PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Honderdduizenden juichten het Koninklijk Paar toe Nieuw provinciehuis in de Abdij al Zeeland 400.000 kosten PRINSJESDAG: FEEST VAN KLEUR EN LICHT Overweldigende drukte in zon overgoten Hofstad Troonrede in zeven punten Vand aag. 198e Jaargang No. 221 "Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F, van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. A'AARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 Sept. '55. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kieine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P-Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475(b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26 Prinsjesdag in Den Haag was dit jaar een feest van kleur en licht, een waarlijk sprookje van de Gouden Koets, dat door honderdduizenden in opgetogen en uitgelaten stemming in het voorrecht van het zélf aan schouwen, werd beleefd. Maar het was ook een zo overweldigende stroom van kijklustigen, dat de bin nenstad des morgens vroeg al hermetisch was afgeslo ten, terwijl hef verkeer bij tijd en wijlen volkomen vast zat. Met grote voorkomendheid en hulpvaardigheid werd echter iedereen zo goed mogelijk geholpen. Een egaal blauwe lucht welfde zich boven de met vlaggen en bloemen versierde Hofstad, waar men zijn Komsi van Prinsessen Beatrix en Irene een verrassing De grootste verrassing op deze uitzonderlijke fraaie Prinsjesdag was de aanwezigheid van prinses Beatrix en prinses Irene in de Ridderzaal. On geveer tien voor half één reed een donkergroene stationcar het Binnenhol op. Prinses Beatrix en prinses Irene waren reeds uitgestapt, voordat de duizendkoppige menigte begreep, wie zij waren. De aankomst van beidt prinsessen was voor de commanderende officier zo onverwacht, dat hei even duurde voordat commando's werden gegeven om 'de eerbewijzen tc brengen. Met de prinsessen kwamen mede drie andere leerlingen van hei Baarns lyceum en een lerares. Het was de eerste maal, dat de prinsessen, zij het niet officieel, de plech tïge opening van de Staten-Generaal hijwoonden. Stram stond voor de Ridderzaal het voorste gelid voorover. Onmid- ogen uitkeek aan de pracht en praal van de Gouden Koets en de stoet van rijtuigen. En toen te een uur de tocht begon van het Paleis Voorhout naar de Ridder zaal golfde het gejuich hoog op en rekten allen zich uit om het Koninklijk Paar goed te kunnen zien. H. M. de Koningin was gekleed in een robe van gris perl matelasse, verwerkt in gekruiste volants met een grote stola van hetzelfde materiaal, gecompleteerd met een coiffe, gegarneerd met Oranje paradijsflanken, bij passende schoenen en handschoenen. Prins Bernhard droeg het uniform van generaal-vlieger bij de Konink lijke luchtmacht. incidentje snel vergeten. Nog drie an dere fusiliers werden kort daarop vrij wel ongemerkt uit de rijen wegge voerd. Om kwart voor één draaide de gou den koets het Binnenhof op en plech tig klonk het Wilhelmus over het plein. WIJZIGINGEN. de erewacht van het garderegiment fusiliers „Prinses Irene" met vaandels en vaandelwacht opgesteld en de zon speelde op de. blinkende punten van de helmen en het rood van de tuniek. Voor enkelen van de militairen bleek de inspanning van het lange wachten en de militaire houding teveel en om kwart voor één viel een fuselier uit Deltawet Boven deze korte beschouwing over de Troonrede staat liet woord Deltawet. Niet omdat er in de troonrede geen belangrijker vraagstukken dan de Deltawet worden aangeroerd. Integendeel, H.M. de Ko ningin heeft in haar troonrede pro blemen van wereldbetekenis aange roerd en van wereldbetekenis is de werkingssfeer van de Deltawet stel lig niet. Maar toch is die Deltawet voor Zee land en voor de Zuidhollandse eilan den van zo groot levensbelang, dat zij voor deze gebieden toch wel als het markantste punt van de troonrede gezien mag worden. Een ontwerp-Deltawet zal spoedig worden