HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DE GENERALE SYNODE GEWENST 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen VLISSINGS AFDELINGSVOETBAL KAN NU WEER OP GANG KOMEN OFFICIËLE PUBLICATIES Een sportief korps! 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955. CLASSIS WALCHEREN N. H. KERK BIJEEN Over Christenzin in inter nationale samenleving. Tijdens de Classioale vergadering van de Hervormde Kerk op Walcheren, die Dinsdag in het Nederlands Koffiehuis in Middelburg werd gehouden, heeft dr. H. van der Linde, predikant te Mid delburg een inleiding en bespreking gehouden over het 4e deel van het rap port betreffende ,Evanstone", dat handelt over „Internationale Zaken". Naar aanleiding van dr. Van der Linde's betoog kwam uit de verga dering o.a. do opmerking naar voren, dat voorop dient te gaan de vraag: „Wanneer Christus onze gereebtigheid is, wat heeft dat dan voor zin, wat moet Christus mij dan doen? Daarbij werd voorts de wens uitge. sproken naar een herderlijk schrijven van dc Generale Synode over het Christenzijn in de internationale sa menleving. Hieraan werd toegevoegd, dat het Evangelie de handel en wan del der kerk in positieve zin dient te bepalen, ook met betrekking tot de in ternationale vragen. Dr. Van der Linde merkte in zijn in leiding o.a. op, dat wil men de vrees voor het atoomwapen wegnemen, dit alleen kan geschieden langs de weg van een verbod van dit wapen, met een daaraan verbonden inspectie en controle. Maar het atoomwapen is niet de enige oorzaak van de angst, die be streden moet worden. Daarnaast staan de subversieve acties en de agressies. Als taak van de kerk in dit op zicht zag spr. dat zij zich bezint op het Bijbelse begrip „vrede", als gaafheid naar Gods bedoeling. Dit kan niet op eenmaal worden ver worven, doch het zal van steen tot steen dienen te worden opge bouwd. Daarbij constateert men (Advertentie) waarschuwen tegen Als u geregeld laxeermiddelen slllct, ts er nu een manier om er van af te komen. 63 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes. X 1.20 per flacon. 62 met vreugde hoe het vorderen in gemeenschap het vuistrecht doet wijken. Wat de kerk nodig heeft is een posi tieve vredesboodschap, die tot inhoud zou moeten hebben dat de tijd van zelfbeschikking voor alle volken aan gebroken is de durf om de laatste resten van het kolonialisme op te hef fen; ten opzichte van de rassendiscri- miniatie stelle de kerk daden tot voor beeld; een deelgenootschap in de ver antwoordelijkheid ten aanzien van de onontwikkelde gebieden; de kerk brenge het bewijs op, dat zij beseft, waar het om gaat; in de vorm van een contact met de kerken in de onontwik kelde gebieden worde een weg gebaand om het onderling wantrouwen weg te nemen; bezoeken van de kerken aan beide zijden van het IJzeren gordijn. MIDDAGBIJEENKOMST. In de middagvergadering besprak men de synodale voorstellen tot cor rectie van de Kerken Orde en de or dinantiën. Hierbij diende ouderling D. Botje uit Middelburg van voorlichting. Tot lid van het algemeen bestuur van de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het Platteland van Walcheren werd met ingang van 1 Januari a.s. benoemd ds. I. P. C. van 't Hof uit Ritthem. Hij volgt ds. F. Don uit Middelburg op, die aftreedt. De praeses der Classicale Vergade ring, ds. E. Sneller uit Middelburg, sprak voorts een hartelijk afscheids woord tot ds. H. J. PijnackerHordijk uit Nieuw- en St. Joosland, die de clas sis zal verlaten na verkregen emeri taat. Voor de aanvang der bijeenkomst werd