Duitse studenten keerden zich tegen aantasting van de vrijheid Voorlopig geen wijziging in de defensie-plannen RUSLAND EN OOST-DUITSLAND SPRAKEN OVER ATOOMENERGIE EEN SURINAAMSE JONGEN WERD EEN MEESTER-G00CHELAAR VUURBOL WAARGENOMEN VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 DIE WEISSE ROSE Moedgevend onthulling over Duitse jeugd Duizenden inwoners van München deden op een Februari-dag van 1943 een ontdekking. Op de Ludwigsstrasse stond wel zeventig maal in grote, witte letters: „Nieder mit Hitier". En boven de Ingang van de Universi teit: „FreiheitEnkele dagen later dwarrelden van de bovenste ver dieping van de Universiteit honderden pamfletten neer in de hal, bevat tende een hartstochtelijke oproep aan de studenten: „breek met Hitier en de partij. In naam van de Duitse jeugd eisen wij onze persoonlijke vrijheid terug. Wij willen ware wetenschap en werkelijke geestesvrijheid". De concierge van de Universiteit maakte het de Gestapo gemakkelijk. Hij zag toevallig wie de pamfletten door het gebouw strooiden en zijn ogen wer den onmiddellijk „speerpunten van de dictatuur". Hans Scholl, 25 jaar, student in de medicijnen, en zijn zuster Sophie Scholl, 22 jaar, studente in de biologie en pliilosophie werden op heterdaad betrapt. Met Christopli Probst, 24 jaar en eveneens student in de medicijnen, werden zy terecht gesteld. De korte geschiedenis van de ont wikkeling van het verzet der studen ten wordt sober door inger Aicher- Scholl, een oudere zuster van de om het leven gebracht jonge Scholls, verteld in een klein boekje, dat on der de titel „Die weisse Rose" is ver schenen in de goedkope serie van de Fischer Biicherei (Frankfurt M Hamburg). „Die weisse Rose" zou eigenlijk onder de oudere en studerende jeugd van hand tot hand moeten gaan. Want dit boekje is niet slechts een klein, eenvoudig ge denkteken, maar een moedgeven de onthulling over een ander, jong Duitsland, waarin men lange tijd geweigerd heeft te geloven. Hans Scholl was vijftien, Sophie twaalf jaar, toen Hitier aan de macht kwam. Vader Scholl, burge meester van een klein dorp, waar schuwde .zijn vijf kinderen, dat de Nazi's het Duitse volk misbruikten. Maar op school leerden zij de Hit- lerjugend kennen en zij hoorden on der hun vriendjes met geestdrift spreken over het vaderlind, dat door Hitier tot welstand en grootheid zou worden gebracht. Ondanks de waar schuwing van de vader, traden de kinderen toe tot die organisatie. Het was het begin van een ontdekkings tocht, die diepe twijfel en teleurstel ling wekte in de jonge harten en ein digde met een volslagen afkeer van de uniformering van het persoonlijk leven, van de leugen en het bedrog. Toen de oorlog uitbrak studeerde Hans reeds medicijnen in München. Hij was gemobiliseerd in een studen tencompagnie, maar dit betekende dat hy kon blijven studeren. Al ster ker onderging hij het gevoel van klemming,, te moeten leven in een staat, waar de onvrijheid, de haat en de leugen heersten. In het voorjaar van 1942 ontdekte hij de gehecto- grafeerde brieven van de bisschop van Münster, graaf i Galen, die een scherp protest bevatten tegen het uit de weg ruimen van patiënten uit gestichten voor geesteszieken. Hans was er diep door getroffen. „Men moest eigenlijk een apparaat hebben om deze brieven te vermenigvuldi- fen", zei hij tegen zijn zuster Sophie, ij was op haar 21e jaar naar Mün chen gekomen om te studeren, nadat vader Scholl was gearresteerd, om dat hij Hitler in tegenwoordigheid van een dienstmeisje een gesel van de mensheid had genoemd. Sophie Scholl Op 18 Februari 1943 viel de slag. De Gestapo voerde Hans en Sophie Scholl naar het beruchte Wittels- bacher paleis, nadat beiden waren betrapt op het verspreiden van pam fletten in de Universiteit In de Lud- wigstrasze was men nog bezig de op schriften' „Nieder mit Hitler" uit te poetsen, die Hans en Christl Probst enige dagen tevoren hadden geschil derd. Enkele uren later werd ook Christl gegrepen. Allen, die in deze dagen met de gevangenen in aanraking kwamen, cipiers, medegevangenen, de geeste lijken, vertelden later dat zy diep onder dc indruk waren gekomen van de rustige, moedige houding van het drietal, die in scherpe tegenstelling stond tot de onrust en de gejaagd heid, die hun actie tot in de hoogste kringen van de Nazi-partij had ver oorzaakt. Hoewel zy van elkaar ge scheiden waren, volgden zij als van zelfsprekend één gedragslijn: zij na men alle schuld op zich en lieten geen twijfel bestaan aan hun recht tot verzet- Sophie sliep de laatste nacht voor de terechtstelling vast als een kind. 