PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Peron nam ontslag en vluchtte naar Paraguay BILT Bouwdok bij Veere en sluispuf bij de Jonkvrouwe Annapolder REBELLEN WONNEN IN ARGENTINIË Dreigend bombardement van hoofdstad gaf doorslag Opstandelingen stelden voor, per radio te onderhandelen Vandaag... AMERIKAANSE GEVANGENEN MOETEN EERST REPATRIËREN 198e Jaargang No. 220. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: t 5,85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Sept. 1955. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie f 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max a regels» 23 ct per regel met een minimum t 1.— .Brieven of adres Blad' 25 cent meer. OPZC. Middelburg. van Bureau Gtro No Bur Vlisstngen, Walstr 5860. telef. 2 Atddelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef 2475 (b.g.g 2228Oostburg. Finlandstr 2. Brouwerijstraat 2 ZieriK: N bogerastrsa» 24 telef 26 De opstand, die Argentinië sinds Vrijdag heeft ge teisterd is geëindigd met een totale overwinning voor de rebellen. Gisteravond maakte generaal Lucero, mi nister van defensie, via de radio bekend, dat generaal Peron zijn ontslag heeft ingediend. Later legde gene raal Peron zelf voor de regeringsradio een verklaring af, waarin hij onder meer zei, dat hij zich steeds door zijn plichtsgevoel had laten leiden en dat de dreiging van het bombardement van Buenos Aires door de vloot ook een factor in zijn beslissing is geweest. Hij was, naar hij zei, diep geroerd dóór de worste ling en het heldendom, waarvan blijk werd gegeven. Aan deze ontwikkeling was voorafgegaan de bekendmaking per radio, dat generaal Peron de leiders van de opstand had uitgenodigd, zich naar het ministerie van het leger te begeven voor onderhandelingen over het staken van de gevechten. Dit aanbod zou gebaseerd zijn geweest op de wens, ver der bloedvergieten te voorkomen. De rebellen antwoordden, dat zij voor stelden, de onderhandelingen per radio te voeren, zodat het gehele volk ze kon volgen. De zender van de vloot van de opstandelingen zei eerder, dat president Peron en generaal Lucero zich als gevangenen moesten inschepen op het vlaggeschip van de vloot. Toen hij over het bombardement sprak, vermeldde hij, dat onschuldigen het slachtoffer ervan zouden worden en dat het nationale eigendommen zou verwoesten. Spoedig na het omroepen van Perons verklaring begon de regeringsradio-omroep een beroep op de bevolking uit te zenden om „kalm te blijven, totdat leger, vloot en luchtmacht weer kunnen worden ver enigd". De ex-president die aanvankelijk een toe vlucht vond in de Paraguese ambassade, schijnt per vliegtuig inmiddels de hoofdstad van Paraguay, An- suncion, te hebben bereikt. Tot die vloot voor Buenos Aires behoorden vijf kruisers, vier fre gatten, een groep torpedoboten, enige tankschepen, drie kanon neerboten en een duikboot. De vlootartillerie had Buenos Aires nog niet kunnen besclüeten door het slechte weer, dat op de Plata- rivier heerste. Omtrent de strijd te land zond de regeringsradio ook gisteren berichten uit, die kennelijk niet geheel op waar heid berustten. Zondag had zij reeds Residentie Voor menig Hagenaar is de laatste jaren Prinsjesdag geen dag van onverdeelde vreugde. Weliswaar geniet hij nog altijd als een kenner van het schitterende schouwspel, dat behoort bij de jaarlijkse opening van de Stat en-Generaal, maar toch denkt hij tevens met enige bitterheid en weemoed terug aan de grote tijd, waarin Den Haag nog écht residentie was, de woonplaats van de regerend vorst. En als het maar even pas geeft, dan wijst' hij de regering er op, dat de toestand, zoals die nu is, toch eigenlijk niet