Nieuwe veemarkt in Middelburg werd in gebruik gesteld SIR DE PAUL MASON BEZOCHT VEILING IN KAPELLE DERMATOLOOG A. SNETHLAGE IN MIDDELBURG JUBILEERT Iwin Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 19óó THANS EEN CENTRALE PLAATS VOOR DE HANDEL Vier officieren werden in Middelburg beëdigd Door kolonel L. A. van Baarsel Kolonel L. A. van Baarsel, in specteur van het Dienstvak der Mi litaire Administratie, heeft Donder dagmorgen in Middelburg vier offi cieren beëdigd. Dit geschiedde tij dens de plechtigheid op één der velden van de gemeentelijke sport terreinen. De beëdigden zijn twee de luitenants, die een opleiding aan de K.M.A. in Breda hebben gevolgd en thans bij het administratieve dienstvak zijn ingedeeld. Voor het front van de cursisten der le COAK, die onder commando van majoor J. Potteboom in carré stonden opgesteld, heeft kolonel Van Baarsel de "vier nieuwbenoem de officieren de eed van trouw af genomen. Daarna wees de inspec teur de zojuist beëdigden op de be tekenis van deze eed. Tot slot richt te hijzich met enige woorden tot officieren, kader en manschappen van de COAK. Na deze korte plechtigheid defi leerden de cursisten voor kolonel Van Baarsel, die daartoe in de St. Pieterstraat voor het gebouw van de RHBS op een podium had plaats genomen. Défilé-commandant was majoor Potteboom. Aan de beëdi ging en aan, het défilé verleende de Koninklijke Militaire Kapel muzi kale medewerking. Na een korte mars door de stad keerden de mili tairen naar hun kazerne terug. De namen der beëdigden zijn: W. E. Scherpenhuijsen Rom, J. ter Veer, K. F. Scholten en W. P. Jon- gebreur Op zijn tocht door agrarisch Zee land bracht de Britse ambassadeur in ons land, Sir Paul Mason, Don derdagmorgen op de terugweg naar Den Haag, nog een bezoek aan Ka pelle en Krabbendijke. Rond half tien arriveerde de heer Mason, vergezeld van zijn echtgeno te alsmede de heer Ronald Ede, land- bouwattaché en ir. A. H. Joustra, directeur van de buitenlandse agrari sche betrekkingen van het Neder landse ministerie van Landbouw, Feestelijke opening Jachthaven Goes De officiële opening van de nieuwe Jachthaven te Goes, die zoals gemeld, op Zaterdagmiddag a.s. om drie uur zal geschieden, belooft een feestelijk karakter te krijgen. De jachten van de leden van „De Werf" zullen zoveel mogelijk worden gepavoiseerd. Voorts worden leden van zusterverenigingen met hun vaartuigen verwacht, terwijl ook de reddingboot „M.C. Blankenheim" uit Veere aanwezig zal zijn. Des avonds zal de Jachthaven fees- "telijk verlicht worden. Aanbesteding Linker Reduit Vlissingen Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen hebben Don derdag 1 September aanbesteed het aanleggen van een riolerings- en stratencomplex, het graven van een gracht, het. maken van duikers en het ophogen van terreinen op en naast het zogenaamde „Linker-Re- duit" in het plan Bonedijke te Vlis singen. Ingeschreven werd als volgt: Walcherse Aannemersmij., Middelburg 299.600; L. J. Dekker, Vlissingen 299.000; Bolsenbroek N.V., Bloemendaal 247.000; Mabu- wat, Dordrecht 245.000; fa. Duijnhouwer, Goes 232.500; Gebr. 