Zeeuwse B.B. manifesteerde met enthousiasme in Vlissingen VAN NELLE DONDERDAG 3E F0KVEEDAG WALCHEREN IN MIDDELBURG ZEEUWSE RODE KRUIS HIELD GROOTSCHEEPSE OEFENING Agenda FRV\JÏEU1AL,E ZbEüVrbtü O O U h. A LI l MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 VEERTIENHONDERD NOODWACHTERS DEFI LEERDEN Commissaris der Koningin opende de commandopost Onge o r veertienhonderd noodwacliters, leden van de Organisatie Be scherming Bevolking, hebben Zaterdag in Vlissingen deelgenomen aan een indrukwekkende demonstratie. De aanleiding tot deze B.B.-dag was de ope ning van de commandopost in Vlissingen door de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Deze opening geschiedde in de openlucht op de Hogeweg vóór de bunker. Zjj werd door vele genodigden, onder wie een aantal Zeeuwse burgemeesters bijgewoond. Burgemeester mr. B. Kolff sprak een begroetingswoord en uit te zijn voldoening over het feit, dat de commandopost thans gereed is. Hjj sprak namens het gemeentebestuur de hoop uit, dat men deze bunker nooit zal behoeven te gebruiken. van de wandeltocht, het kringhoofd van Walcheren, de heer J. L. R. Ka- pitz, per microfoon de opstelling van zjjn mensen. Op het middenterrein groeide het aantal wandelaars in net blauwe tenue gekleed aan tot een menigte. De heer G. J. D. Franken, hoofd van de afdeling B.B. van het ministe rie van Binnenlandse Zaken, betoog de, dat deze opening een belangrijk moment is voor de B.B. Een com mandopost is het zenuwstelsel zowel als het commandocentrum. Beiden zijn nodig, als het één er niet is kan ook het ander niet functionneren. Hij sprak vervolgens over de teamgeest, die er in de B B. heerst. Deze geest bepaalt de waarde van de organisatie zo meende hij. De heer Franken hoopt tenslotte, dat het voorbeeld van Vlis singen vele anderen zal inspireren zich voor de B.B. in te zetten. Jhr. mr. De Casembroot merkte in zjjn openingstoespraak op, dat h\j enige tijd geleden b\j toeval in de commandopost kwam. Toen reeds had hjj geconstateerd, dat alles keu rig in orde was. De Commissaris der Koningin toon de zich erkentelijk voor de grote deelneming aan deze manifestatie, die reeds daardoor naar zijn mening ge slaagd is. Sprekende over de B.B. in het algemeen stipte hij haar nut nog aan bij rampen. Na deze woorden ontsloot hjj het hek van het terrein rond de bunker, waarmee de officiële opening een feit werd. Daarop maakten de genodig den een rondgang door de nieuwe aan winst van de A-gemeente Vlissingen. Défilé. Onder grote belangstelling van het publiek, dat vooral bij „Bethesda" maar ook elders rijen dik langs de weg stond, begon even na vier uur het défilé. De Commissaris en de an dere autoriteiten sloegen de stoet ga de, staande op het trottoir voor het ziekenhuis. Voorafgegaan door motorordonnan sen trok eerst langs een grote ver tegenwoordiging van de vlissingse B.B., die meer dan 350 noodwachters omvatte. Deels te voet, deels gemo toriseerd toonde deze opening van het défilé de mannen en vrouwen van al le diensten der organisatie in hun vol le uitrusting, gereed voor daadwerke lijk optreden. Naast verbindingswagens en een stafwagen, waren er o.a. 2 complete blokploegwagens met personeel, au to's van de opruim- en reddingsdienst en acht brandweereenheden. „Ons Genoegen" en „St. Caecilia" zorgden hier voor de muzikale noot. Wandelmars. Vervolgens kwamen de wandelaars ruim 660 in getal. Uit alle delen van de provincie waren zij 's morgens naar Middelburg getrokken, waar verzameld werd op de Markt. Vanuit het stadhuis dirigeerde de organisator Bjj de start, die om even voor half drie geschiedde, gaven ook mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse Van der Feltz. echtgenote van de Com missaris der Koningin cn loco-burgc- meester-wethouder J. W. Kögeler van Middelburg, van hun belangstelling bljjk. Met opgewekte en rhythmische be geleiding van de Padvindersband en van „Excelsior" beide corpsen wandelden de gehele weg mee startte men in de richting Vlissingen. In een rustig tempo want velen waren betrekkelijk ongetraind volgde men de route over Koudekerk- sewegGroeneweg langs Koude- kerke en „Der