getolereerd kan worden. De Oran jes hebben altijd in Den Haag ge- woond en zo hoort het ook. Dat is het onwrikbare standpunt van iedere recht-geaarde Hagenaar Onlangs kwam deze aangelegenheid weer eens ter sprake, toen het rijk besloot het landgoed Zorgvliet in Den Haag aan te kopen. Een Kamerlid stel de daarover enkele vragen, waarop de regering beleefd antwoord gaf, maar daarbij volkomen in het midden liet of Zorgvliet nu bestemd zal worden zoals Den Haag wil voor de bouw van een nieuw koninklijk paleis. Nu begrijpt men in de voormalige resi dentie zeer wel, dat er op dit moment niet aan gedacht kan worden een pa leis te bouwen, vooral niet omdat de woningsituatie in den lande nog uiterst precair is. Maar toch had men graag gezien, dat de regering van de gele genheid gebruik had gemaakt om nu eens met nadruk te verklaren, dat Zorgvliet in de toekomst inderdaad een koninklijk paleis zal herbergen. Als het gouvernement dit had gezegd, dan had men weer met iets van de oude opgewektheid Prinsjesdag mee gevierd.. Maar de regering zweeg. Voor Den Haag was dat misschien onplezierig, maar aan de andere kant toch ook wel nuttig. Want als de regering had willen spreken over een paleis in Den Haag, dan was er slechts één verklaring mogelijk geweest, na melijk dat het in de eerste plaats de koningin zelf is, die moet. beslissen of zij in Den Haag wil wonen Het is voor iedere Nederlander duidelijk, dat het koninklijk gezin graag op Soestdijk woont. En het is eveneens duidelijk, dat bij de huidige stand van de mo derne verkeersmiddelen de afstand Den HaagSoestdijk geen enkele ver hindering vormt voor een goed func- tionneren van het regeringsapparaat. Waarom zouden er dan bezwaren be staan tegen het feit, dat de koningin met haar gezin niet in Den Haag woont. De verlangens van de voormalige residentie zullen door overig Ne derland misschien wel begrepen, maar zeker niet gesteund worden. Want het gunt zijn koningin en haar 1 de herovering van Cordoba op de op standelingen bekendgemaakt. Giste ren deelde zij mee, dat nieuwe aanval len werden gedaan op „de laatste twee bolwerken van de opstandelingen", in Cordoba en in de vlootbasis Puerto Belgrano. De opstandelingen meidden evenwel in een radio-uitzending uit Cordoba zelf, dat de provincie van de ze naam en nog vijf andere provincies zich in hun handen bevonden. Junta De Argentijnse minister voor het le ger, generaal Franklin Lucero, te vens opperbevelhebber van de rege ringsstrijdkrachten, had inmiddels een militaire junta ingesteld, die drie le den telde, namelijk de generaals Ami- lio Forcher, Carlos Wirth en Angel Manni. Vice-president Alberto Teisei- re en alle ministers van het bewind- Peron traden af. Lucero begaf zich aan boord van een schip van de revo- lutïonnairen om de voorwaarden voor een staken van de aanvaarden. De de vijandelijkheden te i junta gaf de rege- Dr. Paul Rijkens legt zijn functie bij Unilever neer De heer dr. Paul Rijkens, die, na in 1953 de pensioengerechtigde leeftijd te hebben bereikt, zich bereid ver klaard had nog 2 jaren lid van de ra den van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited en tevens voor zitter van die van Unilever N.V. te blijven, heeft besloten aan het einde van dit jaar als zodanig af te treden. Het ligt in de bedoeling, dat de heer F. J. Tempel, woonachtig te Londen, die in 1954 de heer Rijkens is opge volgd als vice-voorzitter van Unilever Limited, nu ook zijn plaats als voor zitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. zal gaan innemen. De heer Rijkens zal worden benoemd tot adviserend lid van de raad van be stuur van Unilever N.V. Knaapje overreden door auto van zijn