vrijheid gesteld. Ex-admiraal Erich Rader, in de tweede wereldoorlog opperbevelhebber van de Duitse vloot, die als oorlogs misdadiger in de Berlijnse Spandau- gevangenis was opgesloten, is op vrije voeten gesteld. De 79-jarige Rader was van 1935 tot 1943 opperbevelhebber van de Duit se vloot. In laatstgenoemd jaar trad hij, na een meningsverschil met Hitler af. Hij werd opgevolgd door vice-ad- miraal Donitz. Op het in 1946 in Neurenberg ge houden proces tegen Duitse oorlogs misdadigers was hij tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. De reden van zijn invrijheidstelling is „zijn gevorderde leeftijd en gezond- heidstoestand". Kort geleden is gemeld, dat de voor malige Duitse gioot admiraal zeer "rustig ziek is. Vrijgelaten Nederlander te Hongkong. Maandag zijn vijf Amerikanen en een Nederlander aangekomen te Hongkong, nadat ze van de Chinese autoriteiten toestemming hadden ge kregen. China *e verlaten. De Ne derlander is de heer Peter Huiven, die directeur was van de Amerikaan se bank te Sjanghai. Hij wer ver gezeld door zijn echtgenote, tlie de Amerikaanse nationaliteit heeft. DE VERWACHT... WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met voorna melijk in de kustprovincies enkele buien. Overwegend matige wind tus sen West en Noordwest. Middag- •■emperaturen iets lagei dan gisteren. /Af MAAN 28 September Zon op: 6.36 Maan op: 16.47 onder: 18-29 onder: 2.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1