KA PP IE EN DE OERMUZIEK Zeeuwse bejaarden hielden te Goes massale demonstratie NIEUWS UIT DE KERKEN Amsterdamse Beurs ERR0L EN GINA BELEVEN OPWINDENDE AVONTUREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955. VOOR EEN ONBEZORGDE OUDE DAG Directe verhoging van uitkeringen bepleit Byna achthonderd ouden van dagen, uit alle delen van Zeeland in „de Prins van Oranje" te Goes bijeengekomen, betuigden Vrijdagmiddag met een daverend applaus hun instemming met een resolutie, om er by de Rege ring op aan te dringen de financiële voordelen van een algemene ouder doms- verzckering reeds in 1956 en niet pas In 1957 voor de 65-jarlgen te doen in gaan. Voor de 5 huurverhoging per 1 September a.s. is namelijk geen voldoende compensatie voor de ouden van dagen in uitzicht gesteld Wan-, neer er administratieve belemmeringen zyn voor de vervroegde inwerking treding van de Wet, zo wordt in de resolutie verzocht, aan de wens van de Algemene Bond van Ouden van Dagen te voldoen, om 80 voor gehuwden en 60 voor alleenstaanden van de gangbare lonen van gemiddeld 58.— per week te doen uitkeren. Het aannemen van deze resolutie vormde het slot van een massale de monstratie van het rayon Zeeland van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, waarbij op duidelijke wyze de positie en de verlangens van de be- iaarden naar voren werden gebracht. )aarnaast ontbrak het op deze mid dag toch ook niet aan gemoedelijkheid en gezelligheid. Het trio-Zietse zorgde voor een vlot muziekje, dat aansteke lijk werkte op de zanglust van de oudjes en met instemming werd er ook geluisterd naar enkele op verdien stelijke wijze door mevr. G. A. Zietse- Vergouwe gezonden liederen. Toen de met een kleine twintig autobussen aangevoerde ouden van dagen allen een plaatsje hadden ge vonden, sprak de tweede voorzitter van het rayon Zeeland, de heer J. van Maris uit Souburg een welkomst woord, waarin hij vaststelde, dat de ze bijeenkomst één van de 15 welke er in het gehele land worden gehouden alleen reeds door de grote opkomst feslaagd is. In de afgelopen tien jaar eeft ae bond zijn bestaansrecht be wezen. Veel verbeteringen voor de ouden van dagen konden worden ver kregen, terwyl de bond zelf, van 60 leden by de oprichting tot ruim 62.000 uitgroeide. Als eerste spreker sprak daarop de bondsvoorzitter, de heer W. van Beek uit Schiedam, over het onderwerp „Waarom georganiseerd in de Alge mene Bond voor Ouden van Dagen Na o.a. gewezen te hebben op het geen de bond reeds aan verbeteringen heeft weten te bereiken, maakte spre ker nog melding van de vorming van het Centraal Orgaan van samenwer kende organisaties, waarin de Alg. Bond, de Bond voor Premievnje Staatspensionnering en de Rotterdam se bond v. ouden van dagen, met een totaal aantal leden van 26.000 samen werken. Tenslotte wekte hjj zijn ge hoor op de bond verder te verstevi gen. DE KOMENDE HUURVERHOGING. Nadat mevr. Zietse-Vergouwe daar op enige liederen had gezongen, was 't woord aan de heer C. M. v. d. Mast, hoofdbestuurslid uit Klundert, die de komende huurverhoging onder de loupe nam. Het moet redelijk worden geacht, dat de huren worden ver hoogd, want we willen ook zekere eisen stellen aan onze woningen. In geen geval zou men terug willen naai de tijd van vroeger. Voor de ouden van dagen betekent deze huurverho ging echter een extra last, zodat de bond niet zal schromen om bij de Mi nister aan te kloppen, hiervoor een. compensatie te krijgen Ook zal by re gering en gemeentebesturen meer aandacht gevraagd moeten worden voor de bouw van voor ouden van da gen geschikte woningen. „Als we de maatschappij hebben helpen groot maken, dan hebben wij ook recht op een onbezorgde oude dag", zo sprak de