Congres van Nederlandse Orde van Advocaten in Middelburg f mmöw Ruiling van standplaats voor predikanten een moeilijke zaak if- 6,5,1 tjoottocht over ™-c-> SNELLERE UITVOERING NODIG VAN RUILVERKAVELINGEN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TWEEHONDERD JURISTEN BIJEEN Advocaat mag ook andere beroepen bekleden De Nederlandse Orde van Advocaten heeft Vrydag in Middelburg haar jaarvergadering gehouden. Daartoe waren bijna 200 leden uit alle delen van het land naar de Concert- en Gehoorzaal gekomen. Zij hebben daar 's morgens en 's middags vergaderd. 0.a. werd in deze bijeenkomst de jaarlijkse rede van de deken, mr. A. F. Visser van IJzendoorn uitgespro ken, waarnaar met grote belangstelling werd geluisterd. Voorts waren aan dit congres twee ontvangsten verbonden, 's Morgens door het Mid delburgse gemeentebestuur en 's middags door het Provinciaal bestuur. Het belangrijkste van de vergade ring was echter wel het onderwerp van de beraadslaging. „De (on)ver enigbaarheid van het beroep van ad vocaat met andere beroepen". Hier over waren twee zeer gedocumenteer de en waardevolle prae-adviezen uit gebracht, die ter vergadering uitvoe rig werden besproken. Aan de hand van de discussie werd tenslotte ge stemd over twee vraagpunten, die men als even zovele conclusies mag beschouwen. Daarbij werd de vraag of behoort te worden bevorderd, dat alleen hij, die de advocatuur als hoofdberoep uit oefent, advocaat kan zijn, ontkennend beantwoord, met 114 tegen 84 stem men. De vraag of de onverenigbaar heid van de advocatuur met het be kleden van een functie, die wezenlijke ondergeschiktheid meebrengt, moet worden bevorderd, werd daarentegen bevestigend beantwoord met 130 te gen 68 stemmen. In zijn rede tot de leden van de or de, die in de middagbijeenkomst werd gehouden, sneed de deken twee onder werpen aan, die in het afgelopen jaar de gemoederen sterk bezig hebben ge houden. Het waren de stage-verorde- ning en de ontwerp-verordening inza ke boekhouding- en vorming van een faillissementsfonds. Mr. Visser van IJzendoorn zei o.m. zeer te betreuren, „dat na zekere reacties van buiten, de Kroon met een motivering, die wel van heel weinig vertrouwen in de ba lie getuigt, waardevolle gedeelten van de stage-verordening neeft vernie tigd". Wat is overgebleven biedt ech ter nog vele mogelijkheden. In de ochtendvergadering had de deken verslag uitgebracht over de werkzaamheden van de Algemene Raad. Nadat Arnhem als plaats voor de volgende jaarvergadering was be paald begon men met de beraadsla gingen over het onderwerp van dit congres. In totaal voerde hierbij een achttal leden van de orde het woord, onder wie één advocate. Naast aller lei critiek op het in de beide prae- adviezen vervatte uitten zij ook grote waardering voor deze deskundige ge schriften. De prae-adviseurs waren mr. D. Giltay Veth en mr. O. A. C. Ver paa ien. Zoals boven vermeld behandelden zij het onderwerp „De (on)verenig baarheid van het beroep advocaat met andere beroepen". Tot slot van de vergadering werd eerder genoemde stemming gehouden. Rest te vermelden, dat de deken bij de aanvang der middagvergadering o.a. de president van de arrondisse- ments-rechtbank, mr. C. R. F. van Roggen, de burgemeester van Middel burg, mr. dr. N. Bolkestein en enkele vertegenwoordigers van de Duitse en Belgische zusterorganisaties kon ver welkomen. Ook de officier van justitie bij de Middelburgse recht bank, mr. G. J. B. van der Dussen, woonde een deel van de bijeenkomst by. ONTVANGSTEN. De deelneemsters en deelnemers aan het congres werden twee maal