PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe moeilijkheden verwacht bij het vertrek van Grandval Waterleidingnet Z.-Vlaanderen gekonneld aan net van Gent de BILT VANDAAG BEGINT IN LONDEN CONFERENTIE OVER CYPRUS Vandaag... VOORAL NOORD-NEDERLAND DOOR ONWEER GETROFFEN 198e Jaargang-No. 201 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 Aug. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.—- ..Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg, Finlandstr. 2. telef. :6; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 2 VERSTERKINGEN NAAR MAROKKO Ben Yoessef naar Frankrijk Het Franse opperbevel in Marokko is Zondag begonnen met het over brengen van versterkingen naar de dichtbevolkte steden in het Marok kaanse laagland, waar men vreest, dat het opnieuw tot anti-Franse beto gingen zal komen, wanneer de regeringswijzigingen voor het protecto raat zullen worden bekendgemaakt. Het „geval-Grandval" vormt een van de vraagstukken die nog moeten worden opgelost, wil een bevredigende regeling tussen Franse en Marok kaanse leiders tot stand worden gebracht. Zoals bekend is men het er vorige week te Aix-les-Baïns in beginsel over eens geworden, dat de huidige, bejaarde sultan Mohammed Ben Arafa zal worden vervangen door een regentschapsraad, die dan, naar verluidt tegen twaalf September een representatieve regering moet samen stellen. Diet deze regering zal Frankrijk vervolgens onderhandelen over grote mate van autonomie moet een nieuw verdrag, dat Marokko i geven. Thans zal dus het plan-Grandval, waarschijnlijk wel worden aanvaard, op voorwaarde echter dat Grandval zelf verdwijnt ten einde zijn tegen standers tevreden te stellen. Een gro te moeilijkheid hierbij is evenwel het feit, dat 'honderdduizenden Marokka nen de resident-generaal zijn gaan beschouwen als het symbool van een „nieuwe koers"-', waardoor wellicht zijn aftreden zal leiden tot een hef tige reactie van de inheemse bevol king. Dit kan mogelijk worden voor komen wanneer men ook direct de huidige sultan door de regent schapsraad vervangt en Ben Yoes sef van Madagascar naar Frank rijk overbrengt. Naar verluidt heeft Grandval reeds zijn ontslag ingediend. Tenminste door twee ministers Pinay (buitenlandse zaken) en Koenig (defensie) zouden er bij premier Faure op aandringen, dit ontslag onmiddellijk te verlenen. Zij hebben zich slechts ongaarne accoord verklaard met het vertrek van Sultan Ben Arafa, op voorwaar de dat dit samenvalt met het aftre den van Grandval. Zolang Ben Yoessef nog niet in Inbreker in Maastricht ernstig gewond Op vlucht voor politie In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd ingebroken in de Gerefor meerde Kerk aan het Starreplein te Maastricht. De inbreker verschaft zich toegang tot de kelder, doch kon niet in de kerk komen, aangezien de kelder- op slot was. Met een bijl heeft hij nog getracht de deur te forceren. Vervolgens poogde hij de kerk bin nen te dringen door het vernielen van een glas in lood raam. Buurtbe- kelen van het glas; zij waarschuw- woners werden wakker door het rin- den de politie. De inbreker die op de vlucht sloeg, werd driemaal halt toe geroepen, waaraan hij geen gevolg gaf.. De politie loste twee waarschu wingsschoten zonder resultaat, waar na ae inbreker door een derde schot werd getroffen. Het bleek te zijn de 52-jarige K. P. uit Maastricht. Hij heeft reeds op verschillende plaatsen in ons land in kerken ingebroken. Nadat de man was getroffen, is hij nog doorgelopen tot aan de Wilhel- minabrug. Daar werd hij in de strui ken bewusteloos aangetroffen. De ko gel was