mmmp Tegenstellingen spitsen zich toe rond „nieuwe koers" van Faure Bondskanselier Adenauer in de Sowjet-hoofdstad aangekomen PERON PAST DE STAAT VAN BESCHULDIGING VRUDAG 9 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DE TROEBELEN IN NOORD-AFRIKA Ernstig incident op markt van Casablanca Van diverse kanten wordt thans critiek geleverd op het beleid van Faure, zowel op de vergaderingen van politici buiten de Franse regeringsgebouwen als in gesprekken met de premier zelf. De mening der waarnemers over de juiste stand van zaken bij de Frans-Marokkaanse beraadslagingen is verdeeld. Optimisten zien in de diverse besprekingen het uitoefenen van druk, zoals dat gewoonlijk gebeurt vóór onderhandelingen een hoogtepunt bereiken. Pes simisten achten echter tekenen aanwezig die wijzen op een groeiend verzet tegen de regeringspolitiek inzake Marokko en zij voorspellen, dat de regering- Faure begin October ten val zal worden gebracht als onderdeel van een cam pagne om de huidige poging om te komen tot zelfbestuur voor Marokko te torpederen. Een aantal leden van de Franse Na tionale Vergadering, die 135 conserva tieve afgevaardigden vertegenwoordi gen, hebben ernstige critiek geleverd op een bijeenkomst in Parijs. Zij besloten, vandaag opnieuw bij een te komen om en motie te be spreken welke min of meer tegen de „nieuwe koers" van de regering ten aanzien van Marokko gericht zal zijn. De Gaullistische fractie in de Fran se Nationale Vergadering heeft giste ren op een vergadering? in Parijs een motie aangenomen, waarin gevraagd wordt, om spoedige bijeenroeping van de Nationale Vergadering, die op reces is, gezien de ernst van de toestand in Marokko. In de motie wordt voorts gezegd, dat Frankrijk zich geplaatst ziet te genover een „actie die in het bui tenland is opgezet en van het bui tenland uit geleid wordt". Normaal zouden de gebeurtenissen geleid hebben tot het afbreken van be trekkingen. De fractie sprak zich uit tegen elke directe of indirecte te rugkeer van de verbannen sultan Ben Yoessef. Naar Madagaskar Leiders van de Marokkaanse par tij voor democratische onafhankelijk heid hebben Donderdag na besprekin gen met premier Faure verklaard, dat een delegatie van de partij vandaag naar Madagascar zal vertrekken voor haar besprekingen met de ex-sultan te Antsirabe. De waarnemend secretaris generaal van de partij, Bendjelloun, zei, dat de atmosfeer Donderdag goed was, geheel verschillend van die van Woensdag. Woensdagavond maakten de partijleiders na een onderhoud met de Franse premier bekend, dat het vertrek van de missie naar Madagas car voor onbepaalde tijd was uitge steld. Politieke .waarnemers geloofden, dat er een verbetering was ingetreden in het politieke klimaat. Faure heeft ook een delegatie van afgevaardigden van gematigde partijen in de Franse Nationale Vergadering ontvangen. Blijkens een woordvoerder heeft deze delegatie verklaard, dat in Algerije het Franse gezag absoluut ge handhaafd moet blijven en dat ook in RDM bouwt tweede Nieuw-Amsterdam Die Rotterdam zal Heten. De regering heeft naar het Alg. Hlbd. meldt, de Holland Amerikalijn toestemming verleend tot het doen bouwen van de tweede Nieuw Am sterdam. De bouw van dit circa 40.000 ton metende oceaanschip, waarmede een bedrag van meer dan 100 mil- lioen zal zijn gemoeid, is opgedragen aan de Rotterdamse Droogdok Mij N. V., die ook de Nieuw Amsterdam heeft gebouwd. Zo spoedig mogelijk zal met het leggen van de kielplaat van deze oceaanreus worden begonnen. De tweede Nieuw-Amsterdam zal Rotter dam heten. De regering zal voor een belangrijk deel financieel tot'de totstandkoming van dit zeeschip bijdragen. Hij kon kolen kopen bij liquidatie E 55. De Rotterdamse rechtbank heeft gistermorgen de 27-jarige betonwer ker J. P. J. S. uit Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. Ten on rechte had hij verteld, dat hij na af loop van de E-55 kon beschikken over hoeveelheden anthraciet, vetkolen en hardboard. Een waterstoker had hem het aankoopgeld verstrekt ten bedra ge van ruim 1200. De eis was een jaar en