PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Grote menigte bereidde Adenauer bij terugkeer warme hulde Zeeuwse visserij niet gediend met opheffing visserijbestuur BILT drag- Vandaag... STAKING VAN AMERIKAANSE HAVENARBEIDERS GEËINDIGD FRANSE REGERING HANDHAAFT NIEUWE KOERS IN MAROKKO 198e Jaargang No. 216 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 Sept.'55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p advertentie 14. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ct per regeJ met een minimum van t 1.„Brieven of adres Bureau v a. Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z C. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telet 2475 ib.g.g 2228); Oostburg, Finiandstr Brouwerijstraat 2 Zierlkzee. N Bogerdstras" 24 telef 26 CONFERENTIE VAN MOSKOU GEËINDIGD Vrijlating van gevangenen beheerst het oordeel Tienduizend mensen waren Woensdagmiddag naar het vliegveld Wahn by Bonn gekomen om de West-Duitse delegatie, terugkerend van de con ferentie te Moskou, welkom te heten; het vliegveld was met 12.000 dahlia's versierd. De voorzitter van de Bondsdag, dr. Gerstenmaier, dankte Adenauer namens het volk voor de resultaten, die hij te Moskou heeft bereikt, in het bijzonder wat de vrijlating der gevangenen betreft. Vice-kanselier Bliicher, verwelkomde hem namens het kabinet. Hij zei dat de conferentie „de wereld heeft laten zien, hoeveel ons gelegen is aan een hereniging van Duitsland." Adenauer antwoordde: „De dank u uit naam van de gehele delegatie voor het uitbundige welkom. Het was geen gemakkelijke conferentie." Dit laatste werd ook door enkele andere delegatieleden verklaard. De kanselier bracht dank aan alle leden van de delegatie, tot welke partij zij ook behoorden. „Wij stonden daar samen voor ons vaderland" verklaarde hy. Adenauer zag er opgewekt en in het geheel niet vermoeid uit. Ver scheidene bossen bloemen werden hem in de hand gedrukt. Het delegatielid dr. Kiesinger zei; „Soms leek het alsof de impasse compleet was, maar op de maaltij den met de Russen werd altijd weer een uitweg gevonden". Toen men hem vroeg wat „de keer ten goede" had teweeg gebracht, zei Kiesinger: „er was geen plotselinge ommekeer. Misschien waren de Russen wel van het begin af van plan alles zo te la ten verlopen." Goed nieuws" „Ik heb goed nieuws voor het Duit se volk. Alle gevangenen, die zich nu nog in de Sowjet-Unie bevinden, zullen naar Duitsland terugkeren." Dit zei bondskanselier Adenauer op een persconferentie, die hij te Moskou op de valreep hield. Maarschalk Boelganin had hem dit Dinsdagavond meegedeeld en hem gemachtigd, te verklaren, dat „voordat \vy in Bonn zyn aangekomen, met de uit voering van deze gehele maatregel begonnen zal worden." Lerarentekort Dat er een ernstig tekort zou ont staan bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs liet zich reeds jaren geleden voor zien. Te laat heeft het ministerie van onderwijs een commissie inge steld, die moest adviseren hoe dat tekort kon worden ondervangen. Nu is dan een advies van die com missie verschenen. De voornaamste voorstellen komen op het volgende neer: ieder, die enigerlei diploma bezit dat toegang geeft tot de uni versiteit, kan een renteloos voor schot krijgen als hij of zij in Sep tember 1955 de academische studie begint; ook ieder, die een diploma of acte heeft behaald op grond waarvan hij of zij een middelbare acte kan behalen met bevoegd heid voor onderwijs aan H.B.S. 5- jarige cursus, kan een renteloos voorschot krijgen. Om in aanmerking te komen moet men jonger zijn dan 25 jaar en uiteraard moet men ook geschikt zijn voor de studie. Er wordt ook nog een voorschot regeling geadviseerd voor leerkrach