heer Van der Mast als zijn mening uit. ALGEMENE OUDERDOMSVERZEKERING. Na een pauze sprak tenslotte de heer A. R. Konig uit Vlissingen, twee de bondsvoorzitter en voorzitter van het rayon Zeeland over het wetsont werp „Algemene ouderdomsverzeke- ring". Dit wetsontwerp heeft niet de volledige instemming van de bond. Daarom zal getracht worden bij de Kamer en de Regering te bereiken, dat het wetsontwerp niet zal worden aanvaard, zoals voorgesteld. Met instemming van de vergadering gispte spreker het streven in Neder land om de leeftijdsgrens van 65 jaar te verhogen, zoals dit hier en uaar merkbaar is. Na een terugblik op de voorgeschie denis van het huidige wetsontwerp te hebben gegeven, zette de heer König enkele bezwaren uiteen welke de bona tegen dit ontwerp heeft. De invoering van de wet wordt toegejuicht, omdat hiermee een recht wordt verkregen, doch de uitkeringen worden te laag geacht ...We zullen nog afhankelijk blijven van ondersteuningen door kin deren, armbesturen of diaconieën". Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt dat men zoals de wer kenden in geval van ziekte, werkloos heid of invaliditeit voor de gehuw den 80% en voor de ongehuwden 60% Advocaat Van de Polder zwom over IJsselmeer De heer P. L. van de Polder, advo caat en procureur uit Dordrecht, is er in geslaagd het IJsselmeer over te zwemmen. Hy startte 's morgens te Stavoren en ging na tien uur en tien minuten in het water te zijn geweest, zonder voedsel tot zich te hebben genomen, b\| de lichttoren „De Ven" in Noorden van Enkhuizen aan wal. Hij zwom het eerste deel van de afstand gemakkelijk Maar op de tweede helft ondervond hij van de inmiddels opgekomen zware golfslag hinder. Hij werd voortdurend uit zijn koers gedreven en op aanraden van schipper Cusveller, die met enkele knechts de zwemmer in een volgboot vergezelde, wijzigde hy zijn richting enigszins naar het Noorden, zodat hy" in plaats van in Enkhuizen vermoeid maar niet uitgeput, enkele kilometers ten Noorden van dit stadje aankwam. van het weekloon, gemiddeld ge steld op 53 per week dient te kragen. „Ook ae ouden van dagen die nen te delen in de welvaart van ons land. Hun inkomsten zyn niet in de zelfde mate gestegen als de kosten van levensonderhoud". De bond zal alles in het werk stel len om zyn wensen ten aanzien van deze ontwerp-wet kenbaar te maken, zo verzekerde spreker. Na nog gewe zen te hebben op het werk van de bond, dat zich niet alleen beperkt tot het verkrijgen van een betere financi ële nositie, sprak ook de heer König nog een propagandistisch ot ver) tal van de bom. Nadat de resolutie was aanvaard en de muziek zich nogmaals had laten horen, sprak de heer Van Marls een slotwoord. Het interzonaal schaak- tournooi te Gothenburg. De uitslagen van de partijen ge speeld in de achtste ronde van het interzonaal schaaktournooi te Go thenburg luiden als volgt: PetrosianRabar y2Keres Pachman 10; SpasskyBronstein VsFilipGuimard 10; Stahl- bergNajdorf y2Unzicker Pilnik y2y2\ SzaboBisguier 10. GeilerUivitsky 01; SliwaPanno afgebr.DonnerMedina af gebr. Fuderer vry. Na de achtste ronde heeft Bron stein (Rusl.) met 5% pnt en 1 uit gestelde partij de leiding voor zijn landgenoot Uivitsky, die 5 punten heeft. Onze landgenoot Donner bezet de 19e plaats met 2 punten en 1 af gebroken partij. Van de Zande start niet te Enschede De marathonloper Janus van de Zande uit Halsteren zal vandaag niet aan de start verschijnen van de marathonloop te Enschede. Wegens drukke werkzaamheden heeft hy zich niet voldoende kunnlen trainen. Ouderling L. Hoekman ter aarde besteld In hetzelfde kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente te 's-Graven- polder, waarvoor hij één en dertig