PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Adenauer en Boelganin ontvouwden opnieuw bekende standpunten Reeds velen in Zeeland ontdekten „het geheim van Hedenesse" BEMIDDELING AANGEBODEN DOOR J0EG0-SLAVIE Vandaag.. 198e Jaargang-No. 212 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 14.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max 8 regels) 23 ct per regel mei een minimum van t i.— „Brieven of adres Bureau v o. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telet. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstr HET OVERLEG TE MOSKOU l'erneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N Bogerdstraai 24. telef. 26 Verrassend Amerikaans plan voor veiligheidsstelsel In het Spïridonowka-paleis te Moskou zijn gisteren, na beleefdheidsbezoe ken van dr. Adenauer aan maarschalk Boelganin en aan Molotow, de bespre kingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie officieel begonnen. Beide regeringsleiders legden verklaringen af, waarin zij in het algemeen de reeds bekende standpunten nog eens hebben ontvouwd. Pas in het verdere verloop van de conferentie zal kunnen blijken, in hoeverre deze standpunten ruimte laten voor een vruchtbare gedachtenwisseling. Gisteravond werden de besprekingen doorbroken met een verrassende verklaring, dat Amerika een veiligheidsstelsel voor Oost- en West-Europa heeft ontworpen. Adenauer en Boelganin namen, ge flankeerd door hun voornaamste advi seurs, tegenover elkaar plaats in het midden van de conferentietafel. Dr. Adenauer sprak zijn rede uit, na dat de Russische premier de vergade ring had geopend met een uiteenzetting van het Sowjet-standpunt, dat neer komt op de wenselijkheid van het ves tigen van wederzijdse ambassades in Bonn en Moskou en dat de kwestie van de Duitse hereniging vooral een zaak is van de Duitsers zelf. Adenauer stelde daartegenover de opvatting, dat de hereniging van Duits land een plicht van de vier bezetten de mogendeheden is en dat het Duitse volk eerst aan de inrichting van zijn gezamenlijke tehuis zal kunnen begin- Oestercultuur De mannen van de Zeeuwse visserij en in het bijzonder die van de oes tercultuur mogen niet klagen over gebrek aan officiële belangstelling voor de moeilijkheden, waartegenover zij zich geplaatst zien. In November 1954 heeft de minister president dr. W. Drees een bezoek ge bracht aan Yerseke om zich persoonlijk te laten voorlichten over de gevolgen, welke de afdamming van de Ooster- schelde zou hebben voor de oestercul tuur. Deze week bezochten een en dertig leden van de Staten-Generaal Zeeland en zij konden in een voortreffelijk ge organiseerde bijeenkomst kennis ne men van alle problemen, waarvoor de Zeeuwse visserij zich geplaatst ziet. Dat waren dan in de eerste plaats het probleem van de sanering der Zeeuw se vissersvloot en het probleem van de Delta-plan-bedreiging voor de oester cultuur. Daarnaast kwamen er nog tal van kleinere vraagstukken aan de orde, maar die zijn gemakkelijker oplosbaar dan de beide hoofdpunten. Het is verheugend, dat er zo'n grote officiële belangstelling voor de Zeeuwse visserij bestaat, want daaruit blijkt, dat de visserij-belangen zeker niet als een bijkomstigheid wor den beschouwd. Men heeft vooral in de kringen van de visserij die vrees wel eens gehad. Vooral wanneer men zag welk een ruime publiciteit ge geven werd aan de Delta-plannen en hoe welgefundeerd de landbouwbelan gen verdedigd werden, die bij het Delta-plan betrokken zijii Nu is dan duidelijk gebleken, dat ook de visserijbelangen bij de hoogste instanties de volle aandacht hebben. In het bijzonder is aandacht gevraagd voor het fienkbeeld van dr. P. Kor- ringa om bij de uitvoering van het Drie-eilandcn-plnn de afgedamde Zand- kreek te maken tol een proefterrein voor de oestercultuur doordat men in die afgedamde Zandkreek zout water zou