PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Washington wil Algerijnse kwestie niet in de Verenigde Naties Shell plaatst order voor 34 tankers Zeeuwse collecte dit jaar voor de lectuurvoorziening BILT VERENIGDE STATEN STEMMEN NIET OVER NIEUW-GUINEA Vandaag. PROTEST TEGEN OOST-DUITSE CONTROLE OP WEGEN DE VERWACHT... 198e Jaargang No. 223 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van I 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475(b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 2 EGYPTISCHE VERWIJTEN AAN NAVO Nieuwe onlusten op Cyprus Minister Dulles heeft tijdens de algemene vergadering te New York op de Verenigde Naties een beroep gedaan om samen te werken, „zodat de komende tien jaren in de geschiedenis zullen worden geboekstaafd als de periode, waarin uiteindelijk de ware vrede zal worden bereikt". Maar de vrede zelf was nog ver te zoeken op deze vergadering, waar de Egyptische afgevaardigde een bittere aanval deed op Frankrijk en de Navo-landen wegens hun houding ten aanzien van de Noord-Afrikaanse nationale aspiraties. De V.S. zullen zich bij een stemming uitspreken te gen het opnemen van de Algerijnse kwestie op de agenda, op grond van de overweging dat het een interne Franse aangelegenheid is. Engeland verzette zich tegen het G riekse verzoek om de kwesfcie-Cy- prus op de algemene vergadering te bespreken. Een bespreking zou vol gens minister Nutting „onberekenbare" gevolgen hebben. De Griekse regering heeft de „theoretische mogelijkheid" van uittreding- uit de Navo besproken. Minister Dulles zeide te geloven, dat de topconferentie te Genève het begin was van een tijdperk van vreedzame veranderingen. Hij gaf 'n toekomstbeeld, waarin de volkeren en de regeringen oorlog en onder drukking zullen afzweren als midde len om hun doelstellingen te verwe zenlijken. Zij zullen, zo verwacht Dul les, een ordentelijke ontwikkeling aanvaarden tot de verwezenlijking van wettige nationale aspiraties. Kwestie-Cyprus Nutting gaf in zijn weigering om de kwestie-Cyprus in de V.N. te brengen nog als motivering, dat men het proces van de grondwettelijke ontwikkeling op Cyprus niet moet belemmeren. „De Britse regering zal haar belangrijke taak ten einde bren gen en Cyprus zelfbestuur bezorgen", zo verzekerde minister Nutting. ria ning tussen Griekenland en Turkije. Athene verwacht materiële en more le genoegdoening van Turkije, „maar dit land heeft nog niets gedaan om het vertrouwen tussen beide landen te herstellen". Op Cyprus zelf hebben zich weer Beleefdheid Soms hoort men van buitenlanders woorden van lof over het gedrag va,n de Nederlandse kinderen. Het treft bijvoorbeeld de Amerika nen, dat vele Nederlandse kinderen in bus of tram uit zichzelf opstaan om hun plaats aan een oudere te ge ven Ook in andere opzichten staat de opvoeding van de Nederlandse kinderen niet ten achter bij die van kinderen in andere landen. Dit is dan zeer in het algemeen gezegd, want er zijn altijd en overal wel kinderen te vinden, die zich slecht gedragen. Meestal gaat het dan om kinderen, die vrijpostige woorden gebruiken of die kameraadjes mishandelen. In slechts weinige gevallen handelt het om zaken, waarmee de justitie te maken krijgt. Wanneer men echter cijfers van die justitiezaken verge lijkt met cijfers uit andere landen, dan komt liet Nederlandse kind er waarlijk niet slecht af. Daarom is het te betreuren, dat men soms in Nederlandse bla den de voorstelling wekt alsof het Nederlandse kind een slecht op gevoed en hinderlijk wezentje zou zijn. Zo pas is dat weer gebeurd in het weekblad Elsevier. Een medewerker verzekert, dat naar zijn mening de kinderen in het