PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lonardi als voorlopig president met massale ovaties begroet Vertrouwen van boerenstand landbouwbeleid geschokt in BILT Op Plaza de Mayo klonken vrijheidsbeloften KATH. NATIONALE PARTIJ ZAL WORDEN OPGEHEVEN UITWISSELING GEGEVENS 00K OVER BASES IN BUITENLAND Vandaag.. 198e Jaargang No. 224. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer, Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 et. per regel met een minimum van t 1.—. „Brieven of adres Bureau v d. Blad' 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475(b.g.g. Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 28 BEËDIGING TE BUENOS AIRES Een menigte, die zich op de Plaza de Mayo had verzameld, heeft de voor lopige president van Argentinië, generaal Lonardi, gisteren herhaaldelijk met gejuich onderbroken toen hij na zijn inhuldiging zijn eerste toespraak tot het volk hield. Deze menigte was volgens het Engelse persbureau Reu ter groter dan ooit onder het regiem van Peron. De nieuwe president be loofde persvrijheid, vrye uitoefening van het recht tot vereniging en verga dering, en vryheid voor de arbeiders tot het vormen van vakbonden voor het verdedigen van hun belangen. Hy stelde een concordaat met het Vati- caan in het vooruitzicht. Er werd gefloten, toen Lonardi sprak over „de dic tator, die in het regeringsgebouw heeft gezeteld". Voordat generaal Lonardi de stad Cordoba verliet voor de vliegtocht naar Buenos Aires, zei hy tegen jour nalisten, dat het lot van Peron hem niet interesseert. „Als Peron maar er gens terechtkomt, waar hij het land verder geen schade kan berokkenen". Het schijnt overigens, dat Peron zich in afwachting van een vrijgeleide van generaal Lonardi nog altyd aan boord bevindt van een kanonneerboot van Paraguay in de onmiddellijke na- byheid van Buenos Aires. Van betrouwbare zijde werd verno men, dat Peron pas toestemming tot vertrek krijgt als hij stukken zal neb ben ondertekend, waarby hij zijn eigendommen de ex-president zou fabelachtig rijk zyn overdraagt. Generaal Lonardi werd in Buenos Zelf beslissen De meerderheid van de Tweede Ka mer heeft Donderdag beslist, dat het niet op de weg van de over heid ligt de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden. Dat is een belang-, rijke uitspraak want tot nog toe be stond in Nederland vrij algemeen de overtuiging, dat de gehuwde vrouw in haar gezin behoorde en dat bijvoor beeld ambtenaressen, die in het huwe lijk traden, haar beroep moesten op geven. De Tweede Kamer daartoe aan gespoord door alle vrouwelijke Ka merleden wil thans deze beperking van de vrouwenarbeid opheffen. Niet omdat men zo verzot is op uit breiding van de arbeid door gehuwde vrouwen, maar omdat men op dit punt geen bindende overheidsvoorschriften wenst. De werkende vrouw zelve moet beslissen of zij met haar arbeid na haar huwelijk kan voortgaan met die voortzetting de belangen van haar gezin zijn gebaat. In de Kamerbeslissing zit dus een ze kere tegemoetkoming aan de vrij heidsdrang van de vrouwen, die in het arbeidsproces geen grotere, maar ook geen kleinere rechten willen heb ben, dan de mannelijke werkers. Van dat standpunt bezien is de Ka merbeslissing juist.' Er wordt in Ne derland wel eens wat vlug met dwin gende voorschriften gewerkt, ook als men er zonder dwingende voorschrif ten werkelijk wel kan komen. Niemand behoeft er beducht voor te zijn, dat er in Nederland plotseling een „run" van gehuwde vrouwen de arbeidsmarkt en naar ambtelijke functies zal ontstaan. Daarvoor ligt het begrip, dat de gehuwde vrouw in haar gezin behoort, al te vast verankerd in het Nederlandse volkskarakter. Maar laat men toch liever de enke len, die aan het werk willen, het niet al te moeilijk maken, wanneer ze me nen een goede oplossing „in de per- soonlijke sfeer" te kunnen