Helicopter vloog boven Helihaven tegen vliegertouw PIONIER VAN DE ZEEUWSE VOGELKENNERS ONDERSCHEIDEN Zeeuwse Almanak DERTIG KAMERLEDEN KOMEN OP 8 SEPTEMBER OP BEZOEK COEBERGH's frambozenbrandewijn Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955. MOTOR DRAAIDE NIET NORMAAL.. Piloot zette toestel veilig aan de grond Door de oplettendheid van de piloot, is Donderdag een helicopter van de Sabena, die de dienst VlissingenRotterdam vice-versa onderhoudt, voor een ernstig ongeluk behoed. Het toestel, dat op de normale vertrektijd om kwart over negen 's mor gens van de helihaven Vlissingen was opgestegen voor een vlucht naar Rotterdam, was nog maar nauwelijks in de lucht, toen de piloot bemerkte, dat er iets mis was: de motor draaide niet normaal. Aan boord van de helicopter bevonden zich zes passagiers, die op Heli haven Vlissingen in het toestel waren gestapt. Rondcirkelend boven de helihaven, in volle aandacht voor de motor, die nog steeds niet normaal draaide, be sloot de piloot geen risico te nemen, kele ogenblikken na de start stond het toestel weer veilig aan de grond, tot grote verbazing van de passagiers, die van de „motorpech" niets bemerkt hadden. Onmiddellijk werd i onderzoek helicopter tegen het touw van een vlieger, die enkele knapen in de buurt A an de helihaven opgelaten zich reeds rond de propeller gewik keld, waardoor deze in zijn rond draaiende beweging gestremd werd. Het verwijderen van het touw nam weinig tijd in beslag, maar inmiddels was het toch reeds tien uur geworden, alvorens de wentelwiek met de enigs zins geschrokken passagiers zijn on derbroken reis naar Rotterdam kon voortzetten. W aar schuwing. Dat het oplaten van vliegers in de omgeving van vlieghavens ernstige gevaren oplevert, is met dit voorval weer eens duidelijk gebleken. Duizenden kilogrammen stro in lichterlaaie Gebrek aan bluswater. Donderdagmiddag omstreeks half vier geraakte in de gemeente Kerk- werve een partij op het land liggend stro, waarschijnlijk door een vonk van een machine, in brand. Door de droogte stond binnen enkele minuten de gehele hoeveelheid van ongeveer 20.000 kg in lichter laaie. De brand weer van Kerkwerve rukte uit en ook die van Zierikzee werd ter assisten tie opgeroepen. Gebrek aan water hinderde de blussers zodanig, dat be sloten werd het stroo, dat geheel als verloren werd beschouwd, te laten uitbranden. Nog enkele uren daarna hing er een dikke rookwalm over het land, waarop het brandende stroo lag Ook een transportwagen ging in vlammen op. De Verbrande goede ren waren het eigendom van enkele landbouwers uit Kerkwerve. loot beperkte het ongeval zich tot eni ge tientallen minuten oponthoud, maar het had ook anders kunnen af lopen Om te voorkomen, dat een dergelijk geval zich herhaalt, dienen ouders hun kinderen te waarschuwen géén vliegers op te la*" van de helinaven. Stichting Neurosekliniek te Halsteren. In een Donderdagmiddag op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom gehouden algemene vergade ring tot Chr. Verzorging van Gees- tes- en Zenuwzieken in Zeeland, is het bestuur gemachtigd tot het aan gaan van een lening, eventueel het doorgeven van deze lening of het zich garant stellen ten aanzien van een lening van 450.000, om mede te kunnen werken aan het stichten van een neurosekliniek. Zoals reeds gemeld, zal deze kliniek op het landgoed „Buitenrust" te Hal steren worden ingericht. De groep paters, die thans nog op dit landgoed gehuisvest zijn, zullen dit 1 October a.s. verlaten. Ir. J. A. Hofwegen verlaat Provinciale Waterstaat. Aan ir. J. A. Hofwegen te Terneu- zen