Nederlandse Notarissen spraken over nieuw Burgerlijk Wetboek NIEUW AFWATERINGSGEMAAL BIJ ZIERIKZEE IN AANBOUW VERLENGING VAN VACANTIE EN VERHOGING TOESLAG PATERS CAPUCIJNEN VIJFTIG JAAR IN IN RILLAND-BATH 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 Nooi» 20 NIEUW als nul Prof. mr. De Grooth beantwoordde vragen over zijn prae-advies De Broederschap der Notarissen in Nederland heeft zich Woensdagmor gen en -middag tijdens haar congres in „Britannia" te Vlissingen in hoofdzaak bezig gehouden met het door prof. mr. G. de Grooth, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, uitgebrachte prae-advies over het nieu we ontwerp Burgerlijk Wetboek. Dit prae-advies is verschenen onder de naam „Beschrijving van het vermogensrecht in het algemeen, het erfrecht en de zakelijke rechten in de ontwerpen-Meijers, met enige critische kant tekeningen". De voorzitter van de Broederschap, mr. G. J. H. Kuijk, nota ris te Geldermalsen, begroette by de aanvang van de jaarlijkse algemene vergadering de vertegenwoordigster van Z. E. de Minister van Justitie, mej. mr. C. A. Appelboom, de prae-adviseur, prof. mr. G. de Grooth, de buitenlandse afgevaardigden, Me René Dechamps uit Brussel, Meester M. van den Berge uit Etterbeek-Brussel, Me R. Letulle uit Parys, Me F. Hanff uit Redange-Attert (Luxemburg) en Dott, G. Buttitta uit Palermo, een aantal genodigden en de leden der Broederschap. Later arriveerde ook de president van de arrondissements-rechtbank te Middelburg, mr C. R. F. van Roggen. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter de belangrijkste ge beurtenissen, die in het afgelopen jaar de revue van de Broederschap passeerden, waarbij hij bijzondere aandacht besteedde aan de instelling van een leeftijdsgrens voor de uit oefening van het notaris-ambt en aan de stichting van het pensioenfonds. Hij noemde dit laatste uiteraard een stap in de goede richting, doch was er van overtuigd, dat de getroffen voorzieningen geenszins toereikend konden worden genoemd. Spreker meende dan ook, dat men zal moeten overgaan tot versterking van het ondersteuningsfonds. De mogelijkheid tot bespreking, van het genoemde prae-advies werd door vele aanwezige nota rissen aangegrepen. Zij hadden het wat omvangrijke werk min of meer bestudeerd en lan ceerden enkele vragen op de sa mensteller over de verschillende onderwerpen, die er in worden behandeld. Prof. De Grooth Na de middagpauze antwoordde prof. mr. de Grooth op de gestelde vragen, waarbü hij er in de eerste plaats op wees, dat zijn prae-advies niet moest worden gezien als een verklaring van de betrokken ontwerpen voor een nieuw Burgerlijk Wetboek, maar als een rapport met critische beschou wingen. Overigens meende hij, dat het notariaat in Nederland de hechte pijler voor recht en wet in ons land Spreker belichtte vervolgens enke le bijzondere aspecten van het ont- werp-B.W., als het erfrecht, de boe- delrechter en de bewindvoering. Over dit laatste merkte prof. De Grooth o.m. op, dat de opneming in het B.W., dat iemand zich vrijwillig Besprekingen over IJsbaan in Vlissingen. Voormalige baan aan de West-Soububrgseweg. Tussen de Vlissingse IJsclub en het gemeentebestuur van Vlissingen worden momenteel besprekingen ge voerd over de mogelijkheid de vroege re ijsbaan van deze vereniging aan de West-Souburgse weg weer voor exploitatie in orde te brengen. Zoals bekend verondersteld mag worden, heeft de Vlissingse IJsclub reeds enkele jaren te kampen met 't ontbreken van een geschikte baan. Wel werd gereden op de Spuikom, maar het ijs daar was immer van een dermate slechte kwaliteit ge volg van het zoute water dat geen goede resultaten konden worden be reikt. Ook pogingen, die vorig sei zoen in het werk werden gesteld om een ijsbaan aan te leggen op de sin- telbaan bij het oportveldencomplex, leverden geen resultaat op. De gemeente Wissingen heeft thans klei nodig voor het bouwryp maken van het Linker-Reduit en dit kan worden onttrokken aan de bodem van de voormalige ijsbaan aan de West- Souburgse weg. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om deze zonder ex tra kosten op de gewenste diepte te brengen, zodat de bodem enkele decimeters beneden het winterpeil van het polderwater komt te liggen. Hiertoe zou ongeveer 40 cm grond moeten worden afgenomen. Er wordt naar gestreefd om de baan nog in het komende seizoen ge reed te hebben. onder bewind kan stellen, in de prak tijk zal blijken niet te voldoen! Tevoren was nog het woord ge voerd door de buitenlandse verte genwoordigers, die dank brachten voor de uitnodiging en de wens uit spraken, dat het congres een volle dig succes zou worden. Op voorstel van het hoofdbestuur werden vervol gens telegrammen verzonden aan H. M. Koningin Juliana en H.K.H. Prin ses Wilhelmina, waarin de congres sisten hun aanhankelijkheid aan het Koninklijk Huis betuigden, en aan één der leden, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Jaarverslag Het aantal leden van de Broeder schap, zo bleek uit het daalde in 1954 van 847 tot 840. het verslag werdt nog de gang van zaken bij de invoering van net wets ontwerp tot invoering van een leef tijdsgrens en tot stichting van een pensioenfonds gereleveerd. In de ver gadering van het dagelijks bestuur met de ringvoorzitters, aldus het ver slag, werd o.a gesproken over de mogelijkheid een voorziening te tref fen voor de weduwen van notarissen, die kort voor de oprichting van het pensioenfonds overleden. Uit het ondersteuningsfonds wer den in 1954 uitkeringen gedaan tus sen 300 en 1000. In totaal werd in het verslagjaar 22.260 uitge keerd. Verkiezingen Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur werd de heer J. J. van Dyke uit Kruiningen gekozen in de vacature, die is ontstaan door het aftreden van (le heer H. A. Dekker, die werd gepensionneerd. Hierdoor heeft thans ook een Zeeuw zitting in het hoofdbestuur gekregen. De periodiek aftredende hoofdbe stuursleden T. S. Wiersum en mr. H W. van Schraagen. resoectiev'ük uit Beilen en Amsterdam, werden beiden herkozen. Op uitnodiging van de Ring Arn hem besloot de vergadering zonder stemming de volgende jaarlijkse al- femene vergadering binnen het ge- ied van deze ring te houden. Belgisch blad schreef over Deltaplan: Welke schadeloosstelling als de Schelde sterft? Het Katholieke blad „La Libre Bel- gique" dringt er opnieuw op aan het Deltaplan, alvorens tot uitvoering er van over te gaan, voor te leggen aan een scheidsgerecht. De Nederlanders moeten inzien, al dus het blad, dat ondanks de optimis tische schattingen van hun ingenieurs, niet met 100 procent zekerheid kan worden voorzien, hoe het gedrag van de zee zal zijn na het sluiten van de zee-armen. Van Nederlandse zyde is weliswaar de verzekering gegeven dat Nederland zich zal verbinden eventu ele schade te vergoeden, maar welke schadeloosstelling zal de Nederlandse regering ons verlenen, indien op zeke re dag blijkt dat de Schelde langzaam sterft als gevolg van het Deltaplan A. Kloosterman ter aarde besteld Met militaire eer Woensdagmidag werd onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de sergeant-vlieger A. Klooster man te Kapelle, die vorige week tij dens een oefening boven Duitsland met een Thunder jet-straaljager op tragische wijze om het leven kwani, op de algemene begraafplaats te Bie- zelinge ten grave gedragen. Aan de teraardebestelling, die met militaire eer gehouden werd, ging een uitvaartdienst in de Chr. Geref. kerk te Biezelinge vooraf. Deze dienst werd geleid door drs. B. C, Juckema, luchtmachtpredikant van de 1ste Tact. Vliegbasis te Volkel. Een detachement militairen als mede vele van zijn kameraden van de vliegbasis Volkel begeleidden ser geant-vlieger Kloosterman op zijn laatste gang. Onder het orgelspel van „Nader mijn God bij U" werd het stoffelijk overschot waarvan de kist was om huld met de rood-wit-blauwe vlag, de kerk binnengedragen cn opge baard voor de preekstoel. Na de Schriftlezing en het zingen van psalm 42 en 105, werd deze uit vaartdienst besloten met het spelen van het Wilhelmus door de organist. Bij het graf werd de „Last Post" ge blazen cn tv. m salvo van het vuur peloton werden diverse kransen ge legd. Lt.