PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duitsers en Russen zoeken nog steeds uitweg uit de impasse Nieuwvlietse loondorser doet zaken per mobilofoon! BILT NEW YORKSE HAVENARBEIDERS ZETTEN STAKING VOORT Vandaag... NIJLDELTA DOOR EEN HEVIGE AARDBEVING GETROFFEN DE VERWACHT... 198e Jaargang No 214 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie f 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad"' 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telet 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. FinJanasti Brouwerijstraat 2- Zierlkzee. N Bogerdstraai 24. telet DE CONFERENTIE TE MOSKOU Vandaag vóór plenaire zitting: gesprek onder vier ogen Op een receptie in 't Kremlin heeft de Russische premier, maarschalk Boel ganin, Maandagavond verklaard, erv an overtuigd te zijn dat in zyn be sprekingen met de West-Duitse leiders „alles goed zal gaan." De be richten, die tevoren uit de Russische hoofdstad waren ontvangen, hadden een minder opgewekte strekking. Het was Von Brentano en Molotof, de beide ministers van buitenlandse zaken, gistermorgen niet gelukt, de standpunten nader tot elkander te brengen, ondanks een conferentie van vier uur, die zij aan deze poging wijdden. Ook op de voltallige middag vergadering van de delegaties kon over geen enkele kwestie overeen stemming worden bereikt. Na de lunch van gisteravand in het Kremlin was er echter weer een lichtpunt: Adenauer maakte bekend, dat hij Boelganin had uitgenodigd tot een vertrouwelijk gesprek. Voordat vanochtend de voltallige verga dering van de delegaties begint, zal een informele bespreking tussen beide regeringsleiders worden gehouden. In onofficiële West-Duitse kringen werd vernomen, dat de Russische on derhandelaars gisteren de mogelijk heid naar voren hebben gebracht, een commissie van West- en Oost-Duit se vertegenwoordigers met een Rus sische voorzitter te vormen teneinde de kwestie van de nog in Russische gevangenschap verkerende Duitsers te bestuderen. Volgens deze kringen hebben de West-Duitsers in princi pe toegestemd, tezamen met Oost- Duitsers aan zulk een commissie' deel te nemen, omdat dit geen po litieke, doch een menselijke kwestie is. Dit bericht is in overeenstemming met uitlatingen, die Adenauer tevo ren had gedaan tegenover de ambas sadeurs te Moskou van de Westelijke Grote Drie. In hetzelfde onderhoud zei Adenauer, met de Sowjetleiders te zijn overeengekomen, dat er per manent diplomatiek contact tussen Bonn en Moskou zal zijn, zonder dat dit voorlopig het aanknopen van nor male diplomatieke betrekkingen zal inhouden. Over de vorm van dat contact is men echter niet tot een accoord ge komen: volgens het Franse persbu reau A.F.P. heeft de West-Duitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano zijn Russische ambtgenoot Molotof voorgesteld, dat beide lan den voorlopig diplomatieke delegaties zouden uitwisselen voor het onder houden van zulk een contact, doch dit voorstel zou door Molotof zijn verworpen. Een woordvoerder van de West- Duitse delegatie, die na de bijeen komst van Maandagmorgen vertelde, dat Von Brentano en Molotof het niet eens waren geworden en zelfs geen gemeenschappelijk verslag van het besprokene zouden geven, voeg de daaraan toe dat ook over econo mische vraagstukken niet is gespro ken en dat nog niet definitief is be sloten, of hierover zal worden be raadslaagd. Tenslotte zei hij: „De bespreking was openhartig." Na de lunch van gisteravond, waar vriendelijke woorden werden gespro ken in aanwezigheid van o.m. de dochter van Stalin, was de atmos feer volgens Duitse waarnemers op geklaard. Van welingelichte diplomatieke zijde te Moskou werd voorts verno men, dat bondskanselier Adenauer waarschijnlijk na zijn besprekingen in de Russische hoofdstad de Sowjet leiders zal uitnodigen voor een tegen bezoek teneinde „de persoonlijke ban den te verstèrken." De Russen zou den reeds te verstaan hebben gege ven, dat zij een dergelijke invitatie zouden aanvaarden. Kist goud uit K.L.M.-toestel verdwenen. Uit een K.L.M.