Nationale clubkampioenschappen groot succes voor Zeeuwse teams MASSAAL GRONDONDERZOEK IN HERVERKAVELINGSGE BIEDEN JIMMY BROWN als politie-chef J al Sïi a^retta 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 „ST. WILLIBRORD" GREEP WIELRENTITEL „Scheldemond" behaalde vierde plaats en Theo Middelkamp" werd negende De beide Zeeuwse wielerverenigingen, die Woensdagmiddag deelnamen aan de clnbkampioenschappen van Nederland op de weg by Wyk bij Duur stede, hebben zelfs de meest optimistische voorspellers nog versteld doen staan. Beide Zeeuwse clubs „De Scheldemond" uit Vlissingen en „Theo Middelkamp" uit Goes schaarden zich nameiyk door een fantastisch gereden rit bij de eerste tien. De Vllssïngse renners deden het daarbij wel uitzonderlijk goed, want zij hadden een leeuwenaandeel in het gevecht om de beste plaatsen en eindigden tenslotte op de vierde plaats. Ook de jonge club „Theo Middelkamp", die pas deze maand het één jarige bestaan vierde, liet bij deze kampioenschappen, waaraan door 53 verenigingen werd deelgenomen, verbazingwekkend werk zien. Na een moedig en volhardend gereden race eindigde de Goesse club op de negen de plaats. De stryd om de eerste en tweede plaats gaf een fel duel te zien tussen „Willibrord wil vooruit" en „De Kampioen" uit Haarlem. De ploeg uit St. Willibrord met Wim van Est als kopman toonde zich tenslotte het sterkst en eindigde als winnaar. Het volgende staatje geeft een belangwekkend overzicht van de stryd: 35 km 70 km 105 km 140 km 1. Willibrord wil vooruit 43.54 1.39.13 2.24.09 3.24.28 2. De Kampioen 43.13 1.40.48 2.25.47 3.28.27 3. Maastricht 43.44 1.42.39 2.29.03 3.30.08 4. De Scheldemond 44.08 1.42.43 2.34.41 3.32.35 Het was reglementair voorgeschre ven dat van de zes renners, die voor iedere ploeg startten er drie de eind streep, moesten halen. Het team van „Scheldemond", waarin Piet van der Lijcke als enige prof meereed verder wa ren er de amateurs Bram van Sluijs, Jaap Huissoon en Theo van Wijchen en de nieuwelingen Rent meester en Verstraete bleek slechts acht minuten achterstand te hebben op de ploeg van Wim van Est. toen de Zeeuwen door de finish stormden Het waren toen nog juist drie renners, die de wed loop naar de eindstreep hadden kunnen bijhouden. Dat waren Jaap Huissoon, Theo van Wij chen ennieuweling Piet Rent meester. Van der Lijcke, die circa •twintig kilometer voor het einde ten val was gekomen, reed de ra ce moedig alleen uit. De ploeg uit Goes, waarin geen professionals waren opgenomen, suis de met vier man tegelijk over de einstreep. Hier waren het De Wit, Van Glerum, De Roo en nieuweling De Poorter, die de Zeeuwse kleuren hooghielden. Wouterse uit Kwaden- Advertentie. Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neem regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2,40 en 8.88. damme. kwam later als vijfde man binnen. De club „Mathieu Cordang" uit Limburg, waarin de Zeeuwse favoriet Jantje Westdorp meereed, had met veel pech te kampen. Westdorp was door het uitvallen van zijn s'.Ci«.o..e ploegmakkers genoodzaakt meer dan negentig kilometer alleen „kop te doen". Zijn club eindigde tenslotte als zestiende. In deze race over 140 kilometer (over een parcours van zeventig ki lometer van Wijk bij Duurstede over Maarn, Leusden, Veenendaal en Ame- rongen weer naar Wijk bij Duurste de) moest de vereniging „De Kam pioen" uit Haarlem, na drie jaar ach ter elkaar het kampioenschap te heb ben behaald ditmaal het hoofd buigen voor St. Willibrord. Bij de Haarlemmers kon Gerrit Voorting weer uitstekend meekomen, maar zijn team kon toch niet op te gen de mannen van Van Est, waarbij vooral „manneke" Adri Koks, een 20- jarige amateur, voortreffelijk werk liet zien. De kanshebber „Maastricht" met oud-kampioen Jefke Jansen aan Verlenging yacantie In een schrijven aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de minister van sociale zaken en volks gezondheid medegedeeld, dat goedkeu ring kan worden verleend voor ver