Interieur van Hervormde Kerk te Colijnsplaat vernieuwd ZtE WAT U ROOKT! olijfje Zeeuwse Almanak RDTERDON MINISTER MANSHOLT SPREEKT OVER „HET GROENE EUROPA" MOGELIJKHEDEN ALS BAD PLAATS VAN DE TOEKOMST Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 OFFERVAARDIGE GEMEENTE Preekstoel uit 16e eeuw „ontdekt" Sinds April hebben de ambachtslieden bezit genomen van de Hervorm de kerk te Colijnsplaat, om het interieur een grondige vernieuwing te doen ondergaan. In 1909 hadden de schilders voor het laatst de kerk een kwast je verf gegeven, zodat het niet voor zijn tijd was, dat het gebouw een flin ke beurt kreeg. Bovendien moesten de goten vernieuwd worden, want by regenval was het dak niet helemaal waterdicht meer. De noodzaak van restauratie was er dus en zoals 't in dergelijke gevallen vaak gaat, werd er van de nood een deugd gemaakt. De nieuwe predikant, ds. F. J. Veld man, wist er de kerkvoogdij voor te winnen om nu tegelijk maar het gehe le interieur grondig op te knappen. Dankzy de grote offervaardigheid van de gemeenteleden, die in één week tijd, elfduizend gulden bijeenbrachten, zijn de wensen nu vervuld. Dinsdagavond 27 September a.s. zal het ge restaureerde kerkgebouw in een bijzondere dienst weer in gebruik geno men kunnen worden. bijna gereed; de verdere financiële afwikkeling zal dan ongetwijfeld ook wel voor elkaar komen. Vooral wan neer straks de gemeente, die nu reeds enkele maanden Zondagsmorgens in de bovenzaal van de kleuterschool en 's middags in de Geref. kerk bijeen komt, het hernieuwde bedehuis zal kunnen betrekken. De "grootste vernieuwing is wel, dat de geschilderde houten banken ver vangen worden door keurig uitge voerde blank eiken kerkbanken. Met de eikenhouten lambrizering, de op nieuw gestucadoorde muren en het nieuwe frisse schilderwerk aan pla fond en orgelbalcon, alsmede de nieu we koperen electgische kronen, krijgt dit uit 1769 daterende kerkje een ge heel ander aanzien „Naarmate het werk vordert, krijg' je er nog steeds meer aardigheid in", zo merkte ons de president-kerkvoogd, de lieer M. v. d. Weele op. Aanvankelijk had men nog wel even aarzelend gestaan te genover de plannen, want alles bij elkaar, gaat het ongeveer dertigdui zend gulden kosten, welk bedrag ge heel uit eigen middelen moet worden betaald. Maar zoals gezegd, de ge meenteleden hebben een grote offer vaardigheid getoond. Er circuleerden lijsten door de gemeente en in een week had men elfduizend gulden bij elkaar. Er was nog een „potje" van ongeveer zesduizend gulden van een destijds door ds. Van Dalen georga niseerde bazar voor de verwarming, de diaconie bleek bereid een lening te verstrekken 'en voor de rest zal er nog wel eens een bazar of iets derge lijks gehouden moeten worden. In ieder geval, de restauratie is nu Arbeidsmarkt in Zeeland Blijkens opgave van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening stonden per 1 September j.l. bij de onder dit bureau ressorterende G.A. B.'s in totaal 775 werkzoekenden in geschreven. Per 15 Augustus be droeg dit cijfer voor Zeeland 79S. Er waren in totaal 674 mannelij ke werkzoekenden ingeschreven. Hiervan waren 379 geheel werk loos, 108 waren werkzaam op objec ten voor aanvullende werkgelegen heid en 187 waren te werk gesteld op GSW-objecten. Men noteerde voor mannelijk personeel een totaal van 817 aanvragen van werkgeverszijde. Per 1 September stonden 101 vrouwelijke werkzoekenden inge schreven. Van dit aantal waren er 66 geheel werkloos en 35 niet-werk- loos. Voor vrouwelijk personeel werden in totaal 274 aanvragen ge noteerd. Oesterverzen d