Invoering van spellingsbesluit op 1 September a.s. De Gereformeerde Synode bijeen Kerken m C.N.V. OVER HET HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN SYNODE ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955; PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 OVEREENSTEMMING MET BELGIË Regeling voor scholen en voor officiële stukken Op 1 September a.s. zal, ingevolge het Koninklyk Besluit van 23 Aug. 1955, ter uitvoering van de spellingswet van 14 Februari 1947 van kracht worden de regeling van het voornaamwoordelijk gebruik, het gebruik van de tweede-naamvalsvormen als der, dezer en zijner, de schrijfwijze van bastaardwoorden en tussenklanken in samenstellingen. Een en ander is voorgeschreven in de leidraad en de woordenlijst der Nederlandse taal, samengesteld door een commissie van Nederlandse- en Belgische deskundigen. Terwille van een zoveel mogelijk uniforme toepassing van de woordenlijst in de gevallen, waarin dubbelvormen voorkomen heeft sedert September van het vorige jaar tussen de Belgische en de Nederlandse regering een in tensief overleg plaats gevonden, daar beide regeringen waren bezield door het verlangen de eenheid van de schrijfwijze van de Nederlandse taal in Ne derland en België met alle kracht na te streven en te bevorderen. Dit overleg, dat met wederzijds be grip voor gerezen bezwaren, in een voortreffelijke verstandhouding werd gevoerd, heeft ertoe geleid, dat van de elgische en de Nederlandse regering een aanbeveling van gelijke strekking zal uitgaan. Deze aanbeveling houdt voor de scholen In, dat met ingang van 1 Sept. 1955 voor wat betreft de voornaamwoordelijke aanduiding van de met v. (m.) aangeduide zelfstandige naamwoorden vrijheid wordt gelaten, zodat zowel het ge bruik van „zij" en „haar" als van Ïhij" en „zijn'' wordt toegestaan, len uitzondering hierop vormt een groep van v. (m.) woorden (deugd, drift, eer, enz.), waarvoor in de leidraad een voorkeur voor de zij aanduiding is gegeven. Voor wat betreft de dubbelvormen van bastaardwoorden, waarbij een voorkeur is aangegeven, moet die voorkeurspelling worden gevolgd met dien verstande, dat een gelijkmatig gebruik van de andere spelling niet als fout wordt aangemerkt. Officiële stukken Aan de openbare lichamen is een aanbeveling uitgegaan, inhoudende, dat met ingang van 1 September 1955 in alle van de ministeriële departe menten, autoriteiten, colleges en amb tenaren, in het Nederlands gestelde stukken voor wat betreft de voor naamwoordelijke aanduiding van de met v. (m.) aangeduide zelfstandige naamwoorden, de zij-aanduiding dient te worden gevolgd, evenals voor de groep van ae v. (m.) woorden, (deugd, drift, eer, enz.), waarvoor in de lei draad een voorkeur voor de zij-aan duiding is gegeven. Voor wat betreft de dubbelvormen van bastaardwoorden, waarbij een voorkeur is aangegeven, moet voorkeurspelling worden gevolgd. Overleg Er zal een beperkte gemengde Ne derlands-Belgische commissie worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers van hét lager-, het voorbereidend ho ger- en het middelbaar onderwijs zit- rang zullen hebben. Getuige Swartjes schreef brieven „onder dwang" Voortzetting zaak-Jungschlager Op de Vrijdag gehouden zitting in de zaak-Jungschlager heeft de verdedigster, mevrouw Bouman, fo- tocopieën overgelegd van de twee brieven, die getuige Swartjes tijdens zijn verblijf in de gevangenis heeft geschreven. Deze brieven waren reeds onderdag ter sprake gekomen. Getuige Swartjes, die enige tijd gé- leden is veroordeeld tot gevangenis straf wegens roof en in gevangenis kleding verscheen, erkende deze brie ven te hebben geschreven. Een ervan had hg uit vrrje wil geschreven, de andere onder dwang van zijn mede gevangenen. Hij noemde thans de in houd van de twee brieven onzin en zeide niet meer te begrijpen, waarom hij de eerste uit vrije wil had