PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Adenauer en Boelganin willen ambassadeurs benoemen Stortsteen uit Limburg wordt bij St. Philipsland getest BILT Vandaag... ISRAEL PLEIT VOOR VRIJE VAART IN GOLF VAN AKABA 198e Jaargang No 215 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F, van de Velde en F. B, den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5,85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 Sept. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cenl per mm. Minimum p advertentie f 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (ma* 8 regelSi 23 ct per regel mei een minimum van f 1.— „Brieven ot adres Bureau v a. Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z C. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telet 2355 4 Ujnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telei 2475 (D.g.g 2228); Oostburg, Finlandstr 2, telet l'erneuzen Brouwerljstraai i Zierikzee N Bugerdetraai 24 lelei 26 TOCH NOG RESULTATEN Russische belofte tot repatriëring van gevangenen West-Duitsland en de Sovvjet-Unie zijn Dinsdag na vijf dagen van onder handelen te Moskou overeengekomen, formele diplomatieke betrekkingen aan te knopen en in elkanders hoofdsteden ambassadeurs te benoemen. Volgens een Duitse woordvoerder gaat de overeenkomst gepaard met een Russische belofte dat de Duitsers, die zich nog in Russische gevangenschap bevinden, zullen worden gerepatrieerd. Deze belofte is Dinsdag door de Russische leiders aan bondskanselier Adenauer gedaan. In een slotcommuniqué dat na de laatste bijeenkomst tussen bondskan selier Adenauer en premier Boelga nin, die 4% uur duurde, werd uitge geven, wordt gezegd dat overeen- Zebra Het ziet er naar uit. dat in een na bije toekomst aan de Nederlandse voetganger een belangrijk recht zal worden verleend: als namelijk de plannen van de Centrale Commissie Verkeersveiligheid doorgaan, krijgt hij voorrang op de zebra-oversteekplaat sen! Dat zou betekenen, dat in ons land het voorbeeld van Engeland zou worden gevolgd, waar de „zebra- crossings" reeds jarenlang in gebruik zijn en wat meer is ook voldoen. Overal treft men daar deze voorrang oversteekplaatsen aan, aangegeven door zwarte en witte strepen op het wegdek met aan elke kant een „bea con", een zwart-witte paal met een oranje-geel knipperlicht. Al is dan in Engeland het snelverkeer onbetwist heer en meester van de weg, toch heeft de wet met grimmige vastberadenheid de voetganger deze „zebra's" als een kostbaar privilege gegarandeerd. Zo lang de wandelaar zich op het trot toir bevindt, mag het verkeer ongehin derd voortrazen, maar plaatst hij ook maar even één voet op de zwart-witte band van de weg, dan moet elk motor rijtuig onvoorwaardelijk stoppen! Vanzelfsprekend zal deze regeling bij een eventuele invoering in Neder land met name in het begin diverse complicaties met zich meebrengen. Trouwens ook in Engeland is het in de beginjaren niet altijd eenvoudig ge weest en nog altijd worden over en weer door automobilisten en voetgan gers bittere verwijten geuit over het gebruik van deze oversteekplaatsen. Er bestaat zelfs een film-parodie op het voorrangsrecht van de voetganger, waarbij de komiek Norman Wisdom er in slaagt het verkeer eindeloos op te houden, door telkens een voet op de oversteekplaats te zetten en dan weer terug te trekken.... Uiteraard moet het van harte wor den toegejuicht, wanneer men door allerlei maatregelen de ver keersveiligheid tracht te verbeteren en zonder twijfel kan daartoe ook het „zebra-voorrangsrecht" bijdragen. Maar men vergete niet, dat alle maat regelen nutteloos zijn, wanneer de weggebruiker voetganger, automo bilist, motorrijder, fietser, kortom iedereen onvoldoende respect op brengt voor zijn medemens Als school jongens in