lenging van de jaarlijkse vacantie- duur met ten hoogste 3 dagen en ver hoging van de vacantiebijslag, verrui ming van gratificatiemogelijkheid, verhoging van de bijdrage aan het be drijfspensioenfonds, en/of invoering of verbetering van boven-wettelijke sociale verzekeringsuitkeringen. Met Wijk bij Duurstede als startpunt is Woensdag de U/0 kilometer lange strijd om het wielerclubkampioen schap van Nederland gestredenwel ke de deelnemers door een groot deel van de provincie Utrecht voerde. Men ziet hier een tweetal momenten uit de strijd: links van voor naar achter: P. Maas, A. RoksW. van Est en Th. Rolcs en op de rechter foto van voor naar achter: de gebroeders Peters, G. Voorting, A. van 't Hof en rechts Adri Voorting. het hoofd bracht het tot de derde plaats. De uitslag luidt: 1. en clubkampioen van Nederland „Willibrord wil vooruit" te St. Willi brord met Wim van Est, Thys Roks, Adi'iaan Roks en Pim Maas, tijd 3 uur 24 min. 28 sec. over 140 km.; 2. „De Kampioen" Haarlem met Arend van 't Hof, Tonny Peters en Gerrit Voorting, tijd 3.28.273. Toer en wie lervereniging „Maastricht" te Maas tricht, tijd 3.30.08; 4 „De Schelde mond" te Vlissingen.'tijd 3.32.35; 5. „Feyepoord" l Rotterdam, tijd 3.33.16; 6. „De Hoekse x-enners" te 's Gravendeel, tijd 3.33.27; 7. „Het Stadion" tc Utrecht, 3.34.22; 8. „De Br.':-.'" Ilr335.35; 9. „Theo Middelkamp te Goes 3 35 41; 10 „Helpt Elkander" te Oud-Gastel, 3.35.53. Schapen verkocht om naar V.N. te reizen Assemblée in gunstige sfeer Uit Londen zijn Dinsdag per vlieg tuig twee afgevaardigdeii uit Brits Somaliland naar New York vertrok ken, waar zij bij de Algemene Verga dering der Verenigde Naties namens hun stamgenoten willen protesteren tegen de overdracht van 65.000 vier kante km grondgebied van Somali land aan Ethiopië in Februari j.l. En geland heeft dit gebied aan Ethiopië teruggegeven ingevolge de bepalin gen van het Brits-Ethiopïscbe ver drag van 1897. De stammen in dit gebied hebben ongeveer 6500 scha pen moeten verkopen om de reis van hun afgevaardigden te kunnen bekos tigen. Op de vergadering van gisteren heeft de Algemene Vergadering ze ven vice-voorzitters gekozen en voor zitters voor de zeven voornaamste commissies. De voorzitter van de al gemene Vergadering, de zeven vice- Dodelijk verkeersongeluk te Baarn Dinsdagochtend kwart voor negen is de 70-jarige heer H. uit Utrecht, die met zyn fiets op de Bilthovense be tonweg te Baarn reed, ter hoogte van de oversteek door een passerende au to gegrepen, doordat hij niet genoeg aandacht aan het verkeer schonk. De heer H. werd met een schedelbasis- fi-actuur naar het Baarnse ziekenhuis vervoerd en is daar in de loop van de middag overleden. voorzitters en de voorzitters van de zeven commissies hebben allen zit ting in de agendacommissie. Deze agendacommissie zal alle 68 punten van de voox-lopige agenda de revue laten passeren. Onze minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. Luns, had de vergade ring Dinsdagavond geopend. Voor 't eerst, zo zei hij, komt de assemblée bijeen in een sfeer, die gunstig is voor het bereiken van oplossingen voor de problemen, die aan de orde zullen komen. Tot voorzitter werd gekozen de Chileen Jose Maza. IN HET KADER VAN DE NAZORG Zeeuwse boeren worden voorgelicht over hun nieuwe percelen Nu de herverkaveling vele boeren naar een ander perceel doet verhui zen of egalisaties e.d. de grond zodanig wyzigen, dat men het oude per ceel moeilijk meer terug kan vinden, doet zich temeer de noodzakelyk- lieid van een grondonderzoek gevoelen, om te weten, waar men met de bemesting aan toe is. Evenals destijds op Walcheren, is daarom in het kader van de nazorg, in de Zeeuwse herverkavelingsgebieden een begin gemaakt met een mas saal grondonderzoek. In vijf jaar tijds zullen op ongeveer 35.000 ha naar schatting 34.000 grondmonsters worden genomen, aan de hand waarvan de grondgebruiker een gedegen bemestingsadvies ontvangt. Voor dit onderzoek, waarmee de land- en