Ben Yoessef zou de Kroonraad in Frankrijk moeten installeren f KLAmm De Veiligheidsraad bespreekt vandaag kwestie-Gaza DE ZWARTE LONEN GELAAKT OP SCHILDERSCONGRES DE PRINS MOEST OMVUEGEN DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISTIQLAL BEPAALT ZIJN STANDPUNT Protectoraatsverhouding dient te worden opgeheven Zes leiders van de Marokkaanse nationalistische partij „Istiqlal" hebben Woensdag', na twee dagen van geheim overleg te Rome, een verklaring uit gegeven, waarin zij zeggen dat een definitieve regeling van het Marokkaan se vraagstuk gebaseerd moet zijn op een nieuw verdrag tussen Frankrijk en een representatieve Marokkaanse regering. De leiders verklaren, dat zij met een voorlopige regeling, inhou dende de instelling van een Kroonraad, accoord gaan mits de huidige sultan Ben Arafa defi nitief vertrekt, de verbannen sul tan Mohammed Ben Yoessef met de regeling instemt en bij zijn te rugkeer in Frankrijk de genoem de Kroonraad installeert en mits alle personen, die aan de afzetting van Ben Yoessef hebben meege werkt, van het politieke toneel verdwijnen. Tenslotte wordt in de verklaring gezegd, dat het bestuur van de Istaq- lal principieel elk plan verwerpt, dat slechts gedeeltelijke hervormingen binnen het raam van de huidige pro tectoraatsverhouding beoogt. Voor 't totstandkomen van een Marokkaanse regering moet Frankrijk in een offi ciële verklaring de eenheid en souve- reiniteit van Marokko bevestigen en van zijn wil getuigen om Marokko tot een onafhankelijke staat te maken, Nota over economische Werkgevers verlangen rechtszekerheid Het Verbond van Nederlandse werk gevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland hebben een tweede nota uitgegeven over het ontwerp van wet houdende regelen omtrent de econo mische mededinging en wel naar a leiding van de memorie van ant woord van de regering op het wetS' ontwerp. Zij verklaren daarin van mening te blijven, dat de door hen voorgestelde beroepsmogelijkheid in het wetsont werp dient te worden opgenomen ten einde een minimum aan rechtszeker heid voor de betrokkenen te verzeke ren. De verbonden stellen derhalve voor een artikel van deze strekking in de wet op te nemen. Bij het college van beroep zouden natuurlijke en rechtspersonen in be roep kunnen komen tegen krachtens de door de ministers uitgevaardigde beschikkingen, doch uitsluitend op grond, dat de genomen béslissing met een algemeen verbindend voor schrift strijdt. Ten tweede dat bij het nemen van haar beslissing de over heid van haar bevoegdheden kénne- lijk tot een ander doel gebruik heeft gemaakt dan tot de doeleinden, waar toe die bevoegdheid gegeven is. In de derde plaats de overheid, bij afwe ging van de betrokken belangen, niet in redelijkheid tot de beslissing heeft kunnen komen en ten vierde de over heid anderszins heeft besloten of ge handeld in strijd met enig algemeen beginsel van behoorlijk bestuur. J. van Tilburg: gouverneur van Suriname Naar wij vernemen, zal binnenkort de benoeming bekend worden ge maakt van de Rotterdamse wethou der van financiën en voor het haven bedrijf de heer J. van Tilburg, tot gouverneur van Suriname, als opvol ger van mr. J. Klaasesz, wiens ambts termijn eind van dit jaar afloopt. Nieuwbenoemde adelborsten werden geïnstalleerd Op het bokkeveldje van het Konink lijke Instituut van de Marine te Den Helder zijn gistermiddag in aanwe zigheid van de minister van marine, Ir. C. Staf, 91 nieuwe adelborsten als zodanig geïnstalleerd door de com mandant van het instituut, kapitein ter zee H. W. Goossens. Met de eerste strophen van het Wilhelmus werd het adelborstenvaan del voorgedragen, waarna de minister in