PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Peron bood aan af te trok dit aanbod treden maar later in Waterleiding op Noord-Beveland feestelijk in gebruik genomen EGYPTE EN ISRAËL BEREID HET VUREN TE STAKEN GEHEIMEN HIT PARUS DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 204 Dagblad uitgave van de firmt Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 Sept. '55. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.— „Brieven of adres Bureau v. a. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N Bogerdstraat 24. telef. 2 BEWOGEN DAGEN IN ARGENTINIË Vakbeweging kwam in opstand Argentinië beleeft wederom woeli ge dagen. President Peron, die giste ren verklaarde bereid te zijn af te treden, heeft naderhand dit aanbod weer ingetrokken. Dit geschiedde nadat de Peronistische vakbeweging en de party dreigden een opstand te verwekken. Peron motiveerde zijn aanbod met een verwijzing naar zyn tegenstan ders en politieke vyanden, die bereid zouden zijn tot verzoening, mits hy aftrad. Inmiddels was het gehele land in beweging gekomen. De winkels en fa brieken werden gesloten. De minister van het leger, generaal Lucero, die na de Juni-opstand als „de sterkste m an van Argentinië" wordt genoemd, verklaarde dat hij ten koste van alles de orde zou handhaven. Het vakverbond wenste een beto ging als die van 17 Oct. 1945, waar door generaal Peron aan de macht kwam. De Peronistische senatoren had- Grandvals aftreden thans officieel De Franse regering heeft Woens dag officieel bekendgemaakt, dat Gil bert Grandval is afgetreden als resi dent-generaal van Marokko. Gene raal Boyer de la Tour is benoemd tot zyn opvolger. In te Parijs uitgegeven communi- qué's wordt bevestigd dat er verschil van mening met Grandval bestond over de nieuwe politiek in Marokko. Zijn aftreden was echter ook de prijs die premier Faure moest betalen voor de steun van enkele van zyn conser vatieve ministers wat betreft de ver vanging van de huidige sultan, Ben Arafa, door een regentschapsraad. Deze raad zal de eerste 'regering met nationalistische deelneming in Ma rokko benoemen. Generaal Boyer de la Tour is Woensdag per vliegtuig uit Tunis te Rabat aangekomen. Vacantie De vacantiepret is voor 1955 wel goeddeels ten einde. Duizenden hebben hun vrije dagen of vrije weken gebruikt hetzij om te reizen, hetzij om uit te rusten. Ze zijn er door opgefrist en ze kon den met frisse moed weer aan de da gelijkse arbeid beginnen. Er zijn echter ook vele honderden mensen die hun vacantie niet op de juiste wijze besteden. Daar was bijvoorbeeld de man, die een week vacantie had en die in deze vacantieweek een zesdaagse bustocht door half West-Europa maakte. Elke ochtend moest hij om zes uur opstaan, te zeven uur in de bus en dan maar rijden tot des avonds 9 uur. Daarna huurde deze man ijlings een taxi om nog wat rond te tuffen in de stad, waar hij de nacht zou doorbrengen en die hij des ochtends te zeven uur weer zou verlaten. Deze man kwam zwaar vermoeid van zijn vacantiereisje terug. Dat is niet de juiste manier van va cantie houclen. De medische medewerker van de „Philips Koerier" schreef enkele dagen geleden, dat vacantiegan- gers er goed aan zouden doen na hun vacantie een balans op te maken en zich af te vragen of het doel van de vacantie wel was, bereikt. Velen, zegt hij, moeten nog leren „met vacantie gaan", niet alleen in lichamelijk, maar ook in geestelijk opzicht. „Een zinvolle vacantiebesteding hangt niet alleen af van het goed „plannen" van een reis, het is veel meer dan dat. We moeten leren om gaan met dit speelgoed, dat velen van ons pas sinds kort hanteren. Voor al les is nodig, dat we, ook tijdens de va cantie, eigen waarde en eigen waar digheid bewaren als het grootste goed, dat we bezitten. 