PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prinses Beatrix liet „Limbu rg in Vlissingen te water Grote razzia's onder Algerijnse agitators in Frankrijk de BILT GEESTDRIFT IN DE SCHELDESTAD Charmante Oranjetelg verraste door spontane hartelijkheid Vand aag.. VERDWAALDE ISRAËLIËRS IN GEVECHT MET EGYPTENAREN 198e Jaargang-No. 208 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.— „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telel 16; ferneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. N Bogerdstraat 24. telef 2 (Van onze verslaggever) PRINSES BEATRIX WAS MAANDAG in het feeste- lijk-vlaggend Vlissingen om'er op de werven van de. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" Harer Majes- teits „Limburg" te water te laten. Een gebeurtenis van de eerste orde uiteraard, zowel voor de bouwers als voor de Marine en vandaar dat honderden en nog eens honderden van minister, admiralen en direc teuren af tof en met matrozen derde klasse en leer jongens toe vol spanning deze tewaterlating volg den. Maar eigenlijk speelde het schip in deze reeks van gebeurtenissen maar een héél klein bijrolletje, want aller aandacht ging uit naar de jonge, stralende prinses, die van het eerste moment af de harten stal van iedereen door de spontane en vrolijke manier, waarop zij deze zonnige dag méébeleefde! Er was geen sprake van een plechtig-dwingend protocol, dat Ongedwongen bezoek aan Koninklijke Marine en K.M. „De Schelde" Daar was voorts de lunch na de tewaterlating, waarbij de prinses aan een ronde tafel aanzat met enkele Marva-offieieren, adelborsten, rar. H. Lang- man, de secretaris van de Schelde-directie, mej. Ch. Lalto, de directie-se cretaresse en de tekenaar J. J. Steketee. Opgewekt verteldé de prinses deze jongemensen over haar vacantie in Frankrijk, waar zij een wijnbouwers- leest, bad meegemaakt, en van een uitstapje met een helicopter, die in de tuin van een vriendin was geland. En met levendige gebaren onderstreepte zij baar verhalen. Daar was tenslotte de aanbieding van een geschenk door de directeur van „De Schelde", de heer J. VV. Hupkes, een schakelarmband van wit goud met saffieren en diamanten. De prinses was er zo verrukt van, dat ze de armband onmiddellijk aandeed. GESCHENK. Het was de eerste maal, dat prinses Beatrix een officieel be zoek bracht aan een schip van de Koninklijke Marine en daarom had de bemanning van de „Heemskerck" haar een verras sing bereid. Men had een smyrna vloerkleedje geknoopt, ivoorkleu rig, waarop in de vier hoeken een blauw anker was aangebracht terwijl in het midden twee ge kruiste ankers waren geknoopt. Het was een eigen ontwerp van enkele bemanningsleden en de prinses toonde zich zeer ingeno men met dit originele geschenk. Het werd met enkele toepasselij ke woorden aangeboden door de luitenant ter zee 2e klasse P. Bra- ham. Na een kort oponthoud gingen prin ses en prins weer van boord. En ter wijl 21 saluutschoten over het water van de Vlissingse haven daverden en de bemanning van de „Heemskerck" met hun mutsen zwaaide en uit volle borst „hoezee" riep, werd naar het hoofdkantoor van „De Schelde" gere den. (Vervolg op pag. 3) de autoriteiten dubbel-ernstig deed kijken, maar in tegendeel van een opgewekte en onbekommerde gang van zaken, vol onverwachte momenten, die iedereen en vooral de prinses amuseerden. Daar was bijvoorbeeld het moment, waarop de champagne tegen de boeg van de „Limburg" bruiste. Even tevoren had de heldere stem van de zeventien jarige prinses door de grote bouwloods geklonken. „Ik doop U Limburg en wens U behouden vaart", maar toen direct daarop de champagnefles brak, kwam een groot deel van het kostelijke vocht op ge- genodigden en een aantal fotografen