is, op eigen verzoek, met ingang van 1 October a.s. door Gedeputeerde Staten van Zeeland ontslag verleend als hoofdingenieur van de Provincia le Waterstaat. De heer Hofwegen zal met.ingang van genoemde datum een betieklcing in het bedrijfsleven aanvaarden. BIJ 7SSTE VERJAARDAG De heer J. J. Vijverberg Ridder O.ZV. De lieer J. J. Vijverberg te Noord- gouwe is ter gelegenheid van zyn vjjf en zeventigste verjaardag be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Deze mededeling deed hem Donderdagmorgen burge meester S. Francke, die met het vol tallige college van B. en W. de jarige kwam gelukwensen. In een uitvoerige levensschets me moreerde de heer Francke het vele werk door de heer Vijverberg in Noordgouwe verricht, waar hij tien tallen jaren hoofd van de openbare lagere school was, secretaris-pen ningmeester van het Groene Kruis, werkzaam als boekhouder van het Ziekenhuis Noordgouwe, ere-voorzit- ter van de muziekvereniging „Con Amore" en organisator van dorpsfes tiviteiten. „Vooral echter bent U naast opvoeder en vraagbaak van de jeugd, voor Zeeland de pionier 'van de vogelfotografie geweest en U hebt deze wetenschap aan anderen, mee gedeeld in boeken, artikelen en lezin- fen tot ver in het buitenland", aldus urgemeester Francke, die het een eer achtte namens het gemeentebe stuur van Noordgouwe de jarige har telijk te danken voor zijn vele werk voor de gemeenschap. Sprekende over de erkenning van het werk bij hogere autori teiten, deelde burgemeester Fran cke mede dat by koninklijk besluit VAN TOT AUTO VLOOG IN BRAND. Woensdagnacht omstreeks drie uur is op de Kloetingse weg te Goes een per sonenauto, bestuurd door zekere K. uit Voorburg, in brand gevlogen en geheel uitgebrand. K. was naar een feestje in Vrouwen polder geweest en wilde de nachte lijke uren benutten om naar huis terug tè rijden. In Goes geraakte hij echter uit de koers en kwam op de Kloeting- seweg terecht, waar hij bij de garage van de fa. v. d. Endt tegen 'n betonnen omheining botste. K. wist zijn wagen nog te draaien, doch waarschijnlijk is er bij de botsing toch kortsluiting of MUSICUS. Pietertje zeven jaar en een knaapje in Zierikzee -moet van papa een muzikale grootheid worden en daarom werd een piano aange schaft. De buurt reageerde critisch want Pietertje staat straten ver be kend als een energieke jongeling, die er van houdt liier en daar flinke dreunen" te verkopen, zoals de buur. man van de overkant zegt. Het instrument was nog geen dag in huis of Pietertje kon als een wijsje spelen: „Moe-daar-Ugt-een-hip-in-'t- water". Hij deed dit om in de stijl van een muziekrecensie te spreken niet bepaald met een „licht toucher maar zeer hardhandig en bovendien een hele middag, lang. In de omgeving van Pietertje's huis knarsetandden de buren en zij liepen vurig te liopen, dat de piano onder de stevige knuAsten van de knaap zou bezwijken. Maar dat gebeurde helaas niet Toen werd er gebeld en Pietertje s moe deed open. Op de stoep stond de buurman van links, ondanks de warm te gekleed in olie jas j)lus Zuid-W ester, en voorts voorzien van een reddings boei en een hark. „Buurman f f stamelde Pietertje's ma verbaasd. „Ik kom even helpen om de kip uit het water te halen, mevrouw", zei de man beleefd, „dan hoeft uw zoontje niet langer meer op de piano te ver tellen, dat het beest in het water ge vallen is Het instrument is nu op slot tot het ogenblik, dat de muziekschool weer open gaat. iets dergelijks ontstaan. In ieder geval was het zo, dat de wagen juist vóór de woning van de brandweercommandant, de heer H. Pilaar, in brand vloog. De brandweer