O De kunst kent vele van het koffiezetten facetten VAN VROUW T01 VROUW CARRUGAN TIJD VOOR WARMERE KLEDING! De "V "V ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT H2C EEN EDELE DRANK, DIE AANDACHT VERDIENT! Maar slechts met geduld en zorg krijgt men een ideaal resultaat Als wii in ons land de neuzen gingen tellen van allen, voor wie een och tend zonder een kopje koffie een verloren dag betekent, dan zouden wy waarschijnlijk dicht naderen tot ons totale bevolkingscijfer! Eveneens groot is het aantal van hen, voor wie een genoeglijke avond nauw verbonden is aan een of meerdere koppen van het diepbruine vocht, terwijl tenslotte in vele gezinnen de koffieketel tussen opstaan en naar bed gaan geen kans krijgt af te koelen. Nu zou men licht veronderstellen, dat bij een dergelijke zondvloed van koffie er wel een algemeen recept, een vaste bereidingswijze zou zijn, vol gens welke de beste en lekkerste koffie kan worden verkregen. Niets is minder waar. Vrijwel een ieder heeft zijn eigen bereidingswijze en mocht er al een zeker aantal huisvrouwen zijn, die schijnbaar alles hetzelfde doen, dan nog smaakt de koffie by mevrouw A. heel anders dan die van mevrouw B... Vroeger kenden wy in Nederland eigenlijk maar drie wezenlijk verschil lende methoden: de filterpot, de ke tel tjeskoff ie en „tante Bet je": de tus senvorm, waarbij het katoenen zakje in de ketel hing. Toen kwam de Duit se Melita filter, een filter van porce- lein, waarin een filtreerpapier de uiterst fijngemalen koffie tegen hield. Toen kwam de percolator, van twee boven elkaar geplaatste glazen men zich geruime tijd kan amu seren: steeds letten of hij wel goed doorloopt, of er niet te veel water doorloopt, bytïjds de filter aftillen en op zyn omgekeerde deksel zet ten, kortom: het koffiedrinken is op deze manier een aangename tijdpassering, ook voor men aan het drinken toe is. Betere koffie kolven. Men plaatste een vlam onder Deze filters zijn thans ook ons land «ia mot „rafn,. <ravniflp! onderste kolf: hinnenp'p.dmne'en en ziin uitstekend de met water gevulde onderste kolf zodra het water kookte, drukte dit zichzelf door een buis in de boven ste kolf, waarin zich de koffie be vond. Nam men de vlam weg, dan zoog het luchtledig in de onderste kolf de gezette koffie naar beneden, terwyl een glasfilter de koffiedik tegenhield. Een fraaie mefhode, die zich echter door zijn kwetsbare apparatuur niet erg voor het huishouden leende, ter wijl de aanblik van deze percolator meer aan een laboratorium deed den ken dan aan een gezellige koffietafel. Maar wij Nederlanders zijn niet de enige koffiedrinkers, en zeker niet de eersten! De Arabieren en later de Turken zijn de grote voorgangers ge weest, die de koffie over wijde gebie den hebben verspreid. Vooral voor de Arabieren met hun nomadische le venswijze was de koffie een dankbaar middel om het vaak tamelijk kwa lijke water, dat zij op hun tochten aantroffen tot een aangename drank te maken. Voor hen dan ook geen kof fie met room, maar sterke pikzwarte koffie met veel suiker De koffie met melk of room is een Europese vin ding. Wie in Wenen komt kan daar genieten van koffie, bereid op de Arabisch-Turkse manier. Men krijgt een metalen kannetje met een soort schotelvormige bovenkant, waarin zich de zeer fijn gemalen koffie be vindt. De kellner schenkt dit kanne tje vol met kokend water, waardoor de koffie bruisend komt bovendrij ven. Na enkele minuten roert men een en ander wat om en wacht weer even. Dan schenkt men, het kannetje aan een lange steel vasthoudend, voorzichtig het zetsel in een klein kopje: voorzichtig, over de scherpe rand van het schoteltje, om de bezon ken koffiedeeltjes achter te houden. Dan gaat er wat poedersuiker in, die men er op een schoteltje bij krijgt en eventueel wat slagroom. Lekkerder koffie is nauwelijks denkbaar! In Frankrijk en België, waar men van oudsher naast 'n koffiecultuur van 'n cichoreicultuur kan spreken verdient het aanbeveling steeds een filter-kcffie te bestellen. Men krijgt dan zo'n gezellige hoge stel lage voor zich op tafel, waarmede