„Bruinvis" won nu meeste titels (6) in provinciale zwemwedstrijd Enschede - met Abe - zette P.S.V. in Eindhoven 1-5 nederlaag voor STAN 0CKERS HIELD DE GROTE FAVORIETEN ACHTER ZICH BELGISCHE ATHLETEN WAREN DE BAAS OVER NEDERLANDSE MAANDAG 29 Augustus 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT TAL VAN ENERVERENDE NUMMERS IN MIDDELBURGSS BAD Kringvoorzitter J. Geerling maakte recordverbetering op 100 m rugslag HET ZAL IN NEDERLAND niet vaak voorkomen, dat de voorzitter van één der kringen van de Koninklijke Nederlandse Zwembond wedstrijd- zwemmer is. Dat zulk een voorzitter daarbij dan nog een kringrecord scherper stelt is vermoedelijk nog zeldzamer. Beide verschijnselen kon den Zaterdag wel in Zeeland worden geconstateerd. De voorzitter-in- kwestie is ir. J. Geerling, 35 jaar en lid van de Sasse zwemclub „Bruin vis". Niet alleen liet de heer Geerling door zijn zwemmen in diverse num mers van de Zeeuwse kampioenschappen, in het Middelburgse bad gehou den, van zich spreken, maar ook verbeterde hij het Zeeuws record 100 m rugslag, prima prestaties van deze ervaren „zwemrot", die Olympische routine bezit! Deze recordverbetering was de enige, die tijdens deze geslaagde wed strijdmiddag tot stand kwam. Toch er is goede strijd geleverd. Op vele nummers waren de duels tussen leden van het Middelburgse „Luctor" en van „Bruinvis" weer aan de orde van de dag. De Sasenaren zijn er dit keer beter afgenomen dan in de Iaat-ste jaren 't geval was. Mede dank zij ir. Geerling en de oud-Europese kampioene Raymonde Vergaauwen, sleep ten zij 6 va nde 12 titels in de wacht. Voor „Luctor" kwamen er 5 titels uit de bus, terwijl „Schelde" (Terneuzen) met één kampioensdiploma naar huis ging. De Sasse zwemmers hebben hier- aanzienlijk meer. De vrije slag voor mee bewezen, dat zij nog altijd een heren was voor Jan Dirkse (Luctor). grote rol spelen in de Zeeuwse zwem- die heer en meester bleek en dan ook sport. De prestaties van „Luctor" waren niet slecht. Zoals reeds min of meer verwacht waren de Middel burgers op de individuele nummèrs de minderen. In de estafettes kwa men zg er beter aan te pas. Hier en daar werd de opmerking gemaakt, dat de „Luctorianen" wat „over zwommen" zijn. Hoe dit ook zij de sterksten wonnen en deze eer komt verdiend toe aan de „Bruinvissen!" Van de zwemsters en zwemmers van de 6 deelnemende clubs Luc tor, dat gastheer was, Zeehond, Bruinvis, Schelde, Scheldestroom en S.Z.V. ging zonder twijfel Ray- monda Vergaauwen met de meeste eer strijken. Zij behaalde namelijk twee titels, op de 100 m rugslag ên op de 200 m schoolslag. Van de 8 individuele nummers bracht „Bruinvis" er 5 op zijn naam, „Luctor" 2 en „Schelde" één. Van de vier estafettes waren er drie voor de Middelburgse zwemmers en één voor de Sassenaren. Hierbij zij opgemerkt, dat dit jaar voor het eerst de kampioenschappen waren gesplitst in die voor junioren en voor senioren. De juniorenkam pioenschappen werden reeds enige tijd geleden afgewerkt. Dit systeem blijkt aanmerkelijk beter tè werken dan het oude. Men heeft althans nu geen over laden programma's. In Middel burg werden de nummers dan ook in vlot tempo „Luctor" zorgde voor een goede organisatie „weggeschoten". Raymonda Vergaauwen liet op de 100 m rugslag zien, dat zij niet voor de