Vlissingse voorsprong (3-0) kwam in benauwd half uurtje in gevaar Slechts vier teams tot nog toe zonder kleerscheuren gebleven VAN STEENBERGEN SNELSTE IN EINDSPRINT DER GROTEN PSV (ZONDER BACK WIERSMA) PAKTE EERSTE OVERWINNING MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PENALTY BIJNA BESLISSEND! Scheldestedelingen konden Roermond weerstaan en wonnen verdiend (3-2) TOEN DE SNELLE CLARISSE Zondagmiddag tijdens de tweede helft van de wedstrijd VlïssingenRoermond met een fabelachtig hard schot de stand op 30 in het voordeel van de thuisclub bracht, leek er voor de Scheldestedelingen geen vuiltje meer aan de lucht en was het duizend koppige publiek volkomen overtuigd een Zeeuwse zege uit de bus te zien rollen. Hoe anders pakte het echter nog uit. Want toen Dörenberg een Vlissingse overtreding met een penalty mocht afstraffen en dit foutloos deed (31), werd een periode ingeluid, waarin de Vlissingers soms tot paniekvoetbal gedreven werden. Doordat de Limburgers echter te veel de bal door het midden speelden, waar vooral Barten als de spreekwoor delijke rots in de branding wonderen stond te verrichten, kwam het niet verder dan nog één Roermonds doelpunt, dat van de voet van rechtsbuiten Munnecom langs invaller doelman Moelaart in de touwen suisde. Prac- tisch in de laatste minuut bracht D. de Vries nota bene linksback en een levend bewijs, dat Roermond ver opgedrongen was een unieke kans om zeep. In een prettige eenzaamheid voor Moelaart staande, knalde zyn schot nog over. Kort daarop blies de scheidsrechter naar huis toe gaan. Dit was het sensationele einde van een wedstrijd, waarin het spelpeil beslist niet hoger lag dari het niveau, dat voetballier- hebbers van 2e klasse-wedstrij den gewend zijn. Vlissingen, dat met invallers voor doelman Baart (militaire dienst), Otter- loo (geblesseerd) en Dinge- marse (schorsing) tussen de lijnen verscheen, had het luk over een sterk sluitende fensie te beschikken, die niet temin in sommige ogenblikken wat traag reageerde en die te genover een wat doortastender optredende tegenstander nog beter op haar hoede zal moe ten zijn. In de middenlinie kon Weststrate niet tot die dominerende rol komen, die het Vlissingse- publiek wel van deze speler gewend is en in de voor hoede werd er soms wat al te chaotisch van plaats verwisseld, waarin vooral Pierre van der Schraaf bedreven bleek. Rugnummers Vlissingen, dat voor het eerst met rugnummers gesierd over het veld dartelde, beet de spits van de match af met een felle aanval, waarbij Cla- risse al spoedig de gelegenheid kreeg om te bewijzen, dat hij op de vleugel ook tot een gevaarlijk lid van dit elf tal 'behoort. Nadat zowel doelman Spronck van Roermond en keeper Moelaart de bal in hun zestien-meter- gebied hadden rien verschijnen, pikte Struijwigh de bal op in de Limburgse helft. Deze speler gaf een vakkundig gerichte kogel naar Clarisse, die, on middellijk belaagd door twee tegen standers, zich eerst vrij zig-zagde en vervolgens naar Verhulst doortikte. Deze invaller rechtsbinnen gaf daar op zo'n afgemeten voorzet naar De Nooijer, dat deze 16-jarige aanvaller slechts hoefde te»knikken om het leer achter Spronck te brengen (10). Niet alleen met dit doelpunt heeft De Nooijer zijn opstelling in dit