O Handige huishoudelijke snufjes naast decoratieve luxe VAN VROUW TOT VROUW nze ~üzoun)Cfr^a^ma .KRISTALLEN GELUK" ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JAARLIJKSE NOVITEITEN ring naar een ontwerp van Matégot (Parijs). De ronde schuimrubber kus sens zijn overtrokken met stoffen in alle mogelijke kleuren en dessins. Utrechtse jaarbeurs biedt ook de vrouw weer iets van haar gading De Utrechtse jaarbeurs heeft telkenjare ook haar speciale attracties voor de vrouw. Hoe goed en gemakkelijk huis en huishouding van de moderne vrouw tegenwoordig over he t algemeen zjjn ingericht: zij kijkt toch ieder jaar uit naar nog weer nieuwere snufjes, die haar dagelijkse taak kunnen verlichten. En al kan zij misschien dergelijke noviteiten op dat moment (nog) niet betalen, dan i s het toch 'n prettig idee dat deze snufjes er zijn, en wellicht in de toekomst toch ook binnen hd&r bereik zullen komen! Ook dit jaar is een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs voor de vrouw ruimschoots de moeite waard, al zijn er geen uitgesproken opzienbarende nieuwtjes. Op huishoudelijk gebied, op het gebied van woninginrichting en luxe artikelen zal iedere rechtgeaarde vrouw echter ongetwijfeld iets van haar gading in vinden. Om eens een keuze te doen uit de diverse aantrekkelijke zaken: Er zijn cigarettendoosjes in fraaie luxe uitvoeringen met, behalve een spiegeltje, ook een lippenstift welke de plaats inneemt van de aansteker. Binnenkort komen deze doosjes in de handel. Sieraden zijn er op de jaarbeurs in grote verscheidenheid. Ergens ziet men een originele ketting, vervaar digd uit touw en de punten van potvistanden! De laatste zijn uiter aard fraai gepolijst. Voorts waren er sierknopen, vervaardigd van walvis- balein. Buitengewoon mooi zijn de da- meshorloges, de z.g. cocktail-hor loges, waarvan de beweegbare fi- ratieve functie hebben, waardoor guren op de wijzerplaat een deco- het horloge meer *het karakter krijgt van een armband. Aan de buitenkant van de wijzerplaat is de uur- en minutenverdeling aan gegeven. De beweegbare figuren op de wijzerplaat wijzen de tijd aan. Weer andere horleges geven op de wijzerplaat met een kleine lens tevens de datum aan. Wekkeruurwerken wa ren uitsluitend nog in grote model len (dus in heren-hoi-loges) verwerkt. Nieuw is een strijkijzer, waarbij ge bruik wordt gemaakt van stoom, zo dat men het kan gebruiken om te persen, zonder dat men het materiaal Een modern, decoratief tafeltjedat op de Jaarbeurs te zien is. van te voren vochtig behoeft te ma ken. Het ijzer kan ook „droog" wor den gebx-uikt, en het is voorzien van een warmteregulator. Men vindt er verder een draagbare breimachine, die in een koffer opge borgen kan worden. Het apparaat heeft enkele voordelen boven de reeds bestaande zoals b.v. het naaldenbed, dat van metaal is. Nieuw ook zijn de tassen, waarin een (opvouwbare) paraplui kan wor den opgeborgen. Deze tassen bestaan tevens in luxe uitvoering. Verchroomde schotelhouders kun nen er voor zorgen, dat de huisvrouw haar handen niet brandt, wanneer zij b.v. een vuurvaste schotel, onver- schillig in welke grootte of vorm, aan tafel wil gebruiken. Zeilwrijrers, tegelijk ruitenwis sers en zeilreinigers, z\jn ook een voorbeeld van practisch huishou delijk inzicht. Bovendien besparen zjj tijd en moeite. Nadat het zeil met zeep sop is gereinigd, ban men hetzelf de apparaat gebruiken om het zeil met een vloeibare was in te wrijven. Deze behoeft niet te wor den xiitgewreven, zodat het zeil glimt, wanneer de was droog is. Op het gebied van woninginrich ting wordt de aandacht getrokken door de copacabana-ensembles, stoe len en tafels, vervaardigd uit stalen buis en geperforeerd metaal. Men vindt ze in zwarte en witte uitvoe- een boek dat de aandacht waard is De schrijfster Ruth Feïner Duit se van geboorte, maar tegenwoordig in Engeland woonachtig heeft een roman geschreven, welke zij de titel „Kristallen Geluk" gaf, en waarin zij de lezer binnenvoert in het we reldje van waarzeggerij, handlezen en spiritisme, dat sinds jaar en dag zo vele mensen pleegt te intrigeren. Tegen de achtergrond van dit we reldje schildert Ruth