PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT slag om Argentinië woedt thans in alle hevigheid FeDe critiek op rapport-Oud over de waterschappen Vandaag... TIENDUIZENDEN BEZOCHTEN V.V.D.-MANIFESTATIE FINLAND KRIJGT PÓRKKALA TERUG VAN DE SOWJET-UNIE 198e Jaargang No. 219 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5,8-5; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie 14.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max 8 regels) 23 ct per regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres Bureau v q. Blad" 25 cent meer. Giro No 350300 P Z C Middelburg, Bur Vllsslngen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, teief 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telei 2475 (b.g.g "2228K Oostburg. Fmiandstr 2. teiei l'erneuzen Brou werUstraai 2 Zierikzee N öogerdstraa» IA telef 88 TER ZEE, TE LAND EN IN DE LUCHT Wapengekletter in zes van de veertien provincies De slag om Argentinië woedt in alle hevigheid. Gisteravond bestreek de opstand zes van de veertien provincies van het land. Oorlogsschepen be reidden een bombardement op de hoofdstad Buenos Aires voor, waar de regering-Peron zich niet stoorde, aan het ultimatum van de opstandelingen om zich over te geven. Het radiostation van Buenos Aires, spreektrompet van de regering, zendt berichten uit, die veelal in tegenspraak zijn met het nieuws, da,t andere sta tions publiceren namens de opstandelingen. Generaal Palmïro Balanguer, de op perbevelhebber van de opstandelin gen, heeft de instelling van een Junta onder zijn leiding bekendgemaakt. In een radiobericht van de opstandelin gen, werd medegedeeld, dat schout bij-nacht Anibal Olivieri, voormalig minister van marine, en alle officie ren die wegens deelneming aan de op stand van 16 Juni waren veroordeeld, uit de gevangenis van Santa Rosa in de provincie Eva Peron zijn bevryd. Dit bericht is van de zijde van de Ar gentijnse regering tegengesproken. Van hun kant bestreden de opstande lingen de waarheid van een bericht, volgens hetwelk Cordoba op de op standelingen heroverd en generaal Balaguer, hun aanvoerder, op de vlucht zou zijn gedreven. Afvallige Lincolns Reuters medewerker Douglas Clark, seinde Zaterdag, dat werd gestreden om sleutelstellingen en om marine bases. Van beide zijden werden vol gens zijn bericht successen gemeld. Uit de mededelingen van radiosta tions der opstandelingen had hij ver nomen, dat deze de bases langs de 1600 kilometer lange Atlantische kustlijn beheersten. In dit uit Puerto Belgrano het hoofdsteunpunt der marine, dat de opstandelingen be heersen afkomstige radiobericht werd verder gezegd dat ook Bahia Blanca in de opstand was betrokken en dat de opstandige vloot op volle kracht naar het ongeveer duizend kilometer verder gelegen Buenos Ai res opvoer. Van <le zijde van de opstandelingen was ook gemeld, dat zes in Engeland gebouwde Lincoln-bommenwerpers van de Argentynse luchtmacht, die Puerto Belgrano moesten aanvallen, de regering waren afgevallen en zich onder het bevel der opstandige strijd krachten te Cordoba, in Midden-Ar- gentinië, hadden gesteld. Gevechten op zee De Argentijnse torpedobootjager Cevantes. die van Rio Santiago op weg was naar de hoofdstad, is op de is het 60 jaar geleden, dat g aan koningin-regentes Emma in het paleis Noordeinde te Den M Haag een petitie werd aange- boden met 3272 handtekenïn- gen van Scheveningers, waarin haar medewerking werd ver- zocht voor de aanleg van een haven te Scheveningen. p IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Zaterdagmiddag heeft mej. I. C. van der Vorm, dochter van de directeur van de Holland-Amerika-Lijn op de werven van „De Scnelde" het motor vrachtschip „Kinderdijk" te water ge laten. Deze foto geeft het moment weer, waarop door mejVan der Vorm met een bijltje de kabel van de klink wordt doorgehakt. 