team gerechtvaardigd, want ondanks zijn jeugdige leeftijd bleek dit spelertje één van de begaafdste spelers, die weliswaar de nodige hardheid nog moet kweken. Met een ver schot maakte Van der Schraaf, weer uit een voorzet van Verhulst er nog voor de rust 20 van. In de tweede helft begon Roermond met zo ver op te dringen, dat Claris- se vreugdevol de eenzaamheid kon Vlissingen haalde direct volle buit binnen (3—2). Hoewel de amateur-voetballers na tuurlijk wars zijn van enig finan cieel voordeel van hun sport, is toch ook bij de niet-professïonals de eer ste klap altijd nog 'n daalder waard. Zo ook voor de Vlissingers, die waar schijnlijk nog meer waarde hechten aan de eerste Klap, die zij in het nieuwe seizoen uitdeelden: een 32- nederlaag voor Roermond. Daarmee stelde Roermond eigenlijk een weinig teleur, want in de vorige competitie stond deze Limburgse ploeg lang aan de top van de ranglijst der 2e klasse en werd pas in de laatste wedstrijden door Kimbria verdrongen. Kimbria werd toen kampioen, maar Roer mond bezette met slechts één punt achterstand de tweede plaats. Voor treffelijk werk dus van Vlissingen, dat nota bene met drie invallers bin nen de lijnen kwam. Ondertussen heeft Kimbria nu nog geen staaltje voetbal weg kunnen ge ven, want de wedstrijd van deze ploeg tegen V.S.V. '34 werd afge last. Maurits, dat met Vlissingen zo gelukkig was R.K.O.N.S. Voor de pro motie uit te schakelen, en daardoor nu ook in de eerste klasse een par tijtje meeblaast, deed dat al direct goed door een imponerende 30 ze ge op het bezoekende Schijndel. Alliance en Brabantia besloten de punten te delen en sportclub Emma volgde het voorbeeld van Vlissingen door de gasten, in dit geval V.V.H. '16, met een 3—2 nederlaag huis waarts te zenden. De stand luidt: Maurits S.C. Emma Vlissingen Alliance Almania Brabantia V.V.H. '16 Roermond Schijndel Kimbria T.S.C. V.S.V. '34 Tijdens regionale atbletiekwedstrijden, die in de I.eidse Hout bü Leiden zijn ge- houder.. heeft K. Koch (Pro Patria) bij het kogelstoten een afstand van 15.27 me ter bereikt, hetgeen een verbetering van het Nederlands jeugdrecord (jongens) be tekent. benutten, toen het leer op de Lim burgse helft bij hem terecht kwam. Zijn uitstekend schot werd echter op even uitstekende wijze gestopt. Het agressieve optreden van Roer mond schrompelde daarna langzaam in en het bewijs voor het Vlissingse overwicht was wel, dat de Schelde stedelingen in korte tijd vijf corners uit het spel peurden, die echter tot niets leidden. Nadat Clarisse zijn verrassend schot had afgevuurd, waardoor het 30 werd, kwam de penalty, die door Dörenberg benut werd. Aanvankelijk scheen dit de Vlissingers zo te demo raliseren, dat het de thuisclub de ze- f e zou kosten. Zo ver kwam het ech- er, zoals we al schreven, niet. Het werd nog 32, maar daar bleef het bij, zodat de Vlissingers toch nog konden juichen bij het laatste fluit signaal. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ §1 Zeeuwse K.N.V.B.- 1 1 clubs in het a.s. jg J weekeinde. 1 p Het programma van de voet- H balcompetities in het a.s. week- g H einde voorzover daarbij Zeeuw- M se clubs zijn betrokken, luidt als volgt: le klasse C: Roermond Alliance, AlmaniaMaurits, BrabantiaKimbria, VSV '34 M TSC. 2e klasse BDongenRoo- M sendaal, Rood WitAxel, Mid- l|j delburgDesk, HulstInternos, GoesRAC. 