binnenlaten. Er moge aan herinnerd worden, dat een pleidooi voor het nemen van proe ven met de oestercultuur in zoutwater bekkens achter een dam reeds ■werd geleverd in de Provinciale Zeeuwse Courant van 18 November j.l door jhr. mr. T. J. A. W Schorer te Middelburg. Dat geschiedde bij gele genheid van dr. Drees' bezoek aan Yer seke. De heer Schorer wees op de mo gelijkheid om gronden als bijvoorbeeld de Roggeplaat tn de Oosterschelde na de afdamming tot kunstmatige oestergronden te maken in binnen- dijkse zoutwatermeren Blijkt deze oplossing inderdaad mo gelijk, dan zou de oesterru;tuur voor Zeeland behouden kunnen blijven en niet slechts Yerseke, maar geheel Zee land zou daarvoor warmt- waardering hebben. De Rijkswaterstaat toetst thans het Zandkreek-plan op de technische mogelijkheden'. Daarnaast zal het echter ook nodig zijn de veiv.iltings- kwestie te bestuderen Zoals men weet verlangen «•onraan- staande landbouwdeskundigen, dat in het Zuidwestelijk Deltagebied een groot zoetwater-reservoir ontstaat om de verzilting tegen te gaan en de op brengsten van de omringende land bouwgronden te verhogen Nagegaan zal moeten worden hoever men kan gaan met het handhaven van zoutwaterbassins in het Deltagebied opdat de landbouw geen verziltings- bezvvaar ondervindt en de nesterteelt toch kan voortbestaan De grote economische betekenis van de oesterteelt zal tenslotte bij het. trek ken van een grens tussen de landbouw belangen en de visserijbelangen een ge wichtige factor dienen te zijn. nen, wanneer de grote mogendheden daartoe de weg hebben vrijgemaakt. Hij heeft ook de nadruk gelegd op de noodzaak van de vrijlating van Duit sers, die zich nog in Russische handen bevinden. Hij zeide evenwel uitdruk kelijk, dat een oplossing van deze twee kwesties niet een vereiste was voor normalisering van de betrekkkingen tussen West-Duitsland en de Sowjet- Unie. De pacten van Parijs Tegenover Boelganins waarschuwing, dat ernstige hinderpalen voor de her eniging van Duitsland waren gerezen in de vorm van de Parijse overeen komsten, waaronder West-Duitsland zal worden herbewapend, liet de Duitse bondskanselier een heel ander geluid horen, West-Duitsland was tot het Atlan tische pact toegetreden om de vrede te versterken. Niemand had ooit het pact als een aanvalsinstrument beschouwd. Als Duitsland herenigd zou zijn, zou den uitsluitend een regering en een parlement voor geheel Duitsland moe ten uitmaken of het zich bij een stelsel van bondgenootschappen zal aanslui ten. Indien de Sowjet-Unie een bedrei ging van haar veiligheid, voortkomend uit de hereniging van Duitsland, zou vrezen, dan zou West-Duitsland bereid zijn, aan een veiligheidsstelsel te wer ken om deze vrees weg te nemen. Adenauer sprak de wens uit, dat het Moskouse gesprek ook na zijn ver blijf in Moskou zou worden voortgezet. Dit zou niet alleen de volken van de Sowjet-Unie en Duitsland, doch ook de vrede en de veiligheid in de wereld ten goede komen Amerikaans plan Gisteravond werd van Ameri kaanse zijde een plan bekendge maakt voor een veiligheidsstelsel voor Europa, waaraan veertien landen zouden kunnen deelnemen, te weten aan de Westelijke kant de Verenigde Staten, Canada, En geland, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg en aan Oos telijke zijde de Sowjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Bul garije en Hongarije. Dit stelsel zou niet tot deelne ming aan oorlog verplichten. Het is bedoeld om de Russische vrees voor de militaire gevolgen van een Duitse hereniging weg te nemen, zelfs wanneer een verenigd Duits land zich zou aansluiten hij de NAVO. DE KWESTIE-CYPRUS Naar in doorgaans betrouwbare kringen te Belgrado verluidt, overweegt Joego-Slavië, tussen zijn bondgenoten in het Balkanpact, Griekenland en Turkije, te bemiddelen teneinde de spanning tussen deze landen over de kwestie-Cyprus