vinden. Overigens deed zich deze week nog een kwestie voor, waarbij van een wel zeer verfijnde overheids bemoeienis sprake was. De regering besloot namelijk, dat onder bepaalde voorwaarden goedkeu ring kan worden gegeven voor verbe tering van de „secundaire arbeidsvoor waarden", die in collectieve arbeids overeenkomsten zijn vastgelegd. Dat zijn dan vacantieregelingen men mag nu de vacantie met drie da gen verlengen vacantietoeslagen, bijzondere gratificaties, enz Dit alles tot een maximumloonbedrag van 3 procent. Tegen die verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden kan uiter aard niemand bezwaar hebben, maar waarom moet dit alles dwingend wór den voorgeschreven? Wanneer er nu bedrijfstakken zijn, waar werkgevers en werknemers te zamen tot de conclusie komen, dat de secundaire arbeidsvoorwaarden vol doende zijn en dat men dan maar lie ver 3 procent loonsverhoging heeft, omdat men het profijt direct in het loonzakje wil ziendan zegt de overheid neen. Deze vaderlijke zorg van de over heid gaat te ver. Een staat moet aan zijn onderdanen ook een eigen verantwoordelijkheid laten. Vooral wanneer die verantwoorde lijkheid zich uitstrekt over de porte- monnaie, waaruit het huishouden gefi nancierd wordt Reeds heeft een lid vari de T' Kamer vragen gericht tot de m van sociale zaken over dit mei dwingende voorschrift. En het is wel zeker, d-n het de nistër niet gemakkelijk zal vallen die vragen bevredigend te antwi den. Aires begroet met 21 saluutschoten. Op het vliegveld werd hij door de mi litaire junta verwelkomd. Nadat het volkslied was gespeeld, inspecteerde hij de erewacht. Vervolgens begaf hij zich naar het regeringsgebouw, onder weg luide toegejuicht door een talrijke menigte. In het regeringsgebouw leg de hij ten overstaan van de R.K. pri maat, kardinaal Santiago Copello, de gebruikelijke eed af. Hij zwóer, de presidentiële taak met trouw en va derlandsliefde te zullen vervullen en de grondwet van het Argentijnse volk in acht te zullen nemen. Na 'de beëdi ging begaf de voorlopige president zien naar het balkon om de ovaties van de menigte te beantwoorden. Olievelden In de toespraak, waaruit wij hier voor reeds het een en ander vermeld den, zei Lonardi voorts onder meer, dat Argentinië zelf zijn olievelden tot ontwikkeling wil brengen. „Dit zal mogelijk wat minder vlot gaan dan wanneer het door buitenlandse maat schappijen zou geschieden, doch wij vinden dit geen te hoge prijs, indien hiermee het ontstaan van een toe stand kan worden vermeden, waarbij de Argentijnse politiek op bepaalde wijze zou kunnen worden beïnvloed". Hij zal een overeenkomst, waarbij de Standard Oil Company of California concessies in Argentinië krijgt, annu leren. Het onderwijs zal weer vrij zijn. Op de onderwijsinstellingen zal geen poli tieke propaganda meer worden bedre ven. Er zal in Argentinië volledige ge loofsvrijheid bestaan voor alle ge zindten. De nieuwe regering zal in hoofdzaak uit burgers bestaan, waar bij de voorkeur zal worden gegeven aan niet-politieke persoonlijkheden, Pakistan treedt toe tot Turks—Iraaks verdrag. Pakistan is Vrijdag toegetreden tot het verdrag voor wederzijdse verdediging en samenwerking dat in Februari werd gesloten door Turkije en Irak. Groot-Brittannië was reeds eerder tot dit pact toegetreden. De bestaande militaire overeenkomst tussen Pakistan en Turkije zal in het Turks-Iraakse verdrag opgaan. OVEREENSTEMMING BEREIKT Overgang naar de K.V.P. Ruim een week geleden zyn de delegaties van KVP en KNP tot een gunstige afsluiting van haar besprekingen gekomen. Nadien werden be sprekingen gehouden, waarin er van KVP-zijde aanwezig waren de heren mr. Van Doorn, prof mr. Romme en de leden der delegatie dr. Albering, prof dr. Gielen en Middelhuis en van KNP-zyde de heren Weiter, prof. Lemaire en de leden der delegatie