jaar geleden de eerste steen heeft ge legd, is Vrijdagmiddag een rouwdienst gehouden voor de heer L. Hoekman, in leven voorzitter-ouderling van 'de Gereformeerde gemeente te 's-Graven- polder. Honderden gemeenteleden en be langstellenden hadden zich in de kerk verzameld toen ds. T. Cabaret, de plaatselijke predikant, de dienst aan ving met het laten zingen van Psalm 103 vers 8 en 9 „Als gras en hooi is hier des mensen leven". Vervolgens las ds. Cabaret een gedeelte uit Hebr. 4, waarna hij voorging in gebed. In zijn rouwpredikatie ging ds. Cabaret uit van de tekst „De gedachtenis der rechtvaardigen zal tot zegen zijn", waarbij hij de rusteloze en zeer ac tieve arbeid memoreerde, die de over ledene zich voor de Gereformeerde ge meente ruim dertig jaar heeft ge troost. Nadat de aanwezigen het twee de vers van Psalm 68 hadden gezongen, werd de dienst besloten. Onder klokgelui begaf een lange stoet zich door de straten van 's-Gra- venpolder naar de begraafplaats. Aan de groeve sprak als eerste ds. L. Rijk- sen uit Middelburg namens de Par ticuliere Synode van het Zuiden met als tekst „Zalig zijn de doden, die in den Heer sterven". Spreker schetste de overledene als een mens, die hoe wel eenvoudig in het leven, in zijn geloof en werken groot was. Namens de classis sprak ds. J. B. Bel uit Krab- bendijke. Ouderling A. Hogesteger voerde als familielid het woord en her innerde in een bewogen toespraak aan de grote hulpvaardigheid van de heer Hoekman voor alle dorpsgenoten. Op verzoek van de heer Hogesteger zon gen de aanwezigen nog het laatste vers van Psalm 140. De oudste zoon van de overledene, de heer C. Hoekman, dank te de sprekers en overige aanwezigen voor hun belangstelling en medeleven. De speciale correspondent van het Fran se communistische dagblad „L'Humanité" in Noord-Afrika, Robert Lambotte, is uit gewezen uit Algerije en naar Parijs te ruggekeerd. Afscheid ds. W. C. F. Metz Ds. W. C. F. Metz, Nederlands Hervormd predikant in Middelburg, zal in verband met zijn a.s. vertrek naar Arnhem, in een op Zondag 4 September a.s. om 19 uur in de Koor kerk te houden dienst afscheid ne men van zyn gemeente. Intrede ds. M. Verweij Ds. M. Verweij, Nederlands Her vormd predikant te Besoyen (bij Waalwijk), beroepen predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente van Arnemuiden zal daar zijn intre de doen op Zondag 18 September a.s. 25 Aug. 2 6 Aug. Nederland 1955 (3%) 100% 100% Nederland 1951 (3%) 103 103% Nederland 1948 (3%) 100% Nederland 1947 (3%) 8 100% 100% Nederland 1937 3 99% 99% Dollarlening 1947 3 pet. 99% 99% Investeringscertificaten 3 100% 100% Nederland 1962-64 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 80 79% Ned. Indië 1937 A 3 99% 99% Grootboek 1946 3 99% 99% Nat. Handeisbank 173% 172% Ned. Handelmij. 244 244 A.K.U. 3595% 369 Bergh's en Jurgens 308 309 Calvé-Delft 324 330 Kon. Ned. Hoogovens 350 359 Unilever 483% 496% Ned. Kabelfabrlek 334 Philips 488% 499% Wllton-Feijenoord 285 287% Kon. Petroleum Mij. 641% 643% Amsterdam Rubber 1493% 148% Holland Amerika Lijn 231% 239% Kon. Paketvaart 197% 201% Rotterdamse Lloyd 193 200 Ned. Scheepvaart Unie 208% 215 Stv. Mij. Nederland 209% 218% H.V.A. 166% 167% Deli Mij. 1763/4 179 Bank van Ned. Gem. 4% 108 108 Centrale Suiker 225 Kon. Mij. De Schelde N.B 247 247 Missouri K.T. 19% 20 New York Central 49 48% Pennsylvania 29'% 28% Anaconda 79% 82% Bethlehem Steel 151 152% General Motors 130 130 Intern. Nickel 83% 88 Kennecott 125 128% Republic Steel 46% 47 U.S. Steel 109 110 Shell Union 61% 62% Tide Water 31 32 AKU 3% 102% Van Berkèl Patent 127 130 PREMIELENINGEN. Amsterdam 1851 141% 142 Breda 1954 113% 113% FILMS IN ZEELAND Weense romantiek De werken