O Huwbare mannen zijn in Amerika „een schaars artikel" nze FATH-MODEL VOOR DE F.S. VAN VROUW TOT VROUW 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955. ECHTGENOOT TE KOOP VOOR 75.000 DOLLAR.. Jacht-op-de-man werd reeds een wetenschappelijk probleem In de V.S. bestaat, naar bekend is, een groot gebrek aan mannen: sinds 1910 worden er meer meisjes dan jongens geboren en op het ogenblik zijn er reeds drie en een half millioen vrouwen boven de 25 jaar, die geen echtge noot kunnen vinden. Haar huweiykskansen verminderen bovendien van jaar tot jaar. Afgezien van 't territorium Alaska, waar de vrouwen door bijzon dere omstandigheden in een buitengewoon gunstige positie verkeren hier zyn 10 vrijgezellen op één huwbare vrouw schynt de toestand voor de vrouwen boven de 30 in de V.S. zelfs hopeloos te zyn, want er kunnen maar weinig naar Alaska emigreren. Hierdoor bestaan de ontelbare inrichtingen, scholen en agentschappen, die zich tot taak gesteld hebben, hun vrouwelijke bezoekers en klanten aan de man te brengen. De statistiek wyst uit, dat deze bureaux op het ogenblik 5 millioen ingeschreven cliënten hebben. Volgens de op jarenlange beroepservaring gebasperde schattingen, bedraagt de „huwelykscapaciteit" van deze bemiddelingsbureaus per jaar slechts 25.000. Van een zekere leeftijd af wordt de huwelijksbemiddeling zaak van een bijzondere categorie van bemidde laars, de match-makers, waarvan er in de V.S. ongeveer 700 zijn, die elk jaar 7000 huwelijken tot stand bren gen. Hiervan zijn er 550 in de staat New York werkzaam. In hun reclame zetten ze hun licht niet onder de ko renmaat! In het telefoonboek adverteert bij voorbeeld een vertegenwoordiger van dit gilde, mr Rose: „Er gaat niets boven ervaring. Ik kan voor uw dochter, zonder dat ze er iets van merkt, serieuze ontmoetingen arran geren". Helen Brooks zegt het volgende: „Ik ben trots op mijn succes. Myn twintigjarige ervaring stelt mij in staat, de passende echtgenoot voor mijn vrouwelijke cliënten te vinden. Mijn mannelijke cliënten hebben het beste karakter en het hoogste aan zien. Open daarom uw hart voor de liefde." Het „Pauline Matrimonial Bureau" beperkt zich tot de verzekering, dat het de „ideale echtgenoot voor U zal vinden". De werkelijkheid ziet er echter minder vriendelijk uit! De match-makers kunnen geen wonderen verrichten en 90.000 trouwlustige dames 'n echtgenoot verschaffen, aangezien er maar 10.000 tot huwen bereide mannen ter beschikking staan. De wet van vraag en aanbod speelt ook hier een rol en daarom behoeven de mannen' als schaars artikel bij de bemiddelingsinstitu ten slechts 250 gulden inschrijf geld te betalen; de vrouwen daar entegen moeten 600 gulden beta len als ze de 30 jaar nog niet be reikt hebben. Tussen de 30 en 45 jaar wordt het duurder, de inschrijving kost dan 800 en boven de 45 jaar zelfs 1000 gul den. De match-makers vormen natuur lijk niet de enige weg naar het hu welijksgeluk. Er bestaan ook nog de vele clubs van de „eenzame harten", en de kleine advertenties. Deze zijn een rijke bron voor de bestudering van de Amerikaanse mentaliteit. Een weekblad in Louisiana, de „Kent- wood Weekly News" bevatte kort geleden de volgende advertentie: „Verkoop myn echtgenoot voor 75 000 dollar. Is in uitstekende conditie, heeft echter noch talent noch zin om genoeg geld te verdienen om een vrouw te kunnen onderhouden". Wat nauwelijks te geloven is, er kwamen honderden brieven binnen, waaron der van enkele vrouwen, die verzoch ten in termynen te mogen betalen. Inderdaad zijn deze „tweedehands mannen" in de V,S. niet minder be geerd dan de andere. Arme vrijgezel De jacht op de man wordt, als men de statistieken leest, met zoveel ijver bedreven, dat nauwelijks 10 h 12 pro cent van de mannen aan het lot kun nen ontsnappen, te worden uitgehu welijkt. Ontelbare tijdschriften ver- Tien jaar Pia Beek De bekende Nederlandse jazz-pianiste Pia Beclt, die in de achter ons liggen- dë jaren ook in Amerika en in ve le Europese landen grote successen heeft geboekt, heeft dezer dagen haar tienjarig jubileum als beroeps- jazz-pianiste gevierd. Ter gelegenheid van dit feit is zij in Den Haag in in tieme kring gehuldigd, terwijl boven dien is verschenen een