doorgedrongen in blaas en maag. De toestand van K. is ernstig. Groningen viert feest ter gelegenheid van het ontzet in 1672. Een van de hoogtepunten van de viering was het bezoek, dat Z.K.H. prins Bomhard Zaterdag aan de stad bracht. De prins bekijkt vol bewondering een oude Friese sjees, welke te bezichtigen is op de tentoonstelling „Wagens en tuig" in het Gronings museum Frankrijk is aangekomen, zullen twee zetels in de Marokkaanse rege ring gereserveerd blijven voor ver tegenwoordigers van de Nationalis tische Istiglal. Deze partij heeft mee gedeeld, dat een Marokkaanse rege ring, welke niet de goedkeuring van Ben Yoessef wegdraagt, geen kans heeft op enig gezag. Regentschapsraad Het vormen van een regentschaps raad na het vertrek van Sultan Ben Arafa schept ook een probleem, In het Franse kabinet is, met name van de zijde van minister Pinay, verzet gerezen tegen het voorstel om Si Bekkai, een voormalige kolonel uit het Franse leger die in ballingschap gin» toen Ben Yoessef werd afgezet, in deze raad te benoemen. Enige mi nisters vrezen, dat deze b.enoeming de weg zal effenen voor de terugkeer van Ben Yoessef op de troon. Het merendeel van de Marokkaanse leiders, die aan de besprekingen te Aix hebben deelgenomen, bevinden zich te of zijn op weg naar Parijs. Men verwacht dat het overleg met hen zal worden voortgezet. Geleide projectielen voor luchtverdediging? Vermoedelijk zal Nederland bin nen afzienbare tijd enkele geleide projectielen, een werpinrichting en de bijbehorende radargeleidingsin- richting kopen. Het projectiel, dat het meeste voor aanschaffing in aanmerking komt is thans de Zwit serse Oerlikon raket, een anti- luchtdoel-projectiel, dat reeds een gegarandeerde trefzekerheid heeft tegen vliegtuigen, vliegend op een hoogte van 8 tot 10 km. De fabriek meent, dat het zelfs op 25 km hoog te nog zeker op zijn doel afgaat. Generaal-majoor Van Nijnatten, commandant van de luchtdoel-artil lerie en voorzitter van de z.g. raket ten-werkgroep heeft een bezoek ge bracht aan Zwitserland. Fatale overstroming in Hongkong Ee plotselinge wolkbreuk heeft in de Britse kroonkolonie Hongkong Zondag een overstroming veroorzaakt die aan 21 mensen liet leven heeft gekost. Hieronder waren minstens 16 kinderen. De overstroming trof een plek, waar vaak wordt gepic- nickt en gezwommen. Pearson eind September naar Moskou De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson, heeft Vrijdag medegedeeld, dat hij 30 Sep tember per vliegtuig uit Ottawa zal vertrekken voor zijn bezoek aan de Sowjet-Unie, Hij zal de eerste Westelijke minis ter van buitenlandse zaken zijn, die de Sowjet-Unie na de tweede wereld oorlog zal bezoeken. AANBOD VAN GRONDWET Britten willen souvereiniteit behouden De Conferentie van Engeland, Turkije en Griekenland over „poli tieke en defensiekwesties in het Oostelijk deel van de Middellandse zee, Cyprus inbegrepen", zoals de uitnodiging luidt die Engeland twee maanden geleden aan Griekenland en Turkije deed, begint, vandaag te Londen. De Britse delegatie wordt geleid door de minister van buitenlandse zaken Stefanopoulus en minister van defensie Canellopoulus, en die van Turkije door minister van bui tenlandse zaken Fatin Zorlu. Cyprus staat sinds 1878 onder Brits bewind. In 1925 is het een Britse kroonkolonie geworden. Engeland heeft de conferentie be legd wegens de steeds krachtiger wordende eis van het Griekse volks deel van Cyprus tot Enosis (Vereni ging met Griekenland). In Londense diplomatieke kring gelooft men, dat het Britse kabinet minister Mac Millan vorige week o.a. heeft gemachtigd het