drs Dreesmann, De Wolf en Zwarts. In de laatste bijeenkomst werd tussen beide partijen overeenstemming bereikt. Hieromtrent wordt ons het volgen de medegedeeld: 1. In overeenstemming met het geen terzake staat vermeld in het bis schoppelijk mandement 1954 wensen de beide partüen de politieke eenheid der Nederlandse katholieken te her stellen en wel in het ene verband van de katholieke volkspartij. De KN P zal derhalve worden opgeheven. Beide partyen stellen zich hierbij uiteraard op het standpunt, dat er binnen een politieke party generlei plaats is voor welke georganiseerde groepsopvatting dan ook. 2. Met de organisatorische op bouw en inrichting van de KVP kan men zich van KNP-zijde geheel ver enigen. 3. Voor wat het werkprogramma der partij betreft, is men het er over eens, dat een volksvertegenwoordiger van de KVP het beginsel-program alsmede het werkprogram 1956 zal moeten onderschrijven, zoals dat laat ste door de partijraad der KVP in zijn vergadering van 5 November 1955 aan de hand van het reeds op gestelde en gepubliceerde ontwerp- program zal worden vastgesteld. 4. Met betrekking tot de werk zaamheid van de leden der katholie ke kamerfracties wordt in overeen stemming met de geldende practijk aanvaard, dat de volksvertegenwoor diger metterdaad vrijheid van in zicht, van openbare meningsuiting en van stemmen heeft, binnen het ka der van de programs der partij, daar- by rekening houdend met de fractie- eenhëid omwille van het politieke be leid. De partijen zijn het er over eens, dat hieruit voortvloeit, dat politieke oppositie, die in wezenlijke strijd zou zijn met het beleid der fractie, uitge sloten behoort te zyn 5. Het partijbestuur van de KVP zal binnen het kader van de bestaan de reglementen der partij bevorderen, dat twee figuren, die vertrouwen ge nieten in de huidige KNP-kring bij de eerstvolgende Tweede Kamerver kiezing op de lijsten der KVP worden verkozen 6. Gelet op de uitspraak der kie zers zullen de KVP-fractie en de K NP-fractie in de Tweede Kamer tot aan de verkiezing 1956, zelfstandig blyven bestaan. Amerika beperkt zijn missies in Europa. Het economische herstel van Euro pa maakt het mogelijk, dat de mis sies van de Amerikaanse Administra tie der Internationale Samenwerking (ICA) in Europa in omvang worden beperkt: De missies in België, Ne derland, Denemarken, Noorwegen en Portugal zullen wordenopgeheven. Zij zullen worden vervangen door bureaux van kleinere omvang, die verbonden zijn aan de ambassade der Verenigde Staten in het betrokken land. In Oostenrijk, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en Engeland zullen de missies der I.C.A. tijdelijk ii stand worden gehouden. Hollistei verklaarde, dat deze wijzigingen geen verband houden met de omvang van de Amerikaanse hulp aan de Euro pese landen. DE BRIEF VAN BOELGANIN Luchtverkenning aanvaardbaar bij verbod van atoomwapens Volgens de correspondent van de „New Vork Times" by de V.N. die ge zaghebbende kringen aanhaalt, heeft premier Boelganin van de Sowjet- ünie in zijn persoonlijke brief aan pre sident Eisenhower verklaard, dat de Sowjet Unie wil instemmen met het uitwisselen van militaire gegevens tussen de Verenigde Staten en de AcbiM£& m Westduitse Bondsdag Diplomatieke betrekkingen met Moskou goedgekeurd. De Westduitse Bondsdag heeft eenstemmig de diplomatieke betrek kingen van de Bondsrepubliek met Moskou goedgekeurd. Hij heeft zyn besluit laten vergezeld gaan van een resolutie, waarin van de grote mogendheden wordt verlangd, dat zij in Genève de vereniging van Duits land tot een van hun wezenlijke ta ken zullen maken. Opnieuw heeft de Bondsdag de Duitse eenheid uitdrukkelijk ver langd en hij heeft zich in dit verband ook aangesloten bij de in Moskou door dr Adenauer gemaakte reserves ten aanzien van de Oostduitse gren zen en de bevoegdheden