3e klasse C: Veêrse H Boys—BSC, Ves '34—RWB, Vir- tusDe Schutters, ZierikzeeD HV. 3e klasse DBiervlietp H Corn Boys, OdioHontenisse, |j RCS—Meto, RKFC—Steen, Ter- m neuzenN. Borgvliet. 4e klasse H: LuctorKoewacht, Aarden- burgBreskens, Hansw. Boys— p Oostburg, Ria W.-Hoofdplaat, M SluiskilClinge. res. 2e klasse p C: Terneuzen IICorn Boys II, p p Middelburg III—Breskens II, p Zeeland Sport IIZeelandia II, p p Axel IIVlissingen II. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Chili wil wereldtitel- tournooi voetbal 1956. Chili heeft steun aan Brazilië ge vraagd in verband met een bij de F.I.F.A. ingediend verzoek om de wereldkampioenschappen 1962 in Chi li te organiseren. Indien de F.I.F.A. aan Chili de organisatie opdraagt, dan zullen de ontmoetingen alle te Santiago worden gehouden. „STERREN-RONDE" IN EEDE Eenzame strijd van Wies van Dongen. Rik van Steenbergen, de snelle Bel gische sprinter, heeft Zondag de vierde Benelux-ronde in Eede op zijn naam geschreven. In de eindsprint, waaraan door tien renners werd deel genomen was hij gedecideerd de sterkste. De organisatoren uit het kleine Eede brachten ook ditmaal een veld van gerenommeerde, renners aan de start, waaronder vele buitenlanders, zodat van een internationaal wieier- evenement gesproken kon worden. De matadoren van de weg hebben de talrijke toeschouwers een uiterst spectaculaire course voorgeschoteld. Spijtig was het dat Gerrït Schulte niet van de partij kon zijn wegens een blessure, tijdens een wedstrijd van Zaterdag j.l. opgelopen. Van de Nederlanders heeft Wies van Dongen zich uitstekend geweerd. Hij reed lange tijd alleen op kop maar moest in de slotfase het hoofd buigen voor de samengebundelde krachten in het peloton. Veertig renners gingen van start op het kleine parcours, met vele scherpe bochten, dat 55 maal geno men moest wordep. Gerrit Voorting, die na zijn val in de Tour de France in Eede zijn come back vierde, ontstak het eerste vuur werk in gezelschap van Gijs Pauw. Voorting liet zich spoedig terugval len in de groep, maar Pauw ging In Colijnsplaat iverd Zaterdagmiddag door enkele tientallen renners een „jacht op patrijzen" ingezet. Terwijl honderden toeschouwers het par cours omzomen, gaan de deelnemers van start voor deze enerverende wie- lercourse. (Foto P.Z.C.). door en in de zevende ronde had hij 35 sec. voorsprong. Toen Pauw gezelschap kreeg van Van de Broek werd deze voorsprong vergroot tot een minuut. Jammer was het dat Pauw kort daarop de strijd wegens poeh moest staken. Na dat Van Breenen een ronde achter stand had opgelopen en Van Est driemaal een lekke band kreeg, stond „Tarzan" Van Breenen een wiel af aan Van Est en staakte de strijd. Van de Broek kon zich nog enige tijd op kop handhaven, maar toen de groten in het peloton onder aanvoe ring van Van Steenbergen zich defi nitief met het geval gingen bemoeien, slonk de voorsprong van Van de Broek zienderogen en tenslotte moest deze dappere knaap het hoofd bui gen. Toen was het de beurt aan Wies van Dongen om aan een solo-race te beginnen. Dit gebeurde in de 33e ron de op het moment dat De Waal op gaf wegens een valpartij. Van Dongen, die in soepele stijl zijn