jeugd behoeft te buigen. Geen ogenblik werd zij bedreigd en na een goede race tikte zij in 1.37 aan, ge volgd door Annie Geldof (Luctor) met een tijd van 1.42.5. Bij de heren was hetzelfde nummer overtuigend voor ir. Geerling. De Luctorzwem- mers Kees de Rijk en Piet de Kra ker -in deze volgorde 2e en 3e leverden dapper strijd, maar moesten de „veteraan tenslotte laten gaan. Geerling gaf daarmee evenals zijn clubgenote Raymonda Vergaauwen de jeugd een gevoelig lesje! Zijn tijd, 1.20.4 betekende een scherper Zeeuws record. Het vorige, van dezelfde zwemmer, werd in 1950 in Breskens gemaakt en luidde 1.21.6. Ook de schoolslag was voor Ray monda Vergaauwen. Krachtig zwem mend nam zij van begin af de leiding en het was duidelijk, dat de andere dames er niet aan te pas zouden ko men. Om de tweede plaats ging het tussen Annie Cornelisse (L.) en Sjaaii van Eenennaam (SZV). Laatstgenoemde tikte eerder aan dan de Middelburgse, hetgeen een ver rassing mag neten. De schoolslag heren was voor Kees de Rijk, ook' nu weer over machtig. Bijna kwam hij onder de 3 minuten: 3.00.2. Piet van den Heu vel (Schstr.) zwom een goede race, maar kon de krachtige slag van De Rijk niet volgen. Spannende kamp De prestatie van het Sasse meisje Willy de Bruyn op de 100 m vrije slag verdient ook vermelding. Onbe dreigd kon zij na 1.22.9 haar hand tegen de rand van het bassin slaan. Het Luctormeisje Corry Voogd bleef bijna drie seconden op haar achter en de overige 3 deelneemsters nog Glunderend kijkt ir J. Geerling van Bruinvisnaar de tijdwaarnemers na zijn race op de 100 meter rugslag. De ze zwemmer uit Sas van Gent te vens kringvoorzitter wist toen nog nietdat zijn tijd een nieuw Zeeuws record betekendeliet enige dat tij dens de Zeeuiose zwemkampioen- scliappen werd gemaakt. Maar Mj wist wel, dat hij de titel had veroverd. (Foto P.Z.C.) een zeer goede tyd maakte: 1.09. Eerst 1.4 sec. later tikte Chris Ver beek (SZV) aan. Schaars bezet waren de vlinder slagnummers. Bij de heren ging de strrjd tussen De Rijk, Sampon (Br.) en Ventevogel (Zeeh.) Het werd een spannende kamp, met een duel tussen De Rijk en Sampon op de laatste 15 m, toen Ventevogel „dood zat." De Rijk begon kennelijk iets te laat aan een machtige eind spurt van één armslag per beenslag in plaats van één per twee, zoals tot dan toe. Sampon, die reeds enkele meters vóór was, gaf echter geen krimp en in 1.27.4 werd hij kampi oen. De Rijk en Ventevogel werden later gediskwalificeerd. Bjj de dames was er weinig strijd. Addie Jansen van de Terneuzense club „Scheldestroom" had geen moei te om Lenie Kerkhove (L.) achter zich te houden. „Bruinvis" won de 3 x 100 m wisselslag estafette dames in de redelijke tijd van 4.36.7. De overige estafettes waren voor „Luc tor". Vooral de tqd van de Middel burgse dames op de 5 x 50 m vrije slag mag worden genoemd. Met 3.15 werd het Zeeuws record van „Zee hond" 3.13 vrij dicht benaderd. S.Z.V. kampioen Tussen de zwemnummers door werd een drietal waterpolowedstrij- den gespeeld, die nog van belang worden voor de afloop der competi tie in de 2e klasse. Hetging hier tus sen SZV en Bruinvis li. Deze ploe gen kwamen tweemaal tegen elkaar uit. Het bleek, dat de Souburgers veel sterker waren. De eerste wed strijd werd met 70 gewonnen en de tweede met 