Minister Witte pleit voor hogere productiviteit in bouwbedrijf [kl A imm Bandopname voor rheuma-actïe werd „afgetapt" ONVERZOENLIJKE REDE VAN PRESIDENT PER0N MAGAZIJNBEDIENDE LICHTTE ZIJN VERLOOFDE OP VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG EEN TEKORT VAN 200.000 WONINGEN Geen financieringsmoeilijkheden De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft in een causerie over de zender Hilversum I, 'n beroep gedaan op de bouwnijverheid om opvoering van de productiviteit als eerste taak voor de komende jaren te zien. Ir. Witte begon zijn inleiding met te zeggen dat het woningprobleem als sociaal probleem nummer één kan worden gekenschetst. Sinds de bevrij ding zijn er 403.000 woningen gebouwd, maar er is nog een tekort van 200.000. Voor bevolkingsaanwas en vervanging van oude woningen zullen er per jaar al een 45.000 woningen nodig zijn, zodat by een geraamde pro ductie van 65.000 per jaar het tekort pas na tien jaar zal kunnen zijn inge lopen. Wg moeten daarom zoeken naar mid delen om de situatie van liet ogenblik zo mogelijk te doorbreken. Dit kan slechts geschieden door de woning productie op te voeren, aldus de heer Witte. In feite is het thans de totale bouwcapaciteit, en wel in hoofdzaak het aantal beschikbare bouwvakarbei ders, dat de totale omvang van de bouwproductie bepaalt, zo ging de mi nister verder. Daarna bestreed hij de opvatting, dat er een rechtstreeks verband be staat tussen het huurpeil en het aan tal geproduceerde woningen. Een op timale woningproductie kan ook bij 't in ons land gevoerde huurbeleid wor den verkregen door de op dit huurbe leid afgestemde subsidiepolitiek. De vraag wordt vaak gesteld of de wo ningproductie, die thans aanzienlijk hoger ligt dan ooit voor de oorlog het geval was, nog niet verder zou Kun nen worden opgevoerd. Zoals bekend liggen de moeilijkhe den voor de woningbouw thans niet in het ontbreken van kapitaal om de woningen te financieren. Daarom helpt- het ook niet als wij voor méér woningen subsidie zouden verstrek ken. Het resultaat zou dan immers niet zijn, dat er méér woningen ge reed kwamen. Integendeel. Er zou nog meer werk op de markt komen dan het teveel dat er nu al is. Minister Witte meende, dat de bouwtijd langer zou worden, het tem- eo verlaagd en de prijzen verhoogd, e belangrijkste bottleneck voor de bouw van meer woningen zag hij thans uitsluitend bij het aantal be schikbare arbeidskrachten en daarom staan er slechts drie wegen open om Viruly verlaat de K.L.M. Met ingang van 1 September heeft oud-commodóre Adriaan Viruly op eigen verzoek de dienst van de K.L. M. verlaten. Viruly zal zich na een 38-jarige vliegersloopbaan waar van 23 jaar bij de K.L.M. geheel aan zijn literaire werkzaamheden gaan wijden. In het hoofdkantoor van de K.L. M. in Den Haag hebben leden van de directie en de staf, te weten de pre sident-directeur, de heer I. A. Aler en de directeuren de heer F. Besan- con en drs. M. J. van der Ploeg, Don derdagmiddag^ in een intieme bijeen komst afscheid van de heer Viruly genomen en hem hulde gebracht voor net vele, dat hij in een lange reeks van jaren voor de K.L.M. en de ver- keersluchtvaart in het algemeen heeft gedaan. Geen gedwongen lening in Indonesië Prijsdaling verwacht na nieuwe importregeling De Indonesische regering zal niet overgaan tot het knippen van geld; verder zal er geen gedwongen lening worden uitgeschreven en zal er geen devaluatie worden toegepast. Dit heeft de minister van financiën Soe- mitro, Donderdag medegedeeld op een persconferentie, die Belegd was ter toelichting van de nieuwste im portmaatregelen. Het eerste resultaat dat de minis ter van de nieuwe importmaatregelen verwacht is prijsdaling. Minister Soe- mitro zeide verder, dat 80 procent van de deviezen beschikbaar zal wor den gesteld voor urgente consumptie goederen en om de producenten te Door de nieuwe importregeling zal een deviezenvergunning binnen zeven dagen gereed kunnen zijn tegenover de maanden, die het tot nu toe kost te. Er zal nieuwe registratie en schif ting worden toegepast, ook ten aan zien van de buitenlandse importeurs. REDEN. De politie in Milwaukee hield