te verminderen. De Joegoslavische regering zou het vooral betreuren, dat de anti-Griekse betogingen in Turkije zich hebben voorge daan op een tijdstip, dat koning Paul van Griekenland een officieel bezoek aan Joego-Slavië brengt. Voor de grote kleurenfilm over Van Gogh lieeft de M.G.M. in de nacht van Donderdag op Vrijdag op het Oude- kerksplein te Amsterdam opnamen gemaakt. In deze omgeving heeft de grote schilder zijn jeugdjaren door gebracht. Kirk Douglas neemt een rustpauze tussen de opnamen. Rechts achter hem de producer Joh. Hause- man. een beeld tijdens een der scenes. De Griekse vice-premier Canal- lopoulos heeft in de Kamer mee gedeeld, dat de Griekse regering t bewijs bezit, dat de anti-Griek se demonstraties in Turkije "zijn georganiseerd en geleid". De Griekse regering zal Vrijdag door de ambassadeur te Ankara een protestnota laten overhandi gen. In zekere officiële kringen te Athene werd gezegd, dat de toekomst van de Balkan-alliantie zou afhangen van het antwoord op die nota. Radio-Ankara heeft gisteren be kendgemaakt, dat de Turkse autori teiten 2124 personen hebben aange houden, die verdacht worden van „uitlokken" van de anti-Griekse rel letjes van Dinsdag. In Istanboel, An kara en Izmir zijn militaire rechtban ken ingericht, die „communisten en provocateurs" zullen berechten, aldus dit bericht. Geen opheffing bureau-Irian De Indonesische minister van voor lichting, Sjamsoeddin Soetan Mak- mur, heeft volgens Pia ontkend, dat de regering van plan zou zijn het bureau-Irian op te heffen en te ver vangen door een noodbestuur. Aankomst van kanselier Adenauer te Moskou. Op deze telefoto schudt kanselier Adenauer dè hand van Boelganin, naast Boleganin Hallstein - Een nieuwe Turkse geheime orga nisatie, „Volkan" (Vulkaan), heeft Vrijdagochtend pamfletten in Nicosia verspreid, waarin de Griekse onder grondse beweging Eoka ervoor wordt gewaarschuwd, aat terreur tegen Turken op Cyprus met terreur tegen Grieken zal worden beantwoord. Prins Bernhard naar congres te Rome Bezoek aan de Paus Het Congres of European American Association, de overkoepelende orga nisatie van EuropeesAmerikaanse verenigingen, waarvan het ere-voor- zitterschap onlangs door prins Bern hard is aanvaard, zal van 15 tot 19 September in Rome een internatio naal congres houden. De agenda om vat diverse vraagstukken, die de ver houding tussen de oude en de nieuwe wereld raken. Na als ere-voorzitter te zijn geïnstalleerd zal prins Bernhard enkele zittingen persoonlijk preside ren. Bij de deelnemers aan het congres bevinden zich o.a. de Belgische minis ter van buitenlandse zaken Spaak, de voormalige Franse premier Georges Bidault en de Amerikaan Paul Hoff man, oud-administrateur van de E.C. A. De Italiaanse regering zal de deel nemers aan liet congres officieel ont vangen. Prins eBrnhard zal een te genbezoek aan de president der re publiek brengen en ook paus Pius XH bezoeken. (i De Belgische kabinetsraad heeft gister morgen besloten, gevolg te geven aan de suggestie van de Belgische werkgevers organisaties, dë kwestie van de werkweek van vijf dagen waarop de vakbonden thans aandringen, aanhangig te maken bij de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal. Nederlandse parken in zes Amerikaanse staten De Nederlandse regering heeft als bijdrage tot het herstel na de over stromingen die onlangs verscheidene Amerikaanse staten teisterden aan de Amerikaanse regering aangebo den, bomen struiken en heesters te schenken voor de aanleg van een park ter grootte van een hectare in elk der getroffen staten. Het Nederland se aanbod is in dank door de Ameri kaanse autoriteiten aanvaard. 