De Gasthuiskerk in Middelburg kreeg waardig aanzien H< DFNAR w* SM w Uvin Zeeuwse Almanak é/tymc DE BILTGEEN BAARDIGE - MANNEN IN EEN.... BIJZONDERE ACTIE V0 0R DE VERKEERSVEILIGHEID KOMT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 INGRIJPENDE RESTAURATIE DUURDE 2 JAAR Vooral interieur onderging vele verbeteringen De restauratie van de Gasthuiskerk in Middelburg: is wel zeer ingrypend geweest. Wie dit bedehuis van vroeger kende en er nu binnenkomt beseft dit zeer duidelijk. Biedt het karakteristieke kerkje van de Chr. Gerefor meerde Kerk in de Zeeuwse hoofdstad thans van buiten weer een alleszins waardige aanblik, ook van binnen is er veel veranderd. Zoveel zelfs, dat het verschil tussen de oude toestand en de nieuwe bijzonder frappant genoemd mag worden. De tegenstelling tussen de oude kerkzaal, die donker bijna somber was en de nieuwe met haar lichte harmoniërende kleuren is dan ook groot. De restauratie begon in Augustus 1953 en heeft dus meer dan twee jaar geduurd. De kosten waren hoog, in totaal is met het werk een bedrag van ruim f 200.000 gemoeid geweest Maar de winst is groot. Een oude kerk werd behouden, en verkreeg weer een representatief uiterlijk en bovendien aanzienlyk meer sfeer. In de eerste plaats was de restau ratie bestemd om het voortschrijdend verval van dit kerkgebouw, één dei- oudste van de stad, een halt toe te roepen. Dit werk omvatte alle bin nen- en buitenmuren, die grondig werden onderzocht en waar nodig hersteld of ten dele opnieuw opge trokken. Hierbji werd o.a. het raam in de noordgevel belangrijk vergroot. De kap werd geheel herstela, er werd een nieuw dakbeschot aange bracht en het leiendak onderging een volledige vernieuwing. Met de werk zaamheden aan het dak hield nauw verband het herstel van het fraaie tongewelf, dat ook door de tand des ty'ds was aangetast en nu weer in alle glorie de kerkruimte overspant. Het torentje, dat aan de noordzijde van het gebouw zulk een fraaie be kroning vormt, werd geheel ver nieuwd. Een grote verandering in de ruim tewerking van het interieur ontstond doordat de weinig fraaie zijgalerijen zijn verdwenen. Ook de banken, die zich vroeger op de begane grond langs de zijmuren bevonden, moesten wijken. De kerk telt thans ongeveer 400 zit plaatsen. Dit aantal werd mede be reikt door een aanzienlijke uitbrei ding van de galerij, die zich aan de achterzijde in het noorden be vindt. Men betreedt thans de kerk weer evenals vroeger door het portaal aan de zijde van de Lange Delft on- 7«t ViacM Wil der genoemde galerij. Het portaal is sterk vergroot. Hierbij heeft men re kening gehouden met een eventuele toekomstige ontmantéling van de kerk doora frbaak van de omringende hui zen, waartoe nog steeds een plan be staat. Nieuwe muur Aan deze zijde stond vroeger ook een grote ladder, waardoor men de „hemel" en het torentje bereikte. Dit verbindingsmiddel is verdwenen en men kan nu naar boven in de kerk via 'n trap achter 't orgel. Deze trap staat in het koor, dat thans geheel van de kerk is gescheiden door een muur tot aan de nok van het gebouw. Vroeger bestond de afscheiding slechts uit een linnen wand. Tegen de nieuwe muur is het or gel opnieuw geplaatst, verankerd m een betonconstructie. Voor dit orgel staat de preekstoel, waar aan nu een bijpassend trapje is bevestigd. Voorneen betrad de Ïiredikant namelijk de kansel angs de achterzijde. Verder bezit de kerk thans een be tonnen vloer, in plaats van een hou ten vloer zoals voor de restauratie. Daarop is nu een achttiental lange banken geplaatst, die tezamen De Zwincommissie was in Brugge bijeen Naar wij vernemen heeft de inter nationale Zwincommissie waarin voor Nederland zoals bekend o.a. zit ting hebben de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. H. van der Burgt, Woensdag in Brugge vergaderd. Er konden nog geen mededelingen worden gedaan over het rapport, dat door deskundigen over de Zwinkwes tie wordt opgesteld en dat te zijner tijd aan de Regeringen van België en Nederland ter hand zal worden ge steld. VAN TOT VLEIEND... „Brugge was niet meer van ons, maar van de toeristen", schreef een Belgisch journalist dezer dagen