-toestel op weg van Managua, in Nicarag-ue, naar Wil lemstad, Curacao, is afgelopen Vrij dag een kist baar goud verdwenen, aldus is Maandag vernomen. De kist maakte deel uit 'van een zending, die bestemd was voor New York. De vermissing werd in Wil lemstad opgemerkt, doch het toestel had tussenlandingen gemaakt in Costarica en Panama, Bij het oplos sen van de diefstal is de hulp van „Interpol" ingeroepen. Crediet De president van de Nederlandse Bank heeft een waarschuwende mededeling gedaan aan de Ne derlandse bankiers. Zij zullen het tem po moeten matigen voor wat betreft de credietverlening. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan beperking van credieten voor de afbetalingsfinan ciering en beperking van het investe- ringscrediet, waaronder ook verstaan worden credieten voor het financieren van de permanente behoefte aan be drijfskapitaal. Enige verontrusting behoeft deze waarschuwing niet te wekken. De ,cre- dïetsituatie in Nederland is, vergele ken bij andere landen, zeker niet on gunstig. Dwingende maatregelen zijn dan ook niet voorgeschreven. Maar er' was ook in Nederland een voortdurende stijging van de credietverlening en dat kan ge varen in zich bergen. In Engeland, waar men thans met ernstige financiële moeilijkheden worstelt, omdat de bin nenlandse consumptie te sterk geste gen is, heeft men de credietverlening sterk moeten beknotten. In Duitsland is men bezig met een consolidatie van de economische toestand, waarbij men zich keren zal tegen een verdere stij ging van lonen en prijzen en waarbij men voorlopig de investeringen niet al te sterk wil uitbreiden. t jet ligt dus voor de hand, dat men M ook in Nederland de vinger aan de „financiële" pols houdt, want een hoogconjunctuur als wij thans be leven, bergt gevaren in zich, 'Dat geldt met name voor de ar beidsmarkt. Hoe gemakkelijk kan men niet van een „volledige werkgelegen heid" vervallen tot een „overspannen" werkgelegenheid, waarbij men ar beidskrachten inzet voor bedrijfsuit- breidingen, of andere werken, die wel iswaar financieel mogelijk, maar niet economisch verantwoord zijn. Ook schept het stimuleren van de consumptie door afbetalingscrediet geen echte welvaart en deze crediet- vorm is dus een der eerste, die voor beperking in aanmerking komt. n Engeland heeft men dat alles dwin- I gend moetèn voorschrijven. Neder land is er wat gelukkiger aan toe. Hier kan nog met een aansporing vol staan worden en dat stemt tót voldoe ning. Vooral wanneer men bemerkt, dat in Engeland ondanks de „volledige werkgelegenheid" thans zulke vraag stukken als gedwongen beperking van de invoer en verhoging van de directe belastingen aan de orde zijn gesteld.. Omdat men daar de binnenlandse con sumptie, de staatsuitgaven en de in vesteringen in de bedrijven boven de draagkracht heeft opgevoerd OPROEP TOT ALGEMENE STAKING In automobielfabrieken wordt weer gewerkt De Amerikaanse havenarbeidersbond I.L.A. heeft Maandag; zijn leden in alle Amerikaanse havens aan de Atl antische Kust gelast onmiddellijk het werk heer te leggen tot steun van de stakers in de haven van New York. De I.L.A. besloot de staking in het havengebied van New York voort te zetten, nadat zij slechts vijf uren tevoren het einde van de staking had aangekondigd. Staande in de ereloge van het Bolsjoi- theater namen Zaterdagavond de Rus sische en Duitse leiders deel aan het applaus dat na de vertolking van het ballet Romeo en Julia" weerklonk. Van linies naar rechts Molotow, Bren tano, Adenauer, Boelganin en Chroesjtsjew. Herfstachtig en iets kouder. H (Van onze weerkundige H medewerker.) Steeg de temperatuur Zondag ff E3 in Vlissingen nog lot 22 graden i- Celsius, vandaag en ook de ko- mende dagen zal het ongeveer s vier a vijf graden koeler blij- H ven. Boven de Oceaan is de de- H pressie-activiteit groot en daar ee »r vooral in de hogere luchtlagen §i een krachtige Westelijke lucht- p stroom aanwezig is bewegen ee H deze depressies zich met grote p snelheid naai onze omgeving, p Ook wordt in de hogere lucht- p lagen belangrijk koudere lucht p p aangevoerd, waardoor de kans H op buien toeneemt. In deze tijd fi p van het jaar ontwikkelen zich H in de avonden en nachten bo- M p ven het nog vrij warme Noord- p -zeewater d.kwijls buien, die jp ee dan met de Westenwind het p H kustgebied binnendrijven Hei p storingsfront dat gisteren met p veel bewolking passeerde, kv/am ee H m het uiterste Oosten van ons II li and tot staan waar het vele uren ee p aaneen regende, plaatselijk tien p tot vijftien millimeter. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Nieuwe serie atoomoroeven on Mnotphello-eiboden. Volgend jaar April zal op de Mon- tebello-eilanden (Australië) een nieu we serie atoomproeven worden ge houden, aldus is Maandag officieel in Londen bekendgemaakt. Op de Montebcllo eilanden werd in in 1952 de eerste Britse atoombom tot ontploffing gebracht. Ook zullen volgend jaar de proef nemingen met geleide atoomprojec tielen worden voortgezet, en wel op het nieuwe proefterrein bij Maralin- go in de woestijn in Midden-Austra- lië. De staking wordt voortgezet om dat een lid van de wetgevende ver gadering van New York een Zondag avond bereikte overeenkomst, vol gens welke de klachten van de bond volledig onderzocht zouden worden, had verworpen. De Amerikaanse „Internationale Unie van arbeiders in de Electrici- teitsindustrie" heeft Maandag een staking van 43.000 leden in 28 fa brieken van de „Westinghouse Elec tric Company" afgekondigd. In 30 an dere fabrieken van „Westinghouse", waar circa 70.000 arbeiders werken Brand aan boord van Russisch schip. Maandagmiddag brak brand uit aan boord van het Russische koelschip „Baltysk", dat in aanbouw is bij de Scheepswerf en Machinefabriek Ver- schure en Co. N.V. in Amsterdam- Noord. Het schip meet 3550 ton. In ruim 4, dat 20 meter lang, 25 meter breed en 12 meter hoog is, woedde het vuur met enorme hevigheid. Met tien stralen en twee nevelkanonnen be streed de brandweer het vuur. Na en kele uren was men de brand meester en kon met de nablussing worden be gonnen. Maandagochtend heeft de adjudant van H.M. Koningin Juliana en Z.E.H. Prins Bernhard, leapt. It. t. z. P. J. S. de Jong, in opdracht van H.M. en Z.K.H. een krans gelegd aan de voet van de katafalk, waarop het stoffe lijk overschot van Johannes kardi naal de Jong ligt opgebaard in de kathedrale kerk te Utrecht. die in andere vakverenigingen zijn georganiseerd, wordt niet gestaakt. WEER AAN HET WERK. Ongeveer 9000 arbeiders van de Studebaker-automobielfabrieken te South Bend, in de Amerikaanse staat Indiana, zijn Maandag weer aan het werk gegaan na een staking van tien dagen in verband met het verloop van onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract. is het 25 jaar geleden, dat M p de Duitse dirigent en musieo- p loog professor Wilhelm Klat- te, die o.m. biografieën schreef p van Richard Strauss en Frans p Schubert, te Berlijn overleed; p is het 250 jaar geleden, dat de Hongaarse vrijheids- p strijder van Servische afkomst p eee Imre Toköly te Ismid in Klein |j Azië overleed. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HUIZEN EN SCHOLEN INGESTORT Negentien kinderen kwamen om het leven De Nyldelta is Maandag (loor de ergste aardbeving sinds 30 jaar ge troffen. Zeker 19 schoolkinderen kwa men om het leven, meer dan 60 wer den gewond en er is aanzienlijke ma teriële schade. De beving hield een minuut aan. In Cairo stortten .een 45-tal huizen en 12 scholen in. NIEUWSTE SNUFJE IN DE LANDBOUW Onschatbare voordelen en.... een rustiger leven! „De techniek in de landbouw schrijdt voort en daarom moet je zorgen bij te blijven", is de mening van de heer I. Scliijvè, dorser in Nieuwvliet. Het enorme dorsersbedrijf, dat onder zijn beheer staat één der twee grootste in geheel Nederland is dan ook bij. Zelfs meer dan dat: er wordt gewerkt met ultra-moderne middelen. Dat mag ook wel, want het bedrijf telt negen combines, die de oogst van het land maaien en gedorst afleveren, zes dors machines en een respectabel aantal tractoren. Er is een eigen smedery en reparatie-inrichting en de heer Schïjve heeft de beschikking over drie mon teurs in vaste dienst. Het nieuwste snufje, dat hij in zyn bedrijf heeft inge voerd in Juli van dit jaar is de mobilofoon! Daafmee is de heer Schijve hoogstwaarschynlyk de eerste loondorser in Nederland, die over dit nu voor hem onmisbare communicatiemiddel beschikt. Vroeger vóór hij de mobilofoon had kende de heer Schijve in het oogstseizoen geen ogenblik rust. Wie een groot aantal machines -n gebruik heeft, loopt steeds weer de kans, dat zich storingen voordoen en dat wilde dan ook wel eens gebeuren. Het waarschuwen van „de baas", het in