f KLANkbOKl Tien Marokkaanse stammen tegen het aftreden van Ben Arafa Israëlische militairen vielen Egyptische post aan HOOGTEPUNT VAN HET ZEEUWS BEZOEK AAN HET RIJNLAND DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S DE TOESTAND IN NOORD-AFR1KA Lot van „nieuwe koers" nog steeds niet beslist Tien Marokkaanse stamhoofden, die naar schatting over 200.000 stam leden in Noord-Oost-Marokko heersen, hebben sultan Moulay Mohammed Ben Arafa verzekerd, zich met alle macht te zullen verzetten tegen welk plan ook om hem te vervangen door een regentschapsraad. Tegenover de pers verklaarden zij, dat zij de sultan hadden medegedeeld, te vertrouwen in zijn bekwaamheid om de hervormingen, die hü wellicht gewenst zou achten, toe te passen. Een woordvoeder van de delegatie verklaarde, dat Frankrijks taak in het protectoraat nog niet voltooid was. Hij voegde er aan toe, dat het plan voor een regentschapsraad in elk ge val niet aanvaard kon worden „door de bevolking onder ons gezag". Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat Frankrijk niets zou doen om zijn vrienden in Marokko tegen zich in het harnas te jagen. „Tot dusver heeft Frankrijk steeds onze tradities ge ëerbiedigd" De betrokken stammen wonen in een erkend pro-Frans gebied. Instructies Generaal Boyer de Latour is giste ren naar Rabat gevlogen met de in structies, die hem Dinsdagavond tij dens een intiem diner met premier Faure en minister July waren over handigd. In goedingelichte kringen ls verno men, dat de instructies in vrij algeme ne termen zijn gesteld en geen juiste aanwijzing bevatten van de tijdstip pen waarop de verschillende maatre gelen genomen moeten worden. Zowel in regeringskringen als in Marokkaan se nationalistische kringen in Parijs gelooft men, dat voor de resident-gene raal nu de mogelijkheid open staat om over een paar dagen te melden, dat de plaatselijke omstandigheden de on middellijke uitvoering van de rege ringsplannen met goed mogelijk ma ken. Waarnemers geloven dan ook, dat het lot van de „nieuwe koers" in Ma rokko nog steeds niet beslist is. De generaal zou een lijst van negen Marokkaanse persoonlijkheden bij zich hebben, waaruit hij zelf een der de man voor de troonraad zou kunnen kiezen. Op agenda V.N. De agendacommissie van de Ver enigde Naties heeft besloten de kwes- tie-Marokko wedërom op de agenda van de assemblée te plaatsen. Er wa ren geen tegenstemmers. EXCURSIE EN EEN JUBILEUM Israëliërs hebben Woensdag een aanval gedaan op een Egyptische post in het gebied van El Auja, aldus is in officiële Egyptische kringen meege deeld. Een Egy ptisch officier en drie Egyptische soldaten zouden bij dit incident ernstig zijn gewond. De hoofdwaarnemer van de Verenigde Naties in Palestina, generaal-ma- joor Edison Burns, heeft als gevolg van de berichten over dit incident zijn voorgenomen vertrek uit Palestina naar Cairo uitgesteld. Nader meldt Reuter, dat generaal- majoor Burns de eis heeft gesteld, dat Israël zijn strijdkrachten, die Dinsdag avond in de gedemilitariseerde zóne van El Auja zijn doorgedrongen, zal terugtrekken. Burns bracht een bezoek aan de plaatsvervangende directeur van het Israëlische ministerie van buitenland se zaken, Arthur Lurie, en diende een protest in tegen de Israëlische actie. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenland se zaken is generaal-majoor Burns de verzekering gegeven dat Israël zijn strijdkrachten in de zone onmiddellijk zal terugroepen, zodra Egy-pte ook zijn eenheden, die illegaal in de zóne zijn gestationneerd, terugtrekt en op houdt met het knoeien met merkte kenen langs de grens. Intussen heeft generaal-majoor Burns de waarnemers van de Verenig de Naties in het gebied van El Auja opgedragen, langs de gehele interna tionale grens in het gedemilitariseer de gebied Dosities in te nemen. Deze order is bedoeld als voorzorgsmaatre gel teneinde een open gevecht tussen Israëlische en Egyptische eenheden te voorkomen. Volgens