moest er met een motor spuit aan te pas komen om het vuur te doven. De auto is echter geheel uit gebrand. PRESTATIE. Twee jeugdige zwemsters uit Kruiningen hebben dezer dagen een opvallende sportieve prestatie geleverd. De 18-jarige M. Malgo en de 19-jarige C. Nieuwenhuizen zwommen namelijk van Wemel- dinge naar Hansweert door het Kanaal 4oor Zuid-Beveland. Me juffrouw Nieuwenhuize was de snelste: zij volbracht de tocht in 2 uur 20 minutenw Maar mejuf frouw Malgo deed niet veel voor haar onder, want zij deed er sleohts tien minuten langer over. ZELDZAAM JUBILEUM. Donderdag was het vijftig jaar gele den, dat de heer P. Verburg te 's Heer- Abtskerke zich op de molen van Nisse vestigde. Na zijn opleiding te hebben gevolgd te Ellewoutsdijk, kocht hij 25 Augustus 1905 de „Molen van Nisse" en begon reeds de volgende dag zijn werk. Al deze jaren hebben de molenaar en de dorpelingen in de beste verstand houding samengewerkt. De heer Ver burg was ondermeer bestuurslid van de Coöp. boerenleenbank en van de plaatselijke muziekvereniging. Thans zal hij het bedrijf voor het grootste ge deelte aan zijn zoon overlaten. Wegens een lichte ongesteldheid van zijn vrouw, heeft de heer Verburg zijn jubi leum in alle stilte herdacht. van 23 Augustus getekend door de koningin in een Noors plaatsje de heer Vyverberg benoemd was tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Met de wens dat de heer Vyverberg de hoge onder scheiding nog vele jaren in ge zondheid zou mogen dragen, over handigde de heer Francke de by deze ridderorde behorende ver sierselen. „Ik beschouw-het op mijn leeftijd als een hoge eer en zal de koningin dan ook een hartelijke bedankbrief schryyen", -zo zeide de heer Vyver berg in zijn dankwoord. Wethouder C. M. Janse te Noord gouwe haalde als oud-leerling enke le jeugdherinneringen op en wenste de heer Vyverberg geluk namens al len die van 1909 tot 1940 bij de ja rige onderwijs ontvangen hadden. Namens de Provinciale Zeeuwse Cou rant, waarvan de heer Vijverberg een gewaardeerd correspondent en vogel- medewerker is, feliciteerde de heer J. Francke en zegde namens de direc tie een klein model ridderkruis toe, als bewijs van erkentelijkheid voor het werk van de gedecoreerde op journalistiek terrein. Het gerucht, dat een bekend inwo ner onderscheiden was deed plot seling de ronde in Noordgouwe en in de loop van de dag kwamen vele bloemstukken, telefoontjes en tele grammen binnen, wel een bewijs welk een grote plaats de heer Vij verberg op Schouwen-Duiveland in neemt. Des avonds bracht „Con Amore" haar ere-voorzitter een serenade. Nieuw medisch centrum voor de militairen in Middelburg Zo spoedig mogelijk ook bouw van turngebouw voor C.O.A.K. Het Middelburgse garnizoen zal binnenkort twee aanwinsten rijker zijn. Zo spoedig mogelijk zal namelijk worden begonnen mét de bouw van een niemv centrum voor de Militair Geneeskundige Dienst en van een turnlokaal. Het eerste gebouw zal verrijzen op het Molenwaterterrein bij „Miniatuur Walcheren", het tweede komt achter het schoolgebouw van de le C.O.A.K., eveneens op het Molen water. De huidige Militaire Geneeskundige Dienst is ondergebracht in het Mili tair Hospitaal. Zoals bekend, zal het rijk dit historische gebouw, de z.g. Kloveniersdoelen, aan de gemeente overdragen, waarna eerlang het Ste delijk Gymnasium daar wordt geves tigd. Het nieuwe M.G.D.