'Naast haar de directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", ir. C. Kapsenberg. (Foto P.Z.CJ Rio de la Plata aangevallen door vier straalvliegtuigen van de regering. Het vaartuig bracht later in de haven van Montevideo drie doden en acht tien gewonden aan land. Een andere torpedobootjager, de La Rioja, telde bij het binnenlopen van de haven een dode en vijftien gewonden. Cijfers over de wederzijdese verliezen op het land ontbreken nog. T egenstrijdigheden Volgens berichten van plaatselijke persbureau's. was gisteren niet alleen de provincie Mendoza in handen van de opstandelingen, maar ook San Luis en San Juan. Deze provinciën vielen in handen van de rebellen, doordat het tweede leger zich aan hun zijde schaarde. De opstandelingen zeiden, ook de provinciën Cordoba, Entre Rios en Corriëntes in hun macht te hebben. Daartegenover werd van regerings zijde gemeld, dat valschermtroepen van de regering Cordoba waren bin nengedrongen en dat zij met de rebel die uitziet op het oude deel van de Parque Sarmiento, een open ruimte len in gevecht waren gewikkeld in stad. De pèrsdienst van generaal Pe ron maakte later bekend, dat Cordo ba was veroverd evenals Rio Santiago en Porto Belgrano. Slechts te Bahia Blanca zou nog een groep opstande lingen, in weerwil van haar nume rieke minderheid, stand houden... Alarm in de hoofdstad Voor geheel Argentinië is de staat van beleg afgekondigd. Buiten de re geringsgebouwen te Buenos Aires zijn trams, autobussen en vrachtauto's op gesteld om in geval van nood direct te kunnen worden gebruikt. De stra ten zijn afgezet door zwaar bevyapen,- de wachtposten. Treinladingen troe pen zijn uit de hoofdstad vertrokken om deel te nemen aan de strijd tegen de opstandelingen in de rest des lands. De gezagsgetrouwe luchtstrijd krachten bij de hoofdstad omvatten vijftig straaljagers en dertig zware bommenwerpers. Omtrent het beleid, dat de opstan delingen wensen in te voeren, is nog niet veel bekend. Wel hebben zij bij het overnemen van het bestuur van de provincie Mendoza aan de Chileense grens, aan de bevolknig meegedeeld, dat de sociale maatregelen van de re gering-Peron in acht genomen zullen worden. Molotow: betere weg van Moskou naar New York Molotow, de Russische minister van buitenlandse zaken, is Zondag naar New-Yorlt gevlogen, waar morgen de algemene vergadering van de Ver enigde Naties begint. „Ik heb de indruk, dat de weg van Moskou naar New-York beter en gladder is geworden. Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken al mijn vrienden in Amerika hartelijk te groeten en de oprechte wens uit te spreken, dat de Russisch-Amerikaan- se betrekkingen zich gunstig zullen ontwikkelen tot welzijn van onze bei de landen en van de wereldvrede", verklaarde Molotow tegenover de INTERNE TELEVISIE WAS NODIG Krans bij het graf van Thorbecke In de ochtend van de grote V.V. D.