ingediend, zo wordt ge zegd. Helaas is al eerder de indiening van een ontwerp-Deltawet aangekondigd. Men heeft toen echter die indiening uitgesteld en. dat was zeer te betreu- Immers deze Deltawet zal het mo gelijk moeten maken, dat de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden eën betere beveiliging krijgen tegen deze zee. Na de watersnood van Februari 1953 zijn de zeeweringen hersteld, maar men weet, dat die zeeweringen niet toereikend zijn voor het weer staan van stormvloeden als die van 1953. Zolang die toestand voortduurt loopt men elke winter weer het risico van een herhaling der watersnoodel lende. Dat risico is onaanvaardbaar en daarom moet er met de indiening van de Deltawet de hoogste spoed worden betracht. et is mogeljjk, dat de Nederland- -- 'egering de indiening van de LJ Deltawet zolang heeft uitgesteld omdat zij Belgische deskundigen uit voerig wilde inlichten over de even tuele gevolgen van de Delta-plannen voor de Belgische scheepvaart enz. Het is namelijk denkbaar, dat de afdamming van een aantal zeegaten, invloed zou hebben op het waterpeil in de Westerschelde en ook is het mo gelijk. dat heel in de verte het Belgi sche belang bij de scheepvaart-ver- binding AntwerpenRijn in het ge ding zou komen. Zo minuscuul en zo uitermate bijkomstig echter zjjn de te verwachten veranderingen van wa terpeil, scheepvaartweg enz. dat de Belgische aarzelingen tegenover het Deltaplan nauwelijks begrijpbaar zijn. Er is al eerder op gewezen, dat zo wel het officiële als het niet-of- ficiële België weinig enthousias me toont voor het Deltaplan. Welnu, wanneer men dat enthousi asme in België niet kan opbrengen dellijk kwam hulp aangesneld en de „Johan Willem Friso kapel" deed met een direct ingezette forse mars het Ditmaal gingen in de stoet de rij tuigen van de hofhouding niet on middellijk aan de gouden koets voor af. Zij werden gevolgd door een ere- compagnie van het garderegiment gre nadiers met het vaandel en door de koninklijke militaire kapel, zodat het koninklijk paar niet meer hoefde te wachten totdat de hofhouding de rij tuigen had verlaten. Doch mocht dit aan enkelen opgevallen zijn, vrijwel niemand zal hebben bemerkt dat de romantische stoet er drie ruiters bij had gekregen: de chef van het militai re huis generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, die niet meer zoals zijn voorganger in een der rijtuigen plaats nam, decommandant van het garde- regiment grenadiers luitenant-kolonel J. J. C. baron Taets van Amerongen, die niet te voet aan het hoofd van het onderdeel ging en de hoofdcommissa ris van politie, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Wezel, die voorheen in een rijtuig aan de stoet voorafging (Vervolg op pag. 3) De prinsessen Beatrix en Irene heb ben in de Riddersaal voor het eerst de plechtigheid gevolgd. Buiten de Ridderzaal maakte onze fotograaf deze opname van de twee oudste vorstenkinderen. Slachtoffers van het snelverkeer Bij een autobotsing die Dinsdag morgen omstreeks tien uur gebeurde in de Hoofdstraat te Driebergen, zijn een dame uit Veenendaal, mevr. van K. en haar dochtertje van achttien maanden gedood. Het echtpaar Van K. was met zijn dochtertje per auto op weg naar het ziekenhuis te Utrecht, waar me vrouw Van K. zou worden doorge licht. In de Hoofdstraat, nabij de buitenplaats „Sparrendaal", wilde de heer Van K. een voor hem rijdende militaire wagen passeren. Hij zag daarbij vermoedelijk een geparkeerde vrachtauto van de gemeente Drieber gen niet, en reed op de achterzijde van dit voertuig. Mevr. Van K en haar dochtertje kwamen om het leven. De heer Van K. liep door glasscherven snijwonden aan het hoofd op, maar zijn toestand werd tamelijk goed geacht. De drie overige kinderen van de familie Van K. waren thuis gebleven. H.M. koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag de nieuwe zitting der Staten- Generaal geopend met de troonrede, waaraan het volgende is ontleend: I. Een ontwerp-Deltawet zal spoedig worden ingediend. 