PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Israël en Egypte zouden thans het vuren willen staken Zeeuwse landbouw profiteerde van „ouderwetse" zomer MAROKKAANSE LEIDERS OP WEG NAAR MADAGASCAR Vandaag... DRIE MILLIOEN V0LGEMAAKT OP DE VALREEP 198e Jaargang-No. 207 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 ceni per mm Minimum p advertentie 14.—. Ing medefleiingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ct 'per regel mei een minimum van t 1.— „Brieven ot adres Bureau v q. Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2, telet 16; Xerneuzen, Brou werijstraat 2; Zlerikzee. N Bogerdstraai 24 telef. 2 NA HERHAALD BEROEP VAN BURNS Dit weekend nieuwe incidenten in het gebied van Gaza Nadat generaal Burns nogmaals een beroep had gedaan op Egypte en Israël het vuren te staken en zich te houden aan het bestand in Palestina, hebben beide staten Zondag bekend gemaakt, dat zij daaraan zouden vol doen. Israël deelde mede, dat aan al zijn strijdkrachten in het gebied van Gaza is bevolen het vuren te staken. In geval van hernieuwde Egyptische aanvallen zal Israël zich evenwel onmiddellijk verdedigen. Inmiddels hebben zich ook tijdens het week-end weer tal van nieuwe in cidenten voorgedaan. De Egyptische plaatsvervangende premier heeft toegegeven, dat Rus land wapens aanbood aan Egypte. Cairo is bereid dit aanbod te accepteren indien de Europese wapenleveranties, welke waren toegezegd, niet afko- Egyptische batterijen hebben Za terdag twee Israëlische dorpen be schoten; Israëlische strijdkrachten beantwoordden het vuur. Bij Deir el Ballach trokken de Israëliërs met pantserwagens op; het. vluchte lingenkamp El Beregh werd bescho- 'ten. Twintig Israëlische soldaten werden gewond. In Tel Aviv werd dit bericht echter tegengesproken. Egyptenaren hebben een bron van het dorp Mavkiim, nabij de Noorde lijke uitloper van het grensgebied van Gaza, opgeblazen. Treinmachinist ontdekte brand In de naast de spoorbaan ge legen meubelfabriek „Gelder land" te Culemborg is in de nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken. De brand zou catastrophale gevolgen ge had kunnen hebben, wanneer niet een machinist van een pas serende goederentrein uit de richting Utrecht de brand in de fabriek had opgemerkt. Het was hem niet meer mogelijk de brand aan het station Culem borg te melden, maar bij het eerstvolgende station, Gelders- malsen, deelde hij de brand aan öe stationsambtenaar mede. Deze meldde de brand tele fonisch aan het station Culem borg, waarna de politie te Cu lemborg werd gewaarschuwd. De politie verschafte zich daar na toegang tot de fabriek en wist de brand met behulp van de brandblusmiddelen, die in de fabriek aanwezig zijn te blus sen. In een kar met afvalstof fen in de machinale afdeling was de brand ontstaan. Beroep van Adenauer verworpen Door Duitse liberalen in Saargebied. De (Duitsgezinde) Saarlandse de mocratische partij, die overeenkomt met de (Liberale) YVestduitse democra tische partij, heeft het beroep van bondskanselier Adenauer op de Saar- landers om het Saarstatuut te aan vaarden, doch daarna een de rege- ring-Hoffman vijandig gezinde land dag te kiezen, verworpen. Zij deed een beroep op de kiezers het statuut dat voorziet in een Eu ropese status voor het Saargebied te verwei-pen en daarna haar mening in de verkiezingen voor een nieuwe landdag wederom tot uiting te bren gen. De drie pro-Duitse partijen in het Saargebied hebben zich Zaterdag ver enigd in de „Deutscher Heimatbund". Gedwongen landing Een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht is Zondag door twee Is raëlische jachtvliegtuigen boven Is raëlisch grondgebied