over de grote internationale belangstel ling, die zijn stad deze zomer genoot. Hjj geeft dan een critische beschou wing over deze toeristen, waarbij de Nederlanders o.m. het volgende moe ten slikken: „En dan zijn er de Hol landers. Per auto, maar veel per fiets; van die hoge akelige velo's, waar ge met een trapleertje op moet klimmen. Dan zyn er weer veel „Kaatjes" in de stad. Kaatjes met plechtige, propere, stijve witte mut sen, rond of vierkant, al naar gelang het geloof en de streek waar de men sen wonen. Overigens lopen al de Hollandse mannelijke toeristen met grote sigaren in de mond. Midden in TRIEST AVONTUUR Dit wordt geen opgewekt stukje, in tegendeelDit -wordt een stukje, dat eigenlijk met een vermanend opgehe ven -wijsvinger geschreven zou moe ten worden, maar dat gaat - al schrijvende bijzonder moeilijk. Maar figuurlijk gaai die wijsvinger wél omhoog en hij wijst naar Kloe- tinge. Naar Kloetinge, waar onlangs een bejaard man uit Holland arriveerde, op doorreis naar Biervliet. „Hoe kom ik daar?" zo vroeg de man en toen is er in Kloetinge iets ge schied, dat bepaald niet door de beugel kan. Want daar vertelde men de bejaarde man, dat lig de bus moest nemen naar Ellewoutsdyk en dat er vandaar een boot naar Zeeuwsch-Vlaanderen, naar Terneu- zen ging. In Elleicoutsdijk vond de man, van zelfsprekend, géén boot naar Ter neu zen. In doffe wanhoop is hij toen op stap gegaan naar Hoedekenskerke, maar al spoedig moest de grijsaard het opgeven. Hij kon niet verder. Op een boerderij, waar hij om nacht verblijf verzocht, heeft men zich toen over hem ontfermd. Per auto is de man naar Hoedekenskerke ge bracht. Maar vélen vragen zich thans af wat de oorzaak van dit triest avontuur is geweest. Wist de man in Kloetin ge'niets van de bootverbindingen in Zeeland, óf Née. men mag niet aannemen, dat hier een grijsaard lafhartig voor de gek is gehouden. Maar hoe dan ook, de wijsvinger gaat vermanend omhoog.' de mond. Als kinderen met een „tu- te". Neem de Hollander zijn sigaar at en hij betekent niets meer! Neem hem zijn velo af en hij is nog minder dan niets. Of zijn bromfiets. Want half Nederland bromt". FRED KAPS KOMT! Zaterdag 1 October aanstaande zal in het „Strandhotel" te Vlissingen een slotavond worden gehouden voor medewerkers aan de in het afgelo pen- seizoen gehouden „Vlissingse Zomershow". Men is er in geslaagd voor deze bijeenkomst, die een fees telijk karakter zal hebben, de on langs tot wereldkampioen uitgeroe pen Rotterdamse goochelaar Fred Kaps te engageren. Zomershowmede- werkers, weest gewaarschuwd SZYDLOWSKY-PLEIN. In de naam moet toch heus wel wat zitten, vond het Axelse ge meentebestuur, toen dit het voor stel onder ogen kreeg om het nieu we parkeerterrein bij het gemeen tehuis „Raadhuisplein" te noe men. Men besloot dan ook het de naam „Szydlowsky-plein" te ge ven en daardoor in de naam van de Poolse kolonel de bevrij ders van Axel blijvend te eren. „HOLLANDS LEVEN". De tentoonstelling „Hollands leven in de Gouden Eeuw", die in het ge meentehuis van IJzendijke wordt ge houden, is vei-lengd tot 28 Septem ber aanstaande. De expositie kan reeds thans als een groot succes worden beschouwd. Zij noteerde tot dusver een bezoekersaantal van ruim vijf duizend! met de galerij de kerkgangers zit plaatsen bieden. Vermeldenswaard is, dat de dameskrans van de kerk de behulpzame hand heeft geboden bij de verdere „aankleding" van de kerk. Zy zorgde o.a. voor lopers en gordij nen. Tot deze „aankleding" behoort nog een drietal fraaie kronen, die voor kunstlicht zullen zorgen. In vele gevallen zal echter het dag licht voldoende zijn, want zoals betoogd de kerk is zeer licht ge worden. Dit komt ook door de witte muren, de afbraak van de zijbanken en. galerijen en de andere frisse kleu ren, die werden toegepast. Wanneer Woensdagavond 28 Sep tember a.s. de predikant der Chr. Ge reformeerde Kerk de preekstoel be treedt zal de ingebruikneming begin nen tijdens een speciale dienst, waar in de gemeente ongetwijfeld haar gro te vreugde om het nieuwverworvene zal uiten. Tweejarig kind verdronken te Wolphaartsdijk Dinsdagmiddag is het ongeveer 2- jarig zoontje van de