baldadige overmoed soms met vieren of vijven naast elkaar rij dend op een smal fietspad, als brom fietsers met een vervaarlijke snelheid over wandelwegen razen, als automo bilisten uit een misplaatste wedijver nog haastig een andere wagen inhalen vóórdat een nabije tegenligger is ge passeerd, als voetgangers onverwacht een verkeersweg oversteken, ja als al deze zaken nog dagelijks aan de orde van de dag zijn, dan helpt geen enkele verkeersregel. Ook geen „zebra's" Is het niet een zonderling verschijn sel, dat zodra iemand van een weg ge bruik maakt, er als het ware een na tuurlijke vijandschap ontstaat ten op zichte van de mede-weggebruiker? Tientallen automobilisten hebben bij voorbeeld een diepgewortelde afkeer van fietsers, terwijl deze weer be paald onhartelijk denken over men sen met bromfietsen Zo bewegen zich dagelijks grote groepen «an mensen over de Nederlandse wegen, die van elkaar de onvriendelijkste dingen zeg gen en die ei heilig van overtuigd zijn, dat juist die andei de verkeersregels niet kent en hem mitsdien naar het leven staat. Een vreemde wereld.... Met de invoering van voorrang op de zebra-oversteekplaatsen zal de verantwoordelijkheid van ,'le weggebruiker niet minder wor den Integendeel Al heeft de voetgan ger via de zwart-witte strepen een ga rantie voor een veilige overtocht, toch moet hij terdege uitkijken en zijn ver stand gebruiken, want hij behoort te weten dat een auto met een snelheid van bijvoorbeeld vijftig Kilometer per uur niet zomaar ineens stilstaat, maai een bepaalde remweg nodig heeft En de automobilist zal bij nadering van een „zebra" dubbel-voorzichtig moe ten zijn, omdal hij op een plaats komt waar de meest weerloze weggebruiker voorrang heeft Daarom kan er niet genoeg op gehamerd worden, dat iede re weggebruiker zich elke minuut weei moet realiseren, dat het. leven van tientallen anderen van hem mede af hankelijk is is. zal een veiligheidsman het verkeei enig effect hebben Ook de „zebra's".... li del ijk stemming is bereikt over het aankno- fen van diplomatieke betrekkingen ussen de twee landen, het vestigen van ambassades in Bonn en Moskou en de benoeming van ambassadeurs. Deze overeenkomst moet echter nog worden goedgekeurd door het West- duitse federale kabinet en parlement en de opperste Sowjet. In een brief aan de Duitse kanse lier verklaarde maarschalk Boelganin: „De Russische regering heeft uiting gegeven aan haar vertrouwen dat het aanknopen van diplomatieke betrek kingen zal bijdragen tot de ontwikke ling van wederzijds begrip en samen werking tussen de Sowj et-Unie en de Duitse federale republiek in het be lang van de vrede en veiligheid in Europa". De Russische premier zeide, dat de Russische regering wordt geleid door „het feit", dat het aanknopen van normale betrekkingen „zal bijdragen tot een oplossing van de nog bestaan de problemen betreffende geheel Duitsland". Daarom zal het ooit bij dragen „tot een oplossing van het be langrijkste gezamenlijke nationale probleem van de Duitse volkeren Adenauer heeft gezegd, dat hij van ochtend voor zijn' vertrek nog een per soonlijke verklaring zal afleggen. In een verklaring op de slotzitting =vis het 100 jaar geleden, H dat Maria Elisabeth Louisa f§' Frederiea, prinses van Pruisen, H die in 1878 in het huwelgk trad met Willem Frederik Hendrik, prins der Nederlanden (zoon van koning Willem II), te Ber- lijn werd geboren. is het 75 jaar geleden, dat jj| op de Paviljoensgracht na enï- ge strijd te Den Haag het standbeeld van Baruch Spinoza werd onthuld, dat aldaar sinds- dien reeds tweemaal van plaats verwisselde en daarbij telkens ee van richting veranderde, ter- s wijl het bronnen beeld aanvan- kelijk in de linkerhand een boek n had, dat schennende handen eertijds (vermoedelijk om de - bronswaarde) zouden