Kê PP!f EN DE OERMUZIEK VEBO" HEEFT CRITIEK OP HOUDING VAN BEDRIJFSSCHAP WALCHEREN SPORT EN WEDSTRIJDEN IN SOUBURG TRAD DE EERSTE AMAZONE IN HET STRIJDPERK MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OESTERKWEKERS PROTESTEERDEN Onderhoud aangevraagd bij minister. Onder voorzitterschap van mr. M. Vlaming vergaderde de vereniging voor bevordering van liet oesterbe- drijf „Vebo" te Yerseke. De voorzitter gaf een uiteenzetting van het gevoer de bestuursbeleid en leverde critiek op de houding van het bedrijfschap. Evenals vorige jaren werden de oes terskwekers op het laatste moment in een dwangpositie geplaatst. Het bedrijfschap traineerde het op stellen van een aanvaardbare rege ling, aldus spreker. Ook nu is het seizoen geopend (9 September j-l.) zonder dat er een regeling getroffen was. Ondanks het feit, dat „Vebo", „Zeeuwse Oesters" en „Oesterbelan- gen" het bedrijfschap gemeld hebben, dat de concept-verhouding onaan vaardbaar is, heeft het bedrijfschap het concept doorgenomen op een be stuursvergadering. Direct is door de drie bovengenoemde verenigingen aan het bedrijfschap een telegram gezon den, waarin stond, dat zij hun stand punt onverzwakt handhaven en waarin werd gewezen op de gevolgen bij eventuele doorvoering. Bovendien protesteerde „Vebo" tegen de verte genwoordiging in de adviescommissie, door de afgevaardigden van „Vebo" terug te brengen van 4 op 2. Ook minister Mansholt werd op de hoogte gebracht en bovendien werd om een onderhoud verzocht, indien door het bedrijfschap het concept toch aan het departement zou worden voorgelegd. De leden konden zich met het be stuursbeleid verenigen. By de rondvraag kwam de positie van de zaaioesterkweker ter sprake. Deze heeft wel degelijk de aandacht van het bestuur, maar door de toe stand in de consumptie-oesters heeft het „Vetao"-bestuur de handen vol. Het is zeer zeker de bedoeling hier ook een oplossing te vinden, hoewel de voorzitter dit meer als een taak van de „Zeeuwse Oester" zag. Hier mede is trouwens een zeer nauwe sa- Vrij vissen op mosselzaad. Naar,wij-,vernemen is het de mos selvissers tlians toegestaan in de ter ritoriale wateren van Nederland vrij op mosselzaad te vissen. De duur van deze openstelling is niet bekend. Zij zal gelden tot nader aankondiging. Vogeltentoonstelling te Bergen op Zoom Voor het district West Noord-Bra bant en Zeeland van de Nederlandse jjond van vogelliefhebbers, zal van 7 tot 11 December in Bergen op Zoom een districtstentoonstelling worden gehouden. De Bergen op Zoomse ver eniging „De gekleurde edelzanger heeft ter gelegenheid van de herden king van haar eerste lustrum, de or ganisatie hiervan in handen gekregen, KERKNIEUWS Ds. Grashoff bevestigd. In de Gereformeerde kerk te Aar denburg werd Zondag in de voormid- dagdienst, candidaat M. Grashoff uit Voorburg in zijn ambt bevestigd door ds. J. Brunsting uit Baarn. Ds. Brun- sting sprak naar aanleiding van Je- saja 52, vers 7, over de inhoud van de goede tijding en over de brenger er van. Na de handoplegging zong de ge meente staande haar nieuwe leraar de i zegènbede uit psalm 34, vers 3 toe. In de avonddienst deed ds. Grashoff zijn intrede, met a.ls tekst Johannes I, hoofdstuk 5. vers 3 en 4. Na de pre diking sprak ouderling J. Kolff na méns de Ger. gemeente, ds. J. van Mechelen van Oostburg namens de Classis en burgemeester J. va.n Don gen namens de burgerlijke