Verbod van bedrijfsarbeid ook voor 14-jarige jongens? ZEEUWSE CURSUS PERSONEEL HORECA START IN OCTOBER Zó boeiend is nu PANORAMA DAMES VAN T0NID0 PROBEREN EERSTE WINST TE VERKRIJGEN „HET GROTE SPEL" OPNIEUW GESPEELD EN NU MET GINA! FALEN VAN DONNER OPVALLEND IN GOTHENBURG'S TOURNOOI 10 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE C OU RANT ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 MINISTER SUURHOFF MAAT HOUDEN Emigratie moet doorgaan; loonstop niet voor langere tijd Aan de toelichting; op de begroting 1956 van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is het volgende ontleend: Een van de gevaren van de huidige situatie van hoogconjunctuur is, dat al te velen blijkbaar de indruk hebben, dat nu zo ongeveer alles mogelijk is. Niet alleen alles, maar alles tegelijkertijd. De minister zal gaarne trachten ook in deze periode „maat te houden". Dit goede voornemen kan slechts verwezenlijkt worden, wanneer ook buiten de sociale sector „maat gehou den" wordt en reeds aanwezige spanningen worden weggewerkt. Wat de emigratie betreft, merkt minister Suurhoff op, dat ons geboor te-overschot zich nog steeds rond de 150.000 per jaar beweegt. Dit nood zaakt ons een emigratie-politiek op lange termijn te voeren. Automatisch is, gelyk de cijfers aantonen, door de huidige gunstige conjunctuur de emi gratiegeneigdheid toch al afgeremd. Zou de regering dit proces nog stimu leren door de emigratie van bepaalde categorieën werknemers en zelfstan digen thans niet meer te subsidiëren, dan zou dit zeer waarschijnlijk tot re percussies in ontvangende landen aan leiding geven, die niet bereid zouden zijn, uitsluitend die categorieën van Nederlandse emigranten te ontvan gen, die wij wel „misbaar" achten. Uit de cijfers betreffende de emigra- tielanden over de periode Juli 1954 eind Juli 1955 blijkt, dat het aantal aanmeldingen voor Canada sterk is gedaald. Deze daling wordt in even wicht gehouden door een stijging van de belangstelling voor Australië en de V.S. Loonpeil Het komt de minister niet juist voor nu het advies van de S.E.R. over het toekomstige systeem onzer loonpoli tiek nog niet gereed is, daarop voor uit te lopen. Vergeleken bü 1952 vond een stijging plaats van het reëele loon met ongeveer tien procent. Na de prijsstijgingen rond de jaarwisseling zijn de kosten van het levensonder houd niet verder omhoog gegaan. Er kan zelfs gesproken worden van een licht dalende tendenz. Het heeft zeker niet. in de bedoeling der regering gelegen toen zij aankon digde voorshands naar stabiliteit in het loonpeil te willen streven, daar mee voor langere tijd een loonstop af te kondigen. Wanneer de welvaart blijft stijgen, da» zullen ook de loontrekkenden daarin moeten delen. Meningsverschil bestaat daarover nauwelijks. Wel lopen de meningen sterker dan vroege)- uiteen over de vraag, op welke wijze en welk deel van de gestegen welvaart aan de loon trekkenden ten goede dient te komen. Veertienjarige jongens Nu het verbod van bedrijfsar- beid voor 14-jarige meisjes met ingang van 1 Juli 1955 van kracht is geworden, zal de aandacht bij voortduring jericht moeten zijn op de mogelijkheid van een verder gaande bescherming der jeugdige arbeidskrachten. Als eerste stap wordt hierbij gedacht aan een uit breiding van het verbod tot de groep van 14-jarige jongens. Voorbereid wordt een voorontwerp van een algemene maatregel van be stuur tot wijziging van het werktijden besluit voor fabrieken of werkplaat sen 1936. De strekking hiervan is in hoofdzaak de arbeid van jeugdigen buiten de normale werktijdenbegren- Dodelijke val van 9,5 meter te Sluiskil Vrijdagmiddag is de uit Sas van Gent afkomstige arbeider F. de C., bij werkzaamheden aan de