50. Door deze uit slagen werd SZV kampioen van deze klasse. Het promoveert nu naar de le klasse van de Kringcompetitie. Voorts werd gespeeld Luctor H Schelde. Deze ontmoeting, die van weinig belang meer was, eindigde in een 20 overwinning voor de Mid delburgers. Zij verder vermeld, dat Bruinvis I, kampioen van de 3e klasse N lan delijk competitieverband heeft be sloten de promotiekans naar de 2e klasse te benutten. Zoals bekend, speelden financiële overwegingen hierbij 'n rol. De moeilijkheden kun nen echter worden opgelost. Kringvoorzitter Geerling reikte na afloop der wedstrijden de diploma's met een toepasselijk woord uit aan de kampioenen. (Voor uitslagen zie elders in dit nummer) BOBET EN COPP1 GAVEN OP Belgische zege in strijd om wereldtitel op de weg (Van een speciale A.N.P.- verslaggever) De Belg Stan Ockers heeft op schitterende wijze het wereldkam pioenschap voor profs op de weg ge wonnen na een uitputtende race waarin de grote favorieten de een na de ander de strijd staakten. De titelhouder Louison Bobet gaf er twee ronden voor het einde de brui aan. Hij werd onverbiddellijk ge schaduwd door Coppi die in de laatste ronde voor goed zou afstap pen en had geen schijn van kans meer omdat het peloton waartoe hij behoorde, toen al een kwartier ach terstand had op de kopgroep. Want terwijl Coppi en Bobet volhardden in hun steriele tactiek hadden ande ren wel degelijk voor hun kansen gereden. De Zwitser Bovay en de Nederlander Daan de Groot waren al in het begin van de strijd uitgelo pen, en alhoewel ze gezelschap kre- Met al hun kracht hebben deze rug- slagzwemmers zich tegen de rand van het bassin afgezet om bij de start zo ver mogelijk in het water te komen. Dit beeld, vormde het begin van de 3 x 100 meter wisselslag estafette he ren tijdens de Zeeuwse zwemkam- pioenschappen. (Foto P.Z.C. gen van Fornara, ook een van de favorieten, reageerden de grote cracks niet. De Groot, Bovay en tenslotte For nara werden in de zevende ronde achterhaald door een groepje met Rolland aan het hoofd. Ook Roks was hierbij, maar hij zakte later af, evenals de Groot. Toen er nog 90 kilometer gereden moest worden be stond de kopgroep uit 13 man: For- Voor dit paard „Tarzan" en voor vele andere edele viervoeters vormde deze hindernis geen enkele moeilijk heid. In fraaie stijl voert het zijn be rijder J. J. M. van Oeveren (Noord- Beveland) over het muurtje naar een foutloos parcours. Dergelijke sprongen waren te aanschouwen tij dens het jaarlijks ruitersfestjjn in Vrouwenpolder. (Foto P.Z.C.) Davis cup voor Australië Australië heeft, voor een jaar de Davis Cup weer in het bezit. In het dubbelspel versloegen de Australiërs Hoad en Hartwig met 12-14, 6-4, 6-4, 3-6, 7-5 Trabert en Seixas (VS) waardoor een 3-0 voorsprong werd verkregen. Het derde enkelspel van de Davis Cup-wedstrijd Amerika- Australië is door Lewis Hoad Austr.) gewonnen. Hij versloeg Vic Seixas (V.S.) met 7-9, 6-1, 6-4, 6-4. Austra lië leidt thans met 4-0. nara, Bovay, Nencini, de Rycke, Rolland, Poblet, Coletto, Anquetil, Trobat, Geminiani, Clerice, Schmitz, en Janssens. Successievelijk vielen er nog een paar af, bij wie Poblet en Bovay. Intussen hadden Ockers, Monti en Molineris de achtervolging ingezet, van wie Ockers zich bij het ingaan van de voorlaatste ronde