van de beroemde Ween se meesters vormen een dankbaar on derwerp voor verfilming en dat is zeker het geval met de boeiende en klankrijke operette „De Zigeunerba ron" van Johann Strauss. ËLECTRO IN MIDDELBURG vertoont deze kleurenfilm met de Weense sterren Paul Hörziger, Oscar Sima en Margit Saad, een geheel, dat geen aanbeve ling behoeft. Sohouwburg (Middelburg) geeft een reprise van „Duel in the Sun" met Jennifer Jones. Gregory Peck en Jo seph Cotten. Hollywoodse groothe den in een film van King Vidor, een aantrekkelijk mengsel van avontu ren en hevige dramatiek zeker een herhaling waard. Grand in Goes vraagt de aandacht voor de in Nederland opgenomen film „The True and the Brave" (Be- tryed). Dagenlang .gaf het bezoek van Clark Gable en Lana Turner, Victor Mature e.a. aan Nederland voor de opnamen van deze film, stof voor uitgebreide verhalen in de Ne derlandse pers. In verzetskringen werd /Ie geschiedenis en de film als beschouwd. Hollywood had beter 0 daan met een ander op de realiteit berustend scenario te komen. Overi gens zijn de opnamen in ons land juist voor de Nederlandse toeschouwer al tijd aantrekkelijk en de rest neemt men maar op de koop toe. Errol Flynn en Gina Lollobrigida spelen de hoofdrollen in „Gekruiste zwaarden" (Luxor - Vlissingen). Een kolfje naar de hand van ladykiller Er- rol Flynn en de schone Gina, die naar men zegt, alle mannenharten in vuur en vlam zet. Zy kwijten zich uitste kend van hun taak in deze fantasie rijke avonturenfilm met prachtige costumes in ©en weelderige omgeving van een (niet bestaand) hertogdom. Natuurlijk ontbreekt het niet aan duels en verraderlijke acties, maar 't eind is bevredigend als Renzo en Francesea elkaar voor altijd vinden. Jane Powell, Howard Keel, Jeff Ri chards e.a. bezetten de voornaamste rollen in „Zeven broers zoeken zeven meisjes", een kostelijke musical (Al- haanbra - Vlissingen), waaraan men zeker zijn plezier beleven zal. Een Cinemascope-product van M.G.M., dat opnieuw de mogelijkheden van de mo derne film toont. niet voor niets wereldberoemd tyfaErend vdór Ado* -zelfs het wolkje et op FEUILLETON 30. Okki duwde en duwde, maar er was geen beweging in de grote olifant te krij gen. Het beest staarde dom voor zich uit en kwispelde wat met de staart om de vliegen weg te jagen. „Dit gaat niet!" mompelde Maestro Picolini, die door het celraampje de pogingen van Okki volgde. „Er moet wat tempo komen een beetje fortissimo! Wacht eensals ik de olifanten- trompetsolo in C-dur fluit, komt de gewenste actie wel!" Hij zette de fluit aan zijn lippen en ontlokte er een opwindende, snerpende melodie aan, waarmee hij in een jazz-band geen slecht figuur zou hebben geslagen. „Man, hou op met dat la waai!" riep Kappie boven het getoeter uit. „Ik heb ja genoeg van die overjarige stoomfluit!" „Dit is de olifanten-variant van de oer-muziek", hijgde de maestro tussen enkele trompetterende uithalen door. „U zult zien, dat het helpt!" En het hielp! Het volgende ogenblik klonk er een dreun, die het gebouw van de Fakirbond op de grondvesten deed schuddon. Brokken steen vlogen Kappie en Picolini om de oren en een wolk van stof en puin verblindde hen! Toen de stofwolk was opgetrokken, zagen zij een groot gat in de muur, waar doorheen de kop van de olifant stak. Het dier danste van de ene poot op de andere en keek hen vol verwachting aan. Eindhoven 1954 Enschede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 Et Utrecht 1952 110% 110% 110% .110% 138% 138% 136% 136% 139% 138 138% 139 124 123 ANP-CBS BEURSINDICES (1953 is 100) 24/8 25/8 26/8 287.27 290.97 296.12 172.19 172.95 174.37 167.84 168.03 173.21 155.24 154.33 155.54 172.93 173.60 175.31 224.67 226.62 230.12 