PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Griekse oppositie wil samengaan met Turkije verbreken Zandkreek ter beschikking als proefterrein oestercultuur BILT Vandaag... ENORME VERWOESTINGEN IN INDIA EN PAKISTAN STAKINGEN IN HAVENS AAN AMERIKA'S OOSTKUST 198e Jaargang-No. 211 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 14.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ct pet regel mei een minimum van t 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 53—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg, FLnlandstr 2, telet. :6; ferneuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee, N. Bogerdstraai 24. lelef. TURKSE BETOGERS GEARRESTEERD Aartsbisschop Makarios op Cyprus: „Strijd tot het einde" In verband met de anti-Griekse relletjes in Turkije heeft Athene besloten geen troepen te laten deelnemen aan de regionale Navo-manoeuvres, die op 22 Sept. beginnen en zullen eindigen in Izmir. Griekenland neemt niet deel aan de conferentie van het internationale monetaire fonds in Istanboel. In kringen van Griekse oppositie-partijen wenst men, dat Griekenland zijn poli tiek van samengaan met Turkije herziet. Op de bijzondere vergadering van de raad van de Navo, die gisteren in Parijs is gehouden, verklaarde de Turkse vertegenwoordiger, dat een her haling van de betreurenswaardige demonstraties zal worden voorkomen. Aartsbisschop Makarios, leider van de beweging op Cyprus voor aanslui ting bij Griekenland, verklaarde, dat de Cyprioten tot het einde toe zullen strijden voor het verkrijgen van recht tot zelfbeschikking. „Geen gevangenissen of verbannin gen, ja zelfs de dood zal hen daarvan niet afhouden", aldus de aartsbisschop in een toespraak tot ongeveer 20.000 Cypriotische Grieken. Hij hekelde het Britse voorstel om Cyprus onder het gezag van Londen te laten blijven ter wille van de verdediging van de vrije landen. „Dit is wel een bijzondere ironie: verdediging en vrijheid ten koste van de vrijheid van de Cypriotten". Faiz Kaimak, de leider der federatie van Turkse verenigingen op Cyprus, heeft een brief ontvangen, waarin hij met een aanslag op zijn leven wordt bedreigd, indien hij een campagne blijft voeren tegen aansluiting van Cy prus bij Griekenland. Na de relletjes. Volgens persberichten zijn in Turkije duizenden winkels bij de anti-Griekse relletjes geplunderd of beschadigd. Een vijftiental Grieks-Orthodoxe ker ken werd verwoest en een dozijn an- H ...is het 150 jaar geleden, dat M in Frankrijk de Gregoriaanse g§ H tijdrekening werd hersteld. M ...wordt ingevolge een besluit ff van het Bedrijfschap voor de Visserijproducten het oestèr- seizoen zowel voor de binnen- H landse handel als voor de uit- ff H voer opengesteld. fj H ...worden de Nederlandse deel- M nemers aan de wereldjambo- n ree van padvinders, welke in Canada werd gehouden, weer M §i te Rotterdam verwacht. ff IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Enkele zonnestralen spelen door de Middelburgse Statenzaal tijdens de gedachtenwisseling met de Kamerle dendie daar Donderdag werd gehou den. Dit licht lijkt wel een symboli sche betekenis te bezitten, want juist is aan het woord de visserybioloog, dr. P. Korringa (staande). Hij zorgde voor hoopvol nieuws m het streven naar het behoud van de Zeeuwse oes tercultuur. (Foto P.Z.C. dere beschadigd. Tweeduizend perso nen, merendeels plunderaars, zouden zijn gearresteerd. Zij zullen worden berecht volgens de krijgswet. De se cretaris van de beweging „Cyprus is Turks" is met 96 leden van de organi satie gearresteerd. J. van Tilburg wordt gouverneur van Suriname. Bij K.B. van 6 September is aan mr. J. Klaasesz op zijn verzoek met ingang van 15 Februari 1956 eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Suriname onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, in