gemeente. Allen riepen hem en zijn echtgenote een hartelijk welkom toe. Hierna be antwoordde ds. Grashoff de sprekers. Na de dienst deelde ouderling Kolff mede, dat de leden der kerk aan de nieuwe predikant een bromfiets als welkomstgeschenk aanboden. Ds. H. J. Pijnacker Hordijk zal met emeritaat gaan. Ds. H. J. Pijnacker Hordijk, Neder lands Hervormd predikant in Nieuw en St. Joosland, zal in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd 1 October a.s. met emeritaat gaan. Ds. Pijnacker Hordijk werd 13 Sep tember 1890 in Brussel geboren, waar zijn vader predikant was. Hij studeer de aan de Universiteit van Genève, waarna hij in 1916 door de Waalse Commissie tot de evangelie-bediening in de Nederlands Hervormde Kerk werd toegelaten. In Augustus 1918 bevestigde zijn va der hem te Waal en Koog op Texel in het predikambt. In Augustus 1948 ver bond hij zich aan zijn huidige gemeen te: Nieuw- en St. Joosland. Ds. Pijnacker Hordijk werd in Fries land gewikkeld in een hevige kerke lijke strijd, die tot zijn schorsing leid de. Hij schreef een brochure „Waarom geschorst", die er toe leidde dat de schorsing werd opgeheven. Op verzoek van de Synode werd de brochure niet uitgegeven. Ds. Pijnacker is voornemens Zondag 25 September a.s. afscheid te nemen van de gemeente Nieuw- en St. Joos land en zich daarna in Dieren te ves tigen. menwerking op dit punt. Ieder voor stel van deze vereniging zal door „Vebo" worden aangenomen en ge steund. Nadat de vergadering was gesloten werd nog- een bespreking gehouden met die leden, die door het bedrijf schap gemaand waren om 5 procent omzetbelasting terug te betalen, die te veel waren uitgekeerd bij de be taling van oesters, geleverd aan de stichting. Bij niet betalen dreigde het bedrijfschap om de minister te ver zoeken de beslissing van de opheffing van de omzetbelasting teniet te doen, tot op de datum waarop de stichting 90 procent inplaats van 95 procent voor de geleverde oesters heeft be taald. Namens de aanwezigen werd Vlaming verzocht deze kwestie verder op zich te nemen. Voorlopig zyn de kwekers niet van t an te betalen, ondanks het dreige ment. van het bedrijfschap dat het ministerie het verzoek zou inwilligen en de kwekers dan 15 procent weel debelasting verschuldigd zouden zijn. Burgerlijke Stand. ARNEMUIDEN Bevallen: A. GroenleerDe Meulmees- ter, z.; J. P. MoerlandSmits, z.; J. var Belzen—De Ridder, z.; M. M. v. Eenen- naam—Krijger, z.; A. PoortvlietKrijger, z.; F. Meulenberg—Crucq. Getrouwd: J, de Nooijer, 25 j. en M. E. Elenbaas, 22 j. AAGTEKERKE Bevallen: L. WillemseBakker, z.; N. BoumanDe Visser, d.; C. FranckeHei ne, d. Ondertrouwd: Adr. Maljaars, 20 j. en S. Melse, 21 j. Getrouwd: P. van Eijzeren ,23 j. en J. Minderhoud, 21 j. Zeeuwse tentoonstelling in Goes gesloten. De Zeeuwse tentoonstelling van beeldende kunsten, welke in. de wan- delkerk van de Grote Kerk te Goes werd gehouden en nog tot en met 9 September werd verlengd, is thans definitief gesloten. Over het bezoek mag men tevreden zijn, want er wer den 1791 betalende bezoekers geteld. Ook de verkoop van schilderijen was bevredigend. Terneuzenaar in jury voor intern, kapwedstrijden. De heer R. van Grembergen te Terneuzen werd uitgenodigd, zitting te nemen in de jury voor de interna tionale kapwedstrijden „The Gold Star Competition", die binnenkort te Londen worden gehouden. Oestersoorten voor export vastgesteld. Door