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen WA\WVVW<VWV\VVVVW Amsterdamse wisselmarkt contante prijzen. AMSTERDAM, 26 Aug. Londen 10.57%—10.58%, New York 3.82%— 3.83%. Montreal 3.88%—3.88%, Pa rijs 1.08651.0885, Brussel 7.61—7.62, Frankfurt 90.50—90.60, Zürlch 87.01 —87.11, Zürich (vr. francs), 89.34— 89.44, Stockholm 73.54—73.64, Ko penhagen 54.66—54.76, Oslo 52.87— 52.97, Milaan 60.91—61.01, Argentijn se verrekeningsdollar 3.76%—3.77%, Japanse verrekeningsdollar 3.78% 3.79%, Turkse verrekeningsdollar 3.79%—3.80%. Stemmen uit de Kerken. (Slot van pag. 3) ter sprake moet komen Is het gezag van „de meerdere vergaderingen uiteindelijk dus het gezag van de Gen. Synode zelf. Het is ondenkbaar dat er bij „de Synodalen" velen ge vonden worden, die nog warm zullen lopen voor het 31ste artikel van de kerkorde van Dordrecht. Daarmee heeft men waarlyk moeite genoeg gehad. Nu komen echter de moeilijke vragen aan de orde hoe het „kerk verband" in de toekomst dan wel moet zijn. Hoe zal zijn het gezag van de clas sis over de "kerkeraad en dat van de Êarticuliere Synode over de classis? in hoe staat het tenslotte met het gezag van de Gen. Synode in een kerk, waar men sinds de Doleantie zo veel nadruk heeft gelegd op de zelf standigheid van de plaatselyke ge meente, dat deze met het woord „Kerk" werd en nog wordt aange duid? Vandaar: „De Gereformeerde Kerken", in het meervoud dus. Kan een gemeente, die op zichzelf een zelf standige kerk is, zich zo maar los maken uit het kerkverband? Wan neer dit op de Gen. Synode ter sprake komt, zal men zitten midden in aller lei kerkelijke moeilijkheden, gezien 't verleden van de vorige eeuw en ge zien de moeilijkheden van een tien jaar geleden. Maar oip een of andere wijze zal het kerkverband ter Synode ter sprake moeten komen als het ont werp voor de kerkorde wordt behan deld en te voorzien is dat alleen reeds dit ene punt de nodige tijd zal vragen. Het is te hopen dat men uit de puzzle die hier ligt, zal komen. Psalmberijming. Tenslotte willen we nog een punt noemen waarover op de Gen. Synode der Ger. Kerken gesproken zal wor den en dat menig woord zal uitlok ken. We denken hierbij aan de nieuwe psalmberijming. In 1»49 is de berij ming van Hasper door de toenmalige Synode voor de Ger. Kerken aan vaard. De gedachte is toen geweest dat andere kerken, met name de Her vormde Kerk, waar een comité ten gunste van deze berijming actief was, wel zouden volgen en eveneens, zij het na gemeenschappelijke herziening, de beryming van Hasper zouden gaan zingen. Dat is echter niet geschied. Daardoor is ook in de Ger. Kerken het vuur voor deze beraming wel enigszins bekoeld. Men blykt hier ge voelig te zijn voor het argument dat de psalmberijming een van de weinige dingen is, die de Protestantse Ker ken in ons land gemeen hebben. Er is inmiddels een inter-kerkelijk comité voor een nieuwe psalmberijming ont staan. Van dit comité is zelfs een Ge reformeerd hoogleraar de voorzitter. Over een gedeelte van de psalmen in nieuwe berijming is men het in dit in ter-kerkelijk comité reeds eens kun nen worden, wat natuuriyic niet wil zeggen dat de verschillende synodes het daarover ook gemakkelijk eens zullen zijn. De vraag is wat de Geref. Kerken op hun synode nu zullen be slissen. Zullen zij blijven bij hun be sluit van 1949 of zal er op dit punt inter-kerkelyke samenwerking moge lijk blijven Van uit de andere Pro testantse Kerken zal dit een van de agendapunten zijn, waarvan men met belangstelling de uitslag afwacht. H. „Doe niet zo gek", repliceerde Do- rinda, op een toon, alsof ze beiden schoolmeisjes waren. „Misschien zouden ze er belang in stellen". „Dat denk ik niet". Lachend zei Molra nu: „Ik mag je wel