Kamer tegen het ontslag aan de gehuwde ambtenares Lonardi ontbond het parlement en liet gevangenen vrij REGELING VOOR HONORERING HUISARTSEN NIET AANVAARD GROTE BELANGSTELLING VOOR RECHTSZAAK-ANNEKE BEEKMAN BEBOET WEGENS EEN KUS.... VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDANKS MINISTERIËLE BEZWAREN Motie-Tendeloo aangenomen met 46 tegen 44 stemmen (Van onze parlementaire redacteur). De verleden week begonnen interpellatie van mej. mr. Tendeloo van de PvdA over het ontslag aan de gehuwde en huwende ambtenares, is Don derdagmiddag in de Tweede Kamer geëindigd met een duidelijke uit spraak van de meerderheid der afgevaardigden, dat men deze ontslag verlening afkeurt. Nadat de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel uiteengezet had op grond waarvan de regering meent dat zij zich het recht moet voorbe houden de huwende ambtenares uit de overheid te verwijderen en nadat een aantal leden hun stem vóór of tegen de motie van mej. Tendeloo had gemotiveerd, werd er onder grote spanning gestemd. Het resultaat was dat 46 leden zich vóór de motie verklaarden en 44 er tegen, zodat zij dus, zij het met een kleine meerderheid werd aangenomen. de volle arbeidsprestatie levert. Ver scheidene leden riepen toen luid: „Ja! Juist!". De regering heeft te waken voor het welzijn van de arbeider en zijn gezin of haar gezin, aldus de mi nister. Mej Tendeloo: „Met het gezin heeft Uv^ts te maken!" Rumoer Er ontstond nogal wat rumoer. Men was het blijkbaar lang niet on verdeeld met de minister eens. Wat de gehuwde schoonmaakster betreft, erkende prof. Beel ten volle dat het geen ideale toestand is dat de ge huwde schoonmaakster op uren van de dag, dat het gezin haar slecht kan missen, in overheidsdienst arbeid verricht. Die toestand is echter zo gegroeid. Dit probleem zal echter de voortdurende aandacht van de rege- De motie luidde: „De Kamer, ge hoord de besprekingen over het K.B. van 13 September 1955, van oordeel dat behoudens bij het blijken van mis standen het niet op de weg van de staat ligt de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden, nodigt de rege ring uit de betreffende voorschriften te herzien". Voor de motie stemden de PvdA, VVD en CPN. Alsmede van de KVP mej. De Vink, mej. Klompé en de he ren Blaisse, Visch en Koersen en van de CHU jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen en de heer Krol. Tegen: AR, SG en KNP, zomede de KVP en de CH, beide met uitzon dering van de hiervoor genoemde le den. Beginseluitspraak Er ligt nu dus een beginseluitspraak van ae Kamer. Doch aangezien zij belichaamd is in een motie en het ka binet niet verplicht is de motie uit te voeren nemen wij aan, dat de re gering deze motie naast zich zal neer leggen Ten aanzien van de wettelij ke regeling vaii het kleuteronderwijs de Kamer onderbrak de behande ling van het wetsontwerp betreffen de het kleuteronderwijs voor de inter pellatie van mej. Tendeloo veran dert er niets. In dit wetsontwerp heeft minister Cals namelijk niets vastgelegd omtrent de huwende kleu terleidster. Gemeentebesturen kunnen wel zelf standig bepalen dat zij de huwende onderwijzeres in dienst houden, doch dan wordt het salaris niet meer door het rijk vergoed. Deze bepaling zou dus geschrapt moeten worden, als de regering zich niets gelegen laat lig gen aan de uitspraak, die de Kamer heeft gedaan. Een zodanig initiatief, ligt echter niet in wachtingen. de lijn der ver- Zwakke verdediging De waardering, die minister Beel ter verdediging van het ontslag van de huwende ambtenares hield, beves tigde dat de tijd, waarop het ontslag op reëel e motieven verdedigd werd ver achter ons ligt. Hij betoogde