Britse ambassadeur brengt aan Zeeland driedaags bezoek HM MY BROWN als politie-chef MISS JESSIE WILLIAMS KOMT EEN JAAR OP BEZOEK „DE RUYTERSCH00L" KRIJGT MODERNE WERKPLAATS WATERLEIDING OP N.-BEVELAND FEESTELIJK IN GEBRUIK GENOMEN MEISJE UIT GOES BEZOCHT KAMP IN FRANSE PYRENEEEN Van Houwelingen uitgeschakeld DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 HOGE GAST: SIR PAUL MASON Hij neemt kennis van tal van agrarische aspecten De Britse ambassadeur in ons land Sir Paul Mason, brengt mo menteel een driedaags bezoek aan Zeeland, vergezeld van Lady Mason, de heer Ronald Ede, landbouwatta- ché van Engeland in Nederland en Scandinavië en ir. A. H. Joustra, di recteur van de buitenlandse agrari sche voorlichting van het ministerie van Landbouw. Sir Paul Mason arri veerde Dinsdag en zal vandaag de provincie weer verlaten. Het doel van dit bezoek is kennis te nemen van al lerlei agrarische aspecten, die Zee land biedt. Na zijn aankomst in Zeeland, Dins dag, begaf zijne excellentie zich on middellijk naar Schouwen-Duiveland. Daar volgde een excursie over het ge hele eiland, tijdens welke ir. L. Eel- kema van de herverkavelingsdienst de hoge gast toelichtte. O.a. werd ge reden van Zijpe langs Ouwerkerk, waar de voormalige dijkdoorbraak werd bezichtigd, Nieuwerkerk, naar Zierikzee. Na in deze plaats de lunch te heb ben gebruikt vertrok het gezelschap naar de Schelphoek. Vandaar reed men o.a. over Renesse en langs het kasteel „Moermont" terug naar Zie rikzee. Met de provinciale boot voe ren de ambassadeur en zijn begelei ders daarop naar Katseveer. 's Avonds werd de tocht in Middel burg besloten. Ten huize van de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, werd de maaltijd genuttigd. Woensdagmorgen heeft Sir Mason een rondrit gemaakt over Walcheren. Begeleid en voorgelicht door ir. W. A. van der Werff van de Herverkave lingscommissie Zeeland heeft zijne excellentie aspecten van het herver- kavelde eiland in ogenschouw geno men. Speciaal stelde de ambassadeur veel belang in de sanering van de kleine bedrijven. Hierna bracht Sir Paul Mason een bezoek aan het Middelburgse stad huis, waar hy door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein werd begroet. Te gen het middaguur kwam de Britse vertegenwoordiger in Nederland in de Provinciale Bibliotheek. Öok hier was men voorbereid op het bezoek. Zo had de bibliothecaris een aantal boe- Ciirsus zwemonderwijzers. Dezer dagen werd in Middelburg •een bespreking gehouden tussen dé 'secretaris van de Kring Zeeland van de K.N.Z.B., de heer P. Slabber en de hoofdleider van de cursussen voor zwemonderwijzer van de K.N.Z.B., de heer M. Boon uit Amsterdam, met het doel om ook in Zeeland te komen tot een cursus voor K.N.Z.B.-zwemon- derwijzer. De noodzaak hiertoe was allereerst aanwezig voor enkele bad meesters van Walcherse zwembaden, die nog niet in het-bezit van het ver eiste diploma zp'n. Zij zullen in Sep tember té Rotterdam een cursus gaan volgen. Getracht zal worden om per 1 Ja nuari a.s. ook in Zeeland een cursus te beginnen met een 15-tal cursisten. Zij zullen dan in de wintermaanden de theorie kunnen doornemen en in de zomermaanden het waterwerk, zodat zij in October 1956 examen zullen kunnen doen. Het grote probleem is echter om een geschikte docent te vinden, omdat dit een leraar lichame lijke opvoeding M.O. met zwemspeei- alisatie moet zijn of een Cios-man met zwemspecialisatie. ken klaargelegd, die handelden over de relaties van Engeland met Zeeland door de eeuwen heen. Naar IJzendijke 's Middags werd overgestoken naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar werd al lereerst in IJzendijke een bezoek ge bracht aan de bekende Stallen De Dobbelaere. Daarop voerde de tocht naar Sluiskil, waar de hoge gasten 'n demonstratie van een half uur bij woonden mét aardappelrooimachines. Het gold hier een officiële beproeving van deze apparaten, 's Avonds werd teruggereden naar Middelburg. Sir Paul Mason logeerde daar in hotel „De Burg". Vandaag Donderdag, vertrekt de ambassadeur weer uit Zeeland. He