drie maan den gevangenisstraf. BLONDJES: Een Britse psycholoog heeft vastgesteld, dat blondjes vlug ger blozen dan brunettes en vrouwen in het algemeen eerder dan mannen. Wanneer een vrouw bloost vinden mannen haar aantrekkelijker dan wanneer zij dit niet doet. KIEKEBOE: Lazo Gasic, 40, moest het echtelijk huis verlaten tijdens de scheidingsprocedure op bevel van de rechter in Cleveland (V.S.). Zijn vrouw, Johanna, 35, klaagde, dat hij zó jaloers was, dat hij herhaalde ma len onder het bed keek of er een in dringer was. SLECHT BEGIN: In Ventura (V.S.) verliet Lenwood Andrew Jeanne de kerk, waarin hij zo juist in de echt verbonden was, toen de politie hem arresteerde. Beschuldiging: het ko pen van een trouwring met een ver valste cheque. deze kring de opvatting heerst, dat ex- sultan Ben Yoessef niet op de Marok kaanse troon dient terug te keren. Schoten in Casablanca Vijf Marokkanen zijn Donderdag ge dood en drie gewond, toen Franse po litiemannen in een drukke marktstraat in Casablanca van hun vuurwapens ge bruik maakten nadat een handgranaat naar hun auto was geworpen. Door het ontploffen van de handgranaat werden vijf Franse politiemannen en een Fran se sociale werkster, die in de auto zaten, gewond, drie van de politieman nen liepen ernstige kwetsuren op. De politie'mannen openden onmiddel lijk met hun machinepistolen het vuur op de pleger van de aanslag, waardoor doden en gewonden vielen onder de vele marktbezoekers. De gealarmeerde politie zette snel de Marokkaanse wijken, waarin de markt ligt, af. De mensen die aan de markt straat woonden moesten hun huizen verlaten om door de politie onder vraagd te worden. Er is een aantal ar restaties verricht onder de Marokka nen die op het ogenblik van de aanslag op de markt aanwezig waren. Het incident was het ernstigste in Casablanca sedert de anti-Franse on lusten van 20 Augustus, waarbij 35 Marokkanen werden gedood. In de Arabische wijken, die rondom de Eu ropese wijk liggen, heerst een gespan nen toestand. De politie en de leger eenheden worden versterkt. Doodstraf Een militair gerechtshof te Constan- tine heeft 23 Algerijnen ter dood ver oordeeld, van wie 16 bij verstek, we gens een aanval op Chentsjela in No vember j.l. Twee Franse soldaten werden toen gedood en twee politie-agenten ge wond, terwijl groepen opstandelingen verscheidene punten in de stad aan vielen. Het hof veroordeelde vier opstande lingen tot levenslange dwangarbeid en acht tot dwangarbeid voor uiteenlopen de duur wegens him aandeel in de aan val. RADICALEN MENEN: Kamer verwerpt verzoek aan Peron om opheldering. De Argentijnse Kamer van Afge vaardigden heeft Woensdag een ver zoek van de radicale minderheid ver worpen om president Peron uit te nodigen in het parlèment een uiteen zetting te geven van de beweegrede nen van zijn rede van 31 Augustus, waarin hij zijn aanbod om af te tre den introk en verklaarde dat voor elke aanhanger van de Peronistische partij die gedood zou worden, vijf regenstanders het leven zouden la ten. Auto met drie personen te water in Den Haag Driejarige kleuter verdronken Op de Soestdyksekade te Den Haag is gistermiddag om twee uur een auto met drie Haagse inzitten den te water gereden. Twee hunner de 42-jarige J. B. en de 4-jarige N. O. werden gered, doch de 3-jarige F. 3 J. kwam om het leven. De automobilist reed in de richting van de Loosduïnsekade en ramde door nog niet opgehelderde oorzaak een geparkeerde auto. De heer B. raakte de macht over het stuur kwijt, reed een fietser, de 52-jarige W. J. R. uit Den Haag aan, en kwam vervol gens in het water terecht. De auto verdween geheel onder de opervlakte. De heer B. wist zich en het 4-jarige kind te redden, doch pogingen van politiemannen en burgers, die te wa ter waren gegaan, om ook het twee de kind uit de wagen te halen, mis lukten. Het stoffelijk overschot kon pas worden geborgen nadat de brand weer de auto uit het water had ge haald. Donderdagmiddag ip te Colijnsplaat het nieuwe gebouw van de Coöpera tieve Boerenleenbank officieel ge opend. De hoofdinspecteur van de