Welwillende ontvangst van het wetsontwerp kleuteronderwijs Tienduizenden bij de uitvaart van kardinaal De Jong KLANKBORD MEVRÖUW B0UMAN ZIET AF VAN ONDERVRAGING MANOCH WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Terwijl de Domtoren zijn zware bronzen stemmen over Utrecht liet klinken, hetgeen voor de R.K. kerken tevens het teken was, om de doods klokken te luiden, werd gisteren het stoffelijk overschot van Johannes kardinaal De Jong uit de kathedrale kerk te Utrecht gedragen. In de he vige regen stonden tienduizenden, die getuige wilden zyn van de laatste gang van deze kerkvorst, die door zijn moedige houding in bezettingstijd ook voor veel andersgezinden een bewonderde persoonlijkheid was gewor den. Utrecht rouwde ook de Jaar beurs ademde tijdens de plechtigheid een ingetogen sfeer. De nationale en jaarbeursvlaggen waren de gehele dag halfstok gehesen. Voor de gang naar het kerkhof werd de kist met het stoffelijk overschot van de kar dinaal geplaatst op een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde platte lijkwagen op rubberwielen Bij de vier hoeken van de kist lagen de kransen van het Koninklijk paar, van prinses Wilhelmina en van de gemeentebe sturen van Utrecht en Ameland. Vier en twintig fraters trokken de wagen, die met een bruin velours kleed was gedrapeerd, tussen brede hagen be langstellenden door naar het kerk hof. Na aankomst van de stoet, die een halve kilometer lang was, op de do denakker, verrichtte de bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, de absoute, waarbij de scola van de kerkmuziekschool de liturgische ge zangen uitvoerde. In de kathedraal Voordat deze stoet met deputaties van Koninklijke marine, Koninklijke landmacht en Koninklijke lucht macht, met fraters, zusters, studen ten van seminaries en vele geestelij ken door de stad trok, was in de ka thedraal de pontificale Requiemmis opgedragen door de apostolisch ad ministrateur, mgr. dr. B. Alfrink, met assistentie van mgr. Th. Huur- deman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom als presbyter assistens, diaken mgr. G. C. Hartmann, presi dent van het Groot Seminarie Rysen- burg' en subdiaken kanunnik I, v. d. Berg, deken van Oldenzaal. In deze dienst hield de officiaal van het aartsbisdom, mgr. dr. J. A. Geerdink, de lijkrede. Hij schilderde de overleden kardinaal als de mens Johannes de Jong, de grote dode, al dus spreker, die in de meest sombe re en smartelijke periode van de ge schiedenis der twintigste eeuw zich ontzaglijke verdiensten heeft verwor ven voor kerk en vaderland. Elk op treden naar buiten kostte de kardi naal een zelfoverwinning. Hij voelde zich altijd geremd, onvrij in zijn be wegingen en dit is steeds zo geble ven. Hij heeft de naam gekregen, een held te zijn geweest. En terecht mag hij aanspraak maken op deze ereti tel. Hij heeft zich heldhaftig gedra gen, maar zonder de waarheid te kort te doen,' meende spreker toch te mogen zeggen, dat kardinaal De Jong vanwege karakter en aanleg geenszins scheen voorbestemd een held te worden. Het waren de tijds omstandigheden die moed en dap perheid van hem vroegen. Van natu re allerminst strijdlustig, heeft hy toch daden van heldhaftigheid ge steld, omdat dure plicht hem dat voorschreef. H oogwaar d igheids- bekleders In de kerk, waar zes Malthezer ridders de kardinaal was ere-bal- juw-grootkruis van deze orde de erewacht hadden betrokken, waren vele hooggeplaatste persoonlijkheden aanwezig Onder hen bevonden zich o.m. namens H.M. de Koningin: ir. P. C. baron Van Tuyl van Seroos- kerken, Heer van Zuylen, opperka merheer en jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, kamerheer; namens de re gering: de minister-president dr. W- Dx-eesT mr. L E. Donker en prof. W. J. A. Kernkamp, voorts de ministers prof. mr. L. J. M. Beel, A. C. de Bruyn, mr. J. M. L. Th. Cals, mr. F. J. F. M. van Thiel, de staatssecreta- x-issen mej. dr. A. de Waal, dr. G. J. M. Veldkamp