de laatste berichten uit het gebied is de toestand rustig. Admiraal noemde A-bom prachtigste dwaasheid Truman publiceert mémoires Het Amerikaanse weekblad „Life" is met de publicatie van de mémoires van Harry Truman, de voormalige Eresident van de Verenigde Staten, egonnen. Truman verhaalt onder welke om standigheden hij zijn presidentsfunctie aanvaardde en hoe hij toen terstond door de minister van oorlog Stimson op de hoogte werd gebracht van het project voor de atoom-fabricage. BOYER DE LATOUR minzaam en streng „Het was voor het eerst dat ik van de atoombom hoorde spreken", aldus schrijft Truman. Admiraal William Leahey, die bij het onderhoud met Stimson aanwezig was, noemde het atoomproject „de prachtigste dwaasheid, die wij ooit hebben begaan" en verkondigde als zijn mening, dat de bom nooit zou ontploffen. Een andere herinnering betreft een onderhoud van Truman met Molotow in 194o, twee weken na de aanvaar ding van het presidentschap. „Men heeft nog nooit op een dergelijke toon tot mij gesproken", had Molotow ge- ze^d. „Kom uw beloften na en men ,zaf U °F een andere toon toespreken", had Truman de Sowjet-Russische mi- woordf Van buitenlandse zaken geant- Amerika tegen behandeling kwestie-Cyprus in V.N. Griekenland blijft echter bij zijn verzoek De Verenigde Staten hebben Grie kenland voorgesteld, zijn verzoek om behandeling van de kwestie-Cyprus door de Verenigde Naties in te trek ken. Een Griekse woordvoerder verklaar de Woensdag echter te New York,,dat Griekenland bij zijn beslissing blijft. Hij zei, dat geen bij de Verenigde Na ties aangesloten land het recht heeft, de gedragslijn van een ander lid te „dicteren". Van Amerikaanse zijde werd bij de Verenigde Naties vernomen, dat de Amerikaanse afvaardiging tegen plaatsing van de kwestie op de agen da zal stemmen. Door een behandeling in de alge mene vergadering kunnen alleen maar hartstochten worden opgezweept, al dus de woordvoerder, en er zou geen enkel nut uit voortvloeien. De agendacommissie van de Ver enigde Naties-assemblée heeft beslo ten, de kwestie-Cyprus niet aan te be velen voor plaatsing op de agenda. Dezer dagen waren le'-e ijverige er vrijwillige hulpkrachten bezig met het schoonmaken van de Gasthuis- kerk in Middelburgdie na een res tauratie van meer dan 2 jaar, op 28 September weer in gébruik genomen kan. worden. Door de achteringang gezien leverde een en ander een be drijvige aanblik op. Foto P.Z.C.J Inspectie van de Bejaardentehuizen De maatschappelijke bemoeiingen ten behoeve van de bejaarden ontwik kelen zich in een minder snel tempo dan minister mr. F. J. F. M. van Thie! had gehoopt. De Nederlandse federatie voor de bejaardenzorg, welke sedert enige tijd werkzaam is, zal een gun stige invloed op de bevordering van deze bemoeiingen kunnen uitoefenen Bij de behandeling van de begroting 1955 heeft de minister toegezegd te overwegen of invoering van een in spectie op de bejaardentehuizen ge wenst is. Inmiddels is op zijn depar tement een wetsontwerp in voorberei ding hetwelk beoogt een inspectie te voeren op de bejaardentehuizen en op de verzorging welke bejaarden daarin ontvangen, opdat deze aan eisen zal voldoen. Fotografen barricadeerden De vijftienjarige prin ses Ira Fürstenberg is Woensdagmorgen in het huwelijk getreden met de 31-jarige prins Alfonso Hohenlohe- Langenberg. De plech tigheid geschiedde in de oude kerk van Sint Sebastiaan te Venetië. Een zeshonderdtal gas ten, leden van adellijke geslachten, was in de met satijn behangen kerk aanwezig. In een stoet van twaalf scharlakenrood beklede gondels had het bruids paar zich met de fami lie over het Canal Grande naar de kerk begeven. Het vertrek uit het Brandolin-pa- leis was nog een half uur vertraagd, doordat een enkele bloem, een zeer bijzondere witte orchidee, die 't bruids boeket van de prinses huwelijkspad vormdeop het laatste moment onvindbaar bleelc. Er vjerd door het personeel koortsachtig naar de bloem gezocht en