vader Het vier-jarig zoontje van Öe ex pediteur P. M. te Westwoud nabij Hoorn is op het eind van de vorige week onder- het achterwiel van een auto geraakt, die werd bestuurd door zijn vader. Het kind werd over reden en was op slag dood. Het on geluk gebeurde nabij de kleuter school, waarheen de jongen op weg was. gezin graag een prettig huis in een omgeving, waar het zich thuisvoelt Of dat nu Den Haag is of niet, maakt geen verschil uit voor het overgrote deel van ons volk. Dat is in de afge lopen jaren wel ondubbelzinnig geble ken Soestdijk is een begrip gewor den, een soort „centrum", waarheen vele Nederlanders zich begeven op hoogtijdagen, zowel als in perioden van ramp en rouw Daarom 'zullen de Hagenaars er goed aan doen hun plan-Zorgvliet voorlopig nog maar wat op te bergen.... ringsstrijdkrachten opdracht, het vu ren te staken. Nadere onderhandelin gen, om een einde aan de burgeroor log te maken, namen te middernacht plaatselijke tijd een aanvang. De Ar gentijnse kardinaal-primaat, kardi naal Dopello, heeft „in de Naam van Jezus Christus" een beroep gedaan op het gehele volk, zich vredelievend te gedragen, „opdat een nationale ver zoening mogelijk worde". Betogingen Na het bekend worden van Perons ontslagneming en vlucht werd in som mige gedeelten van Buenos Aires ge schoten. In het centrum van de stad waren wegversperringen opgeworpen. De gebouwen, waarin de buitenlandse ambassades zijn ondergebracht, wer den zwaar bewaakt. Inwoners van de hoofdstad begonnen vlaggen uit te steken. Er werden kleine betogingen georganiseerd, waarbij de deelnemers riepen „Lang leve de vrijheid". Op en kele punten wérden tegendemonstra- ties gehouden, waarbij de leus was: „Leve Peron". Gouverneur-generaal van Pakistan afgetreden De gouverneur-generaal van Pakis tan, Ghoelam Mohammed, is Maan dagavond afgetreden met het oog op zijn gezondheidstoestand. Hij maakte zijn aftreden bekend twee uur nadat hij van zijn ambtswo ning naar de woning van zijn dochter te Karachi was overgebracht. Vrien den van de gouverneur-generaal deel den mede, dat hij zeer ernstig ziek is. Begin Augustus ging Ghoelam Mo hammed twee maanden met ziektever lof. Generaal-majoor Iskander Mirza werd toen benoemd tot waarnemend gouverneur-generaal. jHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 1 Mooi nazomerweel- g ij (Van onze weerkundige medewerker) H De eerste kou is weer geleden Zondag begon het weer al beter H te worden, gisteren steeg de temperatuur bij vrij zonnig s weer in Zeeland tot achttien H graden Celsius. Het centrum f| van een sterk hoge drukgebied M f§ ligt. boven Duitsland en veroor- f| H zaakt in. geheel West-Europa H droog en zonnig weer. Boven H het midden van de Oceaan be- H vindt zich een storm-depressie, §1 s maar deze blijft op grote af- M stand. Middagtemperaturen van s ongeveer twintig graden Celsius f= kunnen de eerstvolgende dagen M ez voorkomen. Het is voor warme H Septemberdagen nog niet te H laat. Af en toe gebeurt het dat zelfs in de laatste week van .3 September de temperatuur nog even boven, de vijf-en-twintig M H graden Celsius komt. Ook bo- zz ven Noord-West Rusland breidt Hj zich het hoge drukgebied in de richting van Scandinavië uit. M Het is niet uitgesloten:, dat wij H aan de vooravond staan van een M periode met mooi na-zomerweer ff H met vrij koude nachten, maer p overdag zonnig en droog weer IMPASSE TE GENÈVE Wang Ping Nan wil nieuw onderwerp aansnijden Wang Ping Nan, de leider van de communistisch Chinese delegatie naar de AmerikaansChinese besprekin gen te Genève, heeft Maandag ver klaard, dat de besprekingen tussen de twee landen in een impasse zullen ge raken, indien de