f mm,orï) j Nog geen beslissing over ontslag aan huwende kleuterleidsters Wending" nummer, kwam meteen speciaal gewijd aan de jeugd EEN INTERNATIONAAL DEBAT TIJDENS RECEPTIE IN MOSKOU N ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COC RANT STROOM VAN AMENDEMENTEN Op 4 October zal de Kamer opnieuw moeten stemmen (Van onze parlementaire redacteur). Na dagenlange discussies heeft de Tweede Kamer zich Vrijdagmiddag door de moeilijke en uitgebreide materie van de kleuteronderwijswet heen geworsteld. De eindstemming is bepaald op Dinsdag 4 October a.s., wan neer de Kamer voor het eerst weer bijeenkomt. Het wetsontwerp moet namelijk na de talrijke wijzigingen, die er tijdens de behandeling in zijn aangebracht, eerst nog eens nauwkeurig op zijn juistheid worden nage keken en bovendien moet het geheel in de nieuwe schrijfwijze van de Ne derlandse taal worden omgezet. Het zou op 4 October bij deze eindstemming hebben kunnen blijven, wa re het niet, dat Vrijdagmiddag bij de beslissing over een amendement van pater Stokman (KVP) betreffende de huwende kleuterleidster de stem men staakten. In de eerstvolgende vergadering zal opnieuw over dit amen dement gestemd moeten worden. Staken de stemmen weer, dan wordt het geacht niet te zijn aangenomen. Uiteraard kon ook nog geen beslis sing genomen worden over het arti kel, waarop het amendement betrek king had. En tevens hield de Kamer op voorstel van de heer Koersen (K VP) met 48 tegen 38 stemmen een tweede amendement-Stokman aan, dat eveneens op het ontslag van de huwende kleuterleidster slaat. Hoewel de Tweede Kamer Donder dagmiddag met 46 tegen 44 stemmen een motie van de socialistische mej. mr. Tendeloo had aangenomen, waar in de regering wordt uitgenodigd al le voorschriften betreffende het ont slag aan de huwende ambtenares te schrappen, kwam de heer Stokman diezelfde dag toch nog met een amen dement om in de kleuteronderwijswet de bepaling op te nemen, dat de ge meenteraad zich bij de aanstelling van een kleuterleidster bevoegdheid kan voorbehouden haar in geval van huwelijk te ontslaan. K.V.P. verdeeld Er was reeds over gedebatteerd. Vrijdagmiddag vóór de stemming be- Êerkte men zich tot het afleggen van orte verklaringen. De fractieleider van de KVP, prof. Romme, motiveer de zijn stem vóór het amendement. Zijn partijgenoot, de heer Koersen was van mening, dat de lagere or ganen ten aanzien van het perso neelsbeleid zelfstandig moeten kun nen optreden. De bevoegdheid die pa^ ter Stokman uitdrukkelijk in de wet vastgelegd wenste te zien, verleent de kleuteronderwijswet hen echter zonder het amendement ook al. Hij achtte het onjuist en verwarrend één bepaald geval van ongevraagd ont slag in de wet te noemen. Enkele le den van de KVP zouden daarom te- §en het amendement stemmen, deel- e hij mee. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen van de CHU verklaarde zich er even eens tegen De echtgenoten moeten beslissen, vond zij, of de vrouw zal blijven werken. De Christelijk-historische heer Krol, die Donderdag vóór de motie- Tendeloo gestemd had, zeide nu vóór Franse spoorwegstaking geëindigd Zowel op de hoofdlijnen als op de spoorlijnen van de voorsteden uit Pa rijs is vrijdagavond het treinverkeer in Frankrijk weer normaal geworden, een uur, nadat de staking van een volle dag die door het onafhankelijke verbond van treinmachinisten was afgekondigd, geëindigd was. Parlement gebruikt nieuwe spelling (Van onze pai-lementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft Vrijdag middag op voorstel van de voorzitter besloten in de van de Kamer uitgaan de stukken de nieuwe schrijfwijze van de Nederlandse taal te