terecht.. Gelach van honderden schalde door de loods. Er was echter bijna niemand, die zo'n aanstekelijk plezier had als de prinses, toen ze ongewild velen een champagne- bad had gegeven Om half twaalf arriveerden prinses Beatrix en prins Bernhard in een open wagen op het marineterrein bij de Prins Hendrikweg te Vlissingen. In de Binnenhaven waren alle mari neschepen gepavoiseerd en in de om geving hadden zich duizenden toe schouwers opgesteld om toch maar niets van het Kleurige schouwspel te missen. Prinses Beatrix was gekleed in een grijs-blauw deux-pièces met witte noppen en droeg een bijpassend hoedje, terwijl prins Bernhard, die deze tewaterlating bijwoonde in zijn kwaliteit van Inspecteur-Generaal van de Koninklijke Marine ge kleed was in de uniform van luite nant-admiraal. Direct bij aankomst werden de hoge gasten begroet dooi de Commandant Maritieme Middelen te Vlissingen, de kapitein ter zee N. W. Sluyter. waarna de Marinierska pel het „Wilhelmus" inzette. Langs de erewacht, die onder commando van de luitenant ter zee 2e klasse J. A. Jetses stond, ging het vervolgens naai de „Jacob van Heemskerck". Aan boord werden de hoge gasten begroet door minister Ir. C. Staf, vice-admi- raal A. de Booy en vice-admiraal F. T. Burghard, waarna de commandan ten van de in Vlissingen - aanwezige marinebodems werden voorgesteld. Maandagmiddag ontving H.M. de Koningin op paleis Soestdijh de deel nemers aan het internationaal tuin- bouwcongres. De foto toont de Landsvrouwe temidden van de deel nemers. Overstromingen in Mexico Mexico wordt thans geteisterd door overstromingen waardoor, volgens nog onbevestigde berichten, veertigduizend gezinnen dakloos werden. Twee kinderen te Delft omgekomen In het afgelopen weekeinde zijn te Delft twee Kleine kinderen veronge lukt. De twee-jarige Cornells A. Lam- boo was op een onbewaakt ogenblik uit de ouderlijke woning aan de Rijksweg naar Rotterdam de ver- keersbaan opgelopen en werd door 'n auto overreden. Hrj werd zwaar ge wond naar het Gasthuis gebracht en is daar aan ztjn verwondingen over leden. In een tocht nabij de theeschenkerij „Het Rieten Dak" aan de Twee Mo lentjesvaart te Delft werd het lijkje fevonden van de tweejarige Hui- recht J. van Baarle uit Delft. Ver moed wordt, dat het kind bij het spe len te water is geraakt. Engels vliegtuig stortte neer bij Eindhoven Piloot kwam om het leven Even buiten Eindhoven is gister middag omstreeks twaalf uur een En gels militair vliegtuig, een Meteor, neergestort. De piloot kwam bij deze val om het leven. Het verongelukte toestelmaakte deel uit van een formatie van drie en is plotseling, door tot nu toe onbe kende oorzaak, naar beneden geko-, men bij de villa „De Wielewaal'' van ir. F. Philips. De brandweer van Eind hoven bluste de brand in het wrak. Een lachende prinses bij aankomst aan het hoofkantoor van de Kon. Mij. „De Schelde". Een uitvoerige fotore portage vindt men op pag. 7. (Foto P.Z.C.) Ongevallenwagens voor de Spoorwegen De Nederlandse Spoorw'egen heb ben bij de carrosseriefabriek Medema te Appingedam een drietal speciale ongevallenwagens in bouw. Deze wagens, die in Utrecht wor den gestationneerd, zullen onmiddel lijk bij geval van rampen worden in geschakeld. Zij bieden plaats aan ze ven personen plus een chauffeur. De wagens zijn uitgerust met alle mogelijke apparaten en instrumenten om snel hulp te bieden, zoals brand- blusapparaten, schoppen, houwelen, medicijnen, voedsel, een mobilofoon, electrische cirkelzagen, enz. Voor ei gen stroom kan worden gezorgd. ff is het 75 jaar geleden, dat de M eertijds beroemde cabaretzanger ff |f Jean Louis Pisuisse te Vlissingen ff werd geboren. ff komen circa dertig geleerden s M van het vasteland van Europa, als- i| ff mede van de Ver. Staten, die zich jjf bezighouden met het onderzoek in 1- M de bovenste luchtlagen, als gasten ff ff van prof. Bates te Belfast bijeen. 