bij de lei ders kon voegen. Men gaf Nencini en de Rycke de beste kansen in de eindsprint, maar Ockers liet het daar niet op aankomen. Hij demarreerde enkele kilome ters •voor de finish en werd niet meer achterhaald. De Luxemburger Schmitz bezette met ruim een mi nuut achterstand de tweede plaats. De Nederlandse deelnemers: Hin- sen (ongesteld), van Breenen, Piet Haan, Adri Voorting, Thys Roks, Jan Nolten en Daan de Groot be reikten geen van allen de finish. Hinsen verdween al in de tweede ronde van het strijdtoneel. De uitslag luidt: 1. Ockers (B.) 293 km in 8 uur 43 min 29.2 sec., (gemiddelde snel heid 33.595 km/u); 2. Schmitz (Lux.) 8.44.39.3; 3. Germain de Ry cke (B.) 8.44.45; 4. Nencini (It.) zt.; 5. Janssens (B.) 8.45.09 LANDENWEDSTRIJD BRACHT ENIGE WINST Eindstand in Den Haag werd 220,5-197,5 pt De landenathletiekontmoeting he ren Nederland-België, die op de sin- telbaan „Laan van Poot" in Den Haag werd gehouden, heeft verlies opgeleverd voor onze landgenoten. De eindstand werd: Nederland 197,5 pt., België 220,5 pt. De verwachtin gen voor de Nederlanders waren niet hoog gespannen, hetgeen na de verschillende nederlagen van de laatste maanden ook geen verwon dering mocht wekken en men reken de zeker niet op een revanche voor de op 12 Juni jl. te Antwerpen gele den nederlaag. De resultaten van de ze, door het Haagse „Vlug en Le nig" goed georganiseerde ontmoe ting, waren echter geenszins teleur stellend. Wanneer men de balans van de verschillende onderdelen opmaakt dan ziet en, dat onze Zuiderburen op veel meer nummers de overwin ning behaalden. Zowel op de loopnummers als op de technische nummers behaalden de Zeeuwse K.N.V.B.-clubs in a.s. weekeinde Reeds Zondag 4 September a.s. komen enkele van de Zeeuwse K-N.V.B.-clubs in het veld. Het programma luidt: 3e klasse C: ZierikzeeD.H.V.; Gudok—Hero: R.W.B.—W.S.C. 3e klasse D: Corn BoysZee land Sport; R.K.F.C.R.C.S. Ook in de nieuwe amateur le klasse Zuid, waarin Vlissingen is ingedeeld, worden enkele ont moetingen gespeeld. Deze zijn: KimbriaV.S.V.V.V.H. '16 Almania. Vlissingen heeft nog rust. V\WW*V\*\VWSWWWVW HOOFDKLASSE BEGON REEDS MET VERRASSIN GEN „Dure" Feijenoordploeg verloor bij Rapid-NAC leverde goede prestatie DE EERSTE HOOFDKLASSE jn de geschiedenis van de Nederlandse voetbalsport is Zondag gestart. Twee maal 18 ploegen hebben de eerste van 34 wedstryden achter de rug. Een lang, lang seizoen is dus begonnen. Wanneer het zal eindigen weet nog niemand. Evenmin trouwens weet men wie de beste kansen maakt. Want daarvan is na een eerste dag niet veel te zeggen. Hoewel de spaanders er reeds afvlogen! Het verwachte vuur werk bleef geenszins uit. De grootste klap viel wel in Eindhoven. Een ver nieuwd Enschede met Abe zette daar PSV te kyk met een 15 ne derlaag! En wat te zeggen van Feyenoord? Deze „dure" R'damse ploeg verloor by Rapid niet niet minder dan 41. NAC daarentegen deed het beter dan verwacht mocht worden. Het diende Limburgia namelyk een 2 0 nederlaag toe. Misschien is het wat voorbarig, maar het zou wel eens kunnen zijn, dat de krachtsverhoudingen ten dele zijn veranderd. Althans in vergelijking met die van het vorig seizoen, toen deze clubs in de eerste klassen verbleven. Amsterdam, de „zwarte schapen", stelde teleur tegen Stormvogels. De