in de Koorkerk het morgengebed gehouden onder leiding van ds. E. Sneller. Acht Vlissingse afdelings voetbalploegen te veel? Er zijn slechts velden beschikbaar voor 12 van de 20 betrokken teams. Voor het afdelingsvoetbal zijn ln Vlissingen tijdens het weekeinde slechts C velden beschikbaar. Dit betekent, dat maar 12 van de 20 in deze competitie uitkomende ploe gen uit de Scheldestad zullen kun nen spelen. Zo is gebleken uit een brief van de stichting „Sportbelan- gen" in Vlissingen, die de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. heeft ont vangen. Dit schrijven werd gezon den naar aanleiding van de recente moeilijkheden bij de beschikbaar stelling van voetbalvelden door ge noemde stichting. De Vlissingse verenigingen zullen zich nu gaan beraden over de mo gelijkheid om van de 20 elftallen 8 af te laten vallen, opdat de compe titie doorgang kan vinden. Naar wij verder vernemen, zal er Donderdag avond over deze kwestie en alles wat hiermee samenhangt een be spreking worden gehouden tussen de verenigingen en de stichting „Sportbelangen". In afwachting van beslissingen heeft de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. ook voor het a.s. weekein de nog geen wedstrijden vastgesteld voor de betrokken ploegen. Dit wordt dus het tweede weekeinde, dat deze voetballers gedwongen rust moeten houden. Jan Westdorp naar wedstrijd in Oostenrijk. De Limburgse amateurs Nol Ehlen, Nico Paas, Jan Westdorp en John Franken zullen op Zaterdag 17 en Zon dag 18 September in Oostenrijk deel nemen aan een tweedaagse wegwed strijd, de ronde van Vorarlberg, waar bij zeventien ploegen elkaar bekam pen. De start is in Bregenz. De Neder landse deelnemers zijn lid van de toer en wielerclub „Matthieu Cordang" uit Geleen. (Advertentie) TERREINEN GOEDGEKEURD KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen naar Terborg: J. J. Vedder te Grootegast; naar Nisse: F. Don jr., vie. te Veere. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Hoogeveen: Th. J. Rem mers, cand. te Oud-Beijcrland. Bedankt voor Tjerkwerd: C. O ver dijk te Midlum. Beroepen te Wierden (2e predi kantsplaats) (toez.): H. Roelofsen te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen te Giessen Oud- en Nieuwkerk: J. P. Haspels te Goën- ga; te Nes (W.D.) en te Oostvoor- ne: H. T. van Reenen, eand. te Soestdijk; te Hallum: J. W. Vlaan deren te Blokzijl; te Laungeston (Tasmanië, Australië): Reformed Church: K. Kramer te Barcn- drecht; te Wissekerke: M. C. Kar- sten, cand. tc Amsterdam. Bedankt voor Wolveara: H. Moll te Midwolde (Old.). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rijnsburg: J. van Doorn te Ermelo en M. Holtrop te Leeuwarden. Beroepen te Emmeloord: M. Vliet- stra te Eemdijk. GEREF. KERKEN (art. 81 K.O.) Aan de theologische hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het can- didaatsexamen de heren: L. W. G. Blokhuis te Oosterbeek en C. Rupke te Wapenveld (Geld.). „Sportbelangen" vond bevredigende oplossing. Het Is de stichting „Sportbelan gen" thans gelukt, in samenwerking met de afdeling Zeeland van de K.N. V.B., de „veldenkwestie" in Vlissin gen op te lossen. Zoals men weet wa ren er moeilijkheden ontstaan ten aanzien van het beschikbaar stellen van terreinen voor de afdelingsvoet balclubs. Het liet zich aanzien, dat slechts twaalf van de achttien afde- lingsploegen voortaan aan de compe titie zouden kunnen deelnemen. Na dat de heer A. Maïlly van de Neder landse Heide Maatschappij Woensdag ochtend echter de terreinen in Vlis singen heeft gekeurd hetgeen een gunstig resultaat had bleek, dat er voldoende terreinen besch!k>anr zijn om alle afdelingselftallen uit de Schel destad in de competitie te houden. Naar aanleiding van deze keuring ontving de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. in de loop van Woensdag van de Vlissingse stichting „Sportbelan gen" de mededeling, dat alle velden weer beschikbaar zullen zijn. Vanzelf sprekend zullen de vier K.N.V.B.