Regeringscrisis van vrije Polen leidde tot verraad BELGISCHE KAPPER ILLEGAAL OP JACHT IN WESTERSCHELDE GEMEENTEBESTUUR WIL MEER DRANKVERGUNNINGEN GEVEN STAKINGSDREIGEMENT VAN BELGISCH VAKVERBOND GOEDE F0KVEE-DEM0NSTRATIE OP LEDELPLEIN TE OOSTBURG 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 KANTONRECHTER MIDDELBURG Geen zeehond kwam onder schot, nu f 60.boete Voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, is Woensdag morgen een tweede, maar wat meer officiële „opvoering" gegeven van een zeehondenjacht op de Hoge Springerplaat in de Westerschelde, waaraan op 5 September jl. 3 mensen deelnamen. Verdachte was de 53-jarige kapper M. A. A. R. uit Belgisch Lokeren. Deze Vlaamse coiffeur maakte deel uit van het jachtgezelschap. Ieder van het drietal had een geweer en het doel was het schieten van zeehonden. Er Is echter slechts één schot gelost. Toen wa ren de zeehonden meteen weg Het vervelende voor de Lokerse Figaro was echter, dat hy noch een geldige jachtacte noch een vergunning van het Domeinbestuur bezat. De Rijkspolitie te water maakte dan ook prompt proces-verbaal op. In zangerig llaams zei verdachte een en ander zeer te betreuren. Hij had zelfs een brief bij zich, waarin verontschuldigingen worden geuit. By de justitie baat zoiets echter niet. De kantonrechter vond, dat R. zich beter bij zijn eigen „stiel" kon houden en legde een boete van 10.op, subs. 5 dagen, voor het ont breken van de jachtacte en van 50.subs. 15 dagen voor het gebrek aan een vergunning van de Domeinen. De Belg wilde daarop in zijn eigen valuta betalen, maar het kantongerecht neemt geen vreemd geld aan Met twee jachtvrienden uit Zeeuwsch- Vlaanderen had R. zich op die dag in gescheept op een gehuurde boot uit Terneuzen. Er waren nog meer pas sagiers, doch deze gingen slechts mee om eens „op het water te zijn". Een van R's vrienden was nu als getuige a décharge gekomen. Doch hij kon weinig meer vertellen dan dat hij het was geweest, die een nieuwe vergun ning voor de Belg had aangevraagd. Toen de dag van de jacht aanbrak was de vergunning er nog niet. „Wij hebben R. toen toch maar meegeno men", aldus getuige. Ook een nieuwe jachtacte was voor R. die vaak in de buurt van Axel op het land jaagt aangevraagd. Dit document is in middels wel in zijn bezit. Bij jagers lopen de hartstochten soms zo hoog op, dat men niet meer denkt aan acten en vergunningen en dan zo maar op jacht gaat", zo zei de ambtenaar van het O.M., mr. T. Le- bret. Het niet aanwezig zijn van een jachtacte vond hij minder erg: 10. of 2 dagen. Maar net ontbreken van de vergunning deed mr. Lebret 50.of 10 dagen eisen, Het in beslag genomen jachtgeweer, dat ter zitting als „illu stratiemateriaal" diende mag R. voortaan weer hanteren Omdat het warm was en de vracht auto wegens hoge waterstand het strand niet kon bereiken, hadden me vrouw J. J. R.S. en haar 18-jarige kellner dwars over de duinen by Kou- dekerke heen ijs naar hun consumptie tent aan het strand gedragen. Anders zou het zijn gesmolten. Daarbij liepen zij echter een bekeuring op, omdat zij op verboden terrein liepen. Beide ver dachten gaven dit toe. Ook wisten zij, dat het betrokken gebied verboden is. De kantonrechter wilde wel enigszins met de hachelijke omstandigheden re kening houden en legde een boete van 3.of 2 dagen op. Kinderachtig De 18-jarige Middelburger W. O. reed onder de ogen van een Rijkspoli tieman met een motor op het fietspad langs de duinen bij Koudekerks. Dit leverde hem uiteraard een bekeuring op. O. zei toen tegen verbalisant, dat hij het maar ki..derachtig vond hem te bekeuren. Op zijn beurt zorgde dit gezegde weer voor een standje van de kantonrechter. De jeugdige verdachte verontschuldigde zich door te zeggen, dat hij de motor aan het proberen was. Hij wilde het voertuig kopen en bezat nog geen rijbewijs. „Ik moest Mosselzaadvisserij in de Zeeuwse stromen ten einde Bevoorrading uit het „Groninger