officieel ontvangen. Na afloop van de ochtendvergadering was er een ont vangst ten stadhuize van de Zeeuwse hoofdstad door het gemeentebestuur en na de middagbyeenkomst was het provinciaal bestuur lcorte tijd gastheer van de balie in de Statenzaal. In de Burgerzaal sprak burgemees ter mr. dr. N. Bolkestein een wel komstwoord. Hij zei verder, dat naar zijn mening de oprichting van de Orde van Advocaten indertijd een goed be sluit is geweest. Enkele korte opmer kingen maakte spr. naar aanleiding van de voor deze vergadering uitge brachte prae-adviezen. Speciaal be sprak hij daarbij de verhouding advo caat-gemeentebestuur. Mr. Bolkestein zei als gemeentebestuurder dankbaar te zijn voor de steun der advocatuur bij dit werk. De deken der orde, mr. A. F. Visser van IJzendoorn, beantwoordde deze rede. Als waarnemend Comfnïssaris der Koningin sprak mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van G. S., in de Statenzaal begroetingswoorden. Eveneens vast knopende "aan de beschouwingen over het onderwerp van de beraadslagin- TELEVISIE. Raymond Ray in Ohio (Verenigde Staten) is gescheiden. Zijn vrouw zat elke avond naar de televisie te kijken tot het laatste zendstation uit de lucht was. Tot overmaat van ramp mocht hij dan niets zeggen .behalve tijdens de re clame-uitzendingen. RIJ-EXAMEN. Tijdens haar rij examen trapte mevrouw Maude Pierce uit Atlanta per ongeluk op de gaspedaal inplaats van de rem te bedienen. Een lantaarnpaal en een geparkeerde wagen moesten het zwaar ontgelden en van haar eigen auto bleef ook niet veel over. De examinator is naar het ziekenhuis overgebracht. NUCHTER. Drie dagen gevangenis straf luidde het vonnis tegen Wilbur Damon, een 27-ja.rige bewoner van Keokuk in Iowa (Verenigde Staten). Hij had uit een bar de politie ge beid en aan de agent, die even later buiten adem binnenkwam, gevraagd om even tegen zijn vrouw te gaan zeggen, dat hij nog nuchter was. m gen verklaarde mr. Mes, dat het verlies zou zijn wanneer practiserende advocaten geen bestuursfuncties zou den mogen uitoefenen. Tenslotte sprak de waarnemend commissaris de hoop uit, dat deze kennismaking met Zee land voor de congressisten tot een tweede in de toekomst mag leiden. De deken sprak in zijn antwoord de waardering van de orde uit voor de aandacht, die de Zeeuwse overheid aan het congres wil besteden. Hierna trok het gezelschap naar „Miniatuur Walcheren", dat werd be- De bijna 200 leden van de Nederland- zichtigd en waar de leden van de Mid- se Orde van Advocaten, die voor hun cMburgse talie als gastheren optra- jmrver,jadering vmag in mMel_ De dag werd hesloten in het Vlis- b"r9 waren zijn daar door het singse „Britannia", met o.a. een maal- gemeentebestuur ontvangen. Aan- Cde7weere"kaSeddaaa#vS heri '"is!erde U' in de congres, zal een bustocht over Wal- stemmige Burgerzaal van liet stad- cheren worden gemaakt. Het laatste huis naar de toespralcen die werden NEDERLANDSE HEIDEMAATSCHAPPIJ Watervoorziening op hoge zandgronden een probleem. In 's-Hertogenbosch is Vrijdag de 65e algemene vergadering van de Ne derlandse Heidemaatschappij gehou den. In zijn openingswoord zei de voor zitter, mr. S. baron van Heemstra, ondermeer, dat het ongekende snelle herstel van de economische toestand van ons land en de uitbreiding in de industriële bedrijven maken, dat de voorziening van arbeidskrachten voor vele bedrijven moeilijkheden mee brengt. Dit is ook het geval bij de Heide maatschappij en het gevolg hiervan is, dat het werk meer en meer ge mechaniseerd wordt en dat het zwaar tepunt van de uitvoering der cultuur