KA PP EN DE OERMUZIEK Amerikaanse voorstellen in Syrië niet gunstig ontvangen Op Jamaica werden de negerslaven democratische landbouwers EEN INSECTENFESTIJN AAN DE VUSSINGSE N0LLEDIJK MAANDAG 29 Augustus 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 REVOLUTIES EN WERVELSTORMEN „Geef ons land, anders sterven wij!" In 1833 begon het voor de negerslaven op Jamaica te dagen. Evenwel, de afschaffing der slavernij betekende nog niet, dat de toestand der bevryde slaven beter werd. Er was namelyk door die afschaffing een nieuw neger probleem ontstaan. Dit luidde, bondig gesteld: Hoe verkrygen de bevryde negers voldoende grond om rond te komen De planters waren over het ge heel niet van zins om grond af te staan. De regering aarzelde ook. Men be denke, het betrof een paar honderdduizend primitieve mensen, analphabe- ten, proletariërs van de onderste plank. En toch moest er grond beschik baar komen. Van negerzijde stelde men het probleem scherp, toen men, in de toen veelal door hen verbasterde Engelse taal zeide: „Ef yer dun gib us de land, reckon de ole massas '11 starb de niggahs". Want zo was het inderdaad: dis de blanken de zwarten geen land zouden geven, betekende dit, dat de (voormalige) meesters, de planters dus, de (voormalige) slaven, de negers, aan de hongerdood zouden prysgeven. Zo ontstond met de afschaffing der salverny in vele slaven-landen, ook op Jamaica, de sti'yd om de grond. Men kan die strijd, de gebruikte middelen, de tegenstellingen, het verloop slechts begrijpen, als men deze ziet tegen de historische achtergrond van slaven schepen en slavenmarkten van „he ren" en „lijfeigenen", van „blank" en „zwart", van plantersrijkdom en arbeidersellendeMen bedenke daarby, dat vroeger het leven „van zo'n zwartje" niet zo heel erg zwaar telde. En nog kan men in sommige (vroegere) slavenlanden de echo's be luisteren van de conflicten tussen „heren" en „knechten" uit de slaven tijd, al worden dan die echo's, geluk kig, steeds minder luid en al heeft zich geleidelijk aan een beter begrip ontwikkeld tussen de nazaten der sla ven en de nazaten der slavenhouders. Meerderheid Jamaica heeft op het ogenblik een bevolking van ruim 1.500.000 zielen. Hiervan zijn er zowat 1.200.000 vol bloed negers, ongeveer 250.000 van gemengden bloede, terwijl het restant bestaat uit Europeanen en Aziaten (China, India). Een eeuw geleden lagen die cijfers natuurlijk lager, maar niettemin le ren zy, dat het voor de autoriteiten een verre van gemakkelijke taak was en is om de (min of meer) donkere meerderheid der bevolking een pas sende plaats te bezorgen in het so ciaal-economische bescel des lands. Met de vervulling van die taak was en is niet slechts het geluk der be volking, doch tevens de rust in het land gemoeid. Een gelukkige omstandigheid is het, dat Jamaica door zijn bodemgesteldheid en klimaat zeer geschikt is voor agrari sche bedryven. Het lag dus voor de hand om te proberen, de na zaten der slaven zoveel moge lijk een bestaan te geven in de landbouw. Tal van kleine boerenbedrijven ont stonden, vooral in deze eeuw. Som mige producten des lands kunnen ech ter het best in grote bedrijven worden gekweekt. Daarom heeft men sedert 1940 de totstandkoming bevorderd van col lectieve, beter: van coöperatieve boe renbedrijven om aldus een stabiele, welvarende en tevreden bevolking te behouden. Thans is de „kleine boer", al dan niet in coöperatief verband, een veel voorkomend verschijnsel op Ja maica, zodat men dit eiland terecht als „boerenland" kan bestempelen. Stormen Niet onverdeeld gunstig is de na tuur de Jamaicanen gezind. Wervel stormen trekken namelijk jaar in jaar uit over de Caraïbische Zee. Als zij komen boven een der vele eilanden plegen zij dood en verderf te zaaien. Jamaica heeft in de loop der eeuwen schrikbarende ervaringen opgedaan met zulke natuurrampen. Die van 1944 was. naar mensenheu genis, de verschrikkelijkste van alle. Immers, in dat jaar ging de tornado niet langs de kusten, doch trok hij kris-kras over het eiland. In sommi ge stadjes veroorzaakte hij grote schade. Gehele dorpen werden