rondjes draaide, had met nog 13 ronden voor de boeg anderhal ve minuut voorsprong genomen. Op dit moment werd een felle De enige Zeeuwse eerste klasser, Vlissingen, is Zondag in de nieuwe competitie van start gegaan met een enigszins benauiode 32-zege op het bezoekende Roermond. Agressief wa ren de Scheldestedelingen dikwijls in de aanval. Hier kan een Limburgse back nog maar nauivelijks de bal wegkappen voor de aanstormende Bode. In spanning kijkt Verhulst toe. (Foto P.Z.C.J. Middelburg startte goed, Goes stelde wat teleur. WVO zorgde voor grote surprise. Twoe van de vier Zeeuwse tweede klassers hebben zich in de stryd be geven: Middelburg en Goes. De hoofdstedelingen kwamen er in dit eerste treffen niet bepaald slecht af. Bij Internos werd een 33 stand be reikt, een alleszins behoorlijk begin van de oompetitie. De ploeg uit de Ganzestad echter, mag minder tevre den zijn. Het werd 4—1 voor Roo sendaal in de stad van dezelfde naam. In totaal dus 25 pet. van de winst voor Zeeland. WVO zorgde voor de verrassing van de dag. Deze Waalwykse ploeg verstond het 8 doelpunten te scoren in de match tegen het favoriete Don gen (82)! Moe '39 deed wat werd verwacht, al was de einduitslag een krappe zege op RAC. Desk bleef ook wat magertjes bij Rood-Wit, maar 't 21 resultaat leverde toch 2 punten op voor de ploeg uit Kaatsheuvel. tegenaanval ingezet door negen renners, waaronder Van Est en Van Steenbergen, die zich defini tief van de rest afscheidden. Met nog acht ronden voor de boeg werd de moedige Van Dongen in de kraag gegrepen, zodat een kop groep was ontstaan van tien man. In de eindsprint kon Van Dongen zelfs geen rol van betekenis meer spelen. Van Steenbergen demonstreerde hoe een sprint „bekeken" en gewon nen moet worden. Uitslag 1. Rik van Steenbergen (België) 135 km in 4 uur 8 min.; 2. Schneider (Oostenrijk); 3. Verplaetse (B.); 4. Van Oers (Langeweg)5. Maas (Pin- dorp)6. Paaymans (Tilburg)7. W. van Est (St. Willebrord)8. Forré (B.); 9. Pascal (B.); 10. Van Don gen (Breda); 11. Batslé (Belg.) up 1 min. 30 sec.12. van d. Lijke Groe- de z.t.; 13. Leroy (Belg.) z.t.; 14. Schoenmakers (Eindhoven) z.t.; 15., Van den Broek (Breukelen) z.t. AGRESSIEF SPARTA! Alkmaar kampt met zorgen over verdediging. PSV, tijdens het vorige seizoen gega digde voor de landstitel, heeft dan toch eindelijk, na drie wedstrijden, in deze competitie een overwinning te pakken. Een zege, nota bene nog wel behaald op de sterren-formatie van Feyenoord, ter wijl de Eindhovenaren Wiersma, die geblesseerd is, in hun gelederen mis ten. PSV kon tot deze prestatie komen, omdat de spelers van deze ploeg op het stuk van schieten beter waren dan de kunstenaars van Feyenoord, d:c daarentegen tot een technisch beter, maar niet zo'n productief spel kwa men. Reeds voor de rust was de voet van midvoor Fransen tweemaal de startplaats geworden van een schot dat de Feyenoord-touwen bereikte. Dank zij geraffineerd spel van de in ternational Schouten, die ongetwijfeld de subliemste speler van. deze wed strijd was, kon Bak iets van de ach terstand voor Feyenoord wegwerken (2—1). Het explosieve spel dat Feyenoord na de rust op de groene mat kwam leggen, resulteerde al gauw in de ge lijkmaker, maar daarna rolden de PSV-aanvallen zo enthousiast