Wad" De mosselzaadvisserij in de Zeeuw se stromen is weer ten einde. Er is geen reden tot juichen, want met name nabij Scharendyke was de zaad- val zo miniem, dat het grote aantal vissers slechts een kleine hoeveelheid kon bemachtigen, terwyl de vangst bovendien voor het grootste gedeelte uit kokhanenschelpen bestond. Op enkele particuliere percelen, nl. de ..Veermansrug" en de Oude Tong- se bank bleek de mosselzaadval nog enigszins mee te vallen. Op de Westerschelde bestond de vangst uit zuiver mosselzaad, maar de hoeveelheid was ook hier zo klein, dat het de moeite niet loonde er op te gaan vissen. Voor zover bekend zijn geen nieuwe zaadbanken meer ontdekt, terwijl 't weer in de „Laag te van Renesse" dikwijls veel te ruw en de zaadbank te klein is voor een lonende vangst. Er zal nu een verzoek worden ge richt tot de Inspectie der Visserij voor de Waddenzee om het „Gronin ger Wad" gedurende vier weken open te stellen, om met daar te vangen mosselen, halfwasmosselen en mos selzaad de percelen in Zeeland te be volken. Het is namelijk van het groot ste belang voor de mosselhandel, dat de Zeeuwse percelen van een behoor lijke hoeveelheid mosselen worden voorzien. over dat pad, want ik wist daar an ders geen weg". De eis was 10.of 2 dagen, het vonnis conform. Sedert kort is er in de Middelburgse Segeerstraat éénrichtingsverkeer in gesteld. De politie lette streng op en uiteraard vallen er slachtoffers. Eén van hen was de 19-jarige C. J. H. uit Middelburg. Hij had het bord wel ge zien, maar reed toch door. Het kostte hem nu 3.of 1 dag. Bus over voet De scooterrijder C. P. die bij ver stek terechtstond was in Goes door een stoplicht gereden. Een politie agent beduidde hem te stoppen, maar P. reed door en kreeg een bekeuring. De ambtenaar vroeg voor dit feit 20 of 4 dagen, het vonnis werd 20 of 10 dagen. Op de Kanaalweg in Middelburg stond de korporaal A. F., die zich op het oefenpad bevond, met een instru ment een afstand op te nemen, toen plotseling een uit achterwaartse rich ting gekomen bus over zyn linkervoet reed. F. liep letsel op, er brak een middenvoetsbeentje en het duurde drie weken, voordat de korporaal zich aan nieuwe oefeningen kon wij den. De buschauffeur, L. M., moest zich nu verantwoorden. Van de kanaal- brug komend, was verd. van mening, dat hij F. „net kon missen". Dat ge lukte echter niet en de ambtenaar zei M., dat hij in zulke gevallen maar even moet wachten met doorrijden. De eis werd 30.of 6 dagen, mr. Moo- lenburgh legde 25.of 10 dagen op. Politierechter Middelburg hield „belastingzitting" De politierechter in Middelburg, mr. P. van Empel, heeft Dinsdag in het Kantongerecht een grootscheep se „belastingzitting" gehouden. Niet minder dan 90 zaken werden behan deld. Het merendeel der verdachten bestond uit chauffeurs van vrachtwa gens, wier auto's niet van deugdelij ke belastingpapieren waren voorzien of die met aanhangers gereden had den, waarvoor de vereiste papieren bij controle ontbraken. Alle zaken be troffen overtredingen van de Motor rijtuigenbelastingwet. De overtreders werd boeten opgelegd tot 15. RAADSVOORSTELLEN VLISSINGEN Toezicht op de lokaliteiten De Vlissïngse gemeenteraad zal zich in zijn deze maand te houden verga dering gaan beraden over een onderwerp, dat reeds vele malen in de rond vraag werd aangeroerd, namelijk de vergunningen tot het tappen van sterke dranken. B. en W. hebben zich namelyk met de volgende voorstellen tot de raad gewend a. aan Hare Majesteit de Koningin het voorstel te doen het K.B. van 4 November 1935, no. 39, waarbij is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1936 In de gemeente Vlissingen geen vergunningen meer mogen worden verleend, behoudens toepassing van het bepaalde in artikel 8, 2e lid der drankwet, in te trekken b. Hare Majesteit de Koningin voor te stellen met ingang van 1 Januari 1956 voor deze gemeente het maximum aantal vergunningen te bepalen op 1 op 650 