zijn rede de idealen van de adel borst belichtte, het funeste gevolg van gemis aan binding besprak en de jongeren aanspoorde zich tijdens hun opleiding voor te bereiden op de taak die hen te wachten staat, op daden die het Nederlandse volk in de histo rie zullen blijven sieren. GEEN SCHULD: Mare Taynor, een Franse orkestleider, werd in Parijs aangereden door een allercharman- ste jonge automobiliste. Zij putte zich uit in verontschuldigingen, waar op Mare hoffelijk antwoordde: „Het is in het geheel niet uw schuld, me vrouw. Ik zag U in de verte al aan komen en ik had ruimschoots de tijd mij in de eerstvolgende zijstraat in veiligheid te brengen". BELOOND: Toen de Italiaan Sofia 50 jaar geleden naar de V.S. emi greerde, schonk zijn neef Pietro hem een doosje sigaretten. Het ging So fia best in de States en kort voordat hij overleed, herinnerde hij zich de vriendelijke geste van Pietro. Nu heeft Pietro 17 milliard Italiaanse lires oftewel ruim honderd millioen gulden. in het raam van een vrijelijk aangega ne band tussen Frankrijk en Marok ko. Naar Madagaskar Op basis van dit minimum-program zijn twee leden van het dagelijks be stuur der Istiqlal naar Madagaskar' afgevaardigd om de verbannen sultan te raadplegen. In het communiqué wordt critièk geleverd op de Fransen wegens hun optreden na de uitgebreide ongere geldheden van twintig Augustus en omdat zij bij het overleg met de Ma rokkaanse leiders van traagheid, on verdraagzaamheid en besluiteloosheid blijk zouden geven. Geen haakse medische ploeg. De Iraakse regering heeft met leed wezen vernomen, dat een Iraakse me dische ploeg van de Franse regering en het Franse- Rode Kruis geen toe stemming krijgt om zich, zoals was aangeboden, naar Marokko te bege ven. In een desbetreffend communiqué wordt de aandacht der wereld geves tigd op „dit gevaarlijke precedent". De iraakse regering hoopt alsnog, dat de Franse autoriteiten hun stand punt zullen herzien. De medische ploeg zou gezonden worden door de Iraakse halve maan" het „Rode Kruis" van Irak. Eduard van Beinum blijft Nederland trouw Reeds eerder is melding gemaakt van het feit, dat Eduard van Beinum het verzoek is gedaan, dirigent van het Philharmonisch Orkest van Los Angelos te worden. Er zijn inmiddels ook andere aanbiedipgen gekomen: van Chicago, Hollywood, New-York. Van Beinum heeft evenwel besloten, naar hij op informaties aan het Alg. Hlbd mededeelde, het Concertge bouworkest niet te verlaten. Van een vaste verbintenis bij een der orkes ten in de V.S. is geen sprake. Wel zijn er onderhandelingen gaande over een reeks concerten als gastdirigent. Noord-Koreaanse spionnen in Japan gearresteerd Achttien leden van een Noord-Ko reaanse spionnagegroep zijn in de afgelopen twee maanden in Japan gearresteerd, aldus heeft de Japanse lolitie Dinsdagavond te Tokio be- De leden van de groep hadden on der meer tot taak, te trachten Zuid- Koreaanse leerling-vliegers, die in Japan worden opgeleid voor straal jagerpiloot, te bewegen met hun vliegtuigen naar Noord-Korea uit te wijken. „EEN SCHANDAAL" Jeugd moet ervaring opdoen in den vreemde In zijn openingsrede voor de gis teravond te Haarlem gehouden ver gadering van de Bond van Neder landse Schilderspatroons heeft de voorzitter, de heer H. J. Cramer, aandacht gevraagd voor de vraag stukken van dit ogenblik. Een er van is het probleem van de „zwarte lo nen". Mocht er een tijd komen, dat deze zwarte lonen zullen zijn verdwe nen, dan kon het wel eens gebeuren, dat de middenstanders-schilderspa troons er slechter zullen voorstaan dan thans. Spreker is van mening, dat de patroon zich te weer moet stellen tegen deze zwarte lonen. Aan de ruime