met de grond gelijk gemaakt. Duizenden ha land, beplant met klappers en bana nen (twee der belangrijkste gewas sen) werden verwoest. De economi sche schade was erg groot. De over heid deed wat zij kon om het leed te verzachten en de schade te herstel len. Het zwaarst getroffen werd het plaatsje Bonnet Hill. Wij vermelden dit, omdat van Bonnet Till tevens de victorie begon. Oud-president Truman contra Eisenhower Oud-president Truman is Zondag een „persoonlijke" campagne tegen president Eisenhower begonnen, die hij beschuldigt van het geven, van een verkeerde voorstelling van zaken en van „demagogie". Truman be schuldigt de republikeinse regering er van, dat zij de gevangene is van het „grote zakenleven". Truman voert zijn campagne met het ook op de presidents-verkiezin- gen, die in 1956 in de Ver. St. zulleir worden gehouden. Hij sprak-Zondag op een bijeenkomst van de democra tische partij in Indiana. In zijn rede noemde hij president Eisenhower niet met name, doch sprak hrj over de „gekozen president". Britse communist op Schiphol teruggestuurd De hoofdredacteur van het blad van de Britse communistische partij, de „Daily Workers", heeft te Londen venaard, dat hij Zaterdagochtend geen toestemming heeft gekregen Nederland binnen te komen. De hoofdredacteur, J. R. Campbell, zeide, dat hij aanwezig wilde zijn bij het „zomerfeest van „De Waar heid"," te Amsterdam. Autoriteiten op Schiphol hebben hem vastgehouden en in het eerstvol gende vliegtuig naar Groot-Brittan- nië gezet, aldus Campbell. sloegen de handen ineen. En de nieuwe geest, van de nieuwe stromin gen en denkbeelden, die vooral na 1940 op Jamaica eens en voor al' vaste voet konden vat ten. Het was de geest van de- mocratié en samenwerking, die Jamaica toen definitief ver overde. Zelfbestuur Ook vóór 1940 waren er reeds aan wijzingen, welke koers Jamaica's ont wikkeling zou nemen. Na de ophef fing der slavernij reeds, aanvankelijk als nevenprobleem, ontstond de vraag omtrent de politieke status en rechten der negers. De bevrijde slaven hadden natuur lijk geen idee van democratie of staat kundige activiteit. Men kan zeggen, dat van 1833 tot 1865 een toestand bestond, die men als „half-slavernij" zou kunnen kenschetsen. In dat jaar kwam er echter een kentering. De nood was hier en daar zo hoog geste- fen, dat het tot bloedige onlusten wam. Na die onlusten traden er eni- fe krachtige gouverneurs sir John eter Grant en sir Henry Blake b.v. op, die met vaste hand de grond slagen legden voor een democratisch Van die tijd af is Jamaica in poli tiek, economisch en sociaal opzicht de weg naar zelfstandigheid gegaan. Aanvankelijk was het tempo lang zaam. Pas in de laatste tientallen ja ren werd het aanmerkelijk versneld. Groot waren de moeilykheden, die overwonnen moesten worden. In 1944 kreeg de bevolking het algemeen kiesrecht en een grondwet. Ook kre gen zij een hogeschool. Wat er in de ze eeuw op hygiënisch, medisch en ondei-wijs-gebiêd gebeurde en tot stand kwam. behoeft geen aparte, op somming, omdat het algemeen bekend is, hoezeer in die opzichten de tropi sche landen van hetkoele Westen profiteerden. Maar het Westen, het Britse moe derland vooral, moge de Jamaicanen de laatste eeuw geholpen hebben, stel lig is het leeuwendeel van de vooruit gang te stellen op rekening van de Jamaicanen zelf. Thans streven zij naar de vorming van een Caraïbische Federatie, Waar- in hun eiland met andere West-Indi sche gebieden, die behoren tot het Britse rijk, binnen dit rijk de status van dominion zal hebben, van onaf hankelijk en zelfstandig land dus. Jamaica, eens een slavenhel Minister Benson naar Europa Bespreking vraagstuk van landbouwoverschotten De Amerikaanse minister van landbouw, E. T. Benson, is naar Eu ropa vertrokken voor het brengen van een bezoek aan Engeland, Neaerland, Denemarken,. Frankryk, Italië en Zwitserland. Volgens een officiële verklaring is het doel van deze reis het voeren van besprekingen met de ministers van landbouw in de diverse landen over het belang dat de Ver enigde Staten hebben bij de weder zijdse problemen voor de