inwoners, met dien verstande echter, dat, zolang het bevolkings cijfer dezer gemeente nog niet tot 28.600 is gestegen, het maximum aantal vergunningen 44 bedraagt, subsidair het maximum aantal vergunningen voor deze gemeente met ingang van 1 Januari 1956 te bepalen op 44. Voorts stelt het college voor om een nieuwe ontwerp-veroraening betref fende de eisen, waaraan een locaiiteit moet voldoen om voor een tapvergun- ning in aanmerking te kunnen komen, vast te stellen. Onophoudelijk en bijna niet merk baar, zo licht het college zijn voor- Rechtbank legde belasting ontduikers hoge boeten op De arrondissements-rechtbank in Middelburg heeft Woensdag uit spraak gedaan in een viertal zaken, die op 10 September j.l. werden be handeld. Vijfhonderd gulden boete of 1 maand hechtenis was het vonnis voor de Koudekerkse landbouwer veehouder P. V., die over zijn inko men in 1953 een bedrag van 2632 had verzwegen voor de fiscus. De eis van de officier van justitie luid de op 10 September: 850 of 2 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Een hoge boete kreeg ook de land bouwer-veehouder K. v. d. D. uit St. Annaland. Deze had inkomen, ver kregen door verkoop van melk aan particulieren, voor de belasting ver zwegen. In totaal werd 1900 niet opgegeven. Het vonnis werd 300 of 1 maand, de eis was 500 of 1 mnd. Ook werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de jeugdige A. E. Deze had als bestuurder van een tractor met aanhanger, die geladen was met bomen, in Kapelle onvoorzichtig ge reden, zodat in een bocht enkele man nen van de wagen vielen. Het gevolg was, dat 1 van hen later aan zijn verwondingen overleed. E. kreeg nu 100 of 20 dagen, conform de eis. De chauffeur S. uit Steenbergen had zijn wagen geparkeerd, terwyl slechts 1 koplamp brandde. Daardoor was er een andere auto tegen aan gereden, met het gevolg, dat enkele ménsen zwaar lichamelijk letsel op liepen. Het vonnis voor deze ver dachte was 100 of 20 dagen, 1 maand voorwaardelijke gevangenis straf en 6 maanden intrekking van het rybewjjs voorwaardelijk, een en ander met een proeftijd van 2 jaar. VOOR VIJFDAAGSE WERKWEEK „Hardnekkig verzet" van industriëlen Het socialistische algemene Belgi sche vakverbond heeft in een com muniqué bekend gemaakt dat in een aantal Belgische industrieën een vooraanzegging tot stalling is inge diend, welke op 1 November afloopt. Indien op deze datum in de betrokken industrieën geen regeling is getrof fen voor het invoeren van een ar beidsweek van vyf dagen, zal het werk door de arbeiders worden neer gelegd. Het A.B.V.V. herinnerde eraan dat het verbond van Belgische industrië len zich in de paritaire commissies van werkgevers en werknemers, hardnekkig verzet heeft tegen de in voering van de werkweek van vyf dagen. Het socialistische vakverbond blijft echter het standpunt innemen dat de week van vijf dagen in die industrieën van kracht moet worden waar de omstandigheden zulks toe laten. In het communiqué" heet het dat de negatieve houding van de werk geversorganisatie de aanleiding is geweest tot het Indienen van de vooraanzegging tot staken. Tenslotte wordt nog verklaard dat het A.B.V V. met voldoening heeft kennis ge nomen van de aceoorden die tot stand zijn "-ekomen in de paritaire commis sies "met betrekking tot een mini mumloon van fr. 20 per uur. stellen toe, wordt het aantal vergun-., ningen door het zogenaamde „uitster vingssysteem" ingekrompen en daar door dreigt het gevaar, dat het bene den een redelijke behoefte daalt, waardoor clandestiene verkoop in de hand wordt gewerkt. Bovendien wordt het monopolistisch karakter van de overgebleven vergunningen versterkt. Met een voortdurende vermindering van het aantal bedrijven met vergun ningen is de gemeente met het oog op het vreemdelingenverkeer ook niet gediend. B. en W. achten het niet gewenst, dat het aantal vergunningen op 44 wordt gefixeerd; zij zouden daar entegen gaarne zien, dat