's Morgens informeerde zij nog of haar broer als frontsoldaat recht had op de kogel. En daarna, of zij zelf opgehangen of door de valbijl gedood zou worden. Toen zij haar cel verliet, bleef op haar brits de of ficiële aanklacht liggen. Op de ach terzijde had zrj het woord „Vrijheid" geschreven. Tot het proces voor het Volksgerechtshof werden ook de ouders toegelaten. De drie beklaag den zaten stü en verlaten bij elkaar. Maar vrij en onbevangen waren hun antwoorden. Toen het doodvonnis werd uitgesproken, verloor de moe der het bewustzijn. De vader riep door de zaal: „Er is nog een andere gerechtigheiden in de daarop volgende beroering drong de jongste broer van Hans naar voren en reikte de drie gevangenen de hand, terwijl de tranen over zijn wangen liepen. „Sterk blyvengeen concessies zei Hans. Hij vroeg Feïsler, de pre sident van 't gerechtshof nog gratie voor zijn vriend Christl. Maar ruw viel Feisler uit: „Als U niets voor U zelf te vragen hebt, zwijg dan „Wij hebben alles overwonnen". Met die woorden troostte Sophie bij de laatste ontmoeting in de gevange nis haar ouders. Zonder vrees, recht op, de blik naar de zon gericht, volg de zij Hans. Op het laatste ogenblik zorgden de gevangenbewaarders, dat de drie vrienden nog een ogenblik met elkaar konden praten. „Over enkele ogenblikken zien wij elkaar in de eeuwigheid terugzei Christl. Daarna werden zij weggevoerd naar de valbijl. Eerst het meisje. „Ik heb nooit iemand zo onbe vreesd zien sterven", zei de beul la ter. En Hans riep, voor hy zijn hoofd op het blok legde: „Leve de vrijheid". Nederland in 1958 naar Brussel De regering is voornemens deel te nemen aan de wereldtentoonstelling, die in 1958 te Brussel wordt gehou den. Met de voorbereiding en uitvoe ring van de Nederlandse inzending zal een daartoe op te richten stich ting worden belast. Voor de voorbereiding de rlnzen- ding zal een rijksbijdrage aan deze stichting van 6 millioen nodig zijn. Daarnaast zal voor maximaal 1% millioen worden deelgenomen in een garantiefonds. Minister-president dr. W. Drees stelt de Tweede Kamer voor 500.000 voor 1956 als voorbereidingskosten voor de inzending te voteren. Voortaan op Vrijdag verkiezingen Wijzigingen in de kieswet In een wijzigingsvoorstel van de Kieswet stelt minister prof. dr. L. J. M. Beel de volgende belangrijke ver anderingen voor: 1. Aanduiding der politieke groe peringen op stembiljetten. 2. Registratiemogelijkheid voor po litieke partijen of groepen. 3. Verkiezingen voor Tweede Ka mer, Prov. Staten en gemeenteraden voortaan op Vrydag in plaats van op Woensdag. 4. Zittingsduur der stembureau'» van 8 uur 's morgens tot 7 uur 'b avonds (thans 85 uur). 5. Candidaatstelling voor de Twee de Kamer op de tweede Dinsdag van April en dié voor de gemeenteraden op de tweede Dinsdag van Mei. "6. Wetenschappelijke titels van candidaten kunnen desgewenst op de stembiljetten worden vermeld. De candidaatstelling voor de Twee de-Kamerverkiezing in 1956 zal nog op de tweede Dinsdag van Mei ge schieden. Deze foto van het koninklijk paar werd gemaakt in verband met het aanstaande bezoek van koningin en prins aan Suriname en de Antillen. ULBRICHT HIELD PERSCONFERENTIE Hans Scholl Sophie was zes weken in Mün chen, toen het ongehoorde ge beurde. Aan de Universiteit wer den pamfletten verspreid: „Flug- bliitter der weissen Rose". Sophie dacht aan Hans. Op zyn studen tenkamer, waar een geur hing van jasmijn en sigaretten, vond zij in een