777 Middelburgs gemeentebegroting is wederom sluitend Fruit-Telia's van in tot GEMEENTEBEGROTING VOOR 1956 THANS GEREED ^tate (kprpss ^777 $TftTE @PRESSJ Agenda ft&u v lis <j u lm z hi hi u w a E vo k a n t DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 FINANCIËLE POSITIE GEZOND Een bedrag van bijna één rnillioën werd geraamd voor kapitaalswerken Middelburgs' ontwerp-begroting voor 1956 werd sluitend verkregen evenals de vorige, B. en W., die titans dit lijvige document aan de raad hebben gezonden, merlcen op, dat de uitgaven om verschillende redenen hoger liggen dan in het vorige jaar. Toch is het gelukt voldoende dekking te vinden om een nadelig saldo te verhinderen. De begroting geeft voor de gewone dienst een totaal aan inkomsten en uitgaven aan van '8.570.656,24 (v.j. 8.177.729,45). Het sluitende element is echter alleen gelegen in de gewone dienst. De kapitaalsdienst levert een geraamd na delig saldo op van 2-653.793,55. Dit is aanzienlijk minder dan het vorige jaar. B. en W. verklaren deze afname door de mededeling, dat zij een ge volg is van de ontvangen rijksbijdrage in de kosten van herstel van de Lange Jan en de gevels van het stadhuis. He kapitaalsdienst wyst aan in komsten 27.709.430,51 aan (v.j. 39.378.719,17) en aan uitgaven 30.352.224,06 (v.j. f 33.818.026,29). Voor kapitaalswerken is bijna één millioen geraamd. B. en W. constateren verder, dat de financiële positie van de gemeente gezond genoemd mag worden. Het handhaven van het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven bezorgde echter meer moeite dan vorig jaar. In dit verband zegt het college, dat het allesbeheersende element in deze begroting ook weer wordt gevormd door de uitkeringen van 's rijks kas en uit het gemeentefonds. Het eigen belastinggebied" van Middelburg on derging weer een niet onbelangrijke aderlating door de afschaffing en ver laging der schoolgelden. Verschillen de onderdelen van de gewone dienst ondervinden daarvan de gevolgen. Onder andere zijn dit de subsi die aan het bijzonder nijver heidsonderwijs en de bijdragen van het rijk in de kosten van de R.H.B.S. Met een en ander is zo goed mógelijk rekening gehouden. Het college consta teert dan ook, dat de gemeente voor het gemis der schoolgelden voldoende compensatie geniet. Deze wordt verkregen in de vorm van verhoging der belas tinguitkering uit het gemeente fonds. In hoeverre men zal kunnen reke nen op uitbreiding van het plaatselijk belastinggebied door de invoering van een woonplaatsbelasting kunnen B. en W. nog niet zeggen. Het college spreekt verder over het rapport, dat dp commissie-Oud uitbracht over de financiering van de kosten van ver pleging van armlastige krankzinnigen. Met eventuele verlaging van de ge meentelijke opcenten op de hoofdsom der grondbelasting werd in de begro ting geen rekening gehouden. Dé op komst zijnde huurverhoging werd evenmin verwerkt. Deze beide facto ren zullen echter van weinig invloed 2ijn op de financiële positie der ge meente. Vooruitlopen Het.college merkt verder op, dat ten tijde van het samenstellen der begro ting nooit bekend is, welk uitkerings percentage geldt voor de algemene- en de belastinguitkering uit het ge meentefonds. Deze percentages wor den pas geruime tijd later bekend ge maakt. Gezien de voortdurende stij ging van de uitgaven moet hierop steeds worden vooruitgelopen. Dit houdt een bepaald risico in. De ge raamde verhoging, gebaseerd op het* voorlopig uitkeringspercentage voor 1955 f 145.000 is echter volkomen verantwoord. In hoeverre deze 145.000 gulden werkelijk zal worden ontvan gen kunnen B. en W. onmogelijk