namelijk, dat de over heid als werkgever mag verlangen, dat de bij haar in dienst zijnde men sen bij voortduring de volle arbeids prestatie verrichten. De overheid heeft, waar zij meent, dat de arbeid van de gehuwde vrouw tot spannin gen kan leiden, het recht de huwen de ambtenares te ontslaan. De be windsman zag trouwens geen alterna tief voor de intrekking van het ver bod. Hij somde enkele mogelijkheden op en noemde daarbij het ontslag als de gehuwde vrouw in feite niet meer ring moeten hebben. De bewindsman ontried sterk de aanneming van de motie en zegde toe dat er in georga niseerd overleg aandacht aan gewijd zou worden. Het mocht echter niet baten. Voorzitter herkozen Dr. L. G. Kortenhorst, die sinds 1948 voorzitter van de Tweede Ka mer is, zal gedurende de zitting 1955 1956 opnieuw als president van de Kamer optreden. Hij is namelijk by K.B. weer als zodanig benoemd. De griffier van de Tweede Kamer deed in de vergadering van de Kamer van Donderdagmiddag voorlezing van dit K.B. Dit was de tiende keer, dat de volksvertegenwoordiging hem haar vertrouwen schonk. Enkele keren is hij voor bijzondere zittingen van de Kamer aangewezen geweest. IN ZIEKENFONDSRAAD Vereiste meerderheid ontbrak bij stemming Een Donderdag door de Zieken fondsraad na een gedachtenwisseling gehouden stemming over een tussen de organisaties van Algemene Zie kenfondsen en de Landelijke Huis- Wijziging van financiële verhouding. r Jussen Rijk, gemeenten en provincies. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten en tussen het rijk en de provincies. De regering is van oordeel, dat het aandeelpercentage in de rijksbelas tingen wat het gemeentefonds betreft, voor 1955 en 1956 naar aanleiding van de belastingverlaging is te verhogen met respectievelijk 0,1 en 0,4 procent. Gezien de verhoging van het aandeel percentage, welke ten aanzien van het provinciefonds bij wetsontwerp aan hangig is gemaakt en welke ruim is berekend, menen de ministers dat wat dit fonds betreft geen verdere verho ging van het percentage voor het jaar 1955 noodzakelijk is. Voor het jaar 1956 lijkt de ministers een verhoging met 0,04 procent gemotiveerdhet percentage voor 1957 en volgende ja ren ware te verhogen met 0,03 procent. Zoals hieruit blijkt, achten de minis ters bij het provinciefonds een relatief iets ruimer accres dan bij het gemeen tefonds op zijn plaats. OPTIMISME. Toen een Israëlische woordvoerder in Parijs vertelde, dat het de bedoeling is, een kunstmatig meer aan te leggen in de woestijn de Negeb, vermeldde hij als bijzonder heid, dat door de toekomstige oever bevolking al een hengelaarsvereniging is opgericht. VIRTUOOS. De bekende mondharmo nicavirtuoos Larry Adler verslijt een mondharmonica in drie dagen. Deze week ging hij er twee dozijn ophalen, die per vliegtuig waren aangekomen op Le Bourget bij Parijs. Eerst werd hij er niet toegelaten daar hij geen paspoort bij zich had. Maar toen hij 'n nummertje mondharmonicamuziek had weggegeven, wilden de douaniers geloven dat hij Larry zelf was en kon hij de zending in ontvangst nemen. NA OORLOGS ONDERDUIKEN Verhoor van hoofdverdachte werd uitgesteld Onder zeer grote belangstelling van de zijde van het publiek, de balie en de pers is Donderdag door de Vijfde Kamer van de Amsterdamse rechtbank een begin gemaakt met de behandeling van de zaak van de ontvoering van Joodse pleegkinderen. Deze rechtszaak houdt, zoals bekend, verband met de verdwyning en het verborgen houden van de thans veertienjarige Anneke Beekman, die nog steeds niet kon worden opgespoord. Tevens werd hierby behandeld het laten onderduiken van het andere, eveneens veertienjarige Joodse