- clubs, die Vlissingen telt (Vlissingen I en II; Zeeland Sport I en II), kun nen blijven voetballen doordat het hoofdterrein aan de Irislaan op Zon dag ter beschikking blijft voor het spelen van twee wedstrijden. B\j een normaal programma zijn er voor vier clubs uiteraard twee uit- en twee thuiswedstrijden, zodat er hier geen moeilijkheden zijn. Voldoende velden. Op het tweede voetbalveld aan de Irislaan (het oude E.M.M.-veld) kun nen Zondags twee wedstrijden worden gespeeld. Het handbalveld, eveneens aan de Irislaan, is Zaterdags ter be schikking voor twee junioren-voetbal- matches. Op het eerste veld van het com plex aan de Baskenburgseweg mo- gen op Zondag twee afdelingsdu els worden gespeeld, terwijl op Za terdag één juniorenwedstrijd op dit terrein kan worden gehouden. Op het tweede veld aan de Basken burgseweg kunnen twee partijen on Zondag worden gespeeld en op Zn1-"'!'"» i:\yee junioren- wedstrijden v/orden verspeeld op dit terrein. Ook het afdelingsvoetbal kan met zijn achttien teams, bij een normale gang van zaken (iedere week no°'en uit- en negen thuiswedstrijden) dus een volledig programma afwerken. Men beschikt nu zelfs nog over een reserve, want voor negen wedstrijden staan tijdens de weekeinden elf maal terreinen ter beschikking. Het afde lingsvoetbal in Vlissingen kan dus weer op gang komen. De reeds voor het a.s. weekeinde vastgestelde wed strijden voor de lagere elftallen gaan door. De competitie-leider van de K. N.V.B. overweegt de mogelijkheid om nog enkele ontmoetingen vast te stel len. De Vlissingse velden zullen in Oc tober nogmaals gekeurd worden, ten einde na te gaan of genoemd aantal wedstrijden verwerkt kan worden. Bij HOOFDPIJN ASPIRIN*) nemen Rel merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder labiel geven U de garantie dal U Aspirin hebt Gedeponeerd handelsmerk Zeer geslaagde onderlinge wedstrijden van M.L.T.C. Het afgelopen weekeinde werden de finales gespeeld van de onder linge wedstrijden van de Middel burgse Lawn Tennis Club. In het heren enkelspel kon de heer A. An- neveld zijn titel prolongeren na een mooi en spannend duel met de heer J. Dolleman. Mej. M. Snoep, kam pioene dames enkelspel van vorig jaar, moest nu in de halve finale haar meerdere erkennen in mevr. Muller. Kampioene werd nu mevr. Vroom. Na afloop reikte de voorzitter, ir. G. Kranen, met een toepasselijk woord de prijzen uit. Het tournooi was zeer geslaagd. De uitslagen der finales luiden: Dames enkelspel: mevr. Vroom mevr. Muller 62, 63; mej. v. d. Voorenmevr. v. d. Veen Hondius 6—3, 1—6, 2—6. Dames dubbelspel: mevr. Koers en mevr. Pellemevr. De Jong en mevr. De Jager 63, 46, 06; Heren enkelspel J. DollemanA. Anneveld 26, 46; mr. A. Veen- hovenJ. A. Beye 79, 64, 61. Heren dubbelspel: A. Drost en L. RivièreH. Bogaart en J. J. Sand- berg 62, 75. Gemengd dubbelspel: mej. M. Snoep en E. Scheltens-mevr. J. Wolthers en J. Wolthers 64, 46, 6—2. Jongens enkelspel: E. SnipW. Sandberg 57. 