ten, die reeds bij enkele andere tak ken van onderwijs werkzaam zijn en die een bevoegdheid willen ver werven om aan een 5-jarige H.B.S. les te geven. Is men na de studie bij het onderwijs in functie dan wor den de voorschotten geleidelijk kwijtgescholden. De commissie geeft toe, dat haar advies slechts enkele hoofdza ken behelst over de uitbreiding van het lerarencorps. Maar de tijd drong en daarom heeft ze zich ge haast bepaalde voorstellen aan de minister te doen. Daaruit laat zich wellicht ver klaren ,dat de voorstellen hoe waardevol ook onvolledig zijn. Indien de commissie zou menen, dat alleen door het verschaffen van renteloze voorschotten of - studie beurzen aan de door haar genoem de jongemensen en leerkrachten 't lerarentekort kan woiden opgehe ven ,dan zal zij voor een teleur stelling komen te staan. Het lerarentekort is een onderdeel van het grote tekort aan aca- mici in Nederland. Dit tekort is mede ontstaan door de toenemende vraag naar academici in het particu liere bedrijfsleven. Wil men dat tekort opheffen, dan zal men het in zijn oorsprong moeten bestrijden en er voor moeten zorgen, dat de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs hun leerlingen-aantal uitbreiden, opdat daaruit via de universitaire selectie meer academici voortkomen. Dit be tekent, dat het middelbaar onderwijs en het voorbereidend hoger onderwijs zijn leerlingen uit een bredere bevol kingslaag zal moeten aantrekken. Meer dan tot nog toe zullen kinderen, die thans om financiële redenen geen middelbare scholen bezoeken, daartoe in staat gesteld dienen te worden. Eerst als de „productie" van het middelbaar onderwijs is opgevoerd zal men afdoende succes kunnen hebben met het verlenen van studie beurzen en renteloze voorschotten voor universitaire studie, I Ook verklaarde Adenauer, dat zijn besprekingen met de Sowjet-leiders geen afbreuk doen aan de banden, waardoor de bondsrepubliek via ver dragen met andere Westelijke mo gendheden is verbonden. De normali satie van betrekkingen (tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland), zo meende hij, bracht een element van stabilisatie in de vrede en veiligheid van Europa, Volgens hem betekent de vestiging van diplomatieke betrekkingen met de regering van de Sowjet-Unie geen erkenning van de huidige status van Duitsland. Een definitieve bepaling van Duitslands grenzen zou moeten geschieden bij onderhandelingen met de Grote Vier over het vredesver- Invitatie Bij het vertrek van de Duitse de legatie van het vliegveld Wnoekowo bij Moskou iwaren o.m. aanwezig maarschalk Boelganin, minister Mo- lotof, vice-premier Perwoechin en de secretaris van de communistische partij, Soeslof. Een kapel van het rode leger speelde de volksliederen van West-Duitsland en de Sowjet- Unie. Er stond ook een erewacht van het leger opgesteld. In kringen die nauw verbonden zrjn met de Bonds regering acht men het mogelijk, dat Adenauer Boelganin en andere Sow jet-leiders zal uitnodigen volgend jaar een bezoek aan Bonn te bren gen. Men merkte op, dat Adenauer op het Moskouse vliegveld tegen Boelganin zei: „Ik hoop dat we eik aar nog eens zullen ontmoeten en dat wij elkaar ook in Bonn eens zul len zien." Niet iedereen is even opgetogen over het te Moskóu bereikte, al is het duidelijk, dat voor het ogeublik de gedachte aan het lot van de in de Sowjet-Unie achtergebleven Duitsers nog de beoordeling van de resultaten der conferentie overheerst. Ander zijds hebben reeds de eerste indruk ken in Bonn duidelijk gemaakt, dat de door Adenauer aan de Sowjet- Unie gedane concessie van de uitwis seling van ambassadeurs als een zware tol beschouwd wordt. Dit wordt vrijwel algemeen een eenzijdig succes voor de Sowjetrege- ring genoemd. Er bestaat dan ook vrees, dat de intrede van de Russi sche diplomaten in Bonn de verdeling van Duitsland voor lange tijd een of ficieel zegel zal opdrukken. Buiten Duitsland schijnt overigens ook tevredenheid de boventoon te voeren. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken blijkt uit het te Moskou bereikte, dat de Sowjet- Unie afstapt van haar „bankroete Duitse politiek". Hèt kunstmatige karakter van het Oost-Duitse regiem is volgens deze woordvoerder aan de dag getreden door de bereidheid van de Russen om rechtstreeks met de bondsrepubliek te onderhandelen. De uitslag van Moskou wordt in officiële Franse kringen verwelkomd als een bevredigend compromis. Het Russische orgaan de Prawda schrijft o.m., dat de toepassing van de methoden van Genève in de be trekkingen op internationaal gebied tot een gunstig resultaat blijkt te kunnen leiden en mogelijkheden opent voor een goede verstandhouding. „De politiek gebaseerd op een krachtige positie is niet levensvatbaar." Britse commando's stappen hier, na een tocht vanaf het eiland Malta, hun vorige legerplaats, aan wal bij Fama- gusta op het eiland Cyprus, om het Britse garnizoen op Cyprus te ver sterken. Amerikaan won vermogen m televisienrog amma Een kanitcin der mariniers, de 28-jarige Richard McCutchcn. is er als eerste in geslaafd in e<-n vraag- wedstrijd voor de New Yorkse :ele- visie de van fit.000 dollar (ongeveer 240.000 guld-n) te win nen! Hij gaf een juiste omschrijving van de zeven gangen van een diner, dat koning Geortm VT en koningin Elizabeth in 1939 on het na leis Buckingham aan de Frsnse presi dent. Albert Lebrun, en zijn echt genote hebben aangeboden. Toen men kapitein MeCutchcn aan het begin van het programma vroeg of hij het bij de 32.000 dol lar zou laten, welke hij mei het juist beantwoorden van vragen op het gebied van zijn keuze voed sel en koken had verdiend, of 'door wilde gaan. antwoordde de ka pitein dat hij deel uitmaakte van een trots corps en dat hij om de tradities daarvan hoog te houden besloot voort te gaan. Portugese treiter vergaan. De Portugese treiler Graha de Deus is Woensdag in een ruwe zee ter hoogte van Aveiro (Noord-Portugal) met een bemanning van 19 koppen vergaan. M bestaat de oudste spoorlijn van enige omvang; Liverpool Manchester 125 jaar. Bij de p ingebruikneming waren dui- j§ zenden genodigden aanwezig, n Ij onder wie de politicus en finan- cieel William Huskissen, die nog op dezelfde dag als eerste slachtoffer der spoorwegen te Newton om het leven kwam. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Na zeven dagen weer aan het werk. De voorzitter van de Internatio nal Longshoremen's Association (I.L. A.), Bradley heeft te New York mee gedeeld, dat zijn bond een plan heeft aanvaard om een einde te maken aan de staking, waardoor het werk in het New Yorkse havengebied reeds een week stil ligt. De I.L.A. verklaarde zich bereid het werk te hervatten, mits haar grieven door een commissie van onafhankelijke burgers worden onderzocht. Het voorstel tot instelling van ,een dergelijke commissie van onderzoek is afkomstig van de Democratische Senator van New Jersey Murray. Zijn plan voorziet in een hervatting van het werk, gevolgd door een onderzoek naar het optreden van de gemengde staatseommissie voor havenzaken in de staten New York en Jersey, het or gaan waardoor de I.L.A. verklaart te worden benadeeld. De commissie van onderzoek zou dan bij de wetgevende Nader wordt gemeld, dat de New Yorkse havenarbeiders het voorstel Woensdagmiddag reed te Ovezande een bestelauto tegen een autobus. Bij dit verkeersongeval vond de heer J. S. uit Ovezande de dood. Zyn bestelauto werd