landbouwersfa milie W. Goetheer, op de hofstede van de landbouwer P. Lindenbergli in de Westerlandpolder onder Wol- faartsdijk in een drinkput voor het vee gevallen en verdronken. Het knaapje was aan het spelen en is onopgemerkt in de put gevallen. Toen de noeder het kind miste, ging men zoeken en deed de droevige ont dekking. Een arts heeft nog een uur lang getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch alle pogingen waren vergeefs. Zangavond Ring Zeeland De ring Zeeland van Christelijke Zangverenigingen heeft twee zang avonden georganiseerd. Zaterdag 24 September wordt een avond gegeven in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg en op Zaterdag 1 October kan men in de Prins van Oranje te Goes eveneens zang beluisteren. RIGOLETTO - 26 ct i VRAAG UW WINKELIER 1 Mevrouw De Casembroot sprak te Arnhem voor B.B. Mevrouw S. C. de Casembroot-baro- nesse Van der Feltz, echtgenote van de commissaris der koningin in Zee land, heeft Woensdag te Arnhem tij dens het congres van de Bescherming Bevolking gesproken over de taak van de vrouw in het werk van de B.B. Het congres, dat onder leiding stond van mr. L. Thilenius 'Kruythoff, en o.a. werd bijgewoond door de minister van maatschappelijk werk, mr. F. van Thiel, vertegenwoordigers van de mi nisters van buitenlandse zaken en van sociale zaken en volksgezondheid, de commissarissen der koningin in de provincies Gelderland en Overijssel, en vertegenwoordigers van gemeenten en organisaties, werd geopend door de burgemeester van Arnhem, de heer C. G. Matser. Mevrouw De Casembroot, die sprak voor een gehoor van ongeveer 1200 personen, onderscheidde drie punten in de taak die de vrouw wacht in het werk van de B.B.: De zelfbescherming thuis; het werk als vrijwilligster in de blokploeg (E.H.B.O., Rode Kruis en D.S.V.) en de geestelijke voorbereiding door het aankweken van naastenliefde en va derlandsliefde in gezin en beroep. De positie van de vrouw als gelijkwaar dige naast de man brengt ook voor haar belangrijke verplichtingen met zich mee. Spreekster wees daarbij op het feit, dat de krachten van herstel vaak al is het soms indirect eerst van de vrouw uitgaan. „Wij mogen door de betrekkelijke welvaart van thans zeker onze aandacht niet laten verslappen", zo waarschuwde zij ten slotte. De deelnemers aan het congres van de Broederschap der Notarissen in Nederland, dat in Zeeland wordt ge houden, werden Dinsdagavond in de Statenzaal door het provinciaal be stuur ontvangen. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, begroet hier de voorzitter der broederschap, mr. G. J. H. Kuyk. (Fcto P.Z.C. i Jaarcongres Broederschap van Notarissen begonnen Deelnemers werden in Statenzaal van Zeeland officieel ontvangen Woensdag; arriveerden op Walcheren ongeveer 230 notarissen om daar deel te nemen aan het jaarcongres van de „Broederschap der Notarissen in Ne derland". Het gezelschap, waarbij zich ook vertegenwoordigers van zusteror ganisaties uit het buitenland hadden gevoegd, werd 's avonds in de Staten zaal in Middelbubrg door het provin ciaal bestuur ontvangen. Vandaag, Donderdag, wordt in het Vlissingse „Britannia" de vergadering gehouden, waarin onder meer een prae-advies van prof. mr. G. de Grooth uit Leiden over het ontwerp van een nieuw bur gerlijk wetboek aan de orde komt. In de Statenzaal sprak de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Spr. noemde het een frote eer, dat Zeeland de notarissen innen zijn grenzen mag hebben. Voor de buitenlandse gasten sprak hij ver volgens een kort begroetingswoord in het Frans. Jhr. De Casembroot, die opmerkte, dat hij bekend is met het notariaat, weidde vervolgens'uit over de status van de notaris. Hij betoogde, dat een notaris, die past in de streek, waar hn is benoemd veel kan bijdra gen tot het op hoger niveau brengen van dit gebied. Vooral in een provincie als Zeeland zijn de notarissen naar de mening van de Commissaris dan ook belangrijke figuren. Tenslotte gaf jhr. De Casem broot nog als zijn mening, dat ook bij (Slot van pag. Ij „Het is dus duidelyk, dat wy met de weersverwachting die voor heel Nederland geldt voor een bepaal de streek