61, 60. Jongens dubbelspel: W. Sandberg en J. J. VerburgA. v. d. Eelaart en R. Jans 63, 61. AMSTERDAMSE BEURS Herstel van internationale fondsen Nederland 1955 (3*4) Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3*4) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 pet. Investeringscertificaten 3 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmjj. A.K.U. Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feij'enoord Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.VA. Deli Mij. Bank van Ned. Gem. 4% Van Berkels Patent Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B, Baltimore-Ohio Missouri K.T. New York Central Pennsylvania Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Shell Union Tide Water 13 Sept. 14 Sept. 100li 100% 10014 100% 98% 983,4 99 99% 100% 1003% 101 101% 79% 79% 99% 99% 9914 99% 177% 178 247 250 358% 363 482% 489% 276 284 666% 159% 161 237% 243% 195% 197% 190% 1913,4 202% 204% 209% 212 169% 171% 176% 176% 108 136% 138 b. 222 215% 278 61 29% 28% 79% 80% 163 162 135% 1393,4 85% 85% 126% 127 54 54 121 120% 61% 61% 32% 32% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 141% 141% Breda 1954 113% 112% Eindhoven 1954 110 110 Enschede 1954 109% Den Haag 1952 I 136''; 135% Den Haag 1952 n 134% 134 Rotterdam 1952 I 138 137 1. Rotterdam 1952 II 135 134 Utrecht 1952 120% Dr. Drees houdt lezing in Berlijn. Minister-president dr. W. Drees zal volgende week een kort bezoek bren gen aan West-Berlgn. Op uitnodiging van de „Ex-nst-Reuter-Gesellschaft zal hij er op 23 September een lezing houden over de politieke en economi sche ontwikkeling van Nederland se dert 1945. Door de Minister van buitenlandse za- itcn, de Minis.cr zona'er portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns en de Minister van finan ciën zijn met betrekking tot de rehabilita tie van de Indische oorlogsslachtoffers enkele nieuwe richtlijnen vastgesteld, nl! richtlijn-9, handelende over dispensatie in bepaalde gevallen van de eis van Ne derlanderschap, richtlijn 10, handelende over de bere kening van rehabilitatieuitkeringen en te gemoetkomingen in de kosten van weder- inrichting aan backpay-gepensionncerden, die op 1 Maart 1942 naast hun pensioen inkomsten genoten uit arbeid, beroep of bedrijf, richtlijn U, handelende over de toeken ning van een uitkering voor wederinrich- tingskosten aan degenen, die geen rehabi litatie-uitkeringen hebben ontvangen, om dat zij gedurende de Japanse bezetting redelijke inkomsten hebben genoten, richtlijn 12, handelende over de toeken ning van een uitkering aan de omstreeks Mei 1940 in Indië wegens potentiële staatsgevaarlijkheid geïnterneerde en/of ontslagen overheidsdienaren, particuliere werknemers en zelfstandigen en richtlijn 13, handelende over de toeken ning van een uitkering aan overheids dienaren-oorlogsslachtoffers, wier op het tijdstip der Japanse bezetting bestaande dienstverband vóór 26 Februari 1949 zon der het praedicaat „eervol" is beëin'digd en particuliere werknemers, wier op het tijdstip van de Japanse bezetting bestaan de dienstbetrekking vóór 26 Februari 1949 Is beëindigd wegens een dringende reden dan wel door de commissie arbeidsaange- legenheden of de rechter is beëindigd,, c.q. ontbonden verklaard. Belanghebbenden bij één dezer richtlij nen, kunnen per briefkaart toezending vin de volledige tekst vragen aan de afdeling Rehabilitatie Indische Oorlogsslachtoffers, Nobelstraat 10, 's-Gravenhage. Op linker kant van de voorzijde van de briefkaart het nummer van de betreffende richtlijn vermelden. OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN. Ten behoeve van de militairen, die op 16 September 1055 voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen, worden