-centrum op het Molenwater wordt semi-perma- nent. Dit gebouw, dat verrijzen zal op het beboste terrein aan de hoek Molenwa- ter-Zuidsingel, zal alleen vertrekken op de begane grond bevatten. Er ko men o.a. een ziekenzaal, een behandel kamer voor de dokter, een behandel kamer voor de tandarts, wachtkamers en logiesruimte voor de verplegers in het centrum. Het gymnastieklokaal, beter kan men spreken van een turngebouw, krijgt een afmeting van ongeveer 11 x 22 m. Wat de bouw betreft, zal het worden aangepast bij het schoolge bouw aan de Zuidsingel, in welks on middellijke nabijheid het wordt opge trokken. Naast de eigenlijke gymnas tiekzaal zal het gebouw o.a. verkleed lokalen en douches bevatten. Het ge heel zal van een uiterst moderne outil lage worden voorzien. Route bij bezoek van Prinses Beatrix aan Tewaterlating onderzeebootjager „Limburg" Zoals reeds gemeld zal H.K.H. Prinses Beatrix op Maandag 5 Sep tember a.s. op de werf van de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen de tewaterlating verrichten van de on derzeebootjager „Limburg". Dit is het eerste officiële bezoek van de prinses aan de Kon. Marine. De prinses, die begeleid wordt door Prins Bernhard, zal die dag om 10.20 aan de gemeentegrens nabij het Me- teostation door de burgemeester van Vlissingen worden ontvangen. Met 'n ere-escorte van Kon. Marechaussee per motor zal de volgehde route wor den gevolgd: West-Souburgseweg, Prins Hendrikweg, Marineterrein, waar H.K.H. langs een erewacht zal schrijden. Aan boord van Hr Ms „Jacob van Heemskerck" worden hunne konink lijke hoogheden ondermeer begroet door de minister van marine, de be velhebber der zeestrijdkrachten en de commandant zeemacht Nederland. den gelost. Daarna begeeft het ge zelschap zich naar het Hoofdkantoor van de koninklyke maatschappij „De Schelde". Daarbij wordt de route Prins Hendrikweg, Paul Krugerstraat Van Dishoeckstraat gevolgd. Te 10.50 uur wordt het gezelschap in het hoofdkantoor ontvangen, waar onder anderen aanwezig zullen zijn de com missaris der koningin in de provin cie Zeeland en de burgemeester van Vlissingen. Behalve de beide directeuren van de koninklijke maatschappij „De Schelde" de lieren J. W. Hup'kes en ir C. Kapsenberg, zal een aantal autoriteiten aan de prinses en de prins worden voorgesteld. Om half twaalf begint een tocht door de stad naar de bouwloods, waar de tewater lating- om twaalf uur zal geschieden. De route die door de stad gevolgd wordt luidt: Aagje Dekenstraat, Bad huisstraat, Koudekerkseweg, Presi dent Rooseveltlaan, Burgemeester van Woelderenlaan, Boulevard, Nieu- wendyk, Gravenstraat, Marinedam, poort Schelde op het Eiland. Na de tewaterlating begeven de prinses en de prins zich naar de ontvangsthal van „De Schelde", waar toespraken zullen worden gehouden door de directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, de minister van ma rine en de commissaris der koningin in de provincie Limburg, Te 13.40 uur vertrekt men van de' ontvangst hal naar het hoofdkantoor van „De Schelde", waar de minister van ma rine en de directeuren van genoemde maatschappij afscheid zullen nemen van Prinses Beatrix en Prins Bern hard. De route die de koninklijke gasten bij hun vertrek uit Vlissingen zullen volgen, loopt door de Van Dis hoeckstraat, de Paul Krugerstraat, dc West Souburgseweg naar de grens van de gemeente. Overwegbomen bij Krabbsndiike verdwijnen Knipperlichten op Parallelweg en Schapendijk Op de spoorwegovergangen aan de Westelijke Parallelweg en de Schapen- dijk onder Krabbendijke, zullen met ingang van Maandag a.s. de afsluitbo men worden weggenomen. De waar schuwingen aan het verkeer zullen dan voortaan worden gegeven door auto matische knipperlichten. Hoewel het slechts binnenwegen zijn, worden de ze momenteel in verband met werk zaamheden