naar het Feyenoord doel, dat een goal niet uit kon blijven. Even voor het einde kwam die, waardoor het nog 32 was voor PSV toen de scheidsrechter naar huis gaan blies. Een duel met een uitermate agressief karakter kregen de be zoekers van de wedstrijd Sparta Eindhoven Zondagmiddag voor geschoteld. Voor de rust kon één der Eindhoven-voorwaartsen met een verrassende kopstoot zijn club de leiding geven, maar het offen sieve optreden van Sparta deed deze voorsprong voortdurend aan een zijden draad hangen. Het op dringen van Sparta ging zo ver, dat Frans Tebaek een penalty ca deau gaf aan de Spartanen, die echter deze kans jammer het hoek je om hielpen. ENSCHEDE ZETTE OPMARS VOORT Elinkwijk sloeg alle voorspellingen in de wind en triomfeerde over GVAV SLECHTS VIER VAN DE 36 hoofdklasse-ploegen hebben het er tot nog toe, en dat is na drie voetbal-Zondagen, zonder kleerscheuren afge bracht. Vreemd genoeg vinden deze vier fortuinlijke teams alle een onder komen in de hoofdklasse B, zodat er dus spectaculaire wedstrijden in het vooruitzicht liggen als deze vier ploegen tegen elkaar in het strydperk treden. Van dit kwartet (Rapid J.C., S.V.V., Enschede en Willem II) is Enschede ongetwijfeld de grootste verrassing. En ook gisteren heeft deze Twentse formatie onze mening bevestigd, dat de Enschedeërs de kracht hebben om de suprematie van de Zuidelijke top-clubs te doorbreken. Het was ditmaal het teleurstellende Scheveningen/Holland Sport, dat mee dogenloos door Enschede onder de voet werd gelopen. Ondertussen waren tydens het afgelopen weekeinde enkele gelijke spelen verrassend. E.B.O.H. presteerde het zowaar het krachtige A.D.O. te weerstaan en met een 22 gelijk spel naar huis te zenden; H.V.C. kon het in eigen kasteel niet verder brengen dan 2—2 tegen N.O.A.D.; het sterrenduel N.A.C.—Fortuna '54 resulteerde in 11 en Sparta overrompelde Eindhoven zo doeltreffend, dat de Brabanders ook een puntje moesten afstaan (11). Het Utrechtse Elinkwijk peur de buiten kijf het grootste ver- rassingslot uit het rad van het hoofdklasse-avontuur. Het sterk favoriete G.V.A.V. moest, nog wel op eigen veld spelend, klappertandend ervaren, dat deze tegenstander te gevaarlijk was om te onderschatten. Het werd een indrukwekkende 30 zege voor Elinkwijk, waardoor G.V.A.V. de eerste verliespun- ten in bezit kreeg te nemen. In de hoofdklasse A bleef D.O.S. keurig in de lijnen van de verwach tingen lopen door Stormvogels met een 42 nederlaag uit Utrecht te sturen. Amsterdam echter logen strafte alle voorspelling van deskun digen en versloeg Limburgia overtui gend (42). V.V.V. stelde zeker niet teleur en wees Roda Sport met 31 terug. Vitesse hield zich nog kranig door het bezoekende Excelsior met slechts 10 te laten winnen. Rigters- bleek kon het vanzelfsprekend niet bolwerken tegen Ajax, al mag ook hier de 10 stand voor de verliezer nog als een prestatie beschouwd wor den. Poreus De tweede Dordtse club, Emma, bot ste in de hoofdklasse B, tegen de der de nederlaag op. Ditmaal deelde S.V. V. de klap (O4) uit. Veel meer dan het tempo van een fors oefenpartijtje had Willem n bij de Volewijekers niet nodig om een 4—0 zege uit de strijd te halen en B.Y.V. bewees weer eens In het laatste half uur van de wed strijd werd Eindhoven