totaal vernield. Foto P.Z.C.j hebben aangenomen weer aan het werk te gaan. Oolc aan de sympathiestakingen in andere Amerikaanse havens komt nu een einde. Hevige brand in de benedenstad van Djakarta Een snel om zich heen grijpende I brand in een volkswijk in de „bene- i denstad" van Djakarta heeft voor millioenen roepiahs schade aange richt. Honderden huisjes zyn een prooi van de vlammen geworden. Duizenden personen zyn dakloos. De brandweer, die met al het be schikbare materiaal was uitgerukt, stond -machteloos door gebrek aan water en het feit, dat het ónmogelijk was het materiaal in de nauwe kam ponggangen te rijden. De brand woed de in vrijwel dézelfde wijk, waar het vorige jaar bij een grote brand voor drie millioen schade werd aangericht. ONDANKS MOEILIJKHEDEN IN KABINET Franse kolonisten bewaken Sultan Ben Ar af a De Franse regering heeft er Wosnsdag in een communique opnieuw de nadruk op gelegd dat zij geen veranderingen heeft aangebracht in haar politiek van nieuwe staatkundige hervormingen in Marokko, on danks de moeilijkheden die in het kabinet- zyn gerezen sinds hel besluit tot het volgen van deze politiek afgelopen Maandag werd bekend ge maakt. Aangenomen wordt dat de eerste stap in de uitvoering van deze po litiek het aftreden van Sultan ben Arafa wordt overgelate" aan de Franse resident-generaal in Marokko, generaal Boj'er de la Tour. Leden van de „Presence Francaise' de vereniging van Franse kolonisten in Marokko, zijn Woensdag begonnen VRAGEN VAN KAMERLID EGAS Vertegenwoordiging zou echter beter geregeld moeten worden DERTIG KAMERLEDEN bezochten vorige week Zeeland om er ken nis te nemen van diverse visserijproblemen en reeds enkele dagen daar na lagen er bij minister Van der Kieft twee vragen op tafel met be trekking tot de voorzitters-vacature bij het Bestuur der Visseryen op de Zeeuwse Stromen. Men is geneigd om enig verband te leggen tussen beide gebeurtenissen, temeer omdat het een publiek geheim is, dat Zeeuw se visserijkringen zich niet altijd even enthousiast uitlaten over de ver richtingen van het Visserybestuur. „Is het nu niet gewenst", zo wil het Kamerlid Egas nu van de minister van financiën weten, „dat het visse rijbeleid aan de directie van de visserijen wordt overgedragen, opdat aan de uitzonderlijke situatie op de Zeeuwse stromen een einde kan komen?" Waaruit bestaat die uitzonderlijke situatie? Namelijk hierin, dat het be heer van de visgronden in de Zeeuw se stromen, eigendom van de Staat der Nederlanden, in handen is van hetzelfde college, dat het toezicht op de visserij uitoefent. In andere delen van Nederland is dat niet zo en is een splitsing tot stand gebracht van wat men zou kunnen noemen de pri- vaatrechtelyke functie het beheer, de verpachting enz. van de visgron den en de publiekrechtelijke, na melijk het toezicht van staatswege op dé uitoefening van de visserij. Dat laatste geschiedt dan door de direc tie van de visserijen met haar in specties, een dienst die onder het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening ressorteert. In de Waddenzee bijvoorbeeld is de ver pachting een juridische aangelegen heid, die de inspecteur der domeinen als ambtenaar van financiën aan gaat, hoewel hij zich ten aanzien van de keuze van pachters enz. laat ad viseren door de deskundige inspec teur van de visserijen. De laatste oefent het toezicht op de uitoefening van de visserij uit. In Zeeland Sinds 1825 worden in Zeeland bei de functies uitgeoefend door het Visserijbestuur, dat ressorteert onder de minister van financiën, -zodat de voorzitter te beschouwen is als een hoofdambtenaar van dit ministerie. In het bestuur hebben voorts zitting vertegenwoordigers van de