wel eens mis-schieten. Nie mand overigens, die dat vervelender vindt dan juist de meteoroloog, die het bericht opstelde. Maar uit kleine enquêtes, die wy hier en daar met medewerking van de landbouw heb ben gehouden, blijkt dat het aantal missers toch niet zo groot is als wel eens wordt verondersteld. Het ge beurt wel eens, dat wy er een paar dagen achter elkaar naast zitten en dan schudt iedereen het hoqfd en het aantal De Bilt-grapjes is in zulke dagen legio. Maar als we daarop vier welven lang een goede verwach ting publiceren, lioor-je niets Ukkel. En dan de kwestie Ukkel. Inder daad luisteren tientallen in Zeeland, trouwens in heel Nederland, naar het Belgische weerbericht. Maar het is de vraag of hier sprake is van een bewust-aanzetten van de Belgische omroep om naar dit weerbericht te luisteren dan wel of de betrokken luisteraar België al eerder had inge schakeld. Dr. Postma is geneigd om dit laatste aan te nemen, althans met betrekking tot een groot deel van de luisteraars. Want het merkwaardige ver schijnsel doet zich voor, dat de meteorologen van Ukkel meerma len van hun landgenoten te horen krijgen, dat „het Nederlandse weei-bericht veel beter isIn Nederland luistert men nu een- tanden /hitte aden? Met de nieuwe Nieuwe heerlijke smaak Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Üw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kon iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate-de meest verkoebté tandpasta uijr wereld VAN 10—22 OCTOBER Bespreking op Veilig- Verkeercongres in Middelburg Zoals bekend, zal Donderdag 29 September a.s. in liet Middelburgse Schuttershof de algemene vergade ring van het Verbond voor Veilig Verkeer worden gehouden, In deze bijeenkomst zal de verbondsvoorzït- ter, jhr. Th. Röeil, mededeling doen over een bijzondere actie voor de ver keersveiligheid, die gehouden wordt in de periode van 10 tot 22 October. Dit landelijke congres zal naar ver wachting worden bijgewoond door on geveer 200 leden, van wie liet meren deel uit vertegenwoordigers van de verenigingen voor Veilig Verkeer zal bestaan. Er is een uitgebreide agenda voor de vergadering. Behalve over deze bijzondere actie zal men spreken over overheidstransacties zoveel mogelijk de notaris dient te worden ingescha keld. De begroetingsrede van de Commis saris der Koningin werd beantwoord door mr. G. J. H. Kuyk, voorzitter van de Broederschap- Hij zei o.a., dat het nog niet eerder gebeurd was, dat deel nemers aan het jaarcongres door een provinciaal bestuur werden ontvan gen. De voorzitter beschouwde dit dan ook als een bijzondere eer. Tevens blijkt uit de 'ontvangst naar zijn me ning een idee van eenheid, dat men in Zeeland hierme geeft. Tot slot merk te mr. Kuijk nog op, dat de notarissen naar Zeeland zijn gekomen niet slechts om te vergaderen, maar oók om van de schoonheid van deze provincie te genieten. Na de ontvangst werden de congres sisten in het Schuttershof ontvangen en begroet door de Ring Middelburg en Dordrecht van de Broederschap. Het verdere deel werd in hetzelfde ge bouw doorgebracht o.a. met een maal tijd en een gezellig samenzijn. Collecte De opbrengst van de in Terneuzen gehouden collecte ten bate van de Protestants Christelijke t.b.c.-organi- saties bedraagt 411,40. de propaganda-actie voor het volgend jaar. Verder komt aan de orde een be stuursvoorstel tot het houden van een Verkeersonderwijsdag, spe ciaal gewijd aan de wenselykheid van verkeersonderwiis dan wel verkeersopvoeding óp inrichtin gen van voortgezet onderwijs. Het voorstel hiertoe werd gedaan door de Commissie Verkeersopvoeding voor de schooljeugd bij het voort gezet onderwijs en de voorzitter van deze Commissie, de heer E. Visscher te Middelburg, zal het nader toelichten. Do Vereniging Zaanstreek heeft 't Verbond voorgesteld zich te richten tot de collegen van B. en W. van al le Nederlandse gemeenten met het verzoek bij do bouw van nieuwe scho len de mogelijkheid te onderzoeken om op de speelplaats een verkeers plein van tegels aan te leggen, het geen het verkeersonderwijs ten goe de zal komen. De vereniging wil dit verzoek ook doen slaan op bestaande scholen. Zij