technische werken begint te verschui ven naar uitvoering met machines. De president-directeur, de heer ir. H. J. A. Hendrikx, zag als verschil tussen deze tijd en de dertiger jaren, dat destijds de ruilverkavelings-idee nauwelijks vorm had gekregen in de gedachtenwereld van de agrarische be volking. Door gestadige voorlichting en de geslaagde voorbeelden in de praktijk heeft de wens om tot ruilver kaveling over te gaan, reeds dusdanige men aangenomen, dat de centrale commissie het opstellen van een urgen tieplan noodzakelijk achtte. De aangevraagde, nog niet in bewerking genomen ruilverkave lingen, betreffen thans ongeveer 730.000 ha. Het tempo van uitvoe ring zal volgens de heer Hendrikx moeten worden opgevoerd om aan de drang tot ruilverkaveling tege moet te komen. Aan het slot van zijn betoog wilde 9 Door een dragline, bezig met het afgra- van een vier meter dikke veenlaag bij Hoogeveen, is een primitieve boot van zeer oude datum naar boven gehaald. Het is een uitgeholde boomstam ter lengte van drie meter. De uitholling is niet met werktuigen aangebracht, maar er in ge brand, een bewijs, dat de vondst van ver voor onze jaartelling dateert. Dolf Odé, theologisch student uit Goes, tezamen met zijn Zuid-Kore- aanse collega, Chang Moo Yulin het kantoor van het. seminarie in Austin (Texas), waar zij ongeveer negen maanden studeerden. (Foto P.Z.C.) spreker pleiten voor het beschikbaar stellen van meer fondsen voor het ruilverkavelingswerk. Over het onderwerp „De waterbe heersingsproblemen" hield vervolgens prof. ïr. F. Hellïnga, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen, een voordracht. Tot de vraagstuk ken die hij aansneed behoorde dat van de vorming van zoetwaterreservoïrs in de af te sluiten zee-armen van het Zuidwesten des lands. Aanvoer van water uit delta-meren naar de hoge Brabantse zandgronden impliceert echter het plaatsen van kostbare be malingen. Vandaar dat toch velen weer denken aan aftapping van wa ter uit de rivieren, waar evenwel weer de scheepvaart zijn rechten heeft. Wa terstaatkundigen en landbouwkundi gen moeten daarom samen uit dit ne telige probleem zien te komen. Prins Bernhard sprak op congres te Rome Vanavond bezoek aan de Paus Prins Bernhard is Vrijdagochtend door de Italiaanse president, Giovan ni Gronchi, op het Quirinaal ontvan gen. Zoals bekend, bevindt de prins zich in Rome voor het vijfde congres van Europees-Amerikaanse vereni gingen, waarvan hij ere-voorzïtter is. In zijn toespraak tot het congres bij de aanvaarding van zijn functie bracht- de prins hulde aan mevrouw Bidault, de echtgenote van Georges Bidault, voor het werk, dat zij voor het congres heeft verricht. Deze bij eenkomst noemde hij een goeddoor- dachte poging om een doel te berei ken dat hij zelf van het grootste be lang acht, namelijk het tot elkaar brengen van Europa en de Verenigde Staten. Andere sprekers waren de Ameri kaanse ambassadeur in Italië, me vrouw Clare Boothe-Luce, Georges Bi dault en de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Gaetano Martino. Laatstgenoemde spreker betoogde, dat het meest dynamische van de Grieks-Latijnse wereld was overge gaan op het vrije Amerika. Met be hulp hiervan kon het Europa van morgen zich vormen. Het bezoek van de prins aan paus Pius XH is vastgesteld op vanavond. Ook prinses Armgard, de moeder van :de- Prins, zal door de Paus worden ontvangen. In de bergen in West-Oostenrijk is op hoogten boven 1000 meter sneeuw geval len. In vele del'en van Oostenrijks Tirol 1 zijn Donderdag temperaturen beneden het vriespunt gemeten. Minister