binnengedrongen en zijn uitstekend te gebruiken voor „vlug even een kop koffie". Merkwaardig xs, dat de be langstelling voor werkelijk goede koffie na de ooi-log in ons land sterk is toegenomen, waarschijnlijk onder invloed van het steeds toenemende toerisme is de koffie in de Neder landse restaurants aanmerkelijk ver beterd, wat weer, tezamen met het uitgaande toerisme, van invloed is geWeest op de koffie in het gezin. Trof men vroeger methoden voor het zetten van fijne koffie door middel van stoom uitsluitend aan in speciale koffiehuizen in Frankrijk en Italië: de verbeterde machines op dit gebied hebben de laatste jaren van Italië uit de wereld veroverd! In Nederland rij zen de „Espresso koffiebars" als pad destoelen uit de grond, in Engeland zijn ze een ware rage geworden. Men richt ze in op duizend en één manie ren: als Turkse paleizen of als roco co salon, als zeerovershol of als idyl lisch Italiaans landhuisje. En de rus tige Engelsen verdringen zich om de vroeger geminachte koffie met klei ne slokjes genietend tot zich te ne men. Ook Amerika is een goede klant (Advertentie) Er is maar één origineel Zweeds melkdiëet Maakt werkelijk slankI Beslist onschadelijk De zomer loopt ten einde en me nige moeder zal de wat warmere kleding van haar kroost al nage keken hebben. Veel wat vorig jaar nog zo goed paste, is nu alweer te kort of te nauw geworden, maar een paar vaardige handen en een bijpassend couponnetje kunnen won deren verrichten! Een patroon om u daarbij te helpen, vindt u hier. Het leent zich uitstekend tot het verwerken van tweeërlei stof: de getekende modelletjes zijn maar twee van de vele mogelijkheden. De overige ontdekt u zelf wel. Het lijfje heeft een puntige schou derpas, 'dat u van voor- en rug patroon los moet knippen. De rok is een rechte lap, die in losse stolp plooien gelegd is, waarin u zo no dig meerdere naden kunt verwer ken. De stof neemt u naar verkie zing recht of dwars, terwijl u heel eenvoudig van onderen of van bo ven een rand van andere stof kunt aanbrengen. Aan de voorpas vouwt u het be leg naar binnen en maakt u de knoopsgaten. De passen stikt u op voor- en rugpand, die van figuur naadjes vooi-zien worden. Zij- en schoudernaden sluiten en de hals- rand tussen de dubbele stof van de kraag naaien. De mouwtjes krijgen een 3 cm breed en 27 cm lang manchetje, eveneens van dubbele stof. Ze wor den naad op naad vallend ingezet. De achternaad van de rok sluiten, de plooien x op o vallend inleggen en de rok aan het lijfje zetten. In plaats van de knoopsluiting kunt u ook een rits onderstikken. Heeft u streep- of ruitstof, dan is dit patroon heel aardig voor het verwerken in verschillende richtin gen. Waar u misschien niet zo gauw aan zult denken, maar wat even eens leuk staat, is een gebreide schouderpas. Probeert u het eens! ELLA BEZEMER. Espresso machi- De waarlijk voortreffelijke koffie, welke men met deze apparaten kan zetten, is aanleiding geweest voor een grote belangstelling voor allerlei mechanische koffie-appa- raten voor huishoudelijk gebruik. Italië levert reeds lang ingenieuze instrumenten met electrische of spiritus verwarming, die echter tientallen guldens kosten, zodat men allerlei constructies heeft be dacht om op meer populaire ma nier tot hetzelfde resultaat te ko men. Echte koffieliefhebbers fijnproevers op dit gebied, zullen echter kunnen verzekeren, dat al deze ingewikkelde instrumenten volledig overbodig zijn. Met een gewone filterpot, met veel goede koffie en de nodige rust is ideale koffie te brouwen. Heeft U die rust niet, gebruik dan liever wat op- loskoffie, want in de gauwigheid goe de koffie zetten is uit den boze! Het nieuwste is, dat koffie pas alle aroma bewaart wanneer U ze zet met koud water. Vluchtige geuren worden dan niet verdreven met de stoom. Maar dan geldt helemaal, dat U uw ziel in lijdzaamheid zult moeten bezit ten, want dit kost, omdat het water slechts druppeltje voor druppetje kan worden opgeschonken, zeer veel tijd Maar koffie is een drank, die ver dient dat men er tijd en aandacht aan besteedt, die er