onderschept en opgebracht naar het vliegveld van Lydda. Het Amerikaanse toestel, dat op weg was van Cairo naar Beyroet, had 12 personen aan boord. Volgens Tel Aviv bevond het vliegtuig zich buiten de luchtcorridor en het werd daarom ter identificatie naar Lydda gebracht. De Jordaanse premier heeft de am bassadeurs van Engeland en de V.S. medegedeeld, dat Jordanië steun zal verlenen aan Egypte als de Israëli sche aanvallen „voortduren. Ook dit weekeinde loerde de dood langs de weg Op de verkeersweg te St. Antonius- Brecht bij. Antwerpen is gisteren een auto. bestuurd door de 45-jarige heer Polak uit Eindhoven tegen een boom gereden. De bestuurder en zijn zeven jarige dochtertje waren op slag dood. Mevrouw Polak werd zwaar gewond, het dertienjarige zoontje kreeg lichte kwetsuren. Naar het onderzoek uit wees zou de heer Polak achter het stuur door een beroerte zijn getrof fen, waarna de wagen de goede rich ting verloor. Onder de gemeente Ubbergen-Beek bij Nijmegen verloor de heer It. Dree- sen, uit Kleef, in een bocht van df Beekse straatweg vermoedelijk d« macht over het stuur van zijn perso nenauto. De wagen botste tegen een ijzeren mast van de bovenleiding van de tram. De bestuurder was op slag dood; twee andere Klevenaren wer den zwaar gewond. Baby van zes maanden overleden in wieg. In een woning aan de Weesperzijde te 'Amsterdam hebben de ouders gis teren hun zes maanden oude baby, de jongste van hun twee kinderen, dood aangetroffen in een uitneembare bak van een kinderwagen. Het meisje had op de buik liggen slapen met het ge zichtje in het kussen. Vermoedelijk is het tengevolge daarvan gestikt. IMPASSE DOORBROKEN Voor onderhoud met Ben Yoessef Tlit Parijs zijn Zondag twee Marokkaanse leiders per vliegtuig naar Ma dagascar vertrokken voor een onderhoud met de verbannen sultan, Mo hammed Ben Yoessoef. De leiders zijn Belmehdi Bakkai, de vroegere pasja van Sefrou en Fathi Ben Slimane, een gematigde nationalist, die een goede rokkaanse kabinet te worden. kans maakt premier in het door de Franse regering voorgestelde Ma- Si Mohammed Babi Berrada, een leider van de Marokkaanse Istiqlal partij, die op vriendschappelijke voet stond met verscheidene Franse mi nisters, is Zondag te Casablanca vermoord. De reis van de twee Marokkaanse leiders naar Madagascar wordt in Parijs' beschouwd als een doorbreken van de klaarblijkelijke impasse in de Frans-Marokkaanse besprekingen. Si Mohammed Babi Berrada werd voor zijn deur door onbekenden neer- geschocen; hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De politicus stond bekend als een' van de meest gema tigde figuren van zijn partij. Vijftien maanden geleden ontkwam nij op het nippertje aan een bomaanslag. De Istiqlal, heeft geprotesteerd te gen de collectieve vergeldingsmaat regelen, die vijftien dagen lang mee dogenloos zijn voortgezet in de ge- *bieden van üeed Zem, Koeribgha en Kenifra. Men eist, dat een commissie van onderzoek naar Marokko wordt gezonden om „de ware oorsprong en de werkelijke oorzaken" van de ge beurtenissen van 20 Aug. vast te stellen. Bij Kenifra zijn 17 Berbers gear resteerd, die er van verdacht wor den te hebben deelgenomen aan de- moord op- de journalisten. Een der ge arresteerden bekende een der daders te zijn. De anderen worden beschul digd van medeplichtigheid. Aanlei ding tot de arrestatie was het vinden van schoenen en fototoestellen van de journalisten bij de Berbers. Tijdens de feestelijke viering van het 65-jarig bestaan der muziekvereni ging Rülandiate Rïlland-Bath bood burgemeester J. C. W. Jobse de voor zitter, de heer L. Nagelkerke, een enveloppe met f 500 aan namens het gemeentebestuur. (Foto