in g De oesterverzending te Yerseke is Vrijdag 9 Sept. begonnen en bedroeg de eerste dag reeds 100.000 stuks. De kwaliteit van de oesters is zeer goed, voor de tijd van 't jaar zelfs uitmun tend, zodat dé vooruitzichten goed zijn. Bij het schilderen van het interieur kwam men nog tot een verrassende ontdekking. Toen de preekstoel van de oude verflaag werd ontdaan, kwam er prachtig eikenhout te voorschijn. Volgen^ de heer Van Calmthout uit Goes een kenner van antiek moet deze preekstoel uit omstreeks 1550 dateren en een van de mooiste in Zeeland zijn. De preekstoel wordt thans zoveel mogelijk in de oorspron kelijke staat teruggebracht en zal mooi passen by het eikenhouten meu bilair, Teiislottc zal de burgerlyke ge meente voor een tegelplateau bij de ingang en een gazon voor het kerk gebouw zorgen. En zou dan metter tijd do toren nog niet eens van zijn wéinig fraaie pleisterlaag kunnen worden ontdaan? Het exterieur van de kerk zou er ook zeker door aan schoonheid winnen. Verkeersongeval bij Goes. Door onbekendheid met Nederland se verkeerssituaties veroorzaakte Zondagnamiddag omstreeks vijf uur een Franse automobilist een aanrij ding nabij de overweg tegenover dt Voorstad te Goes. De automobilist kwam van de Kloctingse weg over de overweg toen langs de hoofdverkeersweg de motorrijder H. B., afkomstig uit Maassluis, in de richting Bergen op Zoom naderde. Daar de Fransman niet wist, dat Nederland ook binnen de bebouwde kom vporrangswegen kent, meende hij op 'het kruispunt zelf voorrang te hebben. Een aanrij ding was het gevolg, waarbij de mo torrijder kwam te vallen. De man werd echter niet gewond en de gevol gen beperkten zich tot materiële schade aan het motorrijwiel. Eenheid in kippen- en duivenhokken in Goes. Voortaan zal men in Goes geen kippen- of duivenhokken meer naar eigen plan kunnen bouwen. Om enige uniformiteit te verkrijgen, hebben B. en W. van Goes namelijk besloten, dat alle te bouwen kippen- en dui venhokken, wanneer vergunning voor de bouw wordt gegeven, van een vastgesteld model en afmetingen moeten zijn. Een matenplan is gratis te verkrij gen bij de Dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht. Het kwam de laatste tijd herhaal delijk voor, dat men zonder vergun ning van B. en W., kippen- en dui venhokken plaatste. Vele van deze bouwwerken voldeden ook niet aan de eisen van de Bouwverordening. Anderen, die wèl een vergunning aanvroegen, kregen soms moeilijkhe den omdat zij te grote hokken wil den bouwen, die hinderlijk en scha delijk konden zijn voor derden. VAN TOT NIEUWE ORGELS. Zowel in de kerk van de Ned. Her vormde Gemeente in Tholen als van de Gereformeerde Gemeente zal bin nenkort een nieuw orgel in gebruik genomen kunnen worden. Het herstel van het orgel, waartoe besloten werd toen het kerkgebouw aan restauratie toe was, is vrijwel voi- tooid. Het instrument is afkomstig uil de Gallileakerk in Leiden en werd ge bouwd in 1826. Het orgel bevat 180U pijpen. In de kerk van de Gereformeerde Gemeente is het nieuwe orgel eveneens vrijwel gereed. Het front werd ge bouwd naar een ontwerp van de Tho- lenaar C. Burger. HONDERDJARIGE. Vrijdag 16 September hoopt mevrouw de wed. J. E, Heiloo Wisse (geboren in Middelburg) en thans wonende aan het Nauw Wijdeloze pad te Haarlem, haar KLANT De dame, die nogal voortvarend 'n Middelburgse boekhandel betrad, wenste modebladen. Véél modebla den. Binnen- en buitenlandse en als het even mogelijk washad ze ook graag een stoel. Om de bladen op haar gemak te kunnen doorkijken. In de boekhandel beijverde men zich vanzelfsprekend om de klant