Kardinaal De Jong onverwacht te Amersfoort overleden Sprookjesslot in Triëst werd nootlottig voor bewoners BENELUX STARE ZICH NIET BLIND OP HET VERLEDEN ZANDKREEK PROEFTERREIN VOOR OESTERCULTUUR VERTROUW MET 7EESCHEPEN NIET TEVEEL OP RADAR VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 WAARLIJK EEN HELD Bekend om zijn verzet tegen de Duitse overweldiger In de nacht van Woensdag op Donderdag is te Amersfoort overleden Z.E. Johannes kardinaal de Jong. De kardinaal zou Zaterdag a.s. juist 70 jaar geworden zijn. De kardinaal is te vijf uur overleden. De dood kwam zeer onverwacht. Weliswaar was zijn toestand de laatste dagen iets minder, doch juist Woensdagavond was de gezondheidstoestand van de kardinaal weer be vredigender geworden. De kardinaal is zeer rustig ontslapen zonder dat iemand aan zijn sterf bed aanwezig was. De rector van het moederhuis van de zusters van O. L. Vrouwe te Amersfoort, dr. A. W. Hoegen, heeft de kardinaal het heilig oliesel toegediend. Johannes de Jong is 10 September 1885 te Nes op Ameland geboren als oudste zoon van Jan de Jong en Ca- tharina Mosterman. Het echtpaar had acht kinderen, zes zoons en twee dochters. Drie der zoons zijn priester geworden, een der beide dochters werd Carmelites. Op 15 Augustus 1908 ontving hij de priesterwijding en kort nadien 19 Augustus droeg hij als eerste priester van het eiland sinds de re formatie zijn eerste plechtige mis op in de St. lie nenskerk, welke door de architect Cuypers gebouwd is. Te Rome zette hij zijn studies voort. Bij bulle van 3 Augustus 1935 werd mgr. dr. De Jong benoemd tot titu lair aartsbisschop van Rusio en coad jutor. met recht van opvolging, van mgr. J. H. G. Jansen, de toenmalige aartsbisschop van Utrecht, die door ziekte niet meer in staat was de vele werkzaamheden aan zijn functie ver bonden, alleen te verrichten. Op 12 September 1935 ontving mgr. dr. De Jong in de kathedraal te Utrecht de bisschopswijding uit handen van mgr. P. Hopmans, toen bisschop van Bre da Op 8 Februari 1936, na het over lijden van mgr. Jansen, trad mgr. dr. De Jong in al diens rechten en plich ten en op 14 Februari d.a.v. nam hij tijdens een korte plechtigheid in te- genwoordigheid van het metropoli an kapittel bezit van de aartsbis schoppelijke troon. Verzet in oorlog Tijdens zijn aartsbisschoppelijk bestuur is de tweede wereld oorlog uitgebroken en ook ons land werd door de Duitsers be zet. In die donkere tijden der bezettin; is mgr. De Jong met grote vastberadenheid de vij and en zjjn helpers tegemoet getreden. Eens hebben de Duit sers hem een boete van f 500 opgelegd; dit geschiedde op 6 Augustus 1941. De houding van de aartsbisschop is van grote betekenis geweest voor het verzet, niet slechts voor dat van het katholieke volksdeel, maar voor dat van het gehele Nederlandse volk. In het consistorie van 18 Februari 1946 is mgr. dr. De Jong kardinaal gecreëerd. Zijn gezondheidstoestand liet niet toe aan dit consistorie deel te nemen. De pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, overhandigde hem op 28 Februari 1946 de rode ba ret. In het consistorie van 12 October d.a.v. heeft paus Pius XII hem de kardinaalshoed opgezet. Hij ontving toen de benoeming tot kardinaal priester onder de titel van St. Cle mens en de volgende dag nam hij be zit vf,. zijn titelkerk. Zinspelend op het moedige gedrag van mgr. De Jong tijdens de jaren der bezetting, getuigde de paus: „Hij was waarlijk een held ,hij heeft zich heldhaftig gedragen". De academische senaat van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft kardinaal De Jong in 1946 benoemd tot doctor honoris causa in de facul teit dér letteren en wijsbegeerte. Dat was on 26 Maart, toen de lei ding van het verzet der kerken tij dens de Duitse onderdrukking op luisterrijke wijze werd geëerd. Voor geestelijke vrijheid Prof. dr. P. Geijl, die als promo tor van de kardinaal optrad, zeide o.a., na te hebben