afzet van landbouwproducten-overschotten. Voorts zal de minister ter plaatse de wijzigingen in de landbouw van Europa in ogenschouw gaan nemen. Het programma voor het bezoek aan Nederland, dat van 1 tot en met 3 September zal geschieden, vermeldt aankomst van de Amerikaanse minis ter in de namiddag van 1 September fevolgd door een bezoek aan de Ne- erlandse minister van landbouw, waarna een rondreis volgt langs Ne derlandse landbouwbedrijven en agra rische instellingen. „Huurprijs en onderhoud" Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting gaat per 1 Septem ber een brochure „huurprijs en on derhoud" uitgeven .waarin op popu laire wijze voor de verhuurder en huurder een uiteenzetting wordt ge geven van de nieuwe bepalingen en ook de oude gehandhaafd zyn van de gewijzigde huurwet en de op deze wet steunende uitvoeringsbepa lingen. Deze brochure „huurprijs en onder houd". stelt huurders, verhuurders en onderhuurders in staat zelf na te gaan in welke gevallen een woning voor huurverhoging in aanmerking komt en hoe die verhoging moet wor den berekend .Het geeft hun ook de weg gaan, zo staat in de inleiding van 't geschrift, welke moet worden bewandeld om 'n nadere vaststelling van de huurprijs (huurvei'hoging of huurverlaging) of een uitspraak over de staat van het onderhoud te ver krijgen. De brochure zal o.m. verkrijgbaar zijn in boekwinkels en postkantoren. Ir. G. J. Th. Bakker overleden Op 70-jarige leeftijd is in Den Haag overleden ir. G. J. Th. Bakker, oua directeur-generaal voor de energie-, voorziening en laatstelijk directeur van het electriciteitsbedryf Zuid-Hol land N.V.. De teraardebestelling zal Woensdag geschieden op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen. Hij was secretaris van de vereni ging van directeuren van electrici- teitsbedryven in Nederland, voorzitter van de internationale vereniging van electrische bedrijven. Zijn vele verdiensten vonden er kenning in zijn benoeming tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder in de Ned. Leeuw, Ridder in het Legioen van Eer. Voorts werd hem de Orde van Wasa toegekend. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Op de achtergrond het vacantiedrukke strandleven. Het fel rood en zwart van een atalanta lokte me aan het eind van de Vlissingse boulevard tussen de wilde begroeiing by de Nolledyk. Niets dan wolkenkrabbers van planten op dit plekje, voornamelijk alsen, groot kaasjeskruit en witte honingklaver, maar er is geweldig komen en gaan van insecten op alle verdiepingen. Geen trappen of liften nodig, geen parkeerplaatsen of vliegvelden, als tweedekkers en helicopters laten de insecten zich neer op de étages, alle bedoeld als instuif met zelfbedie ning, waar ze naar hartelust en kosteloos hun natje en droogje, honing en stuifmeel, kunnen halen. Een boeiend geval, die zware hom mels en omvangrijke vlinders zich te zien vastklampen aan de vlinder bloempjes van minieme grootte of ze te zien duiken in de ajour-kelken van het kaasjeskruid, dat heet naar de vruchtschijfjes, die in de vorm van een plat kaasje zijn gerangschikt. Voor de grap pluk ik een stengeltje met de paars-rode bloemen, waarop een aardhommelwerkster bezig is met grote diep-oranje stuifmeel klompjes aan de poten. Ze blijft mi nutenlang zitten in de kelk, die ik op myn knie heb neergelegd en wipt zelfs over op een andere bloem aan 't zelfde steeltje. Vlak naast me leeft het strand van het vacantie-houden hier is volledige toewijding aan het dagelijkse werk. Daar valt een heivlinder neer op korte afstand. Dat vestigt de aan dacht weer op de vlinders, waarvan er veel meer verstoken genieten, dan men op 't oog opmerkt. Een der mooiste soorten is het glanzende he melsblauwe „blauwtje" met de vele kleine oogjes op de achtervleugels, slagen vleugels zo haast onzichtbaar hooibeestje weet zich met dichtge- Een bijna even klein vlindertje, het te maken. Ook vliegen er vuurvlin dertjes en natuurlijk koolwitjes. NIEUW INCIDENT IN GEBIED VAN GAZA vecht breidde zich later uit tot een front van elf kilometer breedte. Het schieten duurde twee