schakelen van een monteur en het opheffen van de storing was een tijd rovend en daardoor geldrovend karwei. Het kon zijn," dat de heer Schijve zich in zijn auto bevond en dan kostte het dikwijls veel telefoon tjes om hem langs de weg te doen stoppen en zich in verbinding stellen met zijn huis. Daarbij kwam dan nog dat het wel eens gebeurde, dat zijn zoon dichter in de buurt van de sto ring was dan hij zelf, zodat onnodig met de auto kilometers werden ge maakt. Steeds weer moest hij, wan neer hij in de buurt van een telefoon was, naar huis opbellen om te infor meren of er nog niets bijzonders was. Dat is nu allemaal niet meer no dig In het woonhuis staat een sterke mobilofoonontvang- en zendinstallatie met een bereik van ongeveer 25 tot 30 km en in de auto's van de heer Schijve zelf en van zijn zoon Arjaan zijn kleinere zenders en ontvangers gemonteerd met een onderling bereik van om streeks acht km. Met deze appa ratuur bestaat de mogelijkheid van voortdurend contact tussen de he- ren Schijve senior en junior en het huis, waar mevrouw Schrjve voor de bediening van het toestel zorgt. In de praktijk In het huis rinkelt de telefoon. Een landbouwer in IJzendijke vraagt, of er morgen een machine beschikbaar is om zijn bonen van het land te ha len. Intussen short de heer Schijve sr. met zijn auto tussen Cadzand en Sluis en de heer Schyve jr. tussen Schoondijke en Oostburg. „Even aan de baas vragen", licht mevrouw de aanvrager in. Zij scha kelt de zender in de ontvanger staat altijd bij. Een minuut later klinkt haar stem door de aether: „Telefoon voor de baas. Over". De beide rijdende Sehyve's horen de oproep, senior neemt al rijden de de hoorn van de haak, druk op de zendknop en meldt zich: „Met de baas. Over". „Hier is X uit IJzendijke aan de telefoon en hij vraagt of er morgen bij hem een combine kan zijn om de oogst van het land te halen. Over". De heer X heeft het gesprek tus sen „de baas" en zijn vrouw kunnen (Vervolg op pag. 2) Acht gevallen va> kinderverlamming In één gezin. Acht van de veertien kinderc; van Karon Walsh, een boer in de Amerikaanse staat Illinois, lijden aan kinderverlamming. Twee jongens en een meisje zijn in een ziekenhuis op genomen, de vijf andere zieke kinde ren worden thuis verpleegd. Geen van de zieken was tegen kin derverlamming ingeënt Van de zes overige kinderen, zijn er twee gevac cineerd. Ook het Westelijk deel van Cyprus werd opgeschrikt door een aardbe ving, die twee seconden aanhield. In de stad Paphos, waar twee jaar gele den 40 personen om het leven kwa men als gevolg van twee aardschok ken, verlieten de mensen verschrikt hun huizen. Er is echter geen mel ding gemaakt van slachtoffers of schade in Paphos of omgeving. Marsbango werd weer aangehouden. Misplaatste jaloezie? De logger „Marsbango" waarmee Scheveningse vissers in de wateren rond Curagao hun bedrijf uitoefenen, is vorige week aangehouden door een Venezolaanse patrouilleboot. Dit soort incidenten heeft zich meer malen voorgedaan, al zijn zij de laat ste tijd niet meer voorgekomen. In Willemstad vermoedt men, dat de han delingen van de Venezolaanse kust wacht geheel op eigen verantwoorde lijkheid geschieden, wellicht op grond van misplaatste jaloezie van de Vene zolaanse kustbevolking. Het vaartuig is Zaterdagavond vrijgegeven. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van Maandagavond 19 uur. Stockholm, half bewolkt. 22 gr. Oslo, zwaai bewolkt, 18 gr. Kopenhagen, regen, 18 gr. Amsterdam, regen, 17 gr. Londen, regenbui, 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 21 gr. Parijs, regen, 25 gr. Bordeaux, motregen, 23 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 22 gr. Nice, licht bewolkt, 25 gr. Genève, nevel, 21 gr. Zürich, nevel, 20 gr. Locarno, licht bewolkt, 25 gr. Berlijn, onbewolkt, 22 gr. Frankfort, half bewolkt. 22 gr. Wenen, zwaai bewolkt. 24 gr. lome. UcM bewolkt, 26 gr. Aljacio, regen, 27 gr. Vlaïlorca, onbewolkt. 28 gr. MEER WIND. Vrij veel bewolking met plaatse lijk enkele buien. Op de meeste plaatsen weinig verandering in tem peratuur. Matige tot krachtige wind uit Westelijke richtingen. ZON EN MAAN 14 Septembei Zon op: 6.13 onder: 19.02 Maan op: 4.02 onder: 17.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1