herinnerd aan de jaren van onderdrukking, waarin het geestelijk verzet vaardig werd, het volgende: „Gij zijt geroepen geweest om lei ding te geven en gij hebt U nobel van die taak gekweten. Gij hebt ronduit durven zeggen, dat onrecht als onrecht gewraakt moest worden. Gij hebt niet geschroomd voor gees telijke vrijheid en voor menselijk heid op te komen". De kardinaal ontving op 12 Oct. 1947 het cre-doctoraat in de theolo gie van de universiteit van Leuven. Hij was protector der congregatie der zusters van liefde van Tilburg en sindL 1 Jan. 1948 leger-bisschop van alle Nederlandse strijdkrachten ter wereld. In 1951 moest kardinaal De Jong om gezondheidsredenen het grootste deel van zijn werkzaamheden over dragen. De paus benoemde mgr. dr. B. J. Alfrink tot coadjutor. Kardinaal De Jong vestigde zich toen in het moederhuis van de zusters van onze lieve vrouw „het huis met de blauwe ruitjes" aan de Zuidsingel te Amersfoort. Kerkhistoricus Kardinaal De Jong was o.a. offi cier in de Orde van Oranje Nassau, Grootkruis in de Orde van de Nede- landse Leeuw, grootkruis in.de eou- vereine orde van Malta. Hij was een kerkhistoricus van naam. Zijn naam als geleerde werd vooral gevestigd door zijn „handboek der kerkge schiedenis" in vier delen. Deze stoere Fries, wiens goedheid spreekwoordelijk was, had zijn ge boortestreek niet vergeten, getuige zijn studie over Frieslands historie, geschreven ter gelegenheid van het ouden feest van de R.K. Friese ond. Hoezeer zijn hart trok naar zijn eiland, bleek uit het feit, dat hij zijn zilveren priesterfeest op 15 Aug. 1933 op Ameland wilde vieren. Hij hield van wandelen en hij be minde het Hollandse landschap en de onstuimige zee. De begrafenis zal Dinsdagmorgen geschieden. Om tien uur beginnen in de kathedrale kerk te Utrecht de lauden, waarna de uitvaart. De pontificale mis van requiem zal worden opgedragen door de ad ministrator apostolicus, mgr. dr. B. J. Alfrink. De lijkrede zal worden uitgesproken door mgr. dr. J. A. Geerdinck, officiaal van het aarts bisdom. AMBASSADEUR VAN BELGIË Bindoff aangehaald over Schel dekwestie Aan een lunch, die gistermiddag door het comité van Belgisch Nederlands Luxemburgse samenwerking werd aangeboden in hotel Wittebrug te Den Haag, heeft de ambassadeur van Bel gië, F. Baron van der Straten Waillet, die in Juni van dit jaar in ons land werd geaccrediteerd, gesproken over Benelux. De lunch werd gehouden, nadat des morgens in het Beneluxhuis, In een algemene ledenvergadering, de Belgi sche ambassadeur officieel tot erelid was benoemd. Met betrekking tot de oplossing voor de gestelde problemen, zoals dat van de waterwegen, zei hij, dat men zich thans niet eenvoudig blind kan staren op het verleden. „De Engelsman S. T. Bindoff", zo zei hij, „schreef in 1945 een werk, getiteld: „The Scheldt question to 1839", waar van de publicatie met goedvinden van de heer Van Kleffens, toenmalig mi nister van buitenlandse zaken, en blij- (Slot van pag. 1) Tijdens de gedachtenwisseling voer den verder o.a. nog het woord ae heer J. van Belzen uit Arnemuiden, be stuurslid van de „Zevibel". Deze hield een pleidooi voor het behoud van Veere als Vissershaven. Dit is volgens spr. mogelijk door de Weste lijke afsluitdam van het Drie-eilan denplan van een sluis te voorzien. „Klaagzang' In een tweetal bussen vertrok het gezelschap daarna naar Veere, waar het allereerst in de Campveerse Toren werd ontvangen. Hier sprak burge meester jhr. I. F. den Beer Poortu- gael de gasten toe. Hij pieitte voor 't instandhouden van het stadje, zoals het nu is. Hij wees er met nadruk op, dat noch de vissers, noch Veere. noch d' izenden vreemdelingen en landge noten voornamelijk toeristen geen afsluitdam wensen. „Zij allen heffen één klaagzang aan waarbij die van Jeremïa destijds nog zwak was", aldus Veere's eerste burger. Jhr. Oen Beer PoortugaeJ zei verho ging van de dijken te wensen. Als dit niet nogelijl is, dan