van de Oost- Duitse regering. In de verklaring wordt gezegd, dat de hierover door de Oostduitse regering gegeven ver klaring als niet verbindend v,°- schouwd kunnen worden. be- Een opname van het bezoek van onze minister-president aan Berlijn. Op korte afstand van de Oostelijke sec torgrens, bij de Brandenburger Tor, onderhoudt minister-president Drees zich met de heer De Hoop Schefer, secretaris van de Nederlandse missie in Berlijn en enige West-Berlijnae douane-beambten. M is het 250 jaar geleden, dat de Duitse componist van pianomuziek en koraalbewer- s kingen Johann P. Kellner, een vriend van Handel en Bach, te Grafenrode werd geboren. MORGEN.. is het 400 jaar geleden dat dc godsdienstvrede van Augs- burg tot stand kwam, die even- Ij wel niet tot het gewenste re- sultaat leidde. fllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M.: Op de te Kapellc gehouden bloemen tentoonstelling vervaardigde mej. P. Seip, onderwijzeres aan de openbare lagere schooleen fraai mozaiek van bloemen, die haar leerlingen mee brachten. (Foto P.7.C.) Teleurstelling over uitblijven van garantieprijzen voor koolzaad in 1956 Het dagelyks bestuur van de Z.L.M. heeft in zijn jongste vergadering zyn ernstige teleurstelling uitgespr oken over het ministeriële besluit, voor het koolzaad van de oogst 1956 geen garantieprijs vast te stellen. Vooral de wijze waarop de minister deze kwestie heeft gemeend te móe ten behandelen en het tijdstip waarop hij deze beslissing wereldkundig heeft gemaakt, werden aan scherpe critiek onderworpen. Het vertrou wen van de boerenstand in het landbouwbeleid is juist door de manier waarop dit alles gegaan is, lelijk geschokt. In deze vergadering waar de voor zitter, ir. M. A. Geuze, bij de opening constateerde, dat de graanoogst, dank zij het goede zomerweer, gelukkig góed verlopen is, werden ook mede delingen gedaan over de gerst. De wereldmarktprijs is zeer langzaam gedaald tot onder het punt, waarop ie regering de regeling van mono polieheffingen toepast. Door dit langzame dalen heeft de handel kans gezien nog een aanzienlijk kwantum buitenlandse gerst, vast te leggen, zodat bij het binnenkomen in ons land daar geen heffing op kan worden gelegd. Dit is mede oorzaak van de vrij zwakke markt in dit arti kel. Om de tarweprijs op de gegaran deerde hoogte te houden zal het AVA in de weken van 26 September tot en met 1 October, 12 tot en met 17 De cember en 23 tot en met 28 April aan de markt komen. Daarnaast be staat de mogelijkheid, dat het AVA nog tussentijds komt, wanneer de te lersrichtprijs van gemiddeld 25.20 niet wordt gehaald. In de kostprijsberekeningen voor de prijzen van 1956 had het L.E.l. een hogere opbrengst per ha. op genomen voor de wintertarwe. De toetsingscommissie heeft deze verhoging, vooral ook in verband met de aantasting van de Heines VII door roest, verworpen. Het L.E.l. stelt thans nieuwe bereke ningen op. De vergadering achtte het billijk, dat voor afgeleverde tarwe met een vochtgehalte onder de 17% een premie wordt gege ven. Franse concurrentie In Scandinavië blykt een tekort aan consumptieaardappelen te zijn terwijl er in West Duitsland ook eerder wat te weinig dan teveel zuilen zijn. In Engeland is een kleinere oppervlakte uitgepoot, waarbij ook de opbrengst minder lijkt dan verleden jaar. Frankrijk daarentegen heeft over schotten, zod~t het mogelijk is, dat Nederland op de exportmarkt de Fransen als concurrent zal hebben te begroeten. (Vervolg op pag. 2) Sowjet-Unie, Indien de bases in het buitenland hierbij worden betrokken, en dat zyn land het voorstel van pre sident Eisenhower voor wederkerige luc-htverkenningen zou aanvaarden, indien dit deel uitmaakt van een veel omvattend ontwapeningsprogramma, dat onder meer het verbou van het ge bruik van atoomwapens zou behelzen. Volgens AFP, dat eveneens