de 39-jarige Henry Krahl aan, omdat hij herhaaldelijk automobilisten be ledigde, die in een Cadillac voorbij reden. Hij werd naar een psychiater gezonden maar de reden was gauw gevondeneen automobilist met een Cadillac had hem zijn meisje afge snoept. KALM AAN, In New Castle-on-Tyne wilde de ruim twee meter lange en stevige Angus Cleghorn in een school inbreken. Maar hij werd betrapt door de 51-jarige onderwijzeres Gertrude Bird, die hem bijna k.o. sloeg. Bijna want zo verklaarde Gertrude: „Ik zou hem hebben kunnen bezeren, maar ik hou niet van ruzie en daarom heb ik maar niet .hard geslagen BETER. De politie in Stuttgart heeft een bende van zeven valse munters ontmaskerd. Zij probeerden valse geld stukken van 5 Mark aan de man te brengen, maar werden ontdekt, omdat deze munten van een veel betere kwa liteit waren dan de echte. tot een grotere woningproductie te komen. Al deze drie wegen kunnen gelijktijdig bewandeld worden. Meer arbeiders De eerste is vergroting van het aantal geschoolde bouwvakarbeiders. De tweede weg is het beperken van de uitvoering van bouwwerken, die, alhoewel ze op zichzelf zeer nuttig en vaak noodzakelijk zijn, toch niet zo urgent kunnen worden geacht als de woningbouw. Nu bleek, dat hierdoor nog met genoeg ruimte voor de wo ningbouw werd geschapen, worden sinds 1 Aug. j.l. ook bouwwerken, die van f 10.000.tot f 100.000 kosten, afgeremd. Hogere productie De derde weg, waar naar de me ning van de minister de grootste mo gelijkheden liggen, is de weg van de opvoering der productiviteit. Hij wil dit bereiken door: Een betere organisatie van het werk. Een hogere arbeidsprestatie per Langer werken in de zomer. Een stimulerend tariefstelsel. Doorwerken in de winter. Normalisatie en standaardisatie van plattegronden en onderdelen. Prefabncage, dus op de fabriek in serieproductie klaarmaken van on derdelen met als uiterste resultaat de systeembouw. Het is duidelyk, zo merkte de mi nister op, dat voor verdere opvoering van de productiviteit intense samen werking tussen de bedrijfsgenoten, werkgevers en werknemers en de ar chitecten, moet plaats vinden en dat ook de overheid in dit overleg een rol kan en moet spelen, omdat zij door haar voorschriften en subsidiepolitiek enerzijds stimulerend kan werken, anderzijds aanwezige hindernissen kan opruimen. Grote heidebrand bij Wezep Op de heide bij het kamp Wezep op de Noord-Veluwe is gistermiddag brand uitgebroken. De brand woedde achter de Prinses Margriet-kazerne. Reeds Woensdag was een begin van brand ontdekt, nadat schietoefeningen waren gehouden. Ofschoon de brand uiterlijk werd geblust is het vuur on der de veenlaag blijven doorsmeulen, zodat Donderdag de vlammen opnieuw oplaaiden. Een aangrenzend boscom- plex werd behouden. Vijfhonderd mi litairen kwamen in actie om de heide brand te bedwingenzij werden geas sisteerd door de brandweercorpsen van Epe, Nunspeet, Heerde, Apeldoorn en Oldebroek. In de namiddag was het gevaar geweken. Vrijbrief voor Peronisten Peron trok zijn aanbod om af te tre den in tijdens een grote betoging in Buenos Aires. Hij sprak vervolgens een rede uit, die de meest onverzoenlijke is, die hij ooit gehouden heeft. In de meest kras se termen riep hij de Peronistiscbe beweging op tot nieuwe strijd. „Een ieder", aldus Peron, „die zal trachten om de orde te verstoren door zich te vergrijpen aan het gevestigde gezag kan door iedere Argentijn ge dood worden. Alle Peronisten dienen deze gedragslijn voortaan te volgen". „Wanneer een der onzen valt, die nen vijf der hunnen te sneuvelen. Wij hebben genoeg bewijzen van gema tigdheid geleverd, laten wij nu bewijs leveren van onze energie". „Laat onze tegenstanders ook weten, dat wij de rechten van het Argentijn se volk zullen verdedigen, zelfs als wij al onze tegenstanders zouden moeten liquideren. Het alternatief is duide lijk: ofwel wij zullen gezamenlijk moeten strijden en moeten overwin nen om onze veroveringen te verde digen, ofwel de oligarchie zal al ons Geld nodig voor atoomproeven Een ontgoocheld meisje heeft de politie te 's-Gravenhage ervan in kennis gesteld, dat haar verloofde, een 23-jarige magazijnbediende, haar voor 2500.