vraag naar schilder werk kunnen de patroons op het ogenblik niet voldoen. Spreker noem de het een schandaal dat de werkne mers tegenwoordig zulke hoge lonen durven bedingen. Nog veel schanda liger achtte hij het, dat de werkne mers deze lonen betalen uit vrees voor verlies van personeel. Het publiek kan niet op tijd wor den geholpen en dat geeft aanleiding voor velen om zelf te gaan schilde ren. Met de situatie weet de regering geen raad, de woningbouw mag im mers niet traineren, desnoods ten kos te van onderhoudswerken. De heer Cramer vroeg zich af, of het instandhouden van het nationaal bezit niet meer telt. Vroeger was dit „Addy van Annie" (eigenaar Oswald Kerckhaert en Zn uit Westdorpe), die op de „Nationale" in Den Bosch bij de merries het kampioenschap behaalde. toch de hoofdschotel van het door schilders uitgevoerde schilderwerk? De bondsvoorzitter zei, zich sterk te interesseren voor uitzending van jeugdige ambachtslieden naar 't bui tenland (zogenaamde stagiaires). Het verruimt de blik. Het leren van het vak is niet de hoofdzaak, belang rijker is, te zien hoe een ander werkt. Daarmee kan men zijn voordeel doen. Dodelijke invitaties uit vliegtuig Enige tijd geleden werd een op het strand te Nieuwpoort (B.) spelend meisje gedood door een metalen voorwerp dat uit een militair vlieg tuig viel. In een officieel communiqué werd meegedeeld dat dit ongeval te wijten was aan onvoorzichtigheid van een officier-vlieger en dat sancties tegen hem waren genomen. Bijzonderheden werden evenwel niet meegedeeld. Het blad „Le Soir" weet thans te berichten dat het ongeluk zich heeft voorgedaan doordat een van de offi cieren van de luchtbasis Koksijde een tweetal invitaties, gericht aan of ficieren van de artilleschool te Lom- bartzyde tot het bijwonen avn een regimentsbal, op het strand heeft willen afwerpen. De piloot van het militaire vlieg tuig maakte een fout in zijn bereke ning van de afstand met het gevolg dat het 9-jarig meisje werd getrof fen door het gewicht van bijna twee kg. waarmee de invitaties verzwaard waren. Commandeur Den Boeft verlaat de Kon. Marine Bij K.B. is de commandeur S. den Boett met ingang van 1 October op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Commandeur Den Boeft zal op 2 Fe bruari de Koninklijke Marine met pensioen verlaten wegens langdurige dienst. Hij is als commandant van het oefensmaldeel afgelost door kapi tein ter zee L. J. Goslings. Ontwerp van wettelijke vacantieregeling naar S.E.R. De ministerraad heeft zich ermee verenigd, dat het ontwerp voor een wettelijke Tegeling van de vacanties met behoud van loon, voorgesteld door de minister van justitie en de staatssecretaris van sociale zaken, aan de sociaal-economische raad wordt toegezonden om daarover ad vies uit te brengen. Dinsdag bracht Z.K.H. Prins Bern- hard een bezoek aan de vlieg.demon- straties in Farnborough. Deze tele- foto toont de Prins in gesprek met de ontwerper van de Folland Gnat- straaljager Rijkspersoneel kan tot 68ste jaar doorwerken Huwende ambtenares mag blijven. Naar het Alg. Hbld. verneemt, heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan alle hoofden van departementen van algemeen bestuur en van alle daar onder ressorterende rijksdiensten en staatsbedrijven een circulaire doen uitgaan, waarin wordt medegedeeld, dat rijkspersoneel, zowel administra tief als technisch, dat de pensioenge rechtigde leeftijd in het algemeen 65 jaar heeft bereikt, tot het 68ste jaar in dienst gehouden kan worden. De maatregel is uiteraard ingegeven door de overweging, dat er veelal een min of meer groot tekort aan werk krachten is, waarin op korte termijn niet kan worden