'Geldof, Serooslterke 231.000; Aannemingsbedrijf Zeeland, Middel burg 223.900; fa. Elam, Vlissingen 2Ï9.790; gebr. J. en M. Moerland, St. Annaland 219.000: J. de Oude, Biervliet 212.800; fa. E. L. K„ Schoondijke 204.440. De gunning werd aangehouden. Visserij en Voedselvoorziening, aan de veiling te Kapelle. Het dagelijks bestuur en (1e directeur van de vei ling waren hier ter begroeting aan wezig. In de directiekamer, waar zich ook de rijkscultuurconsulent in Zeeland, ir. J. Post zich nog bij het gezel schap voegde, heeft de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, de buitenland se gasten verwelkomd en hen een en ander verteld over de betekenis van de fruitteelt in Kapelle en omgeving. Voorts gaf hij een uiteenzetting over de werkwijze van de veilingen in het algemeen en die van Kapelle in het bijzonder. Vol interesse bezocht het gezel schap daarop het veilingcomplex waarbij de heer Dekker alsmede de directeur, de heer A. D. Snoep, van •voorlichting diende. In de mijnzaal nam de ambassadeur met zijn echtge note plaats in de lcopersbanken, om enkele denkbeeldige kopen op de klok af te drukken, waarop men het sorteren aan de moderne machines in ogenschouw nam en zelfs de koude werd getrotseerd om het koelhuis te bezichtigen. Terwijl de koffie werd geserveerd, heeft de heer Mason nog belangstel lend over een en ander van gedach ten gewisseld met deskundigen, waar bij hij zijn bewondering uitsprak over de doelmatige inrichting van de ge bouwen en de organisatorische op bouw van de veiling. Tot slot werd in Zeeland een be zoek gebracht aan het i'ruitbedriif van de heer Th. A. Vogelaar in Krabbendijke. AMBASSADEUR IN KOPERSBANK Liet zich de appelen goed smaken! Toekomstverwachtingen zijn hoopvol Donderdagmorgen werd in Middelburg de veemarkt officieel geopend. De markt is ingericht op het oude pleintje de Vismarkt, dat sedert lang niet meer voor zijn oude doel wordt gebruikt. Tot dusver werd in Mid delburg op verschillende plaatsen in de stad handel gedreven in rundvee, varkens en pluimvee. De nieuwe vee markt biedt kopers en verkopers thans een centrale plaats voor de handel. De ingebruikneming geschiedde door het college van B. en W., in aanwezigheid van tal van autoriteiten. Op deze eerste dag was er ondanks de droogte, die zijn invloed uiter aard deed gelden reeds een redelijke aanvoer van dieren, die voor de hand 1 waren bestemd. De aanvoer b estond uit 15 runderen, 5 kalveren, één geit, 43 biggen, een hoeveelheid pluimvee en een aantal konijnen. Reeds enkele minuten na de officiële start van de markt, waarbij van diverse zijden goede verwachtingen over de toekomstige ontwikkeling wer den geuit, kwam de eerste verkoop van enkele runderen tot stand. Voortaan zal de veemarkt elke Donderdag \yorden gehouden. Bij de aanvang van de openings bijeenkomst, die op het marktter rein in de openlucht werd gehouden, sprak burgemeester rar. dr. N. Bol- kestein een kort inleidend woord. Hij merkte op, dat aan de totstandko ming van de veemarkt vele voorbe reidingen zijn voorafgegaan. Spi\ dankte alle betrokken autoriteiten voor hun medewerking. Nog belang rijker dan de autoriteiten vond mr. Bolkestein echter de aanwezigheid van de mensen, die bij de handel in vee zijn betrokken. In dit verband verklaarde de burgemeester van mening te zijn, dat de meest regelmatige handel wordt verkregen wanneer er een markt is, een vaste plaats en een vaste tijd. „Het belangrijkst van al is echter het vee. Ik ben dan ook blij, dat ik hier een aantal koeien en varkens welkom kan he tenzo zei de burgemeester tenslotte. Het woord was hierna aan wethou der L. J. van 't Westende. Deze spreker ging in het kort de geschie denis van liet veemarktwezen in Middelburg na. Daaruit bleek, dat er lang geleden ook een centrale vee markt is geweest. De namen Var- kensmarkt, Kalvermarkt, Beenhou