IJmuidenaren konden met een wat benauwde, maar verdiende 1 —0 zege in goede stemming naar hun woon plaats terugkeren. Sportclub VVV '03 haalde de volle oogst binnen. Want in Venlo moest het Utrechtse DOS het af laten weten, met 32, ook op het nippertje dus. NAC heeft zijn supporters veel hoop gegeven. Het toch niet te onderschatten Lim burgia zag zich een 20 teleurstel ling toegemeten. Dit resultaat zonder een enkele tegenpunt is wat smade lijk voor de Limburgers. Sparta is niet tegengevallen. Hoe wel het ook in Rotterdam een vrij benauwde score was tegen Roda Sport 21, mag de overwinning er toch zijn. Fortuna '54 droeg de zege weg uit Arnhem tegen Vitesse (0 3). Dat was meer dan men van de ploeg uit Geleen kon verwachten. Eindhoven kan zich het klamme zweet van het voorhoofd wissen. Bij EBOH in Dordt wonnen de mannen uit de Lichtstad met 01, ook op het kantje en dat betekent, dat een vuur proef goed werd doorstaan. Rigtersbleek en Excelsior kwamen in Twente niet tot scoren. (00). De ze „bril" is voor beide partijen nog wel zo prettig, daar zij niet tot de sterksten behoren. Amersfoort heeft gejuicht om de eerste hoofdklasseze ge van het maar juist gepromoveerde HVC. ADO moest het loodje leggen (32). Opvallend, ook hier weer een gering verschil! Het slot van afdeling A vormt NoadAjax. De Amstei1- dammers sleepten de punten uit de strijd (12), een uiterst nuttig be gin. De grootste verliezers van deze voetbal-Zondag zijn De Volewijckers, die waarschijnlijk een zwaar seizoen tegemoet gaan. SW haalde benoor den het IJ een 26 overwinning weg. BW kwam zeer keurig voor de dag met een 31 resultaat tegen Emma uit Dordt. Al heeft men getracht Holland Sport te versterken met Schevenïn- gen, alle verandering is geen verbe tering. Willem H had althans geen moeite met het nieuwe geheel, dat vermoedelijk geen geheel is (36). Er zal aan gedokterd moeten worden in Den Haag! Een bittere teleurstelling bereidde Alkmaar toch vrij sterk geacht zijn publiek. MW kwam uit Maas tricht, zag en overwon met 5-1. De zege van het herboren Enschede op PSV met 15 is voor een goed deel te danken aan Lenstra, „us Abe", die nu in de textielstad woont. Hij scoor de drie doelpunten en wekte hoge verwachtingen van zijn club. Twee zwakke broeders in dit milieu, Sittar- dia en De Graafschap hielden het in Zuid-Limburg op 2—2. Feyenoord heeft veel betaald voor zijn nieuwe ploeg. Maar de geldbeleg ging heeft niet tot een eerste succes geleid. Misschien schoot Rapid JC nit zijn slof, maar toch geeft Je 41 uit slag te denken! Ook de derde Dordtse club, DFC, verloor, waardoor deze stad een zwarte dag beleefde. In Groningen zorgde GVAV voor een 32 zege. Weer dient opgemerkt, dat de score een gering verschil vertoont. Van Elinkwijk is het een prestatie om EDO met 31 zij het in Utrecht weg te sturen. De Haarlemmers zullen uit dit resultaat lering moeten putten. Belgen meer overwinningen. Neder land won de 200 m, de 4 x 100 m met een ploeg van „Vlug en Lenig.", die de wisselpunten zeer goed nam, de 400 m horden door Parlevliet en de 3000 m steeple chase (Van de Veer donk, die slechts 2,8 sec. boven het er de winst acue ie emfw f woww Nedt-lands record bleef.) En dan was er de winst van een recordverbetering op de 4 x 400 m. Weliswaar waren ook hier