dat ambt bewezen. By hetzelfde K.B. is, met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt in Suriname zal aanvaarden, benoemd de heer J, van Tilburg, wethouder van de gemeente Rotterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voor defensie-projecten: 200 millioen Van de tegenwaarderekening Tussen de regeringen van de Ver enigde Staten en Nederland is nade re overeenstemming bereikt over de besteding van een bedrag van 203.850.000 van de tegenwaardere kening ter financiering van een aan tal projecten ter versterking van de defensieve kracht van ons land. Deze projecten omvatten een be drag van 34.025.000 voor de produc tie van artillerie-munitie, 48.933.900 voor de productie van jeeps, 112.000.000 voor de productie van trucks en 8.891.100 voor de bouw van radarbunkers. Veiligheidsraad aanvaardt resolutie over Gaza Beroep op beide partijen om voor rust en orde te zorgen De Veiligheidsraad heeft eenstem mig een resolutie aangenomen, vol gens welke een beroep op Egypte en Israël wordt gedaan om voortaan voor rust en orde in het gebied van Gaza te zorgen. De resolutie was in gediend door Amerika, Engeland en Frankrijk. Zij ondersteunt het voor stel van generaal Burns, stafchef van de commissie van toezicht op het nakomen van de wapenstilstand der V.N., volgens hetwelk een barrière langs de demarcatielijn moet worden aangelegd. De Israëlische afgevaardigde. Ab ba Eban, zei, dat Israël accoord gaat met de voorstellen die in de resolutie vervat zijn. Omar Loefti, van Egypte, verklaar de, dat Egypte altijd bereid was sa men te werken met de organisatie der V.N. voor toezicht op de wapen stilstand. in overeenstemming met de algemene wapenstilstandsovereen komst. VLIEGTUIGEN WERPEN VOEDSEL AF MiUioenen mensen door overstromingen getroffen De overstromingen in Voor-Indië (India en Pakistan) hebben verwoestingen aangericht over een oppervlakte van 25.000 vierkante kilometer. 45.000.000 per sonen zijn er door getroffen. In steden aan de Oostkust van India zijn postduiven met boodschappen, waarin dringend wordt aangedrongen op hulpverlening aan afgesneden en hongerende inwoners van de Indische staat Orissa. Zij werden op last van het bestuur van de staat losgelaten in een wan hopige poging om hulp te doen ver lenen aan overstromingsslachtoffers in ontoegankelijke gebieden, waarvan de meesten vijf dagen lang geen voedsel hebben gehad. Pakistaanse troepen, vliegtuigen en marinevaartuigen zijn in het Zuidelij ke gedeelte van de provincie Sind be- CONFLICT MET STAATSCOMMISSIE Heden „vacantie" in Boston Een staking van 25,000 havenarbei ders in New York, die Woensdag be gon als gevolg van een geschil tussen de onafhankelijke vakbond „Interna tional Longshoremens Association" (ILA) en de staatscommissie van toe zicht van New York en New Jersey, heeft zich Donderdag uitgebreid tot Baltimore, waar ongeveer 7400 arbei ders uit solidariteit van het werk wegbleven, In Boston deelden de ha venarbeiders mee, dat zij heden „va cantie" zouden nemen. Zij willen hier door de actie der Newyorkse haven arbeiders steunen. De staatscommissie van toezicht re gelt het aannemen van arbeidskrach ten en andere activiteiten in het New- Yorkse havengebied. Zij is twee jaar geleden ingesteld om de toestanden in de haven te onderzoeken, waar mis daad en corruptie heersen. De ILA be weert, dat de commissie discrimine rend optreedt tegen haar leden. Deze laatste spreekt dit tegen. De voorzitter van de ILA, Bradley, verklaarde Donderdag, dat alle arbei ders van de organisatie, van Canada tot Texas, het werk zullen neerleggen, „indien er niet spoedig iets wordt ge daan". Hij zou pas hervatting van het werk aanbevelen, indien de gouver neurs van New York en New Jersey met de vakbond in overleg zouden tre- zig