meisje, Betty Meljado, eerst in ons land, later in een Belgisch kloos ter. Betty Meljado is, naar eerder werd gemeld, wèl door de politie ge vonden. De hoofdverdachte, mevr. G. M. L. Van M. uit Hilversum, vroeg uitstel omdat haar raadsman ziek is. De ge vraagde schorsing werd door de rechtbank verleend en haar zaak zal nu Maandag 10 October worden be handeld. De andere verhoren gingen door, maar het requisitoir van de of ficier van justitie is eveneens op 10 October bepaald. V erond er stelling De nicht van de hoofdverdachte, de 33-jarige mevr. E. M. D.Van M. uit Overveen, was ten laste gelegd, dat zij de meisjes op verschillende tijd stippen in haar woning had verbor gen. De president stelde vast, dat de verdachte oud genoeg was geweest om de oorlog bewust mee te maken en dus ook te weten hetgeen de Jood se landgenoten is overkomen. „Stel dat nu eens niet de Joden gedepor teerd waren geweest, maar de Rooms- Katholieken. U en uw man hadden met de kinderen moeten onderduiken, of U had de kinderen ergens moeten onderbrengen". De president ging vrij uitvoerig op deze veronderstelling in als aanloop tot het verdere verhoor. Onder meer kwamen de data ter spra ke waarop Anneke Beekman met een van de tantes bij haar. had gelogeerd. Na het verblijf van eind 1948 tot be gin 1949 ging verdachte mee in de auto naar valmeer (België). Zij had geen pas, noch een bewijs van Neder- anderschap gehad, doch „mocht ge woon even de grerib over gaan". Zy kwam alleen per taxi terug. Kloosters De tweede verdachte was de 71-ja- rige oud-moeder-overste van het klooster Mariënburg te Bussum, mej. J. F. W. uit Vianen. De verdachte wist alleen, dat Betty daar in 1948 enige weken is geweest. De directrice van het pensionaat, aldus verklaarde zij, kon kinderen aannemen. Zij zelf was wel het hoofd van het klooster, doch bemoeide zich niet met kleinigheden. De 66-jarige Nederlandse moeder overste A. V. van het klooster Ave Maria te Valmeer was niet versche nen. Haar zaak werd daarom bij ver stek behandeld. De beide meisjes wa ren volgens een eerder door haar af gelegde verklaring in haar klooster onder de naam Van Laar. Later hoor de zij de werkelijke namen. Autotocht Omdat in de dagvaarding tegen de voortvluchtige tante Bets (C. E. M. van M.) een wijziging was aange bracht en zij niet was verschenen, zal een nieuwe dagvaarding voor haar worden opgesteld. De 45-jarige vertegenwoordiger C. Y F. B. uit Den Haag, de vroegere pater A., aan wie ten laste was gelegd, dat hij de meisjes per auto naar Val meer heeft vervoerd, stond als laatste terecht. Hij erkende, de bewuste rit naar Valmeer van Hilversum uit te hebben gemaakt. Hij had dit, naar hn verklaarde, niet gedaan in opdracht van de kerkelijke overheid, met welke hij daarover ook niet had gesproken. De zitting werd hierna verdaagd tot 10 October. artsenvereniging overeengekomen ho noreringsregeling, heeft niet de voor goedkeuring daarvan vereiste ge kwalificeerde meerderheid van stem men opgeleverd. De goedkeuring is dus niet verleend. Uitgebracht wer den 31 stemmen, waarvan 18 voor en 13 tegen goedkeuring. Het regle ment van orae voor de Ziekenfonds raad bevat de bepaling dat een be sluit van de raad over zaken een meerderheid van tenminste tweeder de van het aantal der stemmende leden vereist. gang van 1 Octol artsen voor de eerste 2000 verzeker den, op naam van een huisarts inge schreven, 10,20 en daarboven 7j50 per verzekerde zijn betaald In deze honoraria zouden zijn begrepen de bestaande toeslagen voor dunbevolk te gebieden, uitgezonderd die voor de eilanden, de Biesbosch en andere ge bieden, welke zouden worden aange wezen in onderling overleg tussen