tuinbouwconsulentschappen zijn belast, werd voor het herverka- velingsgebied Zeeland een bedrag van 375.000 uitgetrokken. Nadat 'n herverkavelingscomplex definitief is opgeleverd aan de gebruikers, komen de monsternemers. In overleg met de betrokken boer nemen deze één mon ster op ongeveer 1 ha. De monsters worden onderzocht op het Bedrrjfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- senonderzoek te Goes, waarna de boer een analyse-rapport over de be mestingstoestand en de zuurgraad van zijn grond krijgt. Tegelijk met dit rapport ontvangt hij echter bo vendien een bemestingsadvies, dat door de mensen van de land- en tuinbouwvoox'lichting nog persoonlijk op het betrokken bedryf wordt toege- De activiteit van de monsterne mers beperkt zich nog voorname lijk tot Schouwen-Duiveland. In Augustus is men daar met het werk begonnen, waarbij het ge deelte tussen de Hoge en Lage Zoom in de Westhoek reeds ge heel werd bemonsterd. Momenteel1 is men bezig in de Viex-bannen- polder, waar tot dusver ongeveer 1100 ha werd ondex-zocht. Tus sendoor zijn ook monsters geno men op een aantal saneringsbe drijfjes, bijv. aan de Slik- en Zwaardweg by Moriaanshoofd, alsmede op percelen waar een boomgaard ingeplant moest wor den of gx-asland werd ingezaaid. Zo werd bijv. in de Zak van Zuid- Beveland twintig ha onder Cou- dorpe onderzocht. Op Tholen wer den eveneens reeds 300 monsters genomen. Het laat zich verstaan, dat het meeste werk nog moet komen, daar ook het overgrote deel van de gron den in de herverkavelingsgebieden nog niet definitief opgeleverd zijn. Waarschijnlijk zal dit najaar in de polder Waarde begonnen worden met het monster nemen, terwijl de polder Stavenisse vermoedelijk volgënd jaar aan de beux't komt. Naast dit grondonderzoek in de herverkavelingsgebieden, werden ook ruim 1000 monsters genomen in de polder Kruiningen, voor rekening van Landbouwnerstel. De boeren daar zullen nog dit najaar advies krhgen over de bemesting. Hoewel een regelmatig grondo zoek altijd reeds wenselijk is, mag deze bemonstering in de herverka velingsgebieden wel dubbel worden toegejuicht. De betrokken boeren zullen deze vorm van nazorg daar om zeker weten te waarderen. 27. Nadat Jimmy het telefoongesprek met inspecteui Tienoogen van de recherche had beëindigd, riep hij Miebet. De trouwe huishoudster kwam gewillig de huis kamer binnen schommelen. „U wilt zeker nog een kop je koffie?" vroeg ze bereidwillig. „Da's goed. Miebet", antwoordde Jimmy, maar voordat je inschenkt, wilde ik je nog iets vragen. Dat kaasboertje, dat hier geweest is, en waarvan je me zo'n nauwkeurige persoonsbe schrijving hebt gegeven, heb ik laten opsporen, omdat ik dat kereltje niet vertrouwde.." „Maar hij heeft hier toch niets gestolen", viel Miebet hem in de rede. ..Ik ben heus niets kwijt. Dat weet ik heel zeker.." „Daar om heb ik hem ook niet laten zoeken. Miebet", zei Jim my sussend. „Ik verdenk dat ventje echter van héél an dere dingen. Maar nu is de kwestie, dat mijn recher cheurs een kaasboertje hebben ontdekt, dat geheel be antwoordt aan de persoonsbeschrijving, die jij mij van hem hebt gegeven. Ik kreeg zojuist het bericht, dat hij een huis is binnengegaan op de Lauriergracht, nadat hij eerst zijn karretje had gestald in een oude garage up diezelfde gracht. Nu moet ik echter zekerheid heb ben. dat het werkelijk jouw kaasboertje is en daarom is het noodzakelijk, dat jij hem herkent". Miebet zette even grote ogen op. „Dus nu moet i k als rechercheur op gaan treden", zei ze. „Zo is het precies", antwoord de Jimmy, „en daarom moet je morgenochtend om een uur of zeven naar de Lauriergracht om te proberen hem te herkennen". „Ja, maar ik krijg, morgenochtend de werkster", zei Miebet verschrikt. Danny Kaye naar Nederland Tournée voor kindernoodfonds De Amerikaanse filmacteur Danny Kaye is Dinsdag, van New York ver trokken om ten behoeve van het kin dernoodfonds van de Verenigde Na ties (Unicef) een bezoek te brengen aan tien