een kamermeisje kwam tenslotte opge wonden er mee aan- Bij de binnenkomst van de stoet in de kerk speelde de befaamde Italiaanse organist Go ff redo Giarda een mars van Handel in plaats van de anders gebruikelijke bruilofts mars uit de Midzomer- nachtsdroom" van Mendelssohn, omdat die muziek meer in overeenstemming met- de Renaissancestijl van het kerkgebouw werd geacht. De huwelijksplechtig heid, die zo zorgvuldig was voorbereid, ts bijna volledig in de war ge stuurd door een horde fotografen. Deze foto grafen drongen met ge weld de kerk binnen en brachten een grote ver warring teweeg. De va- der van de bruid, de 52- jarige prins Tassilo Fürstenberg, sprong uiteindelijk op de tre den van het altaar en riep de menigte foto grafen toe: ^Alstu blieft, ik smeek u, mijn dochter moet trouwen. Verlaat u, alstublieft, dit altaar". In het hierop volgende gedrang werd de bruid het bruidsboeket uit de handen gerukt. Na de plechtigheid reed de stoet naar een paleis aan het Canal Grande waar de lunch gegeven werd. Het Wereldgebeuren Twee gezichten Generaal Boyer de Latour, die gis teren landde op het vliegveld van Rabat in Marokko, was voor de Marokkanen geen onbekende, toen hij op het eind van Augustus tot resi dent-generaal werd benoemd Hij heeft tmmers in zijn lange militaire loopbaan veel met Marokkanen te ma ken gehad. Niet alleen heeft hij deel genomen aan operaties in het protec toraat zelf; vele malen vocht hij ook zij aan zij met Marokkanen Bij het begin van de tweede wereldoorlog voerde hij het bevel over een Marok kaans bataljon dat zich dapper weer de in de strijd in Tunesië en later bij de opmars door Europa om de Duit sers de laatste slag toe te brengen. Voor het gezinsleven heeft hij sinds de oorlog niet veel tijd gehad. Zijn vrouw, zijn zes dochters en zijn zoon moesten telkens tevreden zijn met de brieven, die zij van vader ontvingen uit Indo-China, Oostenrijk, Tunesië en Marokko. Bij zijn acties heeft hij de naam ge kregen, dat hij niet zachtzinnig omspringt met rebellerende in boorlingen. Toen in 1954 de terreur de kop opstak in Tunesië, heeft hij fikse maatregelen genomen. Toch bleek, dat de Tunesïërs respect voor hem kon den opbrengen. Zes maanden later immers gingen zij er mee accoord, dat hij er resident-generaal werd. Hij heeft zich toen niet alleen als een be trouwbaar militair ontpopt, maar ook als een handig diplomaat Bij de on derhandelingen met de Tunesische na tionalist Tahar Ben Ammar bleef hij op de achtergrond, maar de invloed, die hij daarbij had, kan gerust hoog worden aangeslagen. Raak zijn vaak de typeringen, die Amerikanen van mensen geven. De „New York Herald Tribune" karakteriseerde generaal Boyer de Latour laatst naar aanlei ding van zijn benoeming tot resident- generaal in Marokko. „Hij heeft nu eens iets van een vriendelijke Franse restauranthouder, dan weer is hij een echte, strenge militair. Het hangt van zijn stemming af of men hem in de ene of in de andere vorm tegenkomt". De generaal is gisteren met een spe ciaal vliegtuig uit Parijs op het vliegveld van Rabat geland. Hij heeft nauwkeurige instructies op zak voor de uitvoering van het Franse plan voor de invoering van meer zelfbe stuur in Marokko Hij moet zich, naar algemeen wordt verwacht, om te be ginnen naar het paleis van sultan Ben Arafa spoeden om diens aftocht te or ganiseren. De sultan, die door de na tionalisten als „een marionet van de Fransen" wordt beschouwd, kan niet langer op zijn post worden gehand haafd. De verwijdering van zijn voor ganger, de in het land zo populaire Ben Yoessef, is een diplomatieke fout geweest, waarvoor Frankrijk nu de rekening thuis krijgt. Ben Yoessef is nu op Madagascar, waar hij als banneling resideert, ge polst over de nieuwe Franse plannen en het schijnt dat hij ze goedkeurt. Maar Ben Arafa zegt nu eens, dat hij bereid is om te gaan, dan weer dat hij zal blijven, om zijn „heilige zending" te vervullen. De invloed van de Fran