partijen, die tevens de hoogte van de toeslagen zouden vaststellen. Ook de bestaande toeslag voor ouden van dagen zou in de vastgestelde hono raria zijn begrepen. Voorts was voor de honoraria van 1 Juli 1953 tot 30 September 1955 'n regeling overeengekomen, waarmede de over die periode krachtens een voorlopige regeling betaalde hono raria zouden zijn verrekend. Partijen hadden de overeenkomst - met zekere restricties voor de tijd tot 1 Januari 1960 aangegaan. De kosten van de bestaande (voor lopige) regeling, welke 1 Juli 1953 is ingegaan, bedragen voor de ver plichte ziekenfondsverzekering 41,5 Als het weer vandaag gunstig fs, hoopt men de werkt oren voor de ber ging van het goud aan boord van de ,Renate Leonhardt" naar de plaats van het wrak te slapen. Aan boord van de toren is alles voor het vertrek in gereedheid gebracht. Men ziet hier hei gevaarte dat gisteren ietwat scheef ging hangen In de haven van IJmuiden. In een radiografisch gesprek heeft, de heer Visser, voor zitter van de Coöperatieve Bergings maatschappij Renate Leonhardt" aan het A.N.P. medegedeeld, dat de duikers die op de bodem van de hebben gezocht naar het schip, het v;rak hebben gevonden. Italianen gestraft wegens onthulling staatsgeheimen Drie Italianen, onder wie een amb tenaar van een ministerie, zijn Don derdag tot in totaal 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het ont hullen van staatsgeheimen. Volgens de politie stonden de geheimen in 'n document van de NAVO dat de man nen hadden getracht te verkopen aan de communistische partij. Mario Caluori, een functionaris van het ministerie van industrie, kreeg 6% jaar gevangenisstraf en 'n boete van 8000 lire. Aldo Pinto, het hoofd van een handelskantoor, werd veroordeeld tot zeven jaar en drie maanden gevangenisstraf en een boe te van 8000 lire. Een derde persoon kreeg zes jaar en drie maanden ge vangenisstraf. Vier anderen werden wegens gebrek aan bewijzen in vry- heid gesteld. en voor de vrijwillige 14 millioen gulden per jaar. Als gevolg van de overeengekomen regeling van 1 Octo ber af zouden de uitgaven voor de verplichte verzekering zijn gestegen tot 55,8 millioen gulden, dus met 14,3 millioen, en voor de vrijwillige tot 19 millioen gulden, dus niet 5 millioen. DE TOESTAND IN ARGENTINIË „Petrus Plancius" van de K.L.M. op vliegveld officieel begroet De nieuwe machthebbers in Argentinië hebben Donderdag het parlement ontbonden en de provincies President Peron en Eva Peron hun oude namen gegeven, namelijk El Chaeo en La Pampa. In openbare gebouwen werden de portretten van Juan en Evita Peron van de wanden gehaald. Ze werden later op een hoop verbrand, onder het roepen van „vrijheid". Over Peron's verblijfplaats verkeerde men ook Donderdag nog in hét onzekere. Volgens sommige geruchten zou de ex-president met verscheidene honderden aan hangers in de ambtswoning van de president verblijven. Volgens andere onbevestigde berichten is hij ondergedoken in het ministerie van oorlog. Beide gebouwen worden streng bewaakt. De inhuldiging van Lonardi werd uitgesteld tot vandaag. Telefoonverkeer met Libanon is thans mogelijk op werkdagen van 9.0020.30 en 's Zondags van 9.00 11.30, 15.00—16.00 en 19.00—20.00 uur (Ned. tijd). Buenos Aires was Donderdag rus tig. Rondom het in puin geschoten ge bouw van de Nationale Bevrijdings- bond waren nog gevechtswagens en soldaten samengetrokken. De luchthaven van de Argentijnse hoofdstad werd weer voor het eerst geopend. De „Petrus Plancius", een DC 6 van de KJL.M., was het eerste burgerluchtvaartuig, dat er landde sedert de omwenteling. Na de landing kwam een Argentijns ambtenaar bin nen, die een korte toespraak