klein, met veel foto's verlucht tijdschriftje, getiteld „Tien jaar Pia Beek" .waarin vele bekende figuren uit het Nederlandse amusementsleven ónder wie Toon Hermans en Cees de Lange -hun schriftelijke gelukwensen aanbieden aan de jubilerende pianiste. Uit dit tijdschriftje kan men voorts lezen, dat Pia van October tot De cember in Amerika optreedt, daarna een tournée door Nederland gaat ma ken, en vervolgens weer vertrekt naar Califomië en Miami Beach. "Vol gende zomer zullen haar bewonde raars en bewonderaarsters haar ech ter weer kunnen zien optreden in „De Vliegende Hollander" te Schevenin- gen. De grote Parjjse modehuizen heb ben verordonneerd, dat foto's van hurr nieuwe herfst- en wintercollec ties pas eind dezer maand mogen wordn gepubliceerd, wanneer ook de modellen aan de confectie worden af geleverd. Toch ziet U hiernaast reeds een origineel model van Geneviève Fath afgebeeld, dat alle kenmerken van de Parijse collectie heeft. Het is name- lyk een model uit de Fath-collectie voor Amerika. Deze japon is gemaakt uit een Franse, zwartwollen stof, gemer~J met een modern metaalgaren, schouderlijn van het model is ver breed door middel van de gedrapeer de kraag, welke gegarneerd is met een strik van helrose fluweel. De taillelijn is sterker geaccentueerd dan in de meeste couture-collecties. De rok waaiert van voren uit door brede, niet ingeperste plooien .waardoor aan de voorzijde een aan de A-lijn her innerend silhouet ontstaat, terwijl de achterzijde een geheel rechte indruk maakt. (Advertentie) tellen de dames, hoe men een man te pakken kan krijgen of „hoe U hem kunt dwingen, U binnen zes weken ten huwelijk te vragen". Het pro bleem neemt, vooral sedert universi teitskringen zich van de kwestie meester gemaakt hebben, om zo te zeggen een wetenschappelijk karakter aan. De heer der schepping wordt ge jaagd als een stuk wild. Geen won der, dat wederom mannelyke specia liteiten veel geld verdienen met ad viezen, hoe men het beste weerstand biedt aan een vrouw. Ondenkbaar, dat een Amerikaanse vrijgezel kan bestaan zonder nauw keurige kennis van de aardrijkskun de en de kalender! Hrj weet dan na melijk, dat Detroit en San Francis co gevaarlijke zones van de eerste rang zijn, maar dat Atlanta, Boston en Philadelphia, waar de dames min der agressief van aard zijn, eerder aanbevolen kunnen worden Uit de Zwitserse herfstcollecties Ook in Zwitserland, tegenwoordig speciaal op het gebied van jersey een van de op mode-gebied toon aangevende Europese landen, zijn de herfstcollecties reeds getoond. Twee najaarsmodellen van de Zwitserse confectie, bestemd voor het komende najaar, staan hiernaast afgebeeld. Nummer een is een sportjasje van wildleder, nonchalant en toch elegant van snit, met aangezette mouwen, en opstaande kraag en met een twee- rijïge knoopsluiting. Een ideaal jasje voor lange herfstwandelingen! Nummer twee is een najaarscom- plet uit fijne anthracietkleurige tweed, doorweven met lichtgrijze dra den die prachtig in kleur harmo niëren met de persianer kraag van de loshangende driekwart mantel. Onder deze mantel worden een zwar te pullover, een sportief vest en een nauwe rok gedragen. Het is verbazingwekkend hoevezl mensenen dat vooral vrouioen, ik deze laatste weken op een toon van bedrukte verongelijktheid heb horen beweren dat het wat te zeggen is met die warmte en dan volgt een huurceel van klachten over hete slaapka merskribbige kinderen die niet naar bed willen en keu kens waarin het niet te harden, is. Ik héb innig met haar te doen. Niet vanwege die hitte, maar om het feit dat zelfs deze glorieuze Indiaanse nee Ita liaanse zomer, die ons deze iwinter menigmaal heimwee zal bezorgen ons niet van het mopperen weet te genezen. Maar ja, dat is een heerlijke nationale karaktertrek: van daar dat wij zulke armzalige reizigers zijn. Wij houden niet van alles wat wij niet gewend zijn, of het nu gebakken forel of artisjokken, koffie bij ons ontbijt of hitte in Augustus is. Daarom brengen wij, als toeristen-in-kuddever- band ,onze reisleiders tot ver vroegd invaliditeitspensioen door biefstuk met gebakken aardappelen te eisen aan het Lago Maggiore en nieuwe ha ring op Majorca. Terwijl wij, liefst luidop, daarbij