gebruiken. Een overeenkomstig besluit zal, naar het zich laat aanzien, spoedig ook in de Eerste Kamer vallen. De nieuwe spelling laat, zoals be kend, nogal wat vrijheden toe. Ten einde in de Kamerstukken eenheid te brengen, zullen de richtlijnen gevolgd worden, die de minister-president dr. Drees voor de departementen van al gemeen bestuur heeft uitgevaardigd. PROTEST. Honderden verbolgen Britse luisteraars hebben Donderdag avond de B.B.C. opgebeld om te pro hoofdpersonen in het vervolg hoorspel „The Archers" bil een brand „om het leven is gekomen De actrice die se dert 1952 de rol van deze hoofdper soon speelde verklaarde blij te zijn, dat zij nu vrij is voor andere stukken. BACCHUS. Een poney van de En gelse boer Geoffrey Mulley stond te waggelen op zijn „tenen" toen het oog van zijn meester op hem viel. „Het dier lijkt wel dronken", zei Geoffrey. En hij had gelijk. De gealarmeerde vee-arts constateerde dronkenschap tengevolge van het eten van gegiste aardappelen, waarin zich „solaline" had gevormd, een stof, die dezelfde in vloed kan hebben als alcohol. VOORTEKEN. Een 63-jarige aanstaan de bruidegom ergens in Duitsland had wel bijzonder veel pech. Met zijn uitverkorene, een paar jaar jon gere weduwe, zat hij op een sofa. Het was allemaal koek en ei tot plotseling het portret van de eerste man van de weduwe naar beneden kwam pre cies op het hoofd van de aanbidder. Deze verbrak daarop onmiddellijk de verloving, want hij zag in dit ongeval een slecht voorteken. Maar daarmee is hij er nog niet af, want de teleurge stelde weduwe heeft nu een aanklacht wegens verbreken van trouwbelofte tegen hem ingediend. het amendement-Stokman te zullen stemmen. Hij zou echter niet mede werken aan de aanneming van een tweede amendement-Stokman, luiden de: „De akte van benoeming kan de bepaling bevatten, dat aan een leid ster ontslag kan worden verleend in geval van huwelijk". De socialistische fractieleider sprak zich positief tegen beide amendemen ten uit. SPANNING. Evenals de dag er voor verliep de stemming ook nu weer in de groot ste spanning. Het was muisstil in de vergadèrzaal. Alleen klonken de na men van de afgevaardigden met on middellijk daarna het vóór of tegen. Verscheidene leden zaten te turven. Toen allen hun stem hadden uitge bracht, deelde de voorzitter, mr. Kor- tenhorst mede, dat zich 43 Jeden vóór en 43 leden tegen het amende ment hadden verklaard. Dat bracht teleurstelling bij de vóór-stemmers en enige opluchting bij de tegenstanders. In de volgende vergadering zal opnieuw gestemd worden. Dan zal ook moeten worden beslist over het amendement-Stok man, waar de heer Krol (CH) zich by voorbaat al tegen heeft verklaard. Tegen het amendement brachten hun stem uit de PvdA, de VVD, de CPN, van de KVP de dames Klompé en De Vink en de heren Visch en Koersen en van de CHU jkvr. Wttewaal van Stoetwegen. SCHOOLGELD. Spanning was er Vrijdag ook al ge weest bij cfe stemming over het arti kel van de kleuteronderwijswet, waar in vastgelegd is, dat er schoolgeld geheven zal worden. Er waren na melijk verscheidene leden tegen deze heffing. Het artikel werd aangenomen met 47 tegen 39 stemmen. Er tegen wa ren de PvdA, de VVD, de CPN en van de CHU de heren V. d. Wetering, Kikkert en Beernink. Bij het bekend worden van deze uitslag hief minister Cals dreigend de vinger tegen enkele tegenstanders op en zeide lachend: „Als het artikel verworpen was, had ik het gehele wetsontwerp ingetrokken VELE STEMMINGEN. Toen het algemene debat over de artikelen geëindigd was, stonden 21 stemmingen over amendementen en artikelen op het programma. Ver scheidene ervan werden ingetrokken, één is door de minister