met het wegvoeren van duizenden daklozen. Breuken in de dijken van de rivier de Indus zijn door militairen ge dicht, die voorts dorpelingen uit boom toppen en van daken redden. Militaire vliegtuigen wierpen voorraden af. In een te Karatsji uitgegeven officië le verklaring wordt gezegd, dat 15.000 inwoners van de Pakistaanse staat Khaipoer dakloos zijn geworden. In 200 dorpen werden de huizen bescha digd. In het gebied van Lahore (Pakistan) blijft het stortregenen, In zeven uur tijds viel 17 centimeter regen en men verwacht, dat de regens nog zullen aan houden, waardoor de reeds ernstige overstromingen nog grotere omvang zullen krijgen. Amerikaans vliegtuig verongelukt Drie doden, dertig gewonden Een tweemotorig passagiersvliegtuig van een Amerikaanse chartermaat schappij is Donderdag op het vlieg veld Lockheed bij Burbanks Califor- nië) verongelukt waarbij drie perso nen om het leven kwamen en dertig werden gewond. Het toestel was kort tevoren opgestegen, doch keerde terug omdat men een defect ontdekte. Het boorde zich toen in een hangar. Verbetering in verhouding Nederland-Indonesië. Ook Nederlandse regering wenst toenadering „De Nederlandse regering heeft met grote belangstelling kennis ge nomen van verklaringen van officiële Indonesische zijde, dat men wil stre ven naar verbetering van de betrek kingen met Nederland", aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaard. „Nederland heeft steeds de nadruk gelegd op het belang van een goede verhouding tussen beide landen. Het zal Indonesië daarom gaarne tege moet komen in een daadwerkelijke politiek van toenadering. De Nederlandse regering hoopt ern stig, dat geleidelijk een sfeer van ver trouwen zal kunnen groeien die ook al zouden niet alle geschillen worden opgelost een zakelijke be handeling van de nog bestaande pro blemen mogelijk zal maken en de ba sis kan vormen voor een blijvende verbetering van de betrekkingen in het belang van beide landen", aldus de woordvoerder. WENS VAN VISSERIJ BIOLOOG DR. P. KORRING A Gedachtenwisseling in Statenzaal met Kamerleden op visserijbezoek Dr. P. Korringa, bioloog bij het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, stelt een onderzoek in naar de mogelijkheden voor het behoud van de oester cultuur in de Oosterschelde, ook na een eventuele afdamming van deze* zee arm. Hij denkt daarbij aan een geperforeerde dam met daarachter bassins voor de oesterteelt. Ter nadere uitwerking van deze idee wil dr. Korringa de beschikking hebben over een proefterrein. Hij heeft nu dan ook voorge steld als zodanig aan te wijzen de Zandkreek, nadat dit water in het kader van het Drie-eilandenplan zal zijn afgesloten. Dr. Korringa heeft dit medegedeeld tijdens een gedachtenwisseling, die Donderdag in de Middelburgse Statenzaal werd gehouden. Deze vormde een onderdeel van tie bijeenkomst van Zeeuwse belanghebbenden bij de vis serij en een dertigtal leden van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten- Generaal. Deze volksvertegenwoordigers bezochten gisteren Zeeland op hun excursie langs de vissershavens van ons land. Zij maken deze driedaag se trip op uitnodiging van de Stichting Nederlandse Visserij. Vrijwel alle kamerfracties waren in de parlementaire delegatie vertegenwoordigd. Voor dit proefterrein was aanvan kelijk het oog gevallen op de Greve- lingen. Daartoe zouden echter vele voorzieningen moeten worden getrof fen. O.a. dienen er dammen te wor den gelegd met sluizen. De kosten vormden hierbij een overwegend be zwaar. De afsluiting van de Zand kreek staat echter toch op stapel. De omstandigheden in dit water zijn vrij wel gelijk aan die in de Grevelingen. Bovendien zal het water in de Zand kreek niet in een zodanig tempo ver zoeten, dat het reeds vóór het Delta- Elan tot stand komt, voor de land