Boede" over Larame- renburg naar de Scheldestad. Daar werd een korte rust gehouden, waar na men zich opstelde voor het défilé. Concentratierit. Het slot van het grote défilé vorm den een colonne brandweereenheden. Sommige van deze wagens waren al vroeg gestart uit verschillende delen van Zeeland. Alle kringen van de or ganisatie hadden zich nier doen ver tegenwoordigen. De leiding van deze rit, „brandweerconcentratierit" ge noemd, was in handen van de heer G. Kortus, adjunct-inspecteur van het Brandweerwezen voor Zeeland en Noord-Brabant. De rit is geslaagd en verliep geheel volgens het tijdschema. In de middaguren verzamelden de wagens zich in Goes. Vandaar af reeds tevoren hadden verbindingswa gens mobilifonisch contact met diver se commandoposten werden zij door de commandopost Goes naar Walcheren geleid. In de buurt van de Sloedam sloten zich ook de brand weereenheden van de kring Walche ren bij de stoet aan. De commando post in Middelburg nam toen de lei ding van Goes over. Brandweerdemonstratie. Ook de brandweercolonne met als inzittenden van de wagens vele brand weerlieden ongeveer 250 maak te bij het défilé een goede indruk. De ze wagens verlieten de stoet echter vrij spoedig. Zij moesten namelijk deelnemen aan een grote brandweer demonstratie bij de tweede Binnenha ven, de grootste, die de B.B. ooit in Zeeland gaf. De 24 eenheden zorgden voor een totaal van 96 stralen. Jammer was, dat de demonstratie enigszins „in het water viel". De VAN &2fVin TOT é3.ljpe GOED BERICHT. Een goed bericht ontvingen de huis vrouwen in Axel: B. en W. van deze gemeente hebben namelijk bekend ge maakt, dat de gasprïjs voor huishoude lijke doeleinden met een cent per ku bieke meter verlaagd is. Aangezien al le beetjes helpen werd deze bekend making allerwege met instemming be groet! BRANDJE. In Oud-Vossemeer had de heer A. H. tijdens werkzaamheden op het land met enige tegenslag te kampen. Door onbekende oorzaak geraakte de trac tor, waarmede hij aan het werk was, namelijk in brand. Gelukkig slaagde men er vrij spoedig in de vlammen te doven, zodat de schade nogal meeviel. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst meer te doen. FIETS.... In Kapclle-Biezelinye spoedde een loodyieterszoon zich op een nogal be jaard rijwiel naar een karweitje. Het ging om een verstopte gootsteen en de vrouw des huizes „in het onderha vige perceel(om met Wim Kan te spreken) zat wat men noemt onthand. Weshalve de loodgieter zijn ietwat roestig vehikel haastig tegen een vuilnisemmer parkeerde en naar bin nen snelde. Daar was hij nauwelijks verdiept in de verstopte gootsteen toen buiten de vuilnisauto naderde. De bemanning van deze auto bestond uit een plichtsgetrouw groepje, dat zorgvuldig het huisvuil uit de braaf gereedstaande emmer in de auto de poneerde. Ze lieten het daar zelfs niet by. Met geoefende hand grepen zij ook het roestige rijwiel en deponeerde dat op de auto Slechts dank zij een toevallige voor- b jganger kon de loodgieter zijn eigen dom nog van een vrijwel zekere on- ':rgang redden. Die voorbijganger ad opgemerkt, dat er nog vrij goede nden om de fiets zaten en daarop :rd alarm geslag.en. De loodgieter wam nog juist op tijd om de vuilnis auto te achterhalen TRANSPORT. Via het Kanaal door Walcheren pas seerde in Middelburg Zondagmiddag een enigszins opvallend transport. Het bestond uit een grote lichter, die ge laden was met vier oude, uit Veere af komstige sluisdeuren. De sluisdeuren zijn naar Gent verkocht, waar zij ge sloopt zullen worden. ALWEER En daar hebben we alweer een reu zen-aardappel! Ditmaal komt de mel ding uit Kats, waar de heer W. Re- meeus in zijn tuin een exemplaar van 1400 gram rooide. Voor ongelovige Thomassen blijft de aardappel nog eni- ee tijd ter controle aanwezig ORGELRESTAURATIE. Het orgel in de Ned. Hervormde kerk te St. Annaland moet ge restaureerd worden en gedurende enkele weken zal het dan ook niet ge bruikt kunnen worden. Gelukkig werd onlangs in Tholen het ge restaureerde grote orgel in gebruik genomen en nu zal men in St. Anna land het kleine orgel uit Tholen in bruikleen kunnen krijgen. IN HET GOUD. In het goud