opge steld. Getuige verklaarde, dat hij in de stille uren met zijn gedachten had gespeeld en dat het niet zijn- bedoe- ling was geweest de brieven naar buiten te smokkelen. Hij voegde er aan toe bang te zijn geweest voor de Nigo, omdat hij geloofde, dat deze overal geïnfiltreerd was, zowel bjj de politie, als in de gevangenis en bij de staatspolitie. VRIJHEID: Bij het binnenrijden van West-Duitsland kan men op een groot bord bij de brug te Kehl de volgende zin lezen: „Hier begint het land van de vrijheid". Even verder op ziet men het volgende drievoudige opschrift: Verboden te parkeren, verboden op de fietspaden te lopen, verboden in te ha len. VAL: Benjamin Axton (6 jaar) was minder fortuinlijk dezer dagen toen hij in de Londense wijk Soutliwark van uit een tien meter hoog raam viel. Hij kwam op straat terecht tussen de ge opende deuren van een ambulancewa gen, die hem meteen naar het zieken huis bracht. Toen keerde de ambulance terug om Benjamin's zuster ook naar het ziekenhuis te brengen. Dit schouw spel had de kleine Axton niet willen missen, zodat hij zich te ver uit het raam boog en hij aldus nog eerder aan de beurt was KWAM TERUG: In Tucson (Arizona) zocht de politie naar een klant van een grossier in watermeloenen. Deze klant, Gilbert Grenier, vond de me loenen te duur en hij vertelde er bij, dat hij wel terug zou komen om ze goedkoper te krijgen. Dat geschiedde prompt toen Gilbert des nachts met een vrachtwagen voorkwam en na vol ge laden te hebben, verdween. Aan deze commissie zal worden opgedragen voor 1 Juli 1956 na te gaan, welke bastaardwoorden in aanmerking komen om op de scho len, zowel in België als in Neder land, uitsluitend in de progressieve spelling te worden geschreven. De Nederlandse en de Belgische re gering koesteren het voornemen de toevoeging te bevorderen van een ad dendum aan het Belgisch-Nederlands Cultureel Accoord, waarin zal worden bepaald dat beide verdragsluitende partijen er zich toe verbinden overleg te plegen omtrent alle regelingen in zake de schrijfwijze van de Neder landse taal en alles in het werk te stellen om eenvormigheid van de Examens Om een geleidelyk aanleren van de nieuwe voorschriften mogelijk te ma ken, zal de minister van onderwijs er op aandringen, dat bij het afnemen van de eerstkomende examens tot en met de examens, die het schooljaar 19561957 afsluiten, bij de beoorde ling van het in het Nederlands gestel de schriftelijk werk van de candidaten soepelheid wordt betracht. De invoering van de nieuwe rege ling behoort zijns inziens vooralsnog geen aanleiding te zijn thans in ge bruik zijnde en nog niet versleten boe ken door nieuwe te vervangen. Ernstig verkeersongeval bij Dinteloord Een dode, twee ernstig gewonden. Eén persoon werd gedood en twee anderen zwaar gewond, toen een per sonenauto Vrijdagochtend tussen Stam persgat en Dinteloord, in een S-bocht slipte, van de dijk vloog en in een sloot terechtkwam. In de wagen zaten vijf ambachtslieden, die op weg waren van Oudenbosch naar hun werk in Dintel oord. Na het ongeluk zijn zij alle vijf over gebracht naar het ziekenhuis te Roo sendaal, waar één hunner aan zijn verwondingen is overleden. Van de vier anderen zijn er twee ernstig ge wond. Eén van hen verkeert in levens gevaar, de andere twee konden na te zijn behandeld naar huis terugkeren. Evangelie gebruikt voor partijpolitiek Het verbondsbestuur en de ver bondsraad van het Christelijk Natio naal Vakverbond hebben zich uitvoe rig beraden over het herderlijk schrij ven van de Generale Synode der Ne derlandse Hervormde Kerk. De conclusies van dat beraad zijn in een artikel onder de titel „het herder lijk schrijven van de Nederlandse Her vormde Kerk", in „De Gids" van 27 Augustus 1955 weergegeven. De kerk behoort in haar openbare prediking en in haar verdere pastora le arbeid te betuigen: 1. Dat de mens geroepen is te leven naar de eisen van Gods Woord. 