Centrale Raiffeisenbanh te Utrecht de heer A. te Eolstéontvangt van Janneke de Preehet dochtertje van de kassierde sleutel, waarmede het gebouw officieel werd geopend. (Foto P.Z.C.) De radicale afgevaardigde Yarda- rola verklaarde ter ondersteuning van dit verzoek, dat „het tijd wordt dat het Huis overweegt of de presi dent in staat van beschuldiging ge steld moet worden". Zo nodig.. President Peron heeft Woensdag tegenover arbeiders-delegaties ver klaard, dat, nu de oppositiepartijen haar medewerking geweigerd hebben, alle wegen naar een politieke over eenstemming zijn afgesneden. „Ons rest nu nog ons voor te bereiden op de strijd", aldus Peron. ..Ik ben van mening, dat men verdraagzaam en voorzichtig moet zijn, maar ook, dat zo nodig drastische maatregelen moe ten worden genomen". Arbeidersmilitie. Het bestuur van het machtige Ar gentijnse algemene vakverbond en de secretarissen-generaal van aange sloten vakverenigingen hebben een voorstel aan het leger om arbeiders militie te vormen „ter verdediging van de sociale rechten die onder het regiem van generaal Peron zijn be reikt", goedgekeurd. Weer uitvoer van peren naar Zweden. Door het bedrijfschap van groenten en fruit is bekendgemaakt dat Zwe den met ingang van 12 October a.s. weer invoer van peren zal toestaan. Wanneer ook appelen naar Zweden zullen mogen worden uitgevoerd, is thans nog niet definitief bekend. Financiering Deltaplan bij afzonderlijke begroting? Indiening wetsontwerp niet meer vóór eind October De indiening van het wetsontwerp waarin de regering zal kiezen voor afsluiting van op twee na alle zeega ten in het Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilandengebied, zal naar verwacht wordt niet meer voor eind October geschieden. De verwachting van mi nister Algera, dat hij het ontwerp nog voor Prinsjesdag aan de Tweede Ka mer zou kunnen toesturen, zal niet worden vervuld. Het wetsontwerp is thans sedert enkele weken bij de Raad van State, doch er is reden om aan te nemen, dat het daarna opnieuw on derwerp van bespreking in het kabi net zal uitmaken. Toch verwacht de regering het ontwerp nog zo tijdig bij de Staten-Generaal aanhangig te kun nen maken, dat de wet tot afsluiting van het Deltagebied nog in 't Staats blad kan worden geplaatst voor de verkiezingen van volgend jaar, zo schrijft „Het Parool". Verwacht wordt dat de regering aan de Staten-Generaal zal voorstel len voor de financiering van de af sluiting der Zeeuwse en Zuidholland se wateren een Delta-fonds in te stel len, zodat bij afzonderlijke begroting de gelden voor de afsluiting kunnen worden aangevraagd. Er is reden om aan te nemen, dat wat de uitvoering van het Delta-plan betreft, de huidige regering haar opvolgers formeel vrij zal laten ten aanzien van de tijds duur. De regering kan niet veel meer doen, dan het treffen van alle voorbe reidingen die de volgende regering in staat zullen stellen om de uitvoering onverwijld ter hand te nemen en het van de aanvang af te betrekken in het totale complex van financiële, eco nomische, sociale en militaire facto ren, waarop zij bij haar optreden haar program zal moeten baseren. De commandant van het Koninklijk Insittuut voor de Marine te Willems oord in Den Hélder, kapitein ter zee H. A. W. Goossensinstalleert 91 jon gemannen als adelborst. Minister C. Staf was bij deze plechtigheid aan wezig en heeft bij deze gelegenheid een brief van wijlen schout bij nacht li. W. F. M. Doorman aan het Konink lijk Instituut overgedragen. De foto toont het moment, waarop minister C. Staf de ingelijste brief overhandigt aan de kapitein ter zee H. A. W. Goossens. Op de foto links een op name tijdens de parade, met op de voorgrond de zoon van wijlen schout bij nacht Doorman. Schilderspaar Churchill voor de rechtbank John Spencer Churchill, neef van Sir Winston Churchill en zwager van Sir Anthony Eden, •en zijn vrouw, Kathlyn Beddall, zijn Donderdag op beschuldi ging van openbare dronken schap voor een Londense recht bank verschenen. De rechtbank verdaagde de behandeling van de zaak tot 29 September om beide