buitenland beter op- fevoed zijn dan de onze, dat onze inderen in gezelschap hinderlijker zijn voor volwassenen dan hun bui tenlandse leeftijdgenootjes en dat ze zich niet ondergeschikt maken aan het natuurlijke gezag. Dat klinkt allemaal erg somber en de medewerker geeft vervolgens de raad de kinderen niet overdreven te ontzien en hen af en toe eens de pen op de neus te zetten. r eze goede raad latende voor wat I hij is,mag geconstateerd wor- •L' den, dat dé medewerker een ver keerde indruk heeft van de Neder landse en van de buitenlandse kinde ren. Het is zo gemakkelijk over het gedrag van kinderen te klagen orn aat men toevallig een teleurstellende ervaring heeft opgedaan en dan gaat men maar generaliseren over de slechte opvoeding in Nederland. Maar met dat generaliseren zit men dan midden in een onwaarheid. Overschrijdt men de Nederlandse Oostgrens dan komt men niet in een land, waar alle kindertjes liever en beleefder zijn, datzelfde geldt voor de Zuidgrens èn zo men wil ook voor een tocht naar landen over zee. De kinderen in het buitenland zijn niet liever, beleefder of handiger dan, de Nedörlandse Overigens zijn generaliserende klachten over het gedrag van kinderen al eeuwen oud en zij worden regelmatig in alle landen ge hoord. Men vindt ze reeds neerge schreven op papyri in het Egypte van duizenden jaren geledën. Stel eens voor, dat nadien de tuch teloosheid en de onbeleefdheid zo voortgewoekerd waren als men toen al vreesde, dan zouden er nu alleen nog maar barbaren rondlopen op de ze aarde. Het tegendeel is gelukkig waarde beschaving heeft nadien on- gekende hoogtepunten bereikt. Ook onze kinderen zftn er niet op achteruitgegaan. Misschien zijn ze zelfs beleefder en hartelijker dan ve le ouderen, die bijvoorbeeld zure stuk- j,es in weekbladen schrijven over die kinderen! relletjes voorgedaan in Amiandos, waar Britse militairen vuurden op betogers. Tien Britse soldaten werden door stenen gewond. Een demonstrant moest zwaar ge wond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Aartsbisschop Ma- kanos verklaarde binnenkort een beroep op het volk van Cyprus te zullen doen voor „een nieuwe fa se van het lijdelijk verzet". Met grote bitterheid was vernomen dat de agendacommissie van de V.N. de bespreking van de kwes tie niet heeft aanbevolen. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken dr. Machmoed Faw- zi, critiseerde de hulp van de Navo- landen aan Frankrijk in Noord-Af- rika. „De wond is van kwaad tot erger geworden". Enkele leden van de Navo hadden 'Frankrijk voorrang- gegeven bij het verkrijgen van her- scnroefvlie'gtuigen voor het gebruik tussen Algerijnen. „Een prachtige solidariteit is dat tussen de leden van de machtige Navo", aldus de minis ter, die door de voorzitter van de Assemblee werd berispt. Boelganin richt boodschap tot Grote Drie Suggesties voor ontwapening P-resident Eisenhower van de Ver enigde Staten en de premiers van Engeland en Frankrijk, Eden en Faure, ontvingen gisteren een per soonlijke brief van de Sowjet-pre- mier, 'maarschalk Boelganin. In diplomatieke kringen te Lon den gelooft men, dat de maarschalk zijn teleurstelling uitspreekt over de geringe vorderingen, die zijn gemaakt bij de viermogendhedenbesprekingen, over ontwapening. De brief zou suggesties bevatten om de onderhandelingen sneller te doen verlopen. Voorstellen van deze aard zouden door de ministers van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden in October kunnen wor den besproken. Engeland, Frankrijk en de V.S. zullen volgens genoemde diplomatieke kringen binnenkort beginnen met het overleg over de boodschap van de Sowjet-premier. Volgende weekvrijlating