2. Dat hij deze eisen allereerst In zijn persoonlijk leven en handelen moet trachten te volbrengen. 3. Dat hij niet alleen individueel, maar ook collectief, organisatorisch moet pogen, de maatschappij naar de eis van Gods Woord te beïnvloeden. 4. Dat hij dit alleen kan doen, indien de organisatie, waarbij hij zich voegt en waarvoor hij verantwoordelijk is, zich in al haar doen en laten wil rich ten naar de eis van Gods Woord. Laatste middel Het C.N.V. heeft oog voor het ge vaar dat kerk en christelijke vakor ganisatie vereenzelvigd worden. Met betrekking tot de Nederlandse Her vormde Kerk schijnt dit gevaar mo menteel overigens uiterst gering. De Chistelijke vakbeweging vraagt zich in dit verband af, of in de huidige situatie niet een ander gevaar dreigt, namelijk dat vele socialisten, die de „geestelijke fundering" van hun maat schappelijke idealen hebben zien wan kelen, nu als laatste middel om de ze oude idealen te kunnen handhaven Benelux-besprekingen over coördinatie kernonderzoek Nederlands initiatief „La Lïbre Belgique" verneemt uit goede bron dat besprekingen zijn be gonnen onder de drie Beneluxlanden met het oog op de coördinatie van de onderzoekingen op kerngebied. „Wij menen te weten", aldus het blad, „dat het initiatief van Neder landse zijde is uitgegaan. De Nedei'- landers hebben hun Belgische part ners bereid gevonden en, wanneer het overleg een meer gevorderde fase op technisch gebied zal hebben be reikt, schijnt niets de coördinatie van de onderzoekingsprogramma's van de drie landen in de weg te staan, onge acht welke regelingen één der part ners met andere landen zou hebben getroffen". aanvaarden, dat anderen die idea- doel, doch als middel voor hun stre vingen. Mag de kerk toelaten, dat thans op deze wijze het Evangelie gebruikt wordt voor partijpolitieke en vakor- Êanisatorisehe propaganda en het vangelie geen andere funptie vervult dan „religieuze wijding" van de idea len ener groep Het hier gereleveerde gevaar schijnt thans belangrijk groter te zijn dan het gevaar ener vereenzelviging van kerk en Christelijke vakbeweging. Electriciteitstarieven in Utrecht verlaagd De Provinciale Utrechtse Electrici- teits Maatschappij (P.U.E.M.) zal per 1 September een tariefsverlaging in voeren van ongeveer zeven procent. Bij het inwerkingtreden van de ge wijzigde huur- en belastingwetten ver valt de vier procent omzetbelasting voor de levering van electriciteit aan particulieren. De bedrijfsuitkomsten van de P.U.E. M. (naar mate het gebruik toeneemt worden de kosten minder) maken het mogelijk de tarieven extra te verlagen. Als (le avond valt zijn de mannen van de lichte Luadie tijdens de oefening „Loco" van zonsopkomst, tot zonson dergang in touw zijn, dubbel op hun hoede. De stuksbemanning zit voltal lig op het kanon, omdat de vliegtuigen juist dit moment van de dag uitkiezen om onverhoeds over het vjater te va2len". Alkmaarder gaat 30 dagen in hongerstaking Protest tegen bureau huisvesting Dertig dagen lang zal de 45-jarige Alkmaarse textielhandelaar S. M. H. van niets anders leven dan van wa ter, wat zout en af en toe een siga ret. Hij is In hongerstaking gegaan om te protesteren tegen de manier, waarop de ambtenaren van het Bu reau Huisvesting in de Kaasstad de belangen plegen te behartigen van de talryke woningzoekenden, die in deze gemeente al vele jaren staan inge schreven. De heer H. heeft dit probleem aan den lijve ondervonden. Toen zijn zoon zich vijf jaar geleden als woningzoe kende 'liet inschrijven, werd hem ge- zegd.dat hij eerst ondertrouwd moest zijn om in aanmerking te komen voor een vergunning. Na enige tijd werd dit advies opgevolgd, doch toen heet te het, dat dit niet voldoende was. Eerst zal men moeten gaan trouwen en dan kwam 't met die vergunning wel in orde. „Dit is nu een jaar ge leden", zegt de