denmorgen brengt hij nog een kort bezoek aan de veiling in Kapelle-Bie- zelinge. Het volgende punt van het programma is het fruitbedrijf van de heer Th. A. Vogelaar in Krabbendij- ke, dat bezichtigd zal worden. Daarna keert Sir Paul Mason naar Den Haag terug. Onderweg bezoekt hij in Bergen op Zoom nog net Insti tuut voor Rationele Suikerproductie. De Britse ambassadeur toonde zich tijdens de excursie zeer geïnteres seerd in alles dat hem werd geboden. Hij en de leden van zijn gezelschap hebben dan ook verklaard, aat het be zoek voor hen zeer leerrijk en tege lijkertijd aangenaam is. „Marathon" neemt deel aan meis j esclubkampioenschap. Op Zondag 18 September worden te Amsterdam de Nederlandse meisjes- clubkampioenschappen athletiek ge houden. ^oor het eerst in de geschie denis zal hieraan ook een Zeeuwse club deelnemen. Marathon vaardigt namelijk een ploeg af, welke bestaat uit Willy Cysouw (60 meter horden en hoogspringen)Bea van der Weyde (hoogspringen en kogelstoten); Tan- ny Rosseel (verspringen en 80 me ter) E. Toussaint (60 meter B)Le- ni van Vessem (kogelstoten en speer werpen); Nel Labruyere (speerwer pen en discuswerpen). Voor de 4 x 80 meter zal de plopg later worden sa mengesteld uit bovengenoemde meis jes. Voetbalstraffen Udinese en Catania gehandhaafd. De straffen van de Italiaanse voet balclubs Udinese en Catania, die we gens corruptie van de eerste naar de tweede divisie werden gedegradeerd, zijn ook tijdens de behandeling van deze zaken in tweede instantie ge handhaafd, aldus werd in de Italiaan se hoofdstad officieel bekend ge maakt. Met dit besluit schijnt voorlo pig een einde te zijn gemaakt aan de voetbalschandalen, welke de laatste tijd in Italië opzien hebben gebaard. Het is nog niet bekend, of andere verenigingen de plaatsen van de ge degradeerde clubs in de eerste divisie zullen innemen. Eventueel zouden Spal, Como en Pro Patria hiervoor in aanmerking komen. VAN WASHINGTON NAAR ZEELAND Prettige kennismaking Met nog twintig andere is Maandag met het m.s. dam" miss Jessie Williams, collega's Noor- Ameri kaans lerares, in Nederland aangeko men. Evenals vorig jaar zijn in het kader van de Fulbnght-organisatie, Amerikaanse leraren en leraressen naar ons land gekomen om aan ver scheidene middelbare scholen iets over Amerika te komen vertellen. In Zeeland waren het, zoals gemeld, de Rijks H.B.S. in Middelburg en het „Goesse" Lyceum", die een lerares hadden aangevraagd en miss Wil liams toegewezen kregen. Dinsdag en Woensdag is miss Williams tezamen met haar schoonzuster, mrs. Paul M. Williams op beide Zeeuwse scholen 'n kijkje gaan nemen. 'Toen we Woensdagmiddag miss Williams in hotel „Centraal" te Goes ontmoetten, was zij juist terug van een bezoek aan het museum in Goes. Zij wil zich namelijk zo gauw moge lijk enige kennis van Zeeland eigen maken. Ook de Zeeuwse tentoonstel ling van Beeldende Kunsten in de Grote Kerk heeft zij reeds bezocht. „Er hingen daar prachtige werken", vertelde zij, ,en wanneer ze niet zo duur waren, had ik er wel enkele mee willen nemen". Nog enkele dagen verblijft miss Williams in Goes en dan vertrekt zij naar Noordwijk om tezamen met haar collega's een inlei dende cursus over Nederland te vol gen. Miss Williams aanschouwde het levenslicht in het plaatsje Hutchin son in Kansas en nadat zy' het South Western College had bezocht, zette VERBOUWING AAN DE GANG Instelling van schakelklas. De praktykafdeling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen onder gaat een belangrijke modernisering. Ónder supervisie van het architecten bureau Irs. Rothuizen en 't Hooft te Middelburg, wordt de werkplaats door de aannemersfirma B. Stegink te Vlissingen aan de eisen van het tegenwoordige onderwijs aangepast. Zo zal binnen korte tijd deze school, die in de loop der jaren verouderd is, met de modernste leermiddelen het Technisch onderwys ten dienste staan. Wat de verbouwing betreft, wordt de houten vloer op de bovenverdie ping vervangen door een betonvloer. Op deze vloer wordt een zogenaamde klosjesvloer (houten vloer) aange