-dag, die Zaterdag te Schevenin gen werd gehouden, is door de voor zitter van deze partij, prof. dr. P. J. Oud, op het graf van de grond legger van het liberalisme in Neder land, mr. J, R. Thorbecke, op de al gemene begraafplaats aan de Kerk hoflaan te Den Haag een krans ge legd. Mr. Oud schetste in een toe spraak de belangrijke invloeden van het liberalisme in Nederland. Voor en na de rede van prof. Oud zong het Haagse Kamerkoor onder leiding van Cor Backers. By deze plechtig heid waren het hoofdbestuur van de partij alsook vele Kamerleden aan wezig. De ruim 10.000 bezoekers van de manifestatie vonden plaatsen in het Circusgebouw en in de zalen van het Kurhaus. Met groot enthousias me is namens de partij een telegram van hulde en aanhankelijkheid aan koningin Juliana gezonden, waarin tevens blijk werd gegeven van hét doel en streven van het moderne Ne derlandse liberalisme. De vergadering in het Kurhaus werd gepresideerd door de heer D. W. Dettmeijer, die in het circusge bouw door mr. D. J. van Gilze. Meermalen onderbroken door ap plaus en gelach hebben de voorzit ter en de ondervoorzitter van de V. V.D., prof. mr. P. J. Oud en mr. H. van Riel, in beide vergaderingen 't woord gevoerd. Hun toespraken wer den door de radio uitgezonden. In verband met de grote toeloop was ervoor gezorgd, dat men de sprekers ook in de nevenzalen van het Kurhaus met behulp van inter ne televisie kon volgen. Bij de vergadering waren verte genwoordigers van het Liberaal Vlaams Verbond aanwezig In een Liberaal Manifest werden de grond slagen van de partij tenslotte kern achtig samengevat. Zaterdagmiddag heeft te Goes de fruit fee' haar intocht in Goes ge maakt. In een open auto maakte zij met haar twee „hofdames" een tocht door de stad. Vanzelfsprekend be stond er voor deze „blijde incomste" grote belangstelling. (Foto P.Z.CJ Prins Bernhard werd door de paus ontvangen Paus Pius de Twaalfde heeft Za terdagochtend Prins Bernhard ge durende een half uur in particuliere audiëntie ontvangen. Vervolgens ont ving de Paus de moeder van de prins, prinses Armgard, gedurende tien minuten. De prins bevindt zich thans, als gemeld, te Rome, in verband met 'n conferentie van de Europees-Ame rikaanse vereniging, waarvan hij erevoorzitter is. In een later door het Vaticaan uit gegeven officiële verklaring wordt gezegd, dat de paus zijn goéde wen sen zendt aan koningin Joliana, aan het koninklijk gezin en aan het ge hele Nederlandse volk, „dat de Paus in het byzonder ter harte ligt". De Paus heeft Zondag in een toe spraak tot het congres de pogingen die aan beide zijden, van de Atlanti sche Oceaan worden ondernomen,1 teneinde Amerika en Europa dich ter bij elkaar te brengen, geprezen. Hij zei, dat de R.K. kerk gaarne dergelijke pogingen zou zien op al gemene schaal, tussen alle landen. Internationaal atoombureau in oprichting Een Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Francis O. Wilcox, heeft Zondag' te New York medegedeeld, dat de Verenigde Sta ten binnenkort de oprichting ver wachten van een internationaal atoombureau, dat verbonden zal zijn aan de Verenigde Naties. De Ame rikaanse regering hoopt, dat de Russen zullen meedoen. DE CONFERENTIES TE MOSKOU „Vriendschapsverdrag" zal worden verlengd De verwachte teruggave van de marinebasis Porkkala aan Finland is inderdaad een der gebaren van Sowjet-Russische zijde jegens de delegatie onder leiding van president Paasikïvi geweest. Zaterdag deelde de Sowjet- Russische premier, maarschalk Boelganin, mee, dat Rusland de basis opheft en zijn strijdkrachten uit Finland terugtrekt. Kekkonen, de Finse premier, heeft daartegenover reeds in zijn openings rede verklaard, dat Finland zal instemmen met de Sowjet-Russische voor stellen tot verlenging van hel In 1948 tussen beide landen gesloten verdrag van vriendschap. Boelganin verklaarde, dat de Russische beslissing met betrekking tot Porkkala was genomen „ter ver sterking van de tussen beide landen bestaande vriendschappelijke betrek kingen en de gunstige vooruitzichten van haar toekomstige