Rijkskweekschool in Middelburg wordt belangrijk uitgebreid JAARVERSLAG ZEEUWSE VER. ,HET GROENE KRUIS" I muwsp Almanak ZEEUWSE COLLECTE VOOR DE LECTUURVOORZIENING 'n TIP VAN BOOTZ GEEN EXTRA-TOEWIJZING VOOR ZEELAND VICKS d§ Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 PROJECT VAN RUIM TWEE TON Nieuw bijgebouw met vijftal lokalen in tuin, eertijds van Jacob Cats... Binnenkort zal de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijze ressen in Middelburg een belangrijke uitbreiding ondergaan. Daarmee zal na lange jaren voorzien worden in een dringende behoefte. De school krijgt er een gebouw bij met een vijftal lokalen. In deze nieuwbouw zijn o.a. drie leslokalen, een liandenarbeidlokaal en een overblijflokaal opge nomen. Dit project vergt in totaal meer dan twee ton. Volgens een lijst die bij de juist verschenen rijksbegroting is gevoegd, is voor het nieuwe begrotingsjaar 175.000 geïnvesteerd. Vorig jaar was voor dit doel 50.000 geïnvesteerd en er blijft voor volgende dienstjaren over een be drag van 25.000. In totaal dus een cijfer van 250.000. Een aardige bij zonderheid is, dat het nieuwe gebouw zal verrijzen in een deel van de tuin, die behoort by het huis, waarin Jacob Cats nog heeft gewoond. Een wijze en dichterlijke omgeving dus. Reeds jaren worstelt men met ge brek aan ruimte. Het hoofdgebouw, een bijzonder fraai herenhuis uit de 18e eeuw, is te klein. Dit monumenta le pand, waarvan de stijlvolle voorge vel zich in de tuin van de school ver heft de gevel aan de Lange Noord straat is wonderlijk genoeg slechts de achterkant voldoet nog zeer goed aan de eisen, die voor het geven van dit onderwijs kunnen worden ge steld. Maar het voldoet niet aan de vraag naar ruimte. Een bewijs hiervan wordt geleverd door het feit, dat zelfs net vertrek, dat oorspronkelijk als leraarskamer werd bedoeld het bord op de deur is er nog als leslokaal wordt gebruikt. De docenten zwerven maar door de school! Geruime tijd geleden werd de nood situatie enigszins verbeterd door het optrekken in dë tuin van een houten gebouwtje. Deze barak huis vest thans o.a. het liandenarbeidlo kaal en een overblijflokaal. Het is echter slechts een noodgebouw en op den duur absoluut ongeschikt voor dit doel. Steeds bleef men echter bjj de be voegde instanties aandringen op ver betering. Daarbij nam het leerlingen tal voortdurend toe. Thans bezetten in de A-afdeling 133 leerlingen de 4 klassen, waarvan er nog drie zijn ge splitst. De B-afdeling telt o.a. 51 cur sisten voor de hoofdact® en de oplei ding voor kleuterleidsters met 4 klas sen, in totaal 70 leerlingen. Verder zijn er dan nog de verschillende C- cursussen, zoals die voor de acten in diverse talen en in nuttige handwer ken e.d. Maar tenslotte zag men van „ho gerhand" in, dat hier inderdaad ver- Advertentie) betering is geboden. Niet in de vorm van verbouwing. Want het hoofdge bouw staat op de monumentenlijst. Er mag vrijwel niets aan worden ver anderd. Daarom zal men tot uitbrei ding overgaan. Barak verdwijnt kocht een groot deel van een tuin, ciie Van een particulier werd icht een groot deel va naast_de huidige schooltuin is gele gen. Deze tuin wordt bg de tegen woordige oppervlakte van het school terrein getrokken. De noodbarak met leslokalen zal verdwijnen. Op de daardoor vrijgekomen plaats en gro tendeels op het nieuwverworven stuk grond wordt dan het gebouw opge trokken, dat zoals bovenvermeld een vijftal lokalen zal tellen. Hoe precies het gebouw zal wor den is nog