boek van Schiller, met potlood aangestreept een passage, die ook in één der pamfletten voorkwam. Er was geen terug meer. Hans Scholl en zijn vrien den riepen hun mede-studenten en medeburgers van München op zich te keren tegen de atheïsti sche oorlogsmachine. Gedurende de lange zomervacanties werd de studentencompagnie naar het Russische front gezonden. Aan het front vernam Hans, dat zyn va der tot vier maanden gevangenis straf was veroordeeld. Tot zijn broer zei hij: „Wij moeten dit anders dra gen dan anderen, dit is een onder scheiding Pamfletten Het clandestiene drukken van de pamfletten werd na de terugkeer van de vrienden in München hervat in de kelder van een leegstaand atelier van een schilder. Elke nacht werden daar duizenden exemplaren gemaakt. Verdrag van Moskou bleef buiten beschouwing De Oost-Duitse vice-premier Wal- i ter Ulbriclit heeft Dinsdagavond op i een persconferentie te Moskou ver- klaard, dat de hereniging van Duits- j land afhangt van een wijziging van het beleid van de republiek Bonn. Wanneer Bonn bereid was tot een politiek van toenadering en bespre kingen met Oost-Duitsland, zou zo'n politiële uitgevoerd moeten worden. De nieuwe verklaring van de Oost- Duitsers en Russen over verkeersver bindingen In Duitsland hield geen wij zigingen in. Oost-Duitsland was niet van plan iets te veranderen, mits West-Duitsland en West-Berlijn de „koude-oorlogsmaatregelen" niet ver scherpten. „Als zjj de koude oorlog voortzetten, moeten wy met zekere maatregelen antwoorden." Op de vraag wat voor strijdkrach ten Oost-Duitsland voor ogen heeft, antwoordde Ulbricht, dat dit een kwestie was die door de Volkskamer, de Oost-Duitse Tweede Kamer, uitge maakt diende te worden. Het was echter nodig, dat Oost-Duitsland over strijdkrachten beschikte om het land en het werk van zijn arbeiders te verdedigen. Volgens Ulbriclit is tijdens de con ferentie te Moskou tussen Oost- Duitsland en de Sowjet-Unie niet ge sproken over het verdrag van War schau. dat dit jaar door de landen van het communistische blok is ge sloten om hun veiligheidsmaatrege len te bundelen. Desgevraagd zeide Ulbricht, dat Oost-Duitsland de vestiging van het „socialisme" in West-Duitsland niet als eis voor hereniging van Duits land had gesteld. Om hereniging mo gelijk te maken was in de eerste Russisch excuus aan Amerika plaats nodig, dat een einde gemaakt werd aan het militarisme. Ulbricht zeide verder, dat in Mos kou reeds besprekingen waren be gonnen over economische hulp, ook op het terrein van de atoom-energie. Deze besprekingen zouden worden voortgezet. Levensduur van films wordt 5 maal groter. In Den Haag is een bedrijf opge richt dat zorgt dat de levensduur van films vijf keer groter wordt dan tot dusverre en dat tevens oude en slechte filmcopieën weer voor ver toning geschikt kan maken. Hét procédé komt neer op het aanbrengen van een beschermende harde en toch soepele ontbrandbare vernislaag, waardoor de film onaan tastbaar wordt voor krassen, olie, vocht en water. Qude films kunnen vernieuwd wor den, doordat de vernis de krassen vult en de bros geworden film door de vernislaag zyn oude soepelheid herkrijgt. In Nederland draaien per jaar 500 k 600 films, waarbij nog 1200 co- pieën komen. Dit betekent dat er jaarlijks drie en half millioen meter film 'door de projectieapparaten van de Nederlandse theaters draait. Uit het feit dat. men de levensduur daar van kan vervijfvoudigen blijkt het belang van deze vinding, die uit Frankrijk is geïmporteerd. Aspergedag te Bergen op Zoom. Woensdag 28 September zal te Ber gen op Zoom onder leiding van ir. Huiskens uit Wageningen een asper gedag gehouden worden, waaraan be halve Bergen op Zoom ook Venlo en Wijchen zullen deelnemen. Proefvel den in Bergen op Zoom en Pindorp zullen worden bezocht, waarbij ir. Huiskens een nadere toelichting zal geven. TWEE PRIJZEN GEWONNEN Het begon in een ziekenhuis In een van de oude hoge huizen aan de Amsterdamse Amstèl, tegenover Carré, zet Eddy Taytelhaum de glan zende beker