Verenigde Staten er op blijven staan, te wachten op de re patriëring van alle Amerikaanse bur gers Communistisch China wenst te be ginnen met de behandeling van het tweede agendapunt, kwesties van we derzijds belang. De Verenigde Staten blijven tot dusverre op hun standpunt staan dat de repatriëring van de Ame rikaanse burgers, die nog in China ge vangen worden gehouden, moet wor den voltooid alvorens tot behandeling van het tweede agendapunt kan wor den overgegaan. Wang verklaarde verder, dat nog geen Chinese studenten uit de Ver enigde Staten in communistisch China zijn teruggekeerd, hoewel verscheide ne Amerikanen China reeds hebben verlaten. Het tweede agendapunt voorziet on der andere in een bespreking van een eventuele toelating van communis tisch China tot de Verehigde Naties, een mogelijk „staakt het vuren" in het gebied rondom Formosa en een ge deeltelijke opheffing van de handels belemmeringen, die gedurende de Ko reaanse oorlog tegen communistisch China zijn ingesteld. en jongste Ioonronde Op een schriftelijke vraag van het tweede-kamerlid, de heer Beernink, of de minister kan mededelen, in welk stadium van voorbereiding het in het vooruitzicht gestelde wetsont werp ten aanzien van de doorwer king van de jongste algemene Ioon ronde ad 6 pet. in de pensioenen thans verkeert, heeft de heer Beel. minister van binnenlandse zaken, ge antwoord, dat bereids aan de Konin gin machtiging is gevraagd dit wets ontwerp bij de raad van state aan hangig te maken. DE UITVOERING VAN HET DRIE-EILANDENPLAN Indien Deltawet wordt aangenomen, nog dit voorjaar aanbesteding Op twee plaatsen in Zeeland kan volgend voorjaar begonnen worden met belangrijke voorbereidende werkzaamheden voor het Drie-Eilandenplan, namelijk ten Noorden van Veere en bij de Jonkvrouwe Annapolder op Noord- Beveland. Bij Veere komt een werkhaven en een bouwdok voor caissons, terwijl op de zandbank bij de Zuidoostelijke punt van Noord-Beveland een grote en 6 meter diepe werkput. voor scheepvaartsluizen in de afsluitings- dam bij Kats zal worden aangelegd. Het tijdstip, waarop met deze omvang rijke werken wordt begonnen, is echter afhankelijk van de indiening en de behandeling door de Sta,ten-Generaal van het Delta-wetsontwerp. Indien dit ontwerp binnen niet al te lange tijd tot wet zou worden verheven, kan in derdaad het volgentl voorjaar met bovengenoemde werken worden be gonnen. Het bouwdok, dat ten Nooi'den van Veere wordt aangelegd, komt onge veer op de plaats, waar in 1944 de dijk is doorgebroken. Het zal bestaan uit een kleine buitendijkse polder van on geveer 600 meter lengte en een breed te van 180 meter. Men zal hier de caissons kunnen bouwen, die nodig zijn voor de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek. Deze gevaarten zullen ongeveer in dezelfde orde van grootte worden vervaardigd als de be roemde Phoenix-caissons, die sinds de Braakmanafsluiting en smds de ramp in Zeeland en ver daarbuiten zulk een fameuze reputatie hebben gekregen. Zoals bekend zullen de nieuwe cais sons van kleppen worden voorzien, waardoor hier bij een open stand het zeewater ongehinderd door kan stro men. He' ligt in de bedoeling van de rijkswatersta"; om bij de bouw van dit buitendijkse poldertje ook proef nemingen met mrjnsteen te nemen, zoals thans o.m. bij St. Philipsland ge beurt. Naast het bouwdok zal een werk haven worden aangelegd, zodat de aanvoer van materialen enz. tijdens de werken is gewaarborgd. Bij Kats Tegelijkertijd wil men bij Kats be ginnen met de bouwput voor de sluis- werken. Er zal daartoe op de zand plaat bij de Jonkvrouwe Annapolder een ringdijk worden aangelegd, die aansluiting geef op de bestaande dijk. De