l'Azöte-fabriek te Sluiskil van een 9,50 meter hoge stelling gevallen. Onmiddellijk werd het slachtoffer naar het R.K. ziekenhuis te Siuiskil vervoerd, waar slechts geconstateerd kon worden dat de dood reeds inge treden was. De overledene, die 31 jaar oud was, laat een vrouw en één kind achter. Te Vlissingen wordt thans ook het gedeelte van de Paul Krugerstraat, gelegen tussen de Van Dislioeckstraat en de Koningsweg, tweebanig ge maakt. Vanzelfsprekend brengen de werkzaamheden gedurende enige tijd voor het verkeer enig ongerief mee maar uiteindelijk zal men toch ook van de nieuwe situatie kunnen profiteren. ?oto P.Z.C. zing voor industriële ondernemingen in het bijzonder voor ploegenarbeid af te schaffen. Wat betreft de werktijden voor winkelpersoneel ligt het in de be doeling om de thans nog geldende werktijd van 9% uur per dag en 53 uren per week, terug te brengen tot 8V2 uur per dag en 48 uren per week behoudens uitzonderin gen bij wijze van overgangsmaat regel. Een daartoe strekkende wij ziging van genoemd werktijdenbe sluit wordt voorbereid en ter be handeling aan de S.E.R. toegezon den. Kinderbijslagregeling Nu inmiddels het ontwerp van wet op de algemene ouderdomsverzeke- ring bij de Tweede Kamer is inge diend, zal alles in het werk worden gesteld om zo spoedig mogelijk gereed te komen met een wetsontwerp aan gaande een definitieve kinderbijslag- regeling. De minister koestert nog steeds de verwachting, dat het wetsontwerp nog in de loop van 1955 kan worden inge diend, doch hij kan geen stellige toe zegging doen, gezien de verschillende ernstige problemen, welke nog tot op lossing moeten worden gebracht. De minister staat voor ogen een al gemene, de gehele bevolking omvat tende kinderbijslagverzekering, welke én wat de kring van verzekerden én wat de wijze van vaststelling en in ning der premiën betreft, nauw aan sluit b$j het ontwerp van wet op de algemene ouderdomsverzekering. LANG GEVOELDE BEHOEFTE Gedegen opleiding Begin October zal in Middelburg een elementaire cursus voor personeel in de hotel-, café- en restaurantbedrijven starten. Deze opleiding is bestemd voor allen, die reeds over enige erva ring in deze bedrijfstak beschikken en hun vakbekwaamheid willen opvoe ren. Maar ook voor degenen, die zich voor een werkkring in de horeca-be- drijven interesseren, staat de cursus open. Met deze opleiding beoogt men in een reeds lang gevoelde behooJte aan meer deskundig personeel te voor zien. Die behoefte heeft zich tijdens de laatste seizoenen met name op Walcheren steeds meer duidelijker doen voelen. De opleiding nu beoogt o.a. vakkun dige buffetdames, serveersters en aan komende kellners „af te leveren". Het. initiatief tot de oprichting van een dergelijke cursus ging uit van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Middel-- burg. Hier is sinds enige tijd een amb tenaar speciaal belast met de bemid deling in de horeca-bedrij ven. Bij dit werk, dat "Vaak grote moeilijkheden opleverde, constateerde men op het G.A.B. duidelijk, dat voorzieningen op dit stuk dringend noodzakelijk zijn. In horeca-kringen was men onmid dellijk enthousiast voor de suggesties, die daarna van het u.A.B r.., amen. Er werden o.a. besprekingen gevoerd met de hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Zeeland, de heer K. van Dijk. Ook deze wilde zijn medewerking verlenen. De directrice van de Middelburgse huishoud- en in dustrieschool, mej. J. M. Stolk, met wie contact werd opgenomen, ver kreeg spoedig de medewerking van het betrokken ministerie. De cursus kan dan ook in deze school worden gege ven. Als docenten zullen optreden de he ren J. F. Seydel en F. van 't Westende, twee deskundigen uit het horeca-be drij f. De