Zijlstra brak een lans voor integratie. Supra-nationaal orgaan verdient de voorkeur. Op het congres van de Unie van Christen-democraten te Salzburg heeft de Nederlandse minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl stra, een prae-advies uitgebracht over de politieke en economische in tegratie van Europa. Zij, die in de eerste plaats de politieke eenwording van Europa willen verwezenlijken, beschouwen volgens prof. Zijlstra de integratie te veel als een doel op zichzelf. Een politiek en militair ge ïntegreerd Europa verliest zyn be tekenis, indien het zich niet ge steund weet door een krachtig eco nomisch potentieel. Het tot stand brengen van een Europees cultuurbolwerk zal onmo gelijk blijken, indien binnen de Eu ropese grenzen een levensstandaard bestaat, die de mens dwingt, zijn volledige aandacht te richten op de strijd om het naakte bestaan. Eco nomische integratie zonder onmid dellijke consequenties op het politie ke vlak is echter zeer wel denkbaar. De minister betoogde voorts, dat de instelling van een supra-natio naal orgaan, dat de integratiewerk zaamheden leidt, bij een groot scheepse integratie de voorkeur ver dient boven een samenwerkende or ganisatie met behoud van volledige souvereiniteit. Bij het verwezenlijken van de integratie zal de volledige vrijmaking van de intra-Europese handel en betalingen op de voor grond dienen te staan, hetgeen in houdt, dat de vrijheid in de kapitaal sector dient te worden hersteld, al dus de minister. STEMMEN UIT DE KERKEN Voorgestelde commissie heeft te weinig gezag Artikelen van reglementen zijn over het algemeen saaie dingen. Er zijn meestal maar weinig mensen die daarin him lust vinden. Datzelfde kan ook gezegd worden van de artikelen van een kerkorde en de daarbij be horende ordinantiën. Ook al mag iemand kerkelijk nog zo zeer meeleven; ook al mag hy in de kerk een ambt bekleden; zelfs ook al staat hij geheel en al in kerkedienst, dan nog zal hy zich gewoonlyk niet al te veel aan trekken van hetgeen er in de „grondwet" en In de „organieke wetten" van zijn kerk geschreven staat. Meestal is het zo dat de kerkorde pas wordt opgeslagen wanneer zich het een of ander geval voor doet, waarmee men zit. In deze maand worden de kerkeraden van de N.H. Kerk en in het by- zonder die leden, die afgevaardigd zijn naar de Classicale Vergaderingen, met de kerkorde geconfronteerd. Dit jaar nog moet een herziening van de kerkorde haar beslag krijgen en door de Classicale Vergaderingen moet daarover deze maand nog een oordeel worden uitgesproken. Die termijn is van het begin af aan gesteld, omdat de opstellers van de kerkorde in dertijd begrepen dat de practijk wel zou uitwijzen waar er iets haperde en waar er daarom aanvullingen en veranderingen noodzakelijk zouden wezen. Het zou al te veel van het geduld van de lezers van dit artikel vergen wanneer we de voorgestelde wijzigin gen nagingen, zij het dan ook in vo gelvlucht. Daarbij zijn ook te veel technische kwesties. Samen met de toelichting vormen ze een klein boek deel. Uit die veelheid willen we slechts één naar voren halen, omdat ze van groot belang kan zijn. Niet alleen de N.H. Kerk, maar alle Protestantse kerken in ons land zitten met de moeilijkheden die samen hangen met de door ons bedoelde verandering en aanvulling. We hebben het oog op ordinantie 3, art. 14, lid 1, waarin staat dat predikanten, die een ge meente dienen, niet op beroep mo gen preken maar aan visitatoren-ge neraal kenbaar kunnen maken dat ze wel eens graag een andere ge meente zouden willen hebben. Die visitatoren kunnen dan