en H. C. W. Moor man;' de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorst, staatsraad mr. J. R. H. van Schaik, leden van ONMOGELIJK. Twee kratten met geheime documenten en foto's, die Franse politiemensen in de loop dei- jaren hebben bijeengebracht, zijn spoorloos nadat ze uit Bern werden vei-zonden naar Londen, waar 400 criminologen, in congres bijeen, ei'op wachten. Met deskundigheid hebben de misdaadkundigen al uitgemaakt, dat misdadige vervreemding van de pakketten „physiek onmogelijk" is: ze meten tien bij vier meter en we gen drie ton. TELEFOON. Grace Kelly, de film ster die thans in Amerika 't meest ten huwelijk wordt gevraagd, veran dert elke week van telefoonnummer om haar bewonderaars te misleiden. Desniettemin rinkelt het apparaat dagelijks van zes uur 's morgens af. ROEKELOOS. De twintigjarige Arnold Humphrey uit Detroit moet tien dagen brommen en dat heeft hij verdiend want hij heeft heel roeke loos gereden. De politie snapte hem, terwijl hij Op de deur van zijn vehi kel zat, zijn benen boven de straat liet bengelen, met één hand stuurde en de rem en de versnelling bedien de met een boomtak die hij m de an dere hand hield. de Tweede Kamer, de gezanten van Ierland, Portugal en Columbia, de consul-generaal van Frankrijk, de commissarissen der koningin in de provincies Utrecht, Noord-Brabant en Limburg, resp. mr. C. Th B. graaf van Lynden van Sandenbiirg, prof. dr. J. E. de Quay en ir. F. J. M. A. H. Houben en jhr. mr C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. Groot was ook het aantal kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders. On der hen bevonden zich o.a. de kardi naals Frings van Keulen en Griffin van Londen, mgr. Giobbe, de pause lijke internuntius, mgr. Van Lierde, sacrista van de Paus en mgr. Damen, procureur van het Nedex-landse epis copaat, alsmede enige bisschoppen uit het buitenland, geheime kamerheren van de Paus, kanunniken en ere-ka- nunniken van het Metropolitaan Ka pittel en andere geestelijken uit bin nen- en buitenland. Tito in October niet naar Frankrijk. Het bezoek dat de Joegoslavische pre sident, maarschalk Tito, half October aan Frankrijk zou brengen, is uitge steld. Dit heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken Dinsdagavond bekendgemaakt. In het begin van vol gend jaar zal een nieuwe datum voor het bezoek worden vastgesteld. Overstromingen in twee Mexicaanse steden De Mexicaanse rivieren Punuco en Tamesi zijn, na de slagregens van de afgelopen dagen, buiten de oevers getreden, waardoor in de belangrijke oliehaven Tampico en in het stadje Panuco ernstige overstromingen zijn veroorzaakt. In Tampico zijn 500 huizen vernie tigd, en 300 ernstig beschadigd. Zeventig procent van de huizen in Panuco staat onder water. Er zijn duizenden daklozen. Burgerlijke en militaire autoritei ten hebben in allerijl hulpverlenings maatregelen getroffen. DE RECHTSZAKEN IN INDONESIË De verdedigingskwestie in de zaak Jungschlager. Op het eind van de veertiende zit ting in de zaak-Schmidt te Djakarta heeft mevrouw Bouman, de verdedig ster, gezegd, van verdere ondervra ging van getuige Willem H. Manoch af te zien, omdat deze getuige telkens de verklaringen herroept, die hij bij het vooronderzoek heeft afgelegd. Hij beweert, die verklaringen aanvanke lijk alleen maar te hebben gedaan om de politie in de war te brengen. 