in de ko mende jaren, zij het in slechts ge ringe mate, het aantal vergunnin gen stijgt. Mocht de Kroon echter geen gevolg kunnen geven aan het verzoek om het aantal vergunnin gen vast te stellen op 1 op 650 in woners met een minimum van 44 dan zal worden verzocht het aantal te fixeren op 44. In beide gevallen komt het er dus op neer, dat bij het vervallen van ver gunningen nieuwe kunnen worden verstrekt, terwijl in het eerste geval de mogelijkheid daar is om bij stij ging van het inwonertal het aantal (Advertentie) In tij'den van nood moet de B.B. paraat zijn. Op het ogen blik zijn er reeds meer dan 160.000 noodwachters, die ge regeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het modernste hulpverleningsmateriaal. Voor goede be diening van dit materiaal is echter voltallige bezetting noodzakelijk. En een derde der functies is nog onbezet. Wilt U die derde man of vrouw zijn? Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. Zwemmer Kees de Rijk wil weer naar Surea De bekende Zeeuwse zwemmer Kees de Rijk uit Middelburg, ZeeuwB kampioen en Zeeuws recordhouder op de 100 en 200 meter schoolslag, heeft weer overschrijving aange vraagd van Luctor naar Surea te Breda. Ook het vorige winterseizoen kwam Kees de Rijk uit voor Surea, maar aan het begin van de zomer keerde hy terug naar Luctor. Nu er in Zee land tijdens de winterperiode niet meer gezwommen kan worden, is hy voornemens om zyn training voort te zetten in Breda, waar hy studeert aan de K.M.A. Wielersucces van Verhelst De Axelse renner Rien Verhelst startte de afgelopen dagen weer in diverse zware wedstrijden in België. Te Nieuwkerken-Waas eindigde hy als derde en zyn tweede overwinning in September boekte Verhelst te St.- Pauwels. In een voortdurende regen wist hy de zware koers na een solo- rit (zyn twee Belgische rivalen wa ren door pech uitgeschakeld), welke direct na het begin was ingezet, met een voorsprong van een halve minuut op de Belg Dielemans te eindigen. Het peloton arriveerde IV2 minuut Sprintkampioenschap van Nederland De wedstrijd om het sprintkampi oenschap wielrennen van Nederland op de weg, die dit jaar voor het eerst is ingesteld, zal op a.s. Zaterdag te Utrecht worden verreden. De K.N.W.U. heeft dit kampioen schap ingesteld om de animo van jon ge sprinters voor dit onderdeel te be vorderen. De organisatie is opgedra gen aan de Utrechtse wielervereni ging „Het Stadion". Middelburg leidt in hockeystrijd De uitslagen, die op de eerste speel dag van de hockeycompetitie 2e klas se A werden genoteerd voldeden aan de verwachtingen. Er blykt verder ook uit, dat het krachtsverschil niet bijster groot is. Er mag misschien n uitzondering worden gemaakt voor Middelburg, dat een zeer productief begin had. De stand is nu: Middel burg 1-1-0-0-6/02, Warande 1-1-0- 0-3/2—2, Pelikaan 1-1-0-0-2/1—2, Breda H nog niet gespeeld, Cadetten II nog niet gespeeld, Zwart-Wit II1- 0-0-1-1/2—Liberty 1-0-0-1-2/3—0, Push H 1-0-0-1-0/6. vergunningen evenredig te vermeer deren. DE LOKALITEITEN. De drankwet biedt de overheid gele genheid eisen te stellen aan lokalitei ten, die men voor de verlening van een vergunning in aanmerking wil bren- fen. B. en W. van Vlissingen stellen e raad voor hiervan gebruik te ma ken door middel van de eerder aange haalde ontwerp-verordening. In het drankwetbesluit wordt als eis gesteld, dat een lokaliteit een oppervlakte heeft van ten minste 35 m2. In de ont werp-verordening voor Vlissingen wordt deze eis opgevoerd tot 50 m2. Voorts wordt daarin o.m. de eis ge steld, dat een lokaliteit tenminste een plafondhoogte heeft van 3.5 m. Ongelukmet dodelijke afloop bij Zoutespui Negenjarig meisje overreden Woensdagmiddag is in de buurt van Zoutespui (gemeente Axel) een onge luk gebeurd met dodelijke afloop. Het negenjarig dochtertje van de familie De Smet uit Zoutespui, dat per fiets boodschappen voor haar ouders deed, werd op de weg naar het z.g. „Pooter- dorp" ingehaald door een vrachtauto van de P.Z.E.M., bestuurd door de heer J. uit Oostburg. Juist op het mo ment, dat de auto het meisje genaderd was stapte zij van haar fiets en viel, met het gevolg, dat de auto over haar heen reed. Het kind was op slag dood. De chauffeur van de auto treft geen schuld. GROTE VOORUITGANG „Rotterda Smits 45", „Tosca van de Belt" en „Jet van 't Eikenbosje" kampioenen De trots van de KJ.