se kolonisten, die tegen elke verande ring gekant zijn, zal wel de doorslag geven bij des heren Ben Arafa's wei felen. Zij hebben zelfs de wacht bij zijn paleis betrokken om zijn vertrek te verhinderen. Bij zijn bezoek aan Ben Arafa zal Boyer de Latour zeker zijn vriende lijke restauranthoudersgezicht verto nen. dat, als de sultan onwillig is, al tijd nog weerbarstiger kan worden... En dan staat hem nog een moeilijke taak te wachten: de definitieve samen stelling van de kroonraad, die voorlo pig het bewind moet overnemen voor dat er een Marokkaanse regering wordt gevormd. Het geheel is een ris kant karwei. Hij moet tactisch zijn in zijn politiek, anders kon hij wel eens plotseling voor de noodzaak staan, als generaal op te treden. Want in Ma rokko broeit het. Er is niet veel nodig om er een groot slacht veld van te ma ken. Veertien jaren lang heep, de in Rus land geboren dr. Nicolas Lebedinoff, die momenteel in Stockholm woont, zijn moeder niet meer gezien. Na de hoogste autoriteiten in Oost en West te hebben geschreven, heep. hij ein delijk gedaan gekregen dat zijn oude moeder naar Stockholm mocht ko men. Op de foto omhelst de zoon zijn moeder Ludmilla Eorovina, nadat zij is aangekomen op het Bromma vlieg veld te Stockholm. Prinses Beatrix krijgt inkomen Op hoofdstuk I van de rijksbegro ting, die betrekking heeft op het huis der koningin, komt dit jaar voor het eerst een post „Inkomen van prinses Beatrix" voor. Hiervoor is een bedrag uitgetrokken van f 275.834. Krachtens de grondwet geniet de prinses, wan neer zij 18 jaar is, een jaarlijks inko men van f 300.000. Aangezien prinses Beatrix deze leeftijd eerst op 31 Jan. a.s. bereikt, is het bedrag voor 1956 lager. Zelfzorg voor de Ambonezen Wijziging in het beleid Het vraagstuk met betrekking tot de toekomst van de Ambonezen zal in het algemeen zijn uiteindelijke oplos sing moeten vinden in een vertrek uit Nederland en vestiging in Indonesië of elders, aldus minister Van Thiel. Het beleid ten aanzien van de zorg voor de Ambonezen zal er echter me de rekening moeten houden, dat dit vertrek niet spoedig zal kunnen plaats vinden. Het beleid zal er daarom op gericht worden, dat ieder gezin zijn eigen huishouding gaat voeren, met, zo mo gelijk, uit eigen arbeid verkregen in komsten. Van verzorging door de over heid zal overgegaan moeten worden op zelfzorg, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat de taken van het in de woon oorden werkzame Nederlandse perso neel van karakter zullen veranderen of vervallen. Dat, vooral in het eerste stadium, aan de gezinnen de helpende hand geboden zal moeten worden, be hoeft geen nader betoog. KAARTJE. De acteur Jean tichard heeft in Versailles een volle zaal wel tien minuten op zich laten wachten. Hij zou dwars door het publiek heen het toneel op gaan, maar een zaal wachter es stond hem in de weg. Zij moest eerst zijn to'egangsbewijs zien. OUDER. De portretten die U tien jaar geleden van me maakte waren veel mooier en gelijkender dan die van nu.zei een dame tegen de Fran se schilder Nino. Neemt U mij niet kwalijk, mevrouw, was zijn antwoord. He was toen tien jaar jonger... PALMBOOM. Bij de garage van het landhuisje, dat de heer Francis Lopez had gekocht in Cannes, stond een palmboom, die de ingang min of meer versperde. De heer Lopez vond de boom te mooi om hem te kappen. Hij heeft nu maar in plaats van zijn Cadillac een klein Engels wagentje aangeschaft. Hervormde groep maakte prachtige tocht door het Ruhrdal. (Van een ónzer verslaggevers) Duisburg lag Maandagmorgen in een grijze nevel. Trams en auto's reden met felle lampen door de mist en zelfs het geluid van de grote industrie stad smoorde in de grijze substantie. Even leek het of er een domper op de blijde stemming van de vijfentwintig Walcherse Hervormden gezet zou worden, nu een belangrijk uitstapje, een bezoek aan een ijzergieterij met hoogovens en 'n bustocht door het m ooie Ruhrdal, een beetje in 't