welin- lichte kringen by de V.N. aanhaalt, is de boodschap van Boelganin, welke de voorwaardelijke instemming met pre sident Eisenhowers plan inhoudt, ge steld in zeer vriendschappelijke ter men. Zij zou ook het Sowjet-stand- punt ten aanzien van de ontwapening, zoals dit door de Sowjet-afgevaardig- de by de ontwapeningsbesprekingen der vyf landen in de subcommissie voor ontwapening der V.N. is uiteen gezet, in herinnering brengen. Voorts zou de Sow jet-regering voorstandster zijn van een mogelijke uitbreiding van luchtverkenningen tot andere landen dan de V.S. en de Sow jet-Unie. Orkaan „Janet" teisterde eiland Barbados Tien personen, die op het West-In dische eiland Barbados een schuil plaats in een kerk hadden gezocht te gen de orkaan „Janet", zijn Donder dagavond omgekomen, doordat de kerk instortte. Ongeveer duizend eilandbewoners werden dakloos door het geweld van de orkaan. KORTE PREDICATIE LIJDZAAMHEID. Door uw volharding zult gij uw leven verkrijgen. Luc. 21 19. Prinsjesdag 1955. Op de stralende derde Dinsdag in September hebben weer duizenden genoten van het sprookje van de gou den koets. Velen echter hebben, om, verzekerd te zijn van een goed plaats je, reeds 's morgens vroeg hun „wachtpost" betrokken. En menigeen zal, in de hitte van het September- zonnetje, al wachtende verzucht héb- aen: „Je moet je ziel toch maar in lijdzaamheid bezitten." En dof berus tend in het trage tempo van de klok- kewijzers, heeft men alsmaar ge wacht tot. eindelijk de stoet in alle bonte schittering in zicht kwam. Reclassering sdag 1955. Morgen wil de Kerk in gebed en prediking denken aan de zegenrijke arbeid van de Reclasseringdie ons aller steun zo nodig heeft. En als vanzelf gaan dan onze gedachten uit naar de vélen, die door de Justitie van hun vrijheid moesten worden be roofd voor korter of langer tijd. In de „bajes" zeggen ze wellicht tegen elkaar: „We .moeten onze ziel in lijd zaamheid bezitten." En in doffe be rusting leggen ze zich 's avonds neer op hun brits. ..Bezit je ziel in lijdzaamheid." Wie gebruikt niet van tijd tot tijd deze uitdrukking, als het wachten wat lang gaat durenMisschien nog wél met de toevoegingzoals in de Bijbel staat". In de Bijbel staat echter heel iets anders, dan de mensen er in hun spraakgebruik van gemaakt hebben. De oude Statenvertaling geeft te le zen: Bezit uwe zielen in uwe lijd zaamheid". Ziet u het verschil Indien nog niet, neem dan de Nieuive vertaling ter hand, die ons hier zeer hélder de bedoeling weer geeft: ,JDoor uw volharding zult gij uw leven verkrijgen Lijdzaamheid gaat niet gepaard met de doffe berusting. Dat doet de lijdelijkheid. De lijdzaamheid is een stuk activiteit, taaie, bewuste vol harding. Letterlijk betekent het, dat je daar blijft waar je onder zit, zonder er onder uit te willen. Weet u, waar wij allen telkens weer „onder uit" willen? Onder het juk van Christus, onder het Kruis, onder de genade. Volharding betekent gehoorzaam heid, geloof, vasthouden in alle si tuaties aan Christus alleen, Die „bo ven" je staat. Jezus zegtUw leven staat op het spel. Alleen door volharding in de strijd des géloofs zult gij uw leven verkrijgen. 't Is de moeite waard, dat allen die binnen of buiten de Ridderzaal op Prinsjesdag gewacht hebben op de gouden koets; dat allen die in de cel wachten op de gulden vrijheid, deze volharding kennen. Kent u haar reeds? Er hangt alles vanaf. J. F. Wagener. Zoutélande. DE VERWACHT... DE ZOMER BLIJFT NOG. In de nacht en ochtend hier en daar mist, overigens veranderlijke bewol king en slechts enkele verspreid op tredende buien Zwakke wind. Iets lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 25 September Zon op Maan op: 26 September Zon op: 6.32 6.31 onder: 18.36 *.35 onder: Maan op; 16 onder: 18.34 onder: 0.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1