P.Z.C.) De Franse regering heeft besloten steun aan Tunesië te verlenen tenein- het land in staat te stellen over de economische en sociale moeilijkheden te geraken, waarin het door de de slechte oogst is gekomen. Voorzien is in een crediet van drie milliard en vierhonderd millioen francs en een schenking van twee milliard en twee honderd millioen. Politiebureau nn Cyprus overvallen Door Griekse verzetslieden. Dertig Griekse verzetslieden, die zwarte maskers droegen, hebben Za terdagochtend vroeg een overval ge pleegd op het politiebureau van het dorp Paralini, dat ongeveer tien kilo meter ten Zuiden van Famagusta is gelegen. De overvallers kwamen in twee vrachtauto's aanrijden. Zij maakten zich van wapens en ammunitie mees ter en vernielden telefoon- en radio installaties. Een buiten op post staande politie man en drie collega's, die zich binnen bevonden, werden door de verzets strijders overvallen en geboeid, ter wijl hun door een prop in de mond werd belet te schreeuwen. Men meent, dat de overval, die slechts enkele minuten duurde, is ge- I organiscera door de ..Eoka". de op Cyprus ondergronds werkende bewe ging. die aansluiting van het eiland bij Griekenland wil. Staande op de voorplecht van de Veerse reddingboot „M. C. Blanken- heym" kniplc de burgemeester van Goes, Mr. W. C. ten Katehet lint door, waarmee de Goese jachthaven officieel was geopend. (Foto P.Z.C.) Henri Eerens overleden In het Haagse ziekenhuis Bronovo is op 68-jarige leeftijd overleden de toneelspeler Henri Eerens (pseudo niem), die de laatste zeven jaren ver bonden is geweest aan de Haagse Co- medïe (directie Steenbergen en La- seur). Henri Eerens heeft in Dort mund gestudeerd aan de Bühner Hochschule en kwam daarna naar Nederland. Hij was achtereenvolgens verbon den aan verschillende toneelgezel schappen, onder andere dat van Eduard Verkade, waar hij ook in Shakespeare- rollen optrad. is het vijftig jaar geleden, dat te Portsmouth tussen Rus land en Japan vrede werd ge sloten, waardoor een einde kwam aan de Russisch-Japanse oorlog; vieren de Ver. Staten La bor-day; kan men op het telefoon net Amsterdam na het draaien van nummer 123.123 voortaan een cri tische beschouwing be luisteren over de in de hoofd stad draaiende films. VWVWVWVNNNNiVWV\\'V»A'V E 55 TEN EINDE Opinies van het publiek over televisie-experiment. De „E 55 blijkt ruim drie millioen bezoekers uit binnen- en buitenland te hebben getrokken. Toen Zaterdag avond om zeven uur de eigenlijke manifestatie met de plechtigheid van de vlagstrijking werd besloten, was men nog maar enkele honderdtallen van de drie millioen verwijderd. De poorten van de unifesti bleven even wel zoals iedere dag open. Zo kon het gebeuren dat omstreeks acht uur de drie millïoenste de con trole passeerde. Het was de 73-jarige mevrouw Van den BergSlinger land uit Rotterdam, die vergezeld van haar 76-jarige echtgenoot reeds het derde bezoek aan de „E 55" bracht. Door de enorme drukte op het feestterrein kon er van enige plech tigheid bq de ingang geen sprake zijn. Het werd tegen middernacht, dat het echtpaar op het terras van de „Heren Zeventien" op de Place Mondiale in bijzijn van burgemeester en mevrouw Van Walsum, het vol tallige bestuur van de „E 55" en or ganisator Kleyboer. gehuldigd werd. Het kreeg een televisietoestel met aanleg als feestgeschenk. Van acht uur af tot ver na mid dernacht heeft het nog nieuwe toé- schouwers gestroomd. T elevisiereclame Met een avonduitzending is Zater dag op de E 55 ook het televisie-ex periment afgesloten. Na deze uit- RECORD-OPBRENGST AAN GERST GEBOEKT Grasland lijdt echter sterk van de droogte De Zeeuwse boeren