Kleuteronderwijs op platteland behoeft mildere maatstaven Grotewohl eist het succes van Adenauer voor zichzelf op KLANKBORD AL TE VEEL FACILITEITEN VOOR BUITENLANDSE FIRMA'S Op DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z POTJE EN BROEKJE Grote meerderheid in Kamer voor wijziging werkloosheidswet (Van onze parlementaire redacteur). „Potje en broekje" waarover een oude heer sprak, doelende op de staat der kleuteronderwijzeressen, is een denigrerende karakterisering; van een mooie functie, zelfs voor de leidsters van de oude bewaarschool". Met deze veroordeling; van een uitlating; van een Eerste Kamer-lid, prof. Gerretson, bracht de heer Peters van de K.V.P. Woensdagmiddag; in de Tweede Kamer het debat over het wetsontwerp voor de regeling- van het kleuteronderwijs op het plan waarop het in feite thuisbehoort. Al eerder had mevrouw Fortanier De Wit (VVD) de woorden van prof. Gerretson als „een voorwereldlijke op vatting" gekwalificeerd. Uitvoerig richtte de heer Peters zich overigens tegen deze vrouwelijke afgevaardigde, toen hij betoogde, dat niet aan het openbaar, maar juist aan het bijzonder kleuteronderwijs door het onderhavige wetsontwerp de meeste moeilijkheden in de weg gelegd worden. Hij gaf daarbij als illustratie, dat voor de op richting van een bijzondere kleuter school een waarborgsom van niet min der dan 25 in de stichtingskosten ge stort moet worden. Nog meer Kamer leden verzetten zich met kracht tegen deze bepaling. De heer Peters bestreed evenals enkele andere leden een leer- lingenschaal van veertig, doch erkende tevens, dat ook aan een schaal van dertig bezwaren kleven en hij vroeg de minister naar de kwestie van de leerlingenschaal in het algemeen een wetenschappelijk onderzoek te doen instellen. Hij wilde een ruimere mogelijkheid tot oprichting van kleuterscholen in plattelandsgemeenten, die nu gehandi capt worden door de bepaling, dat voor de medewerking aan de stichting van een school minstens dertig kleu ters ingeschreven moeten zijn. Het schoolgeld vond hij te hoog en de klassen-indeling van de gemeenten voor de schoolgeldheffing noemde hij verouderd. Soortgelijke opmerkingen maakte ook mevrouw HeromaMeilink (Pvd A), die tevens de toestemming van de minister ervoor vroeg, dat de op leiding van de leidsters met ingang van 1963 op drie jaar zal worden ge bracht, de heer Gortzak (CPN) en ds. Zandt (SGP).. Aangezien minister Cals eerst enig overleg moet plegen met zijn ambtge noot, zal hij pas vanmiddag de spre kers antwoorden. Werkloosheidswet. Sinds de invoering van de werkloos heidswet 1952 is gebleken dat deze niet in alle opzichten volledig voldoet. Met name zijn er twee punten, waarop wij ziging van de wet op korte termijn ge wenst is. In de eerste plaats doen zich moeilijkheden voor als arbeiders werk loos worden, die nog recht op vacantie hebben en uit dien hoofde vacantie- geld ontvangen. Dit vacantiegeld wordt namelijk meestal voortijdig be steed, waarna de betrokkene opnieuw een beroep op de overheid doet oir 'steun. Nodig is dus gebleken een re geling van de reservering van het va cantiegeld. In de tweede plaats bleek, dat sei zoenarbeiders vaak geen enkel voor nemen koesteren om buiten het sei zoen andere arbeid te zoeken bij voorbeeld vrouwen in de vis- en groentenconservenindustrie en in het Orkaan „Hilda" teistert Oostelijk deel van Cuba Een krachtige orkaan, die door meteorologen „Hilda" wordt ge noemd, heeft het Oostelijk deel van Cuba bereikt en schijnt zich in Westelijke richting te bewegen. Door zware regenval, die aan de orkaan gepaard gaat, zijn in Oost- Cuba verscheidene rivieren buiten haar oevers getreden. Tijdens de buien doen zich windsnelheden van 100 kilometer per uur voor. Een verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse meteorologische dienst heeft gemeld, dat een groot vracht schip is gestrand aan de Oostkust van Cuba. Het schip ligt op de weg die de orkaan waarschijnlijk zal volgen. Het vliegtuig had slechts even boven het schip gevlogen. Het moest zich voor de naderende or kaan terugtrekken en kon niet ter plaatse blijven cirkelen. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan de Ned. Antillen zal de Eostadministratie aldaar een tweetal ijzondere postzegels uitgeven. OUDERWETS. De politie van Bir mingham (Eng.) beweerde, dat haar 25-jaar oude pantserwagen niet meer deugde. Om dit te bewijzen doorzeef den zij de auto met karabijnkogels, die de pantserplaat van de ene wand openreten en zelfs nog deuken sloe gen in de andere wand. WELTERUSTEN. De matroos John Jones heeft van de United Fruit Com pany 75.000 dollar schadevergoeding geëist. Hij verzwikte zijn rug, toen hij uit zijn kooi sprong omdat er een slang in lag, gleed uit over een plas smeerolie en viel vervolgens van een trap in de machinekamer. RECEPT. Twaalf artsen in Noord- lerland hebben van de Staats Gezond heidsdienst opdracht ontvangen om beter te leren schrijven, aangezien hun recepten volkomen onleesbaar zijn. hotel- en restaurantbedrijf zich niet temin bij een gewestelijk arbeidsbu reau laten inschrijven om in aanmer king te komen voor een werkloosheids uitkering. Vroeger werden nooit uit keringen verschaft aan zulk soort ar beiders en het is ook niet de bedoeling van de werkloosheidswet géweest hun een uitkering te bezorgen. Voor deze twee punten hield een wetsontwerp, dat Woensdagmiddag in de Tweede Kamer aanhangig was, voorzieningen in. Er kwam van com munistische zijde een heftig verzet. De heer Reuter (CPN) drong op in trekking van het ontwerp aan. De grote meerderheid van de Kamer was er echter voor, zodat het zonder hoof delijke stemming, doch met aanteke ning, dat de fractie van de CPN te gen was, werd aangenomen. Met name betuigden hun instem ming de heren Kort (KVP), Stapel kamp (AR) en Roemers (PvdA). In een lange rede ter verdediging van het ontwerp, richtte de staats secretaris van Sociale Zaken, mr. dr. Van Rhijn, zich voornamelijk tegen de opvattingen van zijn communistische opponent, aan wie hij duidelijk de be doelingen van het wetsontwerp en de rechtvaardigheid van de erin opgeno men regeling uiteenzette. Ontwerp-vacantiewet op weg naar S.E.R. Tijdens de behandeling van een wets ontwerp tot wijziging van de werke- loosheidswet in de Tweede Kamer, heeft de staatssecretaris van sociale za ken, mr. dr. Van Rhijn, medegedeeld, dat het ontwerp vacantïewet naar de Sociaal-Economische Raad gestuurd zal worden om advies. Vroeger had hij ;ens de wenselijkheïld van invoe ring van een zodanige wet betoogd, thans is men dus bijna zover met de voorbereiding er van gevorderd, dat het ontwerp geformuleerd ïs, Garantieprijs koolzaad nu geheel afgeschaft Het Landbouwschap heeft er bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening reeds geruime tijd op aangedrongen, voor het koolzaad, dat in 1956 zal worden geoogst, we derom een garantieprijs vast te stel len, De regering heeft zich over deze kwestie beraden en het ministerie van Landbouw heeft nu medegedeeld dat geen garantieprijs meer zal wor den vastgesteld voor dit landbouw product. In het kader van het landbouwbe leid worden voor een aantal produc ten garantieprijzen vastgesteld, doch alleen voor de producten die voor de instandhouding van het landbouwbe drijf van overwegende betekenis zijn. Tot deze producten, de zogenaamde basisproducten kan koolzaad niet worden gerekend, aangezien dit ge was voor de Nederlandse landbouw als geheel slechts van ondergeschikt belang moet worden geacht. Stichting Liberaal Réveil opgericht. Dezer dagen is te Amsterdam opge richt de „Stichting Liberaal Réveil". Deze stichting stelt zich ten doel het uitwerken en verbreiden van de libe rale beginselen. Zij tracht deze doel stellingen te verwezenlijken o.a. door de uitgave, onafhankelijk van enige partij, van een op verantwoord niveau staand discussie- en studieorgaan; de uitgave van een jaarboek, dat een jaarlijks overzicht verschaft van de stand van zaken betreffende het libe ralisme, in het bijzonder in Neder land; de samenwerking met andere liberale organisaties en organen en medewerking aan andere liberale ini tiatieven. Het dagelijks bestuur van de stich ting Liberaal Réveil bestaat uit mr. dr. H. J. Roetlof, voorziter, drs. L. D. Oosterveld, secretaris, P. C. Boeve, penningmeester. Diamantsmokkel op Frans vliegveld ontdekt. De douane op het vliegveld Orly, nabij Parijs, heeft Woensdag de hand weten te leggen op een partij gesmok kelde diamanten. De diamanten wer den aangetroffen in de bagage van een drietal reizigers een Amerikaan, een Engelsman en een Belg die van Monrovia, in Liberia op weg waren naar Antwerpen. De in beslag genomen diamanten hebben een waarde van on geveer vier millioen francs. De drie reizigers zijn gearresteerd. INITIATIEF WORDT GEDOOD Waarschuwende woorden van dr. Hub. van Doorne. In de cantine van de D.A.F. te Eindhoven is Dinsdag het tweedaag se congres begonnen van de Neder landse Vereniging voor Gemeentebe langen. Tijdens de door de directie van de de D.A.F. aangeboden lunch hield dr. Hub. van Doorne een korte toe spraak, waarin hij waarschuwde te gen het aantrekken van buitenland se industrieën door gemeentebestu ren. De huidige procedure, waarbij men zelfs voor buitenlandse industrieën pasklare fabrieken bouwt en deze buitenlandse firma's alleen met in breng van roerende goederen de ge hele zeggenschap in handen krijgen, vond spreker een groot gevaar voor ons land. Immers deze bedrijven, die zich alleen in Nederland vestigen omdat men hier thans gunstige voorwaar den biedt, zullen, wanneer de tijden veranderen, zich weer even gemak kelijk kunnen terugtrekken. Dr. Van Doorne meent, dat door de vestiging van buitenlandse industrie- en het Nederlands initiatief wordt ge dood en de Nederlandse industriële ontwikkeling geremd. Terwijl de jon- Een Chinese vrouw leest op deze foto een oproep voor, die terroristen aan spoort zich over te geven. Deze oproe pen zijn door een vereniging als strooibiljet verspreid en zijn gedrukt - het Chinees en in het Maleis. ge Nederlandse ondernemers door de hoge belastingen niet tot ontwikke ling kunnen komen, worden diezelfde belastinggelden mede gebruikt om buitenlandse industrieën de vestiging te vergemakkelijken. Tenslotte acntte dr. Van Doorne het van het grootste belang dat de Nederlandse industrie- en worden geleid door onze eigen men sen, die de traditie en de volksaard kennen. Bruggenbouwers kunnen werken voor Nieuw-Zeeland. In Nieuw Zeeland wordt de moge- lijkheid onderzocht, hoe de Neder landse industrie kan worden ingescha keld bij de bruggenbouw in dit land Nieuw Zeeland heeft namelijk een grote achterstand'op dit terrein. Men neemt aan dat het programma zeker tien jaar werk zou garanderen aan jon ge Nederlanders, aan wie tevens de gelegenheid zou worden geboden zich permanent in Nieuw-Zeeland te ves tigen. Het Australië-instituut te Rot terdam dat bezig is de Nederlandse constructie-bedrijven te polsen voor dit object, stuit daar op het bezwaar van het nog steeds heersende arbei derstekort. De bedoeling zou namelijk zijn, dat de brugsegmenten in Nederland wor den gemaakt, waarna ze naar Nieuw- Zeeland zouden worden getranspor teerd om daar door de aanwezige Ne derlandse arbeidskrachten gemonteerd ie worden. |lllllllllllllllllllllllllilllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jeugdbrigadiertjes 