1| s is het 100 jaar geleden dat de i£p Duitse pianist en componist Fer- fË ff dinand Hummel te Berlijn werd ff ff geboren. 3 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl IN DE STREEK VAN GAZA Goede voornemens aan beide kanten Waarnemers hebben verklaard, dat naar hun mening Egypte en Israël beide er naar streven, verdere botsingen te voorkomen. Zij spraken dit uit ondanks het feit, dat slechts enkele uren na de aanvaarding door beide partijen van 't verzoek van generaal Burns tot staking van het vuren een incident voorviel. Israël en Egypte hadden toegezegd, orders uit te geven om te verhinderen, dat personen de demarcatielijn zouden overschrijden en mensen op het gebied van de andere partij aanvallen, mijnen zouden leggen of sabotagedaden ple gen. Desniettemin werd een botsing gemeld, waarbij sprake was van een Israëlische aanval op een Egyptische stelling te Tobat el Asra in de strook Inwoners van Congo wensen onderkoning Sedert de reis van koning; Boude- wijn naar de Con«ro is in de Belgische Congo en ook in België de wens naar voren gebracht een onder-koning te benoemen voor de Congo. Het te Elisabethstad verschijnende blad „Congo-Soir" richt in dit ver band het verzoek aan koning Boude- wijn, om zijn broer prins Albert tot vice-lconing van de kolonie te benoe men. Het Brusselse blad ,Le Soir" te kent hierbij aan dat men in sommige kringen koning Leopold zou willen verzoeken het onderkoningschap van de Congo te aanvaarden. Hetzelfde blad verneemt in dit verband echter van gezaghebbende zijde dat er geen sprake van is een vice-koning te be noemen voor de kolonie. Dit zou, zo wordt opgemerkt, een diepgaande stu die op constitutioneel plan noodzake lijk maken, die aanleiding zou geven tot allerlei controversen. WOELINGEN ROND EN IN NOORD-AFRIKA Generaal Catroux pleegt overleg met Ben Yoessef In Antsirabe, een plaats in de bergen van Madagaskar, waar Ben Yoessef thans woont, zijn gisteren onderhandelingen gevoerd tussen de verbannen ex-sultan en de vroegere Franse ambassadeur in Moskou, generaal Catroux, alsmede Henri Yrissou, de eerste particulier secre taris van de Franse minister van buitenlandse zaken, Antoine Pinay. De houding van Ben Yoessef, die in Augustus 1953 door de Fransen werd verbannen, wordt beschouwd als de sleutel tot de toepassing van de Franse New-Deal in Noord-Afrika. De zending van deze beide Franse diplomaten, was tot gisteren geheim gebleven. Zij hebben zich dus gevoegd bij degenen, die daar reeds beraad slaagden, te weten de beide Marokkaanse leiders Bakkai en Slimane, over wier reis reeds werd bericht. Intussen werden bij razzia's' in ge heel Frankrijk 306 daar wonende Al gerijnen aangehouden. De arrestaties werden voornamelijk verricht in de departementen Seine, Nord, Moselle en Seine-Maritime. Dit optreden ge schiedde naar aanleiding' van berich ten uit Algerije volgens welke agita tors, „optredend in verstandhouding met terroristische organisaties in Noord-Afrika en hun buitenlandse aanstokers" in Frankrijk wilden agi teren onder de daar wonende Alge- rijnen. De plannen voorzagen in het ver spreiden van vlugschriften met op ruiende inhoud, het boycotten van winkels en café's, aanvallen op Noord Afrikanen, die niet sympathiseren met de terroristen, en het verzame len van gelden voor terroristische or ganisaties, dikwijls afgeperst onder bedreiging met de dood, aldus het Franse ministerie van binnenlandse zaken. Er is beslag gelegd op wa pens, documenten, correspondentie en geld. Gewelddaden In Noord-Afrika hielden de geweld daden inmiddels