practijk zal het hoofdbestanddeel zijfe rlr zal worden begonnen met al gemene vorming, gericht op de toe komstige werkkring of op verbetering in de huidige. Hierbij zal aandacht worden besteed o.a. aan de uitspraak en aan de wijze van optreden. Dit on derdeel wordt gevolgd door het be oefenen van het arrangeren van tafels. Het serveren in een cafébedrijf zal hierna de aandacht in beslag nemen. Velerlei lessen Na deze inleidende oefeningen komt men aan het serveren van maaltijden toe. Tevens zullen de cursisten wor den getraind voor een werkkring in het buffet. Onderricht in de „serveer- kunde" ontbreekt ook niet aan deze opleiding. Er zal ook op den duur het menu zowel in het Nederlands als in de „kooktaal", Frans een on derwerp van bespreking uitmaken. Zoveel mogelijk zullen de lessen op practische basis worden ge schoeid. Er is reeds een contact gelegd met grotere Zeeuwse be drijven. Hier zullen indien nodig cursisten kunnen werken om er varing op te doen. Ook zullen er excursies naar grote bedrijven worden gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken daar. Ter nadere voorlich ting worden ook bedrijfsfilms ver toond. Zelfs denkt men er aan in een verdere toekomst over te gaan tot het geven van conversatieles sen in Frans, Duits en Engels. De cursus- wordt gedurende twee avonden per week gegeven. Hij zal en kele maanden duren. Het geheel is er op gericht reeds voor het a.s. seizoen het aantal vakkundige personeelsleden in het Zeeuwse horecabedrijf niet on belangrijk te vergroten. Geconstateerd is namelijk, dat met name onder degenen, die reeds over enige ervaring beschikken de belang stelling voor deze opleiding leeft. Men verwacht dan ook een 50 lot 00 cur sisten te kunnen inschrijven. Degenen, die de cursus met goed ge volg aflopen, krijgen een verklaring daarvan. Het G.A.B. bemiddelt voor hun plaatsing. (de leeuwentemmer) Prins Bernhard beschermheer Radio Nederland Wereldomroep. Ter herdenking- van het feit, dat tien jaar geleden, op 13 October, de na-oorlogse werelduitzendingen een aanvang namen, zal het bestuur van de stichting Radio Nederland We reldomroep op 13 October om half elf in de burgerzaal van het raad huis te Hilversum aan Prins Bern hard het beschermheerschap aan bieden. KNVB besprak moeilijkheden met Walcherse verenigingen. Afwerking competitieprogramma aan beschouwing onderworpen. Tijdens een Donderdagavond in Middelburg gehouden bespreking tus sen de heren W. Goorse, Chef van de afdeling Competitiewezen van de K.N.V.B., \V. Luchtenberg, competi tieleider van district Zuid I en in aanwezigheid van de heer A. Inian- se, distri ets-bestuurder van de K. N. V. B., met bestuursdelegaties van de Walcherse K.N.V.B.-verenigingen, werden de verschillende problemen die verband houden met de afwer king van het competitieprogramma aan een nadere bsechouwing onder worpen. In deze vruchtdragende bespreking-, waarbij de verschillende clubs blijk gaven te willen nemen en geven, toonde men begrip voor eikaars moeilijkheden en lioewel natuurlijk niet voor 100 aan alle verlangens zal kunnen worden voldaan, staat toch wel vast dat verschillende pro blemen tot een bevredigende oplos sing zullen kunnen worden gebracht. De coneurrentie-moeilijkheden, wanneer bijv. twee plaatselijke clubs gelijktijdig met hun elftallen moeten spelen, werden onder de loupe geno men en maatregelen zullen worden getroffen om deze bezwaren in de toekomst te ondervangen. Ook het samenreizen tussen het eerste en lagere elftallen maakte een punt van bespreking uit en ook hier bij toonde men een open oog te heb ben voor de moeilijkheden der clubs. Vliegveld bij Haamslede zal hersteld worden In dè gemeenteraadsvergadering van Haamstede deelde burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell mede, dat vorige maand een bespreking heeft plaats ge had tussen vertegenwoordigers van de rijkswaterstaat, de rijksluchtvaart dienst, de luchtmacht en het gemeente bestuur betreffende liet herstel van het in de oorlog beschadigde vliegveld. Het staat thans vast, dat de dienst wederopbouw in principe bereid is de kosten, verbonden aan het herstel, voor zijn rekening te nemen. Het al of niet handhaven van de startbaan vormt nog een punt van overweging. De plannen voor het vliegveld, dat in het bijzonder zal die nen als sportvliegveld, zullen uitge werkt worden door het departement van verkeer en waterstaat. ZEEUWSE HANDBALLERS IN ACTIE Wint Marathon II van Zeeland Sport II In verband met de twintigste inter nationale boulevard-loop, die Zondag middag in Vlissingen zal worden ge houden, is er voor het a.s. weekeinde voor de le klasse van het district Zuid (Nederlands Handbalverbond) maar een beperkt programma vastge steld. De dames van WLC II, die nog steeds op de eerste winst wachten, spelen in eigen kasteel tegen RPC en misschien kunnen de VVLC-reserves het terrein-voordeel uitbuiten en de nederlaag ontglippen. De heren van HEW moeten in staat zijn de volle winst bij WLC weg te halen, terwijl Agressive tegenstander Geel Blauw in de pan gaat hakken. In de 2e klasse winnen de EBHV- dames van Were di. Bij LongaSOA zal de krachtsverhouding uiterst ge ring zijn, terwijl de Tonido-dames gaan trachten de eerste winst, tegen eel Blauw, binnen te halen. Een ge makkelijke opgave is dat overigens niet. De heren van PTT zullen EBHV zeker niet van winst af kunnen houden en Fortse Marathon zal de capitulatie-vlag ten gerieve van SOA uit de kast moeten halen. Hoewel het Middelburgse spel To- nido zeker niet ligt, kan men EMM Zondagmiddag toch met lege han den naar de Zeeuwse hoofdstad zien terugkeren. In de le klasse (dames) van de af deling Zeeland staat een spannende strijd te wachten tussen Marathon II en Zeeland Sport II. De speelsters van Marathon hebben nog de beste papie ren, maar de plaatselijke rivaliteit zal een groot gewicht in de schaal leggen. Olympus zal het onderspit moeten del ven tegen Walcheren I en EMM gaat een ruime overwinning tegemoet op Marathon III. Bij de heren loopt EMM H groot ge vaar dit weekeinde het loodje te moe ten leggen tegen Marathon II. terwijl daarentegen Marathon IH het hoofd moet buigen voor Olympus. Volhar ding mag geen moeite'hebben met To- nido III. In de 2e klasse B (dames) laat Vol harding Lucfor II tegen een nederlaag oplopen, terwijl De Meeuwen zeker nog niet voldoende routine zal hebben verzameld om Hontenisse te kunnen weerstaan. Luctor I zal bij ODI de volle buit weggrijpen. De meisjes-junioren van Zeeland Sport zullen de meerderen blijven over Walcheren en de Hellas-meisjes halen de winst weg bij Volharding. Het krachtsverschil tussen de Tonido- en Luctorjeugd zal zeker niet erg groot zijn, terwiju de Meeuwen geen kans krijgen de winst weg te pikken in Hontenisse. De jongens van Volhar ding en Tonido zullen ook niet veel voor elkaar onder willen doen, maar de winstkansen van de Tonido-jeugd slaan we toch het hoogst aan. Programma Het programma voor a.s. Zondag luidt: District Zuid Ned. Handbalver bond: le klasse dames: WLC II RPC. le klasse heren: WLCHEW; AgressiveGeel Blauw. 2e klasse dames: Were diEBHV; LongaSOA; TondioGeel Blauw. 