verdachten in de gelegen heid te stellen, een advocaat te raadplegen. Zij ve schuldig te zijn. De Churchills, beiden kunst schilders, waren Woensdag ge arresteerd, nadat zich, volgens John Churchill, „een incidentje had afgespeeld voor hun huis" te Londen. Toen zij zeiden, familie te zijn van de eerste-minister, stond de politie hun toe, het landhuis van Eden, Chequers, Mevrouw Chur- fly Eden zich ontstemd heeft getoond over het gebeurde. De arrestanten werden tegen borgtocht op vrije voeten ge steld. VERWELKOMD DOOR BOELGANIN Artikel in „Prawda" een somber voorteken De Westduitse Bondskanselier, "dr. Adenauer, is Donderdagmiddag op het vliegveld Wnoekowo, dertig km van Moskou, aangekomen voor zyn be sprekingen met de Russische leiders. De Duitse delegatie landde met twee superconstellations; de toestellen werden bestuurd door Amerikaanse piloten, die door de Trans World Air lines aan de Lufthansa waren „uitgeleend". De Bondskanselier werd ver welkomd door Boelganin en Molotow; hij verklaarde, dat zijn bezoek „het begin van normale betrekkingen" zal betekenen, hetgeen zeer zou bijdragen tot het versterken van de vrede in Europa en de wereld. „Het is mijn vaste overtuiging", aldus Adenauer, „dat de volkeren van de Sowjet-Unie en het Duitse volk veel voordeel kunnen trekken uit vreedzame samenwerking en dat de handhaving en de consolidering van het welzijn en de veiligheid in Europa en in de wereld in gróte mate afhan gen van een normalisatie van onze betrekkingen". Toen Westduitse correspondenten, die op een afstand waren gehouden, schreeuwden dat zij hem niet hadden kunnen verstaan en ook geen foto's hadden kunnen maken, wenkte de Bondskanselier zijn gastheer en hij begaf zich met hem naar de journa listen, wie hij mededeelde een goede reis en goed weer te hebben gehad. Op het vliegveld was o.m. ook de plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken, Semjonow, aanwe zig, die indertijd Russische hoge com missaris in Oost-Duitsland is ge weest. Van de Duitse delegatie ma ken o.a. deel uit de voornaamste me dewerkers van Adenauer op het ge bied van de buitenlandse politiek, zo als de vertegenwoordiger bij de V.N., Felix von Eckhardt, prof. Walter Hallstein en de afgevaardigde bij de Navo, Herbert von Blankenhorn. Het parlement is vertegenwoordigd door dr. Kurt Georg Kiesinger, ae voorzitter van de commissie van bui tenlandse zaken uit de Bondsdag, zijn plaatsvervanger prof. Carlo Schmid van de socialistische oppositie en Karl Arnold, voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de Bonds- J raad. De leden van de Duitse delegatie verklaarden nog, dat hun hotel van onder tot boven vol verborgen micro foons zit. De gedelegeerden hebben strikte instructie in hun hotelkamers niet over vertrouwelijke diplomatieke zaken te spreken. Zowel de Christelijke partij als de socialisten in West-Duitsland hebben verklaard, dat zij tijdens de onder handelingen met hun commentaren de uiterste reserve in acht zullen nemen. In een artikel in de „Prawda" wor den een hele reeks Duitse wensen met een resoluut „neen" beantwoord. De Russen zullen zich op de scherpste wijze teweer stellen tegen de toeleg van Adenauer om de aanlaiopmg van de betrekkingen op enige wijze te verbinden met een oplossing van het probleem der Duitse eenheid. „Be paalde Bonnse kringen" worden ge waarschuwd tegen plannen „om in hun diplomatie van de reeds lang mislukte politiek der sterkte gebruik te maken". Von Balluseck (Moskou) biedt geloofsbrieven aan De nieuwe Nederlandse ambassa deur in de Sowjet-Unie, de heer D. J. von Balluseck, heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aangeboden aan de yïcc-voorzïtter van het presidium van 'de opperste Sowjet, Sarjef, aldus meldt radio Moskou. De ambassadeur zei, dat hij ernaar zou streven „de nuttige betrekkingen, die gedurende eeuwen tussen onze landen bestonden, opnieuw te vesti gen". In zijn antwoord wenste Sarjef de ambassadeur sneces en sprak zijn beste wensen uit voor het welzijn van koningin Juliana, aldus radio-Mos kou. Het Wereldgebeuren