moeten verschillende jaartjes teruggaan om zich een zo ideale oogstperiode te herinneren, als men dit jaar heeft gehad. Mèt de duizenden vacantiegangers, die aan de Zeeuwse stranden hebben genoten van de milde zon, zullen de boeren met tevredenheid kunnen te rugdenken aan de prachtige Augustusmaand van 1955. Temeer, omdat gemiddeld genomen, de oogstresultaten ook niet sTecht zijn te noemen. Er zijn echter ongunstige uitzonderingen. Voor veehouders, die hun dieren op dorre en veelal kaalgevreten weiden moeten laten lopen, is deze droge en zonnige periode, minder gunstig. Hetzelfde geldt voor de akkerhouwers op verdrogende gronden als het Kraayertcomplex iii .Wes telijk Zuid-Beveland, waar de opbrengst gedrukt is, terwijl het in voor malige rampgebieden van Schouwen en Kruiningen, waar men nog hoofdzakelijk op de verbouw van gerst, is aangewezen, ook niet zal mee vallen om de zaak financieel kloppend te krijgen. laatste deel van de groeiperiode ook zeer gunstig te zijn geweest, want er zijn record-opbengsten ge noteerd. Wat gaat men zeggen van een opbrengst van 6300 kg per ha, zoals van een blok van 40 ha Piro- line in de Wilhelniinapolder werd verkregen? Natuurlijk behoort een dergelijke record-opbrengst wel tot de uitzonderingen, maar gemiddeld kan men de opbrengst van de gerst dit jaar toch wel op ongeveer 5000 kg per ha stellen. Wanneer men nagaat, dat in 1951 en 1952 ge middeld 3700 kg en in 1953 en 1954 4200 kg werd geoogst, dan hebben de gerstvcrhnmvers dit jaar zeker niet te klagen Op de goede gron den, dan wel h- verstaan. Op Schouwen en in de polder Kruiningen kotr.1 men slechts ^aan opbrengsten van 500 tot 3500 kg per ba. Er zijn daar dus grote verschillen. De gemiddelde op brengst blijft in deze voormalige rampgebieder vermoedelijk iets Be neden de 2500 kg. In de overige De tarwe moest vorig jaar onder zeer ongunstige omstandigheden worden gezaaid, zodat de stand in het voorjaar nogal te wensen over liet. De rassen, welke niet door roest werden aangetast, kwamen toch boven een normale oogst uit, zodat de zomer zeker gunstig is ge weest voor de granen. Alleen was er, zo men weet, de tegenvaller met het ras Heines VII, dat in Zeeland het meest werd uitgezaaid, dóch door roestaantasting sterk teleur stelde. De opbrengst van de Heines VII schommelt nu tussen de 3000 en 4000 kg, terwijl de overige rassen 4000 tot 5000 kg per ha opleveren. Het gevolg zal wel zijn, dat het ras Heines VII, behalve op bedrijven waar nog. een redelijke opbrengst werd verkregen, van de Zeeuwse velden verdwijnt. Rassen als Sta ring, Alba, Made en Cappelle Des- prez maken nu een mooie kans RECJüiiD-OI'BUENGST Voor de zomergerst blijkt het drooggekomen polders, met uitzon dering van geëgaliseerde percelen en de gebieden rond de stroomga- ten, is de opbrengst niet ver van normaal. Behalve voor de groei, was het weer ook gunstig voor het oogstwerk. Vooral bij de gerstoogst werd veel gebruik gemaakt van de combines. Aangenomen kan worden, dat in Zeeland 35 van de gra nen met de combine is geoogst. VOCHTGEHALTES LAAG De coöperaties en de vrije handel hadden zich gedachtig de erva ringen van vorig jaar vóór de oogst grote zorgen gemaakt, hoe zij het graan tijdig zouden kunnen drogen. Achteraf blijkt, dat deze zorgen' overbodig zijn geweest. De drogerijen zijn practisch niet in gebruikt geweest, omdat het vocht gehalte van de granen van goed tot abnormaal laag was. We hoor den zelfs percentages van 14 en minder. Ue vlasboeren deelden ook in de goede gang van zaken. Het vlas groeide flink en dank zij het droge weer. blijkt de stikstofgift, die ei genlijk wel wat aan de hoge kant was, nog juist goed te zijn geweest. Over het algemeen was het vlas goed van lengte, met recht stro en een goede zaadopbrengst. De ge middelde opbrengst ligt rond de 8700 kg per ha. Al naar gelang van de kwaliteit, liep de prijs uiteen van 18-23 ct. per kg, hetgeen rede lijk is. DE ERWTEN Dan de veelbesproken erwten! Daar erwten in het voorjaar vrij goed tegen de koude bestand zijn. groeide het gewas van het begin af goed. Hoewel de boeren over het algemeen de insecten in dit gewas toch reeds heter bestrijden dan voor enkele jaren het geval was, lijkt .