- heeft opgelicht. De jongeman is aanvankelijk aan gehouden, maaf hij mocht later weer naar huis. De verloofden werkten beiden in een Haags warenhuis. De jongen vertelde het meisje, dat hij bij de geheime dienst werkte en belast was met de controle in het bedrijf. Het was toch wel mogelijk dat zelfs in de stukken die het meisje tikte, een geheime code zat... Daarna moest de fantasierijke magazijnbediende een vliegtuigmo del maken in opdracht van het mi nisterie van oorlog. Hij zou er 10.000 voor krijgen. Het model was bestemd voor atoomproeven in de Nevada-woestijn in Amerika. Het was zo vervelend, vond hij, om steeds voorschotten te vragen en het meisje had pas een erfenis ge kregen Het meisje gaf hem 2500.-. Hij sloeg aan het werk. Het bleek zo'n omvangrijk karwei te zijn, dat zij allebei ontslag uit het warenhuis namen. Tenslotte kwam het verhaal, dat de jongen naar Bonn moest, om mee te werken aan de opbouw van het nieuwe Duitse leger. En daar mee viel hij door de mand. Hij zou 'n reis van enkele dagen naar deze Duitse stad maken, het meisje con troleerde dit en leerde daardoor de harde waarheid kennen. Nu is de verloving uit. werk vernietigen. Deze oligarchische kliek bedient zich van heel wat ver schillende voorwendsels: zij spreekt van vrijheid, van rechtvaardigheid, van godsdienst of van wat dan ook, waarachter zij zich poogt te verschui len om haar doelstellingen te berei ken. Doch zij streeft slechts naar één ding: terug te keren naar de situatie die i 1 bestond". Brief van Grandval gepubliceerd Vertrouwelijk schrijven aan president Coty Het bureau van de Franse minis ter-president heeft een protest gepu bliceerd tegen het afdrukken van een brief van de afgetreden resident- generaal van Marokko aan de presi dent van Frankrijk in de pers. De brief is in „Le Monde" versche nen. Door de publicatie van de brief komen uittreksels van vertrouwelijke diplomatieke telegrammen aan het licht, hetgeen schadelijk voor het openbare welzijn wordt genoemd. Er is een onderzoek naar de gang van zaken ingesteld. Grandval heeft van zijn kant even eens protest laten horen. Hij zegt o.m. dat de brief, die 26 Augustus geda teerd was, het eigendom van de presi dent was van het ogenblik van de verzending af. Publicatie toont des- halve een gebrek aan eerbied voor 't staatshoofd. Bovendien toont de in houd van de brief reeds, dat geheim houding betracht moet worden. Grandval, die om een onderzoek vraagt, noemt publicatie daarom een vergrijp tegen de beroepsregels, dat mogelijk de waardigheid en de kalm te, die hij gaarne aan zijn aftreden verbonden zou zien, in gevaar brengt. De Britse ambassadeur in Nederland, sir Paul Masonbracht Donderdag o.a. vergezeld van zijn echtgenote een bezoek aan de veiling te Kapelle. Zijn belangstelling raakte niet alleen de organisatorische zijde van het vei lingwezen; ook het fruit zelf was er nauw. in betrokken. De ambassadeur liet zich een appel best smaken! (Foto P.Z.C.) Kwestie-Cyprus achter gesloten deuren De ministers van buitenlandse za ken van Groot-Brittannië, Grieken land en Turkije hebben besloten via geheime besprekingen te trachten de impasse in het overleg over de toe komst van Cyprus te doorbreken. De eerste geheime bijeenkomst zal van daag worden gehouden. pillllllllllllllllllllllllllllllllM Twee-vijfde van V.S. op één foto p De Amerikaanse marine s heeft een foto voor publicatie ter beschikking gesteld, wel- s ke van een hoogte van onge- ff veer 160 kilometer van een raket is gemaakt. h- s De foto, die het grootste H oppervlak van de aarde be- slaat, dat ooit van een enkel f§ punt uit is gemaakt, geeft bijna 3.250.000 vierkante ki- lometer weer en toont de ge- n hele staat' Texas en delen van negen andere Ameri- kaanse staten alsmede een jg deel van de Golf van Mexico, hetgeen neerkomt op onge- s veer tweevijfden van de Ver- M enigde Staten. De foto werd 5 October 1954 gemaakt. De raket werd afgevuurd op de proefterreinen van New Mexico. n llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllllll VERKLARING VAN ORGANISATOR Er kon evenwel geen fraude ontstaan De heer A. M. Bergers, organisator