2e klasse B heren: PTTEBHV; Fortse MarathonSOATonido EMM. Afdeling Zeeland: le klasse A da mes: Marathon IIZeeland Sport H; WalcherenOlympus; EMMMara thon HL le klasse B dames; Volhar dingLuctor H; ODILuctor I; HontenisseDe Meeuwen, le klasse heren: EMM HMarathon II; Vol hardingTonido III; OlympusMa rathon IH. Junioren afdeling A: Walcheren Zeeland Sport. Junioren meisjes afde ling B: VolhardingHellas; Tonido Luctor; HontenisseDe Meeuwen. Jongens junioren: VolhardingTo nido. FILMS IN ZEELAND Goed getroffen sfeer in „Salto Mortale". De film „Het grote spel" (Alham- bra, Vlissingen), is niet nieuw. Reeds in 1932 kwam deze rolprent uit en het was in die dagen een alleszins succesvolle rolprent. Destijds im mers gold alles wat rondom het Vreemdelingenlegioen geschiedde en dat gebeurt in deze film als bijzonder attractief. Deze attractie is intussen wel wat afgezwakt; men ként het Vreemdelingenlegioen en alle daarmee samenhangende avon tuur en romantiek. Maarintus sen is er ccn andere attractie ver schenen. Gina Lollobrigida Gina vervult de hoofdrol in de nieuwe versie van „Het grote spel", waarvan Robert Siodmak de regie voerde. Het is het verhaal van een jong en succesvol advocaat, die er een nogal kostbare vriendin op na houdt. Wanneer het hem zakelijk tegenloopt, neemt hij dienst in het Vreemdelingenlegioen en.... ontmoet in het barre Afrika een meisje, dat- als twee druppels water op zijn vroegere vriendin lijkt. Dat geeft Mosselzaad op punt van Oude Tongse Bank. Nu zo weinig mosselzaad in Zeeland is gevallen, zien sommige mosselkwe kers met lede ogen, hoe een belang rijke hoeveelheid mosselzaad is te recht gekomen op de uiterste punt van de Oude Tongse Bank. Men twij felt zelfs of de gronden, waar het zaad ligt nog; wel tot genoemde Bank ge rekend ltunnen worden en of de aan spraak die de eigenaar daarop maakt wel rechtmatig is. Vissers uit Yerse- ke die gekomen waren opi ondanks het verbod van de rentmeester, toch het zaad weg te vissen, moesten on verrichter zake terug keren, omdat voorhands de aanspraken als recht matig werden erkend. HARDE DOBBER TEGEN EUWE Imponerende Bronstein Botwinnik's opvolger (Van onze schaakmedewerker, drs. M. C. Verburg). Het meest opvallende van het tour- nooi te Gothenburg is wel het falen van onze landgenoot Donner. Met ö/2 Ïunt uit 20 partijen kwam hij zelfs 1/2 punt tekort voor zijn „Meister- drittel", legitimatie van zjjn titel. Met Medina (Ven.) en Sliwa (Polen) eindigde hij op de onderste plaats. In de meeste van zijn purtijen heeft hij ernstige fouten gemaakt en zelfs zijn twee winstpartijen zijn niet van bij zondere aard. Zijn enige succes be staat uit drie degelijke remises tegen de Russen Keres (no. 2), Gelier (no 5 en 6) en üiwitzki (no. 10). Donner zal een harde dobber hebben om zijn Nederlandse titel tegen dr. Euwe te verdedigen. Imponerend was het spel van Bron stein (Rusl.), die van meet af aan aan kop heeft gelegen. Met 15 pun ten uit 20 scoorde h(j 75 pet. en bleef hij 1% punt op Keres voor. Dat lijkt weinig, maar is in de praktijk een zware opgave. Zijn lijst bevat 10 overwinningen en 10 remises. In Bronstein zien wij steeds duidelijker de opvolger van Botwinnik, die hem enige jaren terug al in een match om de wereldtitel een gelijkspel moest toestaan. Voor Spasski (Rusl.) is het wel een bijzonder jaar. Als 19-jarige won hij de jeugdwereldtitel en nu deelde hij de 7de, 8ste en 9de plaats. Tussen de laatste drie Russen ligt telkens ongeveer 12 jaar leeftijdsverschil. Wordt Spasski de toekomstige pre tendent De vroegere jeugdkampioen Panno (Arg.) legde beslag op de derde plaats. Zijn spel is eigenlijk voorna melijk defensief sterk. Z'n tegenstan ders hebben dan de neiging gevaarlijk te forceren. In de topklasse die te Amsterdam in 1956 aan de eindstrijd deelneemt zal hij daarmee weinig kans hebben. De derde jongere Fude- rer (J.