overgenomen en de rest afkomstig van de com munistische heer Gortzak werd verworpen. Alleen de amendementen van de heer Stokman zijn nog over. Twee Nederlandse gevangenen keren terug uit Sowjet-Unie Vrijdag is een groep van 31 oud-gevan genen uit de Sowjet-Unie, onder wie één Nederlander en één Nederlandse, in de Oost-Duitse grensplaats Frank fort aan de Oder aangekomen, aldus deelde het West-Berlijnsc Rode Kruis mede. De Nederlandse vrouw (de 50-jarige Regina Krampen, die in 1945 te Ber lijn door de Russen werd gearres teerd), elf Fransen, twee Belgen en een Zwitser werden doorgezonden naar West-Berlijn. De Nederlander en vijftien Duitsers bleven achter in een quarantainekamp te Frankfort aan de Oder. opmerkten, dat zij vrouwen gezien haddcr die zeer zwaar werk deden, zei Kroestsjef scherp, dat dit waar was. maar dat zij er voor betaald wei-den en dat het beter was dan prostitutie. Over de bewapening van West- Duitsland zei Kroestsjef, dat dat een moeilijk ding voor de Russen was om te aanvaai-den. Maxim Saboerof, een van Ruslands hoogste leiders en de eerste ont werper van economische plannen, deelde nog mede, dat de Sowjet-Unie bereid is. aan het Westen olie, zink, lood. koper, nikkel en andere strate gische goederen te leveren. „Wij zijn niet bang", zo voegde hg er aan toe. KROETSJEF WAS SCHERP Wat is een satelliet Radio Moskou meldt dat premier BoeI"anin en eerste party-secretaris Kroesjtsjef in het Kremlin een recep tie hebben gehouden voor een dele gatie Franse parlementariërs, die een bezoek aan de Russische hoofdstad brengt. Men wisselde gedurende drie uur van gedachten. Kroesjtsjef gaf als zijn mening te kennen, dat Frankrijk een satelliet van de Ver. Staten was. De leider van de Franse delegatie, Schneiter, was het daarmee niet eens. Hij zei. dat Frankrijk op interna tionale bijeenkomsten vaak met En geland en Amerika van mening ver schild had. terwijl hij nooit gemerkt had dat de satelliet-staten van de Sowjet-Unie anders stemden dan Rusland. De communistische leider ant woordde daarop, dat dat een bewijs was, dat de Sowjet-Unie „een vre despolitiek volgt, die deze landen van ganser harte kunnen steunen." Deze woordenstrijd ontstond toen men over Marokko sprak. Kroesjtsjef zei, dat Marokko een Franse aange legenheid was. Een Frans parle mentslid merkte echter op. dat de Franse, politiek in Noord-Afrika voortdurend wordt aangevallen o.m. door radio-Boedapest. De communistische leider repli ceerde dat Hongarije een vrij land was en beslist geen satellietstaat van Rusland „Daartegen beschouwen wij Frankrijk als een satelliet van Ame rika". zo voegde hij daar volgens een be'-icht uit Franse bron aan'toe. Kroesjtsjef zei dat Rusland zijn be volking met 100 millioen tot een to taal van ongeveer 300 millioen hoop te uit. te breiden. Het land was zeer goed in staat deze mensen voedsel te verschaffen. Toen enkele Franse afgevaardigden Twee blanken vrijgesproken van moord op negerjongen Twee blanken, de halfbroers John Milam (36) en Roy Bryant (24) zijn Vrijdag door een jury in Sumner (Mississippi) vrijgesproken van moord op de 14-jarige negerjongen Emmett Till, die naar de vrouw van Bryant gefloten zou hebben. De be klaagden hebben verklaard, onschul dig te zijn. De districtsprocureur had kort te voren de moord „een laffe daad" ge noemd. Hij zei, dat beklaagden de jongen standrechtelijk ter dood had den veroordeeld. |Hlllillll!llllllllllllillllllllllllllllllllllllillllllll||l|||||||||||||||||||||||||||||||||N Goede vooruitzichten ee (Van onze weerkundige H medewerker) M Een prachtige week ligt er ach- s ter ons met voor de tweede helft van September hoge temperatu- M