streek, namelijk een afgevaardigde voor Schouwen-Duiveland, voor Tholen en St. Philipsland, voor Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, voor Goe- ree en Overflakkee en voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Samen met de voorzitter behan delen zij alle zaken, die de visse rij op de Zeeuwse Stromen a gaan en oppervlakkig gezien, zou men zeggen, dat dit voor Zeeuwse vissers met name de oester- en mosselkwekers, die deze visgronden in gebruik hebben een ideale toestand betekent: zij hebben immers door hun verteg woordigers rechtstreeks invk niet alleen op het privaatrechte lijk beheer, maar ook op het toe zicht, door overheidswege uitge oefend. Bezwaren Toch is men in Zeeuwse visserij kringen allerminst tevreden over deze situatie en de bezwaren richten zich juist tegen deze vertegenwoor diging. De bona-fide organisaties worden bij de vervulling van vacatu res in het bestuur niet gehoord, zo betoogt men en als voorbeeld noemt men dan de vervulling van de vaca ture voor Tholen en St. Philipsland. Toen enige jaren geleden hierin moest worden voorzien, besloot de minister de toenmalige voorzitter van het Vis serijbestuur tevens aan te wijzen als vertegenwoordiger voor Tholen. Ook om andere redenen wordt het huidige college geenszins representatief ge acht voor de Zeeuwse vissery en vandaar, dat er zelfs stemmen worden gehoord, die het hele bestuur maar willen laten verdwijnen. In dat geval zou dan het formele werk, zoals ver pachtingen enz., door de inspecteur der domeinen te Goes verricht moe ten worden deze ambtenaar is toch al lid van het visserybestuur als vertegenwoordiger voor Walcheren en de Bevelanden terwijl het ty pisch visserij-technische werk, zoals (Vervolg op pag. 7) met de bewaking van het keizerlijke paleis in Rabat „om te voorkomen, dat sultan Arafa de troon verlaat". Groepjes van drie lossen elkaar af. Zij zitten in de portiersloge van het paleis en zullen de andere leden tele fonisch waarschuwen als de oude sul tan het paleis verlaat. De kolonisten willen sultan Arafa niet vervangen zien zoals alge meen verwacht wordt door een re- fentschapsraad als onderdeel van een 'rans plan om een einde te maken aan de Marokkaanse crisis. Zij be schouwen dit als een capitulatie voor de nationalistische druk. „Jopeter" geheel verlaten in het drijfijs Het Noorse schip „Jopeter". dat vastzit in het drijfijs ten Oosten van Groenland, is nu geheel door de be manning verlaten. De acht beman ningsleden die nog aan boord waren sedert Amerikaanse liefschroefvlieg- tuigen de andere opvarenden evacu eerden, zijn gisternacht aan boord gegaan van het Deense schip „Kista ian". Het weer in Europa Volgens de weerraporlen gisteravond 19 uur: Stockholm, zwaar bewolkt. 17 gr. Oslo, zwaar bewolkt. 12 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt. 17 gr. Amsterdam, regenbui. 13 gr. Londen, zwaar bewolkt. 15 gr. Luxemburg, geheel bewolkt, 10 gr. Parijs, licht bewolkt, 13 gr. Bordeaux, regen, 18 gr. Grenoble, regenbui, 16 gr. Nice, licht bewolkt. 26 gr. Genève, zwaar bewoi'kt. 12 gr. Zürich, zwaar bewolkt. 15 gr. Loca-no. half bewolkt, 19 gr. Berlijn, half bewolkt, 17 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 15 gr. München, regen, 14 gr. Wenen, zwaar bewolkt. 15 gr. Rome, zwaar bewolkt. 25 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt, 24 gr. Mallorca, zwaar bewolkt, 26 gr. DE VERWACHT... BUHG. Wisselende bewolking met buien, sommige vergezeld van onweer. Zwakke tpt matige wind uit Noorde lijke richtingen. Weinig verandering ïn temperatuur.. ZON EN MAAN 16 September Zon op: 6.16 onder: 18.57 Maan op: 6.37 onder: 18.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1