en een medaille voor zich op het lage tafeltje, dat tot het mo derne interieur van zyn bescheiden woonkamer behoort. Twee prijzen heeft hij gewonnen op het onlangs gehouden internationale congres van goochelaars, twee feeën voor deze in Zuid-Amerika ge boren Amsterdammer, waarmede hy ais in een droom de steile trappen op ging, naar Gé, zijn jonge Hollandse vrouw en de kleine Linda. Die beker en die medaille beteke nen oneindig méér dan de bekroning van een tijdperk van bovenmenselijk geduld, van vindingrijkheid, vinger vlugheid, van artistieke groei. Zij sluiten voor Eddy, kleinzoon van een Poolse emigrant, die in Pa ramaribo een industrie begon, een hoogst emotionele periode af. Zijn §ehele leven zullen zij Eddy Taytel- aum herinneren aan hetgeen hii aan zijn goochelkunst te danken had. Dat wonderlijke gegoochel, dat vernuftige, soms amusante, dan weer verbazingwekkende bedrog, schonk deze Nederlander veel levensgeluk. Hij heeft het ons verteld, terwijl zijn lenige vingers flarden van trucs het gebied van de micromagie Je jury zat op een meter afstand" gestalte gaven, terwijl hii wat carto- magie bedreef, het onderdeel, dat hem een derde prijs deed verwerven. Als negen-jarige schooljongen viel een grote schaudw over het leven van ONDANKS NIEUWE WAPENEN Tekort aan personeel brengt marine-taak in gevaar In de plannen voor de verdere opbouw- van de Nederlandse strijdkrachten gedurende 1956 zijn de hoofdlijnen van het defensiebeleid nog onveranderd aangehouden. Inmiddels zijn nieuwe wapenen in de oorlogvoering ingevoerd. De ver moedelijke gevolgen daarvan voor de vorm, de samenstelling en de uitrus ting van de strijdkrachten staan echter nog onvoldoende vast om er reeds in de plannen en in de begroting voor 1956 rekening mede te kunnen hou den. De bedreiging ter zee, waarmede de N.A.V.O.-bondgenoten nog steeds in de eerste plaats rekening hebben te houden, is die van hun vitale zee- verbindingen door een reeds zeer gro te en nog immer groeiende conventi onele zeemacht van boven- en onder- waterschepen. Deze drcigipg dwingt tot opbouw en handhaving van in hoofdzaak ook nog conventionele maritieme strijd krachten, van een omvang en samen stelling, erop berekend om bij een onvei-hoopt nieuw wereldconflict, nu of in een voorzienbare toekomst, de zo essentiële zeewegen tegen de dan te venvachten aanvallen te bescher men. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft Woensdag bekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie haar spijt heeft betuigd over 't „onbe tamelijk gedrag" van 'n officier van het Russische'leger, die een lid van het Amerikaanse congres met een In studie is of. en zo ja. op welke revolver heeft bedreigd. De officier wijze de reservevloot zodanig kan werd disciplinair gestraft worden georganiseerd, dat een nogere Er bestaat dan ook geen twijfel aan, dat de Koninklijke marine voort zal moeten gaan niet de afwerking van 'iet goedgekeurde vlootplan. graad van paraatheid en daarmede grote mobiliteit kan worden verkre gen. Daarbij wordt de mogelijkheid van verdere spreiding dier vloot onder ogen gezien. Personeelstekort Gevreesd moet worden dat. indien nieuwe loom-onden de financiële ruim te voor materiële voorzieningen nog weer verder zullen inperken, en niet meer personeel beschikbaar komt, het tenslotte moeilijk zal worden èn aan de-redelijke-aanbevelingen van de N.A.V.O.-bevelhebbers èn aan alle meest overzeeliggende nationale taken der Koninklijke marine te blij ven voldoen. De totale defensie-uitgaven over 1956 zullen bedragen f 1.360.000.000. De schijnbare overschrijding met f 10 millioen van het zogenaamde defen sieplafond ad f 1350 millioen wordt veroorzaakt doordat boven het pla fond in de begroting van marine is opgenomen een bijdrage van de Ne derlandse antillen in de defensieuit gaven. De begroting van het departement van oorlog wordt aangeboden met 'n eindcijfer van f 1.016.110.000. Loodswezen Als gevolg van de nog steeds toe nemende scheepvaart, dient tot uit breiding van het