uur. Londen bereid steun te verlenen In het gebied van Gaza heeft zich Zondag een nieuw incident voorgedaan. Aan Israëlische zijde werden twee soldaten gewond; de Egyptische strijd krachten verloren vier soldaten, terwijl er zes werden gewond. Dit was het gevolg van een duel met kanonnen en mortieren tussen Israëlische en Egyp tische troepen. De voorstellen van minister Dulles om de spanning tussen Israël en de Arabische staten te verminderen, zijn in Syrië niet gunstig ontvangen. Vol gens de regeringsradio zijn zij in strijd met de politieke houding van de Arabische regeringen en met de Verenigde Naties-resoluties over deze kwestie. De Arabische staten hebben herhaaldelijk toepassing geëist van de Ver enigde Naties-voorstellen, welke vragen om repatriëring van vluchtelingen, schadeloosstelling voor deze vluchtelingen en internationalisering van Je ruzalem. Bijna alle Syrische bladen critise- ren het Amerikaanse plan, dat naar zij verklaren, alleen Israël ten goede zou komen. De ministers van buitenlandse zaken van de landen der Arabische Liga zul len begin September in Cairo van ge dachten wisselen over de voorstellen van Dulles. Het blad „Al Achbar" stelt de vraag of het Amerikaanse plan ten doel heeft een verzachting van de Arabische blok kade van Israël te bewerken. In een verklaring van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat Engeland, evenals de Ver enigde Staten bereid zal zijn verdra gen te sluiten met de betrokken par tijen in het Midden-Oosten, ter waar borging van enige regeling van het ArabischIsraëlische geschil, die door onderhandelingen zou kunnen worden bereikt. De Britse regering wil ook bijdragen tot een internationale lening om Israël te helpen bij het schadeloos stellen van de Arabische vluchtelin gen. Over het incident in het gebied van Gaza werd nog uit Tel Aviv gemeld, dat een Israëlische patrouille door Egyptische batterijen was beschoten. De Israëliërs antwoordden daarop met zwaar geschut en mortiervuur. Het ge- Laboratorium van de rubberstichting Behoudens toestemming van de In donesische regering is het vrijwel ze ker, dat het laboratorium van de rub berstichting in Delft een nieuwe be stemming gaat krijgen. Reeds enige tijd zijn onderhandelin gen gevoerd tussen de Unilever en het Indonesische hoge commissariaat te Den Haag over een aanbod van dit concern om dit laboratorium voor de tijd van drie jaar te huren en een groot deel van de uitrusting over te nemen. Bovendien zou de Unilever het aan bod hebben gedaan 150 man personeel van de rubberstichting in dienst te nemen, mits een voldoende aantal van de wetenschappelijke en techni sche krachten bereid is over te scha kelen van de rubber research op dat van olie en vetten. Ook de directeur- generaal van de rubberstichting, dr ir R. Houwink, zou het verzoek zijn gedaan in dienst van de Unilever te treden. Dan zie ik opeens 'n wel heel vroege aardhommel-koningin, een geweldig dier van bijna drie centimeter lengte. Eigenlijk is 't pas tijd voor het ver schijnen van de mannetjes, daar gaan we nu eens op letten. Het is altijd een opwindende sport op het oog de man netjes te herkennen en die kennis te controleren door zo'n exemplaar even van een bloem te lichten. De hommel mannen hebben nl. geen angel, al kromt hij even griezelig 't achterlijf. Men kent ze gemakkelijk aan de brede kraag van haren, die om de kop tot langs de zijden doorloopt en aan de lange sprieten. Alleen.... de spriet- lengte varieert naar gelang van de soorten en zo kan het gebeuren, dat de kenner toch nog wel eens een prik op loopt, omdat hij zich vergist. Mannetjes werken niet! Als er mannetjes geboren worden loopt het met het hommelnest op een einde. Tot dan is iedere hommel, die geboren wordt een werkster, die mee helpt aan de bouw; de mannetjes ech ter werken niet, geen jong bloed ver vangt meer de vermoeide en afgeleefde werksters, die handen vol werk hebben niet alleen de larven te verzorgen, die de mannetjes opleveren, maar ook nog de larven, waaruit de koninginnen zul len groeien. Ook die werken niet, ze stellen dit uit tot het