legd. Deze verandering zal tot ge volg hebben dat de werktuigen, die hier opgesteld staan o.a. de draaierij minder aan trillingen on derhevig zijn, waardoor de proeven beter tot hun recht komen. Verder zullen verschillende moderne werktuigen aan de werkplaats toegevoegd worden. Zo wordt een electrische lasserij gebouwd, met drie lascabines en een autogenische lasinstallatie, aangepast aan de eisen van het bedrijfsleven, en een nieuwe smederij. Een luchtverversings installatie zal de rook wegzuigen en compensatielucht toevoeren. Ook de centrale verwarming zal vernieuwd worden. De twee ke tels in het nieuwe gebouw van de school worden vergroot en het buizennet wordt doorgetrok ken naar de werkplaats. De school, die, opleidt voor mid delbaar technisch onderwijs werk tuigbouwkunde, weg- en waterbouw kunde, voor leerling scheepswerk- tuigkundige en radiotelegrafist, zal dit cursusjaar uitgebreid worden met een zg. schakelklasse. Het doel van deze schakelklasse is, de leerlingen van de Lagere Technische School voor te bereiden voor het onderwys aan de M.T.S. Miss Jessie Williams,.... een jaar iti Zeeland. (Foto P.Z.C.) zij haar studie in de Engelse taal voort aan de Columbia universiteit op het eiland Manhattan. De laatste twee jaar doceert zij aan de Highschool in Anacostia in dé staat Washington. „Een zeer bijzon dere school" vertelde miss Williams, „want daar komen alleen de loopjon gens van de congresleden". Het is na melijk zo, dat deze school is onderge bracht in het Capitol in Washington, de regeringszetel van de Verenigde Staten. De Amerikaanse congresle den, en dat zijn er noga) enkele, heb ben de beschikking over zogenaamde „page boys", die als boodschappers dienst doen. Dit zijn jongens in de leeftijd van veertien tot achttien jaar en deze jongens zijn verplicht de Highschool te volgen. De school be gint reeds 's morgens om half acht en duurt meestal tot half elf, waarna de jongens met hun zeer goed betaalde werk beginnen. In de paar dagen, dat miss Williams n" in Nederland is heeft zij Den Met een druk op de knop stelde de directeur-generaal van de volksge zondheid., prof. dr P. Muntendam, Woensdagmiddag het opjaag station aan de Prinsendijk te Kortgene in werking, waarmee de drinkwaterlei ding op Noord-Beveland officieel in gebruik is gesteld. Op de voorgrond spuitende fonteinen die aan deze plechtigheid feestelijke luister bijzetten. (Foto P.Z.C.) Twee dodelijke ongevallen in Rotterdamse havens. Tijdens het verrichten van werk zaamheden op een lichter in de IJs- selhaven, is de 24-jarige havenarbei der J. J. uit Rotterdam, Dinsdagmid dag overboord gevallen en verdron ken. Na een uur dreggen haalde per soneel van de rivierpolitie zijn stof felijk overschot op. De 35-jarige Engelse bootsman- Robert G. Paterson, is in het zieken huis te Rotterdam overleden. Hij was Maandagmorgen tijdens het verrich ten van werkzaamheden aan boord van het Britse tankschip Haustellum van het bovendek op een zes meter lager gelegen dek gevallen, tengevol ge waarvan hij een schedelbasisfrac- tuur had opgelopen. De voorzitter van de Amerikaanse raad voor veilig verkeer l eeft meegedeeld, dat hel aantal doden tengevolge van verkeers-, pngevallen in de V. S. in 'Juli op 3.340 wordt geschat; elf procent meer dan de overeenkomstige maand in 1954. (Slot van pag 1) in Noord-Beveland is gelegd. Ongeveei 60 kilometer buisleiding van geringe diameter, naar geïsoleerd gelegen wo ningen en hofsteden, moet nog gelegd worden. Veelvuldig wordt gebruikt gemaakt van plasticleidingen, terwijl voor het graven van de sleuven, van de nieuwste graafmachines gebruik gemaakt wordt. COMMISSARIS DER KONINGIN SPREEKT. Dë commissaris der koningin, jhr De Casembroot, die de officiële opening symbolisch verrichtte, sprak over de vervulling van twee Noord-Bevelandse wensen: de verlichting van de steiger- dam te Kortgpne, welke dezer dagen gereed komt en de aanleg van de wa terleiding. Reeds vóór de oorlog werd er over waterleiding op Noprd-Beve- land gesproken. Verschillende plannen werden gemaakt, doch deze