personeel op enkele kantoren van het loodswezen te wor den overgegaan. Het aantal loodsen dient verder te worden uitgebreid in verband met de steeds toenemende scheepvaart op de Nederlandse ha vens en als gevolg van uitbreiding van het vacantieverlof van dit per soneel. Eddy. Een kwajongensstreek hij sprong tussen Paramaribo en het Elaatsje Republiek van het boemel- reintje maakte van hem een kreupele knaap, die na een verblijf in het ziekenhuis met een deerlijk ge havend been door het leven moest gaan. Op zijn ziekbed las hij in een tijd schrift over goochelen. Magie en goo chelaars kregen zijn warme belang stelling en behielden dit, toen hij als correspondent-boekhouder in zyn le vensonderhoud voorzag. Doktoren hadden Eddy gezegd: Ga naar Amerika of naar Nederland, daar kunnen ze je opereren en je zult weer rechtop kunnen lopen. VERBETEN STRIJD. De jongeman, die vloeiend Spaans en Engels had leren spreken, werkte verbeten om een bedrag bij elkaar te krijgen, groot genoeg om de raad van de artsen te kunnen opvolgen. Hij bleek goochel-talent te hebben en ook capaciteiten te kunnen ont wikkelen op het gebied van hypnose en magie. Op tuinfeesten in Zuid- Amerika en óp de Nederlandse Antil len, trad hij op. Eindelijk had de on dernemende P~aramaribo-er het be wuste bedrag bij elkaar gegoocheld. De voor hem gunstige geldmarkt in 1950 maakte het mogelijk naar Ne derland, naar Leiden te gaan, waar hij een geslaagde operatie onderging. Eddy kon weer normaal rechtop lo pen; hij was niet langer mank. ROMANCE. En aan zijn zijde liep Gé Blanken- stijn, een Nijkerkse, die verpleegster was in het rusthuis, waar Eddy zijn terugkeer in de maatschappij ver beidde. Het blonde meisje van de Veluwse gronden en de donkere slanke Eddy, uit de West, huwden met elkaar. Een maatschappelijke loopbaan in Nederland volgde, met op de achter grond een groeiende bekwaamheid in het goochelen. Een cursus bouwkundig tekenen werd met succes bekroond. Eddy Taytelbaum is nu tekenaar bij dë Genie, in de Oranje-Nassau-kazerne in Amsterdam. Natuurlijk, in zijn vrije tijd goochelt hij, maar hij houdt ook van: postzegels verzamelen, teke nen, boetser'én, meubels knutselen hij maakt zijn eigen attributen en fotogi'aferen. Hij was nog nimmer op een inter nationaal congres opgetreden. Daar kwam hij dan met eigen manupula- ties en de wetenschap, dat de Schotse kruidenier John Ramsey, hem op het gebied van de carto-magie (stunts met kaarten) niets cadeau zou geven. Toch won hij de eerste prijs met een stunt, waarbij we met de ogen hebben zitten knipperen. Zijn derde prijs ver wierf hij dank zij een truc met twee sponsballetjes. NADERE GEGEVENS GEVRAAGD Zo helder als de maan in eerste kwartier. Woensdagavond omstreeks negen ir is gedurende enige seconden een zeer heldere meteoor, ook wel vuur bol genaamd, gezien. Van Utrecht uit zag men hem in Noord-Oostely- ke richting. Hij had een lichtgroene kleur en een roodachtige staart en was zo helder, dat hij door de neve lige lucht nog bijna evenveel licht gaf als de maan in eerste kwartier. De sterrewacht te Utrecht (afd. meteoren) zou het op hoge prijs stel len, no°- meer gegevens van deze vuurbol te ontvangen teneinde met behulp daarvan te kunnen berekenen waar dit voorwerp vandaan is geko men. Het is vooral belangrijk dat de sterrewacht gegevens ontvangt over: de richting van begin- en eind punt, de hoogten van begin- en eind punt op te geven in graden boven de bonzon, de geschatte doorsnede en de geschatte helderheid, beide ver geleken met die van de volle maan. net tijdstip waarop het verschijnsel zichtbaar was, en ae duur van zicht baarheid, in seconden op te geven. Ook gegevens over de kleur en de vorm zijn zeer waardevol. In beginsel wordt ieder bericht na tuurlijk zeer gewaardeerd, maar om overbelasting van de sterrewacht te voorkomen, wordt aangeraden, slechts schriftelijk gegevens in te zenden en dit slechts te doen wanneer de gegevens enigszins nauwkeurig zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7