het Bedrijfschap te Yerseke zijn de oestersoorten voor de export als volgt vastgesteld: 6/0 boven de 104 kg; 5/0 94—98 kg; 4/0 86—90 kg; 3/0 78—82 kg; 2/0 68—72 kg. voor aankoop door het Fonds, dus richtprijzen Fonds, gelden de volgen de walprijzen per duizend: 6/0 300; 5/0 240'; 4/0 195; 3/0 135; 2/0 80. Vlissingen Burgemeester Kolff opende „Floralia- tentoonstelling". Er waren 300 welverzorgde planten te bezichtigen. Zaterdagmiddag werd in het gym nastieklokaal van de Bouwen Ewout- school te Vlissingen de derde Flora- lia-tentoonstelling gehouden, die offi cieel werd geopend door de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, de heer W. van Soe- len, sprak een welkomstwoord, waar bij hij o.m. nader inging op de be doeling van deze Floralia-tentoon- stellingen. Men wil de jeugd dichter bij de natuur brengen door haar zelf plantjes te laten kweken en op deze wijze liefde voor de planten bij bren gen. Er werden ditmaal in Vlissingen 1700 plantjes uitgereikt meer dan in do voorafgaande jaren waarvan er op de tentoonstelling 300 te be zichtigen waren. Het aantal inzen dingen was iets groter dan vorig jaar en ook waren de plantjes over het algemeen beter verzorgd. De heer Van Soelén hoopte, dat de tentoon stellingen in het vervolg vóór de gro te vacantie kunnen worden gehouden in verband met de bloeiperioden van de planten, waardoor dus de moge lijkheden uitgebreider worden. Hij bracht o.a. het gemeentebestuur dank voor de ook nu weer ondervonden medewerking. Burgemeester Kolff zei de opening met genoegen te verichten. De na tuur, aldus spreker, wordt bij een steeds groeiende stad té'veel op de achtergrond gedrongen. Hij meende, dat op deze wijze thans enig tegen wicht werd gevórmd voor het feit, dat de jeugd zoveel aan natuur moet missen. Wel vond hij het jammer, dat, slechts 300 inzendingen waren binnengekomen, „maar", zo zei hij, „gelukkig zijn het er in ieder geval nog 300". Mr. Kolff constateerde, dat aan het opkweken veel zorg was be steed. Vervolgens verklaarde hij de tentoonstelling geopend. Nadat het gezelschap van genodig den, onder wie de wethouders, de he ren W. Poppe en M- A. van Popering, de gemeentesecretaris, de heer A. de Beijl, en hoofden van scholen, de ten toongestelde planten hadden bezich tigd, reikte de burgemeester aan één der eerste prijswinnaars, Rinus Luik, die een mooie Fuchsia had gekweekt, een prijsje uit. De belangstelling was vooral van de zijde der scholieren en ouders vrij goed te noemen. Concert „Ons Genoegen". Dinsdagavond om acht uur geeft de Kon. harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen haar laatste zomeravond concert. Met medewerking van de drumband, die ook in de pauze zal optreden, wordt het volgende pro gramma uitgevoerd: 1. Gammatique, mars, G. Boedijn; 2. Lustspiel, ouverture, Kéler Béla; 3. Fantasie Mazurk (clarinetsolo door de heer Barendrecht), Ed. Avon; 4. Oud-Hollandse boerendansen, W. Siep; 5. Engelandvaarders, mars, W. Schild. Pauze. 