Europse landen, waaronder Nederland. Een van de hoogtepunten van zijn tournee zal het vertonen zijn van de première van zijn film „Assignment Children" in Frankrijk en Nederland. Maurice Pate, de directeur van de Unicef, zal op 27 dezer een officieel bezoek aan Europa brengen. Hij zal met Danny Kaye bij de vertoning van de film in Nederland aanwezig zyn. Advertentie «kt ketcr si«« dtH» s haë Geen wonder! Shag- retta is zo rijp - dank zij de natuurgei'er- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt, verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het uiet shag! Smaakt ook heter in de pijp FEUILLE'i ON j gouden bóden „Wablief", zei Peter afwezig. Hij keek nog steeds naar Claudia en had geen woord verstaan van Dick's ver haal. „Ik zei", begon Dick weer, maar de pas werd hem afgesneden door een ooze blik en een noofdknik, waaxmee Elwood duidelijk zijn misnoegen met zijn aanwezigheid hier te kennen gaf. „Wel", ging hij na een korte stilte verder. „Nu de wagen van Claudia weer loopt, ga ik maar weer naar myn eigen (en betalende) klanten. Tot kijk Australië". Peter kwam even bij. Voor een ogenblikje maar. „O ja, bonjour. Het beste, oude jongen. Aangenaam, tot genoegen, enzovoort, enzovoort". Met een beleefd hoofdknikje nam Dick afscheid van Claudia. Zijn blik vertelde haar alles wat zij weten wil de. „Je moet me wat over je reis ver tellen", zei Claudia tegen Peter, die duizelig werd bij het zien van haar glimlach. „Dan kan ik ondertussen uit deze oude plunje kruipen en me x een beetje opknappen". Hij volgde haar naar de grote wa- door TERRY DEAN terput als een trouwe herdershond, dacht Elwood en begon met een complimentje over de uitwerking, die haar foto op hem had gemaakt. Het water klatei'de en gorgelde, toen hy aan zijn reis toe was, zodat Claudia geen woord meer verstond van wat hij zei. Dat was trouwens precies wat ze wilde: dat het geluid van het wa ter zyn geteem overstemde en zij daardoor de kans kreeg aan Dicli Forrester te denken, om wie ze zoveel gaf, en met wie ze ondanks de za ken van haar vader en ondanks ook de afgrijselijke tegenstand van tante Cecilia, of duizend tantes om haar part beslist zou trouwen. HOOFDSTUK H. Peter schoof zijn stoel achteruit en keek met een vei'heerlykt gezicht op naar het glimlachende dienstmeisje. „Mathilde, laat mij je feliciteren met liet dinertje van vandaag. Het was af. Gewoonweg fantastisch. Ik heb altijd al eens echt Amerikaans willen eten. Blij, dat ik dat nu gedaan heb". „Als je misschien een Pools meisje een opmerking toestaat", antwoordde Mathilda, „het diner was voor de vol le honderd procent Russisch. Alleen het servies en het bestek waren Ame rikaans". Peters waarderend lachje bevr om zijn mond. Toen maakte hij een heldhaftig gebaar. „Ik denk dat je wel weet, wat ik bedoel. Jullie Ame rikanen zijn echte wereldburgers, wat de smaak betreft". Mathilda knikte gretig. „Het was een Tzarenmaal vanavond, Box-sch, blinchiki, stevxfe dragomiroff, nalist- niki, baklava. -Morgen zal ik het Hon gaars of Frans maken, als je 't goed vindt". Lelty kuchte. „Neem me niet kwa- lyk liefste". Ze wendde zich lachend tot Peter. „Ik denk, dat je tante wel graag zou willen weten, of je goed overgekomen bent. Zouden we daar maar niet eens voor zorgen? Je kunt per telefoon wel even een telegx-am- metje opgeven. Ais je ten minste niet Peter stond op. „Ik zal het dadelijk doen. We moeten tante Cecilia niet op hete kolen laten zitten, nietwaar. De goei ziel is zo dol op me! Excu seert U mij?" Claudia wachtte totdat hij haar niet meer kon horen. „Ik ben niet van plan ooit met hem te ix-ouwen", barst te ze toen uit. „Op z'n zachtst uitge drukt is-ie een sukkel, een Elwood legde waarschuwend een vinger op zijn mond. „Niet zo luid, lieve kind. Alleen tante Cecilia wil dat. Begrijp dan toch „Ik begrijp het maar al te goed", I mopperde ze. „Ze heeft natuurlijk al veel vaker geprobeerd hem aan een vrouw te plakken. Exi nu jij zo dik by haar