voorzien. Ook ten aanzien van de huwende ambtenares kan voorlopig worden toe gestaan in rijksdienst te blijven. Is de huwende ambtenares in vaste dienst, dan wordt zij weliswaar ontslagen, doch zij kan op hetzelfde ogenblik op arbeidscontract ïn haar functie wor den gehandhaafd. Ambtenaren, die voor deze maatregel in aanmerking wensen te komen, die nen een goede gezondheid te genieten en in het algemeen moeilijk vervang baar zijn. Romantische nacht met filmsterren te Vught Zondagavond zullen de hoofd rolspelers, producers en regis seurs van de Van Gogh-film „Lust for Life", die ten dele te Nuenen wordt opgenomen, een „romantische nacht" op kasteel Maurik te Vught beleven. Zo als men weet zullen de staf van Metro Goldwyn Maver en de hoofdrolspelers, o.w. Kirk Dou glas, Zaterdag het kasteel als hoofdkwartier voor de Brabant se opnemingen betrekken. Dit was aanleiding voor een groep vooraanstaande Brabanders om hen een „Night of Romance" aan te bieden, waaraan o.a. de solisten van het Metropole-or- kest, enige gilden en vendels zullen medewerken. Het kas teelpark en het kasteel zelve z'ullen een bijzondere verlich ting krijgen en bovendien zal een reeks van de nieuwste „electronischë foefjes" worden vertoond. Ongeveer 200 perso nen zullen aan het feest en aan het souper deelnemen. België vlagde ter ere van koning Boudewijn België vierde gisteren de 25ste ver jaardag van koning Boudewijn, die nu vier jaar heeft geregeerd. In heel België had men de vlag uitgestoken. De koning' verbleef op deze feestdag in het kasteel Ciergnon in de Arden nen, waar alle leden van de Belgi sche koninklijke familie bijeen wa- A*VVWVVVVVV*VVV*VVVV\<\A Meer dan honderd honden uitgewezen Dé burgemeester van Ana- capri, op het Westelijk deel van het lustooi'd Capri. heeft meer dan honderd honden, die net eigendom zijn van gravin Maria de Lazara Pisani. uitge wezen, omdat de honden de toeristen en de eilandbewoners des avonds en des nachts met hun gehuil en geblaf lastig val len. De gravin ging- tegen het besluit in beroep Dij het hoog ste Italiaanse gerechtelijke orgaan, de staatsraad, doch dit bevestigde het uitwijzingsbe- siuit. De honden zullen nu met hun meesteres naar Bordighe- ra vertrekken, aan de Italiaan se Rivièra. Zij hadden in Anacapri keu rige kennels met groen geverf de deuren en er was ook een hondenkliniek. In hun nieuwe tehuis zullen zij ook over een zwembad beschikken. VVWWAVWWWWWVWV OP VERZOEK VAN GROTE DRIE Generaal Burns: wezenlijke barrière nodig Op verzoek van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk komt de veilig heidsraad hedenmiddag bijeen om de Israëlisch-Egyptische betrekkingen te bespreken. De drie landen hebben een ontwerp-resolutie opgesteld, welke beoogt, generaal Burns te machtigen, aanvullende maatregelen te treffen ter voorkoming van nieuwe incidenten in de streek van Gaza. Voorts wordt in diplomatieke krin gen te Londen verwacht, dat bij Egyp te en Israël erop zal worden aange drongen, de rust in het genoemde ge bied te herstellen. Hierbij zou op deze landen een beroep worden gedaan, de voorstellen van generaal Burns, in practijk te brengen. In een rapport aan de raad zegt de generaal, dat z.i. alleen de aanleg' van een wezenlijke barrière langs de de marcatielijn verdere incidenten tus sen Egyptische voorposten en Israëli sche gemotoriseerde patrouilles kan voorkomen. Hij beveelt o.m. aan te bepalen dat in een strook van 500 me ter aan weerskanten van de grens zich geen stellingen of gemotoriseer de patrouilles mogen bevinden. Israël is bereid Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken deelde Woensdagavond in Jeru zalem mede, dat Israël