aanbod van een grondwet aan Cyprus voor het eerst in 1948 gedaan te hernieuwen, maar te weigeren af stand te doen van de souvereiniteit over het eiland of het beginsel van zelfbeschikking te aanvaarden. Ofschoon de standpunten van de drie delegaties onverzoenbaar schij nen, heeft Engeland toch blijkbaar hoop op overeenstemming. Griekenland staat achter het ver langen van het Griekse bevolkings deel naar vereniging met Grieken land en steunt ook de aanspraak op zelfbeschikkingsrecht. Turkije is tegen verlenging van dat recht. (De Turkse minderheid op Cyprus is 18 procent van de to tale bevolking). Van de bevolking van Cyprus ne men geen vertegenwoordigers aan de conferentie deel. Zondagavond trokken ongeveer duizend in Groot-Brittannië woon achtige Grieken en inwoners van Cyprus door Londen naar de ambts woning van premier Eden, waar zij een resolutie overhandigden volgens welke de enige oplossing van de kwestie-Cyprus het verlenen van het zelfbeschikkingsrecht aan het eiland is. Velen van de betogers wa ren in nationaal costuum gekleed. Een beeld van de redding op volle zee, gefotografeerd door een passagier van het Zweedse schip „Kungsholm" dat vorige week op het S.O.S.-teken van de Britse vrachtboot .yArgobeam" naar de plaats des onheils was geva ren. De 29 bemanningsleden van de vrachtboot werden allen veilig opge pikt. Het toneel speelde zich ongeveer lf50 km buiten de Schotse kust af. Enorme brand in een olie-raffinaderij in V.S. In een van de grootste olieraffina derijen van Amerika, die van de Standard Oil Cy te Whiting in de staat India, heeft zich Zaterdag een ontploffing voorgedaan, waarvan de oorzaak nog niet vaststaat. Twee personen kwamen om het leven; er waren 44 gewonden. Er werden dammen aangelegd om de stromen benzine op te vangen. Een deel van de benzine werd door de riolering van de stad naar het Mi- chiganmeer geleid. De bewoners van Whiting (10.000) mogen op straat niet roken. Een deel van de raffinaderij is verwoest en 200 huizen werden be schadigd. De schade wordt geschat op 100 millioen dollar. Zondag was het ergste voorbij. is het twintig jaar geleden, dat de bij haar volk zo geliefde koningin Astrid van België tengevolge van een tragisch auto-ongeluk bij Küssnacht in Zwitserland om het leven kwam. Ter herinnering hieraan zal in België een album met 200 foto's worden uitgegeven, waarvan de netto-opbrengst ten goede komt aan het Belgi sche Rode Kruis. wordt de invoer van tarwe in Nederland vrijgegeven, waardoor de particuliere in voer wordt hersteld, VV\\\\WA\WA\VA«V\^ Verzoek van Peking aan Eden Om R od China tot V.N. te laten toetreden Het centrale comité van de Chine se communistische party heeft pre mier Sir Anthony Eden van Engeland in een boodschap verzocht een reso lutie tc laten indienen bij de V.N. ten gunste van toelating van continen taal China, aldus meldt radio Peking. Veriaardagsgeschenk voor Prinses ffilhelmma Prinses Wilhelmïna heeft, zoals is gemeld, de wens te kennen gege ven haar 75ste verjaardag op 31 Augustus in alle rust en terugge trokkenheid te vieren op het paleis Het Loo. Niettemin hebben pnkele Apeldoornse ingezetenen een origi neel plan bedacht om uitdrukking te geven aan hun gevoelens van ver bondenheid tussen Apeldoorn cn Het Loo. De bedoeling van de initiatiefne mers is, dat ae Apeldoornse gezin nen een gelukwens per brief- of prentbriefkaart naar Het Loo zen den Op deze kaarten kan een be drag aan postzegels, tot een maxi mum van een gulden worden geplakt. Het totale bedrag dat op deze wijze aan H.K.H. wordt overgemaakt zal bestemd zijn voor