6. Clairons en tête, mars, K. Zeldenrust 7. Souvenir d'Aix Chapelle, wals, A. Govaert; 8. Sam- bre et Meuse mars, Rauslci; 9. Dans le Sud, Amerikaanse negerschets met zang, W. H. Mydleton; 10. L'Eten- dara Federaal, mars, Fourigoul. Tweemaal begin van brand Donderdagmiddag omstreeks kwart vbor vijf ontstond in de Hyacinthen- laan te Vlissingen een begin van brand in een kamer van het huis van de heer B. Een divan en enkele de kens werden daarbij beschadigd. Het vuur werd door de brandweer ge blust. Naar de oorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. In de nacht van Donderdag op Vrij dag ontstond een begin van brand in de keuken van een pand in de Nieuwstraat te Vlissingen. Een kat, dit in de keuken ronddwaalde, liep een brandend petroleumtoestel om ver. De brandweer werd niet gewaar schuwd; de bewoners blusten het vuur zelf. Enige huisraad werd door het vuur aangetast. Laatste bezoek „Flandria". Zondag bracht de „Flandria" uit Antwerpen voor de laatste maal in dit. seizoen een bezoek aan Vlissingen. Dit afscheidsbezoek kreeg een bijzonder feestelijk tintje door het optreden van een in keurige uniformen gestoken Belgisch muziekkorps, dat met de ple zierboot was meegevaren. Vele belang stellenden sloegen in de namiddag het vertrek.van de „Flandria" gade. Middelburg Classicale vergadering Herv. Kerk op Walcheren komt bijeen Woensdag 14 September a.s. zal dé Classicale Vergadering- vari de Ne derlands Hervormde Kerk óp Wal cheren in Middelburg bijeenkomen on-, der leiding van ds. L. H. W. Theunis- sen van Aagtekerke. Punten van be handeling zijn het vierde deel van het rapport, dat over „Evanstone" is uit gebracht en een rapport over de voorgestelde correctie van de Kerk orde. Over het eerste punt zal dr. H. van der Linde, predikant uit Middel burg, een inleiding houden over het tweede punt leidt de-heer D. Botje uit Middelburg in. Dé. vergadering wordt gehouden m het Nederlands Koffie huis. JAARVERGADERING SUPPORTERSVERENIGING „GROEN-WIT" De supportersvereniging „Groen wit" kwam Vrijdagavond onder voor zitterschap van de heer C. Bosschart in café Damzieht te Middelburg in jaarvergadering bijeen. Hoewel er in het seizoen 1954/'55 een financieel verlies geboekt werd en de reiskosten voor het nieuwe seizoen aanzienlijk gestegen zijn, werd besloten .ook tij dens deze competitie 't le elftal van „Middelburg" in zijn uitreizen te ver gezellen. Plet aftredende bestuurslid L. Groeneberg werd vervang-en door de heer J. Oorschot. Ook dit jaar zal er een feestavond worden georganiseerd, wélke echter een meer intiem karak ter zal krijgen. Serooskerke (W.) Winkelweek wordt van 19 tot 25 September gehouden Evenals vorige jaren zal ook thans de actieve middenstand van Seroos kerke (W.) weer een winkelweek houden. In afwijking van de oor spronkelijk vastgestelde data zal de ze week zijn van 19 tot en met 24 September a.s. Er is een aantrekke lijk programma opgesteld, dat „voor elk wat wils" biedt. Zo is er onder meer een lampionoptocht voor de jeugd en worden een gewiehtsactie en een buitenwedstryd gehouden. Een keur van prijzen is beschik baar. Deze collectie zal gedurende de winkelweek bij de heer P. Meijers Czn te bezichtigen zijn. De deelne mende winkeliers zullen hun zaken, die des avonds tot elf uur open mo gen zijn, feestelijk versieren en ver lichten, Uiteraard zal een muzikale omlijsting aan dit festijn niet ontbre ken. Er zullen namelijk minstens 2 concerten worden gegeven. Dit onder deel van het programma neemt de plaatselijke muziekvereniging „E.M. M." voor haar rekening onder leiding van dirigent A. Joosse. Oost- en West-Souburg Marine sloeg C.O.A.K. (32) Te Souburg speelde het voetbalelf tal van de COAK uit Middelburg een voetbalwedstrijd tegen de Marine uit Vlissingen. Het begin was voor de COAK