de Belgen het sterkst, in 3 min. 16,6 sec., doch de Nederlandse prestatie was er zeker niet min der om. De Belgen zegevierden op niet min- dei dan 8 loopnummers: de 100 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10.000 m, 110 m horden en tenslotte de estafette 4 x 400 m. Verschillende bekende cracks legden de grondslag voor deze zeges, want Moens liet speciaal verstek gaan op de 800 m, waarop hij wereldrecordhouder is, om de 400 m voor zrjn rekening te kunnen nemen. Zijn tijd 48 sec. was gelijk aan het Nederlandse re cord. De 5000 m bracht niemand minder dan Gaston Reiff aan de start en de olympische kampioen 1948 was nog altijd goed voor een onbedreigde overwinning op deze afstand. De 10.000 m werd met Herman en Theys ec i volledige Belgische aangelegen heid en zij wonnen overtuigend. De technische nummers brachten slechts een Nederlandse zege bij het discuswerpen en het speerwerpen. Rebel wierp de discus 4o.76 m. Ka merbeek wierp de speer 63.34 m, waarbij de beste Belg op de 4e laats kwam met bijna 11 m minder, ij het polsstokhoogspringen kwam de Belg Pirlot op 4 meter en slechts op dit nummer en bij het kogelsto ten kwam bij al deze Belgische over winningen in de technische afdeling de nederlaag nogal gevoelig aan. Het waren verder het kogelslinge ren, hoogspringen, verspringen Nederland werd sterk gehandicapt door het ontbreken van de gebles seerde Henk Visser en de hink- stapsprong die voor rekening van de Belgen kwamen. Doch op al deze nummers bleven de Nederlanders met 4 tweede en 3 derde plaatsen niet beneden de verwachtingen. Italiaan Ranucci veroverde wereldtitel bij amateurs Eervolle vierde plaats voor Nederlander Van Steenselen (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Onder grote geestdrift van de tien duizenden toeschouwers hebben Ita liaanse renners de eerste drie plaat sen veroverd In het wereldkampioen schap op de weg voor amateurs. De Nederlander Van Steenselen uit Mijnsherenland legde op fraaie wijze beslag op de vierde plaats, terwijl de krachtmens Arie van Wetten, die een goede training had gehad in de cein tuur van Barcelona, als tiende ein digde met twee mïnnten veertig se conden achter de winnaar Ranucci. Na zeven ronden, toen de Italiaan Grassi en de Deen Andresen 2 min. 50 sec. voorsprong hadden, konden nog hoogsten vijftien renners op de zege hopen. Toen Grassi en Andresen bijna drie minuten voorsprong na men werd een jacht ingezet door een groepje renners, maar alleen de Ita lianen Bruni en Ranucci konden zich vijftien kilometer voor de finish bij de leiders voegen. Zo ontstond dus een kopgroepie van vier man. Andresen bezweek het eerst onder de voortdu rende demarrages van de drie Ita lianen en iets verder moest Bruni lossen. In zicht van de eindstreep voerde Ranucci het tempo nogmaals op en hiertegen bleek Grassi niet be stand. Hij moest zich met de tweede plaats vergenoegen. De 34-jarige Engelsman Bill Pickering is er in geslaagd Het Kanaal over te zwemmen. Pickering startte Vrijdagavond om 8.36 uur bij Dover, de St Margarets Baai, en kwam Zaterdagmorgen om 9.42 uur te Calais aan: Hoewel er een frisse Noordenwind stond, was de zee kalm. Pickerings tijd, 14 uur en 6 minuten, be tekent een nieuw record.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5