van dienst te' zijn en zo geviel het, dat de dame even later in een rustig hoekje was gezeten, met stapels modebladen. -1 Werd een ijverig geblader en liet zag er 1 vel naar uit, dat het op een flinke bestelling zou uitdraaien. ~)e cliënte bestudeerde de bladen bijzonder nauwgezet. Er kwam zelfs een vel tekenpapier aan te pas en dat vel papier was voor de dame van groot belang. Daar had ze namelijk getrouw een modeplaat op gecopieerd en mei die copie verdween ze even la ter de verbaasde boekhandelaar vriendelijk dankend voor de moeite, die Uj zich had willen getroosten. En zonder één modeblad gekocht te heb ben.... honderdste verjaardag te vieren, Haarlem zal dan drie honderdjari gen hebben! Mevrouw Heiloo woont sinds 1884, toen zij in het huwelijk trad, in Haarlem. Sinds 1902 is zij weduwe. VASTGELOPEN. Het Belgisch motortankschip „An- loing" voer, komende van Antwerpen, nabij Hansweert in een geul, welke naar de scheepswerf voer. Het schip liep vast en moest een nacht in deze gevankelijke positie doorbrengen. Te gen de morgen kwam het schip bij hoog water vlot en toen slaagde men er in het de haven binnen te brengen. UITBREIDING. De directie van de Compagnie Neer- landaise de 1' Azöte te Sluiskil heeft aan B. en W. van Axel toestemming gevraagd haar bedrijf te mogen uitbrei den met een conversie-installatie, een gaszuiveringsïnstallatïe en twee gas houders ten behoeve van de water- gasfabricage. VERBETERING. Op Tholen, in de omgeving van de stad Tholen en van Poortvliet, is men thans bezig met het aanleggen van te lefoonkabels, zodat de bovengrondse lijnen mettertijd kunnen verdwijnen Dit betekent ongetwijfeld een verbef- ring. DIAMANT EN GOUD Vandaag viert het echtpaar H. Steen clijk—Steen dijk te 's Gravendeel, af komstig uit St. Maartensdijk zijn zes tigjarige (diamanten) bruiloft. De gou den bruiloft wordt a.s. Woensdag ge vierd door het echtpaar C. Schipper de Wee te 's Heer Hendrikskinderen en in Axel was het al feest bij het echt paar v. d. Wege, dat zijn 40-jarige brui loft vierde. Het interieur van de Hervormde Kerk te Colijnsplaat wordt thans vernieuwd. Op de achtergrond* de preekstoel, die zoals eerst nu gebleken is uit de 16e eeuw stamt. (Foto P.Z.C.) dat hij de taak v L. S. Lockefeer v Critiek op Ver. B.S. en 0. in raad van Hulst. Tijdens de rondvraag in de gemeen teraadsvergadering van Hulst is door de heer J. Martens (K.V.P.) een op merking gemaakt over het feit, dat de waarnemend burgemeester van Hulst niet werd toegelaten tot de ver gadering van burgemeesters en se cretarissen van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, gedurende de periode, ik van burgemeester A. waarnam. De heer Martens meende, dat het hier een persoonlijk lidmaatschap gold en dat enkel maar „echte burge meesters en secretarissen" in aan merking kwamen, de vergadering te bezoeken. De heer J. van Mierlo (Kath. Vrije lijst) vond de vereniging voor burge meesters, secretarissen en ontvan gers een gezellig onderonsje, dat op kosten van de gemeenschap bijeen komsten hield, die echter voor de pers ontoegankelijk waren, zodat be langrijke besluiten nimmer naar vo-, ren traden. Het komt niet van pas, aldus de heer Van Mierlo; dat een met ge meentesubsidie gesteunde organisatie, die bovendien aan de gemeente, waar een bijeenkomst gehouden wordt, een rekening presenteert van een diner zoals dat in Hulst zou zijn voorgeko men de waarnemend burgemeester wel het mandaat laat tekenen van de gemaakte kosten, maar hem niet toe laat. Hij achtte deze houding ten op zichte van de waarnemer een degene ratie van