veelbelovend, want reeds in de achtste minuut nam het de leiding, maar kort daarop waren de partijen weer op gelijke voet (11). Tien mi nuten later nam de COAK weer een voorsprong. Kort voor de rust kwam de balans weer in evenwicht door 'n doelpunt van de middenvoor van de Marine. Na de rust was COAK ernstig ge handicapt door het uitvallen van haar uitstekend spelende linksbinnen. De Marine kreeg nu een overwicht, dat na een half uur het beslissende doel punt opleverde (23). Vrouwenpolder Agenda raadsvergadering Dinsdag 13 September a.s. om 19.30 uur zal de gemeenteraad van Vrou wenpolder vergaderen. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot het aan gaan van een vaste geldlening van f 96.000 en van een kasgeldlening van f 100.000, tot intrekking van hel crediet met de Boerenleenbank in Se rooskerke (W.) van f 15.000, tot het verlenen van ziekteverlof aan de ge meente-secretaris en het benoemen van een waarnemend gemeente-secre taris, bespreking van de begroting van het Wegschap Walcheren, toe treding tot de gemeenschappelijke re geling ziektekosten ambtenaren. Geen richting aangegeven Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom moest J. K. uit Koudekerke zich verantwoorden, daar hij op 13 Juni j.l. in de Waterstraat te Halste ren, met zijn auto van richting ver anderde, zonder dit kenbaar te ma ken. Bovendien was hij onhebbelijk opgetreden tegen de verkeersamb te- naren. Verdachte vond het flauw, dat hij bekeurd was en achtte het hele maal niet nodig in elke straat van ieder dorpje richting aan te geven. De ambtenaar van het O.M. vond dit echter wel nodig en K. werd conform veroordeeld tot 10 subs, twee da gen hechtenis. Collecte voor „Steunfonds". De "straat- en/of lijstcollecte, ten behoeve van het steunfonds van de Interkerkelijke Protestantse Stich ting „Zuid-Nederlands Sanatorium" te Breda, zal niet, zoals gemeld, ge houden worden op 17 September, maar in de week. van 12 tot en met 18 September. Vlissingse boksers hadden veel succes in Waalwijk. De Vlissingse boksclub D.O.S. nam met enkele prominenten deel aan de propaganda-wedstrijden te Waalwijk. Ad ITeydens kwam in de ring tegen J. Raaymaker uit Dordrecht. Het is een aardige partij geworden, waarin de Vlissinger zijn steeds beter wor dende vorm toonde, al moet hij nog leren beter zijn afstand te kiezen. Hij won verdiend op punten. De partij tussen Henk Dik en de Dordtenaar A. Krane was bijzonder hard. In de eerste ronde leek het er op, dat Krane een gemakkelijke k.o. zege ging forceren, maar Dik liet de storm over zich heen komen en zorgde voor een uitstekende dekking. Reeds in de tweede ronde nam hij het initiatief over en met een harde leverstoot bracht hij zijn tegenstan der op de knieën. Hij won door km. De partij tussen Hans Lubig en D. Leenheer uit Dordrecht gold als de monstratie, omdat Leenheer iets te licht was. Het werd overigens een geslaagde demonstratie, waarin de Vlissinger sterk uitblonk. Gerrit Mollema viel in voor de ge blesseerde Gillis Elve en deed dat lang niet onverdienstelijk. Hij gaf de Dordtenaar Korevaar goed partij en verloor net op punten. De hoofdpartij ging tussen Cees van de Gruyter en A. Huysman uit Breda, Zuidelijk kampioem. De Vlis singer werd ernstig gehandicapt door een enkelblessure, maar gaf des ondanks uitstekend partij. Huysman was kennelijk op zijn hoede voor diens rechterhand, waarmede hij