dit voorstel aanvaardt. Hij zei, dat Israël tijdens de besprekingen met Egypte, die op 24 Augustus werden afgebroken, reeds had. voorgesteld langs de gehe le grens een mijnenveld, afgezet met prikkeldraadversperringen, aan te leggen, teneinde infiltratie te verhin deren en een scheiding van Israëlisch en Egyptische strijdkrachten te ver zekeren. De Israëlische ambassadeur in de V.S., Abba Eban, heeft de Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken, belast met kwesties betref fende het Nabye Oosten, Allen, laten weten dat zijn regering het door mi nister Dulles ontvouwde plan ter re geling van de geschillen tussen de Arabische landen en Israël als „con structief" beschouwt doch dat nog enige ophelderingen noodzakelijk zijn. Israël is het eerste land dat zich of ficieel over het Amerikaanse plan heeft uitgesproken. Sabotagedaden. Uit Jordanië komende personen hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag twee waterbouwkundige werken aan de Westelijke oever van de Jordaan opgeblazen, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger Woensdagochtend medegedeeld. De installaties liggen bij het dorp Tirat Zvi, ten Zuiden van Beissan. Dezelfde groep personen heeft 's ochtends een vrachtauto van het.le ger in de lucht doen vliegen. De wa gen werd slechts licht beschadigd. Het Wereldgebeuren Ben Yoessef wacht af Als de stem van de Arabische zen der uit Cairo vertelt van het wrede lot van de verbannen sultan Sfdi '.ohamed Ben Yoessef, luisteren de Marokkaanse vrouwen in de steden maar ook in de dorpen, in de tenten en hutten. Zij zien naar het portret van Sidi Mohammed, die volgens Oosterse begrippen een knap pe man is. En zij vertellen hun man nen en kinderen wat er in eenvoudige taal uit Cairo kwam: dood aan de vreemde indringers en terugkeer van de sultan. Sidi Mohammed Ben Yoes- soef is om méér redenen geliefd bij het Marokkaanse volk. De sultan stal de harten der vrouwen omdat hy gedoogde, dat in Fez een van zijn dochters ééns een wandeling onder nam zonder sluier. Dat gaf blyk van van een gunstige gezindheid jegens de moderne vrijheid, zo hopen zij. Een vergelijking van deze popu lariteit met die van vorsten huizen in het Westen gaat na tuurlijk niet op. Ben Yoessoef was troonsopvolger in een land, dat eerst voor veertig jaar uit een middel eeuwse toestand kennis maakte met de gebruiken en gewoonten van de moderne tijd. Nog in 1908 bleek het rnogélijk in Marrakesj een tegensul- tan voor de leeuwen te werpen. Gevangen genomen Europeanen werden niet verschrikkelijke straffen bedreigd en pas in 1912 toen de Fransen het .protectoraatsverdrag sloten, kwam er de verandering, Na tuurlijk geen plotselinge verandering; naast de oude steden met haar rijke tradities, bouwden de Fransen een geweldig bestuursapparaat op, dat controleren en adviseren moest. Zo wilde het althans maarschalk Lyau- tey. De sultan werd echter later ge degradeerd tot een uitvoerder van de beschikkingen uit Parijs. Een stroom van ambtenaren, kapitaalkrachtige ondernemers kwam om Marokko te hervormen als gold het Californië. Toen tenslotte de resident-generaal de eigenlijke machthebber werd, moest dit wel tot botsingen leiden. De militaire élite rond de resident- generaal kreeg nog hogere of ficieren, die in deze jongste crisis zich gedroegen als eens de Ro meinse proconculs. Tegen deze machtsgroeperingen kon Sidi Ben Yoessef in 1953 niet stand houden. Het verhaal gaat voorts, dat in die dagen de sultan, verontwaardigd over een uitlating van generaal Juin, aan een maaltijd opmerkte, dat hij niets hoefde te accepteren van de zoon van een veldwachter. Sindsdien is de vij andschap