het raadslidmaatschap. Burgemeester Lockefeer beloofde, dat hg de organisatie zal wijzen op hetgeen in de raad van Hulst naar voren is gebracht. (Advertentie) zeker TEGEN HOOFDPIJN, KIESPIJN, GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN Weer een druk weekeinde op „Miniatuur Walcheren". Ook het afgelopen weekeinde is er weer een bevredigend bezoek aan „Miniatuur Walcheren" gebracht. Te zamen passeerden Zaterdag en Zon dag ruim 3000 bezoekers de poorten. De meeste van hen waren buitenland se toeristen. De totaalstand luidt nu ongeveer 184.000. Zaterdagavond concerteerde in de muziekkiosk van de miniatuur de Se- rooskerkse (W.) muziekvereniging „E.M.M." onder leiding van de heer A. Joosse. Tevoren maakten de muzi kanten oen mars door de stad onder grote belangstelling. Ook voor het concert was een redelijk getal publiek naar het Molenwater getogen. Na af loop werd gedanst op de tonen van het „Clavioline-quintet". Cursus gasturbine-monteur te Bergen op Zoom Aan de Ambachtsschool te Bergen op Zoom begint op 1 October een cur sus die in Nederland tot nu toe niet bestond, n.l. een opleiding tot gastur bine monteur. Reeds 20 leerlingen hebben zich hiervoor opgegeven. De bedoeling is, vaklieden te kweken die straaljagermotoren kunnen reviseren. De primeur voor deze opleiding krijgt Bergen op Zoom omdat aan de N.V. Aviolanda in Woensdrecht een spe ciale afdeling verbonden is voor het reviseren van straalmotoren, waarbij men geschoold personeel tekort komt. „Kinderdijk" te water bij „De Schelde". Zaterdag 17 September om 12.45 iuur zal op de werven van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen het motorvrachtschip „Kinderdijk te water worden gelaten. De „Kinder dijk", die gebouwd wordt in opdracht van de HollandAmerika Lijn, meet D.W. 7200 ton en heeft een vermogen van 6400 aplc. De afmetingen zijn 140,10 meter lang en 18,82 meter breed. De diepgang bedraagt 7,64 me ter. De doopplechtigheid zal worden verricht door mej. I. C. van der Vorm. W aterschapsbenoemingen in Zeeland Bij koninklijk besluit zijn benoemd ïn de provincie Zeeland: met ingang van 12 November 1955, tot dijkgraaf van de Borrenbrcodpolder de heer J. van Sluis te Brouwershaven; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Egbert-Petruspolder, de heer A. Prince te Wolf aartsdijk; tot plaats- vérvanger van de dijkgraaf van de Klein Molenpolder, "de heer A. E. Bóënne te Graauw. Met Ingang van 1 November 1955: tot lid van het bestuur der waterke ring van de calamiteuze polders maes te Hoofdplaat; tot lid van het Hoofdplaat enz, de heer E. P. M. Tho- bestuur der waterkering van de cala miteuze polders Oost-Beveland en Wilhelmina, de heer A. M. Boot te Wolfaartsdijk; tot gezworene van de Karelpolder, de heer A. Butrjn Johns- zn te Krabbendijketot gezworene vande polder Zonnemaire, de heer A. J.. Deltst te Zonnemaire; tot i-aad vdor de polder Walcheren, de heer G. Hqlthuijzen te Middelburg; tot ge zworene van de Heer Janspolder, de heer M. Marcusse te Kamperland; tot gezworenen van het waterschap Sint Philipsland, de heren A. Chr. Wisse en J. A. Stols, beiden te Sint Philips- land; tot gezworene van de Kreek- rakpolder, de heer J. P. van Wingen te Rilland-Bath en tot gezworene van het waterschap Poortvliet, de heer J. J. Hage Lzn te Poortvliet; tot ge zworene van de Zuid-Kraayertpolder, de heer A. C. Meulenberg "te Nieuw- dorp; tot gezworene van het water schap Kruiningen, de heer C. van Iwaarden te Kruiningen; tot lid van het bestuur der waterkering van de calamiteuze Vlietepolder, de heer J. C. van Maldegem te Wissekerke; tot lid van het bestuur der waterkering van het calamiteuze waterschap Brui- nissc, de heer C. A. Hanse te Brui- riïsse; tot gezworene van het water schap Oudwossemeer. de heer P. W. C. van Westen te Oud-Vossemeer. VIER EUROPESE JEUGDDAGEN IN MIDDELBURG Forum, lezing over Delta plan en slotmanifestatie. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft zich bereid ver klaard Dinsdag 27 September a.s. te spreken over het onderwerp „Het groene Europa". Hij doet dat des avonds in de Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis op uitnodiging van de Middelburgse Jeugdraad, die op initiatief van de Nederlandse Jon- gerenraad der Europese Beweging in de Zeeuwse hoofdstad een viertal Eu ropese Jeugddagen organiseert. De Zeeuwse plattelands jeugd zal zich op deze bij uitstek Europees getinte Axelse personenauto in België verongelukt. Een dode en twee gewonden. Op de grote weg Breda-Antwerpen verongelukte Zaterdagmorgen vroeg omstreeks zeven uur een personen auto van dé firma D. te Axel. De wa gen, die via Antwerpen op weg was naar Nederland, werd bestuurd door de lieer J. S- uit Axel met als mede- inzittenden mevrouw D.-O., eveneens uït Axel, en de heer P. uit Sas van Gent. Een tienjarig Belgisch meisje werd gedood. Bij het plaatsje Wuustwezel stak een tienjarig meisje, dat op weg was naar de kerk, plotseling van links de zeer drukke rijweg over. Ofschoon de heer S. trachtte om het kind te ontwijken, slaagde hij hierin niet. Het meisje werd door de wagen ge grepen en vrijwel op sla» gedood. De auto botste door de manoeuvre tegen een paal en werd zwaar beschadigd. Bij deze botsing liep de chauffeur inwendige kneuzingen in de borstkas op. Mevrouw D.-O. brak een pols en werd aan gelaat en benen gewond. De heer P., die achter in de auto zat, bleef ongedeerd. De slachtoffers wer den opgenomen in het ziekenhuis van Brasschaet bij Antwerpen. Zij kon den in de loop van Zondag weer naar Nederland terugkeren. NIEUWVLIET (Slot van pag. 1) weer op de eerdergenoemde remmen- bezig met het uitvoeren van riole ringswerkzaamheden waarbij de bouw van een bescheiden zuiverings- Het dorp Zelf kwart millioeu gulden. De lering ligt er nu, maar de straten zijn nog min of meer opgebroken. Er is thans namelijk groot gebrek aan ar beidskrachten voor de landbouw en daarom zijn Ie werkzaamheden stop gezet. In de Dorpsstraat is het weg dek nog provisorische aangebracht, De kom der gemeente zelf onder gaat momenteel een intensieve veran dering. In het kader van de werkver schaffing is men met rijkssubsidie hele weg open. Zolang het droog blijft gaat dat nog wel, maar als er regen gaat vallen, zijn de gevolgen moeilijk Tijdens de ringrydery in Souburg, ge organiseerd door de Souburgse Ring- ryders Vereniging, trad naast de één en twintig mannelijke deelnemers ook een Zeeuwse boerendochter in het strijdperk. Het was Jo de Visser, die men hier op de foto in actie ziet.. Het was voor de eerste maal, dat een vrouw officieel aan een ringrijderij deelnam en de Souburgers waren dan ook zeer trots op deze primeur. (Foto P.Z.C.). Er wordt echter naar gestreefd een noodoplossing te vinden, want het zou er heel s.echt uit zien wanneer alles zo moest blijven liggen tot het eind van dit jaar. Wanneer de publie ke werken, die op het programma staan, alle zijn uitgevoerd, zal Nieuw- vliet er ongetwijfeld aantrekkelijker op geworden zijn. Er zullen een plant soen en een vijver worden aangelegd en de muziekkiosk krijgt een mooier aanzien door de toegewijde aandacht van de schilder. Het volgende zomerseizoen zal Nieuwvliet 'zijn