zeg gen. Het college vestigt er vervolgens de aandacht op, dat ook nog niet gezegd kan worden of de wijziging van de normvergoeding voor de politie vol doende zal zijn om de geraamde kos ten van deze dienst te dekken. Er is namelijk nog geen rekening gehouden met' de laatste salarisverhoging, die echter wel in de geraamde uitgaven is verwerkt. Opgemerkt wordt, dat de financiële uitkomsten van het waterleidingbe drijf, het electrlciteïtsbedrijf en het gasbedrijf belangrijk gunstiger zijn dan het vorige jaar. "Voor dit jaar wordt afgezien van de straatver lichting een gezamenlijke winst uitkering van f 107.650 geraamd (vo rig jaar f 66.010). De waterafname is iets hoger ge raamd, Waardoor een hogere winst van f 1800 ontstaat. Bij. het ramen van de posten voor het electriciteitsbedrijf is uitgegaan van een .toename in de stroomverkoop. Kleuteronderwijs Inzake het gasbedrijf wordt opge merkt, dat de kolenprijs hoger is ge raamd. Er zal een bescheiden verho ging yan de reinigingsrechten moeten komen, hetgeen sinds 1948 niet meer geschiedde. Een verhoging met 20 pro cent betekent een meerdere opbrengst van ongeveer f 7000. Bij de raming van de subsidie voor het kleuteronderwijs is uitgegaan van een bedrag per leerling van f 60. Gaar ne hadden B. en W. dit cijfer op f 65 gesteld, maar dit bleek niet mogelijk. Over de plannen tot, bouw van twee scholen werd met de schoolopziener verleg gepleegd. Men bestudeert thans de resultaten van een enquête, die is ingesteld naar de behoefte aan kleuterscholen^ onaf hankelijk van de richting van het on derwijs. Binnen afzienbare tijd hoopt het college een voorstel over de bouw van scholen te doen. De Zeeuwse Muziekschool zal voor 1956 een bedrag van f 1 per inwoner vergen. Uit het grote aantal Middel burgse leerlingen, dat de school be zoekt blijkt naar de mening van B. en W. wel, dat deze in een behoefte voor ziet. Nadere regelingen met betrek king hiertoe zullen nóg aan de raad worden voorgelegd. Kapitaalswerken Om de cultuuruitingen iets ruimer te kunnen steunen werd inzake de post „Steun aan culturele doeleinden" f 3000 meer uitgetrokken dan voor 1955. In de practijk bestaat dringend behoefte aan meer subsidie. Het stre ven van B. en W. is er bovendien op gericht diverse vormen van cultuur dichter bij de inwoners te brengen. Wat de kapitaalslasten betreft Is op deze begroting voor kapitaalswerken, tot de uitvoering waarvan reeds werd besloten, een bedrag van f 959.729 uit getrokken. De volgende werkzaamhe den zullen hiervan geheel of ten dele worden gefinancierd: bouw brand weerkazerne en reïnigingsgarage, uit breiding U.L.O.-school Dwarskaai, bouw turnhal, verbetering huisvesting gymnasium, restauratie Kuipérsgilde- huizen en uitbreiding sportvelden. Op de post voor onvoorziene uitga ven is wegens kapitaalslasten geraamd een bedrag van f 40.000. Uit dit bedrag zullen de middelen moeten worden geput voor dekking van rente en af schrijving, die voortvloeien uit de bouw van nieuwe scholen voor de ver eniging „De Christelijke Burgerschool" en de vernieuwing van de Langeviele- binnenbrug. in handige verpakking! fruit-fris en dorst-lessend. Vervelen nooit 17 ct. p. pakje IN ZOETE RUST. In - de trouwzaal van het mooie Axelse gemeentehuis stond dezer da gen een praphtige maquette ter be zichtiging van een zweminrichting met bybehoren, zoals de Axelaars zien maar wat graag wensen. Wanneer de plannen doorgang vinden, zal het complex verrijzen aan de zogenaamde „Kleine Kreek" in Plan-Zuid te Axel. Voor deze expositie bestond wel be langstelling en menigeen, die zich de wandeling naar het