tussen de sultan en de ook na Juin komende residenten niet meer verdwenen. Grandval tenslotte moest het opgeven in de strijd met de amb- tenarenmacht, gesteund door de ko lonisten. En Ben Yoessef vond in de Marokkaanse intelectuelen opge leid aan de Sorbonne zijn partners in de strijd om zelfstandigheid en vrijheid. Dat geschiedde op de dag van zijn verbanning, waarover radio- Caïro thans nog zulke trieste verha len vertelt. Aldus werd hij het symbool voor de vrijheidsstrijd, terwijl hij op Madagascar met zijn negentien vrouwen verblijf hield in het hotel des Thermes in Antsirabé. In dit enorme hotel, dat de sultan in deze twee jaar nimmer als een permanente verblijfplaats beschouwde, kreeg hij de tijding dat generaal Catroux en de heer M. Yrissou, directeur van het kabinet van minister Pinay namens de Franse regering met hem wilden onderhandelen. Ook ontving hij een Marokkaanse delegatie uit Parijs. De sultan vindt het er koud in dit hotel en als zijn zonen de oude „Westerns" gaan zien in de bioscoop nemen zij éen electriseh kacheltje mee. De sul tan heeft overal grote radiatoren la ten plaatsen, overigens zonder veel effect. Contact met de bevolking heeft de verbannen Jieerser niet Ben Yoessoef beidt zijn tijd en luistert thans naar de voorstellen van de Franse regering, die vóór 12 Septem ber gereed dient te zijn. Onwiliekeu- rig aan de gedachten van vele Fran sen ook terug naar de laatste perio de van de tweede wereldoorlog, toen Ben Yoessoef gegevens verstrekte aan de Duitsers blijkens publica ties in de Franse pers en met hen wilde onderhandelen. Hij gaf toen géén gevolg aan de uitnodiging van de Amerikanen om naar Casablanca te komen en weigerde met hen mee te gaan. Toen hoopte Ben Yoessoef nog op een Duitse overwinning om voor Marokko de vrijheid te verkrij gen. Er is intussen veel gebeurd en het ziet er naar uit, dat de verban nen sultan niet vei'geefs heeft ge wacht. Wielrijder gedood op onbewaakte overweg Op een onbewaakte overweg te Wezep is gisterenmiddag de 63-jari- ge wielrijder G. Wessels uit Wezep door de sneiti-ein AmersfoortZwolle gegrepen. Hij werd op slag gedood. Om half één Woens dagmiddag zetten de muzikanten van de fan fare „Philomena" uit Haelen (L.J hun instru menten aan de mond en bliezen triomfantelijk het Wühehnus. Onder tussen reed door de gro te inrijpoort van de Maascentrale te Bug- genum een groot aan tal auto's naar binnen, voorop die van Prins Bernliard met omhulde standaard. De prins zat er namelijk niet in, hoe wel hij om twaalf uur zou arriveren en de centrale officieel in ge bruik stellen. Wat was er gebeurd? Z.K.H. zou op het vlieg veld Beek landen en vandaar per auto tiaar Roermond rijden. Nu had ,JDe Bilt" de Prins in de steek gelaten: in plaats van goed weer te Beek vond hij het vlieg veld potdicht en er kon niet worden geland. Prins Bernhard is daar op teruggevlogen naar het vliegveld in de Peel, nabij Venray, en is daar geland. De Prins vxts in ge. zeischap van zijn parti culier secretaris, dr. F. A. de Graaf, en het vliegtuig werd gevlo gen door luitenant-ko lonel-vlieger Sonder- mah. Op het vliegveld was natuurlijk niemand ter verwelkoming aan wezig. Toevallig zag een kennis van de Prins uit de ruiterwereld, de heer Ommen van Gulik, het vliegtuig van de Prins dalen. Hij stelde direct zijn auto'tje ter beschikking. De Prins nam zelf plaats achter het stuur. Via Deurne reed hij naar Roermond, waar hij rond één uier, dus met een vertraging van drie kwartier, aan kwam. De muziek zette nogmaals in en ditmaal klopte de zaak, en kon het programma volgens protocol worden afge wikkeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5