verkeert Woensdag a.s. het echtpaar F. NijsDe Graaf in Tho len, dat dan vijftig jaar getrouwd zal zijn. wind bleek namelijk niet gunatig en om de voorraden van een nabij- zijnde bouwmaterialenhandel geen schade toe te brengen moest bene denwaarts in het water wor den gespoten in plaats van omhoog. De demonstratie trok overigens goede belangstelling. Na afloop van het défilé werden de genodigden door het Vlissingse ge meentebestuur ontvangen. De deelne mers vonden intussen n gastvrij ont haal in „Britannia". Zjj werden daar van lunchpakket ten voorzien en ook ontvingen zjj de fraaie herinneringsmedaille, die het gemeentebestuur van de Scheldestad speciaal voor deze dag had laten ont werpen. Geslaagde zangavond Ring Zeeland Uitgaande van de Ring Zeeland van Chr. Zangverenigingen werd Zater dag in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg een zangavond gehouden waaraan de koren Sursum Corda, Oostkapelle, Looft den Heer, West- kapelle, De Lofstem, St. Laurens, Eén in Geest en streven, Seroosker- ke (W), Soli Deo Gloria, Souburg, Nieuwlands Dameskoor, Nieuw- en St. Joosland, Hosanna, Vlissingen, Ons Lied, Ritthem en Halleluja, Grijpskerke hun medewerking ver leenden. Tezamen brachten deze koren on geveer 300 zangers en zangeressen op het podium. De leiding van de zeer geslaagde avond had neer Kouse maker uit Goes, die als jurylid de prestaties der koren beoordeelde en na afloop van het optreden elk der dirigenten een critisch verslag over handigde. Na de peuze kwam „Sur sum Corda" voor de tweede maal voor het voetlicht. Het zong toen on der leiding van de dirigent, de heer W. Gast, „De Leeuw van Juda". Tot besluit van de avond zongen 4 gecombineerde koren tezamen 150 leden onder leiding van de heer J. Suurmond het „Halleluja koor" uit het oratorium „Der Mes sias" van Handel en de cantate Ju bilate Deo van Leo Moens. (Advertentie) zware shag F Wie ze éénmaal gerookt heeft wil geen andere Onderzoek kleivoorraden voor Deltaplan. Cultuurland zal niet nodeloos worden opgeofferd. Het bestuur van het Landbouw schap heeft indertijd een schrijven gericht aan de minister van ver keer en waterstaat over de inventa risatie van klei-voorraden, met het oog op de voorgenomen uitvoering van het Delta-plan. De minister van verkeer en water staat heeft nu aan het Landbouw schap laten weten, dat een oriënte rend onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheid van kleiwinning voor het aanleggen of versterken van dij ken. Voor dit onderzoek werden de uiterwaarden langs de Maas, stroom afwaarts an Cuyk, gekozen, omdat veel van deze uiterwaarden door de verbetering van de Maas te hoog zijn komen te liggen om nog te kun nen profiteren van het slib, dat door het periodieke wassen van deze ri vier wordt aangebracht. Indien t.z. t. voor de aanleg van dijken grote hoeveelheden klei van de rivier-uiter waarden zullen worden gebruikt, zullen ook andere gebieden in dit on derzoek worden betrokken. De minister geeft de verzekering, dat hem het grote belang van de pro ductieve landbouwgronden voldoende beltend is, zodat de landbouw niet behoeft te vrezen, dat nodeloos cul tuurland zal worden opgeofferd. Notaris A. A. M. Corthals te IJzendijke overleden. Te IJzendijke is Zaterdagmiddag op 72-jarige leeftijd overleden notaris A. A. M. Corthals. De heer Corthals die sinds 1922 te IJzendijke het no tarisambt heeft vervuld, was voor nemens dit ambt per 1 Januari 1956 neer te leggen. Hij werd 22 November 1882 te Roosendaal geboren en was als can- didaat-notaris werkzaam in achter eenvolgens Teteringen, Terheyden en Breda. Op 13 November 1922 werd de heer Corthals benoemd tot notaris in IJzendijke, waar hij dus bijna 33 jaar verblijf heeft gehouden. Hij is verder nog werkzaam geweest -s plaatsvervangend kantonrechter Oostburg. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag 28 September, op de R.K.