hebben gestolen. liipiiiipipHiiioiiiiui Uitstel van expeditie naar „Renate Leonhardt". „In verband met de slechte weers omstandigheden zal de expeditie naar de „Renate Leonhardt" niet uitvaren. In de komende weken zal worden be slist of dit jaar nog zal worden uitge varen, of dat er gewacht zal worden tot een volgend seizoen", aldus heeft de heer P. Visser uit Wormer, de voor zitter van de Coöp. Bergersmaatschap pij „Renate Leonhardt", gisteravond aan het A.N.P. medegedeeld. In Mariekerke (gemeente Meliskerke woedde Dinsdagavond een felle vuur zee, toen daar een landbouwschuur, tengevolge van bliksem-inslag, in vlammen opging. Op de achtergrond is het woonhuis zichtbaar, dat de brandweer beveiligde tegen oversprin gend vuur. (Foto P.Z.C zeide maarschalk Boelganin dat meer dan 100.000 Russische burgers, die gedurende de tweede wereldoorlog naar Duitsland werden overgebracht, zich thans nog in West-Duitsland be-, vinden. Hij zei dat pogingen zijn gedaan om hen voor „politieke criminele doel einden" te gebruiken, doch voegde er aan toe dat als zij deze acties zouden stopzetten en naar Rusland terugke- ren, zij niet ernstig zouden worden gestraft. Hij drong aan op Duitse hulp bij hun terugkeer. PROPAGANDABALLONS. Molotovv drong e, bij de Westduitse regering op aan een einde te maken aan het zenden van propagandabal- lons boven Russisch grondgebied. Hjj zeide dat deze ball nnen een groot ge vaar opleveren voor de luchtvaart. RitaHayworth (met dochtertie) naar All KM? De advocaat van de filmster Rita Hay worth heeft te Reno (Nevada) me degedeeld, dat zijn cliënte zich binnen kort met haar dochtertje Yasmine naar Frankrijk zal begeven, om Yas mine naar haar vader, Prins A li Khan, te brengen voor een verblijf van zes maanden. De advocaat voegde er aan toe, dat Rita Hayworth een uitspraak van de Franse rechters verlangt, dat de in Reno uitgesproken echtscheiding tus sen haar en All Khan in Frankrijk er kend wordt, alvorens zij haar dochter aan de zorg van Ali Khan toever trouwt. Ali Khan moet ook een borgsom van 100.000 dollar storten en haar een schriftelijke garantie van de Aga Khan, de vader van prins Ali, geven, dat Yasmine na de zes maanden te ruggezonden zal worden. Volgens de advocaat zijn de berich ten van alle waarheid- ontbloot, vol gens welke Rita van haar huidige echtgenoot, de zanger Dick Haymes, zou willen scheiden Rita is inmiddels in New York aangekomen met Yas mine en haar andere dochter en een kinderverzorgster. Zij reisde onder een valse naam en had haar haar zwart gverfd teneinde publiciteit bij haar reis naar Frankrijk te vermijden. Het mocht echter niet baten, want op het station in New York werd zij door een leger journalisten opgewacht. Een overzicht van de Goesse Markt tijdens de veekeuringen die daar Dinsdag werden gehouden. (Foto P.Z.C.) Activiteit van R.M.S. op West-Ceram Strijd tegen Islamieten Volgens de commandant van het Indonesische leger op Ambon, overste Soekowati, -s de rest van een groep volgelingen van de R.M.S. op West- Ceram van ongeveer 60 man, weer actief geworden, na ruim acht maan den rustig te zijn geweest. De helft van deze groep zou over wapens beschikken. Op het eiland Buano werd een predikant gedood. De groep richt zich tegen de Daroel- Islam, die in de Molukken is geïnfil treerd, aldus overste Soekowati. doch schijnt alle Islamieten als aanhangers "-•an de Daroel-Islam te beschouwen.. In een aantal kampongs heeft de R.M.S. een vlaggenparade gehouden, Waarbij bjj de inwoners propaganda werd gemaakt tegen de republiek In donesië. De groep is geconcentreerd op het schiereiland Huamual in West-Ceram, aldus deelde overste Soekowati mede. EGYPTISCHE BLOKKADE Diplomatiek offensief ingezet te Tel Aviv. Israël heeft Egypte Dinsdag doen weten, dat het alle middelen