eei sluis in de dam Mocht ook hierin niet kunnen Worden voorzien, dan dient Veere voor de Ie lijden verliezen behoorlijke compensaties te ontvangen Met na me zal men ook de middens!anders tegemoet moeten komen. Voor belan gen van laatstgenoemde categorie pleilte hierna nog wethouder S. Kod de van Veere. Het verfilyi van de Kamerleden in Veere werd besloten met een maal tijd in de Schotse Huizen, aangebo den door de gemeenten Veere en Ar nemuiden er. de „Zevibel". Ook hier bij bleef men in visserijstijl. het me nu omvatte namelijk o.a. oesters en garnalen Tijdens de maaltijd sprak namens de parlementariërs mr, J. A. W. Burge. een woord van dank aan de organisatoren van dit bezoek De heer Loekefeer sprak in zijn slot woord de hoop uit, dat aan de belan gen der Zeeuwse visserij de nodige aandacht zal worden besteed in beide Kamers. Van Veere werd tenslotte gereden naar Middelburg, waar vandaan de volksvertegenwoordigers per speciale trein Zeeland verlieten. Diezelfde dag bezochten zij nog Katwijk aan Zee. Vandaag komen zij o.a. in IJmuiden. Onder degenen, die van Zeeuwse zijde het bezoek meemaakten bevon den zich behalve de reeds genoemden de burgemeesters mr. B. Kolff van Vlissingen en W. H. van der Heide van Arnemuiden, bestuursleden van de „Zevibel" en drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zee land. kens het voorwoord op kosten van de Nederlandse regering geschiedde. Bindoff schreef onder meer: „Het Scheldeprobleem zal waarschijnlijk een levend geschilpunt blijven, tot zo wel de Nederlanders als de Belgen een groot deel van zijn geschiedenis heb ben vergeten. Voor de Nederlanders is het Scheldevraagstuk een van die in ternationale tegenstellingen waarvan de lopende moeilijkheden voortdurend worden verergerd door de knagende herinneringen uit het verleden". Spreker wilde die treffende woor den van een buitenstaander in over weging geven. In zaal „Krijger" te Goes werd Don derdagavond een veelkleurige ten toonstelling van prachtige bloemen geopend. Niét alleen de ouderen toon den hun belangstellingook jeugdige bezoekstertjes staken hun neuzen diep in de grote bloemen om van de heer lijke geuren te genieten. De nichtjes Tannie en Wilma de Bat nemen hier een „steekproef" (Foto P.Z.C.) INSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART De aanvaring met de „Maasdam" Kort na het verlaten van de haven van New York, terwijl de meeste pas sagiers in de bioscoopzaal vertoefden, is op 2 October van het vorig jaar, ter wijl er een dichte mist hing, de „Maas dam" van de Holland-Amerika-lijn in aanvaring gekomen met het Franse vrachtschip „Tofevo". Met een groot gat in de boeg is de Maasdam terug gekeerd naar Hoboken. Ook de Frans man, die zwaar werd beschadigd, kon op eigen kracht de haven bereiken. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft bij de behan deling van deze aanvaring door de Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam gisteren betoogd, dat de gezagvoerder van de Maasdam, de heer J. B. van G. uit Rotterdam, me de schuldig is. Evenmin als de ge zagvoerder van het Franse schip heeft de kfcpitein zich gehouden aan de bepalingen in de scheepvaart wetten, die voorschrijven, dat de gezagvoerder het schip met een ma tige vaart moet laten lopen ondi mistige .weersomstandigheden. Hij wees ér met nadruk op, dat men uit deze scheepsbotsing de lering kan trekken, dat gezagvoerders van grote zeeschepen niet te veel vertrouwen in radar moeten stellen. De gegevens op twee radarschermen verschillen wel eens van elkaar. Tenslotte vroeg hij de Raad, de gezagvoerder (die inmid dels is gepensionneerd) te straffen met het inhouden van zijn diploma voor de tijd van een maand. De Raad zal later uitspraak doen. Aesthetisch verantwoorde brievenbussen voor Den Haag Proef met aparte voor stadspost Om tot een vluggere verwerking van (le aangebrachte post te komen, is in Den Haag een proef genomen met