enkele extra-treinen ingelegd. Genoemde militairen moeten van deze extra-treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woon plaats vertrekken, dat zij op het betref fende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De militairen, die, in verband met hun plaats van be stemming, geen gebruik kunnen maken van een der hierna genoemde extra-trei nen, moeten ingevolge hun lastgeving rei zen met de eerste reisgelegenheid na 06.59 uur. De militairen met bestemming Ede en Rucphen moeten reizen met een der volgende treinen: 1) Groningen v. 08.42, Assen v. 09.06, Hoogeveen v. 09.29, Zwolle v. 10.10, Deventer v. 10.35, Zutphen v. 10.52, Arnhem v. 11.27, Ede-Wageningen a. 11.43. 2) Leeuwarden v. 08.41, Heerenveen v. 09.07, Steenwijk v. 09,28, Meppel v. 00.39, Zwolle v. 10.08, Amersfoort v. 11.00, Utrecht C.S. v. 11.31, 's Hertogenbosch v. 12.07, Tilburg v. 12.27, Breda v. 12.46, Roo sendaal a. 13.06. A.N.P.-C.B.S. BEURSINCIDES. 12/9 13/9 14/9 Intem. concerns 298.63 294.50 296.41 Industrie 176.04 173.40 173,33 Scheepvaart 167,84 166.17 168.76 Banken 154.63 153.43 153.12 Ind. fondsen 182.63 179.36 179.54 Algemeen 232.15 228.92 230.00 BEURSOVERZICHT. Aan de flauwe stemming der laatste da.- gen is Woensdagmiddag een einde geko men. Hoewel de activiteit nog gering was toonden de voornaamste industrieën een behoorlijk herstel en met name Philips was vast. De aandelen openden op 487 en stegen gemakkelijk tot 490, welke prijs ook tegen slot werd betaald, dus acht pun ten hoger dan Dinsdag. Unilever en AKU vier a vijf punten hoger. Hoogovens no teerden bij opening zelfs 15 punten beter op 430, doch liepen later achteruit naar 426. De enige uitzondering vormde Kon. Olie, die circa 4 punten lager noteerde. Zowel publiek als beroepshandel gingen zeer omzichtig te werk, klaarblijkelijk wenst men liever even uit te kijken of de stemming nu inderdaad is omgeslagen, dan wel het gevolg is van een tijdelijke of incidentele belangstelling. De beleggingsmarkt heeft niet veel no titie genomen van de nieuwe 3% procent 30-jarige staatslening, die wordt uitgege ven tegen 100. procent. Sinds 8 Sept. j.l. waren de modaliteiten van deze lening of ficieus al bekend. Men vindt, dat deze le ning volkomen in het marktbeeld past. De inschrijvingen zullen echter hoofdzakelijk van de institutionele beleggers e.d. komen, voor de particuliere belegger acht men deze lening weinig attractief. Staatsfond sen stil en goed op peil. Ook de scheepvaartafdeling gaf gister middag een licht herstel te zien. Bij de ac tieve soorten ging Holland Amerika Lijn voorop met een stijging van vier punten, de overige soorten een a twee punten ho ger. De cultuurafdeling opende aarzelend en eerder iets lager, doch later volgde een herstel tot rond het slotniveau van Dins dag. Prolongatie 2% procent. Het Wapen der Marechaussee is niet alleen een Keurkorps, maar ook een sportief korps. Naast doortastendheid en tact wordt ook sportiviteit bij het Wapen hoog gewaardeerd. Motorrijden is voor vele maünen van het Wapen een dagelijkse sport: bij het escorteren van hoge persoonlijkheden, het be geleiden van militaire transporten, het dirigeren van militair verkeer. Het leven van de Marechaussee wordt gekenmerkt door actie en afwisseling. Voel je daar wat voor, vraag dan nadere inlichtingen bij de dichtstbijzijnde Brigade-com mandant van de Marechaussee. Of schrijf eens naar het Hoofd afd. Personeelspubliciteit van het Mi nisterie van Oorlog. Grote Markt straat 40. Den Haag. Want bij het Wapen der