waren toen onbetaalbaar. Het provinciaal be stuur is daarom dankbaar, dat thans de wens in vervulling is gegaan. De commissaris sloot zich aan bij de hul de aan ir Stoel Feuerstein, die hij „de man van de plasticbuizen" noemde. ■Het is mij een grote behoefte, aldus de commissaris, om u zeer hartelijk dank te zeggen voor hetgeen u na de ramp voor de drinkwatervoorziening op Zuid- en Noord-Beveiand, alsmede ONTBIJT MET SLAKKEN- De gaste van „World Veterans Federation'"' Mia Westdyk, een vijftienjarig meisje uit Goes, is weer thuis. Zes weken lang is Mia op uitnodiging van de Wereldfederatie van Oud Stryders in een internationaal jeugd kamp in het dorpje Aspet in de Fran se Pyreneeën geweest, met nog 171 jongeren uit zesentwintig landen van vijf werelddelen. Zes lange weken heeft zij daar het internationale kampleven mogen meemaken en het is haar best bevallen. Beladen met souvenirs uit Schotland, Joego-Sla- Yië, Marokko en zelfs Rusland, kwam zy weer thuis waar zij over haar unieke reis niet uitgesproken raakte. In het begin van de zomer kreeg Mia een uitnodiging van de Federa tion Mondiale des anciens-combat- tants om met vier andere Nederland se meisjes en vijf Nederlandse jon- fens als oorlogswezen van midden uli tot eind Augustus naar Aspet te komen. Op 15 Juli stapte zij in de trein, die haar met haar Nederland se reisgezellen naar Parijs zou bren gen. In de Franse hoofdstad ontmoet- Haag, Scheveningen, Goes en Mid- ten zij ook de andere deelnemers aan delburg bezocht. het jeugdkamp en met een speciale 9. Jimmy nad zich wat. opgeknapt in zijn badkamer; gehuld in zijn kamerjas trad hij zijn slaapvertrek weer binnen. Hoewel het al tegen één uur in de nacht liep, wilde hij nog even een paar kranten doorkijken Toen viel zijn oog op de brief, die hij op de tafel had neergelegd'. Hij .scheurde hem open en begon te lezer. Mijnheer de Hoofdcommissaris, stond er. in uw -eigen belang raden wij U aan niet al te ijverig naai de daders van de inbraken, die in Amsterdam werden en zullen worden gepleegd, te gaan zoeken. Dat zou zeer kwade gevolgen voor U kunnen hebben. Begint U nu maar met het verkeer in de binnenstad in be tere banen te leiden. Daaraan zult U de handen vol krijgen. Als het U op korte termijn gelukt wat orde m de verkeerschaos te brengen, zal niemand het U kwalijk nemen als U er niet m slaagt de hand te leg gen op de daders van de inbraken. Van onze kant be loven wij U dan niet meer dan drie inbraken pei maand te plegen. Als U met dit zeer ernstig bedoeide voorstel kunt instemmen, kunt U daar blijk van ge ven door morgenochtend klokslag half acht of vroe ger uw woning te verlaten. Geschiedt dit 1 a t e i dan zal daaruit blijken dat U ons voorstel van dt hand wijst. Dit zal gelijk staan met een oorlogsver klaring aan de Bfnde van Lange Leendert. W(j ver trouwen, dat U uw verstand zult gebruiken". Een ondertekening ontbrakJimmy liet de brief lang zaam zakken. „Een stelletje brutale rakkers", mom pelde hii, maar hij kroop toch welgemoed onder de wol. Mia Westdijkweer thuis (Foto P.Z.C.) trein ging het toen naar het Garon- negebied, waar zij in een grote villa in Aspet werden ondergebracht. Het begon nogal officieel op de dag, dat het kamp geopend werd. Verscheide ne Franse ministers en de ambassa deurs van vele landen woonden de plechtige opening bij. Mia, die in Vo- lendams costuum gekleed was, mocht toen namens de Nederlandse groep bloemen aanbieden aan enkele auto riteiten. Daarmede was het officiële gedeelte dan ook van de baan en de rest van hun vacantie brachten de jongens en meisjes door met zwem men. sport en iedere week een ex cursie met de autobus. Zodoende heeft Mia nog een flink gedeelte van Frankrijk gezien, want aeze tochten brachten haar onder meer naar •Lourdes, Toulouse en het touristen- oord Luchon. Een speciaal aantrek kelijk punt van het jeugdkamp vorm de de avonden, waarvan iedere groep er één moest verzorgen. De Neder landers brachten in Volendams cos tuum een volksdansavond. „Het was er erg gezellig" vond Mia, „er was een uitstekende sfeer