- laats te IJzendijke. ONGEVEER 300 DIEREN WORDEN GETOOND Nuttig gebeuren voor fokkers en veehouders Donderdag 29 September a.s. wordt in Middelburg de 3e Fok veedag voor Walcheren gehouden. De Walclierse rund veer okkers zullen daarop weer met hun beste dieren verschijnen voor keuring en voor „show." Het evenement wordt ook nu weer gehouden op de terreinen van de veiling Walcheren aan de Nieuwe Vlissingseweg. Men az Ier zeker ongeveer 300 dieren kunnen aanschouwen. De organisatie was ook ditmaal weer in han den van een regelingscommissie, onder voorzitterschap van de Rijksvee teelt- en Zuivelconsulent, ir. W. L. Harmsen. Er is ook een ere-comité, waarin o.a. de burgemeesters mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg en J. L. Dregmans van Koudekerke zitting hebben. De burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad zal de Fokveedag 's morgens officieel openen. Ruim veertienhonderd- leden van de Bescherming Bevolking in Zeeland namen Zaterdagmiddag deel aan een défilé, dat een lioogtejmnt vormde van de manifestatie in Vlissingen. Hier een deel vaneen contingent van ruim 350 B.B.-ers uit de Scheldestad, die in volle uitrusting meeliepen. (Foto P.Z.C.) Ir. Hofwegen nam afscheid van de Prov. Waterstaat. Ir. J. H. Hofwegen, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat te Terneuzen, heeft wegens benoeming elders afscheid genomen van het in zijn dienstkring werkzame personeel in Oost- en West Zeeuwsch Vlaande ren. Zowel in een middag- als in een avondbijeenkomst werd de scheiden de hoofdingenieur door vele sprekers dank gebracht voor de buitenge woon prettige samenwerking. Hier bij werd de nadruk gelegd op de goe de verstandhouding tussen ir Hofwe gen en 't personeel. Zijn vertrek werd dan ook allerwege betreurd. Tenslotte dankte ir. Hofwegen voor de tot hem gerichte hartelijke woor den en de vele hem aangeboden ge schenken. Faillissementen. Uitgesproken is het faillissement van E. Matla, autospuiter uit Oost burg Rechter-commissaris is mr. A. J. W. van Royen, Middelburg, cura tor mr. H. A.' R. de Mul, Oostburg. In 1952 werd voor de eerste maal een fokveedag gehouden. Men kreeg toen een goede indruk van de Wal clierse veestapel, zoals die weer was opgebouwd na de inundatie. Het was een geslaagd initiatief, maar aan het jaarlijks houden van zulk een dag dacht men nog niet. Vorig jaar, 23 September 1954, werd de tweede fokveedag gehouden. Hier werd voor de eerste maal uitsluitend ge registreerd stamboekvee vertoond. Het succes van deze demonstra tie was dermate groot, dat be sloten werd ieder jaar een cen trale fokveedag te houden. Het gebeuren van a.s. Donderdag is liet resultaat van dit besluit. Het gemengde bedrijfskarakter met een aanzienlijke kern van melk en fokvee kenmerkt het gebied van Walcheren. Daarom is men ér zeer mee gediend met een dag als deze. Niet alleen fokkers zullen er de vruchten van plukken, maar oók voor de veehouders van Walcheren en daarbuiten is de fokveedag van groot nut. De grondslag voor een doelmatige veeverbetering op de meeste van de Walcherse bedrijven en de afzet, speciaal van goede kalfvaarzen, mag thans gezond worden genoemd. Bijna de helft van de melkveestapel ongeveer 2600 koeien wordt productie gecontroleerd. De op brengsten slaan een goed figuur In t „VLIEGRAMP" BIJ BRESKENS Veertig helpsters en zestig helpers in actie bij evacuatie van tientallen gewonden De grote hall van de vismijn in Breskens werd Zaterdagmiddag in korte tijd herschapen in een behoorlijk geoutilleerd nood-ziekenhuis, toen hier di verse korpsen van het Rode Kruis in Zeeland een grootscheepse oefening hielden. De ongeveer veertig helpsters en zestig helpers van de afdelingen Axel, Vlissingen, Westkapeile, Middelburg, Souburg, Koudekerke, Bigge- kerke, West Zuid Beveland en West-Zeeuvvsch Vlaanderen, die zich om streeks drie uur in de vismijn verzameld hadden, kregen van dokter H. P. De Jong uit Oostburg een korte uiteenzetting te horen, waarin verteld werd, dat zich ongeveer één kilometer ten Westen van Breskens in de dui nen een ramp had afgespeeld. Het alarmsignaal liet niet lang op zich «•achten en direct daarop begaf een klein groepje Rode Kruis-leden zich naar de plaats, waar een vliegtuig zou zjjn neergestort. Op het „rampter rein" bleken zoveel „gewonden" te liggen, dat ijlings groot alarm werd ge slagen en vrijwel allen, met uitzondering van een