gemeentehuis ge troostte, stond in bewondering van de miniatuur. Ook de poes van de con cierge had er interesse voor; minder echter voor de fraaie lijnen van het ontwerp dan wel voor de rustplaats, die het hem bood. Van een poes zou men. dan verwachten, dat zij zich neervlijde in het zand of op het ter ras, maar de. „gemeentelijke" kat dacht er blijkbaar anders over. Zij ge noot haar welverdiende rust in de fietsenstalling. De drukte deed de poes. echter weinig aangenaam aan. Verontwaardigd rekte zi,i zich uit en zonder bezoekers noch zwembad eni ge blik waardig te keuren wandelde zij heen SPELLETJE. Een groepje jongens, dat zich ach ter struikgewas aan één der Vlissing- se wegen verdekt had opgesteld ver maakte zich dezer dagen met een spelletje, dat', blijkens het af en toe uit de schuilplaats opstijgend gejoel, tot grote vreugde aanleiding gaf. Op de rijweg hadden de knapen een (lege) portemonnaie gedeponeerd, vjaaraan een vrijwel onzichtbare draad was bevestigd. Het lokaas deed het uitstekend. Telkenmale dat een voorbijganger zich bukte om de portemonnaie op te rapen, gaf één der jongens een rukje aan.de draad waardoor liet begeerlij ke voorwerp aan de grijpende handen ontglipte De vreugde in het kamp der „straat hengelaars" verkilde echter spoedig. Een hond die achter een „brommer" aanrende, zag de portemonnaie lig gen, hapte en verdween schielijk met de buit triomfantelijk in zijn bek nagestaard door een verslagen groep je jongens Het spel was uit,. VECHTJASSEN. Wie echter meent, dat in Axel èlles pais en vree is, vergist zich. Dezer dagen hebben zich zelfs moeilijkheden voorgedaan, die op een internationale vechtpartij zijn uitgelopen. In de jeugdherberg „Bleye Haghe" logeerde een groep Engelse jongelui, die meenden de zaak op stelten te mogen zetten. In het recreatie-oord Plan-Zuid en in het zwembad traden de buiten landers die over mime geldmid delen beschikten, dermate uitda gend agressief op, dat enkele Axelse jongens de verleiding niet konden weerstaan aan deze provo catie tot een „Vijfde Engeise Oor log in het klein" gevolg te geven. Er ontstond een gevoelige kloppar tij tussen de „geallieerden", waar- bij enkelen lichte „beschadigin gen" opliepen. De Rijkspolitie moest er tenslotte aan te pas ko men om een wapenstilstand te for ceren. .De Engelsen zijn inmiddels met stille trom vertrokken BOMINSLAG. Een andere oorlog woedde ongeveer tezelfdertijd in Sint-Annaland. In het pand Langestraat A 11 was een bom ingeslagen en deze had enkele „slacht offers" gemaakt. Hoewel de omvang van' de ramp dus groter was dan in Axel, ging het er vrediger toe. De Be scherming Bevolking gaf blijk tegen de moeilijkheden opgewassen te zijn, verzorgde de gewonden en de oprui mingswerkzaamheden. De oefening- leek wel bijzonder echt, omdat het be trokken pand juist wordt afgebroken en in de directe omgeving wat puin ligt. ZIERIKZEE IS OP TIJD Kapitaalsdienst sluit met een nadelig slot van ruim 2 ton Woensdagavond is aan de raadsleden van Zierikzee de gemeentebegro ting 1956 aangebodenmet het gereedkomen voor 1 September heeft de gemeente binnen de wettelijke termijn haar financiële handelswijze voor het volgend jaar bepaald. De kapitaalsdienst geeft een totaal aan uitgaven van 6.559.565,94 eh aan inkomsten 6.265.241,50, zodat een nadelig slot aanwezig is van 294.324,44. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat ten aanzien van de In vorige jaren opgenomen kapitaalswei'ken geraamd is, dat deze voor 1956 geheel zullen zijn uitgevoerd, terwijl voor de daar aan verbonden uitgaven nog gedeeltelijk vaste leningen moeten worden af gesloten. Op de kapitaalswerkenlyst 1956 komen o.m. voor het bouwen van een archiefruimte 16.000; rioleringskosten 80.000; premie woning verbetering 10.000; straten 50.000; kademuren 72.000; torenuurwer ken 1500; urinoirs 2500 en nieuwe wegen 40.000. De gewone dienst sluit zonder saldo met een totaal van 1.474.262,35, ongeacht de verre kenposten die op 948.778,23 worden geraamd. De kosten van het pnderwijs vervul len B. en W. met grote zorg. Hoewel voor het'lager- en uitgebreid lager ori- derwijs het bedrag per leerling voor 1956 gelijk gerekend is aan 1955, moe ten. door fyet grote aantal, leerlingen de kosten op f 13.000 meer" geraamd worden. Ten aanzien van het kleuter onderwijs is voor 1956 de van gemeen tewege te verlenen subsidie beperkt tot leerlingen van 4 tot 6 jaar; niette min wordt nog onderzocht f 5000 te verkrijgen om de-bestaande regeling dié ook voor driejarige kleuters geldt te handhaven. In vergelijking met de begroting van het vorig dienstjaar is het nadelig sal do van de dienst voor maatschappelij ke zorg gestegen met f 13.000. De oor zaak van deze stijging moet worden gezocht in toeneming van het aantal ondersteunden en verpleegden, terwijl voorts de verpleegprijzen aanzienlijk zijn verhoogd. De kosten van het nij verheidsonderwijs zijn in vergelijking met die van het vorig jaar met nettö f 15.000 opnieuw gestegen. Deze stij ging is voornamelijk een gevolg van de-voortgezette stijging van de loon- en salarislast en het gestegen prijspeil. Ook deze extra lasten moesten door bezuininging anderszins worden ge dekt. Op 1 Augustus 1955 bedroeg het to taal van de uitgaven tengevolge van de watersnood f 1.718.000 en de daar- in verband staande ontvangsten f 1.444.000. Er resulteert derhalve een nadelig saldo van rond f 274.000. B. en W. verwachten dat het totaal ge meentelijk aandeel in deze kosten niet boven de f 300.000 zal stijgen. WONINGBOUW. De' toewijzing van bouwvolume is nog steeds niet- van djen aard, dat van een bevredigende toestand gesproken kan worden. Voor de jaren 1953 tot en met 1956 werd slechts voor 15 panden bouwvolume aan Zierikzee beschik baar gesteld. Het behoeft geen betoog dat dit aantal reeds geheel gebruikt is en absoluut onvoldoende is om in het aantal woningzoekenden een gun stige wending te verkrijgen. Ook .de toewijzing van industrie-woningen is nog onvoldoende. De krotopruiming vordert gestadig. B. en "W. nemen aan dat de kosten daarvan voor 90 procent door het rijk zuilen worden gesubsi dieerd. In verband met de slechte on- derhoudstoestand van het complex 22 woningwetwoningen aan het 's-Heer- Lauwendorp heeft het gemeentebe stuur zich tot de minister gewend om de laatste huurverhoging op déze wo?" ningen niet van toepassing te verkla ren. Bij de begroting is 16,6 procent uit getrokken voor openbare werken, 25,5 procent voor onderwijs, kunsten en wetenschappen (o.m. f 58.000 voor middelbaar onderwijs en de brug- klasse) 9 procent voor maatschappe lijke steun, 5 procent voor de volks gezondheid, 4,4 procent voor de poli tie en 2,9 procent voor economische aangelegenheden. Bij de inkomsten is o.m. op. 48,4 procent uitkering uit het gemeentefonds gerekend, 11,9 procent .uit het eigen belastinggebied der ge meente en 6 procent voor onderwijs. De gemeenschappelijke regelingen betekenen ook een grote hap in de gemeentelijke pot: f 14.347 voor de Beatrixschool, f 1451 voor de muziek school en f 8885 voor de gemeenschap pelijke technische dienst. Het gemeen telijk gasbedrijf kost f 38.803 en de. dienst maatschappelijke zorg f 127.567. (Advertentie) Voor mij de nieuwe Ook in handige doosjes van 10 St. en, in mooie grote dozen van 50 stuks f 2.