ontwikkeling". Na het radiobericht over de terug gave werd het Finse ministerie van binnenlandse zaken opgebeld door tientallen van de 11.000 Finnen, die in 1944 tien dagen tijd kregen om hun woonplaats Porkkala te ontrui men. In een artikel in het Russische blad „Prawda", werd Zondag betoogd, dat het thans aan het Westen ïs, zich uit bases op buitenlandse bodem te rug te trekken. Vrijheid voor Oost- Duitsland" Bij de besprekingen tussen de Russische hoogwaardigheidsbekleders en de Oost-Duitse delegatie onder leiding van premier Grotewohl heeft POLDERS KENNEN THANS VELE PROBLEMEN n 7 T T 1 7 1 tige houding kunni UfSP rnlnp.rhnna IfPYCrnnPYnP worden aaneenakt' Zeeuwse Polderbond vergaderde Zaterdag in Zierikzee Honderden leden van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond, die Zater dag voor hun jaarlijkse algemene vergadering in de Concertzaal te Zierikzee bijeengekomen waren, werden door verschillende sprekers opgeroepen zich te bezinnen op de toekomstige werkwyze van de waterschapsbesturen. Mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, dijkgraaf van het waterschap Delfland en directeur van de Unie van waterschapsbonden keerde zich in een gedocumenteerd be toog tegen het streven van vele gemeenten in de polderbesturen mee te wil len spreken en de voorzitter van het waterschap Schouwen, de heer J. Klom pe, liet naast waardering voor het versterkingswerk aan de dijken, nogmaals een zijdelings protest horen tegen de delingsdijk door het eiland, temeer omdat naar zijn mening de helft van de begroting hiervoor slechts nodig is om Schouwen-Duiveland volledig te beveiligen. Ook de concentratie van de polders op Noord-Beveland, Tholen en Schouwen-Duiveland kwam ter spra ke, waar de adviescommissie rapp ort over uitgebracht hebben bij Ge deputeerde Staten. Binnen afzienbare tijd zullen ook in de overige delen van Zeeland voorbereidingen voor concentratie getroffen worden. De heer P. J. J. Dekker, voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Water schapsbond, verwelkomde in zijn openingswoord o.a. de heer C. Phi- lipse, waarnemend commissai'is der koningin in Zeeland, wethouder J. Catshoek namens de gemeente Zie rikzee, ir. H. D. J. Swaters, hoofd ingenieur-directeur van de provin ciale waterstaat, ir J. H. van der Burgt, hoofdingeni^v '"r-ctenr van de rijkswaterstaat Nadat de heei aac. iul naam van de Zeeuwse Waterschapsbond hulde gebracht had voor het herstel van Schouwen-Duiveland - waar de bond in 1951 voor 'iet laatst verga derde noemde hij voor dit ogen blik de twee bela'^vrijhsif vraagstuk ken; de zwakke plok':»--, in de wa terkering en de samen v. 'ging van de polders. Er zijn thans acht-en-veer- tig erkende zwakke waterkerings plaatsen in de provincie, waarbij straks nog Waarde, de Breede Wa tering en Noord-Beveland gevoegd zullen worden. Om over de draag kracht van de polders in het herstel te kunnen adviseren, is de pachtka- mers om de pachtwaarde gevraagd. Sprekende over de samenvoeging deelde de heer Dekker mede dat de adviescommissies, die Ged. Staten rapport moeten uitbrengen, hun taak hebben geëindigd. „Het is een publiek geheim", aldus spreker, „dat de com missies op Schouwen-Duiveland en Tholen in meerderheid en op Noord- Beveland met algemene stemmen zich voor samenvoeging hebben uit gesproken. De minderheden oordelen twee waterschappen doelmatiger Ook voor de overige delen vari Zee land wordt binnen afzienbare tijd concentratie voorbereid. Dit alles heeft een organisatorische, financiële en technische, maar vooral ook een menselijke kant. Slechts met een