werssingel en Koestraat herinneren daaraan nog. Later ontstond een versi die reeds lange tijd aanleiding a tot klachten van omwonenden. Mede om die reden namen B. en W. destijds hét initiatief voor het inrichten van deze nieuwe markt, waarmee dus in zekere zin tot een oude verhouding wordt teruggekeerd. Het verloop van de markt zal nu voor het grootste deel afhangen van de betrokkenen bij de handel, zo meende de heer Van 't Westende. H\j toonde zich er van overtuigd, dat wanneer van die zijde de gewens te medewerking wordt gegeven, de markt zeker zal slagen. De wethouder sprak tenslotte even eens een woord van dank tot allen, die aan de totstandkoming hun krachten gaven. Daarbij noemde hij speciaal de commissie van advies veemarkt en de dienst van gemeen tewerken. Hierna verklaarde de heer .Van t' Westende de markt voor geo pend. Schuchter begin Na de heer Van 't Westende sprak de heer C. de Bruin uit Driebergen, voorzitter van de Nederlandse Vere niging van Handelaren in Pluimvee. Deze bood gelukwensen aan -net dit initiatief en hoopte, dat ook het rspreiding, siding gaf pluimvee op deze markt meer en meer in de belangstelling zou komen te staan. De heer C. Noordhoek, voorzitter van de Zeeuwse Bond van Veehandelaren, wekte de belangheb bende leden van zijn organisatie op tot activiteit, zddat de handel hier kan bloeien. Namens de afdeling Zeeland van de Bond van Varkenshandelaren sprak de heer H. J Colsen, voorzitter. Deze prees ook dé totstandkoming van de markt. De heer Colsen vroeg voorts om een brug voor de lossing van die ren, een voorziening, die naar zijn opinie, nog ontbreekt. Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteelt- consulent, bood eveneens zijn geluk wensen aan. Hij noemde de markt thans nog „een schuchter begin". Maar het begin kan tot iets groots uitgroeien. Centralisatie van de mark ten, zoals elders, is in Zeeland niet mogelijk gebleken, zo zei spr. Daar om neemt men hier zyn toevlucht tot kleinere eenheden. De heer Harm sen zei tenslotte te hopen, dat de nieuwe markt een nuttige schakel zal zijn tussen de handel, die tegen woordig op de bedrijven wordt gedre ven en de grotere markten, zoals die in Rotterdam en Den Bosch. Onder degenen, die verder bij deze opening van hun belangstelling blijk faven, bevonden zich de wethouders W. Kögeler en A. J. Berenpas,y de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heren C. Kammeraad en A. S. de Jonge en de directeur van gemeen tewerken, de heer A. J. W. Matthijs- sen met enkele van zijn medewerkers. Na een rondgang over de Markt be gaven de genodigden zich naar het Nederlands Koffiehuis, waar men nog enige ty'd bijeen was. VEERTIG JAAR MEDICUS Oudste nog praktiserende arts - 72 jaar - in Zeeland Dr A. Snethlagc, huidarts in Middel burg, zal Vrijdag 2 September a.s. zijn veertigjarig jubileum als praktiserend medicus vieren. In 1915 vestigde hij DR A. SNETHLAGE oudste in Zeeland NAAR AALST Een groep Vlissingse turners en turnsters zal op Zondag 4 September aanstaande de feestelijkheden in de Belgische stad Aalst opluisteren. De leiding van de groep berust bij de heer L. van der Steen, die van de „Turnkring der Stad Aalst" de uitno diging ontving het Oost-Vlaanderen- gouwfeest of beter de besluiting daarvan bij te wonen. Deze festivi teiten vallen samen met de elfde ver jaardag der bevrijding van de stad Aals. De Vlissingse gymnasten zijn verzocht twee uitvoeringen te ver zorgen; één des middags en een