1 bestaat de Wierïngermeer e 25 jaar; is het 450 jaar geleden, e dat aartshertogin Maria van Oostenrijk, de bekende regen- e tes en landvoogdes der Neder- landen, in het kasteel van Cau- I denberg te Brussel werd gebo- 1 ren; is het 100 jaar geleden, dat de Duitse archeoloog Ro- bert Koldewey, die belangrijke opgravingen deed in vdor- 1 Azië (o.m. Babyion) te Blan- keDburg in de Harz Werd ge- 1 boren. 1 MORGEN 1 gedenkt Atsjarja Vinoba j e Bhave, die als geestelijk erfge- i e naam van Mahatma Gandhi in i India met succes een geweldlo- i s ze revolutie leidt, door de j J grootgrondbezitters te bewe- i gen cultuurgrond vrijwillig aan j landloze boeren te schenken, i zijn 60e verjaardag. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DIT JAAR 2200 BEZOEKERS.. Op bezoek bij Wika Wasterval Even buiten Groede op de weg naar Cadzand staat een wit bordje, een wegwijzer naar Hedenesse. Het is niet ver naar de witte huisjes van dit kamp, waarin men ternauwernood nog de oorspronkelijke bunkers ontdekt, die helaas elders op zovele plaatsen het Zeeuwsch-Vlaamse landschap ont sieren. Wika R. J. Wasterval, directeur van het kamp Hedenesse en jeugdwerk- leider van West-Zeeuvvsch Vlaanderen, blijkt een vriendelijke gastheer, die nu al twee jaar de scepter zwaait in dit vormingscentrum. Het centrum is officieel door het Rijk erkend en sinds in 1945 deze bun kers een gift van het Rijk aan de Ned. Herv. Kerk, daarna bestemd voor het maatschappelijk werk voor dit doel werden vrij gegeven, is Hedenes se voor zeer velen in Zeeland een begrip geworden. Daartoe werkt ook de plaats mee: een groot stuk weide met bomen en gazons in een echt landelijke omge ving, tussen flinke boerderijen en in tensief bewerkte akkers, waar men zich thuis voelt op de door knotwilgen omzoomde wegen. Gemoedelijk en gastvrij als het Zeeuwsch-Vlaamse land. dat is Hedenesse, maar het is óók meer. Het is niet zomaar een kamp, waar men kan genieten van zijn vacanlie- rust na afmattende wandelingen of uren van verpozing aan het dichtbij- zijnde zeestrand. Wie hier zijn vacantie doorbracht, zo leert de ervaring, kéért terug. Dit geldt voor de groepen, die in toene mende mate naar Hedenesse komen en dit is het geval met de individuele bezoekers, die op gezette tijden even eens hier terecht kunnen. Vorig jaar werden 2000 mensen ondergebracht; dit jaar zullen het er wel 2200 zijn. Vooral uit Zeeland Het kamp heeft 54 strobedden en 2 strozolders. Al acht jaar wordt het thans benut voor de ontvangst van in geestelijke richting en aard zeer uit eenlopende groepen of voor individu ele bezoekers en kinderen Vooral ook die kinderkampen blij ken een doorslaand succes. Veertig procent komt uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, veertig procent uit Middelburg en de rest elders uit Zeeland. Vast staat, dat deze provincie een negentig pro cent van de bezoekers oplëvert. De kinderkampen worden geleid door mej. M. A. Theunissen, jeugd leidster m Middelburg en de Wika, terwijl er nauwe samenwerking is met de leiders en leidsters, die met de kin deren meekomen. De helft van het aantal groepen dat in Hedenesse komt, staat buiten de Ned. Herv. Kerk. Men ontvangt er de A.J.C. evenals Gereformeerde jeugd groepen, of afgevaardigden uit veler lei maatschappelijke kringen en mi lieu's. Het zou een lange opsomming worden, wil men volledig zijn wat be treft de aard van de groepen, die He denesse bezoeken, waaronder bijv. ook de vrouwenverenigingen. En in de gastenweek zoals Wika Waster val zegt kunnen de individuele kampeerders komen, gewoon als „Pa" en „Ma", om er eens even uit te zijn en zich te ontspannen in deze rustige, heerlijke omgeving. De kinderen komen op Maandag en gaan Zaterdagmorgen weer weg; dan is de ruimte weer vrij voor groepen op de week-ends. Ook kan men buiten de tijd, waarin de kinderen komen, de groepen ontvangen en dit geschiedt soms wel met twee groepen tegelijk. Ruimte tekort Helaas is er niet voldoende ruimte om aan alle aanvragen te voldoen. Vele verzoeken moeten worden afge wezen en