2. Op korte termijl komen voorstellen tot herziening van de grondwet, betreffende haar aanpassing aan de nieuwe rechtsorde voor het ko ninkrijk en de bepalingen nopens de buitenlandse betrekkingen. 3. Spoedige indiening kan verwacht worden van wetsontwerpen tot her ziening van het kinderstrafrecht en van de kinderbeginselenwet. 4. Een voorontwerp van wet tot wijziging van het burgerlijk wetboek, dat een algemene regeling bevat voor de vacantie van werknemers, is aan de sociaal-economische raad toegezonden. 5. De sociaal-economische raad zal een dezer dagen advies uitbrengen inzake de toekomstige methode van loonvorming. ti. Het is nodig in de bouwnijverheid bij voortduring naar nieuwe wegen uit te zien om de productie op te voeren. Aangezien woningbouw de hoogste prioriteit moet genieten is matiging van bouwactiviteit op elk ander gebied noodzakelijk. 7. De regering hoopt op een verbetering in de verhouding met Indonesië. Zij blijft overtuigd, dat een goede samenwerking voor beide landen van grote betekenis zou zijn. De wil om daartoe te geraken is in Ne derland in brede kringen aanwezig. In de Troonrede wordt er voorts op gewezen, dat onze volkshuishouding wordt gekenmerkt door oen krachtige economische expansie. Er moet te gen worden gewaakt, dat de grote vraag kÜar goederen en diensten in bin nen- en buitenland, gepaard gaande met de spanning op de arbeidsmarkt, ons kostenpeil zodanig zou beïnvloeden, dat de toekomstige structurele ont wikkeling in gevaar zou worden gebracht. De regering streeft daarom naar een stabilisatie en waar mogelijk naar een verlaging van de prijzen. Ook de omstandigheid, dat reeds geruime tijd de invoer sterker stijgt dan de uitvoer, noodzaakt tot een voorzichtiger economisch en financieel beleid. Met name moet voorkomen worden, dat van de overheidsfinanciën infla toire krachten uitgaan. De ontwerpbegroting is voor het komende jaar, wat de lopende dienst betreft, nagenoeg sluitend. Volledige tekst troonrede op pagina 11; millioenennota op pagina's 9 en 10. Zaak Blauwkapel in hoger beroep Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 37-jarige verzekeringsagent H. de V. uit De Bilt, een der twee mannen die twee jaar geleden het plan hadden beraamd om een 54-ja- rige dame voor wie zij eerst een 'le vensverzekering zouden afsluiten van het leven te beroven door middel van een treinontsporing bij Blauwkapel, veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek en ter 'beschik king-stelling van de regering. Tegen De V. had de procureur-ge neraal bevestiging van het recht- bankvonnis: vier jaar met ter be schikkingstelling geëist. Hij heeft bijna twee jaar in voorarrest gezeten. De andere man. een 35-jarige ex- S.S.'er uit Zeist, heeft in zijn door de rechtbank opgelegde straf: twee jaar met ter beschikkingstelling, berust. H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard begeven zich naar de gou den koets voor de tocht naar de Ridderzaal. Dulles benoemt een speciale medewerker Voor betere omgang tussen Oost en West Dc Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Maandag een New-Yorkse ad vocaat en bankier, William Jockson, benoemd tot speciaal medewerker Hij zal zich bezighouden met het op stellen van plannen voor onderhande lingen met de Sowjet-Unie over het verwijderen van hinderpalen in de omgang tussen Oost en West. studietempo is ons te traag... liet gaat om een Nederlandse zaak... op Ne derlands grondgebied... wij kunnen niet langer op uw mening wachten". En dan moeten de heren in België maar over een of twee centimeter verlaging of verhoging van het wa terpeil in de Westerschelde en over wanneer men daar zo weinig begrijpt, j het verleggen van een stukje dat de veiligheid van duizenden men- water in de Oosterschelde heenstap- sen de uitvoering van liet Deltaplan eist, dan moet de Nederlandse rege ring voor deze ene keer, maar