heer H. en nog steeds wonen de jongelui bij mij in mijn klei ne huis, dat slechts twee slaapkamers telt. zodat mijn jongste dochter op de •ang slaapt. Deze situatie is onhoud baar en het ergste, is, dat dit niet het enige geval van dien aard in de stad is'. Woensdagochtend omstreeks 8.42 uur is op een onbewaakte overweg in de lijn Utrecht—Arnhem nabij Veenendaal een auto gegrepen door de stoptrein uit Utrecht. De auto werd totaal vernield. De chauffeur, de 56-jarige pïuimveehande- laar K. P. uit Renswoude, werd zwaarge wond en is opgenomen in een ziekenhuis te Veenendaal. Minister vraagt advies over bedrijfsregelingen In de Nederlandse Staatscourant van Vrijdag maakt de minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in overeenstemming met de minister van economische zaken, bekend, dat hij aan de commissie-bedrijfsregelin gen advies heeft gevraagd omtrent de door de Stichting tot Behartiging van de Samenwerking in het Bouwbe drijf (B.S.B.) getroffen bedrijfsrege lingen. In Oostenrijk zijn de laatste weken 3515 verkeersongelukken gebeurd, die 86 doden en 2787 gewonden hebben geëist. Rustig zomerweekend Zeeland was gisteren de koel ste provincie van ons land. Werd Donderdag in Vlissingen nog 25 graden C gemeten, gis teren bleef het kwik even be neden de 20 graden steken. In Holland en Limburg kwamen onweersbuien voor; op het vliegveld Zuid-Limburg viel daarbij gisteren 24 mm regen. Vandaag is het alweer iets warmer, nu tijdelijk warmere lucht uit Duitsland wordt aan gevoerd. Toch laat het hoge drukgebied boven Scandinavië meer dan een veer vallen. Het is mogelijk, dat Zondag een nieuw hoog drukgebied van de Oceaan, dat vandaag Vlieland bereikt, van meer betekenis voor ons gaat worden. Wan neer dit hoge drukgebied tegen Zondag de Noordzee bereikt, kan de wind meer Noordelijk worden, waarmee dan iets koe lere lucht wordt aangevoerd. De temperatuur van het Noordzeewater bedraagt 19 20 graden C zodat geen stér ke afkoeling te verwachten is. De regenkansen blijven de eerstkomende dagen klein. De afgelopen week was een prach tige zomerweek, waarin men ook gedurende het komende weekend nog geen grote ver anderingen mag verwachten. STEMMEN UIT DE KERKEN De nieuwe kerkorde en het gezag der meerdere vergaderingen Deze week is de Generale Synode van de Ger. Kerken te Leeuwarden geopend. Het zal vermoedelijk we! gedurende enige maanden zijn dat we in de dagbladen korte communiqué's zullen aantreffen van hetgeen er op de synodale vergaderingen al of niet besloten is. Bij de Ger. Kerken moet men als synodelid nog al lang van adem zijn. Zijn dan bij onze Ger. broe ders de synodeleden langer van stof dan dat in andere kerken het geval is? We hebben dit wel eens horen beweren, maar dat is louter veronder stelling. We kunnen daarover niet oordelen omdat we nog nooit een sta tistiek hebben gezien waarin de gemiddelde spreektijd van de synodeleden der verschillende kerken is vastgeleg d. Maar een andere reden voor de lengte van de synodale vergaderingen van de Ger. Kerken, waar de leden buiten adem geraken, weten we wel. Deze is n.l, te vinden in het feit, dat deze kerken nog steeds gebonden zijn door de kerkorde van Dordrecht van 1618 en 1619, die slechts eens in de vier jaar een Generale Synode moge lijk maakt. Over die kerkorde is ook in de pers van de Ger. Kerken al heel wat gezegd en geschreven. Hoeveel kwa liteiten ze ook gehad moge hebben, ze is uit de tijd. Ook in de Ger. Ker ken heeft men met de belemmerende werking van deze kerkorde meerde- dere malen kennis gemaakt. Naast deze kerkorde heeft men dan ook al lerlei nieuwe regelingen moeten ma ken, omdat de kerkorde in deze za ken de kerken in de steek liet. Nieuwe orde. Hiermee is tevens het voornaam ste agendapunt van deze Generale Synode gegeven. Een nieuwe kerk orde is voorbereid. Hoezeer sommi gen ook blijven spreken