reeds in de eerste ronde kennis maakte. Hoewel er weinig krachts verschil was, werd het, dank zij iets meer agressiviteit, een kleine pun- tenzege voor de Zuidelijke kampioen. Turnleiders van „Zebra" hielden studieweekeinde. Uit geheel Zeeland en uit Westelijk Noord-Brabant, het gebied dat door het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond onder de naam „Zebra" wordt samengevat, waren Zaterdag meer dan veertig turners en turn sters naar Vlissingen gekomen om er aan grootscheepse herscholingsoefe ningen deel te nemen. Zij hadden voor dit studieweekein- RINGRIJDER1J MET PRIMEUR P. de Visser onbetwist sterkste. Na de grote wedstrijden in Middel burg en Vlissingen, werd Zaterdag op het Orahjepleiii in Souburg een ring- rijderij gehouden door de Souburgse Ringrijders Vereniging. Deze vereni ging heeft voor een primeur gezorgd, waar de Middelburgse en Vlissingse organisatoren niet op kunnen bogen. Naast de één en twintig boerenzoons trad namelyk ook een struise boeren dochter in het strijdperk Het was mejuffrouw Jo de Visser, die voor de eerste maal officieel het zwakke ge slacht vertegenwoordigde op een ringrydersfestijn. Komen, zien en overwinnen deed zy uiteraard niet, daar zorgde P. de Visser voor, die zyn tegenstanders met vlag en wimpel de baas bleef maar Jo liet zien, dat zij iets iri haar mars had. Zij mocht dan oolc van burgemeester A. H. S. Stemeroing een prachtige mand met fruit ïn ontvangst nemen., ZeelandiaR.K.F.C. 4—1. In een door Zeelandia goed gespeel de wedstrijd zijn de groen-zwarten er in geslaagd RKFC met lege banden naar Bergen op Zoom terug te stu ren. Na wat wederzijds verkennen had de thuisclub in de 12e minuut succes toen Van Iren de RKFC-doel- man het nakijken kon geven. Geen 2 minuten later had dezelfde speler wéér succes en ondanks aardige kan sen aan beide zijden bleef deze stand tot aan de rust gehandhaafd. Na de thee kreeg Jan de Ruyter in de 12e minuut een fraai aangegeven bal van rechts op zijn slof en het scoringsbord wees 30. RKFC bleef niet bij de pakken neerzitten en er kwam weer enige hoop in de Bergse gelederen toen in de 20e minuut de achterstand tot 31 werd terugge bracht maar 6 minuten later voltrok Jan dé Rutyer het vonnis door met een prachtig schot de zege voor zyn club veilig te stellen (41). Zeelan dia verdiende deze overwinning door beter spel volkomen. Het was gezellig rond de baan, die wat uitgezet bij de muziektent. De jury had zich hier een plaatsje ver overd en had zodoende een goed over zicht van het strijdperk. In de tent waren alle prijzen uitgestald en het talrijke publiek, dat vooral 's mid dags de touwen omzoomde, moedigde de favorieten luide aan. Reeds in de morgenuren was de strijd begonnen en weldra bleek, dat P. de Visser goed in vorm was. Alleen M. Janse en A. W. Bakker konden nog een be dreiging voor hem vormen, maar met 40 ringen uit 56 beurten was hij on betwist de sterkste en won daarmee de eerste prijs. De strijd om de be kers werd in acht beurten verreden en hierbij toonde M. Janse zich de beste. Na afloop van de wedstrijd sprak de voorzitter van de S.R.V., de heer A. W. Bakker, een dank woord tot allen, die hadden mede gewerkt tot het welslagen van de ze rmgrijderij. Hierbij richtte hij zich m het hijzonder tot het ge meentebestuur, dat het Oranje plein beschikbaar gesteld had, waar vele generaties het oude spel reeds hadden bedreven. Daarna