recht op heeft dat men haar rustig geniét en die U be loont -met een opgewekte werklust, een levendige geest en een onverge lijkbaar genoeglijke sfeer! Combineer eens: pruimen met zelfgebakken vlaai Vöor haar, die de gelukkige bezit ster van een oven is en daarin graag zelf haar koekjes en cake bakt, volgt hier een recept, waarin vruch ten worden verwerkt die momenteel volop te krijgen zijn: Pruimentaart. (vlaai gebakken in een platte taartvorm van 24 cm middel lijn) 125 gr. bloem, Vz dl melk, 8 gr. gist, iy2 eetlepel basterd suiker, iy2 theelepel zout, V2 ei dooier, 25 gr. harde boter of margarine, 500 gr. pruimen, on- feveer 100 gr. (6 eetlepels) sul- er. De melk lauw maken en van het vuur af de gist er mee aanroeren. Bloem, suiker en zout samen zeven in een grote kom. Een kuiltje erin maken en de melk met gist er In schenken. Geleidelijk de bloem met de vloeistof en met de eidooier ver mengen tot een soepel deeg is ver kregen. De kom met deeg in een teiltje lauw water plaatsen, afdek ken met een schone doek en 20 mi nuten zo laten staan. Het deeg uit rollen tot een vierkante lap van on geveer V2 cm dikte. De boter of margarine in kleine klontjes op de helft van de deeglap leggen en de tweede helft erover slaan. Het deeg in drieën vouwen en weer tot een dunne lap uitrollen. De lap aan alle kanten iets groter maken dan de bakvorm. Het deeg na een kwartiertje rust losjes overbrengen in een ingevette vorm en tegen de bodem en zijkan ten drukken. Het deeg op diverse plaatsen met een vork inprikken. De vorm vullen met de schoonge maakte, gehalveerde en ontpitte pruimen. De suiker er over strooien. De taart gaar en lichtbruin bakken in ongeveer 40 minuten. Het gebak uit de vorm nemen en laten afkoe len op een (taart)rooster. De Europese wintermode in wol Elf modeschoonheden uit elf West- Europese landen zijn een week lang bijeen gehouden do<y een wollen draad. Zij toonden dé kleding van haar landen voor een uitgezocht pu bliek in het Londense Savoy Hotel, vervolgens aan millioenen televisie kijkers voor de B.B.C., om daarna over te steken naar Düsseldorf. Op uitnodiging van het Internationaal Wol Secretariaat hebben zij geza menlijk een antwoord gegeven op de vraag in hoeverre er van een werke lijke Europese mode-eenheid sprake Het antwoord op die vraag is in teressant. Op het eerste gezicht zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat Parijs en gedeeltelijk ook Flo rence, Rome en Londen uitsluitend k e dame achter mij in de bus zei, klaaglijk als een ver- ongelykt kind: „Zou je denken dat zo'n speciaal diëet helpt Het is nogal duurdat wel, maar ik moet nu heus wat gaan doen aan dgt figuur van mij. Iedereen zegt Ik kon nietverstaan wat *edereen alzo te berde bracht, want de vriendin trok zonder commentaar aan het stopkoord, en het gesprek zakte ineen als een mislukte pudding Aangezien mij niets gevraagd werd, kon ik mij bezwaarlijk aanbieden als tijdelijk klank bord hoe graag ik ook ge wild had. Want dan had ik haar proberen te troosten met de simpele waarheid, die z\i mis schien nog nooit heeft durven doordenken en stellig niet voet stoots aannemen: een kort en afdoende: „Het behoeft immers niet". Nee, het behoeft immers niet, arme geplaagde stakkers! Het behoeft niet, dat U beslist, zon der pardon iemand Anders moet zijn, een soort verguld-op-snee- ideaal-uitgave van uw eigen ge wone aangeboren zelf. U mag eigenlijk best uw eigen leven le ven, uw eigen smaak, uw eigen voorkeur, uw eigen inzicht vol gen. U behoeft naar niemand te luisteren, niemand naar de ogen te zien, niemand voorbij te stre ven. U kunt die hijgende jacht op een vermeend geluk, dat voor ogen zweeft als een beel dig gekleurd ideaal-plaatje uit de advertentie-pagina van een A merikaans vrouwenblad ge rust en voorgoed staken. Want. U haalt dat onberispelijk model toch nooit in en Als U het zou inhalen zou het U nog bitter te genvallen ook. K moet. U niet lachen en be- ly weren dat ik hier min stens voor een procent of tien overdrijf. Want ik kan U verzekeren dat ik heel wat vrouwen, oude en jonge, ge