ren van 24 tot 25 graden Cel- m sius. Ook gisteren bleef het een M mooie dag, doordat het on- jl - weersfront, dat boven Noord- H ee West Frankrijk 30 tot 40 mm H p regen opleverde, maar heel lang- f| zaam naar het Noord-Oosten ee trok. z: Gisteravond zag het er naar uit, M dat dit front voor ons maar van ee weinig betekenis zal zijn en slechts hier en daar nog een bui ee p kan veroorzaken. p Boven Scandinavië en ook bo- p ven Engeland blijven de baro- ee p meters stijgen en dit is een p gunstig teken. Vooral wanneer p de luchtdruk boven Scandina- §j vië nog iets hoger gaat worden, p is de kans op een volgende pe- ee riode van rustig, droog en vrij p zonnig najaarsweer groot. ee Voor de herfst, die officieel gis- j= p teravond om twaalf minuten §i p over half negen is begonnen, p belooft dit wat goeds. De tem- ee peraturen zullen overdag iets p minder hoog zijn, maar ook met maxima van omstreeks 20 gra- p den Celsius zijn wij meer dan p tevreden. Doordat het Noordzee- p p water nog een vrij hoge tempe- p p ratuur heeft van bijna 18 gra- p H den, veroorzaakt het ook des p nachts in onze provincie niet p veel afkoeling. p liiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili De „creme caleche", die tijdens het bezoek van het koninklijk paar aan de West de plaats van de gouden koets in zal nemen, is netjes verpakt Vrijdagmorgen op de Amsterdamse Surinamekade aangekomen, v:aar de kist met het rijtuig aan boord van de ..Baarn" van de K.N.S.M. zal worden gebracht voor de grote reis naar de West. Op de foto het uitladen van de kist op de kade. Ernstig tekort aan personeel Haagse tram krimpt de dienst in Reeds geruime tijd kampen de ver voersbedrijven in de grote steden met een ernstig tekort aan personeel. In Den Haag is dit tekort thans zo nij pend geworden, dat de Haagse Tram weg Maatschappij besloten heeft, het tramverkeer met ingang van 1 Octo ber te gaan inkrimpen. De inkrimping houdt in dat de tus senpoos tussen twee trams op dezelfde lijn met één minuut wordt verlengd, een maatregel, die niet zal nalaten zijn consequenties te doen gevoelen, vooral tijdens de spitsuren. Waar ad vertenties om personeel niet mochten baten is deze beperking voor de H.T. M. de enige mogelijkheid om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Het busverkeer blijft normaal gehand haafd. Minister Anak Agoeng lunchte met minister Beyen De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Anak Agoeng Gde Agoeng, die op doorreis naar de Verenigde Naties enkele dagen in ons land verblijft, heeft Vrijdagmiddag de lunch gebruikt ten huize van minister Beyen. Malenkof ernstig ziek. Prof. Carlo Schmid, de Westduitse socialistische leider, die deel uit maakte van de Westduitse delegatie naar Moskou, heeft Donderdagavond op een diner in Bonn verklaard, dat oud-premier Malenkof, die hij tijdens zijn bezoek aan Moskou ontmoette, ernstig ziek is door een hartkwaal. Malenkof hygde en blies als hij een trap op ging, aldus Schmid. Schmid geloofde, dat deze ziekte wellicht de beste verklaring voor Malenkofs aftreden als premier is. Hij zei, dat Malenkof gerespecteerd wordt en dat hij een van de weinigen was bij wiens binnenkomen in een vertrek de andere Sowjets-leiders opstonden. STEMMEN UIT DE KERKEN ff Op deze foto, die van het televisie scherm is genomen, spreekt de lord mayor van Londen, sir Seymour Ho wardby gelegenheid van de eerste uitzending van de commerciële tele visie in de Guildhal te Londen. Men verwachtte tijdens deze uitzending ruim twee millioen kijkers. Van de jongeren wordt verwacht, dat zij op rijdende trein springen" In de na-oorlogse periode is er veel geschreven over de jeugd, het op groeiende geslacht in ons eigen land, terwijl bovendien nog al aandacht geschonken is aan de jeugd in Europa. We denken aan het boekje van Thijs Booy: West Europese Jeugd. Ons land is geen eilandje apart, maar deel van de West-Europese samenleving. Na de oorlog weten we dat meer dan ooit. Op de vorming van de jeugd heeft dat een zekere invloed. Door de meerdere banden die er met de Ver. Staten van X.