aan de Boomdijk, vrij in tensief gebruikt voor het verkeer tus sen Krabbendijke en Terseke. Dubbele waakzaamheid is dus zeker geboden. Onder de bij de overweg rechts van de weg geplaatste waarschuwingsbor den, is een installatie aangebracht, wel ke een groen knipperlicht geeft, wan neer geen trein in aantocht is. Wanneer een trein nadert, wordt een stopsein ge geven door een rood knipperlicht, ter wijl gelijktijdig een bel luidt. Indien de seininrichting buiten werking is, wordt dit kenbaar gemaakt door een oranje, niet knipperend licht. Bouw van Vlissïngs tehuis voor bejaarden aanbesteed In het gemeentehuis van Vlissin gen is Woensdagmiddag de bouw van een tehuis voor bejaarden aanbe steed. Onder deze aanbesteding res sorteerde verder een kerkzaaltje bij het tehuis met bijbehorende werken; het bouwen van 24- bejaarden-wonin gen begrepen in drie bouwblokken; het bouwen van een aula met ber ging voor tuingereedschappen etc. Deze werken worden gebouwd op het terrein ingesloten door de Koude kerkseweg, President Rooseveltlaan, Const. Huijgenslaan en Vondellaan te Vlissingen. Er werd als volgt ingeschreven: W. F. Christiaansen te Vlissingen, 1.250.272,— (I), 251.794,— (II) 1.523.254 (massa)M. V. Korteweg, Bouwmij. Breda, 1.252.500, 255.000 22.000,1.529.500; Gebr. de Bonth, Nieuw-Kuyk, 1.264.706, 253.794,—, 1.540.900,— Gebr. Everaers V. d Berg, Steenbergen, 1.273.000,—, '253.000,—, 24.000, 1.550.500,E. G. Lindenberg, te Vliss., 1.275.750—, f 266.250,—, 23.000,—, 1.565.000,—; N.V. Hey- kamp, Vlissingen, 1.294.000, 267.500.—, 23.500.—, 1.585.000.— Siemerink's Bouwbetonbedryf, Wier den 1.306.000,—, 264.000,— 24.000,—, 1.594.000,—; N.V. Na tionaal Bouwbedrijf 's-Gravenhage, 1.294.700,—, 273.700,—, 31.200,-, 1.599.600,— Gevaerts Bergs- hoef, 1.300.200—, 271.800,—, 33.000,—, 1.605.000,—; J. A. van Leusden, Vreeswijk, 1.425.000,—, 252.920,—, 21.880,—, 1.609.800,-; N.V. Aannmij. H. W. te Bas, En schede, 1.334.400,—, 270.000,—, 26.600,—, 1.611.000,—. De gun ning werd aangehouden. VISSERIJ VRAAGT DE AANDACHT Bijeenkomst in de Statenzaal Zoals reeds in het kort gemeld, zal een dertigtal Eerste en Tweede Kamerleden o.w. de beide Kamervoor zitters, een bezoek aan Zeeland bren gen, in het kader van een driedaag se reis langs de Nederlandse vissers- havens, op uitnodiging van dc Stich ting Ned. Visserij. Het gezelschap dat op 7 September a.s de reis aanvangt met een vaar tocht met het hospitaalschip „De Hoop" van Scheveningen naar Vlaar- dingen, komt 's avonds laat met een speciale trein naar Middelburg. De bij de Stichting Ned. Vissertf aange- Advertentie) een heerlijk glaasje voor de dames NIEUWE OOGST sloten Vereniging tot bevordering van de Zeeuwse Visserybelangen („Zevibel") zal in Zeeland als gast- vrouwe optreden. Donderdag 8 September a.s., zal er des morgens in de Statenzaal te Middelburg een gedachtenwisseling over de Zeeuwse visserij worden ge houden, onder leiding van de voor zitter van „Zevibel", burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst. Deze zal ook een korte inleiding houden over „Dringende vraagstukken van nu en straks in de Zeeuwse Visserij". Voorts zal de secretaris van „Zevi bel", drs. R. Cambier, een econo mische. beschrijving van de visserij geven, de heer L. P. van Oorschot, voorzitter van de Drie-eilandenplan- commissie van „Zevibel" spreekt over de problemen rond het Drie- Eilandenplan, terwijl burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, als voorzitter van de Commissie van Dertien een korte inleiding houdt over het onderwerp „Het Deltaplan en de Visserij" Na de gedachtenwis