-kol. vlieger Fiinlerman uit Den Haag, commandant van een jachtgroep vliegers uit Volkel, hield een toespraak, evenals burgemeester H. G. Suylekom. De oudste broer v n de overledene sprak tenslotte een woord van dank voor de belangstel ling. VOOR VIJFTIEN POLDERS Begin volgend jaar in werking Hoewel de rapporten voor de con centratie van de polders op Sehou- wen-Duiveland nog steeds bij Gede puteerde Staten van Zeeland in voor bereiding zijn, wordt op het eiland zelf de laatste hand gelegd aan een afwateringsgeoiaal, dat voor vijftien polders samen het moderne bema ling ssysteem kan toepassen. In de schadiiw van de nieuwe graansilo aan het Sas, by de ingang van Zierikzee staan twee reusachtige centrifugaal- pompen met verticale as, die, hoewel thans nog met een tydelyke noodin- stallatie gewerkt wordt, eind De cember of begin 1956 op volle kracht gaan werken en honderdtien kubieke meter water per minuut, electrisch voortgestuwd, kunnen aflozen. Niet alleen dit gemaal is een grote verbetering voor de Schouwse pol- BESLUIT VAN MINISTERRAAD Regering wacht advies van S.E.R. over lonen af Op voorwaarde onder andere dat werkgevers- en werknemersorganisaties onderling akkoord zijn én de voorgestelde verbeteringen niet leiden tot prijsverhoging mag het college van Rijksbemiddelaars naar reeds in het kort is gemeld, goedkeuring verlenen voor verlenging van de jaarlijkse va- cantieduur met drie dagen en verhoging van de vacantietoeslag. Op dezelfde voorwaarden mogen gratificaties worden vergroot, alsmede de bijdrage aan het bedrijfspensioenfonds, terwijl ook bovenwettelijke sociale verzekerings uitkeringen (zoals extra kinderbijslag) mogen worden ingevoerd dan wel, in geval ze reeds bestaan, verbeterd. Tezamen mogen deze verbeteringen voor de arbeiders niet méér belopen dan drie percent van hun jaarloon. ders; by den Osse en de Prommel- sluis wordt eveneens gebouwd, terwijl 'n bouwput bij de Ouwerkerkse kreek een derde project betekent, dat de Herverkavelingsdienst onder handen heeft. Want de begrijpelijke gedachte dat een gemaal wel onder waterstaat of waterschap zou ressorteren is on- "uist. Wel wordt getracht in de toe- lomst het beheer over te dragen aan de oude waterschapsbesturen, maar ontwerp en bouw berusten bij de herverkaveling. De oorsprong van het Zierikzeese gemaal gaat terug naar de maanden onmiddellijk na de ramp, toen de dyk van Zierikzee naar Brouwershaven van drie en een halve meter tot vijf meter werd opgehoogd en een posi tieve beveiliging van Schouwen in hield (de zg. Deltadijk). Omdat op en in deze dijk geen duikers en andere installaties aangebracht mochten worden „kunstwerken" zoals de technische term luidt betekende dit eveneens, dat alle op Schouwen lozende polders gestremd werden. In de zomer van 1953 zocht men, hoewel eerste taak nog steeds het dichten van de zeedijken was, naar nieuwe afwateringsmogelijkheden. Het ging dan ook om niet minder dan 2400 hectare, verdeeld over de pol ders Grote- en Kleine Sas, Henriette en Suzan na-polder, het Dijkwater, de Verbrande Man, Borrebrood, Gouwe- veer, Bommenede, Sint Jakobspulder en de polders van Noordgouwe en Zonnemaire. In oude, nog in het Frans -geschre ven contracten, werden weliswaar nog overeenkomsten gevonden van de Kleine polders, waarin met de pol der Schouwen de waterlozing was vastgelegd, maar bij een geconcen treerd polderbestuur zal dit van zelfsprekend geen moeilijkheden opleveren. In afwachting dus van deze samenvoeging werd in Zierikzee dit nieuwe gemaal ge bouwd, waarvan de scheepvaart geen hinder ondervindt, en dat spuit op het kanaal. Veel zorg is besteed aan het uiterlijk van de installatie, zodat het stadsschoon van Zierikzee geen ge weld wordt aangedaan; zelfs zijn op bepaalde plaatsen handvormstenen gebruikt. Hoofdzaak echter was op doelmatige en practische wijze de Schouwse gronden van het overtol lige water te ontdoen, een opgave, waarin men door de bouw van het Sasgemaal een belangrijke stap ver der gekomen is. Dit besluit van minister Suur- hoff genomen overeenkomstig een beslissing van de ministerraad heeft de minister kenbaar ge maakt in een brief aan de