1-. aarnaast, dat we vreemde landen I en vreemde mensen leren zien te gen de achtergrond van onze eigen omgeving, opvattingen en le vensbeschouwing. Dat kan alleen als we ons de moeite nemen tot dat an dere door te dringen. Maar dat is dan ook alleen mogelijk indien we daar aan tijd en moeite besteden Van ach ter de ruit van een autobus of van achter het stuur van de eigen auto kan dat niet. Het razen door vreemde landen geeft ons alleen panorama's met poppetjes erin. Niet meer dan een stomme kleurenfilm wordt ons gepre senteerd, die ons niet meer geeft dan een oppervlakkige indruk van het werkelijke leven en van de werkelijke schoonheid. De bedoeling van de va cantie, een geestelijke verrijking en een lichamelijke verfrissing te zijn, wordt daardoor niet bereikt. Integen deel, er is dan meer sprake van een afstomping voor de werkelijke waar de en van een uitputting van de licha melijke weerstand. Zoals een firma aan het einde van een bepaalde periode een balans op maakt, zo is het ook voor ons nuttig aan het slot van onze vacantie de ba lans op te maken We dienen ons daar bij af te vragen wat die ons heeft gebracht. Als dat alleen maar kilome ters zijn, is er iets fout geweest en moeten we daarmede bij het maken van onze plannen voor de volgende keer rekening houden". den reeds besloten hun mandaat ter beschikking van de partij te stellen. De Peronistische leden van de Ar gentijnse Tweede Kamer maakten 'n resolutie bekend, waarin zij zeiden trouw te blijven aan Peron in zijn hoedanigheid van president van de republiek en leider van de Peronis tische beweging. Ook werd vastge steld, dat het volk wil, dat Peron aanbleef. Het Peronistische blok wilde niet in de Kamer terugkomen, zolang Pe ron niet op zijn Besluit terug kwam. In een schrijven aan de Peronisti sche beweging verzocht Peron nede rig om ontheffing van zijp functie en om toestemming verder te werken als eenvoudig Peronist. Hy verklaarde nog: „De jaren drukken zwaar op mij, evenals de te leurstellingen en de desillusies." Amsterdamse burgemeester op zijn hoede Nog geen delegatie van ontslagen ambtenaren op stadhuis. De burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly, heeft Woensdag medegedeeld dat zich nog geen dele gatie van het werkende gemeente- personeel ten stadhuize heeft ver voegd om de motie te overhandigen, die Dinsdagavond op een vergadering van dit personeel is aangenomen te gelijk met het besluit tot het per soonlijk aan B. en W. aanbieden van dit protest tegen de uitspraak van, het gemeentelijk scheidsgerecht over de 61 ontslagen ambtenaren. De burgemeester voegde daaraan toe. dat hij uit de verslagen kennis had genomen van de poging van klaarblijkelijk onverantwoordelijke elementen om opnieuw onrust te zaaien en tot staking op te wekken. Mr. d'Ailly behoudt vooralsnog hoop en vertrouwen dat het gemeen- tepersoneel zich daardoor niet van de wijs zal laten brengen. „Niettemin blijf ik" aldus het hoofd van de gemeente „op my'n hoede voor het geval onverantwoordelijke elementen van buiten toch mochten voortgaan moeilijkheden te veroorzaken". VELE DODEN EN GEWONDEN Oproep van generaal Burns Egypte en Israël hebben de oproep van generaal Burns, hoofd van de V.N.-eontröle in Palestina, tot een staking van het vuren aanvaard. Israël heeft evenwel als voorwaarde aanvaard, dat Egypte schuldig wordt verklaard aan de aanval van Dinsdag in de streek van Gaza. Een Egyptische „zelfmoordbende", aldus Israëlische berichten, heeft toen de zendmast van het radiostation „De stem van Israël" in het kustgebied tussen Gaza en Tel Aviv opgeblazen. De bende, die tot op 16 km van Tel Aviv was doorgedrongen, heeft zeven burgers gedood. In de afgelopen 24 uur hebben zich verwondingen op toen hun auto op voorts nog de volgende incidenten een mijn reed. *- J J— 1 Een Egyptische boer werd gewond door schoten van een Israëlische pa trouille die op Egyptisch gebied was doorgedrongen. Ten