-Amerika gekomen zijn, door de vele studiereizen die allerlei deskundigen gemaakt hebben en door studiebeurzen die verstrekt zijn, zodat het aan jongeren uit ons eigen land mogelijk was één of meerdere jaren in Amerika door te brengen, is ook de jeugd van de nieuwe wereld meer in het gezichtsveld gekomen. Menigeen die zijn indrukken van het land over de Atlan tische Oceaan op schrift stelde, heeft daarbij ook de jeugd en d< jeugdvorming, zoals zij die daar hebben gezien, niet vergeten. Iii ons land is na de oorlog van regeringszijde aan de jeugd en haar vorming bijzondere aandacht besteed. Het was hier in zekere zin iets nieuws dat het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen on dat van Maatschappelijk Werk, een speciale afdeling er bij hebben gekre gen en dat van hier uit subsidies zijn verstrekt voor de jeugdvorming. Door het Departement van O., K. en W. is ook uitgegeven het z.g.n. Bron nenboek waarin allerlei belangrijke gegevens over de hedendaagse jeugd te vinden zijn. Het Wereldgebeuren Contrast Ook in een burgerlijke maatschap pij zou hij het zeker tot aanzien eri invloed gebracht hebben. Kan men zeggen, dat van zijn per soonlijkheid een zekere -betovering uitgaat? In een rok zou hij uitste kend passen, in een overall niet Dat schreef Walter Henkcls ln „Die Zeit" over de Sowjet-premier, Boel- ganin. Hij /oegde eraan toe, dat de heer Boelganin. die in Mei zestig jaar is geworden, met zijn snor en zijn knevelbaardje er uitziet als een man met een opgewekte kijk op de wereld. Des maarschalks hoofd zou het goed doen op oude portretten, zo uit het eind van de vorige eeuw. HH is het type van de grootvader van de goede soort en van de cavalier van de oude school. Een aardige karakteristiek van de man. die op het eind van deze week een brief van elf getikte kantjes aan de Grote Drie heeft gestuurd. Het epistel gaat volgens diplomatieke kringen over de ontwapening. Boel ganin vindt het jammer, dat het ge sprek daarover niet zo vlot gaat. als hij had gehoopt. En hij doet sugges ties. om daar verandering in te bren- gen. Dit gebaar is wel in overeenstem ming met het portret dat onze Duit se collega van hem schilderde. We hebben zo'n idee. dat het werken aan de „ontspanning" door de Russen voornamelijk aan hem wordt overge laten. Hij kon ervoor in de wieg ge legd zijn. aast Boelganin zit aan de be- stuurs- en conferentietafels een heel ander type: de heer Kroetsjtsjef, eerste secretaris van de Russische communistische partij. Hij heeft handen met ongewoon dik ke vleeskussens en kan niet bepaald onder de groep van de „intellectu elen" worden gerangschikt. De wel gemanierdheid van Boelganin ont breekt hem en hij is nooit in het bui tenland geweest, behalve dan onlangs naar Genève en naar Belgrado. Men kan hem gerust de impulsiefste noemen van de groep, die de touwtjes nu in handen heeft. Zijn pakken zit ten nooit goed. Zijn zakken puilen uit en zijn broeken vertonen altijd opval lende „knieën". De heer Kroesjtsjef is een ronde kerel, zolwel in letterlijk als in figuurlijk opzicht. Hij weet niet. wat „een blaa voor de mond ne men" is. Nooit zal hij dan ook een di plomaat worden. Dat is bij de afgelo pen conferenties in Moskou ook wel weer gebleken. Tegen