afzonderlijke hangbussen voor correspondentie, bestemd voor de stad. Voorburg, Rijswijk, Loosduinen en Scheveningen. De resultaten van deze proef wa ren zo gunstig, dat deze regeling thans op grote schaal zal worden toegepast, namelijk met 150 van der gelijke bussen Verder wil de PIT in nauwe samenwerking met de dienst van gemeentewerken te Den Haag geraken tot een aesthetisch verant woorde brievenbus, die vermoedelijk aan de straatkant op hel trottoir een plaats zal moeten vinden, en zal Kun nen bijdragen tot opfleuring van het stadsbeeld. Grote emissie van Philips Commissarissen en Raad van Bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken hebben besloten de vergade ring van houders van preferente aan delen, te houden op 17 September a.s. voor te stellen over te gaan tot uit- gifte van 178.727.000 gewone aandelen aan de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips Gloeilampenfa brieken, die op haar beurt voornemens is over te gaan tot een gelijke uitgifte van gewone aandelen. De inschrijving zal, behoudens de vereiste goedkeu ring, op 6 October a.s. worden open gesteld voor aandeelhouders en wel in dier voege, dat twee gewone aande len respectievelijk zes preferente aan delen N.V. Philips of N V. Gemeen schappelijk Bezit recht geven op een gewoon aandeel tegen een koers van 100 procent. DE VLOEK VAN MIRAMARE Slachtoffers vormen lange lijst Dat een hooggeplaatst officier van een bezettingsleger nog lang na het vertrek van dit leger het onderwerp vormt van de grootste belangstelling by de eertijds bezette bevolking, komt zeker niet elke dag voor. Als de Triëstynen nu met bijzonder opvallende aandacht de Angelsaksische pers doorsnuffelen, dan zoeken zy naar een bepaald bericht over het verdere lot van de laatste geallieerde commandant van Triëst, de Amerikaanse generaal Sebree, dat de bewoners van de mooie stad aan de Adriatische Zee zo zeer bezig houdt. Niet omdat generaal Sebree een buitengewone populairiteit had genoten, maar de Triëstijnen beschouwen hem als een bijzonder moedig man, die de vloek van het noodlot heeft getrotseerd. Men wil nu weten of hem sinds zijn vertrek uit Triëst iets onaangenaams is overkomen. De faam van de Amerikaan is en kel en alleen gebaseerd op het feit, dat hij het heeft aangedurfd, slot Miramare als residentie te kiezen en daarmee de boze geesten uit te 'dagen, aan wie volgens de algemene overtuiging iedereen ten offer moet vallen, die in dit sprookjesslot enige tijd blijft wonen. Van buiten is aan ,het overigens lelijke, in pseudo-go- tische stijl opgetrokken gebouw niets te zien van wat het volksge loof er allemaal voor geheimen om heen heeft geweven. Het moet wel de buitengewoon mooie ligging zijn, die steeds weer mensen er toe heeft gebracht de vloek te trotseren. De bewoners van Triëst koesteren gro te bewondering troor Sebree, omdat hij zich door dë lange lijst van voor malige bewoners, die om het leven kwamen, niet liet afschrikken. Vol gens de overlevering, die in Triëst bekend is, staan op deze lijst van slachtoffers behalve twee niet ge heel bewezen gevallen, (die daarom buiten beschouwing kunnen blij- Op weg van de Campveerse Toren naar de Schotse Huizen in Veere zijn de heren (v.l.n.r.) A. L. S, Loekefeer. voorzitter van de „Zevibel", R. Brands gewoon bestuurslid van de Stichting Nederlandse Visserij, burgemeester A. C. Wïllemsen van Yerseke, voorzitter van de Commissie van Dertien en J. Bal, bestuurslid van de „Zevibel" met elkaar in gesprek. Misschien spreken zij over visserijproblemen want hun aanwezigheid in het stadje hield ver band met het bezoek van een aantai Kamerleden aan de Zeeuwse visserij Op de achtergrond enlcéle van deze volksvertegenwoordigers. (Foto P.Z.C.) ven), zeven andere bewoners of eigenaars van het slot, die een ge welddadige dood moesten sterven. Drie er van vielen onder de hand van een moordenaar, door een kogel of een dolk; twee stonden voor