(Vervolg op pag. 5). zending deed de heer Stapel van het Ned. Instituut voor de Publieke Opi nie mededeling van de conclusies, waartoe hij na een onderzoek bij de Rotterdamse televisiekijkers was gekomen ten aanzien van televisie reclame. en de commerciële televisie. Ongeveer een kwart van alle toestel- - bezitters in de gemeente Rotterdam was ondervraagd. De uitkomsten werden gesplitst in de meningen van hen, die thuis de E 55-programma's zagen en van hen, die langs andere wegen tot een oordeel kwamen. Naar het oordeel van het Nipo is bewezen, dat Nederlandse televisie reclame doop een grote meerderheid wordt gewaardeerd. Door de enquê-" teurs werd o.m. gevraagd, of men nu voor of tegen de invoering van recla me in de gewone Nederlandse televi sieprogramma's zou zijn. Van de thuiskljkers was 73 procent voor in voering. 6 procent verklaarde zich neutraal, 7 procent was ertegen en 14 procent had geen oordeel. Van de Rotterdamse televisiebezitters, die de E 55 thuis niet konden ontvangen, verklaarde 43 procent zich voor re clame in de normale TV-uitzendïn- gen, 8 procent bleef neutraal, 9 pro cent was ertegen en 40 procent had er geen oordeel over. Voortgaande opbouw Het officiële slot van de eigenlijke tentoonstelling, het strijken van de vlag, geschiedde door 24 jonge Am bachtslieden. Vier muziekcorpsen lie ten vervolgens gezamenlijk het Wil helmus horen, waarna 200 in het wit geklede meisjes nieuwe vlaggen om hoog staken, om aan te duiden, dat al is de E 55 geëindigd, het opbouw werk van Nederland voortgang vindt. De algemene voorzitter van de E 55, ir. J. W. Ernste, had over die voort gang reeds gesproken in zijn officië le sluitingsrede, waarin hij voorts o.m. mededeelde, dat het doél is be reikt. Door de E 55 is de naam van Nederland en van Rotterdam opnieuw over de gehele wereld gegaan. In tegenwoordigheid van 20.000 toe risten hebben de 15.000 burgers van San Marino Zaterdag het 1.655-jarig bestaan van hun land gevierd, dat met zijn op pervlakte van honderd vierkante kilome ter de oudste en kleinste souvereine re publiek ter wereld is. Het weer in Europa Volgens de vveerrapporten van Zon dagavond 19.00 uur. Stockholm, licht bewolkt 21 gr. Oslo, zwaar bewolkt 20 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 19 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 22 gr. Londen, zwaar bewolkt 23 gr. Luxemburg, half bewolkt 22 gr. Parijs, licht bewolkt 24 gr. Bordeaux, licht bewolkt 27 gr. Grenoble, zwaar bewolkt i 25 gr. Nice, zwaar bewolkt 27 gr. Genève, regenbui 24 gr. Zürich, nevel 25 gr. Locarno, half bewolkt 27 gr. Berlijn, onbewolkt 21 gr. Frankfort, half bewolkt 23 gr. München, onbewolkt 24 gr. Wenen, onbewolkt 27 gr. Innsbruck, geen opgave. Rome, hevel 31 gr. Ajaccio, half bewolkt 30 gr. DE VERWACHT... VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met voor namelijk in net Noordwesten kans op wat regen. In het Zuidoosten aanvankelijk nog zonnig. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 6 September Zon op; 6.00 onder: 19.20 Maan op; 20.31 onder: 11.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1