van een her ziening van de kerkorde van Dor drecht, in wezen is het een nieuwe opzet. We vermoeden echter, dat de meer dan driehonderd jaren oude kerkorde zich zo maar niet door een jonger zusje op zij zal laten schui ven en dat over de opzet en de ar- Conferentie in Aix-les-Bains. V.l.n.r. minister Robert Schaman; de zoon van de Grootvizier Si Thaui El'Molcri; de Grootvizier El Mokri; de heer Pier re July en premier Edgar Faure. tikelen van de nieuwe kerkorde wel zoveel woorden zullen vallen, dat we, zonder ons zelf een profeet te gevoe len, alleen reeds om dit agendapunt een vrij lange zitting van de Gene rale Synode der Ger. Kerken in Ne derland mogen voorspellen. De kerkorde van Dordrecht is ont staan in een tijd toen de Ger. Kerk in ons land officieel staatskerk was. Er kon geen synode samenko men wanneer de Staten Generaal dat niet wilden. Deze Staten Generaal hadden ook hun officiële afgevaar digden. die op de synode zulk een be langrijke plaats innamen, dat ze, evenals de voorzitter konden afbel len wanneer de besprekingen niet naar hun zin gingen. In die tijd be hoorde ook iedereen tot een kerk. We leven nu in een geheel andere tijd. In verscheidene opzichten is die ver anderd doordat Staat en Kerk op een andere wgze naast elkaar zijn komen te staan. In deze tijd heeft de kerk geleerd, dat ze niet alleen een roeping heeft voor eigen leden, maar dat zij ook moet weten van een verantwoordelijkheid voor heel het volk en ten opzichte van de over heid. De taak. Van deze visie op de taak en de roeping van de kerk, leggen getui genis af de artikelen 2 en 3 van het ontwerp, waar we lezen: „De roeping en taak van de kerk strekt zich uit, niet alleen tot haar leden, maar evenzeer, naar de mate van haar krachten, tot degenen die ver vreemd van het Evangelie, in bijge loof en ongeloof zijn verstrikt, tot de Joden en tot de andere, niet-christe- lijke volken". „Het is mede de roe ping- en taak van de kerk, zo nodig tot overheid en volk haar getuigenis te. doen uitgaan". Ieder, die enigszins thuis is in de kerkorde der N.H. Kerk. zal hier be kende klanken horen. Een kerk heeft een grotere taak dan dat ze alleen maar moet zorgen voor haar „inter ne dienstZe heeft ook een roeping „naar buiten". 6 Het zou verheugend zijn als de twee grootste protestantse kerkge nootschappen in ons land, in deze dezelfde visie hadden over de roeping der kerk in deze wereld. Dat zou mogelijkheden voor gezamenlijk op treden m de toekomst openen. Een ander punt dat bij de behan deling van het ontwerp kerkorde wel (Vervolg op pag. 4), Het Wereldgebeuren Vele voorstellen voor Labour- Congres I n October komt de Labour-partjj weer in Margate bijeen voor het jaarlijkse congres. Niet minder dan 418 voorstellen zouden gedurende de vijf dagen van dit congres behan deld moeten worden. Zouden maar het behoort nu eenmaal tot de taktiek van een politiek congres, dat bepaalde voorstellen niet meer of nauwelijks aan de orde komen door gebrek aan tijd. Eenzelfde lot zal ook wei de voorstellen beschoren zijn, waarin de afschaffing van de aristo cratie bepleit wordt, zoals die ver tegenwoordigd is in het Hogerhuis en in het monarchistische systeem. De apathie van de kiezers moet be streden worden door de invoering van de kiesplicht. De vrijmetselaars moet een halt worden toegeroepen, daar „hun praktijken van schijnbare broederschap, onverenigbaar zijn met het socialisme encorrupt en daarom onzedelijk zijn." De hele agenda van dit congres vormt een dankbaar onderwerp voor een studie van de psycho logie in de politiek Welhaast ieder voorstel tot verandering en geladen met critiek, begint met de constate ring dat de leiding van Labour faalt. Ontegenzeggelijk moet men iedere gedachte aan marxisme in samen hang met de Britse socialistische par tij verwerpen. Zodra zich een tendens in deze richting vertoont komen er