gratis te kennen geven dat die buiten landers geen huizen kunnen bouwen en geen kinderen kun nen opvoeden, om van het ont stellend gebrek aan huiselijk leven maar te zwijgen. Maar wie, heerlijk op zijn on bekommerde eentje, de wereld rondreist om zijn ogen de kost te geven en uit alles, zonder vooropgezette critiek, een klein greintje levenswijsheid op te doen: die keert van Isola Bel la, van Gandria en Lugano te rug met een onvergelijkelijk schone en aangename herinne ring. Aan een verrukkelijk land schap, aan vriendelijke en van nature zeer wellevende men- die het met een oprecht verheugde glimlach waarderen als U ook maar „Goeden avond" in hun eigen taal zegt en die, temidden van olean ders en cypressen en kinderen als spijbelende engeltjes zich wonderwel hebben aangepast aan hun subtropisch klimaat. Wij zijn al aardig bijgespij kerd in de loop der jaren. Wij durven al, zelfs boven de vijf kruisjes zomaar zonder kousen en in open schoentjes op straat lopen. Een zonnejurk is niet meer een stuk frivole gardero be van mondaine strandsire- nen, en dezer dagen had ik zelfs bijna geapplaudiseerd voor een oude dame met een stokje in een beeld van een zwarte nylonjurk. Maar als U bij het ongedacht bezoek van deze subtropische gast: de langdurige zomerhit te, zo veel mogelijk profijt en zo min mogelijk hinder wilt op doen, ga dan gerust in de leer J- iiiEHimsimiiii HAZ ET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN <Dtaliaansc aontez bij uio Italiaanse zusters met haar eeuwenlange ervaring. Zij zullen U, glimlachend met al haar mooie tanden toevertrou wen, dat de leefwijze dikwijls heter maakt dan de zon zelf. Houd dus om te beginnen, evenals zij uw huis zo koel mo gelijk. Ons wispelturig klimaat heeft ons tot grote raamvlak ken gedwongen en woonruim ten op 't Zuiden, benevens de neiging om het bloed flink in beweging te houden door ge stadig bezig te zijn. U kunt uw huis geen halve slag omdraaien maar U kunt de zon wèl vóór zijn. Doe dus het noodzakelijke liuisioerk 's morgens vroeg, en sluit, vooral op de slaapkamers, de gordijnen èn ramen hermetisch, zolang de zon erop schijnt. Durf voorts te breken met uw traditionele menu van aardappelen, vlees, groente en meelspijs toe. Daargelaten dat U van al dat koken en braden en afwassen smoorheet wordt: maar dit degelijke voedsel pro duceert iveer een overmaat van calorieën, en die hebt U nu heus niet nodig. Het komt icat vreemd aan, dat weet ik wél, maar waag het nu eens voor de aardigheid met enkel een ge vulde omelet plus een flinke slaschotel en fruit toe. De ome let, van twee of drie eieren, kimt- U zo hartig en substan- is s tieél maken gis U wilt. U kunt blokjes oud brood en een uitje in de lcoekepan fruiten, ge mengd met klein gesneden ham, en daarop uv> eierstruif gieten. U kunt restjes groen ten, vlees of vis in een sausje verwerkt, als vulling gebrui ken. En de sla, kunt met to maten, komkommer, plakjes hardgekookt ei, geraspte wor tel, uitjes of augurkjes, koud vlees of een gebakken visje zo appetijtelijk maken als U zelf wilt. Bent U bang dat 't fruit U daarop wat al te kil op de maag zal vallen, giet dan een scheutje koffieroom over uw partjes sinaasappel, uw geriste bessen of schijven meloen. Wat U allemaal met droge rijst of macaroni kunt uithalen vertéllen de kookrubrieken en de folders U beter dan ik, en het is werkelijk een avontuur al dit nieuws eens te proberen. Zet een schaal vol karnemelk met beschuiten tijdig weg, va rieer hangop of yoghurt op al lerhande manieren, als U be slist het bordje pap toe niet missen wilt. Niets verslaat de dorst zo best als hetesterke thee maar laat uw koffie eens va ren voor een uitgeperste si- ilaasappel of een milkshake het zal U werkelijk verbazen hoe verkwikkend zo'n glas koude, met vanillesuiker en cacao of vruchtensap naar smaak gevarieerde melk werkt. Maar bovenal: leef gemakke lijk. Haast U niet, draaf niet, dribbel niet, sjouw niet, erger U niet. Laat het werk absoluut liggen tijdens de hete uren. Vlij U dan in een ligstoel met een boek of een naaiwerk en doe vitaminen op voor een he le winter. Dat is voor U en uio man en kroost heus belangrij ker dan dat de was om 6 wur gestreken en gevouwen in de kast