Feiner de histo rie van de Engelse Celia Freemantle, een jonge vrouw die bij toeval met een waarzegster in aanraking komt. en verslaafd raakt aan deze vorm van bijgeloof, nadat enkele „vooi-spellin- gen" van de waarzegster toevallig verbluffend juist blijken uit te komen. Zij raakt „verdwaald in een laby rinth van ijdele hoop" en gaat haar levenshouding en verwachtingen ba seren op de toekomstbeelden welke de helderziende voor haar ziet weg gelegd in „de kristallen bol". Wan neer na jaren al deze verwachtingen als een kaartenhuis ineenvallen, be hoeden slechts haar trots en een laat ste ï-estie gezond verstand de ont goochelde en verbitterde jonge vrouw- voor een wanhoopsdaad. Ruth Feiner heeft met dit boek een roman geschreven, welke zich vlot laat lezen, waarin zelfs bijzonder boeiende passages te vinden zijn en waarin de sfeer van het Londen tij dens de oorlogsjaren goed getroffen is. Aan de karaktertekening van haar hoofdpersonen mankeert daarentegen „Vrouwen schilderen": een expositie te Arnhem. In het gemeentemuseum te Arn hem zal hedenmiddag om drie uur de tentoonstelling „Vrouwen schilderen" worden geopend. De openingsplechtigheid zal wor den verricht door de loco-burgemees ter van Arnhem, de heer J. Bronk- horst, wethouder van onderwijs en kunstzaken in de Gelderse hoofdstad. Mevrouw Victorine Bakker-Hefting, oud-directrice van de dienst voor schone kunsten te 's-Gravenhage, zal tijdens de openingsbijeenkomst een inleiding houden. De tentoonstelling is samengesteld naar aanleiding van het jubileum van de Soroptimistclub te Arnhem. Zij zal van 25 September tot 20 November zijn geopend. Advertentie De damestaswaarin sicli een op vouwbaar parapluitje bevindt. iiiiiiimiiiiiiiii HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN ■m Dit practische apparaat bespaart de huisvrouw tijd en moeite! Het is een zeilivrijver, tegelijk zeilreiniger en ruitenwisser. Met dit instrument wordt het zeil eerst schoongemaakt, en ver volgens behandeld met een vloeibare wassoort, welke niet behoeft te worden uitgewreven. Zo lang mogelijk zomerse menu's Vanzelfsprekend wil iedereen nog zoveel mogelijk genieten van gezon de zomergroenten en -vruchten, voor dat de wintermaaltijden definitief hun plaats op onze eettafel gaan inne men! In onderstaande menu's zün ze nog volop aanwezig. nogal iets. De karakters blijven vaag, zijn tamelijk onaanvaardbaar, vooral waar het gaat om de hoofdfi guur Celia. Van een zo intelligente en ontwikkelde jonge vrouw kan men moeilijk aannemen, dat zij zich licht laat meeslepen in een draai kolk van bijgelovige dwaasheden. Toch verdient „Kristallen Geluk" de aandacht, omdat men, al le zende, overtuigd raakt van de eerlijke bedoelingen van de schrijfster. Zij heeft zonder hiermee het bestaan van boven natuurlijke gaven te willen ont kennen in dit boek een ernsti ge waarschuwing neergelegd te gen de gevaarlijke practijken van helderzienden en waarzeggers, die met hun practijken dikwijls groot en vaak onherstelbaar kwaad aanrichten. Het boek van Ruth Feiner is naar onze mening in de eerste plaats een boek voor vrouwen. Vrouwen immers vormen in de meeste gevallen het overgrote deel van de cliëntèle der toekomstvoorspellers, en wellicht speelt de nieuwsgierigheid, welke het karakter van de vrouw sinds jaar en dag wordt toegedicht, hier ook wel 'n rol. Uit dit boek kan men leren, dat het niet goed is wanneer we ons te veel om „de dag van morgen" be kommeren „Kristallen Geluk" is een uitgave van „De Toorts" te Haarlem. Alle brieven zijn in deze verrukkelijke zomerweken maar nonchalant blijven liggenalsof het niet de dure plicht van uw kolomschrijfster was om daar zo mogelijk per kerende rubriek op te antwoor den Maar wat wilt u: zolang de autobussen vol reisgrage vreemdelingen langs haar tuin suisden en de zwaarbepakte trekkende jongelieden voor haar hek pauzeerden, leek het een beetje waaghalzerij om aan ingekomen stukken ie begin nen. Driekwart van de verga dering lag immers met de zon-, nebril op in de achtertuin of liet zich roosteren op twee vierkante meter strand. Hoe had ik voor de rondvraag ooit voldoende belangstelling ge kregen bij