gala uitvoering des avonds. In de brief, die de uitnodiging aan de Vlissingers bevat, merkt de secretaris van de Turnkring der Stad Aalst op, dat „er nog dikwijls wordt gesproken van het prachtig optreden der Juffrouwen van Vlissingen". Hij doelt daarbij op de demonstratie, die de dames in '53 gaven. De „Juffrouwen van Vlissin gen" weten dus waar zij aan toe GROOT De scholen zijn begonnen In een Bevelands dorp bracht een moeder haar zesjarig zoontje naar de ..grote school", doch bij de deur verzekerde de jongeman, dat afhalen niet nodig was: hij kon de weg zelf v:el vinden. Om half twaalf ging de school uit, maar om kwart voor twaalf was de nieuwbakken scholier nog niet thuis. Mama werd danig ongerust, ging eens aan de deur kijken, doch pas om vijf voor twaalf kwam hij dood kalm aanzetten. „Hoe was liet??" was de moeder lijke, maar tevens angstige vraag. ,Best" was het korte commentaar. „Ik ben laat, want iïc ben even naar een winkel geweest „Naar een winkel??3' „Jawel, om een grote lepel en vork. Non ik op de grote school ben wil ik- niet langer meer met een klein vorkje eten. Gaan we al beginnen? 'k Heb honger. LANGER BELLEN Mocht de titel van dit bericht de indruk wekken, dat men langer aan de deur zal moeten staan bel len, dan is deze indruk onjuist. Het bellen heeft hier betrekking op het bellen via het P.T.T.-kan- toor te Stavenisse. De. openstelling, van het telefoonverkeer over dit katoor is namelijk met ingang van 1 September j.l. verlengd. Tot tien uur 's avonds kunnen de telefoon- abonné's in die gemeente „aan de lijn geroepen" worden. Alweer een verbetering dus... OUDE MUNTEN Waar is de tijd heen, dat ons goe de Zeeland nog een eigen muntstelsel had... Die „goede oude tijd" ligt al weer enkele eeuwen achter ons. Nu ja, goede oude tijd? Toch duikt nu en dan weer iets op, dat ons aan die dagen herinnert. Zoals dezer dagen in Driewegen, bijvoorbeeld, waar bij op gravingen in de Dorpsstraat verschei dene oude Zeeuwse munten werden gevonden. Ze dateren van omstreeks het jaar 1760 en waren zo groot als een ook alweer bijna vergeten zilveren Rijksdaalder. zich als enige dermatoloog het of- ciële woord voor huidarts van de provincie in de Zeeuwse hoofdstad. Nu is dokter Snethlage niet de enige huidarts van Zeeland meer. Wel kan men hem als oudste praktiserende arts beschonwcn. Zijn leeftijd is thans 72 jaar en aan ophouden denkt hij niet. zo verklaarde ons de nog uiterst vi tale jubilaris, die zich in de loop van al die jaren bij duizenden patiënten tot een bemind geneesheer maakte. De heer Snethlage werd op, 9 Fe bruari 1883 in Wijckel (Friesland) ge boren. Hij volgde "het gymnasium in Amsterdam en studeerde in Leiden. Daarna voer hij enige tijd als scheeps- ajts naar Oost en West en op Ameri ka. Vervolgens kreeg dokter Sneth lage een functie als assistent aan de dermatologische kliniek in Leiden. Op 9 September 1915 begon hij zijn prak tijk in Middelburg. Vijftien jaar later, op 9 Mei 1930, promoveerde hij in Leiden op een proefschrift, getiteld: „Een geval vaii lupus pernio". Hieruit blijkt wel, dat de datum 9 in het leven van dokter Snethlage een belangrijke rol speelt. Men kan er nog aan toevoegen, dat hij ook op de 9e in het huwelijk trad. De reden van dokter Snethlage's komst naar Zeeland is zeer e> voudig: „Ik keek op de kaart en zag, dat er in die provincie geen huidarts was", zo zegt hij en ik besloot het daar maar eens tg. proberen. Bovendien kende ik de provincie en vond ik het