Marechaussee vind je □iet alleen eeD afwisselende baan. maar ook een goede toekomst. Kom vooruit bij de Marechaussee FEUILLETON „Iemand anders dan?" vroeg Do- rinda. En toen: „Wie is het. Justin?" Ze bleef hem recht aankijken. Zijn arm was van haar schouders gegle den. Hij nam haar bqide handen en zeide: „Dacht je niet, dat het een verstan dig idee zou zijn Ik heb een heel be hoorlijke flat gezien. Ik heb meubels. van moeder is nog ik denk, dat het; meeste wel vergaan is. Ik zal een dag vrijaf nemen, dan kunnen we gaan zien, of er nog wat is overgebleven". „Met wie ga jé trouwen?" „Ik heb haar nog niet gevraagd, lieve kind". „Waarom niet?" „Och, ik had het gevoel, dat ik het niet moest doen midden in politie onderzoek, „inquests" en begrafenis- se11"- „De begrafenissen zijn voorbij „Dat dacht ik ook juist. Wil jij met me trouwen?" „Wh je dat heus?" „O, Dorinda!" Zij zag, dat zijn ogen vochtig wa ren en dat ontroerde haar. Hij hield nog altijd haar handen vast. Plotse ling sprong hij op, trok haar naar zicli toe en sloeg zijn armen om haar heen. Eerst toen hij haar handen los- door PATRICIA WENTWORTH vastgeklemd. Ze waren byna ver doofd. Ze duwde ze tegen de ruwe stof van zijn jas en hield hem van zich af. Maar ze voelde niet, dat de stof ruw was. Haar handen waren immers verdoofd! Ze hield hem van zich af en zei wat ze wilde zeggen. „Ik ben niet de goede vrouw voor jedat heb ik altijd geweten! Ik heb niet genoeg verstand van aller lei dingen. Je moest iemand trouwen als Moira. Ik dacht ook, dat je met haar zou trouwenik dacht het al lang". „Denk nog eens, lieveling. En zeg dan „ja". Heb ik je al gezegd, dat ik je liefheb? Want dat doe ik, weet je! Al maanden. Ik dacht, dat je het zou begrijpen, toen ik je de broche van mijn moeder gaf" Haar ogen gingen wijd open „Ik dacht alleen maar, dat je me wel mocht lijden". Zijn lach trilde even. „Ik ben tot het uiterste geko men. Kom je mee, Dorinda?" Zij nam haar handen weg en lichtte als een kind haar gezichtje op. Na de maaltijd zat die avond een viertal gezellig rondom de haard in de bibliotheek. Frank Abbott was nummer vier. Daar de hoofdinspec teur was vertrokken en hem had achtergelaten, om alles in orde te brengen, had hij dankbaar een uit nodiging, nog op „The Grange" te blijven logeren, aanvaard. Morgen zouden ze allemaal huns weegs gaan, maar vanavond zaten ze vreedzaam bij het vuur en voerden een vriendschappelijk gesprek. Het gevoel van spanning was uit huis verdwenen. Oude huizen hebben heel wat sterfgevallen en heel wat geboorten meegemaakt, menige liefdesgeschiedenis en menige vreugde ,maar ook veel zorg, kor tom vrij wat goeds en kwaads be leefd. Dit huis had gedurende de meer dan driehonderd jaar van zijn bestaan zijn portie ruimschoots meegekregen. Gregory Porlock en Leonard Carroll behoorden nu tot het verleden. Ze betekenden voor het huis niets meer dan Richard Pomeroy, die in 1650, tijdens Crom well's regering, was opgehangen wegens moord op een bediende, of dan Isabel Scaife, die ongeveer vijftig jaar later met James Pome roy was getrouwd en zichzelf uit het venster van dezelfde kamer had geworpen, die zo juist mr. Car roll tot slaapvertrek had gediend. Ze viel buiten op de stenen en werd dood opgenomen. De mensen keken er James Pomeroy op aan, maar hij beëindigde kalmpjes zijn leven en zijn zoon, bekend als de goede veel oude vrouwen van het kerspel Sir James, begiftigde een stichting, om twaalf oude mannen en even een bescheiden onderdak, voeding en kleding te bezorgen. Dat alles „voor zo lang als