dit valt uiteraard te betreu- n. Anderzijds zou men de vraag kun- stellen of een dergelijk kamp ook in principe voor een grootscheepse uitbreiding vatbaar is. Het zou onge twijfeld véél van zijn intiem karakter verliezen en de sfeer zou ten dele ver loren gaan. Want juist om dit aparte karakter komen de velen, voor wie Hedenesse een nieuwe wereld en nieu we mogelijkheden betekent. Dat ver klaart ook, waarom er bepaalde groe- pe:i ieder jaar terugkomen som migen zelfs al vijf tot zeven maal achtereen. KORTE PREDICATIE MORGEN LUIDEN DE KLOKKEN. Mattheüs 22. Er is een gelijkenis van Jezus over een koning die gutsen nodigt tot een feest. Een gelijkenis, een verhaal voor alle mensen en voor alle tijden. De bedoeling is niet in zo'n verhaal alles uit te pluizen. Of misschien soms ook wel. Maar het kan ook vol doende zijn, ruim voldoende om op de hoofdzaak te letten. God roept ons. Tot het feest. Tot de blijdschap. Daar jubelen de klokken morgen ook van. Zij weten, die klokken, dat er om de echte blijdschap eigenlijk niet anders dan bij wijze van spreken, bij wijze van luiden gesproken kan wor den. Of dacht U werkelijk dat de echte blijdschap onder doodgewone woorden, mensenwoorden gebracht kon worden. Hier in die gelijkenis is het uitgedrukt in het feest dat een koning houdt ter ere van zijn zoon. In het laatste bijbelboek is het de bruiloft, de bruiloft des Lams. Voor waar, ie zoon van de koning is als een Lam. Zalig die geroepen zijn, heet het daar. Die geroepen zijn tot de bruiloft des Lams. Wie zijn dat? Lees de gelijkenis en vraag: wie zijn er niét geroepen Allen, de slechten en de goeden! Vergeet het niet. Al leen zijn twee dingen van belang: óf U komt en hóe U komt. Heel sterk gezegd: öf U komt allereerst of U naar de kerk komt. Wrijf üw ogen uit en het staat er nog. Of U naar de kerk komt. Want de kerk is eigenlijk het voorportaal van de feestzaal. In dat voorportaal staan de knechten en daar wordt ge vraagd of U zich wilt baden, daar wordt gevraagd of ge üw arme en üw rijke kleren wilt afleggen en het linnen van de koning wilt aandoen. Allemaal. Dat is dus eigi - jk al de tioeede vraag: hoe U komt. Hoe wilt U de feestzaal binnengaan? In het kleed van üw eigen makelij, met of zonder stoppen en lappen .Denk niet te spoedig dat ge üw pakje uitdoet en het linnen van de koning vraagt. Want het is wat oir je kleren en je masker af te leggen. Dat is een pijn lijke zaak voor vroom en onvroom. Vergis U ook niet in het linnen van de koning. Heb ik de Zoon ook niet eens in dat linnen kleed gezien? Toen Hij de voeten van de discipelen nnesch? W'lt U dit nochtans fijne lijnwaad van de koning aandoen? De klokken hopen het voor U. U moet denken, de klokken luiden om U tot het feest te nodigen. En zij zouden U graag uit het voorlopige portaal van nu, vaar de feestzaal zien gaan. Naar het feest van de koning die de arme kleedt en voedt. M. J. W. SCHOPENHAUER. Schoondyke. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van Vrijdag avond 19 uur. Londen, regenbui 21 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 22 gr. Parijs, half bewolkt 23 gr. Bordeaux, half bewolkt 24 gr, Grenoble, onweer 25 gr. Nice, half bewolkt 26 gr. Genève, onweer 20 gr. Zürich, regen 19 gr. Locarno, geheel bewolkt 22 gr. Frankfort, regenbui 25 gr. München, half bewolkt 24 gr. Wenen, licht bewolkt 28 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 25 gr. Rome, zwaar bewolkt 26 gr. Mallorca, half bewolkt 17 gr. DE VERWACHT... (Vervolg op pag. 10) ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, hier en daar onweer. Iets koeler. Matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. ZON EN MAAN 11 September Zon op: 6.08 onder: 19.09 Maan op: 0.03 onder: 16.32 12 September Zon op: 6.10 onder: 19.06 Maan op; 1.20 onder: 17.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1