lijden". „Dank je wel!" „Je behoeft niet sarcastisch te wordenik meen het. Ik moest het niet doen, omdat je, geloof ik, mijn „gehate medeminnares" bent! Justin houdt immers van je?" „O, neen!' Inplaats van te blozen was Dorin- da zeer bleek geworden. Haar goud bruine ogen keken Moira onmisken baar eerlijk aan. „O, neen, dat iB niet zo!' herhaalde ze. Het scheen, dat Moira er plezier in had, toen ze vroeg: „Heeft hij je dat gezegd Dorinda bleef haar aankyken. „Hy is een neef van me en is heel goed voor mij geweest. Ik ben erg op hem gesteld en ik hoop, hij ook op mij". „Blijf hopen!" zei Moira lachend. Heeft iemand je ooit verteld, dat je de waarheid moest zeggentenzij je een waarlijk overtuigende leugen kunt bedenken. Wat je niet kunt. Ik kan het wél, maar ik zal het niet door PATRICIA WENTWORTH doenMisschien zou ik zelf goed met Justin zijn opgeschoten, maar ik zal hem niet krygen. Als je er niet was, zou het iets anders geweest zyn. Ik bedoel niet, dat ik nu woedend ben en je behoeft je deur niet te slui ten voor het geval ik midden in de nacht met een andere dolk uit de hall zou rondsluipen! Maar ik hèd met Justin kunnen opschieten en ik denk, dat hy het ook met my had gekund, als er geen Dorinda Brown had be staan. Gelukkig maar, dat ik je graag mag, nietwaar?" „Moirabegon Dorinda enigs zins verdrietig. „Wat is er?" „We kennen elkaar helemaal niet en als we zo met elkaar praten, ge loof ik, dat ik weet waarom". „Goed danwaarom?" Dorinda sloeg de handen ineen. „Omdat alles eigenlijk zo afschu welijk is. We zijn over wat anders gaan praten om maar te vergeten, hóe afschuwelijk. We doen net of het allemaal onzin is. Daarom zei je die Idiote dingen van met een dolk in myn kamer te komen. En daarom praatte je ook over Justin. Op die manier wordt alles zoze aar- zelde even en vond toen het woord „fantastisch". Het is, alsof wij er een spelletje van maken: en het daar door minder echt en minder angst wekkend wordt". Moira keek haar nog eens aan en merkte toen droogjes op: „Je praat als een kind, een ver standig kind dan. Met andere woor den: we dramatiseren het geval om het de baas te blijven. Maar pas op, als het de rollen omdraait en óns begint te dramatiseren!" In de salon werd koffie geschon ken en daar Pearson dit aan Justin Leigh had medegedeeld, kwamen de mannen binnen. Miss Silver, die de stoot tot de aankondiging had gege ven, nam hen nauwkeurig op. Mr Carroll had aan tafel heel wat ge dronken. Wanneer men hem hele maal zijn gang had laten gaan, zou hij waarschynlijk nog meer naar bin nen hebben geslagen, maar toen de dames de hall doorliepen had ze Pearson een wenk gegeven. Als fat soenlijke vrouw was zy tegen elke onmatigheid: als detective daaren tegen erkende ze, dat drinken iemands tong losser kon maken. Er zou echter niets mee bereikt zyn, als Carroll zich in de eetzaal een zware roes had gedronken. Ze had zich af gevraagd in welke mate hij zich een zekere „gezelschapsdwang" liet op leggen. Dus slaakte ze een zucht van verlichting, toen hij wel een beetje aangeschoten en met doffe blik de salon binnentrad, maar overigens geen kentekenen vertoonde dat zyn glas tweemaal zo vaak gevuld was als de glazen van de anderen. Toen mr Masterman en Justin Leigh binnentraden, trof haar hun onderling contrast: een contrast, dat des te meer opviel, omdat een opper vlakkige beschrijving ieder van bei den zou kunnen betreffen. Allebei waren ze lange, donkere mannen, maar daar hield de gelijkenis mee op. Mr Leigh zag er gedistingeerd uit. Krachtens gemeenschappelijke, af spraak had niemand zich speciaal voor het diner gekleed en miss Silver was daar verheugd over. Immers, het zwart en wit van heren-avondkleding heft tot