PROVIHCIAIE ZEEUWSE COURANT de BILT Incidenten in gebied van Gaza voor de Veiligheidsraad? Tholen als eerste Zeeuwse stad, aangesloten op het mijngasnet MASSALE HULDE VOOR BELLO ONDER TOEZICHT VAN POLITIE NIEUW PLAN DOOR JULES M0CH INGEDIEND Vand aag. VERWACHT... 198e Jaargang-No. 205 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 Sept. 1955. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. -mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ct per regel met een minimum van t 1-— „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C- Middelburg- Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 22281: Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zterlkzee. N Bogerastraat 24. telef 2 WENS VAN BEZORGD LONDEN Israëlische „represaille-actie" Volgens Groot-Brittannië zyn de gevechten tussen de Egyptenaren en de Israëliërs in het gebied van Gaza thans zo ernstig, dat de kwestie aan de Verenigde Naties moet worden voorgelegd. Deze beslissing werd bekend, nadat het ministerie van buitenlandse za ken te Londen had medegedeeld, dat Groot-Brittannië voor de tweede maal Israël en Egypte ernstig liad gewaarschuwd voor de gevaren, die verbon den zijn aan de incidenten. Een eenheid van het Israëlische leger heeft een „represaille-actie" uitge voerd tegen Egyptische strijdkrachten in het gebied van Gaza, waarbij een militair kamp van de Egyptenaren bij Chan Joenis, vijf km van de grens, tijdelijk werd bezet. De troepen werden later terugge trokken, maar het aanhouden van de spanning blijkt uit het feit, dat Donderdag twee Egyptische straalja gers in het grensgebied door Israë lisch geschut zijn neergeschoten. De beide piloten werden gedood. Volgens een Egyptische bekendma king zijn bij gevechten te Chan Joe nis tien Arabieren gedood en twaalf gewond. Men noemde hen „Arabische vrijwilligers uit Palestina." In een uitzending van een Syrisch radiostation is verklaard, dat alle Arabische staten aan de grenzen van de Zionistische staat troepen samen trekken om dit land een „dodelijke slag" toe te brengen. In de uitzending in het Hebreeuws werden de Israëliërs er voor gewaar- Jeugd. Merkwaardig, hoe verscheiden de gevoelsinhoud van sommige woorden is. Bijvoorbeeld: „jeugd". Men kan daarbij den-ken aan vrolijkheid, aan de onbezorgde gene ratie van de toekomst, maar de ge dachten kunnen ook een héél andere kant opgaan. Jeugd betekent danpro blematiek, moeilijkheden, botsingen, ontwortelde jongeren. Het is een te ken des tijds, dat de laatste begrippen overheersen en dat de onbezorgdheid en de vrolijkheid naar de tweede of misschien wel naar de vijfde of zesde plaats zijn verschoven. Men kan géén tijdschrift opslaan of er- wordt wel het een en ander uit de doeken gedaan over jeugdproblemen en men kan geen boekwinkel passeren of men ziet vele lijvige boeken over de jongen, het meisje in deze tijd. Er verschijnt zelfs zoveel, dat men zich verbijsterd af vraagt, hoe het mogelijk was, dat er in vroeger tijd jongelui opgroeiden tot gave mensen, zonder dat hun op voeders daarbij zware handboeken hanteerden. In het maandblad „Wen ding", dat dezer dagen een speciaal nummer uitgaf onder de titel „Jeugd", schreef één van de medewerkers aan dit blad, de Groninger hoogleraar Bou- man, ook in Zeeland niet onvermaard, dat er op het gebied van de opvoe ding zelfs een „mist van onoverzich telijkheid" heerste. Toch zijn er be paalde vaste punten, zo dunkt ons, die in deze mist opdoemen als oriëntatie punten. En in datzelfde maandblad vondgn. wij dit voortreffelijk gefor