niet op. Gistermor gen zijn in van de buitenwijken van Casablanca twee Senegalese infan teristen met pistoolschoten gewond. In Rabat werd de Marokkaanse eige naar van een tabakswinkel door ter roristen doodgeschoten. Ongeveer honderd Algerijnse ver zetsstrijders hebben Zondagavond een overval gedaan op het dorp Tanef- doer, twintig kilometer ten Zuiden van Constantïne. De aanvallers sne den 7 notabelen, onder wie een lid van de gemeenteraad, de keel af. Van vier andere personen werd de neus afgesneden. In Casablanca zijn 25 Marokkanen gearresteerd, die er van verdacht worden, deel uit te maken van een terroristische cel.: Vier jonge mannen onder hen hebben bekend, in Juli de bomaanslag op een terras gepleegd te hebben, waarbij zeven doden vielen en 37 personen, allen Europeanen, werden gewond. Ongeveer 7000 man Franse troepen voeren op het ogenblik zuiveringsac ties uit in liet Atlasgebergte tegen de overblijvenden van de Smala-stam- men, die hebben geweigerd, zich vrij willig over te geven. Verscheidene honderden leden ervan hebben deel genomen aan de moord op 88 Euro peanen te O'eed Zem op 20 Augustus Een woordvoerder van het Franse leger verklaarde dat bij de zuive ringsacties tot nu toe geen schot was gelost. Protest In Parijs wordt vernomen, dat de Franse diplomatieke vertegenwoor digers in verschillende Arabische landen kortelings hébben geprotes teerd tegen de anti-Franse uitlatin gen. die de laatste tijd met betrek king tot de verhouding tussen Frank rijk en Noord-Afrika zijn gedaan. van Gaza, waarbij twee Israëliërs wa ren gedood. Naar aanleiding van dit Egyptische bericht kwam uit Tel fiviv de mededeling, dat hèt hier een ge vecht betrof tussen Egyptenaren en een Israëlische patrouille, die ver dwaald was. De Egyptische premier luit.-kolonel Nasser heeft later bekendgemaakt dat de Israëlische regering via gene raal Burns verontschuldigingen heeft aangeboden voor het incident, waarbij wederom van een abusievelijke grens overschrijding werd gesproken. Van Egyptische zijde is vernomen, dat de stoffelijke resten van de twee Israëli sche militairen „met volledige mili taire eer" aan de Israëliërs zijn over gedragen. Het was in dit excuus van Israëli sche zijde en in het feit, dat het Egyp tische opperbevel de Israëlische pa trouille in kwestie twee uur de tijd gaf om zich op eigen gebied terug te trekken, dat de waarnemers bewijzen zagen van het wederzijdse streven naar vermijding van verdere botsingen. Hij had nog dorst Een 77-jarige bewoner van een huis aan de Westerstraat te Am sterdam, vond Maandagavond dat hij nog niet genoegd van het geestrijk nat had geproefd. Hij maakte aanstalten om de deur uit te gaan om nog even iets te drinken, maar zijn vrouw, die een andere mening was toege daan, wilde hem dit beletten. De 77-jarige liet zich echter niet voor het deurgat vangen, en stapte zonder meer één hoog het faam uit. Hij belandde op straat en bleef met een op twee plaat sen gebroken been liggen. Het weer in Europa n Maandag- 21 gr. Kopenhagen, licht bewolkt Londen, zwaar bewolkt Luxemburg, onweer Parijs, geheel bewolkt Bordeaux, geheel bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, licht bewolkt Cenève, zwaar bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München. onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onweer Rome, regen Mallorca, onbewolkt i gr. 21 gr. 25 gr. 26 gr. 27 gr. 27 gr. 24 gr. 25 gr. 27 gr. 26 gr. 23 gr. 25 gr. 26 gr. VERWACHT. WESTELIJKE WIND Overwegend droog weer met oDkla- ringen. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets lagere middagtemperatu- ZON EN MAAN 7 September Zon op; 6.01 onder; 19.18 Maan op: 21.07 onder: 12.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1