reikte burgemeester Stemerding met een toepasselijk woord de prijzen uit. In èen korte speech uitte hij zijn bewondering voor de prestaties van mejuffrouw De Visser, die op haar beurt hoopte, dat zij de volgende keer niet meer de enige vrouwelijke deelneemster zou zijn. UITSLAGEN. De uitslag van deze ringrijderij luidt: Om de bekers: Beker, beschikbaar gesteld door de heer'Bosschaart: M, Janse; de beker van de firma V. d. Have: W. Bosschaart; de beker van de wed. P. de Jongh: P. de Visser. De pollepel werd gewonnen door M. Filius. Om de prijzen: 1. P. de Visser 40 r.; 2. M. Janse 35 r.; 3. A. W. Bak ker 31 r.; 4. M. Filius 27 r.; 5. J. v. Eenenaam 27 r.; 6. W. Bosschaart 26 r.; 7. J. Brasser 26 r.; 8. J. Melse 24 r.; 9. K. Janse 23 r.; 10. F. de Witte 22 r.; 11. J. Cevaal 21 r.; 12. G. Sturm 20 r.; 13. Jp. Melse 17 r.; 14, 15 en 16. J. Joziasse, L. Jobse en W. Bakker elk 14 r.; 17, 18 en 19. T. Bostelaar, C. Joziasse en J. Bos schaart elk 12 r.; 20. Jo de Visser 11 r.; 21. D. Koole 9 r.; 22.1. Ovaa 5 r. 43. Voorzichtig stuurde Kap- pie de goede sleepboot in de richting van de uitgang van (Je grot. De zeeslang kronkelde zich in sierlijke bochten op de maat van de ilangenmeiodie, die de maes tro met behulp van de stoomfluit voortbracht, en Kappie had liet echt niet gemakkelijk, want soms kwam ineens de staart van het monster in het vaarwa ter van de Kraak, zodat hij de telegraaf onmiddellijk op „volle kracht achteruit" moest zetten. Het was dan ook een grote opluchting voor Kappie, toen de goede sleepboot langzaam de grot uitvoer. „GefI" zuchtte hij. „Ut laat me nog liever kielhalen, dan nog eens die grot bin nen te gaan! Dat geloei van die toeter boven m'n hoofd heeft me ja zeeziek ge maakt Hai, hail" Toen de fakirs de oude sleepboot ongedeerd uit de grot zagen komen, heerste er grote verwarring aan boord van het spijkerschip. „Bij de baard van mijn peetoom!" mompelde de opperfakir verbaasd. „De zeeman met de wilte pet heeft het gewaagd de oermacht van de opperslang te weerstaan! Dit had ik niet verwacht en het wijzigt mijn plannen inzake deze vreemdelingenl" de hun tenten opgeslagen in de jeugdherberg, waar ook de theore tische lessen werden gegeven. Tech nische leiders van het K.N.G.V., af komstig uit Den Haag, Amster dam en Arnhem gaven ae turners, die voor het merendeel zelf leiders en leidsters waren van gymnastiek verenigingen, ies in het onderwijzen van gymnastiek. In de zaai op de Grote Markt werden niet alleen oude oefeningen herhaald, maar ook nieuwe werden getoond en onder richt zoals bijvoorbeeld het werken met de ongelijke barren of hoge brug. Zaterdag en Zondag is er bijna onafgebroken geturnd en de deelne mers hebben het nodige erbij geleerd om dit op hun beurt weer aan de verenigingen door te geven. Dit initiatief van het K.N.G.V. zal er zeker toe bijdragen om het peil van de gymnastiek in afgelegen gebie den aanzienlijk te verbeteren. Vlissings tennistournooi werd geslaagd sportfestijn. Op de Vlissingse tennisbanen werd Zaterdag en Zondag een jaar lijks tournooi gehouden voor spelers uit de Scheldestad. Begunstigd door Ëoed weer al was de wind voor et spel niet bevorderlijk werden in vlot tempo totaal 39 partijen ge speeld in de sportieve sfeer, die voor deze tak van sport kenmerkend is. Verrassingen heeft het tournooi niet opgeleverd, evenmin als nieuwe ontdekkingen. De beste prestatie le verde de neer Van de Velde, die in drie nummers de officieuze titel be haalde. De uitslagen van de halve finale en finale luiden: Dames enkel: mevr. Lakomevr. Stoppelenburg 62, 62; mevr. Timmermanmej. Vier hout 63, 26, 26. Finale: mevr. Lakomej. Vierhout 63, 75. Heren enkel: LaurensLegein 6 0, 60; Van de VeldeBode 61, 62. Finale: LaurensVan de Vel de 2—6. 