van vriendschap tussen ons alle maal". Heel bijzondere dingen heeft Mia daar wel meegemaakt, zoals een Afrikaanse slangendans door de Afri kaanse deelnemers eneen ont bijt met slakken: Dat nationale Fran se gerecht was haar toch niet zo meegevallen. Walcheren en Bruinisse hebt gedaan. Na ook het rijk in de persoon van prof. Muntendam en prof Krul dank te hebben gebracht, besloot spreker met het aanbieden van zijn geluk wensen aan de Noord-Bevelanders en de Waterleiding Maatschappij „Zuid- Beveland". Met auto's en een bus vertrokken daarop de genodigden naar het cen traal hydrophoorstation aan de Prin sendijk, nadat in het bijzonder voor prof. Muntendam nog een bezoek aan het nieuwe scholencomplex te Kort gene was gebracht. Aan de Prinsendijk waar het archi tectonisch ook keurig verzorgde op- jaagstation, met daarvoor het aardig geïmproviseerde fonteinbassin een feestelijk aanzien bood, ging daarop prof. Muntendam tot de officiële in- bedrijfstelling over. Voor hij deze han deling met een druk op de knop ver richtte, merkte hij eerst nog op, dat het brengen van waterleiding in dit z.g. onrendabele gebied voor de volks gezondheid van het grootste belang is. Tevens wilde de directeur-generaal gaarne deze officiële gelegenheid aan grijpen, om zijn bewondering en dank uit te spreken, over hetgeen hier na de ramp is gewrocht. Men had in Zee land wel een watersnood, doch geen waternood. Dit is wel de belangrijkste factor geweest, dat men gespaard bleef voor epidemieën. Daarom bracht spre ker hulde en dank aan de directeur, ir Stoel Feuerstein voor diens arbeid. Na deze officiële openingsplechtig heid werd nog een bezoek gebracht aan de dorpskommen Colijnsplaat, Kats, Wissekerke en Kamperland. In Kats werd daarbij een sleuvengraaf- machine in bedrijf bezichtigd, terwijl men in Kamperland getuige kon. zijn van een demonstratie van de brand weer met (natuurlijk!) bluswater uit het waterleidingnet. De geslaagde feestdag, welke door stralend zomerweer begunstigd werd, werd beëindigd met een samenkomst in de theetent van „Flipje" in de Kam- perlandse duinen. Hier sprak de bur gemeester van W'issekerke, de heer J. van Halst, nog woorden van dank na mens zijn gemeente voor de aanleg van het waterleidingnet, waarop mr dr Mes namens de Waterleiding Maat schappij een kort afscheidswoord sprak. (Van een speciale verslaggever) Arie van Houwelingen, de amateur achtervolger uit de Bollenstreek, kon Woensdagmiddag reeds zijn spullen in pakken om naar Nederland terug te keren. Zijn tijd over de 4 kilometer, 5 minuten 11,6 seconden, was namelijk verre van voldoende om zich te plaat sen onder de laatste acht, die in de avonduren reeds de kwart-eindwed- strijden reden. In plaats van tegen de Fin Paul Nyman, die niet was komen opdagen de helft van het aantal in geschreven en ingedeelde renners liet verstek gaan kwam de lange blonde jongen uit Sassenheim tegen de Bel gische kampioen op dit nummer, An dre Bar, uit. De snelste tijd over de 4 kilometer werd genoteerd door de Deen Hansen, die met 4 minuten 58,2 seconden uit de bus kwam, hetgeen een gemiddelde van meer dan 48,3 kilometer in het uur betekende. De titelhouder Lean- dro Faggin (Italië) deed er slechts 0,2 seconde langer over. Piet van Heus- den, die drie jaar geleden te Parijs wereldkampioen op dit nummer werd, heeft de grote vorm van toentertijd nimmer meer terug gekregen. De Am sterdammer, die nooit snel vertrekt, kwam tegen Campana onmiddellijk achter te ligen, tien meter, twintig me ter, tot veertig meter toe. Hij draaide rondjes van iets meer dan 29 seconden maar kwam niet verder dan 5 minu ten 6,4 sconöen, waarmede hij de zes de plaats in de rangschikking naar tijd innam. De acht snelste tijden van de voorwedstrijden waren: Hansen (Denemarken), 4 minuten 58,2 secon den; Faggin (Italië), 4 minuten 58,4 seconden: Brotherton (Engeland), 4:59.6; Sheil (Engeland), 5 03; Campa na (Italië). 5.04; Van Heusden, Neder land), 5.06.4; Brun (Frankrijk) en Garde (Denemarken), beiden 5.06.8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7