- met de nieuwe melange - nu zo zacht Subsidie Rotterdamsch Philharmonisch Orkest De Zeeuwse Volks Universiteit zal volgende maand in de Nederlands Hei-vormde Kerk te Goes door het Rotterdams Philharmonisch Orkest een concert laten geven. In een spreking met het college van B. en W. is uit overgelegde gegevens gebleken, 'dat daarop een tekort van r 1450. verwacht wordt. Hiervan zal de Pro vincie de helft betalen, als de gemeen te eveneens de helft vergoedt. Gezien de grote belangstelling voor dergelij ke concerten in vorige jaren, zijn B. en W. van oordeel, dat deze concer ten in een behoefte voorzien en stel len daarom de raad voor, een subsi die van f 725.te verlenen. NAAR BENNEBROEK BURGEMEESTER VAN DRIEWEGEN EN ELLEWOUTSDIJK VERTREKT De heer Van Slochteren krijgt grotere gemeente een groeiende gemeente. Politiek js zij van een andere structuur als Ellewoutsdijk en Driewegen de raad is uit zes protestantse en vijf r.k. leden sa mengesteld doch burgemeester Van Slochteren heeft alle vertrou wen, dat hy zich ook spoedig in Bennebroek thuis zal voelen. Voor- lopig heeft hij echter nog geen wonmg in z|jn nieuwe gemeente. Intussen zal het afscheid van El lewoutsdijk en Driewegen niet ge makkelijk zijn, zo vertrouwde burge meester Van Slochteren ons toe. Bij zijn komst in 1946 zag hy zich in El lewoutsdijk geplaatst voor de weder opbouw van dit door de oorlog zwaar getroffen dorp. Hij heeft hieraan zijn krachten mogen geven, zodat het ne genjarig verblijf in deze omgeving ook een. mooie tijd is geweest. Boven dien heeft hij in Driewegen altijd prettig gewoond en dan is het niet zo gemakkelijk hiervan op betrekke lijk korte termyn afscheid te moéten- nemen. De heer D. Thomassen a Thues- sink van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Ellewoutsdijk en Driewegen, is bij Koninklijk Besluit van 30 Augustus j.l. met ingang van 16 September a.s. benoemd tot bur gemeester van Bennebroek in Noord- Holland. De heer Van Slochteren, die op 26 April 1910 werd geboren, kwam in 1939 als ambtenaar op de secretarie te Huizen, waar hij in 1945 chef werd van de afdeling burgerlijke stand. Met ingang van 1 Juli 1946 werd de heer Van "Slochteren, die lid is van (1e Christelijk Historische Unie, benoemd tot burgemeester van Driewegen en Ellewoutsdijk. Hij vva® voorts o.m. president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde kerk te Driewegen, voorzitter van het Groene Kruis, inspecteur van het Chr. 'Volksonderwijs in Zeeland en voorzitter van de afdeling Zeeland van Chr. Hist, gemeentebestuurders. Uiteraard toonde burgemeester Van Slochteren zich in het korte on derhoud dat wij met hem mochten hebben, zeer verheugd over deze be noeming, die een mooie promotie be tekent, van de gemeenten Ellewouts dijk en Driewegen met een totaal in wonertal van ongeveer 1100, gaat hij thans naar een gemeente met bijna 3900 inwoners. Daarnaast is het zeer aantrekkelijk de leiding te krijgen- over één gemeente. Het feit dat hij tot dusver zijn aandacht over twee gemeenten moest verdelen en dat hij' ook niet in Ellewoutsdijk woonach tig was, heeft burgemeester Van Slochteren nooit ideaal gevonden. Gelegen in de bloembollenstreek tus- Werken aan de Rijksweg op Duiveland aanbesteed In het gebouw van de Rijkswater staat, directie Zeeland, in Middelburg werd Woen'sdag aanbesteed het ma ken van grondwerken, het aanbren gen van verhardingen, het maken.en verlengen van gewapend betondui- kers en het uitvoeren van bekomende werken op een gedeelte van Rijksweg 18 onder de gemeenten Zierikzee en