een aardige streek" Dokter Snethlage houdt ook elke week spreekuren in Goes, Bergen op Zoom en Tholen ondanks zijn hoge leeftijd. „Waarom ook niet", aldus de jubilaris. „Ik ben zo fris als een hoen. Je bent immers net zo oud als je je voelt?" Al die veertig jaar ook woont de heer Snethlage reeds in het statige pa triciërshuis in de Middelburgse_Noord- straat. Hij vindt dit een prettig huis voor een specialistenpraktijk. Spre kende over de patiënten verklaarde deze geboren Fries, dat het Zeeuwse ,volk een prettig soort mensen is. Ook de samenwerking met de collega's in de provincie was in de afgelopen tijd goed. „Ik zag er heel wat gaan en ko men", merkte dokter Snethlage hier bij op. Zeelands eerste dermatoloog is ook een vooraanstaand man in het vereni gingsleven. Zo is hij voorzitter en op richter van de afdeling Middelburg der Koninklijke Vereniging „Oost en West", bibliothecaris van de afdeling Walcheren van de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunde lid van het Zeeuwsch Genootschap. De zoon van dr Snethlage koos ook het artsenberoep, evenals zijn dochter. Faillissement Uitgesproken is het faillissement van J. Bakker uit Gapinge, beherend vennoot van de C.V. Zeeuwse Licht metaalindustrie „Zélimé", Gapinge. Rechter-commissaris is mr. J. A. Ab- bing, curator mr. J. F. C. van Deinse, beiden Middelburg. Middelburg Electro: „Na ons de zond vloed" (18 j.), 19'en 21.15 uur; Molen water: „Miniatuur Walcheren", 9-24 Vlissingen Alhambra: „Rear window" (18 j.), 19 en 21 uur. Luxor: „Mogam- bo" (18 j.), 20 uur. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Vier eeuwen markie- zaat. Goes Grand: „Het grotè spel" (18 j.), A. van der Poest Clement te Leiden overleden In het Academisch ziekenhuis te Leiden, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, is Donderdagavond om streeks acht uur overleden de heer A. van der Poest Clement, oud-burge meester der gemeente Nisse. De heer Van der Poest Clement werd op 28 Juli 1881 te Poortugaal geboren en vestigde zich na de rijkstuin bouwschool te Wageningen te'hebben bezocht in 1906 als fruitteler te Nis- se, waar hij in 1908 in het huwelijk trad met de dochter van de toenmalige Ned. Herv. predikant, ds Van Selms. In 1910 werd hij tot lid van de gemeen teraad gekozen en in 1912 tot wethou der. Zijn benoeming tot burgemeester volgde in 1920. De functie was gecom bineerd met die van gemeente-secre taris. Deze dubbele functie heeft de heer Van der Poest Clement met grote toewijding vervuld tot hij op 1 Aug, 1946 op 65-jarige leeftijd met pen sioen ging. De heer Van der Poest Clement was voorts ontvanger-griffier van het wa terschap De Buitenpolders Nisse van 1915 tot 1946, bestuurslid van de Ver eniging van B. en S. op Zuid- en Noord-Beveland van 1931 tot 1946, se cretaris van de veilingsvereniging „Zuid-Beveland" van 1917 tot 1945, kas- "sier van de Coöperatieve Boerenleen bank, lid van de raad van toezicht der N.V. Waterleiding Maatschappij „Zuid- Beveland" en kerkvoogd der Herv. ge meente. De staatkundige verdiensten van de heert Van der Poest Clement, die niet bij een politieke partij was aangeslo ten, werden in 1935 erkend in zijn be noeming tot ridder in de Orde van Oranjc-Nassau en, eerder in 1921, tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het stoffelijk overschot van de over ledene zal Maandag a.s. om 2 uur te Nisse ter aarde worden besteld. Oud-burgemeester van Nisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2