rus tige houding kunnen deze kwesties worden aangepakt", zo besloot de heer Dekker. Geen inmenging Mr. dr. Dolk begon zijn gedegen betoog met de opmerking dat de wa terschappen, die dertig jaar geleden nog in arcadische rust leefden, thans in het schijnsel van de moderne pu bliciteit zijn geplaatst. Uit de vele problemen van de hedendaagse wa terschapsbesturen belichtte de heer Dolk slechts een drietal n.l. het stre ven van gemeentelijke penetratie in de besturen, de wegenzorg en de wa- terkeringstaak van de waterschap pen. Over penetratie in het bestuur sprekend, keerde mr. Dolk zich fel tegen een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, uitgebracht door een commissie onder presidium van prof. mr. Oud. „Wanneer dit de gedachten zijn van de Nederlandse gemeenten, dan ziet liet er voor de verhouding gemeentewaterschap beden kelijk uit; dit rapport is een frontaanval op het water- schapshestaan en richt regel recht op het hart ervan", zo betoogde spreker, die meende (lat van de zijde van de Unie het laatste woord hierover nog •liet gesproken is Tegenover dit rapport geldt slechts één conclusie: er géén gehoor aan geven! Wat de wegenzorg betreft, zei de heer Dolk. dat de waterschappen hieronder financieel gebukt gaan. Een belangrijk novum is dat ook niet-planwegén ir de regeling voor vergoeding betrokken worden, voor zover zij beschikbaar zijn voor ver- Vervolg op pag. 5) de Sowjet-Unie Oost-Duitsland Za terdag een verdrag aangeboden op basis waarvan dat land „volledige vrijheid zal hebben in-zijn betrekkin- fen met West-Duitsland en in alle uitenlandse en binnenlandse aange legenheden". Maarschalk Boelganin zei in een redevoering aan het begin van de conferentie dat. beide partijen van gedachten moeten wisselen over het sluiten van een nieuw verdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duits land. Gedurende een ontvangst op het Kremlin verklaarde de eerste secre taris van de Russische communisti sche partij, Kroesjtsjew, dat iedereen die de Sowjetglimlach abusievelijk opvat als een terugtrekken van de- Eolïtiek van Marx en Lenin, een fout egaat. Degenen, die dat verwachten, aldus de spreker, zullen moeten wachten tot Pasen en Pinksteren op één dag vallen. Amnestie De Sowjet-regering heeft Zondag een amnestie bekendgemaakt voor Sowjetburgers, die tijdens de oorlog met de Duitsers samenwerkten. Hier onder vallen ook degenen, die nog in het buitenland zijn. Fransen sloegen in Algerije aanval van vogelvrijen af Met gebruikmaking van mortieren en zware machinegeweren hebben de Fransen Zaterdagavond een aanval van meer dan 150 vogelvrijen, die het dorp Gambetta in Oost-Algcrijc had den omsingeld, afgeslagen. Het weer in Europa 7 uur: Stockholm hai'f bewolkt 17 gr- Oslo licht bewolkt 16 gr. Kopenhagen licht bewolkt 15 gr. Amsterdam licht bewolkt 18 gr. Londen licht bewolkt 19 gr. Luxemburg zwaar bewolkt 16 gr. Parijs geheel bewolkt 19 gr. Bordeaux onbewolkt 23 gr. Grenoble zwaar bewolkt 21 gr. Nice onbewolkt 23 gr. Genève half bewolkt 19 gr. Zürich licht bewolkt 21- gr. Locarno onbewolkt 22 gr. Berlijn zwaai bewolkt 17 gr. Frankfort hall bewolkt 19 gr. Münclien half ^ewolkt 17 gr. Wenen geheeï oewolkt 19 gr. Innsbruck zwaai bewolkt 21 gr. Rome half bewolkt 25 gr. Ajaccio onbewolkt 24 gr. VTallorca zwaar bewolkt 27 gr. DE VERWACHT... RUSTIG WEER Droog weer met opklaringen. Over het algemeen zwakke wind tussen West en Zuid Weinig verandering in "mperatuur. ZON IGN VIA AN 20 September Zon op: 6.23 onder: 18,48 Maan op: 11.28 onder: 20.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1