niet met zekerheid be kend. Er dienen echter nog enkele detailkwesties te worden opge lost. Was hierdoor een en ander niet vertraagd, dan zou men thans reeds met de bouw bezig ztjn. Het staat wel vast, dat de nieuwe aanwinst van de Rijkskweekschool ter plaatse het stadsbeeld aanzien lijk zal verfraaien. Een van de gevels verrijst namelijk aan de Penning- hoeksingel, waar het nog vrtf „kaal" is. Dit komt ten dele door de uitvals weg naar Domburg, waarvoor de Rijkskweekschool enkele jaren gele den een groot deel van haar terrein moest afstaan. Het aangekochte deel vormt dan ook een welkome compen satie. Er wordt ook een nieuwe fiet senbergplaats gebouwd. Ook daaraan bestaat groot gebrek. Binnen niet al te lange tijd zal de school, die volgend jaar 80 jaar wordt, dus over aanzienlijk meer „le vensruimte" kunnen beschikken. Wanneer de bouw begint kon de di recteur, de heer A. de Jonge, die ons het heuglijke nieuws vertelde, nog niet meedelen. Voor zijn pensionne ring de directeur wordt binnen kort 05 jaar hoopt hjj echter de Ingebruikneming nog mee te maken. Dijkgraaf benoemd van de Prosperpolder. Bij koninklijk besluit is benoemd in dc provincie Zeeland tot dijkgraaf van de Prosperpolder (Nederlands gedeel te) de heer P. V. M. Vercauteren te Clinge. LEDENTAL ONGEVEER STATIONNAIR Aanbesteding van elf wijkgebouwen viel tegen. In zijn jaarverslag over 1954 ty peert de secretaris van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" dit jaar als een jaar van bij zondere activiteiten, wegens de vele werkzaamheden, die in deze periode in de provincie werden verzet. Anderzijds wordt al spoedig een on dertoon in mineur bespeurd, waar het gaat over de aanbesteding van elf Zeeuwse wijkgebouwen (te financie ren uit Zwitserse giften). Deze aan besteding viel zwaar- tegen en de laagste inschrijvingen lagen nog ver boven de raming. De aanbesteding is dan ook ongedaan gemaakt en door persoonlijke onderhandelingen kon in vele gevallen een wat gunstiger re sultaat worden bereikt. Het aantal aangesloten verenigin gen bleef in 1954 gehandhaafd op 77 en het aantal leden bleef ook onge veer stationair op circa 43.650, waar bij echter wordt aangetekend, dat uit verschillende afdelingen geen opga ven binnenkwamen, terwijl in Goes, Terneuzen, Vlissingen en Westkapel- le grote ledenwinsten werden ge boekt, resp. 118, 134, 200 en 51. Het aantal districtsverpleegsters in dienst van het Groene Kruis en YAN i/vin TOT VLIEGTUIGBOM. Woensdagmiddag klofak op het strand voor Oostkapelle een daverende knal en enkele honderden kilo's zand en water werden tientallen meters de lucht ïngeslingerd. Met dit spectacu lair gebeuren was dan weer het eind gekomen van een overblijfsel uit de laatste wereldoorlog. Enkele d3gen ge leden werd aan de voet van de duinen een vliegtuigbom gevonden, die zo om en nabij een halve ton woog. Woens- dag arriveerde de Mijnopruimings- dienst en sleepte het gevaarlijke ge vaarte naar zee, waar het tot ontplof fing werd gebracht. GOUDEN PAREN. Weer telde en telt onze gezonde provincie in de afgelopen en in de ko mende dagen enkele echtparen, die een halve eeuw en langer de huwe lijkszee hebben bevaren. De heer en mevrouw C. Sponselee-Platteeuw te Wemeldinge maakten dezer dagen de 55 jaar in elkanders aanwezigheid vol. Woensdag aanstaande zal het precies 50' jaar geleden zijn, dat de heer R. OP VISITE.... Op een van deze zonnige Septem- herdagen besloot een vrouw in een Zeeuwscli-Vlaamse gemeente om haar dochter, woonachtig