van Duitsers door Russen In het West-Duitse doorgangskamp Friedland is Donderdag vernomen, dat de eerste groep Duitse gevange nen die als gevolg van bondskanse lier Adenauers reis naar Moskou wordt vrijgelaten, volgende week in het kamp zal aankomen. De groep zal bestaan uit 500 man nen, van wie er 150 ernstig ziek zijn of aan geestesstoornissen lijden. NIEUWE SITUATIE IN INDONESIË Anak Agoeng Gde Agoeng over zakelijk overleg Een zegsman van de delegatie der Verenigde Staten bij de Verenigde Na ties heeft medegedeeld, dat de Ver enigde Staten zich van stemming zul len onthouden als de vraag aan de orde komt, of de eis van Indonesië ten aanzien van Nederlands Nieuw-Gui- nea op de agenda van de assemblee zal worden geplaatst. Deze zegsman voeg de hieraan toe, dat, als beide betrok ken partijen over deze kwestie tot overeenstemming zouden komen, de Verenigde Staten zich daarmede ac- coord zouden verklaren. „Wanneer bij Indonesië en Neder land de bereidheid aanwezig is, hun verhouding zakelijk te bezien en de emotionaliteit en het sentiment weg te werken, dan ben ik ervan overtuigd, dat de vraagstukken die tot dusverre onoplosbaar leken, tot een oplossing kunnen worden gebracht". Dit zei gis teravond de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr, Anak Agoeng Gde Agoeng, die op doorreis van Dja- Koning Boudewijn kreeg gelukwens uit Moskou. Voor de eerste keer heeft koning Boudewijn van België ter gelegenheid van zjjn 25ste verjaardag een geluk- wenstelegram ontvangen van de rege ring van de Sowjet-Unie. Michiel Adriaanszoon de Ruyter, de grote admiraal, die eens de schrik der zeeën wasondergaat thans geduldig, vriendelijk lachendeen behandeling van de schilder. De „make-up" van Michiel moest nodig wat bijgewerkt worden en zowel de admiraal als de schilder hebben kennelijk plezier in het karweitje.' De Vlissingers zullen dus binnenkort een gerestaureerde Michiel kunnen aanschouwen. (Foto P.Z.C.) karta naar New York op Schiphol aan kwam. Met grote belangstelling had hij kennis genomen van een verklaring van dr. Drees in een vraaggesprek met Indonesische journalisten, waar hij zeide, dat de Nederlandse regering be reid is, te spreken over de middelen om te komen tot betere verhoudingen met Indonesië. De Indonesische minis ter van buitenlandse zaken zag hierin de wens van de Nederlandse regering om bij het streven naar de betere verhoudingen Indonesië halverwege tegemoet te komen. Belangrijk is het, dat in Nederland begrepen wordt, dat er een nieuwe situatie in Indonesië is". IN NEDERLAND EN ENGELAND „Schelde" bouwt er een van De Koninklijke Shell Groep heeft thans vaste orders geplaatst voor de aflevering van tankschepen in de ja ren 19581960. Tot dusver zijn 34 hel- Iïngen gereserveerd, waarvan 14 in ons land en 20 in Groot-Brittannië. Het is mogelijk, dat binnenkort nog en kele orders zullen worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling, dat de helft van deze nieuwe tankschepen een draagvermogen zal hebben van 18jQ0 ton dwt., en de andere helft een draag vermogen van 32.000 ton dwt. De op drachten zijn verdeeld over vijf Ne derlandse en negen Britse werven. De werven in Nederland, waaraan opdrachten zijn verstrekt, zijn: N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de", Vlissingen 1 tankschip van 18.000 ton dwt.; Dok- en Werf Maatschappij Wilton-Feijenoord, Rotterdam 3 tank schepen van 32.000 ton dwt.; de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij N.V., Rotterdam 2 tankschepen van 18.000 ton dwt.; 2 tankschepen van 32.000 ton dwt., N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit jr., Rot terdam, 3 tankschepen van 18.000 