Paasikivi zei hij, dat Finland maar klein en voor Rusland van geen waarde is. En op een receptie van de Oost-Duitse dele gatie heeft hij iets losgelaten dat de aandacht van heel de vrije wereld verdient: „Wanneer iemand denkt, dat onze glimlach betekent, dat wij de lessen van Marx. Engels en Lenin hebben vergeten, die vergist zich sterk- Het socialisme zal de overwin ning behalen en daar hoeven wij geen oorlogen voor te voeren. De vreed zame wedijver is voldoende". aar komt dus de ware aap uit Kroesjtsjefs mouw. Aan een oorlog kan men met die atoom bommen van deze tijd beter niet be ginnen. De expansiedrang van het communisme moet dus langs vreed zame wegen worden geleid. De hel pers in de Westelijke wereld zullen daarbij graag hun diensten blijven bewijzen. De glimlach blijft, maar in het hart van de Sowjet-diplomaten schuilen nog de denkbeelden van de wereldrevolutie, welke denkbeelden door hun voorgangers openlijk bele den werden. Bij de blijdschap over de vermin- deriner van de spanningen, waaraan het Westen ook wil bijdragen, moet die achtergrond niet worden verge ten. De glimlach van de Westelijken behoort dus voorlopig ook aan de op- nervlakte te blijven. In hun achter hoofd zullen de politici een nlekje openhouden voor het gebod om op hun hoede te zijn. Niet alleen wan neer de ïmpuls:éve Kroetsjtsjef praat, maar ook, als de vriendelijke groot vader Boplganin aan het woord is, die. als hij aan deze kant van het ge- nerforeerde ijzeren gordijn geboren was. een collega-minister van een de mocratisch land naar onze begrippen had kunnen zijn. D Wanneer de regering zich hiermee heeft bezig gehouden, is daarvoor een directe aanleiding. In een oorlog gaat het mensdom er gewoonlijk niet op vooruit en het meest van al zullen zij worden beïnvloed, die nog niet tot een gevestigde staat zijn gekomen. De jeugd, die in de oorlog is opge groeid, heeft onder abnormale om standigheden geleefd, met het gevolg dat zij allerlei abnormale dingen ge makkelijk als gewoon gaat beschou wen. Bovendien betekent een oorlog toch altijd min of meer een kentering der tijden. Vooral de jeugd zal be merken dat ze leeft in een wereld, waarin het een en ander los geslagen is en zij ondergaat het eerst de in vloed daarvan. „De mentaliteit onder onze jongeren is gewijzigd en zulke wijzigingen zijn altijd moeilijer te definiëren dan te constateren" Aldus de inleiding van het speciale ciubbel- nummer van het maandblad „Wen ding", dat zich bezig houdt met de hedendaagse jeugd en de jeugdvor ming in de meest brede zin. Met dit nummer wil de redactie van uit de N.H. Kerk een bijdrage leveren tot het gesprek dat er rondom de jeugd gaande is. „De jeugd moet maar zien hoe zij mee komt. Er wordt van haar ver wacht dat zij op de rijdende trein zal springen en de ervaring leert, dat de sprong doorgaans met succes wordt (Vervolg op pag. 12) BOET/S ANIN ..vriendelijke grootvader.. Kind viel uit rijdende auto. In de Russensestraat te Wierden reed mevrouw L. uit die gemeente. Donderdag met haar auto om haar kinderen van school te halen. Bij haar in de wagen zat haar drie en een halfjarig dochtertje, M. E. L„ dat er in slaagde het portier te openen, waarna het uit de auto viel. Mevrouw L., die arts is, heeft het kind direct naar het ziekenhuis in Almelo gebracht Het is daar de zelfde dag overleden. Kleuter viel uit vliegtuig. .Een. driejarige jongen, Harold Meier, is Woensdag uit een boven La brador vliegend verkeersvliegtuig ge vallen en omgekomen. Het noodluik van het toestel was opengesprongen, doordat de longen met de handgreep van het luik had gespeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3