in een na burig dorp, te bezoeken. Ze ging per rijwiel en het werd een verrukkelijk fietstochtje. Helaas bleef het daarbij, want van een visite kwam niets. Haar dochter was niet thuis. Voor de verandering fietste mama via weg B terug naar huis, want ze wds langs weg A gekomen. Diezelfde zonnige Septembermid- dag besloot de dochter haar moeder een bezoek te brengen. Ze ging per rijwiel en het werd een verrukkelijk fietstochtje. Helaas bleef het daarbij, want van een visite kioam niets. Haar moeder was niet thuis. Voor de verandering fietste doch terlief via weg A naar huis, want ze was langs weg B gekomen Zuidema en mej. E. Wolderling in Er- melo elkaar het jawoord gaven. De heer en mevrouw Zuidema-Wolderling wonen sinds jaren in Goes. GEëVENAARD. Een aardappel van een kilo blijkt ook alweer geen enkeling te zijn, al blijft het natuurlijk toch wel een uitzondering. Woensdag meldden we zo'n vondst uit Wissekerke op Noord-Beveland. In Sint Anna- land heeft men evenwel ook zijn best gedaan, want de heer A. Goedegebuure Wzn. aldaar, rooide een aardappeltje van hetzelfde gewicht. Wie wordt kampioen? OOGSTVACANTIE. Vrij van school is vrij van school, vinden de meeste kinderen. En op merkelijk is daarbij, dat vele kinde ren vooral in de Zeeuwse land bouwgebieden liever op het land werken dan op school. Ook dit najaar zullen de kinderen van ouders, die niet in de gelegenheid zijn op andere wijze hun oogst tijdig binnen te halen in de gelegenheid worden gesteld om „oogstvacantie" te nemen. In Axel ging deze week reeds een aantal scho lieren van deze extra „vacantie" ge nieten. werkzaam voor de kïnderhygiëne werd van 2 op 3 gebracht. Het aan tal wijkverpleegsters bedroeg op 31 December 1954 61. Zoals reeds gemeld, werd in 1954 gewerkt aan de voorberei ding van de bouw van een aantal wijkgebouwen in de rampgemeen ten, waarvan er thans reeds ver schillende zijn gereed gekomen. In 1954 opende Kloetinge een nieuw wijkgebouw en Axel een nieuw consultatiebureau bij het bestaan de wijkgebouw. Verschillende Groene Kruisverenigingen hebben plannen voor nieuwbouw, verbouw of uitbreiding. De besturen van de vijf centra voor de kraamzorg hadden in het verslagjaar met allerlei moeilijkhe den te kampen, zij het niet in de eer ste plaats met moeilijkheden van fi nanciële aard. Het Rijk verhoogde met ingang van 1 Januari 1954 de subsidie van 1 tot 2,50 per ver zorgingsdag. maar de in uitzicht ge stelde salaris- en pensioenregeling voor de kraamverzorgsters laat nog steeds op zich wachten. Een ander probleem is het tekort aan kraam verzorgsters. De secretaris, de heer A. de Lan ge, Wijst aan het slot van zijn over-: zicht nog eens met klem op het de vies van de vereniging: „Door allen, voor allen." FINANCIËN. De balans van de vereniging per 31 December 1954 geeft bij een totaal' bedrag van 75.248,07 een exploita tieverlies aan van 675.63. Het to taalbedrag van de rekening der alge mene dienst over het vei-slagjaar be droeg 31.425,67 met het eerder ge noemde nadelige saldo. De begroting voor 1956 meldt met een totaalcijfer van 30.250 een nadelig saldo van 6650. Het provinciaal bureau had op de rekening over 1954 een nadelig saldo van 2044,31 en op de begroting voor 1956 een nadelig saldo van 5400. Neem Het doeltreffend zenuV/kalmerend proeparoa) voor deze tijd Mond- en klauwzeer geconstateerd. Zaterdag werd op de boerderij van de heer P. Zegers in het gehucht Ho- geweg te Hoofdplaat, mond- en klauwzeer geconstateerd. Maandag zijn