zo'n onwezenlijke zomerse zomer Maar nu September de touw tjes weer strak aanhaalt, de autobussen op hun basis zijn teruggekeerd en de kinderen als aankomende morianen in de banken zitten nu wordt het hoog tijd dat wij in deze rubriek weer eens enige din gen op poten gaan zetten. Over 'n lege agenda behoeven wij werkelijk niet te klagen ge schat naar het aantal vragen en opmerkingen in diverse epistels zijn wij voorlopig tot het nieuwe jaar wei onder de pannen...... Misschien is het dan wel aardig om, als inleiding op het débat dat onge twijfeld zal losbranden rond de kwestie: „werkende moeder", eerst eens met een doodge wone, practische aangelegen heid op de proppen te komen De brief, door een platte landsvrouw geschrevenis kort om de hoek en zakelijk, en zet mii voor een vraag die mij al zn vaak op mijn pen deed bij ten: ,Jk heb vrije tijd over en zou graag thuiswerk hébben om daar tevens wat mee te verdienen. Weet u misschien op wélk gebied dat te krijgen is?" Ziedaar: de hamer is geval len, en wie het woord wenst kan het onmiddellijk krijgen. Hier hébben we een getrouw de vrouw van middelbare leef tijd. die „van schrijven, hand werken, bloemen kweken, fiet sen en debatteren" houdt, en die de schone spreuk: „Tijd is geld" nu wel eens in de practijk wil bevestigd zien. En of Saskia hier maar enige ren derende bezigheden aan de hand wil doen. Nu is dit een vraag die niet alleen vaak mijn schrijf bureau bereikt, maar die u ook regelmatig door de ko lommen van de kleine annon ces kunt zien divalen. Het le ven is, ondanks alle rooskleuri ge berichten van verhoogde wélvaart en verlaagde belas tingen, ongemakkelijk duur. Dat een geioisséld tientje meestal meteen een versmol ten tientje is, weet iedereen die een huishoudbeurs te beheren heeft. Gélukkig dat de kwaal universeel is, en de eerlijkheid, 'Hulpoaathigc eigenbaat een deugd van deze tijd, er geen malle doekjes van mis plaatste standtrots omheen wint. Maar nu beginnen, bij alle goede teil en openhartigheid, de neteligheden op te duiken. Mijn briefschrijfster wil, als zovélen, thuiswerk aannemen wat in haar situatie te ver staan is. In een dorp valt er allicht niet veel te baby-sitten of te typen zélfs als huis houdhulp zal men daar vrij wat minder emplooi vinden dan in de stad. £n voor dat thuiswerk, hoe wij het keren of draaien, komen ivij toch altijd weer bij de handwerken terecht, waar deze lezeres, gélukkig, speciaal haar hart aan verpand heeft. Nu is het evenwel zo, dat er voor betaalde arbeid nog altijd twee nodig zijn: de werknemer en de werkgever Hoe komt deze nijvere platte landvrouw, die niet met de handen over elkaar wil zitten, in haar afgelegen woonoord aan zoiets als een werkgever op handwerkgébied Mij dunkt, hier ligt de practische oplos sing bij die grote kring van vrouwen, die juist werk teveel en tijd te weinig hebben. Want het is, om iets te noemen, ver bazingwekkend hoeveel ont- bijtlakens, spreien, schoor steenlopers, kussens, kleedjes en theemutsen geduldig in kas ten en laden liggen te wachten tot de handioerksterdie in een overmoedige bui van dat beel digs begonnen is, eindelijk de vrij tijd daarvoor zal hebben gekaapt van haar druk bezette dagen. Zo goed als er bergen slipovers en truitjes, sokken en kniekousen en vesten en jum pers maar niet afgebreid ko men omdat het stop- en ver stelwerk alle overschietende uren opslokt /k zou mijn briefschrijfster willen raden: Bouio in uw buurt een kleine klanten kring op van overbezette huis vrouwen, d; dolgraag uw breipennen of haaknadld in be- v:eging willen houden, en dat met geld toe. Misschien kunt u in de nabije stad een handwerk zaak voor uw vaardigheden in teresseren. En vlak dan voor al de souvenir-industrie niet uit. Het seizoen heeft daarin, dunkt mij, een hoogconjunc tuur beleefd, en de voorraad zal in de komende winter wél moeten worden aangevuld. Daar zal toch genoeg bezig heid te vinden zijn voor ijverige vingers. Wie kleedt er anders, om één aantrekkelijk object te noe men, al die aardige poppen in streekdracht zo tot in de fijn ste puntjes aan Misschien is deze vraag vol doende om ergens een des kundige lezeres naar de