ouw bruikbaar is. De grote moeilijkheid is echter, dat de westelijke afsïuitdam niet in een sluis voorziet. Voor dit proefterrein dient namelijk van beide zijden water ingelaten te kunnen worden. In de Oosteljjke dam, KatseveerKats, komt zoals bekend wél een sluis. Om de Zandkreek geschikt te maken als proefterrein zouden dan voorzieningen moeten worden getrof fen in de Westelijke dam. Gedacht wordt aan een inlaatinstallatie met siphons wanneer een sluis onmoge lijk of niet wenselijk wordt geacht. Hierbij kunnen de kósten een bezwaar vormen. Dr. Korringa deelde nog mee, dat zijn voorstel voor het aanwij zen van de Zandkreek als proef terrein thans bij de Rijkswater staat een onderwerp van studie uitmaakt. Dr. Korringa's uiteenzetting volgde op een vraag van het Tweede Kamer lid mr. J. A. W. Burger. De gedach tenwisseling werd gehouden nadat de Kamerleden door middel van een vier tal causeriën over de problemen van de Zeeuwse visserij waren voorge licht. Hierover vindt men elders in dit nummer een verslag. Begroeting. De leiding van de bijeenkomst was in handen van burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, voorzitter van de „Zevibel". Deze sprak een kort be groetingswoord bij de aanvang van de vergadering. Na de heer Lockefeer was het woord aan net lid van G. S. C. Phi- lipse, waarnemend Commissaris der Koningin, die sprak namens het pro vinciaal bestuur. Spr. zei het initia tief van de Stichting Nederlandse Visserij voor dit bezoek toe te jui chen. Hij hoopte, dat de Kamerleden hierdoor Zeeland beter leren kennen en begrijpen, zodat een en ander hen straks zal helpen de juiste beslissing over deze problemen te nemen. (Vervolg op pag. 7) Tekorten in Indonesië. In Djakarta, en ook in andere ste den van Indonesië heerst de laatste weken een toenemend tekort aan be paalde artikelen, zoals rijst, petro leum en suiker, en de laatste dagen ook aan zout. Verder doet zich hier en daar een tekort aan meel voor. Van verschei dene van deze artikelen stijgen de prijzen voortdurend, voor zover ze nog verkrijgbaar zijn. Tanks en pantserwagens van het TurJcse leger in de straten van Istan boel, nadat door de regering de staat van beleg was afgekondigd naar aan leiding van het vernielen van Griekse eigendommen in deze stad door Turk se demonstranten die ijveren voor het toekennen van het eiland Cyprus aan Turkije. Kardinaal De Jong overleden In de nacht van Woensdag op Don derdag is plotseling in het moeder huis van de zusters van Onze Lieve Vrouw, het „Huis met de blauwe ruit jes" te Amersfoort overleden Joannes, kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht. Met hem is een der grote fi guren van Nederlands geestesleven en uit het ondergrondse verzet heen gegaan. Voor een levensbeschrijving zie pagina zeven. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 19 uur. Stockholm, onbewolkt 26 gr. Oslo, licht bewolkt 21- gr. Kopenhgen, onweer 25 gr. Amsterdam, licht bewolkt 21 gr. Londen, onbewolkt 24 gr. Luxemburg, licht bewolkt 21 gr. Parijs, onbewolkt 23 gr. Bordeaux, onbewolkt 26 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 27 gr. Nice, half bewolkt 26 gr. Genève, licht bewolkt 24 gr. Zürich, licht bewolkt 24 gr. Locarno, zwaar bewolkt 31gr. Berlijn, licht bewolkt 26 gr. Frankfort, licht bewolkt 23 gr. Mtinchen, licht bewolkt 23 gr. Wenen, half bewolkt 26 gr. Innsbruck, half bewolkt 25 gr. Rome. zwaar bewolkt 29 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 29 gr. Mallorca, zwaar bewolkt 29 gr. DE VERWACHT... VRIJ WARM Overwegend droog weer met op klaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Vrij warm. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 10 September Zon op: 6.06 onder: 19.11 Maan op: onder: 15.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1