de besmette dieren, twee varkens en zes pinken naar Vlissingen overge bracht om te worden afgeslacht. De overige dieren zijn ingeënt. Faillissement vernietigd Het faillissement van P. Gabriëlse, aardappelhandelaar te Westkapelle, is onmiddellijk vernietigd na gedaan verzet. P. J. J. Dekker benoemd tot vice-voorzitter Z.L.M. In vacature wijlen P. Scheele. Zoals reeds in een deel onzer op laag werd gemeld, heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. in zijn jongste vergadering de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge benoemd tot vice- voorzitter van (le Z.L.M., in de vaca ture, ontstaan door liet overlijden van de heer P. Scheele. Ploegwedstrijd. Voor de eerste maal zal in Axel een wedstrijd worden georganiseerd in het ploegen. Deze wedstrrjd, waar voor nu al veel belangstelling bestaat zal Zaterdag worden gehouden op de boei'derij „Het Loose's Hof" aan de Beoostenblijsestraat. De organisatie is in handen van de C.B.T.B. en de jongeren-afdeling van de C.B.T.B., in samenwerking met de Rijks Land- bouwvoorlichtingsdienst in Axel. Drie duizend gulden voor kankerbestrijding De collecte, die ten bate van het Koningin Wilhelmina-fonds (kanker bestrijding) van 29 Augustus tot en met 10 September in Vlissingen werd ;ehouden, heeft niet minder dan 3002,95 opgebracht. Collecte. Dé te Kapelle-Biezelinge en Schorë ;ehouden collecte voor het Koningin Vilhelminafonds heeft opgebracht 356,25. (Slot van pag. 1) les nu kan een „injectie" ten goede krijgen door de Zeeuwse collecte, waardoor de lectuurvoorziening zowel in de steden als o het platteland een eind in de goede richting komt. Geen Anjer collecte Zoals bekend wordt er in Zeeland geen Anjercolleete gehouden sinds einge jaren. Omdat men echter de band met het Anjerfonds en het Prins Bernhardfonds niet geheel wil verbre ken zal nu een klein deel van het be drag, dat de Zeeuwse collecte zal op brengen, aan deze fondsen beschik baar worden gesteld. Dit deel wordt if Het duurt nog maar enkele weken Dan is weer de zomer verstreken. Doch regen en kou Vergeet men zo gauw, Want TIP zal ook dan niet ontbreken Inz. Hr. J. A., Schïebroek ontv. 1 fl TIP -f- 1 Lfl Bootz' Oude Genever. Minister antwoordt Kamerlid Zoals bekend heeft het Tweede Kamerlid, de heer Stapel- kamp vragen gesteld over het extra-woningcontingent, waarbij n Zeeland als enige provincie geen contingent kreeg toegewezen, De minister zegt in zijn antwoord, dat het hem bekend is, dat j= In bepaalde plaatsen in Zeeland, met name in de gemeente Goes, niet alleen woningnood is, doch zich ook moeilijkheden n voordoen in de industriële sector. Dergelijke problemen komen echter ook in andere provincies j= voor. l| De woningen, begrepen in het extra-contingent voor bijzon- |j dere industriële ontwikkeling zijn bestemd voor industrieën in ontwikkelingsgebieden en voor industrieën, welke zich in het jongste verleden hebben gevestigd of uitgebreid op zodanige wijze, dat de uitbreiding met nieuwe vestiging kon worden ge- lijkgesteld en waarbij de beschikking over enige woningen een voorwaarde voor vestiging en eerste ontplooiing was. Het contingent is niet bedoeld en ook qua omvang niet ge- H schikt om problemen van de bestaande bedrijven, die zich overal in den lande en in groten getale voordoen, op te lossen. De wijze van verdelen is geschied in overeenstemming met het advies van de minister van economische zaken. g Rekening houdend met het beperkte volume en de beide ge- noemde overwegingen, is