klein groepje, dat achter bleef in het noodziekenhuis, naar de gewonden uitrukten. De Rode Kruis-helpsters en -helpers vonden niet minder dan 36 „licht- en zwaargewonden" op het terrein van de ramp. Met behulp van schmink was bij deze „slachtoffers" aangege ven, welke verwondingen zij hadden opgelopen. Bovendien konden de Rode Kruis-lcden nog gebruik maken van een kaart, die de gewonden bij zich hadden waarop alle blessures beschre ven stonden. Zodoende was het mo gelijk, dat men snel handelend kon optreden. „Gebroken" armen en be nen werden deskundig gespalkt, vele wonden werden doeltreffend verbon den en er werd naarstig gespeurd naar inwendige kwetsuren. De gewonden werden na het eer ste onderzoek zo snel mogelijk vervoerd naar een tent, die mén in het rampterrein had opgetrok ken. In deze tent werden de zwaargewonden van de lichtge wonden gescheiden en werd vast gesteld voor welke patiënten opna me in het noodziekenhuis nodig was. Vijf en twintig slachtoffers bleken zo zwaar „gewond", dat zij naar het noodziekenhuis ge transporteerd moesten worden. Omdat men aannam, dat langs het rampterrein een diep kanaal liep, werd het vervoer van de gewonden aanmerkelijk belemmerd. Men kon de gewonden vanaf dit geïsoleerd ge bied slechts vervoeren per kabelbaan. Deze kabelbaan werd in een omme zien en zeer vakkundig door 't korps uit Oostburg aangelegd. Aanvanke lijk werden de werkzaamheden nog even gestoord, doordat een schoor steen van een bunker, waaraan men de kabel verankerd had, verschoof, maar dit euvel was snel verholpen. Via de kabel gleden de „gewonden" daarna naar ae andere oever. Dokter De Jong uit Oostburg, die met dokter A. C. Ossewaarde uit Breskens, de leiding van deze oefe ning had, wees na afloop in de vis mijn te Breskens de helpsters en liel- Bjrs nog op enkele gemaakte fouten. eze oefening, waarin nieuwe richt lijnen voor een grote ramp verwerkt waren, had vooral ten doel om een snelle evacuatie van gewonden in de practijk te brengen. De waarnemend commandant van het Nederlandse Rode Kruis, overste Meulman-s uit- Den Haag, majoor Roo- denburg, Chef Staf van het Rode Kruis en autoriteiten van het Belgi sche Rode Kruis toonden hun belang stelling, terwijl ook burgemeester J. A. Eekhout aanwezig was. vergelijking met die van de meeste vooraanstande fokgebïeden. De ge middelde productie van de gecontro leerde koeien ligt op 4600 h 4700 kg melk met een vetgehalte van on geveer 3,8 procent. De K.I.-Vereniging „Naar Pro ductief Vee op Walcheren" en een viertal stierenhoudersverenigingen dat op het eiland werkzaam is, doen goed werk door te rtreven naar ex ploitatie van stieren van goed type en afstamming uit de beste bloed lijnen. De fokkerij van geregistreerd stamboekvee gaat een goede toe komst tegemoet. Regelmatig stijgt nog het aantal Walcherse leden van het Nederlands Rundvee Stamboek. Het heeft thans de 450 gepasseerd. Dertig rubrieken. Blijkens de thans verschenen ca talogus hebben voor de Fokveedag 1955 in totaal 58 veehouders 5 verenigingen inbegrepen inge schreven met 288 nummers. Er zijn dertig rubrieken, waarin de fok- en bedrijfsgroepen goed zijn vertegen woordigd. Vermeldenswaard is de aanwezigheid van een tiental dieren, dat aan hoge productie-eisen kon voldoen en dan ook in een speciale productieklasse werd ingedeeld. Naast het rundvee is er ditmaal een inzending van varkens. Het be treft hier 27 fokvarkens van het op Walcheren gekweekte Nederlandse Landvarken. Een drietal van deze dieren nam deel aan de Nationale Tentoonstelling in Den Bosch. Er zijn vele prijzen beschikbaar gesteld voor de beste dieren, die een deskundige jury zal aanwijzen. De medewerking van alle zijden, die de organisatoren hebben ondervonden, is zeer groot. Men verwacht voor deze derde fokveedag grote belang stelling. Advertentiej Ex S\ S TOK V-I'S Z ONEiN N. V. VANDAAG Middelburg Electro: „Les clandestines" (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Salto Mortale", (14 jr.), 20 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren" 9— 24 uur; Vlissingse Brug: Onthulling beeld, 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2