onmiddellijk de waarschuwingen, dat de prijs voor dit radicalisme een poli tieke machteloosheid zou zijn, daar men juist die kiezersstemmen zou verliezen, die noodzakelijk zijn voor een overwinning. Door de ervaring wijs geworden spreken in Engeland de ijverigste voorvechters van het marxisme dan ook slechts van het „ware socialisme." Een-en-vijftig bijdragen aan dit con gres houden zich met de vraag bezig, welke de politiek moet zijn, wil de partij na vijf jaar tijds weer aan de macht kunnen komen. Na tuurlijk wordt hieraan onmiddellijk de vraag gekoppeld, waarom Labour bij de jongste krachtmeting versla gen werd. In de meeste voorstellen wordt het recept gevonden in een te rugkeer tot militante, zuiver socia listische, „mannelijke" principes. Smalend wordt opgemerkt, ,dat het vezl belangrijker is de geest van de kruistochten in de jeugd op te wek ken dan de „burgerlijke" zenuwen van de oude garde te kalmeren. Na tionalisatie wordt verlangd van het is overigens niet gering de chemische tot en met de landbouw industrie, van de textielindustrie tot de bouwnijverheid. Het bestuur van een kieskring in Liverpool maakte hiertoe zelfs een veelomvattend plan op uit te voeren door de staat. Om het succes bij voorbaat te verzekeren wordt eenvoudigweg voorgesteld het parlement door afschaffing van het Hogerhuis en de monarchie tot een souverein instituut te maken Men kan overigens zonder meer vaststellen, dat het afschaffen van de monarchie een voorstel is, dat al bij voorbaat tot mislukking gedoemd is in Engeland. Opmerkelijk is voorts, dat onder de 51 voorstellen voor de toe komstige politiek er slechts twee bij zgn van de vakbonden zélf, ter wijl voor de rest het juist de be sturen van de kieskringen zgn, die met deze „radicale voorstellen" ko men. Toch kan men er van verzekerd zgn, dat de vakhonden een zelfde vooraanstaande rol zullen spelen op dit congres als op de vorige jaarlijk se bijeenkomsten. Naar menselijke berekening zal het nog wel een jaar of vijf duren eer Labour weer een greep naar de macht kan doen. Zó bezien is het dan ook van geringe betekenis, wat er in October in Margate besloten wordt. De verantwoordelgke leiders beseffen, dat er na een nederlaag stoom moet worden afgeblazen. Zg' hebben de tijd en kunnen dus rustig toehoren, dat men vindt, dat zij eens wat militanter moeten worden. Het staat voor hen bovendien wel vast, dat de nederlaag voor Labour onvermijdelijk is, indien men het po litieke programma radicaler zou ma ken. Vliegen duurder dan zij dacht Verstekelinge vloog Wenen Bagdad v.v. „Ik wilde tenminste een maal in mijn leven vliegen", zo verklaarde de 47-jarige Pauline Hilscher tegenover de Weense politie, toen zij van haar vlucht Wenen-Istanbul-Bagdad en te rug uit het K.L.M.-toestel stapte. Zjj had de reis als verstekelinge meege maakt. Mevrouw Hilscher. een „gewone Oostenrijkse huisvrouw" was uit Sim mering, bij Wenen, met de tram naar het vliegveld Schweehat gegaan. Doordat er een .ievig onweer woedde bevond zich vrgwel niemand buiten op het vliegveld. Op een van de vlieg tuigen zag zij de Nederlandse kleuren en zij nam aan, dat dit toestel naar Nederland zou vertrekken. Ongezien stapte zij in en hield zich in het toi let verborgen tot het toestel in de lucht was. Toen kwam zij te voor schijn en nam rustig plaats. Het personeel ontdekte de verste kelinge echter en na overleg per ra dio besloot men haar mee te nemen tot Bagdad, vanwaar de reis weer naar Wenen zou leiden. Pauline Hil scher had geen papieren en geen geld bij zich, zodat zij nergens het vlieg tuig mocht verlaten. In Wenen werd zij aan de politie overgedragen en de K-L.M. bood haar een rekening aan voor de retour vlucht Wenen-Bagdad. Zij is voorts in staat van beschul diging gesteld wegens het ongeoor loofd passeren van de grens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5