gasten dus nog beter en nog waardiger ontvangen dan tot dusver het geval gewgest is. De ver bindingen met de gemeente zullen dan waarschijnlijk ook beter zijn. Men heeft namelijk veel hinder on dervonden van wegwerkzaamheden, die het de toeristen moeilijk maakten het dorp te bereiken en van daar uit tochtjes in de omgeving te onderne men. Bijzonder jammer is wel, dat het cafeetje „Eldorado", het enige op het duin bij Nieuwvliet, binnen enkele da gen verdwenen zal zijn. Dit houten gebouwtje staat namelijk op een bun ker en dit wordt doör de oetrokken autoriteiten om waterstaattechnische redenen gevaarlijk geacht. De bunker wordt opgeruimd en dies moet het café worden afgebroken. Jammer, want het stond op een uitermate ge schikte plaats. agrarische avond laten horen en zien in zang, muziek, volksdans en decla matie. Voor dit doel werken C.J.B. T.B. en L.J.G. samen. In dezelfde week volgen nog jeugd- samenkomsten ook weer in de stijlvolle Burgerzaal, die spontaan door het gemeentebestuur beschik baar wordt gesteld op Woensdag en Vrijdag. Op Zaterdag 1 October is de grote slotavond, die- in de open lucht op de Markt zal worden gehou den. De Woensdag is gereserveerd voor een forumavond, waarop in ge sprekvorm tal van door de aanwezige jongeren te stellen vragen op natio naal en internationaal terrein zullen worden behandeld. Mr. A. J. van der Weel uit Middelburg zal het forum leiden. Leden van dit forum zullen zijn be stuursleden' der landelijke politieke jongerenorganisaties. Het zijn de he ren Sj. Jonker te 's-Gravenhage na mens de Anti-revolutionnaire jonge renorganisatie, C. Cosijn te Breda voor de K.V.P.-jongeren, H. Wigbold te Amsterdam namens de Nieuwe Koers, H. H. Jaeobse te Amsterdam voor de jeugdorganisatie van de V. V.D., terwijl namens de C.H.-jonge- renbeweging nog een vertegenwoor diger zal worden aangewezen. Op Vrijdagavond zal het Deltaplan in zijn Europese aspecten door cejx deskundig spreker van naam aan de orde worden gesteld in deze kring van jongeren. Het is de bedoeling om deze avond, evenals die van Woens dag, met zang óf muziek op te luis teren. Deze Europese Jeugddagen zul len op Zaterdagavond worden be sloten met een grootse manifesta tie op de Markt voor het Stad huis. Hier komt in de eerste plaats de jeugd zelf aan het woord rret volksdans en de opvoering van een interessant openluchtspel, ge titeld „Hotel Straatsburg", waar van de naam reeds duidt op de „Europese" inhoud. Als spreker zal optreden mr. C. v. Rij te Amsterdam, vice-voorzitter van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging, die een appèl tot de naar verwacht wordt duizenden jon geren zal richten om in deze tijd, waarin geen afstanden meer bestaan, te leren nationaal èn Europees te denken. Advertentie Want Sllvlfix fi bevat Puur Sil- vlkrin. de na tuurlijke haar- voedingHet verfraait het haar. geeft mooie diepe glansen houdt het baar de hele dag keu rig in orde. VANDAAG: Middelburg Electro: „Mensen, zoals jij en ik" (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Drum beat" (cinema- sc.), (14 j.), 20 uur; Molenwater: Mi niatuur Walcheren", 9-24 uur. Vlissingen Luxor: „Prinses van de Nijl" (14 jaar), 20 uur: Alhambra: „The great adventure" (alle leeft.), 19 en 21 uur; Stedelijk Museum: Tentoon stelling „Vier eeuwen markiezaat". Gons Grand: „Het zwarte schild" (alle leeft.), 20 uur; Bloemententoonstelling, zaal Krijger van 10-22 uur; Openings avond Winterseizoen Herv. Jeugdraad, 7.30 uur, Prins v. Oranje; Jubileum Tonido, 8 uur, Schuttershof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2