-vereniglng West Zeeuwsch-VIaanderen, de kort geleden uit Friesland aangekochte volbloedstier „Rotterda Smits 43", heeft Woensdag op de Oostburgse fokveedag de hooggespannen verwach tingen van de 500 leden dezer vereniging en van de vele insiders op vee- teeltgebied niet teleurgesteld, want met vlag en wimpel behaalde hy het kampioenschap in zijn afdeling. Dit wil echter in het geheel niet zeggen, dat de andere ingezonden die ren, die het Ledelplein al loeiend, blatend en knorrend de hele dag in be zit genomen hadden, er niet aan te pas kwamen, want de West Zeeuwsch- Vlaamse veehouders en -fokkers hebben op deze achttiende jaarlijkse ten toonstelling duidelijk bewezen, dat c gen vooruitgegaan is. Die ervaring kregen ook de vele bezoekers, die op deze zonnige Sep temberdag naar Oostburg getrokken waren en er kennis konden maken met een uitgelezen collectie koeien, stieren, varkens, schapen en gelten. De belangstelling ging vooral uit naar het melkvee waaronder een twin tigtal keurstamboekkoeien maar ook de afstammelingen van de stier „Witzy's Adema" trokken de aan dacht. De afdelingen vetvee en han delsvee waren goed vertegenwoor digd en ook de schapen en geiten mochten gezien worden; de afdeling ACHTERGROND VAN AF F AIRE-H ANKE Communistische propaganda probeert emigranten-organisaties te liquideren Het communistisch regiem in Polen en ook andere regiems achter het „ijzeren gordijn" voeren thans op bevel van Moskou een krachtige propaganda, die niet minder ten doel heeft dan de liquidatie van aile, in de vrye wereld verblijvende politieke emigratiën. Zoals bekend, heeft de Sowjet-politiek een nieuwe koers ingeslagen, die vooral ten doel heeft de vrije wereld te overtuigen, dat het in Rusland en de satelliet-landen alles „koek en ei" is. Dat er helemaal geen sprake is van onderdrukking, van het vernietigen van het recht der menselijke vrij heid; en zeer zeker niet van het vervolgen van de godsdienst, het onder drukken van de arbeiders en boeren, dat er geen dwang-arbeidskampen bestaan, die notabene de basis vormen van de Soivjet-economie enz., enz. Er leven nu in het Westen honderd duizenden vluchtelingen, die de gele- fenheid hebben en door middel van ewijzen in staat zyn, al deze en vele andere leugens te ontmaskeren. Het is duidelijk dat op deze manier de vluchtelingen het communisme gro te schade berokkenen. Men tracht daarom met alle mo gelijke middelen oproepen in pers en radio, door valse beloften en zelfs door het verlenen van „amnestie" de politieke vluchtelingen naar hun onder communistische heerschap- oij staande vaderlanden te lok ken. Dat men dit doet bewijst, hoe be langrijk voor de onderdrukte landen en tegelijkertijd hoe gevaarlijk voor het communisme, de politieke emi gratiën met hun onafhankelykheids- organisaties in wezen zyn. Vele vooraanstaande Poolse leiders in Engeland en ook in andere landen (o.a generaal Anders), ontvingen zelfs persoonlijke uitnodigingen, waarin hun wordt verzekerd, „dat de weg om alsnog naar Polen terug te keren voor hen open staat". „Een ieder, die oprecht heimwee heeft en naar Polen wil terugkeren, kan dit gerust en zonder enige vrees doen..." aldus deze oproep. Tot welke andere middelen de communisten bovendien hun toe vlucht nemen, bewijst zeer duide lijk de affaire van de z.g. „pre mier van de Poolse regering in ballingschap", Hugon Hanke, die onlangs met veel tam-tam van de zyde der communisten, naar Po len is teruggekeerd en thans via de radio de vrije Polen oproept zyn voorbeeld