die het geschikt oordeelt voor het open hou den van de Golf van Akaba zal gebrui ken. Het zal „het recht van vrije doorvaart naar deze Golf een inter nationale zeeweg beschermen", al dus een bekendmaking van het Israëli sche departement van buitenlandse za ken. Schepen, die de Golf van Akaba wil len binnenvaren, hebben met ingang van Zondag j.l. speciale toestemming van Egypte nodig. Aan de Golf (ten Oosten van het schiereiland Sinaï) ligt de meest Zuidelijke Israëlische ha ven Elath; de haven Akaba behoort aan Jordanië. Volgens de Israëlische regering maakt het Egyptische besluit inbreuk op het „PROEFWERK" VOOR DELTA-PLAN Dam van c.a. 1900 meter over de schorren van Prins Hendrikpolder (Van een speciale verslaggever). Op de Heense slikken, in de „baai" van St. Philipsland, wordt op het ogenblik een begin gemaakt met een stukje laboratoriumwerk in grote stjjl. Dertig man van de fa. Van Isselt-Van Schilt uit Lepelstraat, de onder aannemers van de Ned. Heide Mij, die net werk uitvoert voor Rijkswater staat, zijn nu al enkele weken bezig met het leggen van een aarden dam van bijna 1900 meter over de grauwgroene schorren. Dat is het begin nog uiaar, het gereed maken van het proefveld, waar volgend jaar de bruikbaar heid getest zal worden van het gesteente uit de Nederlandse kolenmijnen als stortsteen bij afdammingen. In vier grote kreken, Grote- en Kleine Weert- gat, Middelkreek en Beukelenberg zal deze proef plaatsvinden en de uitslag daarvan zal ongetwijfeld niet zonder belang zijn voor de eventuele afdam ming van de zee-gaten in het kader van het Delta-plan. Dit project is. naar men ons mee deelde, het eerste dat door de Ned. Heide Mij uitgevoerd wordt in op dracht van Rijkswaterstaat. Voor 'n studie-object als dit is een scherpe controle op de zuivere kosten van- zelfsp-ekend een eerste eis. Zoals bekend berust het principe van de Ned. Heide Mij op het uitvoeren van werken tegen de zuivere kostprijs. Als de proeven gunstig uitvallen, zal dat een oplossing betekenen voor tal van problemen. Van het kosten- probleem in de eerste plaats. Het Belgische stortsteen, dat steeds voor afdammingen gebruikt is, kost ca 20 gulden per ton, en een ton steen is een handjevol bfi zulke werken. Het mijnsteen is practisch koste loos te verwerven. De Limburgse mijnen zouden er zelfs bij wijze van spreken, geld voor willen ge ven, om verlost te raken van de geweldige „steenpuisten" op hun terreinen. Het gebruik van mijn- steen bij grote afdammingswerk zaamheden als die van het Delta- Elan, zou meteen de oplossing rengen van hun probleem, dat zo langzamerhand nijpend is gewor den. De mijnen weten geen weg met de hoge steenhopen, die meer nog dan de groene heuvels Limburg tot een berg landschap maken Op kleine schaal wordt er intern ai iets aan gedaan, n.l. dooi „dode" schachten vol te stor ten met het gesteente, maar een de finitieve oplossing is dit zeker niet. Kleinere proeven hebben intussen al uitgewezen, dat dit mijnsteen dat boven de grond sterk onderhevig is aan corrosie, verpulvering, onder in vloed van wind, onder water uitste kend houdbaar is en zelfs een zekere taaiheid krijgt. Het is echter nog niet uitgemaakt, dat de Nederlandse mijnstreek straks, bij de afdammingen als leverancier van de goedkope steen zal worden aangezocht. Er zijn grote voordelen, maar er zijn ook factoren, die deze plannen bemoeilijken. De vaarroute van Limburg naar het Westen telt na melijk talloze sluizen en die zouden wel eens een argument kunnen vor men voor een ander plan, dat beoogt het mijnsteen te betrekken uit het Duitse industriegebied van de Roer. Het transport daarvan zou nog veel minder moeilijkheden opleveren. Maar dit zijn vraagstukken van de practi- sche verwerkelijking. Landaanwinning Het voorbereidende werk op