volgende voor jaar. Br Ms kruiser ,JDe Zeven Provinciën" bracht dit weekeinde een bezoek aan Vlissingen, waar zij afgemeerd werd aan de Handelskade (Buitenhaven Westzijde). De belangstelling voor dit mooie schip was groot en velen maak ten dan ook gebruik van de gelegen heid een kijkje aan boord te nemen. (Foto P.Z.C.) Sommige nesten in de buurt van de Nolledijk moeten reeds in dit stadium verkeren, daar gaan we nu eens op letten. Onze speurtocht levert ons nog twee koninginnen op: een weidehom- mel, die normaal verschijnt, maar ook mei, die normaal vroeg verschijnt, maar ook 'n steekhommel, geheel fluweel- zwart en wier pakje eindigt in *n diepe rode bedekking van de laatste achter lijfssegmenten. Ze is "n toonbeeld van frisheid en welschapenheid, een zeker teken, dat ze pas is geboren. Eigen lijk verwacht men ze pas in Septem ber, zodat dit jaar wel een gunstig hommeljaar mag heten. Ze moet nu echter bijna een maand langer zwer ven ofvroeger haar winterkwartier betrekken. Vondst van de dag Weer trekt een vlindertje onze aan dacht, ditmaal een St. Jacobsvlindertje, waarvan de rups op het Jacobskruis- kruid leeft, de geel-zwarte zebrarups. Maar aan deze Zygaena filipendula is iets vreemds, dat we niet thuis kun nen brengen. Het vlinderboek thuis geeft de oplossing: de afbeelding toont op elke blauwgroene vleugel zes twee aan twee verbonden rode vlekken, de ze vlinder heeft er zeven. We moeten dus uitzoeken of de afbeelding (niet waarschijnlijk) fout is, dan wel of hier een afwijking een rol speelt. Voorlo pig beschouwen we het vlindertje als de befaamde „vondst van de dag". Overigens zijn we nog niet uitgeke ken. Telkens zien we rode of gele glim- door BAREND ZWERF MANS. mende vlekjes tussen de bloemen, er verblijven hier merkwaardig veel lie venheersbeestjes. Als we tot slot van het insectenfestijn van onze miniatuur-omzwervingen even uitrusten op het hoekbankje van de boulevard ligt de oplossing aan on ze voeten, op de bank en op onze kle ren. Door een bepaalde oorzaak, die men nog niet kent komen de kleine kleurige kevertjes in zwermvorm (hoe wel zeer ijl) opdagen, een soort van trek. De beestjes, kozen de honingkla ver niet zozeer als bloemenliefhebbers, maar als rustplaats voor hun trekken, zoals ze op de boulevard zo maar op de stenen neerstrijken. Enkele jaren geleden was de boulevard geelgerand van een kolossale zwerm van een groot soort, de badgasten hadden zelfs veel last van de bijtende diertjes. Het merkwaardige van deze vlucht ligt in het samenbrengen van diverse soor ten, we tellen er minstens vier. En zo blijkt heel duidelijk, dat een natuurliefhebber de eigenschap moet hebben te durven afwijken van de ko ninklijke weg, al is het maar om een atalanta te bewonderen, ditmaal was de oogst niet onaanzienlijk en zeker de moeite waard. 9 De staking bij de Henschelïfabriek te Kassei is geëindigd. Het stakingscomité heeft de arbeiders opgeroepen het werk te hervatten. Reizigers uit Hongarije, die in Wenen zijn aangekomen, hebben verteld, dat „een groot aantal" Hongaarse sociaal-democra ten de vorige week uit gevangenschap is ontslagen, o.w. vooraanstaande leden van de Hongaarse sociaal-democratische be weging. 31 Een beetje suffig bleef de olifant in het gat staan, dat hij in de muur had gemaakt. Het beest trompetterde zachtjes, alsof het graag wil de, dat de maestro zijn oli- fantenmelodïe verder floot. „Vooruit!" riep Kappie. „Die ijsbreker op poten heeft de weg voor ns vrij ge maakt!" Gevolgd door Fico- lini sprong hij door het gat naar buiten en zette het op een lopen. „Deze kant op!" riep Ok- ki. „Ik weet de weg naar de haven!" Maar maestro Picollni bleef aarzelend staan. „Ik zou dit experiment graag nog even voortzet ten", zei hij. „Als ik de oli fanten-variant van de oer muziek nu ook eens in mi neur fluit, dan „Hollen, man!" viel Kap pie hem in de rede. „We hebben nu geen tijd om oli fanten te laten dansen!" Er was inderdaad geen tijd te verliezen.... Reeds zwermden woedende fakirs uit hun beschadigde gebouw ais wespen uit e

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7