gemeenten waar een predikant beroepen moet worden, „voorlichting geven bij het opmaken van nominaties". Van dit lid van art. 14 van ord. 3 is in de practijk niet veel of mis schien wel helemaal niets terecht gekomen. De reden van het falen van dit goed bedoelde artikel is wel duidelijk. Aan een gemeente kan bij het beroepingswerk niets worden op gelegd. Zeer voorzichtig staat er dan ook dat visitatoren voorlichting kun nen geven. Zij kunnen niet meer doen. Wanneer zij nu zeggen by het noemen van de naam van een predi kant dat hij wel eens uit zyn ge meente weg wil, worden degenen die verantwoordelijk zijn voor het beroe pingswerk al min of meer schichtig, zo niet achterdochtig. Ze gaan bij zich zelf vragen: waarom wil hij weg? Zou het daar niet goed gaan? Dan zien ze in de toekomst reeds allerlei moeilijkheden in eigen ge meente en dan is het al mis. De ze gening van een nieuw begin ontgaat een predikant en een gemeente. De voorgestelde nieuwe redactie van art. 14 is zo geworden dat predikanten die „hun bereidheid tot het in overweging nemen van een beroep of tot het ruilen van standplaats kenbaar maken", te recht kunnen bij een „commissie voor het beroepingswerk". Een tweetal veranderingen dus. De visitatoren zullen hier dus plaats moeten maken voor een nieuwe commissie. En eveneens komt in de nieuwe redactie naar voren dat er een ruiling van predikan ten of van gemeente mogelijk zal worden. Van die eerste wijziging verwachten we helemaal geen heil. Die nieuw gedachte commissie zal al even machteloos staan als de visitatoren dat nu doen. Maar in die toevoeging zit misschien wel iets voor de toe komst. In centrale gemeenten was reeds een ruiling mogelijk, zodat twee predikanten van wijk konden wiselen. Deze mogelijkheid wil men dus uitbreiden voor alle gemeenten en voor alle predikanten. Natuurlijk is er verder in het voorgestelde arti kel 14 vastgelegd dat de twee be- trokken predikanten en kerkeraden het volkomen met elkaar eens zijn. In het 5e lid wordt dan voorgesteld dat de ruiling plaats vindt „door ge lijktijdige beroeping van de beide predikanten, terwijl de bevestiging op eenzelfde datum plaats vindt". Voor deze toevoeging is alles te zeggen. We zijn er van overtuigd dat hel een zegen zou zijn voor menige predikant en voor menige gemeente en daarom voor heel de kerk, wan neer er zo geregeld aan ruilingen tot stand zouden kunnen komen. In de R.K. Kerk heeft men hier niet de minste moeite. Wanneer een pastoor en een gemeente niet op elk aar afgestemd zijn. wordt de pastoor verplaatst naar een andere parochie, ixials dat enkel en alleen door het (Vervolg op pag. 8) Het Wereldgebeuren Machtig marionet De heer Walter Ulbricht, die gisteren als lid van de Oost- Duitse delegatie naar Moskou vloog, heeft zeker geen grote ogen opgezet, toen hij het Kremlin daar speelgoedachtig beneden zich zag liggen. Hy kent de Sowjet-hoofdstad van haver tot gort, veel beter dan president Paasikivi van Finland, die er immers alleen maar voor min of meer vernederende taken een paar keer is geweest. Neen, de heer Ul- bricht, vice-premier van Oost-Duits- land, flaneerde lange tijd door de straten van de Russische hoofdstad als staatsburger van het Russische rijk. Dat was in de jaren na 1932, toen hij uit Duitsland was gevlucht omdat hij werd verdacht van aanhit sing tot moord op twee politie-offi- cieren. Voor de Sowjet-autoriteiten zal zijn bezoek weinig inspannend zijn. Zn behoeven hun stand niet op te houden, want met Ulbricht zijn zij collega's onder elkaar. Van Grote- wohl, de Oost-Duitse premier die niet