trouwde en loslopende, met bre de en m.et smalle beurs, heb ga degeslagen. Maar hei is mij hoogst zelden, nog niet een maal op de honderd, overkomen dat ik verheugd constateren mocht: „Kijk, kijk, zowaar, die is volkomen in harmonie met zichzelf en de wereld". Wilt U het op zijn allersim pelst geïllustreerdLoop dan eens 's avonds alleen door de stille stad, als de winkels wel verlicht zijn maar niet meer open, als het verkeer eindelijk uitgeraasd is en de stille din gen des levens hun kans krijgen. Dan kan het U gebeu ren dat er, zo maar, een man voor U uit op een heerlijk on bekommerde en jongensachtige manier loopt te fluiten. Zo van laat alle boeren maar dorsen en alle klokken maar luiden, ik loop hier zomaar wat te lopen en ik wil best weten dat ik het leven nog zo kivaad niet vind Maar hebt U ooit van uw le ven wel eens in de luwe avond een opgewekt neuriënde vrouw ontmoet Welnéé; de schaarse •Hel beheert immezs niet .r Wa die een verstilde stad in de avond de moeite waard vinden staan met honger in de ogen voor een hoedenwinkel te sta ren, of praten zo luid met 'n meedravende vriendin dat het een straat ver te horen is f aar om Omdat een vrouw blijkbaar op de wereld komt met het waandenk beeld, dat er altijd aan haar nog wel iets te verfraaien, te verbeteren of omhoog te hijsen valt. Als schoolmeisje heeft haar buurvrouwtje steevast aardiger jurken, langere vlech ten, grotere strikken; mag da,t benijdenswaardige wicht méér kinders op haar verjaarspartij vragen en wordt door een veel uitgebreider en vrijgeviger fa milie overladen met de verruk kelijkste cadeaux. Als bakvis is er geen geluk kiger schepsel denkbaar dan de benijde vriendin die al ja-ren aan een permanent, een deux- pièces, een lippenstift, een huissleutel en een vriend met een motor toe is. Als verloofde droomt zij van de zonnige En gelse kamer, de toiletspiegel met dure potjes en. flesjes, de kanten bruidsjapon en de zeven glanzende volgauto's, het week end huisje en het aardige'two- seatertje die liaan- geluksvogel He van een collega te wachten staan. Als jonge moeder breekt zij zich het hoofd over de hinder laag en, die nóg witter en ver- chroomder, de doopjurk die nóg snoeziger, het speelgoed dat nog verantwoorder en het kleu terklasje dat nog exclusiever kan. En dan volgen pas de ein deloze kopzorgen om de mode en de étiquette bij te houden om vooral de school en de bal letles en de instuif jes en de bui tenlandse reisjes en de relaties voor de meisjes zó te kiezen dat die arme kinderen niets te kort komen bij haar keurige vriendinnetjes. Ook al zouden voorzeide kinderen het liefst op een doodgewone fiets naar een doodgewone atlemansschool trappen, een heerlijk nummer tje volksdans weggeven op een ordinair weiland met een troep doodgewone gezellige kamera den, en met hun hevig idealis tische maar permenent noodlij dende club een voettocht naar de Vogezen maken of kampe ren op de Mookerhei I et is om grijze haren van te krijgen, en wat een ein deloze kopzorg komt er niet aan te pas aleer men als bruidsmoeder, nerveus tot het laatste en nooit helemaal vol daan, in het muisgrijs moirée met zwarte lange handschoe nen was lila toch niet gedis tingeerder geweest? naast die irritant onaandoenlijke man die het allemaal maar poppen kast vindt, op het „Ja" van de bruigom mag zitten wachten. Ach ja, en dan komen mèt de grijze haren de bekommernis sen om de vervlogen jeugd, om de lijn die regoureus dieet vraagt en de rimpels die zich op dat dieet wreken, om de mode die zich alleen met maat veer tig verdraagt en om de kennis sen die het allemaal beter, rui mer, sjiéker kunnen doen, de hemel mag weten waarvan Arme geplaagde stakker, die- achter illusies aandraaft. Het behoeft niet, hoor. Heus, het valt allemaal zo bitter tegen. Het is tenslotte of U het ge looft of niet, uw eigen, uw bloedeigen leven. Wees wijs cn maak er vandaag, zonder kop zorg, het allerbeste van. Een madeliefje is nog wijzer dat spant zich geen seconde in om een roos te willen zijn! SASKIA. WH 0.2 /vAjo O r 3"U* Y\ rb 12 JAAR B W. GO. Brugse kant