van de rrheuma-actie, beweert dat een lek werd geconstateerd 24 uur nadat hij de geheimen had toever trouwd in verband met een bandopn ame. Dit was vijf dagen vóór de uitzend ing van het rheuma-programma op 16 Augustus. Vóór die tijd waren de geheimen uitsluitend bekend aan hem zelf, de politiedeskundige prof. dr. W. Froentjes uit Üen Haag en enkele politieautoriteiten van het hoofdbureau van politie te Rotterdam. De AVRO moest vooraf de gehei men weten omdat de rheuma-uitzen- ding niet rechtstreeks was, maar via een band de lucht in ging. Deze moest enkele dagen voor de uitzen ding wbrden gemaakt. In overleg met de politie vertrouwde de heer Ber gers de AVRO de geheimen toe. Toen hij later merkte, dat er iets was uitgelekt, weigerde de heer Ber gers toestemming te geven voor het uitzenden van de bandopname, zo meldt „Het Parool." Er is aldus de heer Bergers toen enkele uren voor de uitzending een nieuwe band met een nieuwe tekst gemaakt in een afgesloten stu dio, die onder pouue'-bewaklng stond. Het personeel, dat de opname maakte, stond tot aan het uur van de eigen lijke uitzending onder direct toezicht van politiemensen in burger. „Afgetapt" De heer Bergers beweert niettemin een aanwijzing te hebben ontvangen, dat deze bandopname „afgetapt" zou zijn. Hij heeft dit meegedeeld aan de politie te Hilversum, die deze kwestie heeft overgedragen aan de Rotter damse politie. De Nederlandse Radio Unie stelt, dat „aftappen"' niet mo gelijk is geweest. Donderdag is in Middelburg dc we kelijkse vaste veemarkt officieel ge opend door burgemeester mr dr N. Bolkestcin, die na syn openingsivoord te hebben uitgesproken een kijkje nam bij de „aanvoer", (Foto P.Z.C.) Over de aard van de geheimen wilde de heer Bergers niets meede len. Hij stelt, dat 't „lek" niet zoda nig is geweest, dat er fraude door kon ontstaan. De mensen, die „iets" wisten, wisten toch niet voldoende om van de rheuma-couvertjes die met een prys te herkennen. De ruim 5000 prijzen zijn door de politie „vermengd" tussen de vijf mil- lioen verrassïngscouvertjes. De poli- tie-deskundige prof. Froentjes uit Den Haag heeft verklaard, dat er geen onderscheid was tussen een cou- vertje mèt en een couvertje zonder prijs deelde de heer Bergers mee. „Voor de actie begon is er overleg gepleegd met het departement van Justitie. Deze heeft de zaak aan alle kanten bekeken voor toestemming tot de actie werd gegeven." Er zijn, nu de actie is afgelopen, nog 10.000 k 15.000 couvertjes over. Deze staan verzegeld in de kelder van het rheuma-kantoor te Rotter dam en zullen medio September door de politie worden „ontprijsd." Nieuwe opname De AVRO-medewerker, de heer J. Bronkhorst, assistent van de heer Jan de Winter, die met de leiding van deze opnamen belast is geweest deel de mede, dat de heer Bergers de nieuwe onthulling als een directe, vol komen onvoorbereide uitzending wil de doen geschieden. De onthuller, de heer Van Kollenburg, zou in de om- roepcel een papier krijgen met het nieuwe geheim en de nieuwe onthul ling en dit dan onvoorbereid voor de microfoon moeten oplezen. De heer Bronkhorst heeft dit als omroepman van de hand moeten wij zen, ook al omdat er op deze wijze dertien minuten „wit" overbleven. Er is toen gezocht naar een andere op lossing en de medewerkenden aan de radio-uitzendingen hebben verklaard desnoods onder politiebewaking te willen werken. In de NCRV-studio is enkele uren voor de uitzending onder bewaking van drie rechercheurs van de Hüver- sumse politie inderdaad de nieuwe opname gemaakt. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen op 8 en 9 Juni van het volgend jaar een staatsiebezoek aan Stockholmbrengen. Het Wereldgebeuren Vriendelijk afgezant uit Tokio De Japanse minister van buiten landse zaken, Sjigemitsoe, ver toeft thans in Washington om in besprekingen met o.a. minister Dulles, méér zelfstandigheid voor To kio te bereiken. Aan de onderhande lingen nemen ook de chef van de Amerikaanse generale staf, admiraal Radford en minister Robertson i de fensie) deel. Sjigemitsoe wil de mili taire samenwerking tussen beide lan den, vastgelegd in een veiligheidsver drag in die zin veranderen, dat het meer een écht bondgenootschap wordt. Japan zou zijn defensie uit breiden en het aantal Amerikaanse troepen zou verminderd kunnen wor den. Daarmede zou ook een deel van de spanning in Japan door de aanwe zigheid van deze troepen verminde ren. Voorts bepleit hij in Washington toelating van Japan tot de Verenigde Naties en verzachting van het Weste- lyk verbod van handel met. rood Chi na. Hij achtte het natuurlijk, dat Ja pan nogal verlangend kijkt naar het uitgestrekte afzetgebied, dat commu nistisch China wellicht bieden kan. Tien j'aar is het geleden, dat de vol ledige capitulatie werd getekend op net slagschip de „Missouri". Er waren bepaald geen vrijwilligers aan Japanse zijde om deze plicht te vervullen. De premier werd onge schikt bevonden, omdat hy de oom van de Keizer was, de vice-premier was bang voor latere gevolgen en tenslotte werd de missie toevertrouwd aan Sjigemitsoe. Thans op 68-jarige leeftijd probeert Sjigemitsoe het verleden te doen ver geten. Hij komt als een vriend, zo zegt deze bewindsman, die daarbij zijn uiterste best doet om de Japanse zaak in een gunstig daglicht te stel len. Hij kan daarbij 7putten uit een rijke ervaring in diplomatieke dienst. Als zoon van een geleerde in Chi nese klassieken, verbonden aan de Keizerlijke Universiteit in Tokio, maakte hij zijn carrière in de diplo matie. Hij nam aan, dat Japan grote delen van China onder zijn macht zou kunnen brengen en dacht dat dit zou kunnen gelukken, zonder daarbij in conflict te komen met de V.S. Sjige mitsoe werkte in Londen, Berlijn en in Portland (V.S.)was lid van de Ja panse delegatie op de vredesconferen tie in 1919 in Versailles en steunde als minister voor Chinese zaken (1931 1933), zonder enige gemoedsbezwa ren de Japanse invasies in dit gebied. China is volgens Sjigemitsoe in feite geen rijk of een staat. In Sjanghai gooide een Koreaanse patriot een zelfgemaakte handgra naat naar een groep van Japanse of ficiële personen; Sjigemitsoe werd ge wond en verloor een been. Eenmaal in het Westen toonde hg zich afkerig van conflicten met En- feland en de Verenigde Staten. Hij antte zich tegen de Japanse machts wellust, die leidde tot Pearl Harbour en wilde ook niets weten van een ver bondenheid met Duitsland en Italië. Churchill getuigde in 1941 van hem, dat zijn gehele houding altijd vrien delijk was en dat er geen twijfel be stond aan welke kant Sjigemitsoe stond. Nadat de oorlog een slechte keer nam voor Japan trachtte hg als minister van buitenlandse zaken vre desonderhandelingen te bewerkstelli gen. Maar hij kon zijn ministeriële collegae niet van hun ongelijk over tuigen. In April 1946 werd hij wegens zijn samengaan met de kliek van Tojo veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf, waarvan hij er vier en een half jaar heeft uitgezeten. Dank zg zijn stem aan Hatoyama bij het Vormen van de z.g. demo cratische partij, die onlangs aan de macht kwam, kreeg Sjigemitsoe zijn functie als minister van buiten landse zaken. Zijn doeleinden: „Alle sporen van de oorlog verwgderen, een systeem van zelfverdediging vervol maken, economisch onafhankelgk worden, sociale onrust voorkomen en eendracht bevorderen". Sjigemitsoe beseft dat Japan om dit te bereiken de steun van de V.S. nodig heeft. Be halve zijn directe doeleinden waar onder het in vrijheid stellen van 210 Japanse oorlogsmisdadigers door de V.S. hoopt hg in Washington ook n groter prestige voor Japan te be reiken. Met vele geschenken en zijn glimlachende dochter aan zijn zijde, is Sjigemitsoe gestart. Tien jaar na 2yn naargeestige taak aan boord van de „Missouri" proclameerde hij, dat hg op onmiskenbare wijze de vriend schap zou bevestigen, welke thans ge lukkigerwijs bestaat tussen Japan en de V.S. SJIGEMITSOE: glimlachend naar Washington. Mutatie in leiding van wederopbouw Als opvolger van ir. H. W. Mou- ton, die. zoals bekend Is, op 1 Oc tober wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als sec retaris-generaal van het ministerie van wederopbouw en volkshuisves ting zal aftreden, is benoemd dr. A. H. Günther.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5