te volgen. Deze Hugon Hanke bij de Po len overigens onbekend bleek in werkelijkheid een goed gecamou fleerde agent van het communisti sche regiem te zijn. Hierbij moet worden opgemerkt, dat tengevolge van een politieke cri sis onder de vrije Polen veroor zaakt door de weigering van presi dent Zaleski om zijn ambt van pre sident van de Poolse Republiek, na de beëindiging van zyn ambtsperio de over te dragen aan de door hem zelf gekozen candidaat gen. K. Sosnkowski (die de steun van alle bonafide politieke groeperingen be zit) het overgrote deel der vrije Polen de heer Zaleski de rug heeft toegekeerd en hem als president van Polen niet meer erkent, evenmin de door hem later benoemde „regerin gen". En omdat de zaken zo staan, be rust de volle verantwoordelijkheid voor de affaire Hanke uitbuitend bij de heer Zaleski, die zonder rekening te houden met de openbare opinie, enkele weken geleden Hugon Hanke tot premier van de Poolse regering in ballingschap heeft benoemd. Daarom heeft de affaire Hanke de vrije Polen wel geschokt, doch haar doel gemist. Het valt namelijk zeer te betwijfe len, dat grotere aantallen vrije Po len b.v, onze Vlissingse Polen plotseling geloof zullen gaan hech ten aan de, door het communistisch regiem in Polen op bevel van Mos kou aangekondigde „algemene am nestie" en vrijwillig naar Polen zul len terugkeren. Neen, dan moet er nog heel wat gebeuren tot het een maal indien ooit zover komt. in hun gebied met spron- varkens was echter maar met vier in zendingen vertegenwoordigd. Voordat de Keuringen een aan vang namen, sprak de vice-voor- zitter van de regelingscommissie, de heer M. de Bruijne uit Zuidzan- de, een welkomstwoord tot de vele deelnemers en belangstellenden^ Hij betreurde het dat burgemees ter mr. K. Hoekzema van Oost burg wegens ziekte niet aanwe zig Kon zijn Tot slot wenste spr. de deelnemers veel succes toe en de juryleden een aangename taak. Daarna werd begonnen met de keu ringen. In drie „ringen" werden de dieren aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, waarbij een met scherp oog toeziende jury niets ontging. De dag werd besloten met een defile van de kampioenen en reserve-kampioe nen van dit jaar en van 1954. Zy nog vermeld, dat tijdens deze fokveedag een verloting gehouden werd, met als hoofdprijs een kalf. Het was reeds half vier geweest, toen de kampioenskeuringen een aan vang namen. De jury voor de af deling fokvee o.a. bestaande uit de heren ir. W. de Boer te Den Haag, hoofdinspecteur van het Nederlands Rundvee Stamboek, Th. Kloek te Peursum, oud-inspecteur van het N. R.S., M. Kleinepier, Middelburg, A. van Tiggelen uit Moerbeek-Wouw, A. Vos te Koudekerke en H. B. Booyink, inspecteur van het N.R.S. had hierbij geengemakkelijke taak. Bij de stieren werd, zoals gemeld, „Rot terda Smits 45" kampioen, terwyl 't reserve-kampioenschap toegekend werd aan de stier „Sjoerd" van de stierenvereniging „Eendracht maakt Macht" uit Oostburg. Van de melkgevende koeien werd kampioen „Jet van 't Eikenbosje", eigendom van de Gebr. Ryckborst te St. Kruis; het reservekampioenschap ging hier naar de koe „Tosca van de Belt" van A. E. de MUIiano-Plas- schaert te Oostburg. Bij de droog staande koeien werd kampioen „Jo hanna 10" van de heer L. de Regt uit Retranchement en reserve-kam pioen „Rika" van de heer M. de Ry- cke uit Aardenburg. De kampioene van de geiten werd ..Lena" 138 G van de heer F. van Hulle uit Zuidzande. terwyl „Gonda" 4065 V van de heer J. Sonnevylle uit Groede reserve-kampioene werd. Perenknopkever De Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst heeft de fruittelers er op at tent gemaakt, dat de perenknopke ver is begonnen met het afzetten van eitjes. Op bedrijven waar door aantasting van dit insect vele dode knoppen voorkwamen, moeten de pe renbomen zo spoedig mogelijk ge spoten worden met een d.d.t. bevat tend middel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12