'g, - de zijde van het publiek weinig be langstelling bestond, maar waarbij waarnemers van het Nederlandse Ho- fe Commissariaat en van de Ameri- aanse ambassade aanwezig waren, heeft mevi'ouw Bouman bij het ver hoor van Manoch op dergelijke uitla tingen kunnen wijzen. Nederlands advocaat Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken heeft Dinsdag medegedeeld, dat er nog geen beslissing is genomen over net toelaten van een Nederland se advocaat voor de verdediging van Jungschlager. Zoals gemeld heeft de Nederlandse i-egering op 5 Juli j.l. bij de Indonesi sche regering in algemene zin laten informei'en of een prominente Neder landse advocaat zou kunnen worden toegelaten. Hierop werd op 15 Juli Dinsdagmiddag stelde de burgemees ter, van Krabbendijlce, de heer J Va der (links) het automatische tele foonnet van deze gemeente in werking onder het toeziend oog van ir. R. Diks, directeur van het telefoondistrict Breda. De burgemeester van Waar de, de heer A. Lokker (midden) is reeds in druk gesprek gewikkeld. (Foto P.Z.C.) een afwijzend antwoord ontvangen. Later heeft de Nederlandse regering haar vei-zoek om toelating van een Nederlands jurist herhaald met weer legging van de Indonesische argumen ten. Zij deed dat mede op grond van een communiqué dat de Indonesische ambassade in Washington op 14 Juli had uitgegeven en waaruit kon wor den opgemaakt, dat tegen uitzending van een Nederlands advocaat uit Ne- dei-land geen bezwaar zou worden ge maakt. Cambodja erkent geen van beide China's. Alle pacten taboe. Prins Norodom Sihanoek, leider van de socialistische volksbeweging in Cambodja, die dezer dagen bij ver kiezingen alle parlementszetels ver overde, heeft in grote lijnen de poli tiek geschetst, die de nieuwe rege ring zal volgen. De prins verklaar de, dat hij geen deel van die regering zal uitmaken, maar haar „voortdu rend zal bezielen." Cambodja wil een strikte neutra liteit handhaven, aldus de prins. Het wil zich bij geen enkel pact of inter nationale militaire organisatie aan sluiten. Cambodja is niet van plan zich van de Franse unië los te maken. Sihanoek wil het leger naar Zwitsers voorbeeld reorganiseren. Men zal spoedig overwegen, of men voortzetting van de Amerikaan se militaire hulp wenst. Communis tisch noch nationalistisch China zal worden erkend. Eerst moet er één China zyn. Hetzelfde geldt voor Viet nam. Brits transportvliegtuig neergestort. Een Brits militair transportvliegtuig van het type „Hastings" is Dinsdag middag op een oefenvlucht nabij Ri- pon in het Engelse graafschap Yorks hire neergestort. De vijf leden van de bemanning kwamen om het leven. Deze foto, gemaakt tijdens de uit vaart van wijlen Johannes kardinaal De Jong in Utrecht, toont de stoet na de plechtigheden in de kathedraal kerk in de stromende regen op weg naar het kerkhof. Dit jaar nog vredesverdrag tussen Japan en Rusland? Ook daar het probleem van de krijgsgevangenen De Japanse premier, Hatojama, heeft Dinsdag op een persconferen tie verklaard, dat de Japans-Russi sche besprekingen over een vredes verdrag in Londen naar verwacht wordt voor het einde van het jaar tot een overeenkomst zullen leiden. Een oplossing van de territoriale vraag stukken is in zicht, zo zei hij. (Japan wenst de souvereiniteit te herwinnen over Zuid-Sachalin. De Koerillen en twee kleine eilanden, Habomai en Sjikotan, die ten Noor den van het Noordelijkste Japanse eiland, Hokkaido, liggen). De Sowjet-Unie heeft aangedron gen op het hervatten van normale diplomatieke betrekkingen, om daar na de verschillende vraagstukken onderhanden te nemen. De Japanse regering heeft echter verklaard dat eerst de Japanse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie moeten zijn teruggezonden en een voorlopige overeensstemming over de territoriale en andere vraagstuk ken moet zijn bereikt, voordat er weer volledige diplomatieke betrek kingen kunnen worden aangeknoopt. TWEEDE KAMER WEER AAN HET WERK Bezwaren tegen voorgestelde leerlingenschaal (Van onze parlementaire redacteur). Met een gewichtige agenda en verscheidene door de zomerzon ge bruinde leden in de banken der afgev aardigden, met enige ministers achter de regeringstafel, met verscheidene belangstellenden op de gere serveerde en publieke tribunes en met direct een interpellatie-aanvraag is de Tweede Kamer Dinsdag om drie uur twee uur later dan gewoon lijk wegens de begrafenis van kardinaal De Jong haar werkzaam heden na het recès weer begonnen. De behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronder wijs en van de opleiding van leidsters bij dit onderwijs vormde het voor naamste punt van de agenda. De voorzitter, mr. Kortenhorst, deelde bij de aanvang van de verga dering mee, dat dit wetsontwerp zwijgt over eventueel ontslag aan gehuwde kleuterleidsters. Inmiddels is echter een Koninklijk Besluit over de huwende ambtenares vei'schenen. Aangezien het de voorzitter bekend was, dat mej. Tendeloo het voorne men koesterde om over dit K.B. een interpellatie aan te vragen, stelde hij de vergadering voor om bij de alge mene beschouwingen over deze kwes tie te zwijgen, na de algemene be schouwingen de interpellatie aan de orde te stellen en vervolgens het wetsontwerp artikelsgewijs af te han delen. De Kamer bleek tegen deze gang van zaken geen bezwaar te hebben. Mej. Tendeloo van de P. v. d. A. vroeg toen aan de Kamer verlof, de rege ring te interpelleren over het Dins dag verschenen K.B., dat wijziging brengt in enige artikelen van het al gemeen ambtenarenreglement be- ti-effende de huwende en de gehuw de ambtenares. De Kamer verleen de dit verlof, zodat dezer dagen een min of meer uitvoerig debat waar schijnlijk een uitvoerige gedachten- wisseling over de huwende en de ge huwde ambtenares verwacht kan worden. Na een zeer korte discussie vere nigde de Kamer zich met een wets ontwerp tot het treffen van enige voorzieningen betreffende de fi nanciële verhouding tussen het Rijk en de provinciën, met het wetsont werp tot wijziging van de wet op de materiële oorlogsschaden en met een wyziging van enkele begrotingen van vroegere dienstjaren. Lange rij van sprekers Met een lange rij van ingeschre ven sprekers begon de behandeling van het wetsontwerp betreffende het kleuteronderwijs. Al aanstonds bleek dat men met het ontwerp ingenomen was, hoewel men ook niet blind was voor de tekortkomingen, die het in sommige opzichten nog vertoont. Als het grote voordeel van het wetsont werp beschouwde men, dat het uit gaat van de gedachte der volledige financiële gelijkstelling, zoals ook in de lager onderwijswet 1920 het geval is. Anders dan bij het l.o. zal volgens het ontwerp het Rijk echter in prin cipe alle kosten van het kleuteron derwijs, dus niet alleen de kosten van de bezoldiging, maar ook die van de gebouwen en de exploitatie, voor zijn rekening nemen. Op de gemeentebe sturen wordt de plicht gelegd te zor gen voor de stichting van een vol doend aantal openbare kleuterscholen. Mocht de plaatselijke overheid echter nalatig zijn, dan kunnen de ouders van een voldoend aantal kleuters 30, 60 of 90 kleuters, naar gelang het een gemeente betreft met minder dan 50.000, 50.000 tot 100.000, of meer dan 100.000 ingezetenen de stichting van zo'n school vragen. Daar voor het kleuteronderwijs geen leer- of schoolplicht geldt, is het voortbestaan van kleuterscholen minder zeker dan dat van lagere scholen. In verband hiermee bedraagt ie waarborgsom 25 van de stich- tingskosten. De leerlingenschaal wordt op 40 gesteld. Verwacht wordt, dat de gemiddelde klasse-bezetting 35 zal zijr Voor de leidsters van de openbare en de bijzondere scholen geldt dezelfde bezoldiging, die veel beter wordt dan zij ooit geweest is. Als toelatingsleeftijd voor de kinde ren is aangenomen drie en een half jaar, doch voorlopig wordt vier jaar aangehouden, teneinde het aantal te (Vervolg op pag. 4) ZWAAR KLONKEN DE KLOKKEN Het Wereldgebeuren Van nature niet strijdlustig, heeft hij moedige daden gesteld" Onecht kind als eigen kind doen inschrijven Gistermorgen heeft voor de vijfde kamer van de Amsterdamse recht bank de 38-jarige karrenverhuurder H. M. terecht gestaan, en er een maand onvoorwaardelijke gevange nisstraf tegen zich horen eisen, om dat hij op 11 Augustus 1949 bij de ambtenaar van de burgerlijke stand aangifte had gedaan van de geboor te van een meisje, waarvan hij had doen voorkomen dat het een wettig kind uit zijn huwelijk was. Het meisje was zijn kind echter niet en door deze