het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrij ding. SCHADE IN ALKMAAR Blikseminslag in boerderijen Een groot deel van ons land had Zaterdagmiddag te lijden van zware onweersbuien. In het Noord-Oosteiyk deel van Gelderland, het Oosteiyk deel van Overijssel, Zuid-Oost Drenthe, het grensgebied van Drenthe en Friesland, woedde het noodweer. Ook in een vierhoek in het gebied tussen Hilversum, Utrecht, Den Haag en Rotterdam alsmede het Zuidelijk deel van Noord-Brabant en in de kop van Noord-Holland ontlasten zich on weersbuien. Alkmaar kreeg het zwaar te verduren door een wolkbreuk. In minder dan geen tijd stonden vele straten, vooral in de lagere gedeelten van de binnenstad, blank. Tal van winkels, woonkamers en kelders liepen vol in Alkmaar waar de brandweer, versterkt met die uit Castrieum, de gemeentereiniging moest assisteren om de kelders leeg te pompen. De Zaterdagmiddagmarkt kreeg een ontijdig einde. De koopwaar, groenten en bloemen dreven weg op het water. Ernstige schade werd aangericht aan huisraad en inventaris in vele woningen en winkels. Op het kermisterrein werd een nougatkraam vernield. De tota le schade wordt op vele tienduizenden guldens geraamd. Met de regenbui vielen ook hagel stenen als duiveneieren, zodat net water, dat de straten vulde, ijskoud "waS. Enkele personen, die in dit ijs koude water kwamen te staan, vielen flauw. Uit Purmerend wordt bericht, dat in de Graftermeer Zaterdag schade werd aangericht door een hagelbui tijdens het onweer. Te velde staande fewassen en gehele akkers met sla- onen werden door de wind, die het karakter had van een wervelstorm, ontworteld Blikseminslag Twee boerderijen bij St. Maartens- vlotbrug en Schagerburg in de ge- BELANGRIJK INITIATIEF Sas van Gent en Sluiskil ontvangen reeds water uit België Dank zij een door de Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-VIaanderen' genomen initiatief is thans een aansluiting tot stand gekomen van het buizen net dezer maatschappij met het net van de Waterdienst te Gent (België). Daardoor is de watervoorziening van Zeeuwsch-VIaanderen aanmerkelijk verbeterd, waarvan in het bijzonder het Westelijk deel van dit gebied in sterke mate zal profiteren. In het begin van de vorige week werd door de Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-VIaanderen" contact opgenomen met de zustermaatschappij te Gent, met als resultaat, dat reeds Woensdag j.l. een eerste aansluiting, ter lengte van 60 meter, tussen de „uitlopers" van de Belgische en Nederlandse netten in het gebied tussen de grenskantoren van Zelzaete en Sas van Gent werd aangebracht. Door deze aansluiting-icon reeds on middellijk de watervoorziening van Sas van Gent grotendeels van België uit geschieden Daar de „uitlopers" der buizennetten uiteraard slechts van een geringe diameter zijn, werd na het tot stand komen van deze eerste proviso rische verbinding. Donderdag begon nen met het aanleggen van een nor male en definitieve verbinding met een diameter van 150 mm ter lengte van -mgeveer 5011 meter Ondei nor- i- omstandigheden vergt een der gelijk werk, afgezien nog van de vaak tijdrovende onderhandelingen, die moeten worden gevoerd met de eige naars van de percelen grond, waar door de buizen moeten worden gelegd, een tijdsduur van circa twee weken. Dank zij echter de inzet van alle krachten, waarbij in ploegenstelsel werd gewerkt, en mede door de soe pele houding van de grondeigenaren, heeft men kans gezien deze verbinding in nog geen drie dagen tot stand te brengen. En zo konden reeds vanaf Zaterdagavond j.l. zowel Sas van Gent als Sluiskil, en de