Oosten van Ra- fah, op Egyptisch gebied, werd een vuurgevecht geleverd tussen Egypti sche troepen en Israëlische patrouil les die de demarcatielijn overschre den hadden. Twee Arabische dorpe lingen werden gewond bij een Israëli sche aanval op het dorp Beit Hanoen, ten Oosten van Gaza. Bij een beschie ting van een Israëlisch gezin door Egyptische troepen die de grens hadden overschreden, werd één per soon gedood, de vijf anderen werden gewond. voorgedaan: te Beit Oved werden vier Israëlische landarbeiders door Egyptische commando's doodgescho ten, vier Israëlische soldaten liepen Verjaardag van Prinses Wilhelmina op Het Loo. Vele bloemen en felicitaties. De 75e verjaardag van H.K.H. prin ses Wilhelmina is niet in stilte voor bijgegaan. Reeds in alle vroegte trok de Nederlandse jengd, getooid met oranje, naar het paleis het Loo dat in een stralende zon lag te pronken. Vele kinderen droegen bloemen in hun knuistjes als een huldebetoon voor de jarige prinses, bouquetten, die in grootte en samenstelling onder ling nog al eens verschilden. De post bracht een grote stapel schriftelijke gelukwensen met extra zegels voor het Koningin Wilhelmi- nafonds voor de kankerbestrijding. De burgemeester van Apeldoorn, de heer A. L. des Tombe en zijn echtge note behoorden tot de eersten die de felicitatieregisters op het Loo teken den. Namens het gemeentebestuur werd een fraai veldbouquet aan het paleis bezorgd, en talrijke particulie ren, verenigingen en instellingen brachten eveneens een bloemenhulde. De koningin en de prinses waren op het Loo aanwezig, terwyl prins Bernhard in de loop van de morgen arriveerde. Generaal Pierre Boyer de la Tour du Moulin, die benoemd is tot opvolger van generaal Grandval als resident- generaal van Marokko. Premier Boelganin eind December naar India. Naar A.F.P. van welingelichte zyde heeft vernomen, zal de premier van de Sowjet-Unie. Boelganin, zich in de derde week van December voor een bezoek van drie weken naar India be geven. Er waren plannen om het bezoek in Januari te doen plaatsvinden, opdat de maarschalk het feest ter gelegen heid van de uitroeping van de repu bliek zou kunnen bijwonen. De pre mier moet echter de bijeenkomst van de opperste sow jet (27 Januari) bij wonen. De 26ste Januari is de dag van de republiek van India. if Vrienden bleven thuis.... I Een loterijclubje op een der 2 Delftse bedrijven won kortgele- T den een prijs in de Staatsloterij. Een der deelnemers werd afge- vaardigd om de prijs van 835 f in ontvangst te nemen. Hij ging maar liet zijn vrienden tever- X geefs wachten. Met het geld was hij naar België gereisd en daar hield hij een vrolijke va- J. cantie. Deze is nu geëindigd en ij. de Delftse politie hééft hem aan de grens opgewacht. De feest- vierder had ruim 500.— opge- r maakt, zodat er voor zijn club- X. genoten maar een bedroevend jj. schyntje is overgeschoten. X Tweede Kamer een week voor onening bijeen. Behandeling kleuteronderwijs. (Van onze parlementaire redacteur) Het ligt in het voornemen van de voorzitter der Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, de Kamer, die thans op reces is, weer bijeen te roepen op Dinsdag 13'September a.s.. dat is een week vóór de officiële opening van de nieuwe gewone zitting van de Sta- ten-Generaal op Dinsdag 20 Septem ber. Onmiddellijk zal de leden een zeer volle agenda voorgelegd worden, die naar het zich laat aanzien, niet al leen de gehele week in beslag zal ne men, maar ook, naar wij vernemen, wellicht avondvergaderingen noodza kelijk zal maken. Het ligt in de bedoeling o.a. het ontwerp tot wettelijke regeling van het Kleuteronderwijs in behandeling te nemen. Met de bespreking daarvan zo verwacht men, zullen zeker enke le dagen gemoeid zijn. Conferentie in Londen over Cyprus De Griekse minister van buiten landse zaken heeft Woensdag op de conferentie over