muleerd. Aan het slot zijn namelijk enkele „open brieven" opgenomen en daarin wordt onder meer gespro ken over de „autoriteit van het ouder schap". Die autoriteit is een goed ding, zo meent het blad, „de jongeren vra gen er om, al weerstreven ze haar. Maar deze autoriteit vraagt thans, nu de wereld en het denken en het voe len snel verandert, nu de verten dich terbij gekomen zijn, een waarheid en een waardigheid van persoonlijk leven, dat geen zware stem en geen grote woorden gebruiken kan Geen zware stem en geen grote woorden. Het is wel eens moeilijk om geen grote woorden te gebruiken in een tijd, waarin juist het grote zó normaal is geworden, dat alle „kleine woorden" in het niet verzinken. Het valt niet mee om geen zware stem op te zetten, wanneer er in de hele we reld een lawaai heerst, waardoor men zichzelf niet meer verstaan kan. Maar toch moet een soort geestelijke „anti- lawaai-campagne" worden ingezet, juist ter wille van de autoriteit, die de jeugd zo nodig heeft Geen dik doenerij, maar een rustig voorgaan Aan de andere kant evenwel dient er ook vertrouwen te zijn in de jongeren, want zo zegt prof. Bouman terecht zij blijft wat zij potentieel altijd geweest is: een bron van vernieuwing Ontbreekt het aan dat vertrouwen niet al te dikwijls? En spreekt men misschien mede daarom wel eens te haastig over de ontwortelde jeugd? Het is tegenwoordig mode, om ergens problemen te zoeken, wahr zij helemaal niet zijn, alleen maar omdat men bepaalde verschijnselen niet di rect thuis kan brengen. Maar men ver- gete niet:.de verten zijn dichterbij ge komen zoals „Wending" het. min of meer dichterlijk formuleerde doch aan menigeen van de ouderen is dat nog niet duidelijk geworden. De jeugd echter kent het verleden niet uit er varing, zij ziet deze snel-veranderende situatie als normaal en reageert uiter aard anders dan vele ouderen Maar moet men nu daarom met bittere ver wijten komen? Durf de jongeren te vertrouwen En bovendien-' geen zware stern, geen grote woorden Dan zal de gevoelsin houd van het woord „jeugd" wellicht minder problematiek worden schuwd, dat het „uur nul" voor een gezamenlijke Arabische aanval op Israël nadert. 61 doden? De Israëlische radio heeft Donder dagavond gemeld, dat Israëlische strijdkrachten 40 Egyptenaren heb ben gedood en 40 gewond bij de over val van het kamp te Chan Joenis. Volgens een communiqué van ge neraal Burns is het aantal slachtof fers als gevolg van de Israëlische aanval op de politiepost van Chan Joenis wellicht meer dan 61, even veel als de totale verliezen aan beide zjjden bij andere grensincidenten in de afgelopen negen dagen. Radio-Caïro meldde Donderdag avond, dat de gemengde Egyptisch- Israëlische wapenstilstandscommissie Donderdag bij Aoedja, in de gedemili tariseerde zóne ten Zuiden van Gaza, bijeen geweest is, ter behandeling van de Egyptische klacht over het incident van 22 Augustus, dat langs de gehele bestandslijn de strijd heeft doen oplaaien. De vergadering van de commissie is tot Maandag verdaagd. Er werd geen enkel besluit genomen. mminminimiilluming Droge Augustus in j Zeeland M (Van onze weerkundige medewerker) Behalve Juli was ook Augustus in Zeeland een te droge maand. 