Stichting van de Arbeid. Hy benadrukt daar bij, dat de voorstellen tot verbete ring in de onderscheiden bedrijfs takken slechts kunnen worden ge daan na afloop van de bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten. Voor bindende loonregelingen zal een overeenkomstige werkwijze gelden. Afwijzend beschikt heeft de minis terraad op het verlangen van de Stichting van de Arbeid bok de rege- lings-lonen mee drie percent te vér- hogen. De regering, aldus de brief van minister SuurhofL acht het niet juist -o b"i~->üko rra.'c af te wijken van de lol nu toe gevolgde gedrags lijn in de loonpolitiek". De regering acht het noodzakelijk het dezer dagen te ontvangen SER-advies aangaande de toekomsti ge loonpolitiek eerst te bestudc-e-i, voordat zij aan wijzigingen in de hui dige procédure van loonvorming mee werkt. De minister heeft voorts aan de So ciaal-Economische Raad verzocht van advies te dienen over de huidige en de te verwachten economische situatie van het land in verband met de vraag of en in hoeverre een wijziging van het werknemersaandeel in het natio nale inkomen mogelijk dan wel ge- Vijftig jaar Kinderwetten Herdenkingsbijeenkomst te Middelburg Ter herdenking van het vijftig-ja rig bestaan van de Kinderwetten is een provinciaal comité opgericht on der voorzitterschap van mr. P. van Emnei, vice-president van de arron dissementsrechtbank. Dit comité zal een provinciale herdenkingsbij eenkomst houden op Zaterdag 8 October a.s. in de Schouwburg te Middelburg. Deze bijeenkomst wordt belegd om de aandacht van brede kringen te vestigen op de grote be tekenis, die de kinderwetten hebben gehad voor de ontwikkeling van de kinderbescherming. De herdenkingsrede wordt uitge sproken door prof. R Homstra uit Utrecht, voorzitter van de Voogdij raad te Utrecht. Voorts zal mevrouw W. Smit-Van Mook uit Den Haag 'n inleiding houden. Er is een gezamen lijke lunch van de deelnemers in de gymnastiekzaal van „Kinderzorg", waarna in de Schouwburg de nieuw ste film van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels zal worden vertoond „De weg van alle plussen". Tenslotte worden enkele excursies georganiseerd, namelijk naar het te- huig voor werkende meisjes te Mid delburg en het kindertehuis „Welge legen" te Serooskerke, beide van de Vereniging „Kinderzorg". Voor deze byeenkomst zyn ca 500 uitnodigingen verzonden naar diver se autoriteiten, vrouwenorganisaties, maatschappelijke werksters, politie, gezinsvoogden enz. wenst is. Daarbij moet in elk geval een tweetal te verwachten maatrege len een huurronde' én de nieuwe ouderdomsverzekering in beschou wing genomen worden. Weliswaar is het onwaarschijnlijk te achten, dat de regering nog voor de verkiezingen van 1956 een voorstel tot huurverhoging aanhangig zal ma ken, doch de noodzaak van verdere huurverhogjng wordt zo algemeen er kend, dat er volgens de minister van uitgegaan kan worden, dat na de ver kiezingen van 1956 de indiening vdn nieuwe huurvoorstellen niet lang op zich zal laten wachten. ue grote ar uitteate znans aan net strand bij Zoutelande heerstvindt niet zijn oorzaak in de aanwezigheid van badgasten. Integendeel, het gaat er ernstig toe, want het werk, dat er aan de gang is, dient om de bad plaats van een nieuwe en betere oeververdediging te voorzien. In snel tempo is men bezig de zeeiuering over een lengte van 875 meter te verzwa ren. Het is de eerste fase van een pro ject, dat volledige verbetering van deze zwakke stee in Walcherens kust beoogt. Ondanks dl deze ernst kun nen de vele mensen, die hier hun be zigheid vinden, de zon nog wél in het water hun erfvijand zien schijnen Foto P.Z.C. Man weid onwel in bus te Middelburg en overleed Donderdagavond omstreeks half ne gen is de 60-jarige J. de J. in Middel burg in een bus der Stoomtram Wal cheren onwel geworden en kort daar op overleden. De bus was juist gestart van Plein 1940 op weg naar Vlissingen, de woonplaats van de overledene. Het voertuig reed in de Langeviele toen het tragische voorval gebeurde. De J. was vergezeld van zijn echtgenote en zijn zoon. Dokter W. Feikeraa uit Mid delburg constateerde