Cyprus te Londen bij zyn Britse en Turkse ambtgenoten er op aangedrongen om het recht- van de half millioen inwoners van Cyprus op zelfbeschikking te aan vaarden. Volgens conferentiekringen zei de Griekse minister in zijn „zeer open hartige doch gematigde" toespraak, die geen polemisch karakter had, dat Griekenland niets voor zichzelf wil, maar alleen de wensen van de meer derheid der Cyprioten vertolkt. In antwoord op de opmerking van minister MacMillan van Engeland, dat de Britse souvereiniteit over het eiland van vitaal belang is voor de Britse defensieverplichtingen, zei Ste- fanopoelos, dat Engeland volledige militaire faciliteiten zou verkrijgén, indien Cyprus zich bij Griekenland zou aansluiten. Natuurlijk zijn alle vrouwen in het bijzonder geïnteresseerd in de voornaamste kenmerken van de nieuwe wintermode Wel- s H iswaar kon men een en ander reeds vernemen uit de verslagen H wélke wij uit de Franse hoofdstad van een moderedactrice M brachten, maar het is belangwekkend te wetenxoelke de voor- s naamste kenmerken zijn. Hier vólgen ze dan: De buste, xoelke niet wordt afgeplat, is bij alle couturiers vry §j hoog aangebracht. jjjj De schouders zyn meer ontwikkeld. (Heim, Givenchy, Patou). ff De mouwen zyn vooral b# de avondjaponnen, nogal volu- H mineus. M De rokken zijn voor overdag iets langer gexoorden, terwijl f§ voor avondkleding de rokzoom by Dior omhoog ging en bij f§ Dessés daarentegen omlaag. I| ij Des ochtends draagt de modieuze vrouw een japon met een H getailleerd jasje of een wijde ovêrjas. s Voor overdag zijn de voornaamste kleuren: bruin, blauw, m M rood en groen; des avonds is zwart verreweg favoriet. De taille is over het algemeen op de normale plaats. M Tweed en allerlei ruige xoeefsels zijn voor de xcinterkleding in |f H de meerderheid; voor meer geklede japonnen wordt veel flu- weel gébruikt. in Oorlogsmisdadigers in Japan vrijgelaten. Nederland heeft Woensdag mach tiging gegeven tot vrylating op ere woord van 19 Japanse oorlogsmisda digers, die in Tokio langdurige ge vangenisstraffen uitzitten Dit is door het Japanse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. „WATERSLEPEN" VAN DE BAAN Prof. Muntendam: „Bewondering voor wat na de ramp werd gewrocht" Feestelijk spoten Woensdagmiddag de met bloemen versierde" fonteinen voor het opjaagstation aan de Prinsendijk te Kortgene hun stralen om hoog, nadat de Directeur-Generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, met een druk op de knop de pompen in werking had gesteld. Feestelijk was ook de ontvangst van.de talrijke genodigden op het eiland en in tal van toespraken werd de grote blijdschap en de dankbaarheid vertolkt over het feit, dat Noord-Beveland thans is aangesloten op het waterleidingnet. Van de totaal ruim tweeduizend percelen op het eiland, zijn er in de dorpskommen nu rond achttienhonderd aangesloten, terwijl de rest volgend voorjaar volgt. Toen de veerbout met de talrijke ge nodigden tegen twaalf uur aan de stei ger te Kortgene arriveerde, stond de Koninklijke harmonie „E M.M." reeds gereed om hen met het Zeeuwse volks lied en het Wilhelmus te verwelko- i. tiotel „Üe Korenbeurs" sprak daarop mr dr A. J. J. M. Mes, als voorzitter van de raad van toezicht van de N.V. Waterleiding Maatschap pij „Zuid-Beveland", een begroetings woord. Hij kon daarbij o.m. verwel komen de commissaris der koningin, jhr mr A F C -de Casembroot, de di recteur-generaal van de volksgezond heid, prof. dr P. Muntendam, de di recteur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, prof P. Krul. de leden van Ged. Staten leden van cle raad van commissarissen van de Waterleiding Maatschappij „Midden- Zeeland", en de gemeentebesturen van Kortgene en Wissekerke Met dank baarheid herineTde mr Mes er aan, dat de aanleg van de waterleiding op Noord-Beveland mogelijk is geworden, door de