gedrang kwam, maar de Duisburgers, die hun klimaat wel kennen, zagen het minder pessimistisch in. „Wacht maar, het wordt straks schitterend weer" vertel den de Duisburgse gastheren. De Duisburgers kregen gelijk en daarmede werd de Maandag hei hoogtepunt van het tegenbezoek, dat de Walcherse Hervormden aan de Nederlands Hervormde Gemeente in Duisburg heeft ge bracht. In de Mannesmann Hüttenwerke, waar bijna negenduizend mensen werken, rijden dagelijks lange trei nen met ijzererts binnen, waarna het in de hoogovens tot ruw gzer wordt fesmolten. In de uitgestrekte fabrie- en wordt het ijzer verder behan deld en een der specialiteiten van de Mannesmann industrie is het ver vaardigen van naadloze ijzeren bui zen voor turbine leidingen. In de moderne recreatie en eetzaal onthaalde de directie van de Mannes- mannfabrieken de Zeeuwen nog op een uitstekende warme maaltijd, si garetten en chocolade en de gasten toonden zich na afloop zeer voldaan over deze excursie. In het plaatsje Mülheim, even bui ten Duisburg bezocht men een oud- Zeeuw de heer Anton Bril uit Sint Anna ter Muiden, die een fabriek in suikerwerken heeft. Dat is niet zo vreemd als uien weet dat de heer Bril vroeger bij de firma Van Melle in Breskens werkte. Een stralend zonnetje scheen over het Ruhrlandschap toen de bus het Ruhrdal inreed. Na het stof fige Duisburg was deze tocht door het heuvelachtige en met schitte rende bossen begroeide Ruhrdal een welkome afwisseling. Eigen lijk te snel moest de terugtocht naar Duisburg aanvaard worden, maar er stond nog meer op het programma. JUBILEUM In het Gemeindehaus van de Evan gelische Kirche werd het zilveren jubileum van de heer Karl Kettner gevierd. Vijf en twintig jaar heeft de heer Kettner de leiding van het Christelijk Nederlands zangkoor „De Lofstem" in Duisburg mogen voeren en op deze voor hem en ook voor het koor heuglijke dag heeft het niet aan belangstelling ontbroken! Behalve In het groepslokaal van de Neder landse Padvindersvereniging aan de Kandeelstraat te Terneuzen, werd Woensdagmiddag door de burgemees ter van Terneuzenmr. P. H. W. F. Téllegen, de tentoonstelling „Welpen- handenarbeid" officieel geopend. Aan deze tentoonstelling had mej. C. de Vries een werkzaam aandeel. De foto toont ons de winnaar van de derde velen van de Nederlandse kolonie in Duisburg en verscheidene Nederland se schippers, waren bij de jubileum viering onder meer aanwezig de bur gemeester van Duisburg, de heer W. Mues, superintendant Vetter van de Evangelische Kirche, de vice-consul van Nederland uit Düsseldorf, de heer Hettinga, de waarnemende-con sul van Nederland uit Essen, de heer van de Handel en de Rijnvaartatta ché van de Nederlandse Ambassade, dr. Karlhorn. Na een kort openingswoord door ds. Sanders werd de radio afgesteld op Hilversum om de N.C.R.V.-uit- zending te beluisteren, waarin het koor te horen was. In een toespraak tot de jubilaris bracht ds. Sanders de heer Kettner dank voor diens bemoeienissen met het koor en hij bood hem als ge schenk een leunstoel aan. Verscheidene sprekers, onder wie de heer J. Jonker, reisleider van het Zeeuwse gezelschap, voerden hierna nog het woord. De „Hollandse Avond" werd besloten met koorzang door „De Lofstem", dat ter ere van de Zeeuwen het Zeeuwse volkslied ten gehore bracht. Dinsdagmorgen werd nog een be zoek gebracht aan de Salvatorkerk in Duisburg en aan het Niederrheini- sche Diakonissinnenhaus. Op het per ron van het Duisburgse station ten slotte werd afscheid genomen van ds Sanderse, die het bezoek aan het Rijnland voor de Zeeuwen tot een onvergetelijke gebeurtenis maakte. INCIDENT BIJ EL AUJA Egyptenaren zouden er illegaal prijs van de landelijke wedstrijd af deling bosproducten, onderafdeling strowerk, Tonny Maas, die aan de burgemeester zijn werkstuk toont. Naast Tonny de leidster van zijn groep, akela G. Gerreman-Michielsen. t'Fcio P.Z.O.) gestationneerd zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5