seling vertrekt het gezelschap, dat totaal ongeveer honderd personen zal omvatten, naar Veere. In de Schotsehuizen wordt dan een lunch aangeboden. Des middags wordt per speciale trein vanuit Middelburg verder ge reisd naar Leiden, van waar een be zoek aan Katwijk aan Zee wordt ge bracht. Voor de derde en laatste dag staan bezoeken aan IJmuiden en Harderwijk op het programma. KUNST Jaap Hillen gaf orgelconcert. NIEUWE KERK, MIDDELBURG. Onlangs schreven wij over Jaap Hillen, dat men zich uit zijn wijze van dirigeren vrij nauwkeurig een voor stelling kon vormen van zijn spel als organist. Donderdagavond was het mogelijk déze" voorstelling aan de. wer kelijkheid te toetsen, namelijk tijdens een concert, dat deze Bredase musi cus gaf op het orgel van de Nieuwe Kerk te Middelburg. Daarbij bleek, dat er inderdaad geen verschil bestaat tussen de dirigent en de organist Hil len. De eigenschappen, die men enige tijd geleden bij hem mocht vaststellen tijdens de uitvoering onder zijn leiding van.Handels „Messias" door de Ko ninklijke Zangvereniging „Tot Oefe ning en Uitspanning waren ook nu aanwezig, alleen nu pregnanter, om dat het Hillen thans mogelijk was zijn intenties volledig te realiseren. Hij was hier immers niet afhankelijk van een koor, een orkest of van solisten, maar hij had slechts te maken met een orgel, dat nauwkeurig gehoor zaamde op elk van zijn bewegingen. Hillen zo hoorde men gister avond is geen vurig hemelbestor mer, geen profeet, die zijn publiek van de ene emotie in de andere doet vallen. Hij is een rustig en nadenkend man, die met zorg en liefde voor het muzikale ambacht, composities uit het verleden met begrip en inzicht in stijl herschept, daarbij aandacht schen kend aan het detail zonder de klare lijn uit het oog te verliezen. Zijn spel is uiterst transparant, waardoor net een genoegen is naar hem te luisteren, vooral in' een programma, zoals gis teravond werd gegeven: Buxtehude, Sweelinck en Bach. Aan deze laatste componist was het grootste, deel van het concert gewijd, waarbij met name twee koraalvoorspelen, „Allein Gott in der Höh sei Ehr" en „Nun komm' der Heiden Heiland" een prachtige vertol king kregen, innig en beheerst-bewo- gen. De acht kleine preludia en fuga's waarvan Bach's auteursschap de laatste tijd weer in twijfel wordt ge trokken hadden misschien beter plaats kunnen maken voor een groter werk van de Leipziger cantor. Zestien afzonderlijke delen vrij snel achter elkaar, waarbij het verband bovendien niet altijd duidelijk is, is wel een beet je druk. Maar hier zal de persoonlijke voorkeur wel een rol spelen, die in het onderhavige geval kennelijk anders is dan die van schrijver dezes. Met de magistrale dorische toccata werd dit uitstekende en voorname concert besloten. Over de belangstel ling kon men tevreden zijn. de K. VANDAAG, Middelburg Electro: „Der Zigeunerba- ron", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Duel in the ,un", (18 jr.), 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Walche ren", 9—24 uur; Kunstzaal Van Ben- them en Jutting: Expositie werken Honoré Daumier, 918 uur; Molen water: Concert „Excelsior". 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", (a. 1.), 19 en 21 uur; Luxor; „Gekruiste zwaarden", (14 jr.), 20 uur; Stedelijk museum: Ten toonstelling „Vier eeuwen markiezaat". Markt bij de Eng. Kerk: Tentoonstel ling reuzenwalvL „Jonas", 10—21.30 u. Goes Grand: „The true and the brave", (14 jr.), 20 uur; Grote Kerk: Zeeuwse tentoonstelling Beeldende Kunsten, 10 —12 en 13.30—17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2