echter bijkans volkomen ingesloten en de aanval nam de vorm van een ware belegering aan. Nauwelijks één minuut voor het einde gaf Verhoeve zo'n bekeken voorzet aan Wim van der Gijp, dat deze slechts zijn voet hoefde te lichten om de ge lijkmaker in de netten te deponeren (I1), waarmee het einde kwam. Defensie-probleem Het is in de wedstrijd tussen BW en Alkmaar voor de ruim 10.000 bezoe kers niet moeilijk geweest om te be grijpen waarom de voetballers uit de kaasstad keer op keer zulke grote ne derlagen lijden. Het bleek in deze wed strijd namelijk weer eens overduide lijk, dat Alkmaar met een angstwek kend achterhoede-probleem te kampen heeft. De verdediging toonde zich ver bijsterend slecht in de dekking, zodat de aanvallen van de Bossenaren er doorheen sneden als het spreekwoor delijke mes. Vooral door Heymans, die twee treffers voor zijn rekening nam en opvallend agressief spel vertoonde, had de BVV-ploeg met rust.reeds een 30 voorsprong bereikt. Het was toen al duidelijk, dat de tweede helft nog slechts een formali teit zou worden, want de Brabantse overwinning stond al vast. Weliswaar speelde de pittige Bosse ploeg na rust minder fel, maar de Alkmaar-spelers konden het spel toch geen beslissende wending meer geven. Het werd ten slotte 4I, hetgeen een juiste uilslag is van een eenzijdige wedstrijd met vaak overrompelend goed spel van BW. Hoofdklassestand AFDELING A. N.A.C. 3 2 1 0 5 8— 2 Fortuna '54 3 2 1 0 5 7— 2 Excelsior 3 2 1 0 5 2— 0 Eindhoven 3 2 1 0 5 7— 4 H.V.C. 3 2 1 0 5 8— 6 V.V.V. 3 2 0 1 4 7— 5 Ajax 3 2 0 1 4 5— 4 A.D.O. 3 1 1 1 3 7— 6 Amsterdam 3 1 1 1 3 7— 6 D.O.S. 3 1 1 1 3 9— 8 N.O.A.D. 3 1 1 1 3 5— 5 Sparta 3 1 1 1 3 4— 5 Stormvogels 3 1 0 2 2 4— 6 Limburgia 3 1 0 2 2 4— 7 E.B.O.H. 3 0 1 2 1 2— 4 Rigtersbleek 3 0 1 2 1 1— 4 Vitesse 3 0 0 3 0 3— 9 Roda Sport 3 0 0 3 0 3—10 AFDELING B Rapid J.C. 3 3 0 0 6 10— 2 S.V.V. 3 3 0 0 6 14— 4 Enschede 3 3 0 0 6 11— 3 Willem 2 3 3 0 0 6 12— 4 B.V.V. 3 2 0 1 4 8— 4 M.V.V. 3 2 0 1 4 9— 5 Elinkwijk 3 2 0 1 4 8— 5 G.V.A.V. 3 2 0 1 4 5— 6 De Graafschap 3 1 1 1 3 5— 6 Sittardia 3 1 1 1 3 6— 7 Feyenoord 3 1 0 2 2 6— 8 Alkmaar 3 1 0 2 2 5—11 Volewijck. 3 1 0 2 2 6—13 P.S.V. 3 1 0 2 2 5— 9 D.F.C. 3 0 0 3 0 4— 8 Schev. H.-Sd. 3 0 0 3 0 6—12 Emma 3 0 0 3 0 4—11 E.D.O. 3 0 0 3 0 3— 9 de poreusheid van de Alkmaarse de fensie door de kaasstadbewoners een 41 nederlaag te presenteren. M.V.V. kegelde de Graafschap van het veld (3—1), terwijl P.S.V. einde lijk weer tot een zege kwam en wel tegen het sterke Feyenoord, waar door de Eindhovenaren zich in klasse direct weer bij de top-teams schaar den. Sittardia gaf D.F.C. geen gele genheid een of twee winstpuhtjes naar Dordrecht te brengen (32) en Rapid J.C. bleef aan kop rennen door E.D.O. een gevoelige afstraffing toe te dienen voor de reis naar Limburg. Voor éls. weekeinde Hoofdklasse A: LimburgiaD.O.S.; Roda SportAmsterdamFortuna '54V.V.V.EindhovenN.A.C.; Ex celsiorSparta; A.D.O.Vitesse: Ajax—E.B.O.H.; N.Q.A.D.—Rigters- bleek; StormvogelsH.V.C. Hoofdklasse B: Willem IIEmma; AlkmaarDe Volewijekers; Ensche: deB.V.V.; De GraafschapScheve ningen/Holland Sport Feijenoor;d M.V.V.D.F.C.—P.S.V.E.D.O.—Sit tardia; ElinkwijkRapid J.C.; S.V.V. G.V.A.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5