tot on ze Belgische vrienden zeggen: „Uw pen. Dat zijn toch waarlijk geen za ken, waarvoor men gehele eilanden en hun bevolking aan niet te omschrij ven risico's blootstelt. Zi Goedkeuring Staten gevraagd omtrent verdeling der bouwkosten met het rijk «iet- nieuwe provinciehuis, dat aan de Oostzijde van de MIddelburgsi Abdij is geprojecteerd, zal Zeeland ongeveer 400.000 kosten. Dit delen Gedeputeerde Staten van Zeeland de Provinciale Staten mee. De onder handelingen met het rijk over dc verdeling der bouwkosten hebben tol oen voorlopige overeenstemming geleid. Volgens deze regeling, waar over de Staten tijdens hun vergadering van 27 September a.s. zullei hebben te oordelen, zal het rijk 1.450.000 van de totale bouwkosten s 1.842.000 voor zijn rekening nemen. Inmiddels, zo delen G.S. verder mee. is het ontwerp voor het provinciehuis gereed gekomen. Het is reeds door alle betrokken instanties goedgekeurd. Het gebouw zal door het rijk worden gesticht onder directie van de Rijksgebouwendienst. De provin cie is bevoegd wijzigingen in het plan te doen aanbrengen, mits zij de eventuele meerdere kosten draagt, ln Juni van het vorig jaar deelden I Hieraan was echter de voorwaarde U.S. de Staten mee, dat de regering verbonden, dat de provincie een deel in beginsel bereid was tot stichting van de bouwkosten voor haar reke- van een provinciehuis op het nog i nmrt neemt. openliggende terrein van het Abdij- De kosten van inrichting van het complex aan de St. Pieterstraat. I provinciehuis komen geheel ten laste van Zeeland. De provincie dient ook afstand te doen van eventuele aan spraken op vergoeding wegens oor logsschade. Deze kunnen alleen be trekking hebben op de kosten van in richting. Een uitzondering geldt de aanspraken waarvoor reeas uitgaven werden gedaan. De verdeling van de kosten tussen rijk en provincie berust op de volgen de berekening: bouwkosten Staten zaal 240.000, bouwkosten sectieka mers c.a. 280.000, bouwkosten provinciehuis 1.842.000, inventaris 250.000, totaal 2.612.000 of rond 2.620.000. Hiervan draagt het rijk 75 pet. of 1.970.000 en de provincie 25 pet. of 650.000. „Na een vijftienjarig verblijf van bestuur en griffie m voor dit doel ongeschikte gebouwen steml het tot voldoening", zo zeggen G S. in hun schrijven, „dat nu ein delijk uitzicht wordt verkregen op een redelijke huisvesting. Welis waar gaat dit gepaard met een tamelijk zware belasting van het provinciale budget. De huidige, „Held" uit hooiberg weer gearresteerd De 25-jarige monteur H. J. It. uit Rotterdam, die op 5 September ont snapte uit het gebouw van de recht bank te Maastricht, is Zaterdag door de politie van 's-Gravenhage gearres teerd Zoals reeds is gemeld, hield K. zich tien dagen schuil in een hooiberg te Heughem bij Maastricht, ..is het 100 jaar geleden, dat =i mr. J op den Hooff, president van de Hoge Raad. door wiens |e toedoen in 1854 het standbeeld van Koning Willem n op het Buitenhof te Den Haag werd H opgericht, te Den Haag over- leed. H ...begint tussen Nederland en M Israel de wederzijdse verstrek- s king van inreisvisa. s lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllilllllllf geheel onvoldoende huisvesting le vert echter hoe langer hoe groter bezwaren op". Bovendien, zo wordt voorts opge merkt, zal hierdoor het historische Abdijcomplex worden afgesloten. Het te stichten gebouw kan worden uit gebreid wanneer dit in een verre toe komst noodzakelijk blijkt. Tenslotte stellen G.S. voor hen te machtigen de voorwaarden, die door de regering aan het stichten van het provincie huis zijn verbonden, te aanvaarden. DE BI LI VERWACHT... FRAAI WEER. Na het optrekken van de hier en daar aanwezige mist over het alge meen zonnig weer met iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke •ot matige wind tussen Oost en Zuid. ZON EN IM.AAN 22 September Zon op: 6.26 onder: 18.43 Maan op: 13.30 onder: 21.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1