en kantkussen naar de Sow jet-Unie Een aantal Belgische parlements leden naar Rusland vertrokken voor een bezoek, dat tot doel heeft de politieke en economische betrek kingen tussen België en de Sowjet Unie te versterken. Zr namen ge schenken mee voor de Russische staatslieden, namelijk een partij Brugse kant en een Brugs kantkus sen, welke door de voorzitter Camiel Huysmans aan de pre ident van de opperste Sowjetraad zullen worden overhandigd, het Europese medebeeld bepalen. Voor een groot deel is dat ook wer kelijk het geval. Maar neem nu eens een land als Spanje, dat in Pedro Rodriquez een der beste modekunstenaars blijkt te bezitten. Pedro Rodriquez versloeg de Paryzenaars met meer dan één stof- lengte door in een vorig seizoen reeds de Aziatische motieven te etaleren, die pas na het bezoek van het Pe- kingse operagezelschap populair zijn geworden in Parijs. Hoe hielden zich tegenover al het getoonde de Nederlandse modehui zen? Het is niet teveel gezegd, wan neer wij vaststellen dat mannequin Marianne Hertz door de charme, waarmee zij de producten van de Ne derlandse kleding-industrie voor de lens bracht, de televisie-uitzending voor de B.B.C. tot een uitgesproken vaderlands succes maakte. Terwijl Jolo Couture de voorkeur had gege ven aan een middagjapon van fynge- streepte Shetland tweed, bleek Max Haar zijn keus te hebben laten uit gaan naar een beige wollen tailleur met een garnering van nutria, evenals naar een crombie mantel, waarop het door de mode sterk begunstigde per- sianer was aangebracht, maar nu in cocosbruin. Gerson Dreese, die al eer der een scharlakenrode wollen frisse cocktailjapon had laten zien, met een op de rug'gesloten bolerojasje, sloot de rij met een lichtblauwe kamgaren avondjapon, die een weerspiegeling geeft van de V-lijn van Dior. Terwyl de Nederlandse modellen vooral waar der in" boekten door het knappe vakmanschap van de makers, kregen landen als Frank rijk, Engeland, Duitsland, Italië en ook het in de mode nog zo jon ge Ierland, herhaaldelijk instem ming om de chic en de door hen gebrachte ideeën. Maar daarin weerspiegelden zich wederom de verschillende gezichten, die de Europese mode heeft. De Duitsers aan de ene kant spor tief, met een driedelig ensemble waarvan de kameelkleurige wollen stof aan de andere kant een Schotse ruit toonde, maar met daarnaast in hun avondkleding een voorkeur voor de schittering van brede stroken pail letten. De Italianen Bellenghi en Ce- sare Guidi daarentegen vielen op door een rustige beheersing van vorm en kleur, welke vooral tot uiting kwam m de combinatie van een honingkleu- rige geruite mantel met een camel- brum klassiek wollen tailleur met grote heupzakken. lerland's ontwerpster Irene Gilbert beschikte eveneens over een aantal kleurmogelijkheden, waarvan zeker het in de kleuren van gebrandschil derd glas geweven tweed van een op een rode jersey japon gedragen man tel niet de minste was. Bij de Engel se gastheren is het vooral John Ca- vanagh, die eigen wegen gaat met de tot de zoom doorlopende naden, die 'n extra lang figuur suggereren. Hof- kleermaker Norman Hartnell koos op zijn beurt een purperrode tweed avondmantel en in die voorkeur voor rood ontmoette hij onder anderen zijn Franse rivaal Dior, die voor een che viot tweed ensemble de kleur van to matenketchup had gekozen. De overi ge Franse inzendingen waren minder uitbundig, wat de kleur betreft. Bal- main gaf de voorkeur aan de combi natie van een beige mantel bij een grijze wollen rok en Dior toonde nog eens een zwart lakense middagjapon. En „zwart" zei ook Patou toen hij de nauwsluitende middagjapon ont wierp, die het meest gefotografeerde model zou worden uit dit Verenigd Wol Europa. Op de foto's bovenaan deze pagina ziet U nog eens een tweetal modellen uit de Nederlandse bijdrage tot dit mode-evenement. Rechts de licht blauwe wollen avondjapon „Soirée de Londres" van Gerson Dreese, links een jeugdig aandoende wollen mid- dagjapon van Jolo Couture. (Advertentie.) mHiirmiiiiiiiL HAZETFAfcRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11