zekere hoogte de kenmerken van individuele smaak, welke soms een niet te onderschatten aanwyzing geven voox- iemands karakter, op. Het grijze pak van mr. Leigh was niet al leen onberispelijk van snit, maar scheen bijna deel uit te maken van zijn persoon, terwyl mr. Masterman niet over hetzelfde vermogen om zijn kle ding een secundaire rol te doen spe len, beschikte. Die kleding maakte in de ogen van miss Silver de indruk, dat ze te nieuw was en meer had ge kost dan de eigenaar gewoon was, aan kleren te besteden. Dit kwam misschien door het feit, dat mr. Mas terman zichzelf zonder enigszins ver rast te zjjn kon hebben ontmoet op plaatsen, waar zijn huidige gewaad onmiddellijk de aandacht zou nebben getrokken b.v. achter een banklo ket of op een bureau in de City. Er zat, dat leed geen twyfel, tegenstrij digheid in! Wat mr. Tote aangaat, diens cos- tuum had vermoedelijk zoveel gekost als een kostuum maar kosten kan. In het huidige levensstadium van mr. Tote streefde hij er vooral naar, het allerduurste te kopen, welke handel wijze hy placht te kwalificeren als „het beste op de kop te tikken". On- gelukkigerwy'ze werkte zijn figuur niet mee en waarschijnlijk zou hij el ke kleermaker tot wanhoop brengen. Zeker zou dit met de tailleur van het pak in kwestie zijn geschied, als de man kon hebben voorzien, dat mr. Tote alle kleermakersfatsoen met voe ten zou treden en het bescheiden don kere pak „opfleuren" door er 'n licht groene das, rijk bezaaid met gele hoefijzers, bij te dragen. Mr. Carroll was in het bruin, niet precies de juiste tint bruin. Volgens miss Silver wat al te opvallend om van goede smaak te getuigen. Een vrij zonderlinge nuance. En dan die oranje das, die oranje zakdoek uit het borstzakje... dat leek naar niets. Zijzelf droeg haar japon van de vo rige zomer, nu rooapaars geverfd, met het zwart fluwelen manteltje, dat zij 's winters altijd meenam, als zij buiten de stad ging. In zo'n buiten huis kon wel centrale verwarming zijn, maar die was soms niet al te be trouwbaar. Om de hals droeg zy een gouden ketting en op de borst een broche in de vorm van een roos, met in 't midden een lange bleke parel. Pearson, begiftigd met de fyne tact, waardoor hij zo voortreffelijk als but ler kon optreden had het koffieblad op een klein tafeltje voor miss Brown gezet. Dorinda, ietwat meer blozend dan gewoonlyk, nam de zware koffie pot op en begon van de een naar de andere te kijken, om de gebruikelijke vragen over „melk en suiker" te stel len. Daarbij bekroop haar het gevoel, dat de plotseling ingetreden stilte moeilijker te verbreken zou zijn dan welke levendige conversatie ook. Mrs. Tote had het gesprek over Allie en haar kind gestaakt zodra haar echt genoot was binnengekomen. Ze sprak over niets anders, omdat geen van de andere dingen, die haar geest be zig hielden, geschikt waren om in een kamer vol vreemde mensen te wor den behandeld. Je kunt toch moeilijk zeggen: „Misschien is mijn man een moordenaar" of zelfs: „Misschien moorde- niet don ker in haar binnenste. Ze zat te be ven in het duister. Wellicht was ze niet de enige Justin had zijn eigen gedachten daaromtrent. Hij was Dorinda te hulp gekomen en loste haar probleem op door de melk en suiker rond te ge ven met behulp van mr. Masterman, die de kopjes hanteerde. Toen ieder een voorzien was, behalve miss Mas terman, die met een kort „neen" be dankte en achter haar krantscherm verdekt bleef opgesteld, zette Leigh melkkan en suikerpot neer en ging tussen de beide meisjes op de sofa zit ten. Het was, zo mogelijk nog stiller teworden en Dorinda had het gevoel at er iets zou breken wanneer ie mand begon te praten. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6