bet overlijden. Het stoffelijk overschot V3n De J. is naar zijn woning in Vlissingen ver voerd. De oorzaak is vermoedelijk een hartverlamming. FEESTELIJKE HERDENKING Goede samenwerking met bevolking In het komende weekeind zal er feest zijn in het klooster van de Min- derbroeders-Capucynen te Rilland-Bath. Met kerkelijke plechtigheid en een receptie zal dan het feit worden herdacht, dat vyftig jaar geleden deze orde daar een kerk met klooster stichtte. In de eerste plaats zal het feest zijn voor de Paters en de parochianen, maar zy kunnen zich verze kerd weten van het medeleven van een brede laag uit de bevolking van Rilland-Bath. Ondanks liet verschil van godsdienst met velen, is er tus sen de inwoners van dit dorp en de Paters een vriendschap ontstaan, die zowel in dagen van blydschap als in periodes van rampspoed zeer hecht is gebleken. „Wij hebben steeds gezocht naar wat ons bindt en niet naar wat ons scheidt", zo gaf Pater Gardiaan ons zijn visie op deze goede sa menwerking. Voor 1905 behoorden de rooms- katholieken in Rilland-Bath kerke lijk by Hansweert. Uren moesten zij lopen om de kerk te kunnen bezoe ken, zodat zeer verlangd werd naar een eigen kerkje. Een van hen was in 1902 eens op bezoek by een vriend in Sluiskil, waar de Capucijnen sinds en kele jaren een kerk en klooster had- en het resultaat was, dat deze vriend de wensen van Rilland-Bath aan de Capucynen doorgaf. Kort daarna werd in het klooster te Tilburg het besluit genomen om te trachten in Rilland een klooster met kerkje te stichten. In 1903 werd op een van mevrouw E. de Meulemeester-Van Hasselt ge kocht stuk grond aan de Hoofdweg met de bouw van het klooster be gonnen, terwijl Pater Archangelus een jaar later als eerste overste be noemd op 5 Juli 1903 in een nood kerk de eerste H. Mis opdroëg. Op 9 October 1905 kon het klooster offi cieel zijn werk aanvangen. In 1914 werd het complex uitgebreid met ccn R.K.-School, terwijl in 1928 ook een Verenigingsgebouw in gebruik kon worden genomen. Een halve eeuw hebben de Paters thans gearbeid. „Moge dan al niet dadelijk aanwijsbaar in vervulling zijn gegaan, wat het bestuur der Capucynen-proviiicie bij de stich ting van het Rillandsè klooster aan binnenlandse missie-arbeid (Advertentie) RYriBENDE'S NIEUW ROOD Zonneschijn met volle teugen l I/, literfles 16*-* >/2 literfles 3.10 (exclusief 1 n ene r voor ogen stond, het behoud van het geloof in deze streek en voor al de- verdieping en verinniging daarvan heeft het St. Josephs- klooster dag en uur in de weer Sehoiulen", zo wordt in het her- enkingsboekje opgemerkt. DANKBAARHEID. Ook vele niet-rooms-katholieke in gezetenen van Rilland-Bath zullen bij dit jubileum met dankbaarheid her inneren' aan de hulpvaardigheid en vriendschap welke de baardige paters steeds hebben geboden. Hoe bijvoor beeld in 1906 bij een overstroming in de Engelse polder een zestigtal in woners er een onderkomen vond. Ve le burgers van Rilland-Bath zullen ook in deze dagen terugdenken aan de tweede wereldoorlog, toen zij tij dens de beschieting een veilig onder komen vonden in de kelder van het klooster. Dezelfde paters, die in de eerste wereldoorlog door een grapje van een marineman van spionnage en het gebruik van een „geheime zender" werden verdacht, toen er 'n bliksemafleider op het klooster was geplaatst, hebben tijdens de bezet ting vele diensten aan het onder grondse werk bewezen cn in 1944 contactmannen geherbergd. Het zal daarom de Paters in de ko mende dagen zeker niet aan belang stelling ontbreken. Zondag wordt het een hoogtijdag. De vertegenwoordiger van de H. Stoel by hot Nederlandse Hof, Mgr. Paolo Giobbe zal dan des morgens een Pontificale H. Mis op dragen, waarna een receptie volgt. Des middags is er een plechtig lof door Pater dr. Clementinus van vlis singen, minister provinciaal, waarna 's avonds een gezellige parochieby- eenkomst wordt gehouden. Maandag is er feest voor de schoolkinderen, terwijl Dinsdag a.s. de pastoors uit de omgeving te gast zullen zyn op 'n feestelijke bijeenkomst. JAARCONGRES IN VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6