een executiepeleton, cén kwam aan zijn eind door zelfmoord en één door een onge luk. Daarbij is slechts sprake van hoogeplaatste personen; maar er zijn nog meer slachtof fers van het vervloekte kasteel! Vliegtuigongeval Een van de voorgangers van Se bree was de Amerikaanse generaal Moore, die zijn post moest verla ten, omdat hij naar Korea werd ge detacheerd, waar hij kort daarna bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Generaal Moore had aan het ein de van de oorlog slot Miramare be trokken, dat kort voordien door zijn laatste bewoner, Hitler's stadhouder in Noord-Oost-Italië, dr. Rainer. verlaten was. Rainer viel in de han den van de Joegoslaven, die hem lie ten fusilleren. Toen Rainer nog in Miramare zat, had hij om het slot heen een mijnenveld laten aanleg gen, om zich tegen aanvallen van Tito's partisanen te beschermen. Zeven Titoïsten kwamen hij een poging om Miramare door een over val in bezit t" nemen, nm het leven. Zij verschijnen niet oj, de maeabere lijst van prominente slachtoffer', van het slot. maar hun dood heft ei niet \vcinij> toe hijgedragen, Mi ramare bij de bevolking in een kwa de reuk te brengen. Klimaat Dr. Rainer had het slot in beslag laten nemen, toen de koning van Italië naar het geallieerde kamp overliep, en men geen rekening meer behoefde te houden met de koninklijke familie. Miramare was het eigendom van de hertog van Aosta, die als opper hevelhebber van de Italiaanse strijdkrachten in Ethi opië tot capitulatie werd gedwongen en door de Engelsen naar Kenya werd gebracht, waar het ongunstige Oost-Afrikaanse klimaat 1 einde I Op de Kloetingse braderie, die gister- avond geopend werd en die ook heden avond en Zaterdagavond nog gehou den wordt, kan men terecht voor ver schillende attracties. Deze „henge laars" beproeven met ingespannen ge zichten hun geluk in een tentje, waar flessen wijn, bier en limonade te ver overen zijn door een aan een touwtje bungelende ring over de hals van een fles te schuiven. (Foto P.Z.C.) Kappersinvasie in Terschuur Tientallen kappers zijn in Ter- schuur, het dorp onder de gemeente Barneveld, op bezoek geweest, nadat in vele dagbladen een bericht over het kapperloze dorp was verschenen. Uit het gehele land kwamen gegadig den. Intussen is het probleem nog niet opgelost. De heer II. v. d. Craats, de inwoner van Terschuur die in de Barneveldse raad zitting heeft, staat alle adspirantkappers te woord en verwijst hen naar het gemeentebe stuur. Men ir hard doende een oplossing te vinden door een bedrijfsruimte met woning te zoeken of te bouwen. De vierhonderd gezinnen voor wie deze kappersinvasie het gesprek van de dag vormt, mompelen: „Als wij nu geen figaro krijgen, komt er nooit meer iets van". Onze (modernste) vloot krijgt 74 nieuwe officieren. In het Ankerpark in Den Helder heeft de commandant Zeemacht Ne derland. vice-admiraal F. T. Burg hard. Donderde n-fnuldarr 74 officieren van de zeedienst, de technische dienst en de administratie beëdigd. Voordat hij de ionge officieren de eed afnam zei hij tot hen dat zij hun taak meer als een roeping dan als een heroep moesten zien. Daarna feliciteerde de vice-admi raal Burghard de jonge officieren met het feit dat zij op de modernste vloot ter wereld zullen mogen die nen waarvan de opbouw in 1957 zal zijn voltooid. De plechtigheid, die door zeer vele familieleden van de jonge officieren werd bijgewoond. w<n-d met een défilé en een militaire mars door de vesting Den Helder besloten. van de aan tuberculose lijdende her tog bespoedigde. Hetzelfde lot on derging de onmiddellijke voorgan ger. die in het bezit was van het slot keizer Karei I van Oostenrijk. Na zHn mislukte poging om weer aar de macht te komen, werd hij door de overwinnn-rs in de eerste ■eneldoorln0 naar Madeira verban nen, waar het regenachtige klimaat spoedig de dood van de tuberculeuze keizer tengevolge had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3