7v In Vlissingen viel 38 mm regen (normaal 70 mm), verleden jaar H 87 mm. Daar ook Juli bijzonder droog bleef, is er op vele plaat- sen in onze provincie behoefte p M aan water. Door de plaatselijk zware buien elders in ons land werden ook inaandhoeveelhe- p den van meer dan 100 mm waar- p genomen. Heel erg was het deze maand in Arnhem, waar 165 mm viel. Augustus was overi jl: gens een mooie zomermaand p met 8 tegen normaal 6 zomerse H dagen. De zon scheen in De Bilt p op 207 uren, normaal op 192 M uren. Op slechts 8 dagen viel er in Vlissingen regen, hetwelk p normaal in Augustus op 16 da- M gen het geval is. H Voor vacantiegangers als ook M voor de oogstwerkzaamheden p kon men geen mooier weer be- p denker!, wat dat betreft, mag H September er een voorbeeld aan nemen. Brits discontotarief onveranderd Officieel werd Donderdag medege deeld, dat het disconto-tarief van de Bank of England onveranderd blijft op 4% procent. WAGONS BOGEN DOOR Voor goed op stal Onder bescherming van tientallen manschappen van de spoorwegrecher che, versterkt door collega's van de de plaatselijke dad, heeft „Bello", de N.S.-tramver- binding tussen Alkmaar en Bergen aan Zee, Woensdagavond zijn laatste rit gemaakt. De lijfwacht, waartoe ook nog be hoorden leden van het spoorwegper soneel, die op alle wisselplaatsen wa ren geposteerd om het materiaal te beschermen tegen eventuele aansla gen waardoor net tramverkeer zou kunnen worden gestagneerd, was door de directie van de spoorwegen gemobiliseerd omdat geruchten door het dorp Bergen hadden gegonsd, dat velen zich geroepen voelden om deze laatste rit tot een historische te ma ken. Ook op de tram zelf waren de maatregelen verscherpt door b.v. de kleppen van £e noodremmen-in de wa gons te verzekeren en hierbij perso neel te plaatsen. Onverbindend verklaring van rijwielkartel? De minister van economische zaken, prof. J. Zijlstra, wil dat het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel (CB.R.) de z.g. exclusieve verkeersregeling in trekt. Dit verzoek van de minister aan het C.B.R. heeft al, of zal zeer binnen kort, het ministerie verlaten. Wanneer het C.B.R. aan deze wens niet tegemoet komt, overweegt de mi nister het rijwielkartel onverbindend te verklaren. Zoals bekend, heeft de commissie bedrijfsregelingen, na uitvoerige on derzoekingen, een advies over de wer king van het kartel uitgebracht. Grote menigten in het inwendige van Bello en op de stations hebben inderdaad voor een luid uitgeleide ge zorgd. Er klonk gejuich en gezang en er werd danig gehost. Soms knalde vuurwerk en de wagons bogen, door onder de last van het duizendkoppige publiek, dat in trossen aan de rijtui gen hing. Wie op het dak kwam, werd daarvan echter spoedig verwijderd en het inslaan van ruiten werd tot ge ringe proporties beperkt. Maar al werden excessen voorkomen was het' niet zonder letsel, dat Bello voor goed op stal ging. Burgemeester mr A. J. van der Hoe- ven van Tholen draaide gistermiddag de kraan o-pen, waardoor het buizen net van het gasbedrijf te Tholen werd aangesloten op het net van de staatsmanen, Foto P.Z.C.) Minder troepen in Kenya voor strijd tegen Mau-Mau Achtduizend rebellen gedood Engeland zal 2.500 man Britse troepen en 1.000 man inheemse troepen terugtrekken uit de strijd tegen de Mau-Mau in Kenya, aldus is Donderdag in Nairobi bekendge maakt. Sedert het afkondigen van de noodtoestand in October 1952 heb ben de Britse troepen en de inheem se eenheden meer dan 8.000 verzets lieden van de Mau-Mau gedood. Volgens officiële gegevens, die in Februari werden gepubliceerd, be droeg toen de sterkte der Britse en inheemse troepen in de kolonie 7.800 man. Generaal-majoor Heyman, die stafchef in Kenya is, verklaarde, dat de maatregel moet worden ge zien als een „beperkte verminde ring". Niemand meent, dat de nood toestand voorbij is en dat de strijd krachten aanzienlijk