in de schuld zit, probeert ze ons te chanteren". Tranen sprongen in haar hemelsblauwe ogen. „Maar ik pas ei-voor. Ik „Natuurlijk niet, m'n kind". Troos tend stak Letty haar een hand toe. „Wij zijn heus niet van plan je iets op te dringen, waar je zelf geen zin in hebt". Elwood knikte somber. „Wij hou den heel veel van je, Claudia. Probeer daar altijd aan te denken". Claudia snoot haar neus en haalde diep adem, maar de ti'anen verdwe nen toch niet helemaal. „Ik weet wel, dat jullie van me houden. Jullie zijn immers mijn vader en mijn moeder. Maar zelfs als je dat zegt, 'kijk je me nog vei*wijtend aaix, alsof ik een eigenzinnig kind ben. of een egoïs tisch en ondankbaar schepsel. Ik hou van Dick en ik wil met hem trouwen ook. Is het soms mijn schuld, dat we zo weinig geld hebben En dat de fa- bx-iek bijna op de fles is?" Met de uitdrukking in zijn ogen als van een geslagen hond keek Elwood zijn dochter aan. „Wij denken niet al leen aan onszelf, kindje", zei hij vrien delijk. „Maar waai'om wordt ik verant woordelijk gesteld voor het welzijn van een paar honderd fabrieksarbei ders, vader Zij hebben hun leven. Laat mij het mijne. Ik ben er zeker van, dat zij, als ze, zo'n afschuwelijke keus moesten maken, allereerst aan zichzelf zouden denken". „Helaas, dat denk ik ook, maar je moeder en ik maken ons zoi'gen over jouw geluk, Claudia. Dick is een aller aardigste jongen, maar wat zijn zijn vooruitzichten Je hebt altijd kunnen krijgen wat je hartje begeerde. Je hebt het nooit ergens buiten behoeven te stellen". „Maar nu vraagt U me het te stel len buiten het enige in de wereld, dat voor mij betekenis heeft". Claudia wist heel goed, dat ze het wel wat erg mooi maaltte, maar ze kon de verlei ding niet weerstaan. Al sprekende ge baarde ze zo hevig, dat ze het zout- potje omgooide. Haastig zette ze het weer overeind en klopte ze onder te gen de tafel, want ze was bijgelovig en zout morsen betekende immers, dat er ruzie zou komen Letty schrok van dit kleine inci dent. „We moeten geen nizie maken", riep ze vlug. „Toe. alles komt wel weex- op z'n pootjes terecht. Dat zul zien „O, moeder. Dat heb je nu al jaren lang gezegd en kijk eens hoe we er nu voor staan". ,,'t Kon nog minder", zei Elwood optimistisch. „Voor mij niet, vader". Claudia keek woest naar de deur, waardoor Peter was verdwenen. „Weet je wat hij tegen me zei Dat ik er uit zag als een madonna in een overall! En dat mijn met olie bevlekte gezicht hem herinnerde aan de door de eeu wen geteisterde schilderijen en mo- zaieken in het oude Rome". Elwood kon een glimlach niet on derdrukken. Zyn kale schedel glom in het schijnsel van de lamp. „Dat krijg je als je zo je best doet, om de goede indruk die die foto maakte weg te ne men, Claudia", lachte hij. „Je vei'- diende loon. Hem zo in de olie te ont vangen. Met 'een moersleutel in je hand en zonder te zeggen, dat Dick naast je onder de auto lag. Heus, Mathilde duwde de deur van de provisiekamer zachtjes dicht, echter zo, dat ze op een kiertje openbleef. „En je make-up", vulde Letty aan. „Wat heb-je met je gezicht gedaan? Het lijkt wel, of jc jezelf veertig gra den koorts hebt gegeven. Moest ie nu beslist zoveel rouge gebruiken?" Claudia dnxkte haar lippen stijf op elkaar. „Ik ben niet van plan", zei ze grimmig, „om Peter Ponsonby ook maar de minste reden te geven mij aantrekkelijk te vinden. Als hy me ondanks alles dan toch nog als vrouw wil hebbenenfin, dan heb ik ten minste alles gedaan, wat ik doen kon „Opmei-kelijk, vindt U niet?" Peter kwam binnen. Zijn fletse ogen glin sterden. „Stel je voor, praten met tan te Cecilia, aan de andere kant van de wei-eld, helemaal in Australië. Ze zal vreemd opkijken, daar sta ik je borg voor". Elwood's mond viel van verbazing open,. „Heb je tante Cecilia dan opge beld?'' .Natuurlijk, zou ze daar niet op re- Letty zat als uit steen gehouwen. Ze dacht aan de kosten van zo'n ge sprek met Australië. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8