voor Zeeland geen toewijzing uit dit j| extra-contingent geadviseerd. Omtrent de besteding van de nog resterende 98 woningen is nog overleg met de minister van economische zaken gaande. n lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Breimodellen voor komende winter Modeshow van klasse in Middelburgs Schuttershof (Van onze redactrice) De mode eist soms van ons, dat wij op een stralend-warme herfstmiddag ons installeren in een door kunstlicht bestraalde zaal, om daar twee-en-ei half uur lang te kijken naar een show van warme wollen winterkleding, waaraan we liever nog maar niet zou den denken.... Heeft zo'n mode-expo sitie echter de kwaliteiten van de show, welke gistermiddag in het Mid delburgse Schuttershof werd gehou den, dan offert men er gaarne zo'n zo merse middag aan! Op deze show werden de Nevada- breimodellen voor het seizoen 1955 1956 van de Leidsche Wolspinnerij N.V. getoond. Een wintercollectie van handgebreide kleding, gebaseerd op een serie goede, vaak zelfs verrassend originele Nederlandse ontwerpen, uit gevoerd in vele fraaie tintenModer ne, goed gesneden rokken en panta lons in de herfstmodekleuren werden gedragen bij de geklede en sportieve jumpers, jasjes en vesten, die bijna al le het kenmerk van de verlaagde taillelijn droegen; een kenmerk dat het uiterlijk van „de wollen trui" bij zonder gunstig heeft beïnvloed. Want deze verlaagde taillelijn geeft het handgebreide kledingstuk ontegenzeg lijk een meer „geklede" toets dan voorheen. Verder werden vele modellen geken merkt door een accent'dikwijls in afstekende kleur op schouders, pol sen en heupen. In deze gevallen waren de kleurencombinaties eveneens heel goed, vaak gedurfd maar smaakvol. Moeilijk na te maken waren de modellen over het algemeen niet. Zelfs de meest elegante jasjes en blouses waren voor namelijk uitgevoerd in de be kende tricotsteek, soms gecom bineerd met een bescheiden gar nering in een eenvoudig sier- steekje. Dank zij het feit, dat behalve de drie charmante mannequins die deze hand gebreide kleding toonden, ook een heer meeliep in deze show, konden breilustige toeschouwsters zich over tuigen van het feit, dat ook aan ont werpen voor gebreide herenkleding wel degelijk de aandacht geschonken wordt, en dat de herentrui gelukkig niet altijd een fantasieloos kleding stuk „met strepen of kabels" behoeft te zijn. Verder was er gebreide meis jes- en jongenskleding, door drie kleu ters op zo aardige en onbevangen wij ze getoond, dat de belangstelling van het publiek begrijpelijkerwijs af en toe meer uitging naar deze kleine mannequins, dan naar de frisse kin derkleding, welke zij droegen. Een modeshow, waar bewezen werd dat met goede patronen en met goed materiaal handgebreide kleding te vervaardigen is, welke weinig of niets gemeen heeft met de vormloze wollen kledingstukken, welke sommige vrou wen winter na winter voor haar gezin en zichzelf plegen te creëren! Gister avond is deze show in het Schutters hof herhaald, evenals gistermiddag met medewerking van de pianist Ba by den Toonder, die voor een beschei den, rhythmische muzikale achter grond zorgde. KOU o/3 deBOiïSr Bezorg Uzelf verlichting op dc juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. 1Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En. tegelijkertijd 2. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op en maakt het slijm los. Hef geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! W VapoRub bepaald aan de hand van het bedrag, dat de Anjercollecte voor het laatst in Zeeland opbracht. Inmiddels is aan de Middelburgse kunstenaar Jac. Prince opdracht ver strekt om een ontwerp to malven voor een sprekende affiche voor de Zeeuw se Collecte. Uiteraard hopen de orga nisatoren, (lat evenals vorige jaren de ze inzameling de daadwerkelijke be langstelling krijgt van de Zeeuwse be volking, temeer omdat het gaat om de stimulering san zulk een belang rijke zaak als de lectuurvoorziening. In 1954 De vorige Zeeuwse Collecte werd in 1954 gehouden en bracht 15.500 op. Een commissie, waarin vertegenwoor digers van het Jeugdwerk in Zeeland zitting namen, stelde een verdeelsche ma op, dat er als volgt uitzag: Ned. Herv. Jeugdwerk 5850.R.K. Jeugdwerk 3850.Gereformeerd Jeugdwerk 1600.kleine groepe ringen 2250.(voorlopig in reserve gehouden), Padvinderij 750.(voor R.K. inbegrepen in de bovengenoemde 3850), Plattelandsjongeren 700. Moderne jeugdraad 500. De diverse instanties hebben deze bedragen nader verdeeld, zodat uit eindelijk werden gefinancierd, instuif - werk, massajeugdwerk, kadertrai ning, sociale jeugdzorg, kadercursus sen, Katholieke Zeeuwse Jeugd raad, Z.C.B.T., J.J.G., werkmolen „De Hoop", Zeeuwse Schaakbond voor wedstrijden om schoolkampioenschap persoonlijk kampioenschap, massa jeugdkamp enz. KUNST Rotterdams Philharmonisch Orkest in Goes EDUARD FLIPSE, dirigent. COR DE GROOT, pianist. HET CONCERT, dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest gisteravond in de Grote kerk van Goes gaf onder lei ding van Eduard Flipse, had iets weg van het laatste „Promenade-concert" in Londen. Wie Zaterdagavond via de radio heeft geluisterd naar het feeste lijke slot van het Promenade-seizoen een reeks populaire concerten, die op initiatief van sir Henry Wood in de negentiger jaren begonnen heeft zonder twijfel mee-genoten van die merkwaardige sfeer, waarin een grote liefde tot de muziek was vermengd met Engels chauvinisme. In Goes ont brak gisteravond alleen het minuten lange ovationele applaus men be vond zich immers in een kerk maar verder waren er dezelfde kenmerken: een spontaan reageren van het pu bliek, dat na Beethovens Vijfde Piano concert en na Brahms eerste Sympho- nie als één man opstond als een hul de aan de dirigent en aan de solist, de pianist Cor de Groot: voorts liefde tot de muziek en tenslotte ook een beetje chauvinisme. Gepast chauvinisme ove rigens, want het is tenslotte geen klei nigheid, wanneer men in een plaats als Goes op één avond twaalfhonderd-vijf- en-zestig mensen bijeenbrengt, die ademloos luisteren naar meesterwer ken der muziek. En deze twaalfhon derd-vijf-en-zestig kwamen niet alleen uit Goes, maar uit alle delen van Zee land. Zo waren er bezoekers uit Schouwen-Duiveland, uit Cadzand en Sluis en ook enige honderden van Wal cheren. En wanneer men bij dit alles nog in aanmerking neemt, dat de di rigent op Noord-Beveland is geboren en derhalve hier Zeeuw onder de Zeeuwen is, och dan mag het organi serend comité, dat in samenwerking met de Z.V.U. deze avond tot stand bracht, zeker wat chauvinistisch, ja zelfs trots zijn! Het leek dus alles een beetje op een Promenade-concert en zelfs de „lasfc- night speech" van de dirigent ontbrak niet: na de finale van Brahms richtte Eduard Flipse zich tot het publiek om te danken voor de grote toewijding, waarmee men had geluisterd. Die toe wijding was overigens begrijpelijk, want het orkest speelde de gehele avond voortreffelijk. In het eerste deel viel dat vooral op tijdens de