verminderd kunnen worden. De grote militaire operaties die dit jaar tegen de Mau-Mau zijn uitgevoerd, nebben de kracht van de verzetslieden in de bossen verminderd en een split sing van de benden in kleinere groepen teweeggebracht, zo zei hij. DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN Permanente commissie van 15 leden-staten In de vergadering van de subcom missie voor ontwapening, heeft Jules Moch Donderdag namens Frankrijk een nieuw plan ingediend voor een in ternationale ontwapeningsorganisatie, die bij een ontwapeningsconventie in het leven zou moeten worden geroe pen. Deze organisatie zou een algemene vergadering omvatten, waarin alle landen die de conventie onderschrij ven zijn vertegenwoordigd. Een permanente commissie van 15 leden-staten, waaronder de vijf per manente leden van de veiligheidsraad (de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, H is het tien jaar geleden, dat aan boord van het Amerikaan- j| jjjj se slagschip „Missoui'i" in de baai van Tokio de capitulatie van Japan werd getekend. |j AANGEVOERD DOOR 250 KM LANGE PIJPLEIDING Burgemeester Van der Hoeven stelde nieuwe installatie in gebruik Sinds Donderdag kookt men in de stad Tholen op gas, dat voor 'n 250 km lange pijpleiding vanuit het Limburgse mijnengebied aangevoerd wordt naar deze eerste Zeeuwse stad, die thans op het Nederlandse mijn- gasnet aangesloten is. Door het opendraaien van de nieuwe buizeninstalla tie stelde burgemeester mr. A. J. van der Hoeven, Donderdagmiddag deze nieuwe vorm van gasvoorziening in gebruik, in tegenwoordigheid van de heer H. C. Essenhuis, administrateur van het gasdistributiebedrijf der Nederlandse staatsmijnen, ir. M. A. van Rijsbergen, directeur van het ge meentelijk gasbedrijf te Roosendaal, wethouders en gemeentesecretaris van Tholen, raadsleden en belangstellenden. Tevoren was men in het „Hof van Holland" bijeengekomen, waar bur gemeester Van der Hoeven een over zicht gaf van de historie der Thool- se gasvoorziening. Zo werd in 1863 een dertigjarige concessie verleend voor straatgas-verlichting; in 1894 namen een notaris en een wijnhan delaar de aan hun beroep wel vreem de exploitatie van een gasbedrijf op zich, waaruit langzamerhand de N.V. Thoolse Gasfabriek groeide, die in 1915 door de gemeente werd overge nomen. Na de oorlog bleek, dat er een mogelijkheid bestond de mijngas pijpleiding vanuit Bergen op Zoom naar Tholen door te trekken, een omstandigheid waarvan het ge meentebestuur graag profijt trok. Met de wens dat Tholen nooit spijt zal hebben van de omschake- Bellohel veelomstreden, sympa thieke treintje heeft Woensdagavond laat zijn laatste gang van Bergen aan Zee naar Alkmaar gemaakt uit geleide gedaan door een zee van men sen en propvol passagiersdie deze laatste rit mee wilden maken. ling, beëindigde de heer Van der Hoeven zijn openingswoord. Hier na begaven de genodigden zich naar het nieuwe gebouw naast de oude gasfabriek, waar burgemees ter Van der Hoeven de nieuwe in stallatie officieel in gebruik stel de. Ook de oude fabriek werd nog be zocht, waar de drie stokers voor de laatste maal de grote oven, waarin de vuren langzaam uitbrandden, slo ten. DE 64STE PLAATS. Teruggekeerd in het „Hof van Holland" nam als eerste de heer Van Rijsbergen het woord, die Tholen ge lukwenste met het nieuwe gas, dat 4500 calorieën bevat en voor Tholen wellicht mogelijkheid opent indu strieën aan te trekken. De heer Es senhuis feliciteerde namens de direc tie van de staatsmijnen het gemeen tebestuur van de 64ste plaats in Ne derland, door