ton dwt.; Nederlandsche Dok- en Scheeps bouwmaatschappij, Amsterdam, 1 tankschip van 18.000 ton dwt., 2 tank schepen van 32.000 ton dwt. Wat betreft de voortstuwing is men thans van plan, het voor het huidige tahkerbouwprogramma geldende sy steem aan te houden van stoomturbine met directe aandrijving. Verwacht wordt, dat het thans on der handen zijnde bouwprogramma in 1957 zal zijn voltooid. Het is mogelijk, dat binnenkort nog meer orders worden geplaatst. De Esso Co., heeft 6 schepen van 36.000 ton besteld, waarvan er 2 in En geland en 4 op Duitse werven ge bouwd zullen worden. Dit zijn de grootste schepen, welke tot nu toe voor de vloot van de maatschappij ge- bouwd zijn. Men heeft er dringend be hoefte aan, om in de snel toenemende vraag naar olie in Engeland te kunnen voorzien. Wat het gevolg kan zijn van een korte staking bij wijze van onprettige verrassing aan het einde vm een werkdag in de Franse hoofdstad, toont deze fotogemaakt in de „Salie des pas perdus", oftëwel de ,JZamer der verloren schredenin het Parijse station St. Lazare. Ontelbare bewo ners van de voorsteden waren in de tijd van slechts één uur samenge stroomd, om mopperend te wachten op een kans de tocht naar de avond maaltijd alsnog te maken. om 20,42 uur begint de s herfst; H is het 400 jaar geleden, dat Louise de Coligny, de eer- ste prinses uit ons vorstenhuis, M te Ch&tillon-sur-Loing werd g geboren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll VERKLARING TE BONN Geen veiligheid bij verdeling van Duitsland. De West-Duitse bondsregering heeft van de Westelijke mogendheden ver- GOEDE BOEKEN OVERAL Belangrijk werk heeft financiële steun hard nodig De Zeeuwse Collecte zal dit jaar worden gehouden in de periode van 11 tot 16 October en de opbrengst is ditmaal bestemd voor de lectuurvoorzie ning. Zoals bekend zijn de laatste jaren enkele organisaties intensief aan het werk om met steun van de overheid, o.a. van het provinciaal bestuur, de lectuurvoorziening in de provincie te verbeteren. Dit gebeurt o.m. door het zenden van boekenkisten, aankoop van nieuwe werken enz., zodat men in geheel Zeeland de mogelijkheid krijgt om tegen geringe vergoeding goede boeken te lezen. Dit werk is bijzonder belangTijk voor de vorming van grote groepen van de bevolking en dient op allerlei manieren te worden gesteund. Vandaar ook, dat nu besloten is de opbrengst van de Zeeuwse collecte vrij wel geheel voor dit doel aan te wenden, een beslissing, die bij de organisaties op het gebied van de lectuurvoorziening met grote vreugde en geestdrift is ontvangen. „Vlieg er eens uit mot een boek...". Een uitstekende slagzin, maar in de praktijk niet altijd even gemakkelijk te verwezenlijken, Niet iedere ge meente heeft de beschikking over een wei-voorziene bibliotheek, waar men te kust en te keur romans en andere werken kan lenen. Meestal is er wel een kleine boekenverzameling, vaak eigendom van de een of andere ver eniging, maar vooral in de winter maanden doet zich spoedig; het ver schijnsel voor, dat men „uitgelezen" raakt. De getrouwe lezers kennen vrij wel elk exemplaar en het gevolg is, dat de belangstelling voor de kleine boekerij terugloopt en dat daardoor minder wordt gelezen. Organisaties De laatste jaren is een viertal orga nisaties in Zeeland werkzaam om te trachten hierin verbetering te bren- gen, namelijk de afdeling Zeeland van de R.K. Centrale Lectuurvoorziening, de afdeling Zeeland van de Prol. Chr. Lectuurraad, de Provinciale bond van openbare leeszalen en bibliothe ken en het Werkverband Protestantse Bibliotheken, waarbij Hervormde en C.J.M.V-bibliotheken zijn aangesloten. Deze vier organisa ties, alsmede