zij zullen leven, met een fatsoenlijke begrafenis daarna". Er waren nog veel meer verha len, goed en kwaad door elkaar... over mannen, die weinig om hun le ven gaven en het in een gevecht op het spel zetten, zichzelve opoffe rend om een kameraad te redden; mannen, die zondigden en mannen die leden, mannen, die goed cn die slecht handelden; mannen, die als verkwisters buitenslands stierven of godvruchtig in hun bed overle den. Het huis had hen allen over leefd. Gregory Porlock en Leonard Carroll waren niet meer en het huis kon hen vergeten. Het vuur brandde helder, de ka mer was gezellig en warm. Miss Silver had het truitje afgebreid en was aan een ander begonnen. Ze keek met een vriendelijke glimlach naar Justin en Dorinda. Niets deed haar meer genoegen dan jonge mensen gelukkig te zien. Toen richtte zij haar blik op Frank en ontmoette de zijne, koel en een beetje cynisch. „En .geachte lerares, waar denkt TJ over?" „Beste Frank, wat wil. je dat ik zeggen zal?" De cynische blik ging over in een glimlach. „Wat U maar wilt". Een ogenblik glimlachte zij even eens. Toen werd zij weer ernstig en zei: „Ik zal je niet vragen, onbeschei den te zijn, maar ik neem aan, dat toen mr. Masterman vanochtend voor de rechter kwam, beschuldigd van moord op Leonard Carroll, er niet genoeg bewijzen waren om hem ook aan te klagen wegens de dood van Gregory Porlock, of schoon het ieder duidelijk moest zijn, dat hij beide misdaden heeft gepleegd". Frank knikte bevestigend. „Die vingerafdrukken, waarop U ons wees en dc streep lichtgevende verf op de rand van zijn smoking, zijn het enige wat men een begin van bewijs in de zaak-Porlock zou kunnen noemen en de rechtbank zou er korte metten mee maken. Hij kan immers om allerlei onschul dige redenen zijn hand op de schoorsteenmantel hebben gelegd. Hij kan de zijkant van de trap hebben aangeraakt tijdens de cha rade. Ze kwamen allemaal de trap af. keerden zich naar de leuning en liepen door de lichtbaan naar de achterkant van de hall. Die af druk met de linkerhand op de zij kant was juist op de plek waar hij zich moet hebben bevonden, toen hij uit het licht weer in het donker kwam. Het zou heel natuurlijk zijn geweest, als hij een hand had uit gestoken en zo de wand had aan geraakt". Miss Silver liet weer haar karak teristieke kuchje horen. „Maar in dat geval zou de hand op het einde van de hall gerieht zijn geweest. En de afdruk was, meen ik, bijna verticaal, maar met een kleine afwijking in de andere rich ting... inderdaad precies zoals je kon verwachten, indien, naar ik op merkte, mr. Masterman de hall was overgestoken met de hand vooi'uit, om te weten, wanneer hij de trap bereikte. 11c verwachtte 'n linker-afdruk, omdat de rechter hand klaar gehouden werd voor de dolkstoot". Opnieuw knikte Frank. „Ja, zo is het gebeurd. Maar wij konden er niet voor de rechtbank mee aankomen, want een handige advocaat zou onze argumenten in stukken hebben gescheurd. Neen, we hebben hem doen vervolgen we gens de moord op Carroll... ik denk, dat het zekerder was. Zijn afdruk ken op de telefoon in Porlock's ka mer en op de deur en het venster van de biljartzaal en dan de ver klaring van miss Masterman..." Dorinda viel hem in de rede. „Het spijt mij zo ontzettend voor haar". Miss Silver keek haar vriendelijk aan. „Ze heeft een vreselijke tijd door gemaakt. Volgens mij is er geen twijfel aan, of zij verdacht haar broer al van moord op de oude nicht. Moord niet bepaald door vergif of daadwerkelijk geweld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8