het mijngasnet van gas voorzien, en hoopte dat de ver andering de burgers voldoening mag geven. De heer A. J. Argelo, direc teur van de centrale dienst Noord- Zeeland, prees de samenwerking bij de bouw van de gascentrale. Ook de aannemer, de heer J. Vos, toonde zich zeer tevreden evenals wethouder H. Jansen, die tevens als voorzitter van de gascommissie hoopte, dat de regeling minder tekort zal opleveren. In de gemeentezaal vertoonde een employé van de staatsmijnen voor de genodigden een film over gas, gasfa- bricage en gaslevering. Nog geruime tijd bleef men gezellig bijeen in het ..Hof van Holland" nadat burgemees ter Van der Hoeven een kon dank woord gesproken had. De gasfilm werd 's avonds nogmaals voor be langstellenden van het eiland Tholen vertoond. Groot-Brittannië, Frankrijk en China) een raad van zeven juristen van ver schillende nationaliteit en een admi nistratief lichaam bestaande uit een directeur-generaal, een secretariaat en mobiele inspectie-organen. De permanente commissie heeft tot taak de richtlijnen voor de directeur- generaal op ie stellen betreffende de vraagstukken, welke de leden-staten hem voorleggen. De commissie dient rapporten in bij de veiligheidsraad en de algemene vergadering der Verenig de Naties. Ingeval van inbreuk op de ontwa peningsconventie is de commissie be voegd iedere maatregel, welke zij nut tig acht, voor te schrijven, mits op het geval niet artikel zeven van het hand vest der Verenigde Naties van toepas sing is, dat gaat over het bedreigen van de vrede, het verstoren van de vrede en daden van agressie. In deze gevallen moet de commissie onver wijld de kwestie bij de veiligheidsraad of de algemene vergadering der Ver enigde Naties aanhangig maken, Het controle-apparaat bestaat geheel uit agenten van internationaal karak ter, aan wie de leden-staten bescher ming en alle nodige hulp verlenen. De inspectie-organen dienen rapporten met conclusies, en aanbevelingen in bij de directeur-generaal. De Amerikaanse afgevaardigde Stas- sen, die Eisenhowers speciale raadge ver op het gebied der ontwapening is, toonde een levendige belangstelling voor het Franse plan, dat hij duide lijk en constructief noemde. Ook de Brit Nutting complimenteerde zijn Franse collega. Hierop ging de subcommissie uiteen tot Dinsdag aanstaande. Goedkopere stroom in Friesland De gewijzigde omzetbelasting heeft het Gedeputeerde Staten van Friesland mogelijk gemaakt de stroomprijs van het provinciaal electriciteitsbedrijf iets te verlagen. Het weer in Europa Volgens de rapporten van Donderdag avond 19 uur: Stockholm. licht bewolkt 22 graden Oslo: zwaar bewolkt 21 graden Kopenhagen: zwaar bewolkt 22 graden Amsterdam: geheel bewolkt 22 graden Londen: zwaar bewolkt 24 graden Luxemburg: licht bewolkt 24 gTaden Parijs: licht bewolkt 25 graden Bordeaux: onbewolkt 26 graden Grenoble: half bewolkt 24 graden Nice: onbewolkt 28 graden Genève: onbewolkt 22 graden Zürich: nevel 21 graden Locarno onbewolkt 28 graden Berlijn: licht bewolkt 22 graden Frankfort- zwaar bewolkt 25 graden Mtinchen: half bewolkt 18 graden Wenen: zwaar bewolkt 22 graden Innsbruck: onbewolkt 18 graden Rome: nevel 29 graden Ajaccio: licht bewolkt 27 graden VRIJ VEEL BEWOLKING. Vrij veel bewolking met plaatselijk, voornamelijk in het Noorden van het land, wat regen of motregen. Over wegend matige wind tussen Zutd en West Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 3 September Zon op: 5,55 onder: 19.27 Maan op: 19.20 onde.7.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1