beide grote continu bedrijven aldaar de Cokes "ii de Azotefahrieken grotendeels van Belgisch water worden voorzien Dit hield tevens in, dat vanuit Axel van dat tijdstip af, via de zinker door het kanaal van Terneuzen naar Gent, gro tere hoeveelheden water rechtstreeks naar West Zeeuwsch-VIaanderen kon den worden getransporteerd, hetgeen reeds Zondag, zoals wij konden con stateren in de watertoren te Oostburg, een zeer belangrijke verhoging van de watervoorraad tot gevolg had. Wie van nabij heeft kunnen zien, hoeveel werk moest worden verzet eer het zover was, en welke technische voorzieningen, zoals net plaatsen van voortdurend bewaakte contrólemeters, het bepalen van andere stroomrichtin gen enz. moesten worden getroffen, komt zeker onder de indruk van de prestaties van de technische-, produc tie- en distributiediensten van de wa terleidingmaatschappij, welke diensten de laatste weken, dag en nacht onder hoogspanning hebben gewerkt. Uiteraard is de aansluiting op het Gentse buizennet, een kost bare aangelegenheid. Temeer ook, omdat de inkoopsprijs van het Belgische water, dat op een maximum van 1200 kubieke me ter per etmaal kan worden af genomen, aanmerkelijk hoger ligt dan de prijs, die door de Wa terleidingmij „Zeeuwsch-VIaan deren" aan haar afnemers wordt berekend. De waterleidingmaatschappij heeft zich echter, teneinde voor nu en voor de toekomst de watervoorziening in haar gebied zo veilig mogelijk te stel len, daardoor niet laten weerhouden. (Vervolg op pag. 2) meente Zijpe (N.H.) werden door de bliksem getroffen. De eerste hofstede, welke tijdelijk in gebruik was als kampeerboerderij, brandde geheel af. Van de tweede boerderij brandde alleen het achter huis af. In het gehucht Arwerd onder het Groninger dorp Krewerd sloeg de bliksem in de kapitale boerderij in van de wed. H. en haar twee zoons. Een grote schuur brandde geheel uit, waardoor een tamelijk omvangrijke hooi-, vlas. en gerstoogst verloren ging- Aan het afwateringskanaal te Slochteren is Zaterdagmiddag de bliksem ingeslagen in een boerderij, bewoond door de familie R. De brand weren uit Slochteren en Siddeburen rukten onmiddellijk uit maar konden niet verhinderen, dat de boerderij met schuur en inhoud in vlammen op ging. Voorts werd een boerderij te Oosterburen onder Middel stum ge troffen. Het woonhuis werd behouden; maar de schade bedraagt doordat de oogst verloren ging, een 200.000 gul den. Kleuter door auto gedood Op de Wylerbaan te Groe3beek liep het vierjarig dochtertje van de heer L. onder een auto uit Heijen. De kleine was onmiddellijk dood. De au tobestuurder reeg een shock. Het weer in Europa Volgens de rapporten van Zondagavond 19 uur: Stockholm: licht bewolkt 27 graden Oslo: half bewolkt 27 graden Kopenhagen: half bewolkt 27 graden Amsterdam: zwaar bewolkt 24 graden Londen: geheel bewolkt 19 graden Luxemburg: licht bewolkt 22 graden Parijs: onbewolkt 23 graden Bordeaux: regenbui 30 graden Grenoble: zwaar bewolkt 28 graden Nice: onbewolkt 26 graden Genève: nevel 26 graden Zürich: zwaar bewolkt 22 graden Locarno: licht bewolkt 24 graden Berlijn: geheel bewolkt 25 graden Frankfort: geheel bewolkt 24 graden München: zwaar bewolkt 24 graden Wenen: zwaar bewolkt 24 graden Innsbruck: half bewolkt 23 graden Rome: licht bewolkt 32 graden VERWACHT... WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met enke le verspreide buien. Hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets latere temperaturen. ZON EN MAAN 30 Augustus Zon op: 5.48 onder 19.36 Maan op: 18.03 onder: 2.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1