5—7. Heren dubbel: WolteringVente- vogelBraakOreel 60, 64; LaurensVan de VeldeBeek Schenner 60, 60. Finale: Wolte ring—VentevogelLaurensVan de VeFde 0—6, 0—6. Dames dubbel: Finale: dames BraakTimmermanmevr. Lako mej. Vierhout 46, 36. Gemengd dubbel: mevr. Timmer mande neer Laurensmevr. Van Leeuwende heer Woltering 63, 3 6, 64; mevr. Braakde heer Van de Veldemevr. Stoppelenburg de heer Oreel 60, 61. Finale: mevr. Timmermande heer Laurens meyr. Braakde heer Van de Velde 3—6, 1—6. Ernstig spoorwegongeluk in Oostenrijk. Acht doden en veie gewonden. Een personentrein en een goede rentrein zijn Zondag nabij Feldkir- chen (Oostenrijk) in volle vaart op elkaar ingereden, waardoor minstens acht personen om het leven kwamen en 44 gewond werden. Het ongeluk was te wijten aan een foutieve stand van een sein. De ver antwoordelijke seinwachter is gear resteerd. Braziliaanse officieren door nolitïe gearresteerd. Wapendiefstal voor staatsgreep. De politie van Rio de Janeiro heeft verscheidene officieren van het Bra ziliaanse leger gearresteerd wegens diefstal van grote hoeveelheden wa pens, die zij in een staatsgreep wilden gebruiken. Verscheidene burgers, die werkten in het magazijn, waaruit de wapens werden ontvreemd, zijn eveneens ge arresteerd. De bekendmaking inzake de arres taties heeft nieuw voedsel geschon ken aan de vrees, dat leger-elementen mogelijk zullen pogen een revolutie op touw te zetten vóór de in October a.s. te houden presidentsverkiezingen. Premier van de Poolse ballingen naar Warschau. Om „het vaderland te dienen". Hugon Hanke, premier van de Poolse regering in ballingschap te Londen, blijkt naar Polen te zijn teruggekeerd, volgens radio-Moskou omdat hij vertrouwt op de aangekon digde algemene amnestie. De presi dent van de Poolse regering in bal lingschap, Zaleslci, heeft verklaard, niet te kunnen aannemen dat Hanke, Christen-democraat en volkomen te gen het communisme gekant, uit vrije wil naar Polen zou zijn gegaan. Sedert het bezoek van Hanke aan de Poolse aartsbisschop Gawlina te Rome had men geen bericht meer van hem ontvangen. Volgens het Poolse persbureau Pap heeft de vroegere premier (die pas onlangs was benoemd) gezegd, dat de reden voor zijn terugkeer is „het vaderland te dienen." Accoord bereikt over renatrrëriug h»r«rers. Bij overleg te Genève. Communistisch China en de Ver enigde Staten hebben Zaterdag over eenstemming over de repatriëring van burgers in eikaars landen bekend gemaakt. Gezegd werd, dat tien Amerikanen in China twee vrouwelijke Pres byteriaanse geestelijken, drie burgers en vijf andere geestelijken binnen een paar dagen in Hongkong zullen aankomen en dat alle Chinezen in de Verenigde Staten, indien zij dit wen sen, zonder moeilijkheden naar hun land kunnen terugkeren. Ongeveer 500, Chinese studenten in de Verenigde Staten zullen op grond van de overeenkomst naar huis kunnen terugkeren, maar Ameri kaanse functionarissen zeggen, dat slechts ongeveer 150 van hen dit wil len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3