pen te doen grijpen om u uit ervaring op dit gebied enige wijze adviezen in het oor te fluisteren. En, wie weet, lokt uw vraag wél de smeekbede uit van een huismoeder, die geen gat meer ziet in de bibe- lébonse berg van brei- en naai werk.... In ieder geval reken ik, vertrouwend op de gebleken solidariteit van een grote le zer essenkring, op een pak brie ven vol hulpvaardige eigen baat. Ik zal die met het groot ste genoegen doorsturen. SASKIA. Wat denkt u bijvoorbeeld van een maaltijd, welke begint met: toastjes met hardgekookt ei, gevolgd door een slaatje van komkommer en tomaat; slavinken met rgst, snij- of pronk- bonen, en met als dessert lange vin gers met custardvla? Ruim op het menu ook eens een plaats in voor chinesekool, die u kunt eten met een gebakken kaas- plak en aardappelen, gevolgd door een fruitdessert. Chinese kool houdt ons kort gezelschap en is dus een goede behandeling waard. In het voorgestelde menu wordt hij als groente apart gegeven. U kunt hem echter ook in een slaatje verwerken of een plaats geven in een bahmi- schotel. Bij het schoonmaken valt maar heel weinig af: wat dat be- t-eft dus een vooi-delige groente. De kool is in ongeveer 20 minuten gaar en kan opgediend worden met wat boter of margarine en fijngesneden peterselie erdoor geschud of in een melksausje. Kook de kool niet te lana: hii wordt er zuur van smaak door en veel minder lekker! Voor de kaasplakken kunt U het best niet al te jonge kaas nemen. Bak ze kort in hete boter of marga rine. Gebruik het firnit rauw, zo U wilt in de vorm van een vruchtensla. Omdat éénmaal per week vis op uw dis een goede gewoonte is, luidt het derde menu: Gebakken makreel, aardappelen, sla van rauwe andijvie en tomaat ha vermoutpap. De schoongemaakte makreel snijdt U aan de buikzijde verder open tot aan ch staart. U kunt nu de vis door zachtjes drukken helemaal open leg gen en de graat uitnemen. Bak de vis in hete olie margarine of boter, maar niet te hard en druppel er wat citroensap of azgn over. Voor de sla wordt de andijvie heel fijn gesneden, de tomaten in partjes verdeeld. Door deze sla is een sausje van zacht gekookt ei met olie en azijn heerlijk, maar ook met een eenvoudiger saus kunt U er een heel smakelijk ge recht van maken. Een stoofschotel is snel en gemak- kelgk te bereiden. U kookt de ingre diënten in één pan, maar stampt ze niet. Ons vierde menu bestaat uit zo'n stoofschotel: Schenkel, aardap pelen en princessebonen maken er deel van uit. Schenkel wordt door velen alleen voor soep gebruikt, maar weet U, dat schenkel heel geschikt is om te stoven en als volwaardig vlees op ta fel te brengen Maak er een volgen de keer eens een pittige ragout of haché van. - Blouses, welke flatteren We dragen alelmaal wel eens graag een blouse, maar er zijn heel wat dames, die een blouse in de rok niet zo best staat. Probeer dan eens zo'n lang mo del zonder ceintuur!.Het maakt lan ger, dus ook slanker en jeugdiger. U heeft er voor nodig o.a. 2 m. van 90 breedte. Van het belegstuk van de kraag, dat met een stippel lijn aangegeven is, tekent U het pa troon apart. De manchetten zijn ieder 42 cm. lang en 4 cm. breed, naden extra aanknippen. U knipt ze schuin van dubbele stof, evenals de heup band, die 5 cm. breed en 126 cm lang is. U stikt in voor- en rugpand de fi- guumaden, waarvan de smalle in het midden 2 cm breed getekend wor den Schouder-, mouw- en zijnaden sluiten, benevens het middenachter- naadje van de kraag. Deze wordt met de rüghals verbonden, waarna U er het beleg tegennaait en de aan geknipte belegstukken van de voor kant naar binnen vouwt. De sluiting aanbrengen. De mouwen werkt U met de manchetten af en de onder kant van de blouse met de heupband. Deze behoeft niet aan één stuk ge knipt te worden. Zoals U bij het andere modelletje ziet. staat het ook aardig om de heupband niet helemaal door te laten lopen, maar van voren in de deelna- den mee te naaien. Desgewenst kunt U hem ook laten vervallen. Deze lan ge blouses kunnen zowel op nauwe als wijde rokken gedragen worden, terwijl oen plissérokje er ook keurig bij staat. ELLA BEZEMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7