rijkssubsidieregeling voor. de z.g. onrendabele gebieden Spreker bracht hiervoor dank aan de minister van sociale zaken en ge waagde met voldoening van de mede werking van de Waterleiding Maat schappij „Midden-Zeeland", die in het belang van Noord-Beveland, afstand deed van haar concessie Tenslotte is het tot stand komen van deze buiten gewoon belangrijke waterleiding me de te danken aan het energieke wer ken van de directeur, ir M. J. Stoel Feuerstein met zijn medewerkers en aannemers Mr Mes eindigde met hei uitspreken van de hoop, dat de waterleiding mo ge bijdragen tot de bloei van Noord- Beveland. Per hoofd wordt er thans 22 liter water gebruikt, tegen op Zuid- Beveland 80 liter, zodat het verbruik nog voor toeneming vatbaar is, zo merkte hij nog op. Na een gezellige begroeting, ver enigde men zich aan een verzorgde koffietafel, waaraan nog tal van goede woorden werden gesproken. Van de oud-voorzitter van de raad van toe zicht van de Waterleiding Maatschap pij „Zuid-Beveland", de heer Joh. Pi laar, was een telegram ontvangen, dat met grote instemming telegrafisch werd beantwoord. De hger Pilaar werd daarbij dank gezegd voor de wij ze, waarop deze ook steeds heeft ge ijverd, om Noord-Beveland aan water leiding te helpen. De burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, vertolkte de blijd schap van zijn gemeentenaren over de komst van de waterleiding. „Het is voor Noord-Beveland een hoogtijdag". Dank bracht hij aan alle instanties die aan de totstandkoming medewerk ten, terwijl hij hulde bracht aan de directeur met zijn staf voor de grote voortvarendheid, waarmee zij deze zaak hebben aangepakt. Hierna kreeg de directeur, ir Stoel Feuerstein, gelegenheid om een korte technische uiteenzetting te geven ovet de aanleg van de waterleiding, waar bij verschillende nieuwe wegen zijr. bewandeld om een en ander goed snel en goedkoop te kunnen verwezen lijken. Zoals bekend, liggen er thans vier zinkers door de Zandkreek, ter wijl aan transport- en hoofdleidingen reeds circa 50 kilometer buisleiding (Vervolg op pag. 7) Duitse duiker Zorn heeft decompressieziekte Onder behandeling op Hr. Ms. Hercules. In een decompressietank van het duikwérkschip „Hercules" van de Koninklijke Marine ligt sedert enige dagen de Duitse duiker Godfriedd Zorn, in dienst bij de bergingsmaat schappij Lehr en Go te Hamburg. De ze firma doet met het bergingsschip „Glück Auf" pogingen om resten van in de eerste wereldoorlog voor de Ne derlandse kust gezonken Britse krui sers te bergen. Zorn lijdt aan de z.g. decompressfe- of duikerziekte, die optreedt wanneer men de druk waaronder de duiker werkt te snel en niet geleidelijk weg neemt. De Duitse duiker heeft in korte tijd door het niet toepassen van de juiste voorschriften, reeds drie maal een aanval van de duikerziekte gehad. Twee keer is hij aan boord van de „Glück Auf" veer opgeknapt, doch de derde keer was het noodzakelijk, dat hij naar Hr. Ms. „Hercules" werd overgebracht, waar hij thans onder strenge controle van een marine-arts in de tank moet verblnven. De ziekte uit zich door hevige pijn in de gewrichten en longverschijnse len, veroorzaakt door stikstofbelle tjes in het bloed. Duikers in Nederland zijn door de z.g. caissonwet aan strenge voor schriften gebonden, waarbij zekere verhoudingen tussen do decompressie- tijd en de duiktijd moeten worden in acht genomen, evenals een bepaalde rusttijd. Zorn, die in de tank rustig een boek lag te lezen, heeft na dit ongeval be sloten niet meer te duiken. Voor hem geen decompressietank en werken op ae zeebodem meer, zo heeft hij voor zichzelf uitgemaakt. EETS LAGERE TEMl'EKAi cKEN. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Iets lagere tempera turen. ZON EN MAAN 2 September Zon op: 5.53 onder: 19.30 Maan op: 19.02 onder: 6.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1