de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn vertegenwoor digd in de lectuiircommissië van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk. Hun is nu ver zocht om in nauwe samenwerking met de burgemeesters deze collecte plaatselijk te organiseren. De huidige provincie subsidierege ling voor bibliotheken, die sinds enige jaren van kracht is, blijkt in de prak tijk goed te voldoen, vooral wanneer het er om gaat de exploitatie van de bibliotheken te steunen. Maar nodig is vooral een bedrag, waarvoor men aanschaffingen kan doen, die uit de gewone exploi' xtie niet zijn te finan cieren. Dat kunnen boeken zijn, maar voorts ook de outillage, zoals kasten enz. Voorts ontbreekt het veelal aan gelden om bibliotheken te beginnen in die plaatsen, waar een dergelijke in stelling tot nog toe ontbreekt. Dit al- Vervolg op pag. 2) Verkiezingsrede van Soekarno afgelast Met de intrekking van de eerder door premier Harahap genomen maat regelen heeft de nationale veiligheids raad van Indonesië Woensdag nieuwe verbodsbepalingen vastgesteld op het houden van verkiezingscampagnes in de dagen, voorafgaande aan de stem ming. Voor verschillende streken gel den andere termijnen. De tweede vice-premier. Harsono Tjokroaminoto, is met Soeprapto van het veiligheidsbureau intussen naar B3li vertrokken om president Soekar no van déze beslissing op de hoogte te brengen. Soekarno zal het voorne men, om op 25 September in Bandoeng op een openbare bijeenkomst van het Volkscongres voor West-.Tava een openbare toespraak te honden over de Pantjasila, nu moeten opgeven. Voor deze bijeenkomst in Bandoeng kan geen toestemming worden gegeven. langd, bij de Sowjet-ünïe protest aan te tekenen tegen de overdracht van de controle op de toegangswegen naar Berlijn aan de regering der Oost-Duit se democratische republiek. Dr. Aden auer deelde dit Donderdagmiddag me de in de regeringsverklaring die hij over de conferentie in Moskou aflegde. Dr. Adenauer zeide voorts, dat de bondsregering het als een onvriende lijke daad zou beschouwen, indien een van de landen waarmee West-Duits- land diplomatieke betrekkingen on derhoudt, ertoe zou overgaan, de Duit se democratische republiek te erken nen. Het verdrag van de Sowjet-Unie met de Duitse democratische repu bliek verandert niets aan de bestaan-' de toestand. Oost-Duitsland is naar de mening van de bondsregering geen souvereine staat en kan daarom niet erkend worden. De houding van de bondsregering ten aanzien van de Oost-Duitse republiek zal volgens dr. Adenauer ook door de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie niet worden veranderd. De bondsrepubliek is nog altijd de enige Duitse regering die alleen bevoegd is voor geheel Duitsland te spreken, aldus dr. Aden auer. Dr. Adenauer zeide voorts, dat de West-Duitse regering van mening blijft, dat een veiligheidssysteem in Europa op grondslag van een verde ling van Duitsland onmogelijk zou zijn, aangezien deze verdeling een ge vaarlijke haard van spaning zou la ten bestaan. Van officiële zq'de is te Parijs ver klaard, dat de regeringen van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenig de Staten reeds overleg plegen ovèr de Westduitse nota, waarin haar wordt verzocht, de verklaring van 1954, dat de souvereiniteit van Oost- Duitsland niet zal worden erkend, te bevestigen. De reacties in Franse re geringskringen op het West-Duitse verzoek zijn niet gunstig. WARM Toenemende bewolking met later kans op een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Warm. ZÓN EN MAAN 24 September Zon op: 6.29 onder: 18.38 Maan op: 15.01 onder: 23.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1