Nieuwerkerk. Er werd als volgt ingeschreven: 1. Aann. bedr. E. Blok te Rotterdam, ƒ426.000; 2. C.V. Gebr. Van den Heu vel te Zierikzee, 479.000; 3. S. A. Sanders' Aann. bedr. N.V., te Delft, 495.500; 4. A. W. Wandel te Nieu werkerk, 516.000; 5. Pa. M. de Oude en K. T. de Oude te Zierikzee voor 518.000; 6. M. v. d. Velde te Brui- nisse, 527.000; 7-. Fa. W. van Vossen en Zn. te St. Annaland, 534.800; 8. W. de Wijs te Made, 537.000; 9. J. Moerland, St. Annaland, 556.600. Eén inschrijvingsbiljet was ongel dig. De gunning werd aangehouden. Examens. Aan1 het Gasthuis te Goes slaagden voor de aantekening kraamverpleging de zusters I. Knuyt, J. M. van der Meet en F. Snethlage. Gemeentebestuur Middelburg ontving groep componisten Gasten van „Gaudeamus" zijn op excursie naar Walcheren B. en W. van Middelburg hebben Woensdagmiddag in de Burgerzaal van het .stadhuis een gezelschap componisten uit verschillende landen van Europa ontvangen, die een ex cursie naar Walcheren maakten. De groep gasten, die een'veertigtal mu sici omvat, neemt deel aan de inter nationale muziekweek, die de Stich ting „Gaudeamus" in Öilthoven mo menteel houdt. Het veel omvattende programma bracht alle musici één dag naar Zeeland. lag Burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein begroette zijn gasten in het Ne derlands, Frans, Duits en Engels. Hij ?rees het nut van „Gaudeamus"' ini- iatief, dat de componisten in staat stelt eigen werken uit te voeren en te luisteren naar die van anderen. Spr. bracht voorts hulde aan de heer W. Maas, de initiatiefnemer van dit alles. Mr. Bolkestein betreurde, dat hij niet genoeg thuis is in de muziek. Zodoende kan hij niet evenals zijn Utrechtse ambtgenoot, jhr. mr. De Ranitz zijn oordeel over de heden daagse muziek geven. Tenslotte ver telde spr. iets over de oprichting en de voorgeschiedenis der Zeeuwse Muziekschool. De heer Maas, directeur van „Gau deamus" dankte mr. Bolkestein voor diens warme welkomstwoorden. Hij memoreerde de banden, die er sinds verleden jaar gegroeid zijn tussen de Stichting en Zeeland toen de heer Henk Stam, die actief aan liet werk van „Gaudeamus" deelneemt, direc teur van de Zeeuwse Muziekschool werd. De heer Maas hoopte, dat-de school zal groeien en dat men er on derricht zal gaan geven in de heden daagse muziek. t De heer Stam, die zich bij het ge zelschap bevond en bij wie de artis tieke leiding van deze muziekweek berust, diende tenslotte op de van hem bekende wijze eveneens de bur gemeester van een geestige repliek. Hij verklaarde, dat „men" de artist meestal niet helemaal au serieux neemt. „Dat is jammc" want 'wij willen zo'graag voor vol worden aangezien", aldus spr. Daarom toon de de heer Stam zich verheugd, dat het Middelburgse gemeentebestuur met deze ontvangst bewyst de musici een goed hart toe te dragen. Vóór de ontvangst bezocht men de Nieuwe Kerk, waar Jan Rijn het or gel bespeelde. Hij speelde een parti ta van Hugo Distier. Welpenhandenarbeidexpositie In October zal de Welpenhanden- arbeidtentoonstelling, die door Neder land trekt, naar Zeeland komen. De ze expositie, die tot dusver in ver schillende plaatsen van het land veel belangstelling trok, is allereerst in Oostburg te zien, namelijk op 19 en 20 September. De volgende plaatsen, die „aangedaan" worden zijn Terneuzen, 21, 22, 23 en 24 September, Middel burg 27 en 28 September en Goes, 30 September en 1 October. Vlissingen Alhambra: „Mrs. Miniver" (14 jaar). 19 en 21 uur. Luxor: „Jacht op blond" (18 jaar), 20 uur. Goes Grand: „B'ecause you are friine" (alle leeftijden), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2