ligt. Waarom zou U diezélfde was nu eens niet 's morgens vroeg in het sop zetten, in de middag uren zichzélf heel zoetjes on der een dun straaltje van de kraan laten spoelen, en het wringen en ophangen bewaren tot de avond als U toch overal de ramen en deuren wijd open hebt om de koelte binnen te laten? Het is weer eens wat ttnders. Het is best mogelijk dat U dit te lezen krijgt terwijl het bakken van de liemél giet bij noordwestenivind. A la bonne heure, met recht: U kunt dan deze leefregel d l'italienne alvast uitknippen en bewaren tot de eerstvolgende hittegolf. SASKIA. Parijse creaties, welke U zelf kunt maken.... Zal het binnen niet al te lange tijd zo ver komen, dat elke vrouw die een beetje handig met naald en draad kan omspringen, haar eigen „echt-Pary- se" kleding-collectie kan samenstel len? Dat zal dan te danken zijn aan een handige Amerikaan, die in Parijs een modehuis leidt. Deze zakenman heeft door een be kend Parijs couturier een collectie la ten samenstellen, welke veel gelijke nis vertoont met hét kinderspeelgoed de meccano-doos, De modellen van deze collectie worden zo goed als pas klaar op de marlet gebracht. In een doos bevindt zich de kant en klaar geknipte stof voor de modellen, voorts alle fournituren die voor het naaien benodigd zijn, en ook een Pa rijs etiket. Een handleiding met dui delijke tekeningen vergemakkelijkt de taak van de vrouw, die zelf haar Pa rijse creaties wil samenstellen uit al deze onderdelen. Paddestoelen en tomaten Hoewel we bij het zien van pad destoelen onwillekeurig aan de herfst denken, zijn ze toch ook al in de Augustusmaand verkrijgbaar. In de winkels ziet U dan ook, behalve champignons, de hanekammen of cantarellen. Wanneer U die nog niet kent ,is het nu tijd, daar eens een heerlijk gerechtje van klaar te ma ken! Recept: Tomaten gevuld met can- tarellenragoüt. 8 grote mooie tomaten, 200 gr; cantarellen, 35 gr. boter, 25 gr, bloem, 2% dl bouillon (water met bouillonblokje), zout, peper, ul. Halveer de tomaten na het was sen en hol ze voorzichtig uit, be strooi ze van binnen met iets zout en plaats ze in een vuurvaste schaal met een bodempje water en wat stukjes boter. Was de cantarellen, snijd de grote paddestoelen door en laat ze goed uitlekken. Smoor ze nu in een weinig boter samen met een zeer fijngesnipperd stukje ui. Maak een gebonden saus van de rest der boter, bloem en bouillon en voeg hierbij de gesmoorde cantarellen; de ragoüt op smaak maken met peper en zout. Vul nu de tomaten met de ragoüt en bestrooi ze met wat pa neermeel. Schuif de schaal geduren de 15 min. in de oven of laat de to maten bovenop het gas gaar worden op een asbestplaatje. Voor wie niet zo bijster slank is Een vlot modelletje, dat keurig af- kleedt en bovendien op verschillende manieren uit te voeren is, zal zeker by de niet zo slanke dames in de smaak vallen. Het kan van een luchtig zomerstof- je gemaakt worden, maar het is ook heel geschikt voor een soepele wollen stof. Zoals U ziet, kunt U voor het ingezette vestje zowel hetzelfde als ander materiaal gebruiken. Beschikt U over diverse aardige mouwloze blouses of plastrons, laat dan het vestje vervallen en verschyn telkens met een ander „front". U heeft nodig ca 5 m van 90 of ca 3 m van 140 breedte. Het patroon van het vestje wordt van het voorpand los geknipt. De rok bestaat uit 2 smalle voorbanen, 2 voorzijbanei en 2 achterbanen. Van deze voorzy- en achterbanen is het halve patroon ge- gegeven. Ze moeten dus op dubbelge vouwen papier getekend worden. U legt ze op de stof met de zijnaad in 'de draadrichting. Het stippellijntje in het voorpand geeft het beleg aan. Het vestje wordt schuin geknipt van dub bele stof. In voor- en rugpand sluit U de fi- guurnaalden. De belegstukken wor den tegengestikt, de splitten in de oksels geknipt en de okselstukjes In gezet. Schouder-, mouw- en zijnaden sluiten en het vestje inzetten. Neemt U geen vestje, dan werkt U de halsopening met een in de vorm geknipte bies af. De rokbanen wor- len met elkaar verbonden en aan het ijfje genaaid. Inplaats van de driekartmouw kunt U ook een kortere nemen. U knipt dan ca 10 cm van het mouwpatroon af. ELLA BEZEMER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12