wil voorts de medewer king van de Commissarissen der Ko- njngin in de diverse provincies voor dit doel inroepen. Het bestuur van het Verbond kan zich geheel met het voorstel vereni gen. Des middags zal mr. A. E. M. A. Bakker, administrateur van het departement van Justitie, spreken over het onderwerp „De voetganger en het hedendaagse verkeer". Officieel diner De avond daarvoor Woensdag 28 September is er een diner in Hotel „De Burg", waaraan o.m. zal aanzitten de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Tijdens dit diner zal de bekende groep van „Me- dioburgum" Zeeuwse boerendansen uitvoeren. De gasten zullen omstreeks 4 uur des middags door het bestuur van de Vereniging Veilig Verkeer Middelburg e.o. in „De Burg" wor den ontvangen. Van 4 tot 5 uur zal de stadsbeiaaraier, de heer Th. C. Fer- werda, een carillonconcert geven, waarna het gemeentebestuur de con- fressisten in de Burgerzaal van het tadhuis officieel zal ontvangen. maal veel naar Brussel-Vlaams en in België staat Hilversum nog al eens aan, zodat men het weer bericht en passant maar even „meeneemt". En natuurlijk is het vreemde dan beter Bovendien staat wel vast, dat er meer wordt geluisterd naar het weerbericht via de radio, dan dat het in de krant wordt gelezen. „En het valt op", aldus dr. Postma, „dat zo weinig mensen goed luisteren en daardoor vaak iets anders menen te verstaan dan wy werkelyk zeggen". Verbetering van het weerbericht of liever gezegd een verdere detaille ring, valt er op dit ogenblik niet te verwachten. Dat zou alleen mogelyk zyn, wanneer het systeem van de re gionale omroepen verder zou worden uitgebouwd. „Maar dat zou tevens voor ons een uitbreiding van de we tenschappelijke staf betekenen, om dat wy dan op meer stations met we- tenschappelijk-gevormd personeel moeten werken", aldus dr. Postma. Wetenschap en intuïtie. En terwijl de meteoroloog vertelde en betoogde, ratelden enkele kamers verder telexmachines en kwamen de weerrapporten van vrijwel het gehe le Noordelijke halfrond binnen: Vlis singen, Eelde, Parijs, Siberië, licht schepen, haringschuiten,Groenland, overal worden waarnemingen ge daan die in De Bilt zorgvuldig op de weerkaarten worden ingetekend. En in staat gesteld door een wetenschap pelijk denken, gecombineerd met het zesde zintuig, de intuïtie, gaan me teorologen na hoe /zich het weer bo ven Nederland zal ontwikkelen. Na een wikken en wegen van vele fac toren stellen zij tenslotte de weers verwachting samen, geldig voor heel Nederland, een gebied dat kleiner is dan de meeste andere streken, waar voor in het buitenland een verwach ting wordt opgesteld. Tóch is men wel eens mis dat kan nu eenmaal niet anders. En vrijwel iedere Neder lander is dan bereid om hardop „foei!" te roepen. „De Bilt is er weer eens naastNa een bezoek aan het K.N.M.I. hebben wy ons nu voor genomen om dit minder haastig te aoen. Het zyn daar geen profeten... De man, die ons enkele jaren gele den opbelde over de „voorspelling" had gelijk: daarginds onder de rook van Utrecht werken geen onfeilbare mannen. Maar wél werken hier (lag en nacht nauwkeurige en gewetensvolle lieden, die elke minuut van de dag hun uiterste best doen om er voor te zorgen dat hun „verwachting" in overeenstemming is met de toekomst. Meer kunnen zij niet geven, maar meer mag ook niet van hen worden verlangd (Advertentie) Angst voos pijnlijk branden van overtollig maagzuur? Niet nodig. Neem één of twee Rennies - bij voorbaat... Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zonder die nare vrees voor zuur- brand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U ongemerkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blussen direct. Nog vóór de brand kan uitbreken is ze reeds ge doofd! Want Rennies falen nooit! VANDAAG Middelburg Electro: „Tonight we sing", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 9—24 uur. Vlissingen Luxor: „Ruiters in de nacht", (14 jaar), 20 uur; Alhambra: „Het vlees en de d'uivel", (18 jaar), 19 en 21 uur. Goes Z.V.U.: Concert Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, Grote kerk, 7.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2