Majoor Salem en de opstandige Soedan Het heeft de majoor niet veel ge holpen, dat hij eens op een be zoek in een jungle-dorp in de Zuid-Soedan „spontaan" in wit on derbroekje meedanste met de naakte negers in een wilde stamdans. Ma joor Salem, de „dansende majoor" ia dezer dagen door zijn opperste chef, premier Nasser, aan de dijk gezet en daarmede is dan ook voorlopig het einde gekomen aan de al te indringe rige Soedan-politiek van Cairo, waar men thans zyn handen vol heeft aan het conflict met Israël. Premier El Azhari, die zich aan vankelijk nog gekozen zag met de» steun van majoor Salem in afwach ting van de vereniging van de Soedan met Egypte, was opstandig gewor den. Tot grote woede van de majoor verklaarde El Azhari, dat een totale onafhankelijkheid voor de Soedan het beste zou zijn. Tijdens een ont vangst ter gelegenheid van de Egyp tische onafhankelijkheidsfeesten, werd El Azhari zó smadelijk behan deld, dat hg openlijk begon met zijn campagne voor zelfstandigheid. Blijft de vraag: wat er na die zo vurig begeerde souvereiniteit moet gebeuren, want de muiterij onder de Soedanese troepen was allerminst zonder betekenis. Het begon in Juba, de hoofdstad van. de Zuidsoedanese provincie Equatoria toen de derde com pagnie van het Zuidsoedanese le gercorps op appèl aantrad. De troe pen zouden naar de hoofdstad Khar toem moeten gaan om deel te nemen aan een parade. Maar in werkelijk heid wilde men ze naar de hoofdstad hebben, omdat deze soldaten als po litiek onbetrouwbaar werden be schouwd. De meeste uit heidense ne gerstammen gereeruteerde soldaten zïnde het allerminst, want zij vrees den in de handen van de slavenhan delaren. in het Noorden te vallen. De opstand breidde zich uit als een to taal verzet van de negers in de Zuid- Soedan tegen het door Arabieren in de Noord-Soedan beheerste regime in Khartoem. Men bedenke, dat de Soedan aller minst een politieke en volken kundige eenheid vormt. Onder de Arabische heersers in de Noord- Soedan bevinden zich nog de slaven handelaren, die indertijd geheel Mid- den-Afrika tot aan de Atlantische Oceaan tot hun jachtgebied maak ten. Stemmen vóór de eenheid en onaf hankelijkheid van de gehele Soedan zou dus voor de negers betekenen stemmen vóór de slavenhandelaren en nakomelingen van deze handela ren, aan wie zij nu niet zulke beste herinneringen bewaarden. En daar 't een volk van grotendeels analphabe- ten is, leeft de geschiedenis voort in sagen en legenden, die nog zeer tot de verbeelding spreken. De Egypti sche onder-koningen van het grote Turkse rijk, die ae slavenhandelaren in Khartoem vele opdrachten gaven, hebben de naam van Egypte in de Zuid-Soedan voorgoed in discrediet gebracht. De gehele Soedan is vijfmaal zo groot als Frankrijk: de Noord-Soe- danezen onderscheiden zich in hun taal en gewoonten van de Zuïd-Soe- danezen tienmaal méér als bijv. de Denen van de Sicilianen. En men vraagt tenslotte ook niet aan de Si cilianen om stembriefjes in te vullen ten einde een regering in Kopenhagen te kiezen Juist in dit gebied hebben de Brit ten een uitstekende staat van dienst gehad en het zal de ko mende bestuursmacht zeer moeilijk vallen op eenzelfde niveau te komen. Hun gevaarlijke wapens de speren weten deze Zuid-Soedanese negers op meesterlijke wijze te hanteren. Zij opereren bij voorkeur in de nacht en om dan een speer in dë tent te krij gen, is niet bepaald aangenaam. Deze ervaringen zullen de Noord- Soedanese regeringscommissarissen wel in gedachten houden, als het op een stemming aankomt voor een vrij heid, die niet voor de Zuid-Soedan is. Een ondankbare taak wacht ook de internationale commissie zonder Engeland en Egypte die toezicht moet uitoefenen op de stemming. El Azhari was intussen verstandig genoeg om een interventie van Egyptische troepen ter onderdruk king van de muiterij" te vermijden. En wat de Engelsen zelf betreft: zrj zou den het liefst zien dat de Zuid-Soe dan zich by Noord-Oeganda zou aan sluiten of een zelfstandige ptaat zon der Noord zou worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9