1 ondernemen grote reis 1 m Twee Rotterdamse jeugd- s§ brigadiertjes de 11-jarige Ma- ria A. van Sehagen en de 13- jarige Johannes Been, mogen van 26 tot 30 September al hun Nederlandse collega'tjes gaan vertegenwoordigen op s een samenkomst van jeugcf- brigadiertjes in West-Duits- H land. Het Duitse Verbond voor Veilig Verkeer heeft op de j'aarhjkse samenkomst van jeugdbrigadiertjes in Bad Homburg twee vertegenwoor- digertjes uitgenodigd uit Ne derland, Luxemburg, België, Denemarken en Zwitserland. Na loting kwamen de twee Rotterdammertjes hiervoor in aanmerking. De jongelui zul len logeren in een jeugdher berg. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliÏÏi Beschilderde graven gevonden te Brugge In het voorjaar kwamen te Brug ge op de Burg bij opgravingen de fundamenten van een Karolingische kapel voor de dag. In verband met het aanbreken van het toeristisch seizoen werden de werkzaamheden stilgelegd. Thans is men opnieuw met het graven begonnen. Wederom werden restanten van de ongeveer duizend jaar geleden gebouwde zestienkanti- ge kerk ontdekt. Er zijn reeds en kele beschilderde graven te voor schijn gekomen. Bij het afscheid van de burgemeester van Ellewoutsdijk, de heer D. Tho massen d Thuessink van der Hoop van Slochteren, ontving deze als aan denken van de raad en het gemeente- personeel een vulpen met inscriptie. Burgemeester en mevrouw Van der Hoop bewonderen het fraaie ge schenk. (Eoto P.Z.C.) Op 29 September stemt 90 pet. van de Kebupatens De Indonesische minister van voor lichting, Makmur, heeft Woensdag ochtend in een °esprek met journa listen de verwachting uitgesproken, dat het mogelijk zal blijken in 90 pro cent van de Kebupatens (onder-kies districten) op 29 September verkie zingen te houden. De minister zeide voorts te verwachten, dat men op Java het schema geheel zal kunnen handhaven. Ir. Wijffels neemt ontslag als Kamerlid. Hij keert terug naar de Staatsmijnen. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer, heeft de voorzitter, mr. Kortenhorst, medegedeeld, dat een brief van ïr. F. C. Wijffels was ontvangen, waarin de ze met ingang van diezelfde dag ont slag neemt als lid van de Kamer. Op vallend in deze mededeling was het plotselinge van dit ontslag. In de wandelgangen van de Kamer nam men aan, dat ir. Wijffels weinig ingenomen was met de positie, die hij in -de fractie van de KVP innam. Hij sprak weinig en deed zich zeker niet gelden als een figuur van betekenis. Omgekeerd schijnt ook de fractie niet veel waarde gehecht te hebben aan zijn blijven'de medewerking. Boven dien heeft ir. Wijffels nog zijn positie bij de Staatsmijnen, waar hij de func tie van hoofdingenieur bekleedt hij was echter met het oog op zijn Kamer lidmaatschap op non-actief gesteld willen beveiligen. Zijn werk dreigde daar namelijk blijvend door anderen overgenomen te worden. Tenslotte schijnt tot de ontslagaanvrage ook me degewerkt te hebben de geringe kans die men ir. Wijffels gaf om bij de Ka merverkiezing in het voorjaar van 1956 gekozen te worden. Ir. Wijffels is minister van sociale zaken geweest in de Nederlandse re gering, die kort na de bevrijding van het Zuiden van ons land haar zetel in Noord-Brabant heeft gehad. Ook heeft hij het lidmaatschap van de Eerste Kamer bekleed. Als zijn opvolger komt in aanmer king het Eerste Kamerlid van de KV P, jhr. mr. G. A. M. J. Rnys de Beeren- brouck, die reeds van 1936 tot 1948 lid van de Tweede Kamer is geweest. OOST-DUITSE DELEGATIE NAAR MOSKOU Over terugkeer gevangenen zou geheime overeenkomst bestaan Het Wereldgebeuren reis D' Terwijl dr. Adenauer in de Bondsrepubliek wordt gevierd als de man, die de Duitse gevangenen uit Rusland bevrijdde, eist de Oost-Duitse regering dit succes voor zichzelf op. Naar bet centrale