aangifte te doen had M. „valsheid in geschrifte" gepleegd. De officier van justitie achtte dit een ernstig misdrijf, temeer omdat hierbij de authenticiteit van officiële act en in het geding was. Verdachte verklaarde ter zitting dat liet kind van zijn ongetrouwde nichtje was. Spelevaren Op het He di Porquerolles bjj de Franse Zuid-Kust staat een ho tel, dat de naam „Ark van Noach" draagt. In dat hotel verblijft nu de heer Kaoul Pez, oud-admini strateur van de BanK van Monaco, een van de vertrouwensmannen van prins Rainier de Derde, Monaco's vorst. Dat het oog der wereld lals het de andere proolemen even laat rusten) zo nu en dan naar dat eiland je kijkt, is te begrijpen, wanneer men weet, dat men er vandaag of morgen liet prinselijke jacht uenkt te zien binnenvaren. En dat er dan waarschijnlijk tussen de prins en de heer Pez belangrijke besprekingen zullen beginnen. Nog twee andere persoonlijKheden wandelen op het ei land rond. van wie men aanneemt, dat de prins met hen zou willen be raadslagen: de heren Crovetto en Solamito, om wie de crisis in de di plomatieke wereld van Monaco woedt. Woedend zijn de diplomaten van het miniatuur-staatje, omdat de prins de heren Crovetto en Solamito weer in hoge functies heeft hersteld, nadat ze jxorte tijd te voren door prins en regering aan de drjk waxen gezet. Die twee raadslie den werden immers verantwoorde lijk gesteld voor de financiële onregelmatigheden, die bij de Bank van Monaco werden ontdekt. Toen die bank in moeilijkheden raakte, kwam aan het licht dat de helft van de middelen van de schatkist op ille gale wijze in deze bank was gesto ken...... Bij de terugkeer van de twee ver dachte figuren zijn de problemen pas goed begonnen. Van de achttien leden van de Nationale Vergadering traden twee direct af, elf volgden later. Des niettemin ondernam prins Rainier een tocht met zyn jacht op de Mid dellandse Zee en men heeft hem nog niet teruggezien, al werd op het eind van de vorige week bekend, dat de heer Joseph Simon in een felle brief aan de prins heeft geschreven, dat ook hij nu zal aftxeden, niet alleen als voorzitter van de Nationale Ver gadering, maar ook als lid van de Kroonraad. Die brief, schrijft Fran- ce-Soir, kan men beschouwen als de officiële oorlogsverklaring van de op positie. Als alle aftredende leden van de Nationale Vergadering net zo doen als hij en ook hun andere of ficiële functies neerleggen, dan zou dat een totale ontwrichting beteke nen van het Monegaskische bestuur... Prins Rainier mag nu niet lang meer wegblijven. Of hij nu eerst het eiland Porquerolles aandoet of niet: er moet in Monaco iets gebeu ren en daar zal hij toch bij moeten zijn, vooral, omdat er al wordt ge fluisterd, dat dit alles weieens het einde van de dynastie zou kunnen be tekenen. Ook in een kleine democra tie moet men nu eenmaal de gevoe lens en de wensen van de volksver tegenwoordiging eei'biedigen. Hij zou de zaak misschien kunnen redden, door een verklaxüng te geven van zijn mildheid tegenover de twee ï'aadslie- den. Sommigen beweren dat Crovet to en Solamito hem op de hoogte hadden gebracht van plannen om hem van de troon te stoten. Maar niemand heeft daarover nog iets gezegd, dat steek houdt. Misschien zou Rainier het zelf wel kunnen. Bovendien wacht men op de terugkeer van de heer Henri Soum, die nieuwe verkiezingen zal moeten organiseren en van baron De Bausse, gevolmachtigd minister van Frankrijk in Monaco. Frankryk immers heeft hier een stem in het kapittel: het controleert de buiten landse betrekkingen van het staatje en moet zijn fiat geven, voordat de troonopvolging wordt veranderd. Tussen de grote troebelen in de wereld vallen de gebeurtenissen in Monaco niet op, maar ze zijn zeker interessant. Met belangstelling ziet men vooral in Frankrijk uit naar wat er nu verder gaat gebeuren, in Monaco of, tevoren, in de „Ark van Noach." RAINIER UI mild

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3