uitvoering van het Vijfde pianoconcert van Beet hoven, dat vertolkt werd door Cor de Groot. Deze eminente pianist is inter nationaal bekend om zijn Beethoven- vertolkingen en zijn reputatie is be- "pelijk en verdiend. Het is opval- 3, hoe hij juist in een werk als dit concert er in slaagt zulk een grote ma te van objectiviteit aan de dag te leg gen, hoe hij komt tot een bijna strikt- zakelijke stijl zonder dat ook maar even de musische bewogenheid in het gedrang komt. Cor de Groot speelde Beethoven gisteravond eerlijk en zon der franje en werd daarbij uitmuntend terzijde gestaan door Flipse en de zij nen. Het orkest bereikte deze zelfde tjil van musiceren, produceerde een heldere transparante klank, waardoor Beethoven niet zozeer als een onbe heerst en hard-klinkende Geweldige werd geïnterpreteerd, maar als een dichterlijk en tevens logisch denkend mens. Men zou bijna zeggen: Johann Sebastiaan Beethoven Brahms eerste Symphonie vormde het slot van dit ZeeuwsRotterdamse optreden: een grandioze vertolking van een grandioos werk. De grote Ma ria Magdalenakerk heeft een prachti ge acoustiek, die alle scherpe kantjes van het orkestrale geluid afrondt, waardoor met name het koper een prachtige klank krijgt. En vooral in een werk als deze symphonie,waar juist dit koper zulk een belangrijke taak heeft, zorgt deze ideale acoustiek voor juiste effecten. De verhouding tussen de instrumentengroepen is uit gebalanceerd en geen enkele maal krijgt men de indruk, dat er „domi nanten" in het orkest optreden. Begonnen was met Wagners ouver ture „Tannhauser", waar de eerste vio len als goede breisters een héél klein steekje lieten vallen, zonder dat ech ter het „patroon" er door werd ge schaad. Aan het slot werd als toegift gespeeld „Elogue" van Henri Rabaud, door de dirigent terecht gekwalifi ceerd als „de verklankte stilte...." Vermeld zij nog, dat er na afloop een kleine ontvangst was van dirigent en solist in hotel „De Korenbeurs", waar over en weer vriendelijke woor den werden gesproken en waarbij voor een nabije toekomst, zowel door de heer W. J. J. M. Vroome namens de Z.V.U., als door Eduard Flipse als wens werd uitgesproken: een uitvoe ring in Goes van Beethovens Negende met het Philharmonisch koor. de K. JEUGDCONCERT. Negenhonderd schoolkinderen heb ben Donderdagmiddag in de Grote kerk te Goes met gespannen aandacht geluisterd naar oen concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het deed Eduard Flipse goed, in het land waar hij vijftig jaar geleden voor het eerst naar een concert ging, thans een zo groot jeugdig gehoor te hebben. Op heldere en gemoedelijke wijze ver telde hij de jongens en meisjes een en ander over de diverse werken, wel ke werden uitgevoerd. Het program ma was zeer gevarieerd en gaf de jon gelui achtereenvolgens te horen, de ouverture uit „Tannhauser" van Ri chard Wagner, de Kuhnau-variaties van Hendrik Andriessen, een herders lied van Henri Rabaud en tot slot de „Moldau" van Smetana. Middelburg Electro: „Les clandestines", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Salto mortale", (18 jaar), 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Walche ren", 9—24 uur. Vlissingen Luxor: „Clown Boem" (alle leeftijden), 20 uur; Alhambra: „Het grote spel", (18 jaar), 19 en 21 uur. Goes Grand: „New York op stelten", (alle leeftijden), 20 uur; Muzikale rondgang „Euphonia", 19 uur; Film voorstellingen en muziek „Euphonia", Grote Markt, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2