bureau der Oost-Duitse com munistische party Woensdag liet weten, zou de terugkeer der gevangenen reeds vóór Adenauers reis naar Moskou tussen de Sowjet-regering en de regering der (Oost-)Duitse democratische republiek zijn overeengekomen. De overeenkomst zou, volgens deze bron. tot na Adenauers bezoek Moskou geheim gehouden zijn. Uit Oost-Berfijn verluidt, dat een rege- jsilelogatie van de Duitse demo- :isciK republiek Vrijdag naar Mos kou zal vertrekken om regelingen voor de terugkeer der gevangenen te treffen. Do delegatie zal worden ge leid door de Oost-Duitse minister-pre sident Grotewohl, die reeds in Moskou vertoeft. Volgens de radio zullen de bespre kingen, welke tijdens het bezoek van premier Boeiganin en partijsecretaris Chroesjtsjef bij hun bezoek in Juli aan Berlijn werden gevoerd, worden voortgezet. Deze besprekingen had den betrekking op „het vraagstuk van de veracre versterking der vriendschappelijke betrekkingen tus sen de Sowjet-llnic en de Duitse de mocratische republiek en andere vraagstukken van wederzijds belang". Naar te Berlijn werd medegedeeld, zal de Oost-: Hiitse delegatie aan de Sowjet-regering een ontwerp-verdrag voorleggen over de repatriëring van gevangenen in de Sowjet-Unie, af komstig uit Oost-Duitsland. De plaatsvervangende premier. Ot to Nuschke, heeft in de editie van Dinsdag van „Neue Zeit" In deze zin geschreven. Staking bij stadsbussen en metro te Parijs Voor de derde dag achtereen heb ben matineuze passagiers van de Parijse metro gisteren vrij reizert ge had doordat vele conducteurs zijn weggebleven. Op het ogenblik rijden in Parijs slechts bussen van zeven van de twintig grote busgarages. Busbestuurders en conducteurs sta ken om hogere lonen en hebben grie ven in verband met het feit, dat de bussen te vol zijn. Zij eisen boven dien gelijke betaling voor chauffeurs en conducteurs en willen op één lijn gesteld worden met geschoolde arbei ders. Conferentie op hoger plan afgewezen. De Amerikaans-Chinese besprekingen in Genève. Het hoofd van de Amerikaanse de legatie bij de besprekingen met China te Genève, Johnson, heeft verklaard dat het voorbarig zou zijn over ande re zaken te spreken zolang de repa triëring van Amerikaanse burgers in China geen feit is. Hij antwoordde hiermee op een voorstel van de Chine se delegatieleider, Wang, om voorbe reidingen te treffen voor een confe rentie op hoger plan. Van gezaghebbende zijde te Wash ington wordt vernomen, dat Amerika vrijwel zeker het Chinese voorstel tot een conferentie op hoger plan zal af wijzen. Men is van mening, dat de re patriëring eerst moet zijn voltooid. Nederlandse Staat sluit nieuwe lening (31/4%) De minister van financiën heeft besloten tot de uitgifte van een 3% proeent rentende staatslening, te noemen 3% procent lening 1955 II, ten laste van Nederland. De lening, die wordt uitgegeven tegen een koers van 100 procent, heeft een looptijd van 30 jaren, te rekenen van 15 October 1955 af. it had in 1890 de veertienjarige Konrad zeker niet kunnen dro men: ooit nog eens als kanse lier van een der aelen van een ge spleten Duitsland door een ijzeren gordijn heen te vliegen voor belang rijke politieke besprekingen. Wel spraken sommige fantasten toen al over mogelijkheden voor de mens, om het luchtruim te kiezen, maar het zou nog een paar jaar duren, voor dat de experimenten van Otto Lilien- thal tot positieve resultaten voerden. Dat het vliegtuig in 1955 tot de meest gewone gebruiksvoorwerpen zou behoren, heeft hij toen zeker niet vermoed. En jjzeren gordijnen waren ook nog niet tot algemeen erkende, verschijnselen geworden Sinds die middelbare-school-periode is er in Konrad Adenauers leven heel wat gebeurd Hij studeerde rechtswetenschappen en economie en begaf zich daarna al gauw op het po litieke pad, dat