hield, waarin hij onder meer zei: „UT bent thans in een land aangekomen, waar eindelijk iedereen kan denken en zeg gen wat hy wil". Burgers „Ik beloof mijn medeburgers plech tig dat zich onder mijn bewind nim mer een situatie zal voordoen, welke het volk zou verplichten, de wapens Vliegtuig in zandstorm vijftien doden Op het vliegveld Idris in Tripolita- nië is Woensdagavond een Brits lijn- vliegtuig neergestort, dat van Lon den op weg was naar Kano in West- Afrika. Het toestel, een Argonaut van de British Overseas Airways, was in een zandstorm terecht geko men. Het explodeerde en vloog in brand, nadat het een rij bomen by de toegang tot het vliegveld had ge raakt. Vijftien pers nen kwamen om het leven en zeventien passagiers en vijf bemanningsleden werden ge wond. ter hand te nemen", heeft generaal Eduardo Lonardi in een door de radio omgeroepen bekendmaking gezegd. Zonder hulp van de burgerij, en spe ciaal van de jeugd van Cordoba, die een glorierijke bladzijde in de Argen tijnse geschiedenis heeft geschreven, zou de opstand nimmer geslaagd zijn, zo vervolgde hij. De militairen willen daarom gaarne, dat de burgers hun aandeel vervullen in de wederopbouw van Argentinië. Gevangenissen Marinierseenheden, die hebben deelge nomen aan de strijd tegen het Pero- nistische bewind, zijn Donderdag, lui de toegejuicht door de bevolking, Buenos Aires binnengerukt. Intussen speelden zich in de provin cies ontroerende tonelen af, toen de gevangenisdeuren werden geopend voor politieke geïnterneerden. Zij werden opgewacht door van ontroe ring snikkende gezins- en familiele den. die hun verwanten soms in jaren niet hadden gezien. Aanhangers van vrijgelaten politici waren in groten getale aanwezig, om hun leiders te begroeten. De gevan genisdeuren gingen dezelfde dag weer dicht achter vooraanstaande Péronis- ten Het Wereldgebeuren De 25-jarige Amster damse fotograaf Geor ge E. A. K., die deze week door de politie rechter te Amsterdam tot vyfti'g gulden boete is veroordeeld wegens het onttrekken van een minderjarig meisje aan het ouderlijk gezag door het onthouden van inlichtingen aan de po litie, is Donderdag door de hoofdstedelijke kan tonrechter veroordeeld tot een boete van vijj gulden wegens het be zorgen van overlast aan dezelfde minderja rige Ria V. De jongeman heeft een serieuze verhouding met Ria gehad, toen hi met haar op 't kantooi van haar vader werk te. De vader-werkgevei verbood deze liefde en ontsloeg de jongen toen hij aan de verhouding geen eind maakte. Mei behulp van kantoor personeel en van de moeder van George is de 18-jarige Ria toen het ouderlijk huis ont vlucht. De politie heeft haar later opgespoord en daarna probeerde George opnieuw met haar in contact te ko men. Op een Zaterdag avond, toen zij naar de kerk ging heeft hij haar opgewacht, nadat zij hem reeds eerdei had verteld de verhou ding te hebben verbro ken. „Ik trachtte haar te bt reiken om de onjuist inlichtingen die de va der over mij aan liaa had verstrekt, recht ti zetten", verdedigde d> fotograaf zich voor d kantonrechter. Hij er leende, haar te hebbèi vastgepakt en gekust zoals in de dagvaar ding stond, doch hij zet niet de indruk te heb ben gehad dat het meisje niets meer van hem wilde weten. „Is deze klacht van uitgegaan?" vroeg de kantonrechter aan de als getuige beëdigde Ria, „Neen, van mijn va der", antwoordde het meisje, „ik heb George wel gezegd dat ik niets met hem te maken wil de hebben". De ambtenaar van het O.M. eiste f 10 boete of twee dagen. De raadsman, mr. J. Diening, vroeg de kan tonrechter, de foto- naaf wel schuldig te bevinden, doch hem /een straf op te leggen, anwege de bijzondere •mstandigheden. roor het met geven van traf achtte de kanton- echter geen aanlei- ling aanwezig. Hij vond, dat de fotograaf "igen rechter heeft ge speeld en veroordeelde hem tot vijf gulden boete. Kapelmeester De afstammtlingei. van Italiaanse immigranten spelen wel een be langrijke rol in Argentinië. Juan Domingo Péron, die deze week aftrad als dictator, was de zoon van een Ita liaanse immigrant. Zijn vader bezat een bes heiden boerderij. Péron werd verdreven dóór een groep militairen, die geleid worden door generaal Eduardi Lonardi. Ook Lonardi's familie stamt uit Italië. Zijn vader was kapitein-kapelmeester bij een Italiaans militair muziekcorps en zijn ma was van Franse afkomst. Deze bijzonderheden op zichzelf zeg gen weinig van de man, die thans voorlopig het lot van het Argentijnse volk in handen heeft. Een Amerikaans journalist in San tiago (Chili) beijverde zich om via ellenlange telefoongesprekken meer gegevens over het leven en voor al over ae politieke inzichten van ge neraal Lonardi te krijgen, maar had opmerkelijk weinig succes. Hij kreeg in het stadje Mendoza, de stafchef van Lonardi aan de lijn, maar die stafchef was zo gesloten als een boek. Dat de generaal omstreeks 52 jaar oud was, aat hij reeds jarenlang tegen Péron had geijverd en dat hij inder daad de leider van de militaire" staats greep was, wilde de stafchef toege ven. Voor het overige echter luidde zijn antwoord: „geen commentaar". Intussen ontdekten andere journa listen, dat deze generaal Lonardi en kele malen op bevel van het Péron- régime in arrest werd gezet en dat hij enige tijd militair attaché in het bui tenland is geweest. Uit deze sobere gegevens blykt niet, dat generaal Lonardi de aangewezen man is om aan het Argentijnse volk een nieuw en zo het kon: democratisch bewind te schenken. Evenmin voorspellen zrjn aanhangers, dat hij de welvaart zal doen terugkeren in het noodlijdende land. Enige argwaan is dan ook stellig gemotiveerd. Temeer omdat het leger zo aarzelend aan de rebellie meedeed. Grote eenheden weigerden aanvanke lijk aan de opstand mee te doen. Eerst toen de marine zich geheel voor de re bellen inzette, liep de meerderheid van het leger naar Lonardi over. Deze aarzelin" van het leger is ge makkelijk verklaarbaar. De officie ren, die het tot de rang van kolonel of hoger brachten, werden gewoonlijk slechts bevorderd, nadat Péron zijn goedkeuring aan die bevordering had gehecht. Zij liegen velerlei voorrech ten, zoals een fraaie woning, een goe de auto enz. waardoor zy zich aan Péron gebonden voelden. et de marine lag dat geheel an ders. De marine-officieren heb ben steeds elke bemoeienis van Péron afgewezen. Zij betoogden, dat de marine geen politiek instrument was en zij wisten dit standpunt voor Péron aanvaardbaar te maken. Daardoor werd het mogelijk, dat de marine thans een leidende rol speelde by het verdrijven van Péron. Niemand kan echter zeggen of de ze verdrijving van Péron een blijvende is. Reeds eerder heeft Péron na een revolte kans gezien glorieus terug te keren. Hij slaagde daarin, omdat door de ze revolte het land in grote verwar ring geraakte en hij te midden van die verwarring zijn aanhangers snel wist te organiseren. Het ziet er nu wel wat minder gun stig uit voor Péron als tijdens die eer ste revolte, maar de nieuwe regering staat er evenmin rooskleurig voor. Men zal er goed aan doen het Ar gentijnse drama voorlopig nog niet als geëindigd te beschouwen! Mi De generaal, die thans de leiding heeft in Argentinië. Zijn naam wordt in de meeste berichten gespeld als lonardi", maar Amerikaanse bladen noemen hem Leonardi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3