aansluitingen komen ongeveer ter hoogte van drjkpaal 11 en 14, terwijl een stuk van ca. 260 meter van deze ringdijk later tevens ak onderdeel van de definitieve dam zal fungeren. De bouwput binnen de ringdijk krijgt een diepte van ongeveer 6 met~r beneden N.A.P. Omdat hier op een zandbank wordt gewerkt, zal men weinig last van de getij- stromen hebben, maar om alle moeilijkheden te voorkomen zal de ringdijk iets hoger worden ge maakt dan normaal het geval is. De bouw van deze sluizen is in het kader van het gehele Drie-Eilanden plan uiters belangrijk, omdat het tijdschema wordt bepaald door het tempo, waarmee hier de werken wor den uitgevoerd. Deze sluis die on geveer even groot wordt als de hui dige grote sluis van Veere moet namelijk eerst volledig gereed zijn, vóórdat men tot definitieve afsluiting kan overgaan. Het scheepvaartver keer moet reeds door de sluis worden feleid, terwijl me? bezig is met de ouw van de beide afsluitingsdam- men. Men is thans druk bezig in Den Haag de plannen bestedingsklaar te maken, zodat na aanvaarding van de Deltawet met spoed aan de uitvoering van deze belangrijke voorbereidende werkzaamheden kan worden begon nen. Tien Surinamers verdronken Tien Surinamers zijn Zondagochtend in de Surinamerivier verdronken, toen de boot, waarmee zij een hengel-uit- stapje maakten. in de mist door een veerboot werd overvaren. Elf henge laars konden worden gered. Vandaag opent. H. M. de Koningin met het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal in Den Haag de nieuwe zitting van de Staten-Gene- raal. Deze foto is de nieuwste statie foto van H. M. Koningin Juliana, wel ke mede met het oog op het a.s. be zoek van het Koninklijk Paar aan de West werd gemaakt. Foto M. C. Meijboom). Geschenk van Amsterdam voor Koningin Juliana Monumentale bank in paleis op de Dam De gemeente Amsterdam zal de Ko ningin een monumentale eikenhouten bank aanbieden ter gelegenheid van het feit dat het Koninklijk Paleis op de Dam, eertijds Raadhuis van de hoofdstedelijke gemeente, 300 jaar be staat. De bank zal een plaats krijgen in het paleis.. De beeldhouwer Hildo Krop heeft hiertoe in opdracht van B. en W. twee gipsen modellen ontworpen, waaruit een keuze zal worden ge maakt. Beide modellen hebben liggen de leeuwenfiguren als draagvlakken. Op de bovenzijde van de rugleuning is reliëfwerk aangebracht. Het Gildenhuis St. Joris te Berlicum uitgebrand Een felle brand heeft Zondagavond het café „Het Gildenhuis St. Joris" te Berlicum geheel verwoest Door de brand, waarvan de oorzaak nog onbe kend is, zijn drie gezinnen, tezamen negen personen, dakloos geworden. Van de inboedel kon bijna niets.wor den gered. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van Maan- dagavond 19 uur: Stockholm: onbewolkt 15 graden Oslo: onbewolkt 15 graden Kopenhagen: licht bewoikt 16 graden Amsterdam: licht bewolkt 19 graden Londen: onbewolkt 20 graden Luxemburg: licht bewolkt 11 graden Parijs: onbewolkt 21 graden Bordeaux, half bewolkt 26 graden Grenoble: onbewolkt 22 graden Nice: onbewolkt 24 graden Genèvenevel 18 graden Zürich: onbewolkt 20 graden Locarno: onbewolkt 22 graden Berlijn: licht bewolkt 17 graden Frankfort: liehl bewolkt 19 graden München: zwaar bewolkt 17 graden Wenen; half bewolkt 19 graden Innsbruck: onbewolkt 22 graden Rome: onbewolkt 27 graden Ajaccio onbewolkt 24 graden Mallorcaregen 25 graden DE VERWACHT... FRAAI NAJAARSWEER, Na het optrekken van de hier en daar aanwezige mist, zonnig weer met weinig wind en iets hogere tem peraturen dan gisteren. ZON EN MAAN 21 September Zon op: 6.24 onder: 18.45 Maan op: 12.32 onder: 20,37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1