hem tot de burge meesterszetel van Keulen voerde. Toen hij het burgemeestersambt zes tien, jaar had bekleed, werd hij in 1933 om politieke redenen ontslagen. De Hitlertijd begon. Na de wereldoor log trad Adenauer weer naar voren en als afgevaardigde van de Christe lijk Democratische Unie bracht hij het tot de functie, die hij nu vervult: bondskanselier van de bondsrepubliek Duitsland. Bijna tachtig jaar is de bondskan selier nu en hij nam de niet geringe taak op zich, iets te herstellen van de door Hitier veroorzaakte schade en op reis te gaan, eerst naar de Verenigde Staten, enkele dagen gele den naar de Sowjet-Unie. De reis naar Amerika was heel wat eenvou diger, dan die naar het verre Mos kou. De „langste diplomatieke trein ter wereld", die hem vooruitging en die in Moskou als kanselarij op welen zou dienen, kon niet zomaar over de grens. Reusachtige spoorwegkranen waren nodig, om de wagons aan de Russisch-Poolse grens op andere wielen te zetten. De Russische rails liggen immers verder van elkaar af dan die in het Westen. Deze trein was de eerste die uit Duitsland kwam binnenrollen sinds de terug tocht van de Duitse legers in 1945. En het vliegtuig, waarmee Adenauer nakwam, was het eerste West-Duitse toestel dat sedert 1945 op de Mos kovische luchthaven landde. Na het officiële welkom van Boel- ganin en de andere hoogwaar digheidsbekleders, inspecteerde de Duitse bondskanselier de ere wacht, die uit 120 grote Russen be stond. Der (Russische) traditie ge trouw zei hij in het Russisch „Goede dag" tegen deze mannen, die echter geen antwoord gavende woor den van de kanselier werden door de wind meegenomen. Pas na de derde keer reageerden de soldaten met de gezamenlijke uitroep „Altijddurende gezondheid!" Tegen eventuele belaging van die gezondheid door Russen, die totnutoe in de waan verkeerden dat Adenauer een soort tweede Hitler is, werd ge waakt door Russische „russen" en de eigen groep „Kriminalbeamten" van de kanselier, dertig man sterk. Deze laatsten posteerden zich vooral rond de kanselarij op wielen, wanneer daar de allergeheimste beraadslagin gen van de delegatie werden gehou den. En in positieve zin bevorderde de directie van het Sowjetskaja-ho- tel Adenauers gezondheid, door in allerijl nog een extra lang ledikant in Adenauers slaapvertrek te schui ven. Een extra-lang ledikant is dan ook wel nodig, want Konrad is zowel - letterlijk als figuurlijk tot de gro te mannen van onze tgd gaan beho ren. Hij heeft zich in Moskou niet laten ondersneeuwen en de terug keer van 10.000 gevangenen naar Duitsland is een perspectief, dat tot een hartelijke ontvangst heeft geleid op het vliegveld Wafin bij Keulen, waar hg gisteren terugkeerde. Het veld was met 12.000 dahlia's ver sierd en de bondskanselier kreeg verscheidene boeketten. Of het openen van diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie door de West-Duitsers ook zo wordt toegejuicht, zal de toekomst moeten leren. Menige Duitser zal in deze overeenkomst het gevaar zien, dat de hereniging van beide delen van het land weer op de lange baan wordt geschoven. Adenauer heeft, wat dit betreft, in Moskou een slag om de arm gehouden: de Bondsdag zal uit eindelijk over het al of niet benoemen van ambassadeurs moeten beslissen. Zo n slag om de arm pkst de kanse lier van een jonge democratie dat beseft Adenauer terdege. Voor dat de beslissing er is, zal zijn grgze hoofd nog menige'storm te verduren krggen. Hij kan zich troosten met de gedachte, dat hij voor hetere vu ren heeft gestaan, zoals de afgelopen dagen in Moskou. Dr. KONRAD ADENAUER in 1890 niet gedroomd Voor de eerste maal heeft een vliegtuig van Italiaanse makelij de geluidsbarrière doorbroken. Dit gebeurde Dinsdag bij Tu rijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5