in hetzelfde vliegtuig stapte om dat hij al in Moskou was, kan het zelfde worden gezegd. De heren zul len elkaar ongetwijfeld op de schou ders kloppen en jij en jou tegen elk aar zeggen. Bij voorbaat is alles koek en ei: ze hebben de papieren van de overeenkomst die ze zullen afsluiten al (verzegeld) in hun diplo- matentassen gestopt voordat ze koers zetten naar het domein van hun Russische vrienden. Sinds hij als houtbewerker in de vakbeweging ging ageren, heeft de heer Ulbricht spannende avon turen beleefd, waarover een roman zou zijn te schrijven. Dat hij op de vlucht moest slaan omdat hij van een politieke misdaad werd verdacht, was een van die belevenissen. Boven dien speelde hij een rol in de Spaan se burgeroorlog, waar hy politiek commissaris was. En dit alles omddt hij het zich tot een eer rekende, op zijn manier bij te dragen tot de ac ties van het internationale commu nisme. In de Tweede Wereldoorlog was hij lid van het comité „Freies Deutschland" en na die krijg, toen de kaart van Europa zo anders eruit zag dan tevoren, werd hij in Oost- Duitsland tot diverse belangrijke posten geroepen. Hij is nu behalve vice-premier ook leider van de com munistische partij. Het Oost-Duitse Politbureau heeft hij niet alleen ge sticht, maar hij leidt het ook. Al met al kan worden gezegd, dat men hem in Oost-Duitsland respecteert en vreest als de machtigste man. Deze machtige man en zijn vrien den zyn in de reeks van Mos- kou-bezoekers in deze maanden de eersten, die de Russen helemaal als gelijkgezinden tegemoet treden. Ulbricht zal misschien nogeens vra gen, hoe zij toch komen tot hun min zame houding tegenover het Westen. En misschien zal hij meer dan wie ook in vertrouwen worden genomen door de grote mannen die met hem achter het ijzeren gordijn de lakens uitdelen Hij kan meer dan Weste lijke politici te weten komen over de grotere en kleinere oprechtheid van de gebaren, die tot de ontspanning van dit ogenblik hebben geleid. Overigens zal deze tijd ook voor Ulbricht wel nerverend zijn. Hij gunt bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland niet het succes in de krijgsgevangen-kwes tie. De Oost-Duitsers zijn al direct in de pen en in de microfoon ge klommen om te beweren, dat aan hen die terugkeer van landgenoten al was toegezegd, voordat de gryze Konrad zich aan de Moskouse con- ferentiétafel schaarde. Overigens zullen Ulbricht en zyn vrienden ook kwesties van de souve reiniteit, de collectieve veiligheid in Europa en economische en weten- schappelijk-technische aangelegen heden in Moskou bespreken. Het zal niet de eerste keer zijn dat dit ge beurt. Want we mogen aannemen, dat er een geregeld overleg is tus sen beide landen, waarbij uit Moskou vooral opdrachten komenZo is het ook te begrijpen, dat de contrac ten eigenlijk al klaar liggen. De toe stand is immers zó, dat men in Oost-Duitsland tegelijk een machtig map en een marionet kan ziin. WALTER ULBRICHT onerverenüe tijd Kinderwagen verbrijzeld bij verkeersincident Baby bleef ongedeerd Een militaire vrachtauto met aan hangwagen, geladen met munitie, te rugkomende van de manoeuvres in Duitsland, is Vrijdagmorgen de voor kamer van de heer G. Timmer te Scheemda binnengereden. Daarbij werd de gehele voorgevel van het pand vernield; de voorkant van het dak kwam terecht op de vrachtauto, die niet een wiel in de kamer stond, In de voorkamer stond een kinder wagen. waarin een kind lag te sla pen. Door een groot stuk muur werd de kinderwagen verbrijzeld. Het kind bleef echter ongedeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5