-Sl.) is tragisch ondergegaan. Met brillant spel heeft hij lange tijd 2de en 3de gestaan. Uit de laatste 11 partijen heeft hij echter slechts 3 punten gehaald, wat hem terugbracht naar de 14de en 15de plaats. Ongeslagenen Petrosjan (Rusl.) is met Bron stein de enige ongeslagene. Hij be- goji met 9 remises en stond toen vrij laag geklasseerd. Later produceerde hij vijf overwinningen. Zijn aantal re mises was een record, n.l. 15. Najdorf (Arg.) is tegengevallen met zijn ge deelde 12de en 13de plaats. Lange tijd stond hij 19de Toen veerde hij op, maar voor de finish zakte hij moeilijkheden, zo zeer zelfs ,dat de jongeman na vier jaar dienst we derom bijtekent voor het Vreemde lingenlegioen. Avontuur en romantiek uit 1932, opgediend in een nieuw (gekleurd) kleed en met Gina als een van de voornaamste attracties. Tussen haak jes ;goed spel wordt te zien gege ven door Arletty als Madame Blan che, waardin. „Salto Mortale" (Schouwburgbi oscoop, Middelburg) is een circus- film, met in de iioofdrolien Frits van Dongen. Margot Hielscher en Paul Kemp. Het is een Duits pro duct .waarin de romantische .altijd weer boeiende sfeer van de piste uitstekend is getroffen. Regisseur Viktor Tourj'ansky belichtte niet slechts het leven in 't circus, maar ook de toestanden rond het wereldje van zand en zaagsel. Afgezien van enkele,,.wat overdadig sentimentele scènes een boeiende rolprent. Raoul André regisseerde „Les Clan- destines" (Meisjes zonder beroep, Electro, Middelburg), een film die niet uitsluitend gaat over de zogenaamde „Callgirls", zoals de titel zou doen vermoeden. Er komt ook nog een or ganisatie in verdovende middelen aan te pas, alsmede een ontluikende lief de. Al met al een wel onderhoudende film en het. onderwerp is delicater dan de „veelbelovende" titel Zondagmiddag kan men in Electro nog genieten van de dwaze avonturen van Stan Laurel en Oliver Hardy in de filmklucht „Zeebonken". In het kluchtgenre ligt eveneens de rolprent „New Yoi-k op stelten" (Grand, Goes) waarin Dean Martin en Jerry Lewis als de komieken door dik en dun fungeren. Wat er omgaat? Wel, ze zetten New York op stelten en hoe ze dat doet kunt U beter zelf gaan zien. Zondagmiddag vertoont Grand de opgewekte musical „Meisjes van de Kouseband" met o.a. Rosemary Cloo- ney en Guy Mitchell. Een vrolijke pa rodie op de Wild Westfilm. met veel zang, dans en muziek. George Mars hall, die de regie voerde, zorgde voor de nodige vaart in dit luchtige ont spanningsproduct. „Clown Boem" (Luxor, Vlissingen) tenslotte is een product van de Zweed Nils Poppe en met Nils in een dubbel rol. Als burgemeester en als clown. Een klucht, die niet helemaal slaagde, wel eens aanleiding tot een lach geeft, maar over het algemeen toch ais ta melijk flauw gekenmerkt kan worden. Leidster benoemd bij de Dienst Geestelijke V olksgezondhei d Tot leidster van de dienst der gees telijke volksgezondheid in de provin cie Zeeland is benoemd mej. dr. J. Hamstra, thans werkzaam aan het rijksasyl Avereest te Balkbrug. Zij zal haar werkzaamheden in Zee land op 17 October aanvangen en zal dus ook van genoemde datum af van dr. J. Zitman de leiding van de con- sultatiebureaux overnemen. weer terug. Zijn slechte start is hier wel de oorzaak van. By hem zijn de psychische factoren (te) belangrijk, m.a.w. hij is niet evenwichtig. Zijn landgenoot Pilnik deed het be ter, evenals Filip (Tsj. SI.)die zeer solide speelt (14 remises). Beiden deelden met Spasski de 7de tot 9de plaats. Tenslotte Szabo (Hong-.), de laatste jaren wat afgezakt, maar nu 5de en 6de met de Rug Geiler. Eén Rus (Iliwitzki) wist zich een uni cum niet te plaatsen. In 1956 zien wij de eerste negen hoogstwaarschijnlijk te Amsterdam om met Sniyslovv (Rusl.) en wellicht Euwe en Reshewski (U.S.A.) uit te maken 'vie in 1957 Botwinnik mag uitdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6