de Slikken van de Heen is intussen in volle gang. Ca vijfhonderd meter meten de beide uiteinden, die voor de Prins Hendrikpolder bij St. Philips land dagelijks verder naar elkaar toe groeien, samen al. Ongeveer zestig kreken en geulen moeten nu al ge dempt worden, met de zware grond van deze schorren; de vier grootste blijven open voor het grote werk van volgend jaar. De lage dijk, die nu aangelegd wordt heeft tegelijkertijd nog een andere functie. Ze werkt als drem pel, die bij vloed overstroomd wordt door het water en bij eb een laag bek ken over een oppervlakte van circa tweehonderd hectare beschermt, waarin de siibdelen in het dan stil staande water gemakkelijk bezinken. De schorren voor de Prins Hendrik polder zijn thans al rijp voor indijking, maar op deze wijze kan men gratis de gelegenheid benutten om de grond er nog te verhogen. De ruige planten groei is een factor die in dit proces belangrijk meespeelt. In tweede Instantie is de dijkbult, die ca 1900 meter lang is en ongeveer vijf meter breed, dus zeker ook het begin van een nieuwe inpoldering, die de landtong door het Slaak waarmee St. Philipsland aan de Brabantse wal verbonden is. aanzienlijk verbreedt en de Noordelijke kustlijn van het schier eiland volkomen recht trekt. EgyptischIsraëlische bestand, het Handvest van de Verenigde Naties, verscheidene resoluties van de Veilig heidsraad en de algemene beginselen van de vrije zee en de vaart door zee straten. Inmiddels heeft Israël een diploma tiek offensief ingezet tegen de blok kade. De Britse, Amerikaanse en Fran se ambassadeurs in Tel Aviv hebben een memorandum over deze kwestie ontvangen. Verschillende diplomatieke vertegenwoordigingen van Israël in andere landen hebben opdracht gekre gen, inzake deze kwestie stappen te ondernemen. Het Rslo'sche streven naar viiHaasse werkweek Accoord in de gas- en electriciteitsindustrie In de Belgische gas- en electrici teitsindustrie is een accoord tot stand gekomen op grond waarvan in deze industrie een 44-urige werkweek van vijf dagen wordt ingevoerd. Het loon dat de arbeiders voor de 48-urige werkweek ontvingen, blijft ongewijzigd. De minister van economische za ken, Jean Rey, heeft intussen een verklaring afgelegd, waarin hg er op wijst, dat België met de invoering van een werkweek van vijf dagen, niet overijld te werk mag gaan. Bel gië kan zich niet dc weelde permitte ren, zo zeide hij, een dergelijke maat regel te nemen, indien niet ook de concurrerende landen hiertoe tegelij kertijd overgaan. De minister heeft, zoals reeds eerder werd bericht, de voorzitter van de bijzondere minister raad der E.G.K.S. verzocht, deze ver mindering van de arbeidsduur op de agenda der eerstvolgende vergadering te plaatsen. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van Dinsdagavond 19 uur. Stockholm, regen 12 gr. Oslo. regenbui, 14 gr. Kopenhagen, licht bewolkt. 16 gr. Amsterdam, regenbui, 16 gr. Luxemburg, geheel bewolkt, 13 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 17 gr. Bordeaux, regenbui, 20 gr. Grenoble, licht bewolkt, 16 gr. Nice, onbewolkt, 25 gr. Genève, zwaar bewolkt, 16 gr. Ziirlch, geheel bewolkt, 17 gr. Locarno, onweer, 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 16 gr. Frankfort, half bewolkt, 18 gr. Mtinchen, zwaar bewolkt, 18 gr. Wenen, geheel bewolkt, 20 gr. Innsbruck, geheel bewolkt. 15 gr. Rome, regen. 26 gr, Ajaccio, licht bewolkt, 26 gr. Maliorca, onbewolkt, 26 gr. DE VERWACHT... BUIEN. Veranderlijke bewolking met perio de met buien met een kans op on weer. Zwakke tot matige wind. aan vankelijk uit Zuidelijke, later uit uit eenlopende richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN 15 September Zon op: 6.14 onder: 1900 Maan op: 5.20 onder: 18.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1